МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
ІНСТИТУТ ЕКОЛОГІЇ, ПРИРОДООХОРОННОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ТУРИЗМУ ІМ. В. ЧОРНОВОЛА
КАФЕДРА ТУРИЗМУ
Звіт з практики
З дисципліни: туристична діяльність
На тему: Діяльність туристичного підприємства «Сам»
ЗМІСТ
ВСТУП…………………………………………………………………….
РОЗДІЛ 1. ОРГАНІЗАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ ТУРИСТИЧНОГО
ПІДПРИЄМСТВА “САМ”………………………………………………..
1.1 Знайомство з базою практики………………………………………..
1.2. Нормативно-правова база туристичного обслуговування……….
1.3. Правила внутрішнього трудового розпорядку, техніка безпеки
на підприємстві………………………………………………………….
1.4. Передумови туристичного обслуговування………………………
1.5. Управлінсько-фукціональна структура туристичної фірми
“САМ”…………………………………………………………………...
1.6. Організація рекламної діяльності на даному туристичному
підприємстві…………………………………………………………….
РОЗДІЛ 2. ТУРОПЕРАТОРСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ У ПРОЦЕСІ
ОРГАНІЗАЦІЇ ТУРИСТИЧНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ……………
2.1. Функції та завдання туроператора…………………………………
2.2. Класифікація туроператорів………………………………………..
2.3. Тур пакет та його структура………………………………………...
2.4. Програма обслуговування туристів………………………………..
РОЗДІЛ 3. КЛАСИФІКАЦІЯ ТУРИСТИЧНИХ МАРШРУТІВ І ТУРІВ……………………………………………………………………..
3.1. Класифікація туристичних маршрутів……………………………..
3.2. Види турів за метою подорожі……………………………………...
3.3. Замовлені тури та інклюзив – тури…………………………………
РОЗДІЛ 4. ПЛАНУВАННЯ У ТУРОПЕРАТОРСЬКІЙ ДІЯЛЬНОСТІ..
4.1. Хронологічна послідовність розроби і впровадження туру……….
4.2. Розрахунок вартості туру…………………………………………………
4.3. Оформлення технологічної документації…………………………………
РОЗДІЛ 5. ДОГОВІРНІ ВІДНОСИНИ ТУРОПЕРАТОРА ІЗ ПОСТАЧАЛЬНИКАМИ ПОСЛУГ ТА КЛІЄНТОМ…………………………
5.1. Види договорів………………………………………………………………
5.2. Порядок написання договору туристичної фірми із клієнтом…………..
ДОДАТКИ……………………………………………………………………….
ВСТУП
Я проходила переддипломну практику в туристичній фірмі “САМ”, яка розташована за адресою: м. Львів, вул. І. Богуна 4.
Метою переддипломної практики яку я проходила на базі туристичної компанії “САМ” протягом двох тижнів з 19.12.2011 по 21.01.2012 рр. є вдосконалення знань та отримання навичок у сфері туристичної діяльності.
Для виконанняпоставленої мети булисформульованінаступнізавдання:
детально ознайомитися з функціями і структурою даноїтурфірми;
датиповну характеристику діяльностіданого турагентства;
розглянутивсінеобхіднідокументи, необхідні для складаннязвіту;
запропонувати шляхи щодовдосконаленнядіяльності турагентства.
РОЗДІЛ 1. ОРГАНІЗАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ ТУРИСТИЧНОГО ПІДПРИЄМСТВА
1.1.Знайомство з базою практики
Туристична фірма "САМ" , один з найкрупніших туроператорів України, була заснована в 1991 році групою професіоналів туристичного бізнесу, що пропрацювали у ньому не менше 10 років. Туристична фірма «САМ» ─ багатопрофільний туроператор, активно працює в різних сферах туризму та перевезень.
Контактні дані: м.Львів, вул. І.Богуна 4, тел. 235-22-44, 235-22-55,
e-mail: www.sam.lviv.ua (ДОДАТОК А).
На сьогодні туристична фірма "САМ" ─ це розвинена мережа представництв, що працюють у Києві й основних ділових центрах України, що відправляють своїх клієнтів відпочивати в більш ніж сорок країн світу.
Основні напрямки діяльності:
─ виїзний туризм (групові та індивідуальні тури, відпочинок на морських та гірськолижних курортах, тури до країн Європи та світу, а також по екзотичних напрямках); ─ освіта за кордоном (загальні курси мов, екзаменаційні та спеціальні курси, канікулярні курси для дітей, середня і вища освіта в провідних навчальних закладах світу);
─ спеціалізовані тури (спортивні, релігійні, лікувальні тури, корпоративні заходи, бізнес тури);
─ прийом і обслуговування іноземних туристів і співвітчизників в Україні (відпочинок в кращих здравницях і санаторіях Криму і Карпат, екскурсійні та релігійні програми по Україні, тури вихідного дня, круїзи по Дніпру, організація та обслуговування конференцій / семінарів, послуги гідів-перекладачів, екстремальний туризм, оренда легкових автомобілів, мікроавтобусів);
─ бронювання і продаж авіаквитків понад 50 авіакомпаній світу, залізничні
квитки по всій Європі, VIP-сервіс в аеропортах;
─ чартерні перевезення (з 1993 року фірма є найбільшим замовником в Україні
чартерних рейсів з Києва та регіонів).
Якість курортів, шкіл і готелів, включених в наші програми, перевірено нашими фахівцями безпосередньо.
З 1997 року ТФ «САМ» є акредитованим членом IATA - Міжнародної асоціації перевізників. У цей же період фірма стала приймати іноземних туристів в Україні, і входить до п'ятірки кращих компаній в даному напрямку туристичного бізнесу.
ТФ «САМ» є одним із засновників АЛТУ (Асоціації лідерів турбізнесу України).
За період свого існування ТФ "САМ" неодноразово була нагороджена рядом почесних нагород і звань, представляла Україну на багатьох міжнародних виставках, є незмінним учасником національних туристичних форумів та виставок.
1.2. Нормативно - правова база туристичного обслуговування
Нормативно – правові вимоги до діяльності суб’єктів туристичної діяльності регулюються рядом законів та підзаконних актів. Усі правові акти, згідно яких здійснюється туристичне обслуговування, поділяються на міжнародні та національні.
Національні нормативно – правові акти поділяються на: Кодекси України, закони України, укази Президента України.
Серед кодексів України найбільш суттєве значення для галузі туризму мають Господарський та Цивільний Кодекси. Серед нині діючих Законів України для туристичної сфери визначальне значення для туристичної компанії “САМ” мають наступні: “Про туризм”, “Про курорти”, “Про захист прав споживачів”, “Про страхування”, “Про рекламу”, “Про порядок здійснення розрахунків”, “Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України”.
Серед Указів Президента України, які стосуються безпосередньо туристичної діяльності слід назвати один: “Про основні напрямки розвитку туризму в Україні до 2010 року ”. Численнішими є Постанови Кабінету Міністрів України та накази й розпорядження його структурних підрозділів : “Державна програма розвитку туризму на 2002 – 2010 роки ”, “Заходи щодо розвитку іноземного і внутрішнього туризму” , “Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з організації іноземного, внутрішнього, зарубіжного туризму, екскурсійної діяльності ”.
Виділяються цілі групи нормативних актів окремих міністерств і відомств, що стосуються окремих галузей, які обслуговують туристів: транспорту ( “Правила перевезень пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України ), готелів та інших закладів розміщення (“Правила користування готелями й аналогічними засобами розміщення та надання готельних послуг ”) , закладів харчування, паспортно-правових документів і митно-фінансових формальностей.
В Україні також користуються міжнародними нормативними документами, які діють на території країн СНД. За міждержавним стандартом ГОСТ у туристичній компанії “САМ” використовують такі документи: “Послуги поселення . Терміни і визначення”, “Туристичні послуги. Загальні вимоги”, “Туристично-екскурсійне обслуговування і проектування туристичних послуг”, “Вимоги щодо забезпечення безпеки туристів та екскурсантів”, “Туристично-екскурсійне обслуговування. Класифікація готелів ”.
1.3. Правила внутрішнього трудового розпорядку, техніка безпеки на підприємстві
Внутрішній трудовий розпорядок ─ це сукупність норм, що встановлюють порядок взаємовідносин у трудовому колективі в процесі праці: між власником або уповноваженим ним органом і працівниками, між працівниками безпосередньо ─ взаємовідносини в порядку підпорядкованості і взаємодії. Внутрішній трудовий розпорядок встановлюється локальним нормативним актом ─ правилами внутрішнього трудового розпорядку.
Організації, підприємства в тому числі і готелі з метою врахування особливостей трудових обов'язків працівників своєї галузі, режиму їх праці і відпочинку видають галузеві правила внутрішнього трудового розпорядку.
Правила внутрішнього трудового розпорядку у туристичній фірмі “САМ” закріплюють такі елементи як порядок прийому і звільнення працівників, основні їх обов'язки, встановлюють режим робочого часу і відпочинку, визначають порядок заохочення працівників за успішну роботу і види та порядок притягнення до дисциплінарної відповідальності.
Працівники у туристичній фірмі “САМ" повинні працювати чесно і сумлінно, додержуватись дисципліни праці, своєчасно і точно виконувати розпорядженняr керівника, підвищувати продуктивність праці, поліпшувати якість продукції, додержуватись технологічної дисципліни, вимог по охороні праці, техніці безпеки та виробничій санітарії. Це основні обов'язки працюючих.
Одним із методів забезпечення дисципліни праці в компанії є заохочення, стимулювання ініціативи працівника спрямоване на сумлінне виконання ним його трудових обов'язків. Саме тому заохочення є важливим елементом внутрішнього трудового розпорядку.
Невиконання трудових обов'язків тягне застосування до нього видів дисциплінарної відповідальності.
Дисциплінарна відповідальність ─ це застосування до працівника видів дисциплінарного стягнення в результаті осуду його трудової поведінки. Застосування дисциплінарної відповідальності передбачає наявність правових підстав вчинення працівником дисциплінарного проступку ─ винного невиконання ним (зумисне чи з необережності) його трудових обов'язків, недотримання встановлених для нього правил поведінки, невиконання наказів і розпоряджень керівництва. До дисциплінарних проступків зокрема відносять запізнення, прогули, не якісне виконання свої обов’язків. За порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано один з таких заходів стягнення:
1) догана;
2) звільнення
Туристична компанія “САМ” для якісного надання послуг та комфорту клієнтів дотримується комплексу технічних засобів безпеки.
Пріоритетними напрямками забезпечення безпеки компанії технічними засобами є:
комплекс заходів для протипожежного захисту;
охоронна сигналізація і відео спостереження.
Комплекс заходів та система захисту є збалансованими, тобто засоби захисту розподілятися по можливості рівномірно у відповідності зі значимістю зон, що захищаються.
Усі застосовувані заходи і засоби не повинні створювати додаткової небезпеки здоров'ю і життю клієнтів та співробітників фірми. Це стосується в першу чергу забезпечення екстреної евакуації в надзвичайній ситуації.
Найбільш серйозну небезпеку для життя і здоров'я клієнтів і персоналу фірми, збереженості майна, а також будівлі фірми представляють пожежі. Тому у компанії важливе значення має забезпечення захисту приміщень і людей від пожежі.
Створення системи протипожежної безпеки у фірмі “САМ” передбачає: проведення організаційних заходів щодо створення пожежної охорони; проведення протипожежної підготовки працівників; проведення протипожежної профілактики.
Протипожежна профілактика — це комплекс організаційних і технічних заходів з попередження, локалізації та ліквідації пожеж, а також із забезпечення безпечної евакуації людей і матеріальних цінностей на випадок пожежі.
Протипожежна підготовка працівників складається з протипожежного інструктажу (вступного, первинного і повторного) і занять за програмою пожежно-технічного мінімуму.
Система пожежної безпеки має забезпечити виконання таких завдань:
─ ефективне і своєчасне виявлення загоряння з точною вказівкою місця;
─ автоматичне оповіщення служби безпеки, усіх співробітників (а, можливо, і служби міської пожежної охорони) про загоряння;
─ вжиття заходів щодо гасіння пожежі, запобігання поширенню вогню і диму, димовидалення;
─ організація евакуації людей з будівлі, що горить, включаючи розблокування всіх дверей, включення світлозвукових покажчиків.
У фірмі встановлена система пожежної сигналізації. Її призначення полягає в ефективному і своєчасному виявленні загоряння з точним визначенням місця, оповіщення, міської служби пожежної охорони.
Система пожежогасіння призначена для автоматичного гасіння загоряння, та запобігання поширенню пожежі. За принципом пожежогасіння використовують газове пожежогасіння – воно є ефективне та не наносить шкоди інтер’єру.
1.4. Передумови туристичного обслуговування
Державна реєстрація суб’єкта туристичної діяльності включає занесення даних про нього в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб–підприємців (ДОДАТОК Б). Державна реєстрація здійснюється органами виконкомів районних чи міських держадміністрацій за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи.
Свідоцтво про реєстрацію туристичної компанії “САМ” видане виконавчим комітетом Львівської міської ради, ідентифікаційний код № 3087206242 (ДОДАТОК В).
Перед проходженням державної реєстрації необхідно підготувати та затвердити установчі документи. Установчим документом туристичної компанії “САМ” є статут. Статут містить відомості про вид товариства, предмет і цілі його діяльності, склад засновників та учасників, склад і компетенцію органів товариства та порядок прийняття ними рішень, а також відомості про розмір часток кожного з учасників,розмір, склад та поряд внесення ними вкладів.
Для проведення державної реєстрації необхідно подати такі документи:
заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації;
два примірника установник документів;
квитанцію про оплату реєстраційного збору за проведення державної реєстрації.
Якщо документи в порядку, термін державної реєстрації не повинен перевищувати три – два робочих дні з дати надходження документів. Суб’єкти які пройшли державну реєстрацію отримають свідоцтво про державну реєстрацію єдиного зразка, де зазначаються найменування юридичної особи. Свідоцтво про державну реєстрацію може бути змінено в разі внесення змін до установчих документів щодо найменування або місцезнаходження туристичної фірми, або втрати чи пошкодження свідоцтва.
Державний реєстратор надає органам статистики, державної податкової служби (ДОДАТОК Г), Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування відомості про зареєстрованого суб’єкта туристичної діяльності для реєстрації та подальшої співпраці із цими органами. Туристична фірма може відкривати рахунки у банках, а також укладати договори та інші угоди лише після його державної реєстрації.
Ліцензування проводиться з метою створення рівних можливостей суб’єктам туристичної діяльності на ринку туристичних послуг та забезпечення захисту прав громадян(ДОДАТОК Д). Для отримання ліценції на туристичну діяльність суб’єкт господарювання подає у Державну туристичну адміністрацію України наступні документи:
1. Заяву про видачу ліцензії, зазначаються найменування, місцезнаходження, банківські реквізити, ідентифікаційний код юридичної особи, прізвище, ім’я, по батькові, паспортні дані, вид господарської діяльності ( тур агентська чи тур операторська) і на який термін;
2. Завірену копію свідоцтва установчих документів;
3. Завірену копію свідоцтва про державну реєстрацію;
4.Квитанцію про оплату проведення ліцензування;
5.Витяг із трудової книжки керівника туристичної фірми про стаж його роботи в туристичній галузі, який повинен становити не менше як три роки, або копія документа, який підтверджує спеціальну туристичну освіту, а також копію диплому про вищу освіту;
6.Завірену копію довідки, що підтверджує право власності суб’єкта господарської діяльності на службове приміщення;
7.Завірену копію довідки із статуправління про включення туристичної фірми до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України;
8.Завірена копія договору із страховою компанією про здійснення обов’язкового страхування туристів ( медичного та від нещасного випадку);
9.Завірену копію документа про затвердження складу органу управління9 виконавчого органу) та призначення керівника туристичної фірми .
В разі змін, пов’язаних із назвою чи місцезнаходженням туристичної фірми її керівництво зобов’язане протягом десяти робочих змін повідомити про це органу ліцензування для переоформлення ліцензії.
Анулювання ліцензії забороняє проводити туристичну діяльність.
Основними документами необхідними для передумов туристичної діяльності виступають установчий документ, свідоцтво про державну реєстрацію, ліцензія.
1.5. Управлінсько-функціональна структура туристичної фірми
Управління туристичною фірмою, здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна і участі в управлінні трудового колективу.
Організаційна структура управління на фірмі “САМ” розроблялась зверху вниз. Таким чином, послідовність дій керівника підприємства туристичної фірми була такою:
Здійснив розподіл організації на широкі блоки по горизонталі, які відповідають найважливішим напрямам діяльності по організації стратегії.
Встановив співвідношення повноважень різних посад.
Визначив службові обов’язки як сукупність визначених задач і функцій та доручив їх виконання конкретним особам.
Тобто організаційна структура туристичної фірми є лінійною. Фірма має свого генерального директора, який здійснює загальне керівництво і розробляє загальну стратегію фірми.
Заступник генерального директора здійснює керівництво над менеджерами, а також здійснює маркетингову діяльність, рекламну політику, розробляє туристичні операції, маршрути по Україні.
Менеджер з міжнародного туризму веде роботу по плануванню і здійсненню туристичних подорожей на основі договорів з туроператорами і розробляє та організовує свої закордонні тури. На початку кожного сезону на основі даних про попит та зміст ринку, що надаються відділом маркетингу, розробляє план набору групи по різним направленням. Веде роботу по формуванню груп, підбирає керівників, гідів, перекладачів, надає необхідну інформацію, списки груп при візовому оформленні і страхуванню.
Головний бухгалтер здійснює контроль за роботою фірми. До головного бухгалтера стікається інформація про наявність та рух коштів і здійсненні різних фінансових та господарських операцій. Головний бухгалтер відповідає за належне документальне оформлення всіх фінансових операцій, веде бухгалтерську документацію, здійснює контроль за прибутками та збитками фірми, своєчасно нараховує та перераховує податки до бюджету, подає бухгалтерську, податкову та статистичну звітність.
Секретар фірми приймає всю інформацію, яка стосується фірми, передає керівнику, а також у всі підрозділи фірми, веде документацію, відповідає на всі телефонні дзвінки, надає первинну інформацію клієнтам.
У фірмі “САМ” працює 3 працівників , в основному менеджери з туризму.
На посаду менеджера з туризму призначається особа, що має вищу (бажано спеціальна професійна освіта) і/або додаткову підготовку (вище; середнє) по напряму "Менеджмент і маркетинг в туризмі" і стаж роботи в туристичній галузі не менше 1 року.
Менеджер з туризму повинен знати:
Географію країн світу.
Методики планування турів.
Транспортні системи в туризмі.
Системи бронювання и оформлення послуг
Схеми роботи з готелями, компаніями-перевізниками (авіа, залізничними, автобусними, круїзними та ін.) іншими організаціями.
Порядок роботи консульсько-візових служб.
Правила страхування туристів
Основи туристського права.
Договірне право в туристській діяльності.
Основи маркетингу і менеджменту.
Тактику проведення ділових переговорів.
Іноземна мова (країни певного напряму) і особливості норм і правил поведінки в країнах напряму.
Довідкову інформацію по туризму (довідники, періодичні видання, наукові публікації, ін.), туристські каталоги.
Правила оформлення туристської документації (туристичних путівок, ваучерів, страхових полісів та ін.).
Стандарти діловодства (класифікація документів, порядок оформлення, реєстрації, проходження, зберігання )
Методи обробки інформації з використанням сучасних технічних засобів комунікацій і зв'язку, комп'ютера, системи навігації (GPS),
Методики складання звітності.
Призначення на посаду менеджера з туризму і звільнення з посади робиться наказом генерального директора компанії. Менеджер з туризму підпорядковується безпосередньо генеральному директорові компанії.
На час відсутності менеджера з туризму (відрядження, відпустка, хвороба, ін.) його обов'язки виконує особа, призначена в установленому порядку. Ця особа отримує відповідні права і несе відповідальність за належне виконання покладених на нього обов'язків на підставі відповідного наказу.
Посадові обов'язки:
Вивчає довідники про туризму, каталоги, інші джерела туристської інформації з метою формування власних інформаційних баз по туроператорах.
Вивчає вимоги клієнтів до туристичних продуктів, здійснює аналіз маркетингових досліджень попиту на туристичні послуги.
Встановлює контакти з туроператорами з метою вивчення програм турів, визначення турів, що мають найбільший попит у клієнтів.
Розробляє пропозиції по координації тур продуктів з урахуванням індивідуальних і спеціальних вимог клієнтів (дієта медичні свідчення, інвалідність, ін.). При неможливості зміни складових тур продукту організовує пошук найбільш прийнятних для клієнтів турів.
Здійснює пошук найбільш вигідних по оплаті, термінам і якості обслуговування туроператорів.
Укладає договори з туроператорами на просування і реалізацію тур продуктів.
Бере участь в плануванні заходів по просуванню тур продуктів (рекламних кампаній, презентацій, ін.).
Розробляє стандарти і процедури надання інформації про тур продукти клієнтам, готує інструктивні матеріали і проводить інструктаж менеджерів і агентів з продажу тур продуктів.
Забезпечує менеджерів і агентів з продажу тур продуктів роздруками фотокопіями, каталогами, брошурами, путівниками і іншими рекламними матеріалами в кількості, необхідній для інформування клієнтів про тур продукт
Вивчає скарги і претензії туристів до якості туристського обслуговування, виявляє винних, веде статистичний облік скарг і претензій, вживає заходи по усуненню недоліків в обслуговуванні клієнтів направляє вимоги туроператорам про пояснення причин порушення укладених договорів, готує пропозиції по пред'явленню претензій до туроператорів, а також по призупиненню або повному припиненню роботи з туроператорами що систематично порушують умови укладених договорів.
Готує огляди, звіти про виконану роботу, забезпечує їх представлення керівництву, передачу в архіви на зберігання.
Менеджер з туризму має право : діяти від імені компанії, представляти її інтереси у взаєминах з іншими організаціями, органами державної і місцевої влади з питань, що відносяться до його компетенції і у рамках спеціального доручення; знайомитися з проектами рішень керівництва компанії, що стосуються сфери його діяльності; вносити на розгляд керівництва компанії пропозиції щодо покращення діяльності компанії; здійснювати взаємодію з керівниками усіх структурних підрозділів компанії; просити особисто або за дорученням керівництва компанії від керівників підрозділів і фахівців інформацію і документи необхідні для виконання своїх посадових обов'язків.
Менеджер з туризму несе відповідальність: за неналежне виконання або невиконання своїх посадових обов'язків, передбачених справжньою посадовою інструкцією, ─ в межах, визначених законодавством країни; за спричинення матеріального збитку ─ в межах, визначених чинним трудовим і цивільним законодавством країни.
Кількість працівників туристичної фірми
Назва посади
Кількість працівників
Функціональні обов’язки
Директор
1
Керівництво й оптимізований розподіл обов'язків
Бухгалтер
1
Розгляд нових видів послуг, що поліпшують діяльність підприємства, своєчасна здача звітів про пророблену роботу, не розголошувати фінансову і комерційні таємниці організації.
Менеджер із напрямків
2
Забезпечення і підготовка туристичних маршрутів, контроль за виконанням усіх послуг, зазначених у програмі турів, розгляд нових видів послуг і напрямків, що поліпшують якість обслуговування туристів, узгодження робіт з керівництвом підприємства, програми турів, ведення рекламної компанії, керування роботи менеджерів.
Секретар
1
Здійснювати роботу з організаційно-технічного забезпечення адміністративно-розпорядчої діяльності керівника, приймати яка надходить на розгляд керівника, передавати її відповідно до ухваленого рішення в структурні підрозділи або конкретним виконавцям для використання в процесі роботи або підготовки відповідей, приймати документи і особисті заяви на підпис керівника. готувати документи і матеріали, необхідні для роботи керівника та ін.
Разом фірма налічує 5 працівників
1.6. Організація рекламної діяльності на даному туристичному підприємстві.
Туристична реклама - активний засіб здійснення маркетингової політики туристичної фірми по просуванню туристичного продукту, посиленню зв'язку між виробником і споживачем туристичного продукту.
Реклама - це засіб поширення інформації і переконання людей, які створюють уяву про продукт, викликають довіру до нього та бажання купити цей продукт.
Рекламуючи ті чи інші послуги, туристична фірма публічно подає дані про свої можливості за допомогою художніх, технічних і психологічних прийомів з метою посилення попиту і збільшення їх реалізації.
Реклама в туризмі має характерні риси, які визначаються специфікою галузі і її товару - туристичних послуг. Цявідмінністьполягає в тому, що:
туристична реклама несе велику відповідальність за правдивість і точність повідомлень, які просуваються за її допомогою;
послуги, які, на відміну від традиційних товарів, не мають постійної якості, смаку, корисності, вимагають пріоритетного розвитку таких функцій реклами, як інформаційність і пропаганда;
специфіка туристичних послуг передбачає необхідність використання глядацьких, наочних засобів, які більш повно відображають об'єкти туристичного інтересу (кіно-фотоматеріали, картини, ілюстровані матеріали тощо).
реклама є постійним супутником туризму і обслуговує людей не тільки до, але й під час, і після подорожі, що покладає на неї особливу відповідальність.
Реклама туристичної фірми “САМ” складається з двох частин: реклама власних потреб і реклама своїх можливостей.
Реклама потреб - це вид реклами, необхідний для інформування можливих партнерів про існування підприємства і його потребах в чомусь.
Основними об'єктами реклами потреб у фірмі є наступні оголошення:
про залучення посередників. Для туристичної фірми ця реклама життєво необхідна, оскільки без наявності і розширення посередників її діяльність може бути значно обмежена, що неминуче призведе до краху. Туроператор зацікавлений в залученні і поширенні інформації про себе і його співпрацю з транспортними, готельними, кредитно-фінансовими та іншими організаціями;
про найняття на постійну або тимчасову роботу працівників, спеціалістів, обслуговуючого персоналу, які мають певну кваліфікацію та досвід роботи;
про пошук матеріально-технічних ресурсів, які можуть бути як основними, так і оборотними. Це бажання туристичного підприємства купити або орендувати приміщення під офіс, орендувати готелі, придбання меблів, інвентарю, залучення до співпраці власників пунктів прокату туристичного спорядження та ін;
Реклама можливостей - це напрямок рекламної діяльності фірми, завдяки якому зацікавлені сторони інформуються про можливості фірми в сфері надання туристичних послуг. Зацікавленими сторонами можуть бути як юридичні, так і фізичні особи.
Реклама можливостей зазвичай носить не тільки інформаційний характер, але й зацікавлює та залучає туриста в туристичну поїздку, запевняє в надійності і безпечності маршруту, гарантує йому хороший відпочинок.
Фірмовий стиль є дуже важливим елементом стратегії підприємства на ринку. Те підприємство, яке вчасно потурбувалося про фірмовий стиль для власної реклами, має велику перевагу перед колегами, що не приділяють цій сфері належної уваги.
Фірмовий стиль – це те, із чим клієнт компанії постійно зіштовхується при роботі з нею. Стиль привертає велику увагу клієнтів, потенційних клієнтів, а також пересічних людей при сприйнятті компанії. Фірмовий стиль фірми “САМ”, розроблений грамотно, він працює на компанію.
Основними цілями при формуванні фірмового стилю компаніє було:
Ідентифікація продуктів фірми, їх зв’язок між собою ;
Виокремлення продуктів фірми з загальної маси аналогічних продуктів конкурентів
Фірмовий стиль фірми “САМ”, розроблений грамотно, він працює на компанію, приносить наступні переваги:
Допомагає споживачу орієнтуватися в потоці інформації, швидко і безпомилково знаходити продукт фірми;
Підвищує ефективність реклами;
Забезпечує досягнення необхідної єдності всіх засобів маркетингових комунікацій фірми;
Позитивно впливає на естетичний рівень і візуальне середовище фірми.
Фірмовий стиль туристичної компанії “САМ” - це використання єдиних принципів оформлення кольорової гами і образів для всіх форм реклами, ділових паперів, технічної документації і інших видів документації офісу.
РОЗДІЛ 2. ТУРОПЕРАТОРСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ У ПРОЦЕСІ ОРГАНІЗАЦІЇ ТУРИСТИЧНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ
2.1. Функції та завдання туроператора
Туроператор - юридична або фізична особа (мається на увазі підприємець), яка здійснює на основі ліцензії діяльність по формуванню, просуванню та реалізації туристичного продукту на туристичному ринку. Основні завдання туроператора - створення туру, підкріпленого програмою обслуговування. Програма обслуговування - план заходів, спрямованих на задоволення інтересів подорожуючих, які визначають призначення і вид туру.
Туристична компанія “САМ” є виключно туроператором, мета якого - розширення туристичних послуг, організація надійного обслуговування туристів, а також всіляке задоволення попиту на хороший і, головне якісний туристичний продукт.
Діяльність компанії повністю спрямована на розробку нових цікавих маршрутів, визначення і встановлення конкурентоздатних цін, налагодження партнерських стосунків в межах України і за кордоном.
Основні напрями нашої діяльності (Польща, Угорщина, Чехія, Словаччина, Хорватія) :
організація відпочинку на замовлення: екскурсій, ділових поїздок, групових і індивідуальних турів;
організація регулярних автобусних екскурсійних турів;
надання транспортних послуг (оренда автобусів, мікроавтобусів, легкових автомобілів);
надання послуг бронювання готелів, організація презентацій, семінарів, конференцій, а також бізнес - зустрічей.
Фірма “САМ” має в наявності програми обслуговування в залежності від сезону та сформовані тури на основі договорів із постачальниками послуг.
Стосунки між туроператором й постачальниками послуг будуються на підставі договорів про співпрацю в області туризму
Функції туроператора “САМ” :
Вивчення потреб потенційних туристів на тури і туристичні програми;
Складання перспективних програм обслуговування, турів;
Взаємодія з постачальниками послуг на тури на договірній основі з:
Готелями – на надання туристам місць для проживання;
Закладами харчування - надання туристам харчування;
Транспортними підприємствами, фірмами і компаніями – на надання транспортних послуг;
Екскурсійними фірмами, музеями, виставковими залами, парками та іншими закладами для надання екскурсійного обслуговування;
Дирекцією заповідників, садово-паркових господарств з метою забезпечення туристів і обслуговування у даній місцевості.
Розрахунок вартості туру і визначення ціни з врахуванням ринкової ситуації;
Забезпечення туристів по маршруту всіма необхідними матеріалами рекламно – сувенірного характеру;
Підготовка, підбір і визначення на маршрути кадрів, які виконують функції контакту з туристами;
Рекламно – інформаційна діяльність для просування тур продукту до споживача;
Контроль за надійністю та якістю обслуговування;
Постійний оперативний зв'язок під час обслуговування, вирішення виникаючих питань.
2.2 Класифікація туроператорівтуроператорів фірми “САМ”
Класифікація являє собою розподіл предметів, явищ, понять за класами, видами, типами тощо у залежності від їх загальних ознак.
Туристичні фірми-оператори класифікуються за видом та місцем діяльності, а також за вибором турпродукту.
За видом діяльності туроператори поділяються на:
Оператори масового ринку – продають тур пакети у місцях масового туризму.
Спеціалізовані оператори – це туроператори, які спеціалізуються на окремому продукті або сегменті ринку (на окремій країні, на окремому виді туризму тощо). В свою чергу вони можуть бути:
туроператорами спеціального напрямку (наприклад, спортивно-пригодницького туризму, організації сафарі в Африку та ін.);
туроператорами спеціального місця призначення (наприклад, поїздки в Таїланд, Франції та ін.);
туроператорами вибраних клієнтів (для молоді, сімейних пар, бізнесменів та ін.);
туроператорами спеціальних місць розміщення (у будинках відпочинку, туристичних базах та ін.);
туроператорами, які використовують окремі види транспорту (круїзні кораблі, поїзди та ін.).
За місцем діяльності туроператори поділяються на:
Місцеві (внутрішні) туроператори – складають турпакети за маршрутами в межах країни чи регіону/місцевості проживання.
Виїзні туроператори – орієнтують тур пакети на закордонні країни чи інші регіони/місцевості.
Туроператори на прийомі – базуються в країні чи регіоні/місцевості призначення й обслуговують туристів, які сюди прибувають.
З вибором пропонованого тур продукту туроператори поділяються на:
Фірми із мінімальним вибором тур продукту – пропонують декілька постійних туристичних маршрутів без широкого вибору.
Фірми достатнього вибору – пропонують клієнтам 10-15 туристичних маршрутів на вибір.
Фірми повного вибору – відправляють туристів у туристичні подорожі «куди завгодно» і «коли завгодно».
Фірми екзотичних маршрутів – відправляють туристів у незвичайні подорожі та екскурсії (в Антарктиду, космос і т. д.).
Крім зазначених вище класифікацій, туроператорів прийнято поділяти на ініціативних та рецептивних.
Ініціативні туроператори – це оператори, які відправляють туристів за кордон чи в інші регіони на підставі домовленості приймаючою стороною (іншими туристичними фірмами, готелями, санаторіями, туристичними базами тощо). Ініціативні туроператори займаються комплектацією туристичного продукту, що складається (згідно норм Всесвітньої туристичної організації), не менше ніж з трьох послуг: розміщення, транспортного перевезення туристів, будь-якої іншої, не пов`язаної з двома першими). Класичний ініціативний туроператор формує складні маршрутні тури, комплектує з послуг місцевих туроператорів в різних місцях відвідування (на маршруті), забезпечує проїзд до місця початку подорожі і назад та організовує використання внутрімаршрути транспорту.
Рецептивні туроператори – це туроператори на прийомі, що комплектують тури і програми обслуговування в місцях прийому і обслуговування туристів, використовуючи прямі угоди з постачальниками послуг (готелями, підприємствами харчування, розважальними закладами та ін.).
За специфікою функціонування на ринку туристичних послуг у фірмі “САМ“ вирізняють чотири основних типи туроператорів.
За видом діяльності
За місцемдіяльності
Операторимасового ринку
Туроператоривнутрішнього ринку
Найбільш відомий тип операторів. Сутність діяльності для даного типу полягає у формуванні, купівлі і продажу турпакетів у добре відомі туристичні центри й курорти, перевезення клієнтів до яких здійснюється приватними авіакомпаніями або чартерними рейсами.
Продаютьтурпакети в межах країнипроживання, тобто турпродукт реалізується на національномурівні.
Спеціалізованіоператори
Туроператоризовнішнього ринку
Туроператори, якіспеціалізуютьсяна певномусегменті (напрямі) туристичного ринку, - найбільшпоширений тип туроператорів, якийподіляється на декількакатегорій:
туроператори, якіпропонуютьпакети на певні напрямки-дестинації (наприклад, у ВеликуБританію, Францію, Угорщину, Швейцарію, Австрію і т. д.);
туроператори, якіпропонують турпродукт, пов'язаний з перевезеннямиклієнтурина певномувиді транспорту (наприклад, пароплавами, потягами, літаками);
туроператориспеціальногоінтересу
Орінтують турпакет на зарубіжнікраїни, найпопулярнішіАвстрія,Туреччина, Чехія, Польща, Італія, Угорщина
2.3. Тур пакет та його структура по тур фірмі «САМ»
Основним продуктом практичної діяльності туристичних фірм є комплексне обслуговування, тобто стандартний набір послуг, що пропонується туристам в одному «пакеті». Цей пакет послуг комплектується певним набором послуг у залежності від мети подорожі та потреб туристів, що відправилися в цю подорож.
Туристичний пакет ─ це попередньо розроблений комплекс послуг, що надаються під час туристичної подорожі за індивідуальним чи груповим варіантом, в який, крім транспорту, входять розміщення, харчування, послуги супроводжувача та інше обслуговування і який пропонується для широкого продажу споживачам. Турпакет повинен містити не менше як три обов’язкових послуги: дві із них ─ перевезення та розміщення, а інші ─ будь-які інші послуги, не пов’язані із двома першими.
Крім пакету послуг, у тур можуть входити й інші додаткові чи супутні послуги, що не включені у тур пакет, а також туристичні товари. Тобто туристичний пакет ─ це тільки частина туристичного продукту та обов’язкова частина туру. За набором послуг тур завжди більший, або рівний туристичному пакету.
У структурі кожного пакету послуг виділяється три групи послуг:
Група послуг «Розміщення»;
Група послуг «Транспорт»;
Група послуг «Туристична дестинація».
Група послуг «Розміщення». Ці послуги найнеобхідніші під час туристичної подорожі, оскільки вони збігаються із фізіологічними потребами туриста. Таку потребу туриста «мати дах над головою» у будь-якому пункті свого перебування задовольняють заклади розміщення (готелі, мотелі, кемпінги, туристичні бази, приватні оселі).
Ці ж заклади задовольняють й іншу фізіологічну потребу туриста ─ потребу в харчуванні. Правда, послуги харчування можуть надаватися й окремими закладами харчування, але найчастіше це відбувається за окрему плату туриста, тобто не входить у пакет послуг. Як правило, харчування не включається окремим елементом у туристичний пакет, оскільки у практиці туроператорської діяльності вони складають частину послуг розміщення у різних варіантах:
а) розміщення + сніданок;
б) розміщення + сніданок + обід, або вечеря (напівпансіон);
в) розміщення + сніданок + обід + вечеря (повний пансіон).
Додаткове харчування турист купує сам за окрему оплату.
У закладах розміщення турист може отримати цілу низку додаткових супутніх послуг: побутових, послуг зв’язку, ділових та інших.
Група послуг «Транспорт». Без переміщення туриста у просторі туристична подорож не була б подорожжю. Основне перевезення може відбуватися за допомогою різних видів транспорту: літаком, автобусом, поїздом, кораблем та іншими засобами. Іноді засоби пересування є зсобами розміщення (туристично-екскурсійні поїзди, круїзні кораблі). В такому випадку послуга розміщення (у купе поїзда чи каюті корабля) також обумовлюється у пакеті послуг. Особливим видом транспортних послуг є rent a car оренда автомобіля для туриста.
У групу послуг «Транспорт» входить:
трансфер ─ перевезення туриста у межах місцевості / поселення, де перебуває турист, наприклад, з аеропорту в готель, з готелю у розважальний заклад і назад. Із основним перевезенням пов’язана також послуга «Зустріч-проводи» туристів представником туристичної фірми;
послуги супроводжувача, гіда-перекладача.
Група послуг «Туристична дестинація». Дестинація (з англ. destination─ «місце призначення») ─ місце основного відпочинку й перебування туристів. Ним може бути як окремий населений пункт разом із околицями, так і регіон чи ціла країна. Відправлення туристів у ту чи іншу дестинацію, що включає необхідні рекреаційно-туристичні ресурси (природно-кліматичні, історико-культурні, інфраструктурні) ─ це обов’язкова і невід’ємна послуга у складі кожного тур пакету.
Рекреаційно-туристичні ресурси виступають тим «невидимим товаром», який тим не менше впливає на ціну туристичної подорожі і на задоволення потреб туриста, формує враження (позитивне чи негативне) туриста. Перелік рекреаційно-туристичних ресурсів не наводиться у тур пакеті, але від цих ресурсів залежить формування того чи іншого туру (лікувально-оздоровчого, гірськолижного, гастрономічного). Туристична дестинація виражається у переліку географічних назв туристичного маршруту.
Туристичному продукту ...