Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Національний університет «Львівська політехніка»
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра зовнішньоекономічної та митної діяльності
Лабораторна робота №2
З курсу” Бюджетування зовнішньоекономічної діяльності підприємства”
на тему «УПРАВЛІННЯ ГРОШОВИМИ ПОТОКАМИ НА ЗАСАДАХ РОЗРОБЛЕННЯ БЮДЖЕТУ РУХУ ГРОШОВИХ КОШТІВ В УМОВАХ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ»
Варіант № 13
Мета роботи: отримання необхідних вмінь та навичок щодо реалізації конкретної функції менеджменту – управління грошовими потоками шляхом застосування загальних функцій менеджменту (планування, організування, мотивування, контролювання та регулювання) з метою підтримання необхідного рівня платоспроможності, запобігання касових розривів, розроблення та реалізації заходів щодо залучення зовнішніх джерел фінансування чи зміни політики співпраці із зовнішніми контрагентами.
Технічні засоби: програмне забезпечення MS Word та MS Excel, форми для заповнення, калькулятор.
Ключові терміни:
Грошовий потік - це сукупність роз приділених у часі надходжень (вхідний грошовий потік) та видатків (вихідний грошовий потік) грошових коштів, що формуються в процесі здійснення господарської діяльності підприємства.
Управління грошовими потоками – це послідовний процес постановки завдань та їх виконання, котрий включає реалізацію таких етапів: планування та прогнозування грошових потоків і складання відповідних внутрішніх фінансових документів (бюджет руху грошових коштів, платіжний календар та ін.); складання бюджету руху грошових коштів, що є невід’ємною складовою системи бюджетів на підприємстві та його дотримання при здійсненні операційної, фінансової та інвестиційної діяльності; контроль за виконанням бюджету руху грошових коштів; корегування планових величин відповідно до зміни зовнішніх і внутрішніх умов реалізації бюджету руху грошових коштів.
Бюджет – це розпис потреб та ресурсів у кількісній формі (доходів та витрат, надходжень та видатків, активів та пасивів), що формується на засадах багатоваріантного аналізу для обраного об’єкта з метою пошуку оптимального шляху досягнення встановлених цілей організації.
Бюджетування ЗЕД доцільно здійснювати за умов: підприємство є експортноорієнтованим і характеризується переважаючим виробництвом експортної продукції; підприємство виготовляє продукцію із імпортних матеріалів, комплектування, сировини, запасних частин; підрозділи підприємства розташовані у різних країнах світу та формують єдиний технологічний цикл виготовлення продукції; підприємство працює у сфері, яка супроводжується значними іноземними інвестиціями (будівництво, інноваційна, науково-дослідна діяльність) тощо.
Бюджет руху грошових коштів – це плановий документ, що демонструє очікувані надходження коштів та платежі підприємства за бюджетний період. Формується на базі інформації з планів-графіків платежів за відповідними кошторисами, допоміжними та спеціальними бюджетами. Даний вид бюджету відображає рух грошей на розрахунковому рахунку і готівки в касі підприємства, що відбувається в процесі здійснення виробничо-господарської діяльності.
Касовий приріст – це компонента бюджету руху грошових коштів, що показує різницю між надходженнями грошових коштів та їх виплатами за певний бюджетний період.
Сальдо на кінець періоду – це сума сальдо (залишку) грошових коштів на початок періоду та касового приросту.
Касовий розрив – формується внаслідок розбіжності у строках генерування вихідних грошових потоків (насамперед, виручка від реалізації товарів, виконання робіт та надання послуг) і перебуває у безпосередній залежності від фінансового та операційного циклів підприємства.
2.1. Зміст роботи
Ознайомлення студентів із плановою виробничо-господарською діяльністю підприємства.
Планування руху грошових потоків на підприємстві шляхом:
2.1) Розрахунку у кількісній формі обсягів надходжень грошових засобів на підприємство протягом планового бюджетного періоду – 6 місяців у помісячній деталізації.
2.2) Розрахунку у кількісній формі обсягів використання грошових засобів підприємства щодо сплати зобов’язань, оплати заробітної плати тощо протягом планового бюджетного періоду у помісячній деталізації;
2.3) Визначення щомісячного кінцевого сальдо грошових засобів підприємства, формування висновків щодо платоспроможності підприємства протягом наступного бюджетного періоду, планування заходів для запобігання касовим розривам на засадах залучення зовнішніх джерел фінансування, перегляду політики підприємства щодо умов співпраці з постачальниками та споживачами, політики оплати праці тощо.
Вхідні дані для виконання лабораторної роботи №2
Таблиця 2.1
V
A
B
C
D
E
F
P
G
R
N
L
W
S
T
Y
U
I
X
Z
Q
13
60
58
63
68
65
69
14
13
11
10
9
6
49
91
94
95
99
102
93
23
2.3. Етапи виконання роботи
Студенти визначають номер варіанта та формують бланк індивідуального завдання відповідно до варіанту (табл. 2.1, 2.2).
Ознайомлення із плановою виробничо-господарською ситуацією на підприємстві.
Для забезпечення необхідного рівня платоспроможності та запобіганню касовим розривам, що призводить до необхідності сплати додаткових штрафів, пені та різноманітних санкцій на ТзОВ «Ласунчик», яке займається виробництвом кондитерських виробів, директором підприємства було прийнято рішення про розроблення на наступних 6 місяців з помісячною деталізацією бюджету руху грошових коштів. Залишок коштів у підприємства на початок планового бюджетного періоду становитиме V тис. грн. При цьому відповідно до укладених контрактів на постачання сировини з-за кордону (базисна умова поставки - EXW) підприємство протягом шести місяців бюджетного періоду планує придбати сировини в обсягах A, B, C, D, E, F тис. грн. (без ПДВ) відповідно. Відповідно до умов оплати за сировину воно повинно сплатити за придбання кожного обсягу сировини 50% у цьому ж місяці, 30% - у наступному та 20% - у другому місяці після отримання сировини. При цьому першого місяця планового бюджетного періоду підприємство планує сплатити за куплену раніше сировину P тис. грн. з ПДВ. Щомісяця підприємство планує сплачувати транспортній організації, яка його обслуговує, G% від обсягу придбаної сировини (з урахуванням ПДВ) за надані послуги з перевезення вантажів. При цьому щомісяця підприємство планує сплачувати орендні платежі у сумі R тис. грн., комунальні платежі у сумі N тис. грн., рекламні платежі – L тис. грн., та витрачати на ремонтно-обслуговуючі роботи – W тис. грн. з ПДВ. Необхідно зазначити, що місячний фонд оплати праці на підприємстві у плановому бюджетному періоді становитиме S тис. грн., при цьому планується здійснювати оплату праці таким чином: 40% виплачується авансом у тому ж робочому місяці, 60% виплачується на початку наступного місяця.
Також на засадах укладених з іноземними споживачами договорів (базисна умова поставки - EXW), підприємство планує реалізувати щомісяця готової продукції на суми T, Y, U, I, X, Z тис. грн. відповідно й згідно з умовами оплати отримати за відвантажену продукцію 60% суми у цьому ж місяці, 30% - у наступному місяці, 10% - у другому після відвантаження продукції місяці. При цьому у першому місяці планового бюджетного періоду підприємство планує ще отримати за раніше відвантажену продукцію Q тис. грн.
Планування руху грошових потоків.
Для забезпечення планування руху грошових потоків на підприємстві необхідно сформувати бюджет руху грошових коштів для визначення необхідності у формуванні попереджувальних заходів з метою підтримання необхідного рівня платоспроможності. Для заповнення бюджету руху грошових коштів необхідно насамперед сформувати допоміжні плани-графіки оплати чи отримання грошових коштів.
План графік надходжень грошових коштів за відвантажену продукцію складається у формі табл. 2.3.
План-графік розрахунків за придбану сировину складається у формі табл. 2.4.
План-графік розрахунків з оплати праці складається у формі табл. 2.5.
Зведений бюджет руху грошових коштів (табл. 2.6) формується на засадах сформованих на попередніх етапах планів-графіків руху грошових коштів та вхідних даних.
На основі планового бюджету руху грошових коштів (див. табл. 2.6) студенти здійснюють формування висновків про платоспроможність підприємства кожного місяця горизонту бюджетного планування, виявляють загрозу виникнення касових розривів та неефективного використання наявних фінансових ресурсів, тобто визначають очікувані на підприємстві проблеми у сфері управління грошовими потоками. При цьому основним завданням студентів є формування переліку заходів, що сприятимуть запобіганню виникненню виявлених на основі бюджету руху грошових потоків проблем. Зокрема, до таких заходів можуть відноситись:
перегляд умов співпраці зі споживачами на предмет отримання авансової чи вчасної оплати за продукцію;
перегляд умов співпраці з постачальниками та обслуговуючими підприємствами на предмет відтермінування платежів за придбану продукцію;
залучення кредитних ресурсів (при цьому необхідно враховувати сплату процентів за кредитом);
розміщення тимчасово вільних коштів у фінансові чи реальні активи;
надання грошової позики іншим підприємствам під проценти та ін.
2.4. Форми для відображення результатів лабораторної роботи
Таблиця 2.2
Вхідні дані індивідуального завдання для варіанту № 1
Показники
Умовні позначення
Значення показників,
од. вим.
Сальдо на поч. періоду, тис. грн.
V
13
Обсяг купівлі сировини у 1 місяці, тис. грн.
A
60
Обсяг купівлі сировини у 2 місяці, тис. грн.
B
58
Обсяг купівлі сировини у 3 місяці, тис. грн.
C
63
Обсяг купівлі сировини у 4 місяці, тис. грн.
D
68
Обсяг купівлі сировини у 5 місяці, тис. грн.
E
65
Обсяг купівлі сировини у 6 місяці, тис. грн.
F
69
Борг підприємства за придбану сировину, що підлягає платі у 1 місяці, тис. грн.
P
14
Продовження табл. 2.2
Відсоток від обсягу придбання сировини, що підлягає сплаті транспортній організації, %
G
13
Орендні платежі, тис. грн.
R
11
Комунальні платежі, тис. грн.
N
10
Рекламні платежі, тис. грн.
L
9
Витрати на ремонтно-обслуговуючі роботи, тис. грн.
W
6
Місячний фонд оплати праці, тис. грн.
S
49
Обсяг відвантаження готової продукції у 1 місяці, тис. грн.
T
91
Обсяг відвантаження готової продукції у 2 місяці, тис. грн.
Y
94
Обсяг відвантаження готової продукції у 3 місяці, тис. грн.
U
95
Обсяг відвантаження готової продукції у 4 місяці, тис. грн.
I
99
Обсяг відвантаження готової продукції у 5 місяці, тис. грн.
X
102
Обсяг відвантаження готової продукції у 6 місяці, тис. грн.
Z
93
Заборгованість за відвантажену у попередніх періодах продукцію, що надійде у 1 місяці планового періоду, тис. грн.
Q
23
Таблиця 2.3
План-графік надходжень грошових коштів від реалізації готової продукції ТзОВ «Ласунчик» на I півріччя 2012 р., тис. грн.
Показники
1
місяць
2
місяць
3
місяць
4
місяць
5
місяць
6
місяць
Всього
Надходження за відвантажену у передплановому періоді продукцію
14
-
-
-
-
-
14
Надходження за місяцями
1 місяць
91*0,6= 54,6
91*0,3=27,3
91*0,1=9,1
-
-
-
91
2 місяць
-
94*0,6=56,4
94*0,3=28,2
94*0,1=9,4
-
-
94
3 місяць
-
-
95*0,6=57
95*0,3=28,5
95*0,1=
9,5
-
95
4 місяць
-
-
-
99*0,6=59,4
99*0,3=
29,7
99*0,1=
9,9
99
5 місяць
-
-
-
-
102*0,6=61,2
102*0,3=
30,6
102
6 місяць
-
-
-
-
-
93*0,6=
55,8
93
Надходження усього
68,6
83,7
94,3
97,3
100,4
96,3
588
Таблиця 2.4
План-графік розрахунків за придбану сировину ТзОВ «Ласунчик»
на І півріччя 2012 р., тис. грн.
Показники
1
місяць
2
місяць
3
місяць
4
місяць
5
місяць
6
місяць
Всього
Виплати грошових коштів за закуплену сировину у передплановому періоді
14
-
-
-
-
-
14
Виплати за місяцями
Продовження табл.2.4
1 місяць
60*0,5*
1.2=36
60*0,3*
1.2=21,6
60*0,2*1.2=14,4
-
-
-
72
2 місяць
-
58*0,5*1.2=34,8
58*0,3*1.2=20,88
58*0,2*1.2=13,92
-
-
69,6
3 місяць
-
-
63*0,5*1.2=37,8
63*0,3*1.2=22,68
63*0,2*1.2=15,12
-
75,6
4 місяць
-
-
-
68*0,5*1.2=40,8
68*0,3*1.2=24,48
68*0,2*1.2=16,32
81,6
5 місяць
-
-
-
-
65*0,5*1.2=39
65*0,3*1.2=23,4
64,4
6 місяць
-
-
-
-
-
69*0,5*1.2=41,4
41,4
Усього виплат
36
56,4
73,08
77,4
78,6
81,12
346,6
Таблиця 2.5
План-графік розрахунків з оплати праці на ТзОВ «Ласунчик»
на І півріччя 2012 р., тис. грн.
Показники
1
місяць
2
місяць
3
місяць
4
місяць
5
місяць
6
місяць
Всього
Виплати заробітної плати за місяцями
-
-
-
-
-
-
-
1 місяць
49*0,4=19,6
49*0,6=29,4
-
-
-
-
49
2 місяць
-
49*0,4=19,6
49*0,6=29,4
-
-
-
49
3 місяць
-
-
49*0,4=19,6
49*0,6=29,4
-
-
49
4 місяць
-
-
-
49*0,4=19,6
49*0,6=29,4
-
49
5 місяць
-
-
-
-
49*0,4=19,6
49*0,6=29,4
49
6 місяць
-
-
-
-
-
36*0,4=19,6
19,6
Усього виплат
19,6
49
49
49
49
49
264,6
Таблиця 2.6
Бюджет руху грошових коштів ТзОВ «Ласунчик»
на І півріччя 2012 р., тис. грн.
Показники
1
місяць
2
місяць
3
місяць
4
місяць
5
місяць
6
місяць
Сальдо на початок періоду
13
-14,68
-79,83
-182,05
-257,21
-330,62
НАДХОДЖЕННЯ
Від реалізації готової продукції
68,6
83,7
94,3
97,3
100,4
96,3
ВИДАТКИ
Сировина і матеріали
36
56,4
73,08
77,4
78,6
81,12
Транспортні послуги
13*36/100=4,68
13*56,4/100=7,33
13*73,08/100= 9,5
13*77,4/100=10,06
13*78,6/100=10,21
13*81,12/100=10,54
Орендні платежі
11
11
11
11
11
11
Комунальні платежі
10
10
10
10
10
10
Рекламні платежі
9
9
9
9
9
9
Витрати на ремонтно-обслуговуючі роботи
6
6
6
6
6
6
Заробітна плата
19,6
49
49
49
49
49
Сальдо на кінець періоду
-14,68
-79,83
-182,05
-257,21
-330,62
-413,98
Висновок
На основі бюджету грошових коштів можна побачити, що сальдо на кінець 1, 2, 3, 4, 5, 6 періоду було відємне. І з кожним роком воно знижувалося. Це означає, що у підприємства менші надходження, ніж видатки. Підприємство не отримувало прибуток від своєї діяльності. Підприємству необхідно залучити кредитні ресурси, здійснити перегляд умов співпраці зі споживачами на предмет отримання авансової чи вчасної оплати за продукцію, також перегляд умов співпраці з постачальниками та обслуговуючими підприємствами щодо відтермінування платежів за придбану продукцію.