МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ТЕХНІЧНИЙ КОЛЕДЖ НУ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
КАФЕДРА ІНФОРМАЦІЙНИХТЕХНОЛОГІЙ ТАКОМП’ЮТЕРНОЇ ТЕХНІКИ
Звіт
на тему:
“ Основи роботи в програмі керування проектами Microsoft Project. ”
з дисципліни “Конструювання програмного забезпечення”
Львів-2011
Мета: Засвоїти методику та виробити практичні навички роботи в програмі керування проектами Microsoft Project.
Теоретичні відомості.
Microsoft Project — система управління проектами, розроблена корпорацією Microsoft. Microsoft Project створений, щоб допомогти менеджерові проекту в розробці планів, розподілі ресурсів по завданнях, відстежуванні прогресу і аналізі обсягів робіт.
Microsoft Project створює розклади критичного шляху. Розклади можуть бути складені з урахуванням використовуваних ресурсів. Ланцюжок візуалізується в діаграмі Ганта.
В Microsoft Office 2007 можливості Microsoft Project були розширені введенням Microsoft Office Project Server та Microsoft Project Web Access. Project Server зберігає дані Project в центральній SQL-базі даних, і дозволяє користувачам передивятися і обновляти через інтернет. Web Access дозволяє авторизованим користувачам мати доступ до бази даних Project Server через інтернет, і включає розклади, графічні аналізи зайнятості ресурсів, і адміністративні інструменти.
Microsoft Office Project Server 2007 тісно інтегрований з Windows SharePoint Services, для кожного проекту створюється Project Workspace, де команда розробників може спідбно ділити інформацію з Project.
На перший погляд Microsoft Project здається ще одним додатком сімейства Microsoft Office з панеллю інструментів, як і Word, таблицями і графіками, як в Excel. Але чим глибше ви будете освоювати Microsoft Project, тим більше відмінностей ви помітите.
Одне з ключових відмінностей полягає у вузькій області застосування програми. Якщо інші додатки сімейства Microsoft Office орієнтовані на широку область застосування та містять найрізноманітніші функції, то програма MS Project призначена виключно для управління проектами.
Інша важлива відмінність полягає в тому, що з MS Project неможливо працювати, не володіючи теоретичними знаннями у сфері управління проектами і не знаючи особливостей цієї програми. Будь-який користувач може відкрити Word і підготувати документ, не читаючи попередньо книгу розміром з ту, що знаходиться у ваших руках. Звичайно, цей користувач не буде застосовувати команди стильового оформлення, можливо, він не зуміє вставити в документ номери сторінок і т. п., але документ буде готовий до роздруку і ним можна буде скористатися. Якщо ж ви відкриєте MS Project і спробуєте створити план проекту, то без спеціальних знань ви не зможете отримати план, придатний для реалізації проекту.
При першому запуску MS Project вікно програми виглядає так:
/
Зверху розташований рядок меню, під нею панелі інструментів, а нижче - робоча область програми.
Налаштування MS Project.
Для переходу до налаштування MS Project потрібно вибрати команду меню Tools> Options (Сервис > Параметры). На екрані з'явиться діалогове вікно налаштувань, що складається з декількох вкладок, на яких згруповані параметри, що визначають роботу програми.
Майже на кожній вкладці є кнопка Set as Default (По умолчанию), що дозволяє зберегти зроблені настройки, з тим щоб вони автоматично застосовувалися у всіх подальших проектах.
Вкладка General (Общие) складається з трьох розділів.
/
У першому, General options for Microsoft Project (Общие параметры для Microsoft Project), розташовані загальні параметри програми, а в третьому, General options for 'Projectl' (бщие параметры для 'Проект!'), - Загальні налаштування відкритого проекту. У розділі між ними, Planning Wizard Мастер планирования), визначається, яким чином MS Project буде відображати підказки при складанні плану проекту.
Прапорець Show startup Task Pane (Отображать область задач при запуске) визначає, чи буде при завантаженні програми відображатися область завдань, а прапорець Open last file on startup (Открывать последний файл при запуске) - чи буде завантажуватися файл, з яким йшла робота перед закриттям програми.
Перш ніж почати складати план проекту, потрібно ввести в спеціальному діалоговому вікні початкові дані про проект. Прапорець Prompt for project info for new projects (Запрос на ввод сведений о проекте для новых проектов) забезпечує автоматичний вивід на екран цього діалогового вікна при створенні нового проекту. Це зручно, оскільки не потрібно відкривати діалогове вікно через меню, і, крім того, це позбавляє від можливих помилок, які можуть виникнути, якщо початкова інформація не буде введена. Тому цей прапорець необхідно встановити. У MS Project є особливий режим перегляду таблиць - Автофільтр (AutoFilter), при якому в заголовку кожної таблиці відображається кнопка для її сортування (аналогічна можливість існує і в Microsoft Excel). Цей режим зручно включається за допомогою поданої нижче кнопки панелі інструментів Formatting (Форматирование) і далеко не завжди потрібен. Тому прапорець Set AutoFilter on for new projects (Включать автофильтр для новых проектов) краще скинути.
Два останніх параметра - лічильник Recently used file list (Помнить список из файлов) і прапорець User name (Имя пользователя) - стандартні для програм сімейства Microsoft Office. Перший з них визначає, скільки файлів з числа недавно використаних будуть перераховані в меню File (Файл). Другий параметр визначає, як MS Project буде іменувати автора файлів проектів у файлових властивості, різних звітах та ін У полі введення потрібно вказати своє ім'я.
Параметри редагування в MS Project розміщені на вкладці Edit (Правка) і згруповані в двох розділах, один з яких містить налаштування, що відносяться до програми в цілому, а другий - до відкритого в даний момент проекту.
/
Розділ з налаштуваннями для MS Project називається Edit options for Microsoft Project (Параметры правки для Microsoft Project) і розташовується угорі діалогового вікна. Параметри цього розділу визначають, чи буде можливо перетягувати осередки таблиць за допомогою миші (прапорець Allow cell drag and drop), а також чи буде переміщатися курсор в наступну клітинку, після того як при редагуванні поточної комірки ви натиснули клавішу Enter (прапорець Move selection after enter ).
Прапорець Edit directly into cell (Правка прямо в ячейке) визначає, чи можна редагувати дані безпосередньо в таблиці. Якщо ви скинете його, то для редагування даних таблиці необхідно буде виділяти клітинку і потім вводити її значення в рядку введення.
Крім того, в цьому розділі є параметр, керуючий способом оновлення об'єктів з інших файлів, впроваджених у файл проекту (OLE-об'єкти). Оновлення може відбуватися при відкритті файлу автоматично або за запитом. Для автоматичного оновлення об'єктів потрібно скинути прапорець Ask to update automatic links (апрашивать об обновлении автоматических связей).
У другому розділі вкладки Edit (Правка) діалогового вікна Options (Параметры) ви можете вибрати абревіатури, які MS Project буде використовувати для позначення часових одиниць у плані проекту, діаграмах, звітах і т. д. Для кожної з одиниць (хвилина, година, день , тиждень, місяць, рік) дається три варіанти. Ці налаштування відносяться до поточного файлу.
Параметрами останнього розділу вкладки Edit (Правка) задаються кольори, якими при перегляді проекту будуть виділятися звичайні гіперпосилання (список Hyperlink color) і гіперпосилання, відвідані раніше (список Visited hyperlink color). Ці установки, як і налаштування одиниць часу, відносяться до поточного файлу.
Прапорець Underline hyperlinks (Подчеркивать гиперссылки) визначає, чи будуть посилання виділятися підкресленням. Рекомендується залишити його встановленим, оскільки інакше при редагуванні файлу можна випадково клацнути по посиланню, прийнявши її за звичайний текст, і втратити час на завантаження файлу з локальної мережі або з Інтернету.
Встановлення параметрів збереження присутні у всіх програмах сімейства Microsoft Office і визначають формати, в яких зберігаються файли за замовчуванням, розташування файлів, що зберігаються і параметри автоматичного збереження файлів. Параметри збереження налаштовуються на вкладці Save (Збереження) діалогового вікна Options (Параметри).
/
Ця вкладка складається з розділу загальних установок і розділу установки, які відносяться до відкритого файлу проекту. Як завжди, спочатку йдуть параметри, що визначають роботу MS Project в цілому.
Перший параметр на цій вкладці - список Save Microsoft Project files as (Сохранять файлы Microsoft Project как). У ньому ви вибираєте формат, який буде пропонуватися за замовчуванням при спробі зберегти файл.
В області File Locations (Розташування) відображаються імена папок, в яких розташовуються файли проектів (рядок Projects (Проекти)), шаблони (рядок User templates (Шаблони користувача)), шаблони робочої групи (рядок Workgroup templates (Загальні шаблони)) і бази даних ODBC (рядок ODBC Database (База даних ODBC)). Вибравши потрібний рядок та натиснувши кнопку Modify (Змінити), ви можете встановити значення, відповідні вашим потребам.
У розділі Auto Save (Автосохранение) згруповані параметри автоматичного збереження відкритих для редагування файлів. Прапорець з лічильником Save every ... minutes (Автосохранение каждые ... минут) визначає, чи буде здійснюватися автоматичне збереження і з якою періодичністю. Рекомендується встановити цей прапорець і задати періодичність збереження в інтервалі від 2 до 5 хвилин.
Використовуючи два наступних далі перемикача - Save Active Project Only (Сохранять только активный проект) і Save all open project files (Сохранять все открытые проекты), - ви можете вказати, чи буде зберігатися автоматично тільки той проект, вікно якого на даний момент активно, або ж всі відкриті в MS Project проекти.
За допомогою прапорця Prompt Before Saving (Запит перед збереженням) ви обираєте, виводити чи ні запити на дозвіл автоматичного збереження. Оскільки натискати клавішу ОК кожні 2 хвилини не дуже зручно, рекомендується скинути цей прапорець.
Останній розділ, Database save options for 'Project1' (Параметры сохранения в базе данных для 'Проект!'), Містить параметр, що визначає принцип збереження відкритого в даний момент проекту у форматі бази даних. Що знаходиться в цьому розділі прапорець Expand timephased data in the database (Развертывать повременные дайные в базе данных) визначає, як буде представлена тимчасова інформація про проект при збереженні плану проекту в базі даних (наприклад, при експорті в MS SQL Server). При встановленому прапорці погодинна інформація зберігається, а при скинутому - ні, що істотно прискорює роботу з базою даних.
Установки перегляду проектної інформації знаходяться на вкладці View (Вид). Тут визначаються параметри, загальні для програми і застосовуються для відкритого файлу.
/
У списку Default view (Представление по умолчанию) слід зазначити, яке представлення буде відкриватися при створенні нового проекту або при запуску програми. За допомогою списку Date format (Формат даты) можна встановити формат подання дат в інтерфейсі MS Project.
У розділі Show (Показывать) розташовані прапорці, що керують відображенням стандартних елементів інтерфейсу програми: Status bar (Строка состояния), Scroll bars (Полосы прокрутки), Entry bar (Строка ввода).
У цьому ж розділі перераховані і нестандартні елементи інтерфейсу. Прапорець Windows in Taskbar (Окна на панели задач) визначає, чи буде кожен відкритий проект відображатися окремою кнопкою на панелі завдань Windows. Якщо вимкнути цей режим, то перемикатися між відкритими проектами можна буде тільки за допомогою меню Window (Вікно), хоча при цьому місце на панелі завдань буде зекономлено.
Часто для економії місця на екрані інформація відображається частково. Наприклад, якщо довжина слова, розміщеного в комірці таблиці, перевищує її ширину, то на екрані відображається тільки частина цього слова. Якщо встановити прапорець Project screentips (Всплывающие подсказки), то в таких ситуаціях при наведенні миші на клітинку буде з'являтися спливаюча підказка, що відображає її вміст. Крім того, підказки будуть відображатися при наведенні миші на елементи інтерфейсу програми.
За допомогою параметрів розділу Currency options (Параметры валюты) ви можете задати формат представлення грошових одиниць, в яких враховується вартість робіт проекту. Список Placement (Положение символа валюты) містить декілька варіантів розміщення символу грошової одиниці поряд з цифрами. І нарешті, лічильник Decimal digits (Цифр после запятой) визначає, скільки десяткових знаків буде використовуватися при відображенні вартості робіт.
Основні елементи інтерфейсу MS Project
Вікно MS Project містить такі елементи:
меню; панелі інструментів;
рядок введення;
робочу область;
рядок стану.
Меню, панелі інструментів і рядок стану є стандартними елементами програм Windows, і проблем з їх освоєнням не повинно виникнути, оскільки при роботі з ними можна використовувати звичні прийоми.
Налаштування меню і панелей інструментів здійснюється клацанням правої кнопки миші на панелі інструментів або меню і подальшим вибором у контекстному меню пункту Customize (Настройка). Прибрати або відобразити рядок стану можна в діалоговому вікні Options (Параметри). Відкрийте це вікно, вибрав команду меню Tools> Options (Сервис > Параметры), перейдіть на вкладку View (Вид) і встановіть або скиньте прапорець Status bar (Строка состояния).
Рядок введення служить для введення і редагування значень в осередках таблиць і на діаграмах, аналогічно знайомої вам рядку формул в Excel. Хоча в більшості випадків виконувати ці дії можна безпосередньо в діаграмах або таблицях, часто буває зручніше користуватися рядком введення. Крім того, в деяких випадках рядок введення є єдиним способом додавання або зміни даних, наприклад, якщо ви зняли прапорець Edit directly into cell (Правка прямо в ячейке) при налаштуванні параметрів редагування. Прибрати або відобразити рядок введення даних можна, використовуючи той же діалогове вікно, що і для рядка стану.
Завдання.
Ознайомитися із програмою керування проектами Microsoft Project. Переглянути меню, панелі інструментів, робочу область та настройки Microsoft Project.