ЗМІСТ
ВСТУП……………………………………………………………………………..3
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ МЕНЕДЖМЕНТУ……………………….5
1.1. Теорії менеджменту і концепції організації………………………………..5
1.2. Організаційна філософія……………………………………………………10
РОЗДІЛ 2. АНАЛІТИЧНА ЧАСТИНА…………………………………………14
2.1. Цілі організації та їх досягнення…………………………………………...14
2.2 Аналіз зовнішнього середовища……………………………………………16
2.3. Аналіз внутрішнього середовища………………………………………….22
2.4. Оцінка стратегії організації………………………………………………...27
2.5. Розробка структури управління…………………………………………...32
РОЗДІЛ 3. Шляхи удосконалення управління організацією………………….36
3.1. Управління за цілями……………………………………………………….36
3.2. Використання японського досвіду в управлінні організацією…………...40
ВИСНОВКИ……………………………………………………………………...47
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ…………………………………...48
Вступ
В умовах розвитку ринкових відносин, зростання конкуренції великого значення набувають питання убезпечення функціонування господарюючих суб’єктів від наявних і потенційних загроз, створення системи захисту їх від впливу можливих негативних факторів.
Складні умови функціонування, зміни форми власності, конкуренція, економічна самостійність підприємств вимагає від керівників усіх рівнів управління нових знань і навичок, які б відповідали вимогам часу. Адже для того, щоб забезпечити ефективну діяльність підприємства, необхідно кваліфікаційно орієнтуватись у кон’юнктурі ринку, передбачити дії конкурентів, грамотно оцінювати своє положення на ринку і здійснювати ефективний відбір варіантів економічних, технічних господарських проектних і управлінських рішень.
Тому в сучасних умовах великого значення набуває розвиток особливого способу мислення, планування, організації, управління на підприємстві, що називається стратегічним управлінням. Особливе значення в якому надається стратегії підприємства, яка виводиться на головній позиції при прийнятті будь-яких управлінських рішень.
Менеджмент представляє собою комплексну програму дій спрямовану на ефективну виробничу, науково-дослідну, комерційну, фінансову та іншу діяльність, реалізація якої забезпечує здійснення місії і досягнення цілей підприємства.
Саме поняття менеджмент посідає центральне місце в теорії стратегічного управління. Вона є важливим чинником розвитку підприємства. Адже менеджмент є основною управління всім підприємством, що передбачає встановлення конкретних цілей підприємства, підтримання взаємовідносин із зовнішнім середовищем, що допомагає досягти поставлених цілей, відповідає потенціалу та можливостям підприємства і дає змогу гнучко реагувати на зовнішні зміни.
Життєва необхідність у використанні менеджменту, як одного з найефективніших і найпрогресивніших засобів управління організацією, спонукається розвитком ринкових відносин, позитивними зрушеннями в економіці, зростаючою конкуренцією на будь-якому ринку.
Об'єктом дослідження даної роботи є процес здійснення управління організацією на прикладі ТОВ “Білоцерківський молочний комбінат”.
Предметом дослідження є теоретичні і практичні аспекти управління організацією в сучасних умовах.
Метою даної курсової роботи є ознайомлення з передовою теоретичною думкою в плані управління організацією на конкретному прикладі з метою аналізу стилів, принципів і методів управління і на основі цього аналізу запропонувати напрями їх вдосконалення.
РОЗДІЛ 1: ТЕОРИТИЧНІ ОСНОВИ МЕНЕДЖМЕНТУ
1.1 Теорії менеджменту і концепції організації
Виконання розроблених планів і прийняття відповідних управлінських рішень неможливо здійснити без організації. Для досягнення своїх цілей люди повинні об'єднуватися, отримуючи при цьому додаткові можливості у використанні ресурсів організації. Організація як суспільний інститут давно існує і налічує декілька організаційних теорій, більшість з яких на думку вчених не є досконалими.
Вже з початку зародження менеджменту почались відокремлюватись різні його теорії і напрямки. Прихильники кожного з цих напрямів вважали, що їм вдалося знайти ключ до найефективнішого досягнення цілей організації.
Перший крок до розгляду менеджменту як науки зробили американські дослідники, які очолили рух за наукове управління. Погляди на менеджмент розвивались зі зміною суспільних відносин, бізнесу, розвитком наукових знань, вдосконаленням технології виробництва, появою нових засобів зв’язку й обробки інформації. Удосконалювалася управлінська практика – формувалася і наука про управління, яка ніколи не була пасивним спостерігачем за менеджментом. Початком його наукового розвитку необхідно вважати 1886 р., коли президент компанії «Йедль енд Таун» Генрі Таун (1844–1924) виступив на щорічному зібранні Американської спілки інженерів-механіків з доповіддю «Інженер як економіст» про роль менеджменту як порівняно самостійної сфери наукового знання.
Ситуаційні теорії менеджменту (з 1980 p.). Серед "синтетичних" учень про управління особливе місце посідає ситуаційний, або кейсовий підхід (від англ. case - ситуація). Це скоріше спосіб мислення, ніж набір конкретних дій. Розроблений у Гарвардській школі бізнесу, він допомагає майбутнім менеджерам швидко розв'язувати проблеми. Найбільш досконалими ситуаційними теоріями с теорія адаптації (стратегії пристосування), теорія глобальної стратегії і теорія управління за результатами, створена фінськими фахівцями. Формування поведінкового менеджменту стало результатом посилення взаємозв'язків концепції людських відносин із психологією, соціологією та ергономікою. Представниками його є Р. Лайкерт, А. Маслоу, Д. Мак-Грегор.
Системна теорія менеджменту
Дуже популярною серед системних концепцій менеджменту є теорія "7-S", яку розробили дві пари американських дослідників (першу пару склали Томас Пітере і Роберт Уотермен, другу - Ричард Паскаль і Єнтьні Атос). Учені дійшли висновку, що ефективна сучасна організація формується на базі семи взаємопов'язаних елементів, зміна кожного з яких веде до зміни шести інших. Засадничими моментами цієї концепції є: стратегія, структура, системи, штати, стиль, кваліфікація та цінності, які можна так чи інакше поділяти.
Теорія організаційної культури (з 1985 р.)
Серед його представників відзначимо В. Сате, Е. Шайна, І. Парсонса, Р. Квіна, Дж. Рорбаха. У межах теорії менеджменту організаційна культура розглядається як потужний Інструмент, що дає змогу орієнтувати всі підрозділи організації і окремих осіб на досягнення спільних цілей, мобілізувати ініціативу співробітників, виховувати відданість організації, поліпшувати процес комунікації, поведінку.
Теорія культури управління – ця теорія є ще одним новим підходом до розробки теорії і практики сучасного менеджменту. Серед його представників відзначимо В. Сате, Е. Шайна, Т. Парсонса, Р. Квіна, Дж. Рорбаха. У межах теорії менеджменту організаційна культура розглядається як потужний інструмент, що дає змогу орієнтувати всі підрозділи організації і окремих осіб на досягнення спільних цілей, мобілізувати ініціативу співробітників, виховувати відданість організації, поліпшувати процес комунікації, корегувати поведінку.
Теорія менеджменту людських ресурсів виникла у 60-ті роки минулого сторіччя завдяки соціологу Р. Майлзу. В цій моделі робітники розглядаються як джерело невикористаних ресурсів і як найважливіша можливість налагодити більш раціональне планування і прийняття рішень в загальній структурі підприємства.
Теорія культури управління, яка набуває все більшого поширення теорія культури управління— теорія раціональної організації праці апарату управління, розкриття ролі культурного елементу в ньому.
Концепції управління організацією
1. Концепція гуманізації праці. Ця концепція грунтується на повному використанні людських ресурсів, особливо інтелектуальних і морально-психологічних резервів кадрового складу. Концепцію характеризують наступні 4 принципи:
– Безпека
– Справедливість
– Демократія
– Розвиток особистості
Реорганізація праці в крупних фірмах дозволяє урізноманітнити ці методи – надавати більшої самостійності працівникам, збільшувати кількість трудових операцій, здійснювати планову ротацію кадрів, проводити спеціальну підготовку працівників до реалізації нововведень (тренінг-групи, формування команд, інструментальне навчання тощо).
Дослідження ефективного менеджменту з удосконалення внутріфімового господарювання незалежно від вибору тієї чи іншої концепції організаційно-управлінського розвитку вимагає прийняття до уваги трьох найважливіших факторів, які визначають і формують методи управління фірмами. До них належать:
– Фундаментальні принципи управління
– Механізми, методи і правила, за допомогою яких ці принципи втілюються в життя
– Соціальна і культурна специфіка держави, історичні традиції, стан суспільної свідомості, національний характер.
2. Концепція інноваційного розвитку – ця концепція передбачає удосконалення формальної структури управління, координацію при прийнятті управлінських рішень, постійне підвищення кваліфікації і навчання персоналу, оптимізація між особових і між групових відносин, планування кар`єри співробітників і т.д.
Ця концепція передбачає здійснення наступних етапів:
1). діагностика системи управління;
2). виявлення проблеми;
3). відпрацювання варіанту вирішення цієї проблеми;
4). застосування обраного варіанту;
5). контроль;
3. Концепція партисипативного управління. Термін «партисипація» запозичено із зарубіжної теорії і практики управління, він означає залучення найманих працівників до прийняття управлінських рішень. Концепція партисипативного управління вважає, що участь працівника в діяльності організації, яка виходить за межі його функціональних обов’язків, сприяє підвищенню ефективності організаційно-управлінських рішень, реалізації певних вторинних потреб працівника, коли він отримує задоволення від роботи і працює якісніше і продуктивніше. Отже, партисипативне управління — це один із сучасних методів менеджменту, що передбачає його демократизацію, участь найманих працівників в управлінні виробництвом.
На практиці партисипативне управління може реалізовуватися за такими напрямками:
– працівники отримують право самостійних рішень у таких аспектах діяльності: вибір засобів здійснення трудового процесу, режим роботи і відпочинку, запровадження нових методів роботи;
– працівники можуть бути залучені до постановки цілей, яких їм належить досягти, до визначення завдань, що потребують виконання;
– працівникам надається право контролю за якістю продукції і водночас установлюється відповідальність за кінцевий результат;
– партисипативне управління дає працівникам право на формування складу робочих груп (бригад) із членів організації та на визначення, з ким вони кооперуватимуться в процесі групової діяльності;
– працівники залучаються до різноманітних творчих груп, органів управління як на низовому рівні, так і на рівні організації;
Основні елементи партисипативного управління в реальній практиці мають реалізовуватися паралельно, оскільки вони тісно пов’язані та доповнюють один одного.
1.2 Організаційна філософія
Кожна організація має власну філософію. Слово «Філософія» відбувається з давньогрецького мови та позначає любов до мудрості, прагнення до пізнання, до науки.
Компанія, корпорація, та й решта організацій загалом – це той самий живий організм, який, як і творча людина, народжується, розвивається, дорослішає, відчуває труднощі, що увінчується успіхом.
Філософія організації – це сукупність смислів, цінностей і цілей діяльності що працюють у ній людей, це основні установки, відповідно до якими організація здійснює своєї діяльності. Вона може охоплювати у собі такі складові, як місія, бачення компанії, цінності, ключові компетенції компанії, зобов'язання компанії перед зацікавленими групами.
І керівники організацій, і вітчизняні підприємці дедалі частіше кажуть необхідність для очолюваних ними структур мати сильну, продуману корпоративну ідеологію. Вони вважає її однією з найважливіших чинників зростання організації.
Філософія організації – сукупність внутріорганізаційних принципів, моральних і адміністративних і правил взаємовідносин персоналу, система цінностей й переконань, які сприймаються всім персоналом, підпорядкована глобальної мети організації. Дотримання філософії гарантує успіх і добробут у відносинах персоналові та, як наслідок, ефективний розвиток країни організації.
У філософії організації закладено пояснення існування й діяльності організації, вона дає картину управління і основні уявлення, ніж власне організація підприємство має бути.
Філософія організації описує: господарську систему організації – хто? Мета організації – чого ж ми хочемо? Сферу діяльності – що ми проводимо?. У філософії організації конкретизуються основні цінності, які для співробітників повинні служити орієнтиром усією їхньою діяльності.
Філософія організації, її духовний світ, визначено спільним пошуком кращого рішення замість незговірливості, прагнення до української влади чи суперництва. Це духовний світ невдоволення досягнутим й тривоги, пошуку нового та найкращого. Це тільки тоді ми, коли допускається безліч думок, терпляче ставляться до відхилення та інших дозволяють бути іншими. Адже саме з різноманіття виростає нове.
Філософія організації встановлює сукупність внутріорганізаційних принципів, і правил взаємовідносин персоналу. Це система цінностей й переконань, сприйнята добровільно чи процесі трудового виховання всім персоналом організації. Такий моральний кодекс поведінки всередині організації гарантує успіх і добробут, скорочення конфліктним ситуаціям, зростання іміджу організації. Безсумнівно, що багато питань філософії організації відбито у її програмних і нормативні документи. Проте єдиний звід філософських тверджень необхідний і дозволяє:
– суворо регламентувати службові відносини співробітників, працівниками та покупцями, постачальниками тощо.;
– прискорити адаптацію знову прийнятих працівників;
– стандартизувати погляди на самоврядування, виборність керівництва, єдиноначальність, роль колективу під управлінням тощо.;
– узаконити чи регламентувати політику власника щодо персоналові та організації у цілому;
– зберегти чи зміцнити конкурентоспроможність організації незалежно від його можливих змін у її керівництві.
Кожна промислово розвинена країна світу має відмінні риси у формулюванні філософії бізнесу. У чотирьох російських умовах лише великі підприємства, збережені чи створені з урахуванням державної власності, мають історичні підвалини пріоритети роботи з персоналом, традиції чіткої дисципліни, соціальні гарантії. Більшість організацій малого середнього бізнесу характерно повну відсутність власної філософії, що сприяє жорсткому і не гуманного відношення до персоналу із боку власника і максимальному обмеження демократизації управління.
Приблизна філософія організації, зазвичай, визначає:
· цілі й завдання організації,
· декларацію прав співробітника,
· що заохочується і забороняється,
· ділові і моральні якості,
· умови праці та організацію робочих місць,
· оцінку й плату праці,
· соціальні блага і гарантії,
· можливості реалізації захоплень, умови відпочинку.
Досвід процвітаючих організацій свідчить у тому, що його задум діяльності організації часто має значення, ніж технологія, фінансова базу й організаційну структуру.
Підприємницька філософія разом із мотиваційної ідеєю визначає основних напрямів розвитку організації. Послання, встановлює кордону діяльності, зазвичай публікується у пресі. У ньому вказується область діяльності, відповідальна запитам споживачів, описуються ринки збуту й технологія її виготовлення. Послання він може утримувати виклад способів фінансування організації, здійснення інновацій, перелік прав працівників і акціонерів тощо.
Філософія підприємства включає у собі такі елементи:
1. Основний задум, який відбиває цілі заходу, його стратегію і спрямованість діяльності; найважливішим елементом тут є місія організації.
2. Опис підприємства – його історія, параметри, можливості і переваги, стратегічні цілі засоби їх реалізації у сучасних умовах, мотиви діяльності, девіз.
3. Філософія замовників – цільові групи, свої інтереси, збутова політика. Завдання цього розділу – побудова налагоджених зв'язку з клієнтами, як великими організаціями-замовниками, і рядовими споживачами, заснованих на виключно довірі, еквівалентності, про взаємну зацікавленість у діяльності одне одного. Тут мають бути наведено основні етичні становища, політика фірми над ринком, маркетингові дослідження кола споживацьких інтересів, пріоритетність в діяльності організації.
4. Внутріфірмова політика – основи управління підприємством, інформаційно-комунікаційна система, система оплати праці, шляху підвищення кваліфікації працівників, інноваційна і політика, дотримання етики менеджменту.
5. Зв'язки з партнерами – капіталовкладення, фінансова політика, зниження рівня ризику, розподіл прибутку. Головне у цьому підрозділі – підвищення довіри до фірми із боку її партнерів, і інших зацікавлених організацій.
6. Ставлення коїться з іншими організаціями – виконання зобов'язань, забезпечення стабільності у роботі, охорона довкілля, вкладення розвиток регіону.
РОЗДІЛ 2. АНАЛІТИЧНА ЧАСТИНА
2.1. Цілі організації і їх досягнення
Особливостями формування цілей ТОВ “Білоцерківський молочний комбінат” є те, що організація є учасником холдингу TerraFood, тобто фактично цілі мають підпорядковуватись цілям холдингу.
Основними цілями ТОВ “Білоцерківський молочний комбінат” є:
оптимальне задоволення попиту споживачів на молочну продукцію з досягненням максимальної ефективності і прибутковості в процесі діяльності;
досягнення і підтримка ролі “перших” в молочному бізнесі Україні, функціонування як зразкове підприємство для інших;
суспільно-політична ціль – відібрання максимально можливої ролі в суспільному житті держави і соціуму. Останнім часом цій цілі надається досить вагома роль, оскільки із-за близькості до столиці численним іноземним делегаціям влаштовуються екскурсії саме по комбінату, і саме по результатам ознайомлення з ним часто приймались рішення про інвестування і співпрацю з Україною, тобто фактично – це підтримка іміджу України. Також організація часто отримує звернення від уряду і Міністерств і намагається задовольняти їх.
Але, слід зазначити, що не все так просто в плані побудови цілей. Наприклад, 5 років тому при проектуванні і запуску організації до списку цідей входили такі напрямки як капіталізація, вихід на фондовий ринок і проведення первинного публічного розміщення акцій або залучення портфельного інвестора та деякі інші. Але, в умовах досить хиткої теперішньої економічної і політичної ситуації, на жаль, чітко сформульованих цілей досить мало.
Втім, можна виділити декілька короткотермінових цілей:
1. Залучення інвестицій з метою побудови другої черги виробництва;
2. Збільшення асортименту творожних виробів;
3. Освоєння виробництва твердих сирів;
3. Розширення власного складу готової продукції;
4. Розширення виробництва – відкриття нових виробничих ліній через 1-2 місяці.
Із недавно досягнутих цілей можна виділити вихід на новий для організації ринок – в результаті маркетингових досліджень було виявлено незадоволений попит і бажання споживачів купувати солодковершкове масло під торговою маркою “Біла Лінія”, і таким чином на Тульчинському маслосирзаводі (який входить до цього ж холдингу) була замовлена партія середніх розмірів, яка була успішно реалізована.
2.2. Аналіз зовнішнього середовища
Організація працює на ринку молочної продукції, який має свої важливі особливості - короткий термін зберігання продукції в сирому вигляді; наявність широкого асортименту продуктів переробки та потреба в кооперації і інтеграції, обумовлена особливостями переробки молока.
Крім того, слід відмітити той факт, що специфікою ринку є високий рівень регіональності. Не дивлячись на те, що продукція великих підприємств добре представлена на національному рівні - в окремо взятому регіоні є свій «локальний» лідер. Для споживача надзвичайно важливо, щоб молочна продукція була «вироблена тут, в цьому регіоні» («своя», «рідна»). Нерідкі спроби великих компаній створити національний бренд, який був би для споживача гарантом стабільної високої якості, оскільки дрібні локальні виробники іноді, на думку споживача, грішать недотриманням стандартів якості. В той же час, спостерігається регіональна міграція - успішні сильні локальні бренди прагнуть вийти за межі регіону.
Основні фактори, що впливають на стан ринку молочної продукції можна поділити на:
1) Фактори внутрішнього середовища:
- кількість поголів'я корів
- середньоденний удій молока
- системи технологічного оснащення
- персонал та ін.
2) Фактори зовнішнього середовища:
- політика держави (фіскальна, кредитно-грошова, аграрна, зовнішньоекономічна та ін.)
- стан економіки
- розвиток конкуренції та ін.
Кожне з підприємств на ринку молочної продукції має у своєму портфелі декілька категорій (від традиційного молока, кефіру, сметани, масла до новинок - продуктів з доданою користю, так званих біозбагачених). Не завжди різні категорії об'єднані одним брендом - звідси широкий спектр брендів, упаковок і цін на молочні продукти. Величезна «продуктова/пакувальна/цінова» варіативна - одна з ключових характеристик ринку. Ринок досить розвинений, насичений і за оцінками експертів не відрізняється від європейських ринків. Проте не слід забувати, що за даними Держкомстату споживання молочної продукції на душу населення в Україні все ж в рази нижче, ніж в європейських країнах. Для виробників це показник наявності потенціалу ринку, у тому числі і за рахунок зміни культури споживання.
Сегментація ринку за видами молочної продукції за даними Міністерства сільського господарства свідчить, що серед основних груп молочної продукції найбільш значна частка ринку припадає на незбиране молоко, кисломолочні продукти, йогурти, сметану, сир і вершки. Частка незбираного молока на ринку становить близько 84% у кількісному вираженні. Наступними за значущістю для споживання видами молочної продукції є сир, займана частка ринку близько 8%, потім масло з часткою ринку 5%. При цьому важливо відзначити, що за останні п'ять років споживання сиру в Україні зросла в три рази.
Рис. 1 Сегментація ринку за видами продукції з молока
При цьому, ринкова частка ТОВ “Білоцерківський молочний комбінат” в 2012 р. по місяцях складала:
Таблиця 2.2.1
Частка ТОВ “Білоцерківський молочний комбінат” на ринку молочної продукції України в 2012 році
Травень
Червень
Липень
Серпень
Вересень
2,7%
2,8%
2,8%
2,8%
2,8%
Український споживач сприймає традиційні молокопродукти (молоко, сметану, кефір) як базову їжу, тоді як сучасну кисломолочну категорію (йогурти, сирки з наповнювачами) досі розглядає в деякій мірі як «балощі». Експерти відмічають специфіку культури споживання молочної продукції українцями, для яких кефір - це передусім корисний продукт, який нормалізує функціонування шлунку та і взагалі «для усього». Фрукти і ягоди у складі питних йогуртів вважаються додатковим доказом корисності продукту. Густі йогурти цінуються за те, що ними можна наїстися. Ряжанка, навпаки, споживається для «настрою»: покупцям подобається її специфічний смак. Популярність сметани пояснюється кулінарними традиціями, згідно з якими, наприклад, «борщ без сметани - не справжній борщ».
Основними сегментами ринку молочної продукції є:
1) ринок споживачів — окремий особи, які купують свіжу і перероблену продукцію для задоволення особистих потреб;
2) ринок виробників — покупці свіжої продукції як сировини для переробки, або готової продукції та напівфабрикатів для використання в процесі виробництва в закладах громадського харчування, на підприємствах харчової промисловості для виготовлення інших продуктів харчування (наприклад, кондитерських і хлібобулочних виробів);
3) ринок проміжних продавців — покупці продукції з метою подальшого перепродажу (в основному заклади оптової та роздрібної торгівлі);
4) ринок державних установ — державні організації, які купують продукцію для передачі медичним закладам, дитячим будинкам, військовим частинам та ін;
5) зовнішній ринок.
Щодо споживачів продукції, то на ринку молочних продуктів України 70% попиту спрямований на продукцію економ-класу (мінімальний рівень якості, найдешевша упаковка), 25% - продукцію середнього рівня якості, і 5% - продукцію преміального сегменту (на 20-30% дорожче середнього сегменту, але являє собою відбірний продукт екстра-класу). Важливою особливістю ринку є також так звана індиференційована лояльність – коли задоволений одним видом продукції споживач хоче спробувати всі види продукції під цією маркою, і як правило, надає перевагу лише їй.
Власне з цим і пов`язані особливості здійснення товарно-асортиментної політики – адже на ринку молочних продуктів України 70% попиту спрямований на продукцію економ-класу (мінімальний рівень якості, найдешевша упаковка), 25% - продукцію середнього рівня якості, і 5% - продукцію преміального сегменту (на 20-30% дорожче середнього сегменту, але являює собою відбірний продукт екстра-класу).
ТОВ “Білоцерківський молочний комбінат” орієнтується на преміальний сегмент ринку, оскільки навіть по плину 4 років гравців, які могли б задовольнити в ньому попит так і не побільшало, а сам сегмент проявляє непогані показники росту.
Територіально споживачі продукції ТОВ “Білоцерківський молочний комбінат” розташовані в місті Києві та Київській області – більшість продукції реалізується крупним торговим мережам, при цьому так як всі вони мають власні дистрибьюційно-реалізаційні центри, робота працівників комбінату в цьому напрямку полегшується.
Як щодо сировини, що використовується організацією, то 90% її потреб задовольняють молочні господарства Білоцерківського району – так як саме на цій території існує розвинута сировинна зона, що і власне було одним із основних чинників вибору місцерозташування організації. Інші потреби в сировині забезпечуються за рахунок домогосподарств – але так як організація користується сировиною лише найвищої якості, то в місцях прийому сировини розташовані пункти лабораторні пункти молоко прийому, які дають можливість оцінити якість сировини і дати основу для прийняття рішення про її використання або навпаки.
Ефективно оцінити зовнішнє середовище організації можна за допомогою SWOT-аналізу.
Таблиця 2.2.2
Матриця SWOT-аналізу “ Білоцерківський молочний комбінат”
Можливості:
1.Відновлння експорту до Російської Федерації;
2.Зупинення роботи окремих молочно переробних підприємств (Жажків, Буринь);
3. Динаміка зниження цін на молочну сировину більша, ніж у минулому році.
4. Зростання середнього і економ-сегментів.
Загрози:
1. Ринок молочної продукції у вересні знизився на 6%;
2.Посилення конкурентних загроз з боку Danone і Мілкіленд-Україна.
Сильні сторони:
1.Успішне проходження перевірки РосСпоживНаглядом Гадяцького Сирзаводу;
2. Вихід на ринок солодковершкового масла під ТМ “Біла Лінія”;
3. Збільшення ринкової частки ТОВ “БМК” на 0,1%
Використання можливостей для збільшення експорту молокопродуктів в Росію;
Посилення рекламної кампанії для подальшого збільшення ринкової частки;
Використання виробничих потужностей для диференціації продуктового ряду.
Врахування коливань ринку;
Запуск нових виробничих ліній;
Використання засобів маркетингу для нівелювання конкурентних загроз.
Слабкі сторони:
1. Зменшення продажів на 1% у вересні 2012 р.
Використання засобів маркетингу для відновлення попиту;
Розширення асортименту середнього і бюджетного сегментів.
Посилення рекламної кампанії, спрямованої на нагадування;
Участь у соціальних програмах, спонсорство.
2.3. Аналіз внутрішнього середовища
На комбінаті впроваджено закритий технологічний процес виробництва молочної продукції, що мінімізує вплив людського фактора і навколишнього середовища на якість продукції. Виробнича лабораторія комбінату відповідає вимогам міжнародних стандартів і має три відділення: фізико-хімічне, мікробіологічне та радіологічне. Сучасні вимірювальні пристрої дають можливість здійснювати оперативний контроль на всіх стадіях технологічного процесу: від вхідного контролю сировини, інгредієнтів, пакувальних матеріалів до випуску готової продукції, а також санітарії виробництва.
Технологічно організація є однією з найсучасніших в Україні, обладнання не є унікальним, але забезпечує високі рівні продуктивності і ефективності. Комбінат будувався згідно рекомендацій Міжнародної Молочної Федерації, що забезпечило оснащення його по останньому слову техніки. Крім того, важливим фактором є те, що виробничі приміщення будувались “з нуля”, що дозволило пристосувати не обладнання на прміщення, а приміщення під обладнання. Адже відомі випадки, коли за радянських стандартів мінімальна ширина виробничих приміщень складала близько 6 м. і при реконструкції їх в сучасних умовах багатьом організаціям було необхідно вдаватись до усіляких хитрощів, щоб пристосувати обладнання і це не найкращим чином впливало на виробничий процес. В той час, ширина виробничих приміщень на комбінаті становить 12 метрів.
На підприємстві впроваджено систему безпеки продукції НАССР, яка визнана однією з найнадійніших у світі щодо контролю якості та безпеки продукції. На підприємстві спільно з всесвітньовідомою компанією «Еколаб» розроблена система гігієни і санітарії виробничих приміщень, інвентарю та засобів виробництва, а також особистої гігієни персоналу. Системи очищення і кондиціонування повітря у виробничих приміщеннях забезпечують створення належного мікроклімату і чистого повітря при виробництві продукції. На заводі функціонує система підтримки чистоти повітря «UltraClin», завдяки якій внутрішнє повітря виробничих приміщень постійно циркулює через спеціальні фільтри, які хімічно і мікробіологічно очищують його для попередження окислення молочної продукції. Кондиціювання повітря у виробничих цехах відбувається 6 разів на годину.
Щодо активів організації, то можна провести аналіз основних результатів діяльності в перерахунку на основні фонди (таблиця 2.3.1)
Таблиця 2.3.1
Ефективність використання основних виробничих засобів
Показники
2009 р.
2010 р.
2011 р.
2011 р. у % до 2009 р.
Одержано на 100 грн. основних засобів, грн.:
валової продукції (фондовіддача)
80,32
126,63
253,99
316,22
валового доходу
-4,16
-3,64
32,47
-
чистого прибутку
-29,78
-10,97
4,14
-
Вироблено на 100 грн. основних засобів продукції
- молока, т.
- кефіру, т.
- творогу, т.
- сумішей для морозива, т.
7,27
7,68
9,72
5,66
7,03
8,2
10,77
5,47
8,82
10,93
14,81
6,58
121,3
142,3
152,37
116,25
За результатами таблиці можна зробити висновок, що на ТОВ “Білоцерківський молочний комбінат” в 2009-2011 рр. ефективність використання основних засобів мала тенденцію до збільшення – наприклад, фондовіддача у 2011 році порівняно з 2009 зросла на 216,22%, а обсяги виробництва основних видів продукції на 100 гривень основних фондів також збільшились- молока на 21,3%, кефіру на 42,3%, творогу на 52,37%, сумішей для морозива на 16,25%. На основі цих даних можна робити висновок про існуючу ефективність виробництва і тенденцію до подальшої прибутковості.
Таблиця 2.3.2
Динаміка показників розміру підприємства
Показники
Роки
2009 р. у % до 2011 р.
2009 р.
2010 р.
2011 р.
Виручка, тис. грн.
112782
191612
337392
299,15
Собівартість реалізованої продукції, тис. грн.
99753
164680
237294
237,88
Валовий доход, тис. грн.
-5850
-5505
43139
-
Середньорічна кількість робітників зайнятих у виробництві, чол.
137
198
260
189,78
Середньорічна вартість оборотних засобів, тис. грн.
33497
39571,5
44401
132,55
Згідно з висвітленою динамікою показників розміру підприємства можна виявити тенденцію до зростання усіх показників – виручка в зрівнянні з 2009 р. зросла на 199,15%, середньорічна чисельність працівників – на 89,78%, а середньорічна вартість основних засобів – на 32,55%. Відповідно зріс і не надто приємний з точки зору ефективності виробництва показник – собівартість реалізованої продукції, причому вона виросла на 137,88%.
Тому підприємству слід приділити увагу собівартості реалізованої продукції, в першу чергу необхідно виявити недоліки в способах калькуляції і уснути їх, після цього проаналізувати структуру собівартості та розробити шляхи її мінімізації: оптимальне використання сировини, електроенергії та інших ресурсів, оптимізувати логістичні і внутрішньогосподарські матеріальні потоки і т.д.
Як щодо кадрів, то персонал є невід`ємною частиною будь-якої організації, і власне, ні одна організація не може функціонувати без персоналу – оскільки не буде кому здійснювати навіть елементарні допоміжні роботи, що вже казати про складний виробничий процес перетворення сировини в готову продукцію і управління всією цією системою в цілому.
Це чудово розуміють на ТОВ “Білоцерківський молочний комбінат”. На заводі працює зараз 260 чоловік. Персонал забезпечений всіма умовами н виробництві. Зокрема, це і санітарно-побутові умови, і спецодяг. Багато людей приходить на навчання на етапі пусконалагоджувальних робіт. До цього залучаються іноземні спеціалісти, які монтували обладнання, які проводили пусконалагоджувальні роботи. Це компанії зі світовим ім’ям, як «Тетра Пак», «Вестфалія» та інші. Також було проведено багато семінарів щодо дотримання санітарних правил, контролю якості. Постійно проводиться відправка інженерно-технічного складу колективу на семінари та навчальні курси. Вимоги до персоналу дуже високі, оскільки дуже висока ступінь автоматизації виробництва і технологічний цикл виробництва автоматизований на 100%. Середній вік персоналу складає 32-33 роки. Основний принцип підбору персоналу - це орієнтація на молодь після інститутів, технікумів. Неодноразово було організовано навчання силами наших співробітників, які вже працювали на підприємствах–лідерах молочної промисловості України, а саме «Галактон», «Білосвіт», які знає вся Україна.
До облікового складу не враховуються : студенти та учні навчальних закладів, які проходять виробничу практику або на період літніх канікул зараховані на робочі посади; знаходяться у відпустках по вагітності та пологах або в додатковій відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею відповідного віку, передбаченого чинним законодавством.
Структура персоналу ТОВ “Білоцерківський молочний комбінат” зображена в таблиці 2.3.3
Таблиця 2.3.3
Структура персоналу ТОВ “Білоцерківський молочний комбінат” в динаміці за 2009-2011 рр.
Показники
Роки
2009
2010
2011
Структура кадрів,%
робітники
спеціалісти
службовці
керівники
76,1
13,2
0,9
9,8
76,6
12,9
1,1
9,4
78,5
11,5
0,8
9,2
Як видно з даних таблиці, за 2009-2011 рр. структура персоналу на ТОВ “Білоцерківський молочний комбінат” не притерпіла великих змін – явно видно тенденцію до росту робітників в загальній масі працівників – в період 2009-2010 рр. частка зросла на 0,5%; а в період з 2010 по 2011 рр. – на 1,9% що свідчить про ставку на інтенсифікацію виробничого процесу і його розширення, що неминуче призводить до збільшення потреби в працівниках. В свою чергу, зменшення чисельності керівників можна пояснити як поступове скорочення їх кількості із-за поступової оптимізації управлінського процесу і відповідних змінах в організаційній структурі підприємства
2.4. Оцінка стратегії організації
Одним із продуктів стратегічного управління є стратегія організації. Поняття стратегії досить багатогранне. Загалом можна визначити стратегію як довгострокову модель розвитку організації, яка ухвалюється для досягнення стратегічних цілей і враховує обмеження внутрішнього та зовнішнього середовища організації.
Саме поняття стратегії дуже багатогранне, оскільки включає в себе різні види стратегій – ресурсну, товарно-асортиментну, стратегію персоналу і багато інших, тому охопити всі ці напрямки буде доволі складно. Далі буде запропоновано проаналізувати товарно-асортиментну стратегію ТОВ “Білоцерківський молочний комбінат”.
Асортиментна стратегія ТОВ “Білоцерківський молочний комбінат” побудована за принципом наповнення портфеля брендів і оцінки ринку з точки зору ємності окремо взятих сегментів.
Процес розробки товарно-асортиметнтої стратегії відбувається так:
1. Послідовне дослідження і моніторинг ситуації на ринку – на цьому етапі відбувається збір інформації про ринкові умови, стан конкуренції і т.д. Клбчову роль в цьому процесі грає бренд-менеджер – він працює в оперативному режимі, регулярно отримуючи і формулюючи звіти, які дають змогу оцінювати теперішні умови.
2. Розуміння ринкових тенденції – на цьому етапі на основі данних, отриманих в першому пункті відбувається ідентифікація трендів на ринку, що сприяє розумінню потреб споживачів і як наслідок – виробництву продукту, який буде потрібним і конкурентоспроможним на ринку.
3. Аналіз продуктів і виробничих можливостей – на цьому етапі відбувається зіставлення результатів попереднього аналізу і виробничих можливостей підприємства – метою і ефективне здобуття частки ринку, але теоретично нарощення є можливим завжди – інша справа в тому, що чи буде нарощення ефективним з економічного боку.
В той же час, перед розробкою нового продукту важливо враховувати явище так званого “канібалізму” – коли продукція, що впроваджується на ринок буде знижувати обсяги продажу вже існуючих продуктів,хоча існують такі ринкові ситуації, за яких організації свідомо прагнуть досягти такого ефекту.
Для аналізу товарно-асортиментної стратегії фірми скористуємось матрицею Бостонської Консультаційної Групи з двома ключовими параметрами – частка ринку і темпи росту. Досліджуватись при цьому будуть 4 товарних групи – молоко, кисломолочні продукти – КМП (кефір, ряжанка, закваска, сметана), питний йогурт і вершки.
Згідно даних за липень 2012 року, показники становили (таблиця 2.4.1):
Таблиця 2.4.1
Показники темпу росту ринку і частки ринку по деяким видам продукції за липень 2012 року
Показник,%
Молоко
КМП
Йогурт
Вершки
Частка ринку
2,3
2,5
0,8
1,1
Темп росту
+11
+4
-13
+26
Відповідно до цих показників, матриця БКГ за липень 2012 матиме наступний вигляд (рисунок 2)
Рис. 2 Матриця БКГ за липень 2012 року
Порівняємо дані по аналогічним асортиментним напрямам за серпень 2012 року
Таблиця 2.4.2
Показники темпу росту ринку і частки ринку по деяким видам продукції за серпень 2012 року
Показник,%
Молоко
КМП
Йогурт
Вершки
Частка ринку
2,3
4
0,6
1,3
Темп росту
+6
-5
-43
-9
Згідно цих даних, матриця матиме такий вигляд (рисунок 3)
Рис. 3. Матриця БКГ за серпень 2012 року
І нарешті, відповідні дані за серпень 2012 року (таблиця 2.4.3)
Таблиця 2.4.3
Показники темпу росту ринку і частки ринку по деяким видам продукції за вересень 2012 року
Показник,%
Молоко
КМП
Йогурт
Вершки
Частка ринку
2,6
4,2
1,0
1,1
Темп росту
-2
-4
+48
-19
Відповідно цих даних, матриця матиме вигляд (рисунок 4)
Рис. 4 Матриця БКГ за серпень 2012 року
За результатами аналізу, асортиментні групи ТОВ “БМК” можна поділити на такі складові (таблиця 2.2.4)
Таблиця 2.4.5
Карта асортиментних груп ТОВ “БМК” згідно БКГ-аналізу
Молоко
КМП
Йогурт
Вершки
Липень\серпень 2012 р. Вересень 2012 р.
“Зірка”
“Дійна корова”
“Дійна корова” “Зірка”
“Собака”
“Важка дитина”
“Важка дитина”
“Собака”