МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ”ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Звіт
З предмету основи Internet технології
практична робота №3
Тема: Дослідження можливостей почти через WWW.
Львів – 2013
Мета: Дослідження всіх можливостей почти @yandex.ru через WWW.
Завдання для виконання: Розписати всі можливості почтового сервера через WWW. СМС-доставка, пересилка в інші сервіси, доступ з соціальних мереж, живі листи та інші .
Порядок виконання:
Моя почта знаходиться на почтовому сервері yandex.ru.
Повна адреса почти ya-odyn@yandex.ru , хоча дозволяється скорочений ввід ya-odyn@ya.ru
Почта на яндексі відноситься до одного з багатьох можливих сервісів, що надаються користувачам порталом Яндекс для комфортного перебування в мережі інтеренет.
Розглянемо функціональність та керуючу почтову структуру даного серверу.
Для входу на почту необхідно набрати в строці браузера www.yandex.ru
(останні 3 роки адресна строка автоматично приймає перенаправлення
на www.yandex.com.ua), та в правому верхньому кутку вибрати Вхід у почту.
Відкриється вікно вводу логіну та паролю.
Після вводу проводиться аутентифікація, і відкривається доступ до Вхідних листів.
У випадку реєстрації на почті, проводиться зв’язок з мобільним телефоном, тобто якщо Ви забули пароль то завжди зможете відновити доступ до почти за рахунок відправлення спеціального повідомлення на свій мобільний телефон у вигляді СМС.
Проте збереглася і застарівша можливість відновити пароль, відповівши на контрольне запитання, відповідь на яке ви давали при реєстрації.
По замовчуванні перше питання має вигляд “Дівоча фамілія матері” і так як багато недосвідчених користувачів вводять відповідь саме на це питання, то в такий спосіб проявляється можливість зломати почту способом соціальної інженерії, що не одноразово було перевірено в експериментальних цілях.
Відкривши сторінку з вхідними листами ми працюємо онлайн через інтернет www.
Пошта Яндекса пропонує своїм користувачам скриньку такого розміру, який їм потрібний. Відразу після реєстрації обсяг вашої скриньки дорівнює 10 гігабайтам. Як тільки в ній залишиться менше 200 мегабайт вільного простору, скринька автоматично збільшиться на 1 гігабайт за умови, що користувач регулярно авторизується, заходить у веб-інтерфейс Яндекс.Пошти.
На Яндекс.Пошту ви можете одержувати не лише листи, надіслані на вашу поштову адресу на Яндексі, але й збирати листи з інших своїх поштових скриньок. Для цього вам необхідно налаштувати збирач пошти. Перейдіть за посиланням “Налаштування” у правому верхньому кутку, і на сторінці налаштувань, що відкрилася, виберіть розділ “Збір пошти з інших скриньок”.
За даними численних досліджень не менше половини всіх листів, що потрапляють у поштові скриньки користувачів інтернету, є небажаною кореспонденцією — це і настирливі комерційні пропозиції, і листи щастя, і віруси, що саморозсилаються, і підписки, від яких неможливо відмовитися. Тому сьогодні від поштової служби вимагається не лише швидка доставка повідомлень, але й “чистота”. Кожен лист у Яндекс.Пошті перевіряється Спамообороною. Вона поміщає в папку “Спам” підозріло схожі листи, розіслані на надто великий список адрес, а також листи, в яких програма “Спамооборона” виявила ознаки спаму.
Також кожний лист перевіряється антивірусною програмою Dr.Web. Якщо в листі виявляється вірус, він буде відкинутий, про що відправник отримає звіт. Якщо ви вважаєте, що одержали спамовий лист у папку “Вхідні”, будь ласка, повідомте нас про це, вибравши потрібний лист і натиснувши на кнопку “Це спам!”. Адміністрація Яндекс.Пошти вивчає всі скарги і модифікує алгоритми, що фільтрують, для нового виду спаму.
Крім загальних правил фільтрації, у Спамообороні Яндекс.Пошти існують також “персональні”. Це означає, що під час прийняття рішення про те, в яку папку покласти лист — в “Спам” або у “Вхідні” — враховується також і ваша думка. Правила створюються автоматично, при натисненні на кнопки “Це спам!” і “Не спам”.
Яндекс.Пошта фільтрує не лише вхідну, але й вихідну кореспонденцію. Блокуються масові розсилки та листи з вірусами.
Принципи взаємодії мережі Яндекса з іншими мережами викладені на сторінці http://company.yandex.ru/rules/coherence.
повідомлятимуть вас про надходження нового листа, позначатимуть явно нецікаві вам листи як прочитані тощо.
Для роботи з правилами призначений розділ “Правила обробки пошти” на сторінці “Налаштування пошти”. Тут ви можете:
-створити своє правило;
-відредагувати або видалити правило;
-увімкнути або вимкнути правило;
-встановити автовідповідач;
-змінити порядок виконання існуючих правил.
Створюючи правило, потрібно спочатку вибрати, для яких листів його застосовувати:
-для всіх листів, крім спаму (застосовуватиметься тільки до листів, які спамфільтр позначив як хороші);
-лише для спаму (застосовуватиметься лише до листів, що потрапляють у папку “Спам”);
-взагалі для всіх листів (правило застосовуватиметься до всіх листів).
Після цього слід задати умови.
Ви можете вказати одне або декілька правил, за якими вибиратимуться потрібні листи. Якщо ви задаєте декілька правил — у меню “Застосовувати до листів, для яких” зазначте, як правила повинні взаємодіяти. Тобто, якщо вам потрібно відфільтрувати листи від Васі з темою “Привіт”, то потрібно вибрати “Виконуються всі правила одночасно”. А якщо вам потрібні всі листи від Васі (із будь-якою темою) і всі листи з темою “Привіт” (не обов'язково від Васі) — вибирайте “Виконується хоч одне правило”.
Фільтрація можлива за будь-яким із полів: “Від кого”, “Кому”, “Копія”, “Тема”, за самим текстом повідомлення (“Тіло листа”), за ім'ям вкладень (attachment) або за властивостями листа (заголовками).
Можливі 2 види звірення заданої умови з полями листа:
Гнучке звірення (як у пошуку Яндекса). Таке звірення враховуватиме морфологію мови та шукатиме не лише задане слово, але й усі можливі його форми. Для цього потрібно в “Умови” вибирати “містить” (або “не містить”). Приклад: правило з умовою “містить шукати” спрацьовуватиме для листів зі словами “шукаю”, “шукаємо” тощо.
Строга відповідність: фільтр працюватиме лише за умови повного збігу вказаного вами слова (або виразу, разом із розділовими знаками) зі словом у потрібному полі. Таке звірення вмикається в разі вибору “збігається” або “не збігається” в “Умовах”. Приклад: правило з умовою “збігається з шукати” не знайде листи зі словами “шукав”, “шукає” тощо.
Далі виберіть дію, яка виконуватиметься для відфільтрованих повідомлень. Можливі дії: “Перекласти в папку”, “Присвоїти мітку”, “Видалити”, “Переслати на адресу”, “Повідомити за адресою”. Також ви можете налаштувати автовідповідач.
Повідомлення з папки “Спам” за допомогою правил пересилати не можна, можна лише видаляти.
Якщо не ввімкнене жодне з правил або не виконується жодна з умов, повідомлення потрапляють у папку “Вхідні”.
Щоб прочитати лист, зайдіть у свою поштову скриньку і клікніть на тему листа. Завантажиться вміст листа.
У заголовку листа вказана дата отримання і надсилання листа, відправник, одержувач або декілька одержувачів листа і тема.
Зі сторінки читання листа ви також можете створити правило для цього типу листів. Для цього клікніть на посилання “Докладніше” над шапкою листа та у випадному списку виберіть пункт “Створити правило”.
Якщо в листі є посилання на відеоролики, то біля посилання знаходитиметься кнопка . Натиснувши на неї, ви
можете подивитися відео безпосередньо в пошті.
Прикріплені до листа файли розташовані списком після тексту листа. Якщо у вкладенні є зображення, ви побачите мініатюри надісланих зображень.Якщо до листа прикріплений музичний файл у форматі mp3, ви можете прослухати його (не завантажуючи), натиснувши на “Програти” біля файлу. Якщо в листі є декілька файлів, прослуховувати їх можна по черзі, послідовно натискаючи “Програти”.
Під листом знаходяться кнопки, що дозволяють відповісти на лист, переслати або видалити його.
Під кнопками знаходиться форма швидкої відповіді, за допомогою якої можна відповідати на листи, не перезавантажуючи сторінку. Якщо ви клікните мишею на цю форму, вона завантажиться повністю.
Під формою швидкої відповіді є навігаційний блок, що дозволяє переходити до наступного або попереднього листа.
Якщо ви скористалися функцією “Групування за обговореннями”, то на сторінці читання листа праворуч з'явиться блок обговорення зі списком всіх листів, що стосуються однієї теми. Тут зібрана вся історія листування на цю тему — з усіх папок, крім папки “Спам”.
Для зручності організації листів у Яндекс.Пошті існують “мітки” — текстові рядки різних кольорів, якими можна позначати листи.
Для будь-якого листа чи групи листів ви можете поставити мітку, що вже існує, або створити унікальну. Встановити мітку на лист можна з будь-якої сторінки. Для цього виділіть лист або декілька листів, натисніть “Поставити мітку” та у випадному меню виберіть потрібну мітку або пункт “Нова мітка”.
У вікні, що відкрилося, зазначте назву мітки (до 15 символів) та її колір. Нову мітку також можна створити в Налаштуваннях у розділі “Папки та мітки”.
Також ви можете швидко присвоїти мітку іншим способом: натисніть на потрібний лист і, утримуючи ліву кнопку миші, перетягніть його на потрібну мітку. Або ж навпаки — перетягніть потрібну мітку на лист або групу листів.
Мітку можна зняти на сторінці читання листа, клікнувши на хрестик збоку мітки.
Мобільна Яндекс.Пошта — це програма для мобільних телефонів і комунікаторів, за допомогою якої ви зможете перевіряти Яндекс.Пошту, читати листи та обмінюватися миттєвими повідомленнями, якщо у вашому телефоні налаштоване підключення до інтернету.
Можливості програми:
-розпізнає та відображає html-листи;
-автоматично перевіряє пошту та сповіщає про нові листи;
-відновлює з'єднання після випадкового розриву або виходу з радіусу дії заданої точки доступу (працює з Wi-Fi\GPRS з'єднанням);
-містить вашу адресну книгу;
-робить знімок камерою телефону та прикріплює його до листа;
-вставляє в листи особистий підпис;
-дозволяє обмінюватися миттєвими повідомленнями з користувачами Яндекса та інших сервісів, що підтримують Jabber-протокол;
-дозволяє вибрати будь-яку з дев'яти колірних схем оформлення.
Компанія Яндекс запустила бета-тестування нової можливості Яндекс.Пошти: Живих листів.
Живі листи – це інтерфейс для колективного написання і редагування повідомлень. З його допомогою всі учасники листування зможуть вносити зміни в текст в режимі реального часу. За задумом розробників, це допомагає легше домовлятися, наприклад, про маршрут подорожі автостопом по Росії.
У першій бета-версії Живих листів користувачі будуть бачити автора кожної ділянки тексту, зможуть переглядати різні версії змін, управляти доступом до листа (закритий лист / заборона змін / доступ до документа тільки за паролем), отримувати повідомлення про зміни. Користувачі інших поштових сервісів теж зможуть взяти участь у написанні колективного листа в Яндекс.Пошті.
Яндекс планує поступово збільшувати кількість бета-тестерів і вводити нові можливості Живих листів. Сервіс стане доступний для всіх користувачів Яндекс.Пошти восени 2013 року.
Існує можливість входити в почту яндекса з допомогою логіна від улюбленої соціальної мережі.
Також компанією яндекс впроваджено тулбар від яндекса, що дозволяє здійснити швидкий доступ у сервіси , в тому числі до почтових послуг.
Висновок: Результат дослідження структури почтового сервісу Яндекс, показує, що функціональність даної почти на висоті, захист відповідний, відбувається постійне оновлення та формування новітніх функцій, а тому і користування є приємним та комфортним.