МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
ІНСТИТУТ ЕКОНОМІКИ І МЕНЕДЖМЕНТУ
КАФЕДРА ТЕОРЕТИЧНОЇ ТА ПРИКЛАДНОЇ ЕКОНОМІКИ
/
НАУКОВА РОБОТА
з навчальної дисципліни
«Макроекономіка»
«Закарпаття, 6 Варіант»
Зміст
1. Вступ……………………………………………………………………………...3
2. Динаміка обсягу ВРП на Закарпатській області у розрахунку на
одну особу протягом 2006-2010років………………………………………..........5
3. Динаміка чисельності зайнятого населення Закарпатської області протягом 2006-2010 років…………………………………………………………….………..7
4. Динаміка рівня зареєстрованого безробіття Закарпатської області протягом 2006-2010 років……………………………………………………….......................9
5. Динаміка коефіцієнта навантаження на ринку праці Закарпатської області протягом 2005-2009 років……………………………………………….................12
6. Динаміка індексу споживчих цін Закарпатської області протягом 2006-2010 років……………………………………………………………………………...….15
7. Динаміка інвестиційної місткості валового регіонального продукту Закарпатської області протягом 2005-2009 років……………………………..….17
8. Динаміка частки експорту підприємств Закарпатської області у загальному обсязі експорту товарів державою протягом 2006-2010 років………………....20
9. Динаміка обсягу залучення банками коштів на рахунки фізичних осіб в розрахунку на одного мешканця Закарпатської області протягом 2006-2010 років……………………………………………………………………….……......23
10. Динаміка рівня розвитку Закарпатської області в порівнянні з середніми показниками по державі ВРП,РБ та інфляції……………………………………26
11. Висновки………………………………………………………………………32
12. Список використаної літератури………………………………………….....34
ВСТУП
Макроекономіка - галузь економічної науки, що вивчає взаємозв'язки і взаємозалежності між важливими структурними пропорціями на макрорівні. Вивчаючи аргументи, вона прагне створити загальну картину функціонування економіки і взаємозв'язків між окремими її великими підрозділами. Тому опорою макроекономіка лише узагальнюючими показниками, такими, як загальний обсяг продукції, валовий внутрішній продукт, національний доход, загальна сума видатків, загальний рівень цін, загальний рівень зайнятості тощо.
Результатом функціонування національної економіки є всі товари та, створені у цій країні за певний період, тобто національний продукт. Показники обсягу національного продукту, їхня динаміка показує стан «здоров'я» економіки.
При переході до ринкових відносин значну роль в управлінні економікою відіграє статистика. За її допомогою здійснюється збір, наукова обробка і аналіз статистичних даних із макроекономічним показниками.
Зміни у системі економічних взаємин у нашій країні, пов'язані, насамперед, із застосуванням ринкових відносин, інтенсивним розвитком недержавного сектору економіки, ці процеси зумовлюють застосування методів статистичного спостереження та нових підходів до формування інформаційної бази - системи статистичних показників, які розробляються державною статистикою.
Усе сказане вище свідчить проте, що статистичне вивчення основних макроекономічних показників, теоретичних і законодавчих підвалин життя і практики розрахунку показників стало нині як ніколи актуальними.
У даний науковій роботі розглядається статистика основних макроекономічних показників і системи національних рахунків.
Завдання №1
Дати характеристику динаміки обсягу валового регіонального продукту Закарпатської обл. протягом 2006- 2010р.Обчислити базисні та ланцюгові відхилення даного показника. На основі проведених розрахунків підготувати аналітичний висновок.
1.Теоретичні питання щодо суми валової доданої вартості та її основні складові.
Валова додана вартість - це сукупна вартість кінцевої продукції та послуг, тобто тієї частини валового випуску, яка спрямовується на приватне споживання, інвестування (нагромадження) та експорт.
На рівні секторів і галузей економіки валова додана вартість розраховується як різниця між валовим випуском і проміжним споживанням і визначається в основних цінах. Вона містить у собі первинні доходи, що створюються учасниками виробництва і розподіляються між ними.
Валовий випуск - це сумарна вартість товарів і послуг, яка є результатом виробничої діяльності резидентів у звітному періоді.
Проміжне споживання являє собою сумарні витрати на товари і послуги, які трансформовані або повністю спожиті інституційними одиницями для виробничих потреб.
Валовий випуск і проміжне споживання є визначальним для основного узагальнюючого показника на мікрорівні для секторів і галузей економіки - валової доданої вартості. Показник валової доданої вартості - це первинні доходи, які створюються інституційними одиницями та розподіляються між ними.
Термін «валова» у показника означає, що він включає спожиту в процесі виробництва вартість основного капіталу. Якщо вартість спожитого основного капіталу виключити, то отримаємо чисту додану вартість.
Показник ВДВ оцінюється в основних цінах, компонентами якої є собівартість і валовий прибуток. Основні ціни представляються виключенням з ринкових цін чистих податків на прибуток та імпорт (ПДВ, акцизи, мито тощо)[5,c.34].
2.Результати обчислень, подані у табличній формі та відображені графічно.
Таблиця 1.
Динаміка обсяг валового регіонального продукту Закарпатської обл. в розрахунку на одну особу протягом 2006- 2010р[6].
№
Показник
Значення показника
2006
2007
2008
2009
2010
1
Валовий регіональний продукт(на одну особу)
13369
18022
23232
20614
23657
2
Абсолютні відхилення базисні (%)
100
134
173
154
176
3
Абсолютні відхилення
ланцюгові (%)
100
134
128
88
114
/
Рис.1 Динаміка валового регіонального продукту Закарпатської обл. в розрахунку на одну особу протягом 2006-2010 роки.
Висновок: Було здійснено аналіз динаміки валового регіонального продукту Закарпатської обл. в розрахунку на одну особу за період 2006-2010 роки. Аналізуючи валовий регіональний продукт в розрахунку на одну особу видно, що динаміка зростаючою протягом всіх аналізуючи років. Характеризуючи абсолютні відхилення валового регіонального продукту ланцюгові помітно, що найбільше валовий регіональний продукт зріс 2007році (134%) а найменше зростання спостерігається в 2010році (114%) . Спаду валовий регіональний продукт відбувся у 2009р. (88%) порівняно з попередніми роками.
Даний показник є позитивним, він показує рівень розвитку економіки даного регіону.
Завдання №2
Дати характеристику динаміки чисельності зайнятого населення Закарпатської обл. протягом 2006-2010роки. Обчислити базисні та ланцюгові відхилення даного показника. На основі проведених розрахунків підготувати аналітичний висновок.
1. Теоретичні питання щодо розуміння категорії зайнятості та її роль у діяльності на розвиток господарства регіону.
Зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих і суспільних потреб, яка приносить їм дохід у грошовій чи іншій формі. Вона характеризується системою економічних відносин з приводу забезпечення громадян робочими місцями та визначення форм участі в суспільному господарстві з метою одержання засобів до існування. Вид зайнятості зумовлюється певними принципами організації, стимулювання й оплати праці, внутрішньо- та зовнішньо-виробничими відносинами.
Ринкові відносини передбачають вільний вибір людиною професії та місця роботи відповідно до її здібностей, добровільну незайнятість громадян, не допускають примусової праці в будь-якій формі, за винятком випадків, передбачених законодавством країни. За цих умов по-новому постає проблема повної зайнятості та її ефективності.
Повна зайнятість означає використання всіх придатних для цього ресурсів і характеризується достатністю робочих місць для тих, хто потребує оплачуваної роботи, тобто має бути забезпечена зайнятість усіх, хто бажає і здатний працювати. Повна зайнятість є не тільки соціальною гарантією, а й основою високоефективного використання трудового потенціалу суспільства.
Перехід до ринкових відносин в Україні потребує нової концепції зайнятості та ефективного відтворення трудового потенціалу в кожному регіоні.
В Україні існують величезні можливості для підвищення рівня зайнятості – розвиток приватного підприємництва, малого бізнесу, сфери послуг, фермерства, всієї ринкової інфраструктури [2,c.15].
2.Результати обчислень, подані у табличній формі та відображені графічно.
Таблиця 2
Динаміка чисельності зайнятого населення Закарпатської обл. протягом 2006-2010роки[6].
№
Показник
Значення показника
2006
2007
2008
2009
2010
1
Чисельність зайнятого населення (тис. осіб)
640,6
660,3
876,2
542,8
564,0
2
Абсолютні відхилення базисні (%)
100
103
136
84
88
3
Абсолютні відхилення
ланцюгові (%)
100
103
132
61
103
/
Рис. 2 Чисельності зайнятого населення
Висновок:Було проведено аналіз динаміки чисельності зайнятого населення Закарпатської обл. протягом 2006-2010 років. Характеризуючи абсолютні відхилення чисельності зайнятого населення базисні помітно, що тенденція показує зростання аналізованого показника у 2006-2008р. , а тенденція аналізованого показника є спадною у 2009-2010р. Характеризуючи абсолютні відхилення чисельності зайнятого населення ланцюгові помітно, що найбільший зростання аналізованого показника відбулося у 2008р. (132%), а найменше зростання у 2007р(103%) і найбільший спад відбувся у 2009р.(61%) порівняно з попередніми роками.
Даний показник є негативним у зв’язку із зменшенням чисельності зайнятого населення. Для того щоб подолати таку тенденцію необхідно підтримувати своїх виробників.
Завдання №3
Дати характеристику динаміки рівня зареєстрованого безробіття Закарпатської обл. протягом 2006-2010р. Обчислити базисні та ланцюгові відхилення даного показника. На основі проведених розрахунків підготувати аналітичний висновок.
1Теоретичні питання щодо впливу безробіття на економічний розвиток держави.
Безробіття — соціальне явище, коли кількість бажаючих отримати роботу є більшим, ніж робочих місць (перевага пропозиції робочої сили над її попитом). Відповідає стану незайнятості працездатного населення та має негативні економічні й соціальні наслідки для усього населення регіону, де набуло особливого поширення.
Безробіття – одна з основних соціально-економічних проблем сучасного етапу розвитку економіки. Глобальна світова фінансово-економічна криза посилила негативні процеси та явища у сфері зайнятості. Україна – одна з країн, які найбільше постраждали від впливу цього процесу. У таких умовах, посилених значним рівнем безробіття, збільшується кількість проблем, які призводять до скорочення рівня купівельної спроможності населення, зменшення кількості платників податків і, як наслідок, – до зростання ризику соціального напруження. Треба зазначити, що такі закономірності поширюватимуться на всі сфери суспільного і державного життя.
Рівень безробіття визначають за формулою: / , де / - Чисельність безробітних; / - Чисельність економічно активного населення.
Безробіття вважають важливим стимулятором активності працюючого населення, але у реальному економічному житті – це велике суспільне лихо[2,c.100].
2.Результати обчислень, подані у табличній формі та відображені графічно.
Таблиця 3
Динаміка чисельності безробітних зареєстрованих Закарпатської обл. протягом 2006-2010 роки[6].
№№ №
Показник
Значення показника
2006
2007
2008
2009
2010
11 1
Чисельність безробітних, зареєстрованих (тис. осіб)
30,1
26,4
22,9
32,3
21,0
22
Абсолютні відхилення базисні (%)
100
87,5
76,4
107,3
70,1
23
Абсолютні відхилення
ланцюгові (%)
100
87,2
86,3
141,5
65,7
/
Рис. 3 Чисельність безробітних, зареєстрованих
Висновок: Було здійснено аналіз динаміки рівня зареєстрованого безробіття Закарпатської обл. протягом 2006-2010р та виявлено що найбільший рівень зареєстрованого безробіття відбувся у 2009р. (32,3тис. осіб), а найменший рівень зареєстрованого безробіття відбувся у 2010р. (21,0тис.осіб). Характеризуючи абсолютні відхилення рівня зареєстрованого безробіття базисні помітно, що тенденція є спадною протягом усіх аналізованих років крім 2009року (107,3%). Аналізуючи абсолютні відхилення рівня зареєстрованого безробіття ланцюгові помітно, що найбільшого зростання відбулося у 2009р. (141%), а найбільший спад відбувся у 2010р. (65%).
З огляду на даний показник показує позитивну тенденцію у зв’язку із зменшенням чисельності безробітних.
Завдання №4
Дати характеристику динаміки коефіцієнта навантаження на ринку праці Закарпатської обл. протягом 2006-2010р. Обчислити базисні та ланцюгові відхилення даного показника. На основі проведених розрахунків підготувати аналітичний висновок.
1 Теоретичні питання щодо активної політики зайнятості держави та її вплив на соціально економічний розвиток національного господарства.
Державна політика зайнятості населення залежить від темпу і характеру ринкових перетворень. Вона передбачає систему адаптації різних категорій незайнятого населення до вимог ринку праці, а також систему соціального захисту безробітних та осіб з обмеженою конкурентоспроможністю.
Державне регулювання зайнятості населення має грунтуватися на:
• забезпеченні соціального партнерства суб'єктів ринку праці, тобто створенні рівних можливостей усім громадянам незалежно від їхнього походження, соціального і майнового стану, расової і національної належності, статі, віку, політичних переконань, ставлення до релігії, реалізації права на вільний вибір виду діяльності відповідно до своїх здібностей та професійної підготовки з урахуванням особистих інтересів та суспільних потреб;
• сприянні забезпеченню ефективної зайнятості, запобіганні безробіттю, створенні нових робочих місць та умов для розвитку підприємництва;
• гласності на основі всебічного інформування населення про наявність вакантних робочих місць;
• підтримці працездатних громадян у працездатному віці, які потребують соціального захисту;
• певної гарантії зайнятості, тобто гарантії збереження робочих Місць і професії, гарантії одержання доходів. Залежно від стану економіки та ринку праці передбачається здійснення активних та пасивних заходів регулювання зайнятості. Коефіцієнт навантаження на одне робоче місце розраховується як відношення кількості офіційно зареєстрованих безробітних до кількості вакантних робочих місць[1,c.34]
2.Результати обчислень, подані у табличній формі та відображені графічно.
Таблиця 4
Динаміка коефіцієнта навантаження на ринку праці Закарпатської обл. протягом 2006-2010р[6].
№
Показник
Значення показника
2006
2007
2008
2009
2010
1
Кількість зареєстрованих громадян (тис. осіб)
31,9
26,6
37,5
27,4
24,5
2
Потреба підприємств у працівниках (тис. осіб)
7,2
6,8
1,9
1,1
1,0
3
Коефіцієнт навантаження
( осіб/р. м)
4,43
3,91
19,73
24,90
24,50
4
Абсолютні відхилення базисні (%)
100
88
445
562
553
5
Абсолютні відхилення
ланцюгові (%)
100
88
504
126
98
/
Рис. 4 Коефіцієнта навантаження на ринку праці
Висновок: Було здійснено аналіз динаміки коефіцієнта навантаження на ринку праці Закарпатської обл.. за період 2006-2010 роки. Аналізуючи коефіцієнта навантаження на ринку праці показує, що тенденція є спадною у 2006-2007роках, а зростаючою протягом 2008-2010років. Характеризуючи абсолютні відхилення коефіцієнта навантаження на ринку праці ланцюгові помітно, що найбільшого зростання відбулося 2008р. (504%) а найменшого зростання в 2009р. (126%) ,і найбільшого спаду відбулося в 2007р. (88%), а найменший спад у2010р. порівняно з попередніми роками.
Даний показник є негативним у зв’язку із збільшенням коефіцієнта навантаження. Для того щоб подолати таку тенденцію необхідно створювати нові робочі місця завдяки інвестуванню в економіку .
Завдання №5
Дати характеристику динаміку індексу споживчих цін за Закарпатської області протягом 2006-2010років. На основі проведених розрахунків підготувати аналітичну доповідь:
1.Теоритичне питання щодо впливу інфляції на аналітичний розвиток держави.
Будь-яка інфляція веде до зростання рівня цін. При цьому темпи зростання заробітної плати, як правило, відстають від темпів зростання цін, тому наслідком інфляції є зниження добробуту населення. Але особливо небезпечною є гіперінфляція.
Гіперінфляція виявляє руйнівну дію на економіку країни і веде до швидкого зубожіння народу і зростання безробіття. Стрімко зменшуються реальні доходи людей, практично знищуються заощадження. Закриваються підприємства, які не можуть витримати тягар швидкозростаючих витрат. Руйнується механізм заощадження грошей для виробничих інвестицій, адже в таких умовах вигідно бути боржником і невигідно давати в борг і нагромаджувати гроші. Банки не надають кредити, а якщо надають, то не на тривалий час (кілька місяців) і під грабіжницькі проценти. Як наслідок, руйнується виробництво і торгівля. Країна “проїдає” своє майбутнє, знищуючи основу нормального зростання економіки. Гіпервисокі темпи інфляції в 1993 році, яка супроводжувалася падінням обсягів виробництва, товарообороту, капіталовкладень, погіршенням стану державних фінансів тощо, призвели до кризи грошово-кредитної системи України.
Розвиток інфляційних процесів в цей період підсилює ще й діяльність НБУ, а саме значні кредитні емісії. В умовах значної кредитної емісії в економіці України поглиблюється платіжна криза. Причиною цьому є відсутність державного контролю за витрачанням коштів на державних підприємствах. За цих умов більшість коштів зосередилася у приватному секторі, а у державному з’явилась криза неплатежів.
Формула, яка використовується для розрахунку індексу споживчих цін, виводиться з класичної формули Ласпейреса, яка порівнює поточну вартість споживчого набору у досліджуваному періоді (чисельник) з базисною вартістю цього ж набору у базисному періоді (знаменник)[4,c.56].
2.Результати обчислень, подані у табличній формі та відображені графічно.
Таблиця 5
Динаміка індексу споживчих цін Закарпатської області протягом 2006-2010років[6].
№
Показник
Значення показника
2006
2007
2008
2009
2010
1
Індексу споживчих цін(%)
108,7
110,9
126,2
116,2
110,3
2
Абсолютні відхилення базисні (%)
100
102,3
116,6
106,5
101,3
3
Абсолютні відхилення
ланцюгові (%)
100
102,4
113,3
92,2
95,8
/
Рис.5 Динаміка індексу споживчих цін Закарпатської області протягом 2006-2010років.
3. Аналітичний висновок щодо виявленої динаміку індексу споживчих цін за Закарпатської області протягом 2006-2010років.
Висновок: В даній роботі було здійснено аналіз динаміки індексу споживчих цін Закарпатської області протягом 2006-2010років. Аналізуючи індексу споживчих цін видно, що динаміка є зростаюча протягом всього періоду. Характеризуючи абсолютні відхилення аналізованого показника ланцюгові помітно, що найбільше зростання відбулося у 2008р. (113,3%) і найменше зростання у 2007р (102,4%). а найбільший спад у 2009р. (92,2%) і найменший спад у 2010р. (95,8%) порівняно з попередніми роками.
Даний показник є негативний у зв’язку із збільшенням споживчих цін. Для того щоб подолати таку тенденцію необхідно збалансувати економіку для рівномірного зростання економіки.
Завдання 6. Дати характеристику динаміки інвестиційної місткості валового регіонального продукту Закарпатської області протягом 2006-2010років. На основі проведених розрахунків підготувати аналітичну доповідь:
1.Теоритичне питання щодо впливу інвестиції на розвиток регіону.
Інвестиції - це всі види майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються в об'єкти підприємницької та інших видів діяльності, в результаті якої створюється прибуток (доход). Наведене визначення не включає в себе досягнення соціального ефекту, адже інвестиції мають на меті отримання прибутку і не є благодійними внесками. Науково узагальнено та економічно обґрунтовано визначення “ реальних інвестицій ”. Реальні інвестицій (інвестиції в реальний сектор) – окреме економічне поняття, яке характеризує вкладення капіталу в будь-яку галузь економіки, результатом чого є утворення нового або збільшення існуючого капіталу та не є тотожнім з поняттям “ капітальні інвестиції ”. У системі національних рахунків України статистика капітальних вкладень включає лише матеріальні витрати та не враховує найважливіші інвестиції в інноваційну діяльність, наукові дослідження. Подібний підхід, при якому в інвестиції включаються лише безпосередньо матеріальні компоненти, не дозволяє чітко визначити дійсний обсяг інвестицій. Таким чином, під реальними інвестиціями розуміються економічні ресурси, що направляються на збільшення реального капіталу суспільства, тобто на розширення та модернізацію.
Систематизовано та адаптовано до умов здійснення інвестування на території України показники оцінки ефективності реальних інвестицій на основі уточнення формування вхідних параметрів для розрахунку рівня ефективності інвестиційних проектів[3,c.24].
Формула: Інвестиції в основний капітал
Інвестиційної місткості (ВРП)=----------------------------------------------------- * 100
Обсяг валового регіонального продукту
2.Результати обчислень, подані у табличній формі та відображені графічно.
Таблиця 6
Динаміка інвестиційної місткості валового регіонального продукту Закарпатської області протягом 2006-2010років[6].
№
Показник
Значення показника
2006
2007
2008
2009
2010
1
Інвестиції в основний капітал(млн. грн)
3299
3896
6407
7459
4650
2
Обсяг валового регіонального продукту(млн. грн)
24787
33158
42445
37446
36545
3
Інвестиційна місткість валового регіонального продукту(%)
13,3
11,7
15,1
19,9
13,7
4
Абсолютні відхилення базисні (%)
100
88,1
113,5
149,6
103,0
5
Абсолютні відхилення
ланцюгові (%)
100
88,1
129,1
131,7
68,8
/
Рис.6 Динаміка інвестиційної місткості валового регіонального продукту Закарпатської області протягом 2006-2010років
3. Аналітичний висновок щодо виявленої динаміки інвестиційної місткості валового регіонального продукту Закарпатської області протягом 2006-2010років.
Висновок: В даній роботі було здійснено аналіз динаміки інвестиційної місткості валового регіонального продукту Закарпатської області протягом 2006-2010років. Аналізуючи абсолютні відхилення базисні помітно, що тенденція є зростаючою у 2008-2010роки, і спадною у 2006-2007роки. Характеризуючи абсолютні відхилення інвестиційної місткості валового регіонального продукту ланцюгові помітно, що найбільше зростання відбулося у 2009 році(131,7%) і найменше зростання у 2008році(129,1%), а найбільший спад у 2010 році(68,8%) і найменший спад у 2007(88,1%)порівняно з попередніми роками.
Даний показник є позитивний у зв’язку із збільшенням інвестиційної місткості валового регіонального продукту. Для того щоб покращити інвестиційну місткість потрібно збільшити обсяг інвестиції в основний капітал завдяки залучені іноземних інвесторів.
Завдання 7. Дати характеристику динаміки частки експорту підприємствами Закарпатського регіону у загальному обсязі експорту товарів державою протягом 2006-2010років. На основі проведених розрахунків підготувати аналітичну доповідь:
1.Теоритичне питання щодо вплив експорту на розвиток регіоні та національної економіки загалом.
Інтенсивний розвиток зовнішньоекономічних зв’язків на сучасному етапі розвитку країни зумовлює необхідність дослідження експортного потенціалу регіонів. Сутність експортного соціально-економічного потенціалу регіонів, визначається, як здатність усього суспільного виробництва, розташованого в межах даної території виробляти і реалізовувати на конкретних закордонних ринках у перспективі конкурентоспроможні товари та послуги при досягнутому рівні розвитку економіки і системі організаційно-економічної підтримки експорту. Пріоритетними у зовнішньоекономічній політиці країни слід вважати орієнтир на розвиток експорту. Провідна роль експорту з реалізації зовнішньоекономічної політики держави у міжнародному поділі праці і системі господарських зв’язків визначаються через постачання конкурентоспроможної продукції та послуг; можливістю одержання країною іноземної валюти, необхідної для модернізації і структурної перебудови економіки на базі новітніх технологій і видів техніки.
Категорія “експортний потенціал” має двоєдину природу, бо ґрунтується як на національному підході щодо визначення можливостей виробництва, так і на оцінці конкурентних умов світового ринку щодо реалізації. Наявність земельних ресурсів, придатних для сільськогосподарського використання, сприятливі природні умови, традиційна продуктова спеціалізація сільського господарства створюють необхідну сировинну базу для розвитку потужної харчової промисловості з широким асортиментом продуктів експорту. Проте регулювання експортного потенціалу вимагає ґрунтовного обстеження і врахування факторів зовнішнього середовища[2,c.56].
2.Результати обчислень, подані у табличній формі та відображені графічно.
Таблиця 7
Динаміка частки експорту підприємствами Закарпатського регіону у загальному обсязі експорту товарів державою за 2006-2010 роки[6].
№ з/п
Показники
Значення показників
2006
2007
2008
2009
2010
1
Експорт України, млн. дол. США
38367,7
49248,1
66967,3
39695,7
51430,5
2
Експорт Закарпатської області, млн. дол. США
3125,3
4324,8
5370,1
2716,8
3200,3
3
Частка експорту підприємствами (%)
8,1
8,7
8
6,8
6,2
4
Абсолютні відхилення, базисні, %
100
107,4
98,7
83,9
76,5
5
Абсолютні відхилення, ланцюгові, %
100
107,4
108
85
91,1
/
Рис.7 Абсолютні базисні відхилення частки експорту підприємствами Закарпатського регіону у загальному обсязі експорту товарів державою за 2006-2010 роки.
Висновок: Було здійснено аналіз динаміки частки експорту підприємствами Закарпатського регіону у загальному обсязі експорту товарів державою за 2006-2010 роки і виявлено зростаючу тенденцію показника протягом 2006-2007 років та спад протягом 2008-2010 років. Найбільше зростання показника виявлено у 2007 році, найбільше зменшення – у 2010 році порівняно з попередніми роками.
Даний показник є негативним у зв’язку із зменшенням частки експорту підприємствами. Для того щоб подолати таку тенденцію необхідно підтримувати свого виробника для того щоб він міг розвиватися та його продукція ставала конкурентна на зовнішньому ринку.
Завдання 8. Дати характеристику динаміки обсягу залучених банками коштів на рахунки фізичних осіб в розрахунку на одного мешканця Закарпатського регіону протягом 2006-2010років. На основі проведених розрахунків підготувати аналітичну доповідь, яка включала:
1.Теоретичні питання щодо впливу заощаджень населення на розвиток економіки.
Заощадження відіграють важливу роль у соціально-економічному розвитку країни. Сукупний ефект заощаджень визначає темпи економічного зростання, обсяги випуску продукції та послуг, рівень науково-технічного прогресу і врешті-решт економічну могутність країни та добробут її населення.
Виходячи з того, що основними суб’єктами ринкових відносин є фірми, тобто виробники товарів , держава та домашні господарства, розрізняють заощадження фірм, держави та домашніх господарств.
Водночас заощадження домашніх господарств у замкнутій економіці – це фактично єдине джерело надходження коштів на грошовий ринок. За його рахунок інші інституціональні одиниці можуть збільшити свої інвестиції або профінансувати бюджетний дефіцит. Якщо формування заощаджень уповільнюється чи припиняється, починаються скорочення інвестицій та «проїдання» раніше нагромаджених заощаджень. Коли протягом певного періоду витрати на споживання більші за отриманий за цей період дохід, виникають від’ємні заощадження, які покриваються за рахунок заощаджень минулих періодів або позик. Від’ємні заощадження виникають, як правило, в умовах інфляції, коли населення перестає робити нові заощадження і витрачає попередні під загрозою втрати їх від інфляції та інших факторів соціально-економічного характеру.
Найбільшою мірою грошові ресурси сконцентровані саме фізичними особами, однак рівень їх використання у сферах економіки низький. Саме тому, держава повинна пам’ятати, що заощадження домашніх господарств – найважливіше джерело формування інвестицій, без яких стабільний соціально-економічний розвиток держави є неможливим [2,с.34]
2.результати обчислень подані у табличній формі та відображені графічно.
Таблиця 8
Динаміка обсягу залучених банками коштів на рахунки фізичних осіб в розрахунку на одного мешканця Закарпатського регіону за 2006-2010 роки[6].
№ з/п
Показники
Значення показників
2006
2007
2008
2009
2010
1
Депозити домашніх господарств, залучені депозитними корпораціями, у нац. валюті, млн. грн.
1810
3092
3493
3342
5012
2
Чисельність постійного населення, осіб
1836099
1832099
1832099
1820503
1810875
3
Обсяг залучених банками коштів на рахунки фізичних осіб в розрахунку на одного мешканця, грн. на особу
985,7
1687,6
1906,5
1835,7
2767,7
4
Абсолютні відхилення, базисні, %
100
171,2
193,4
186,2
280,7
5
Абсолютні відхилення, ланцюгові, %
100
171,2
112,9
96,2
150,7
/
Рис. 8 Абсолютні базисні відхилення обсягу залучених банками коштів на рахунки фізичних осіб в розрахунку на одного мешканця Закарпатського регіону за 2006-2010 роки.
3.Аналітичний висновок, щодо динаміки обсягу залучених банками коштів на рахунки фізичних осіб в розрахунку на одного мешканця
Висновок: Було здійснено аналіз динаміки обсягу залучених банками коштів на рахунки фізичних осіб в розрахунку на одного мешканця Закарпатського регіону за 2006-2010 роки і виявлено зростаючу тенденцію показника протягом усього періоду. Характеризуючи абсолютні відхилення ланцюгові аналізованого показника помітно, що найбільше зростання відбулося у 2007 році(171,2%) а найменше зростання у 2008році(112,9%), і лише 2009році відбувся спад порівняно з попередніми роками.
Даний показник є позитивний у зв’язку із збільшенням обсягу залучених банками коштів на рахунки фізичних осіб.
Завдання 9. На основі даних з таблиць №1, №3, №5, дати характеристику динаміки рівня розвитку Закарпатського регіону протягом останніх 5-ти років в порівнянні з середніми показниками по державі. На основі проведених розрахунків підготувати аналітичну доповідь, яка включала:
результати обчислень подані кожен окремо у табличній формі та відображені графічно;
аналітичний висновок, щодо динаміки рівня розвитку Вінницького регіону протягом останніх 5-ти років в порівнянні з середніми показниками по державі та його впливу на подальший розвиток господарського комплексу регіону.
Таблиця 9.1
Співвідношення динаміки обсягу ВРП у Закарпатської області в розрахунку на одну особу до обсягу ВРП на одну особу в середньому по державі протягом 2006-2010років[6].
№ з/п
Показники
Значення показників
2006
2007
2008
2009
2010
1
Валовий регіональний продукт в розрахунку на одну особу, грн
13369
18022
23232
20614
23657
2
Валовий регіональний продукт держави в розрахунку на одну особу,грн
11630
15496
20495
19832
23600
3
Співвідношення ВРП регіону до ВРП по державі в цілому, %
114,9
116,3
113,3
103,9
101,2
4
Абсолютні відхилення базисні,%
100
101,2
98,6
90,4
88
5
Абсолютні відхилення ланцюгові,%
100
101,2
97,4
91,7
97,5
/
Рис. 9.1. Співвідношення ВРП регіону до ВРП по державі в цілому протягом 2006-2010 років.
Висновок: було проведено співвідношення ВРП Закарпатської області до ВРП по державі протягом 2006-2010 років. Аналізуючи абсолютні відхилення співвідношення ВРП регіону до середніх показників по державі базисні видно, що динаміка показника є зростаючою. Характеризуючи абсолютні відхилення ланцюгові помітно, що найбільше зростання аналізованого показника відбулося у 2009 році, а найбільший спад у 2010 році.
Отже, виявлено при проведенні співвідношення ВРП Закарпатської області до ВРП по державі даний показник є кращий від середнього по державі.
Таблиця 9.2
Співвідношення рівня безробіття Закарпатської області з середніми показниками по державі протягом 2006-2010 років[6].
№ з/п
Показники
Значення показників
2006
2007
2008
2009
2010
1
Рівень безробіття регіону, %
35,1
29,3
25,3
21,0
12,5
2
Рівень безробіття по державі, %
6,8
6,4
6,4
8,8
8,1
3
Співвідношення безробіття регіону до
5,1
4,5
3,9
2,3
1,5
Продовження табл. 9.2
середніх показників по державі, %
4
Абсолютні відхилення базисні, %
100
88,7
76,6
46,3
29,9
5
Абсолютні відхилення ланцюгові, %
100
88,7
86,3
60,3
64,6
/
Рис. 9. 2. Співвідношення безробіття регіону до середніх показників по державі протягом 2006-2010 років.
Висновок: було проведено співвідношення рівня безробіття Закарпатської області до рівня безробіття по державі протягом 2006-2010 років. Аналізуючи абсолютні відхилення співвідношення рівня безробіття регіону до середніх показників по державі базисні видно, що динаміка показника є спадною. Характеризуючи абсолютні відхилення ланцюгові помітно, що динаміка показника є спадаючою.
Отже, виявлено, що при співвідношенні рівня безробіття Закарпатської області до рівня безробіття по державі даний показник є гірший від середнього по державі.
Таблиця 9.3
Співвідношення індекс споживчих цін Закарпатської області до середнього рівня споживчих цін по державі протягом 2006-2010 років[6].
№ з/п
Показники
Значення показників
2006
2007
2008
2009
2010
1
Індекс споживчих цін , %
108,7
110,9
126,2
116,2
110,3
2
Індекс споживчих цін по державі, %
109,1
112,8
125,2
115,9
109,4
3
Співвідношення індексу споживчих цін регіону до середніх показників по державі, %
99,6
98,3
100,7
100,2
100,8
4
Абсолютні відхилення базисні, %
100
98,7
101,1
100,6
101,2
5
Абсолютні відхилення ланцюгові, %
100
98,7
102,4
99,5
100,5
/
Рис. 9.3. Співвідношення індексу споживчих цін Закарпатської області до середнього рівня споживчих цін по державі протягом 2006-2010 років.
Висновок: було проведено співвідношення індексу споживчих цін Закарпатської області до середнього індексу споживчих цін по державі протягом 2006-2010 років. Аналізуючи абсолютні відхилення співвідношення індексу споживчих цін регіону до середніх показників по державі базисні видно, що динаміка показника є спадною протягом 2006-2007років і зростаючою протягом 2008-2010 років. Характеризуючи абсолютні відхилення ланцюгові помітно, що найбільше зростання аналізованого показника відбулося у 2008 році, а найбільший спад у 2007 році.
Отже, виявлено, що при співвідношенні індексу цін Закарпатської області до індексу цін по державі даний показник є кращий від середнього по державі.
ВИСНОВКИ
Проаналізувавши Закарпатської область по статистичних показниках регіону та держави в цілому, ми можемо зробити висновок що дана область є загалом розвиненою областю. Зокрема, здійснивши аналіз :
динаміки обсягу валового регіонального продукту у Закарпатській області у розрахунку на одну особу протягом 2006-2010 років встановлено, що даний показник є позитивний.
динаміки чисельності зайнятості населення у Закарпатській області протягом 2006-2010 років встановлено, що даний показник є негативний.
динаміки рівня зареєстрованого безробіття у Закарпатській області протягом 2006-2010 років встановлено, що даний показник є позитивний.
динаміки коефіцієнта навантаження на ринку праці у Закарпатській області протягом 2006-