Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Кафедра ІСМ
Комплексна контрольна робота
з курсу: “Методи та засоби представлення знань ”
на тему: “Розробка концептуальної моделі проблемної галузі ”
Національний університет “Львівська політехніка ”
Інститут комп’ютерних наук та інформаційних технологій
Кафедра “Інформаційні системи та мережі”
ЗАВДАННЯ
НА КОНТРОЛЬНУ РОБОТУ СТУДЕНТОВІ
Сороковському Михайлу Михайловичу
Тема роботи: “Автосервіс. Автоматизація ремонту ходової частини автомобіля”
Клієнт, зареєстрований в системі обслуговування, може переглянути список доступних послуг, оформити замовлення і отримати всю необхідну йому інформацію про заказ. Клієнт має можливість скасувати замовлення на послуги, якщо він ще не розрахувався за послуги. Звіт про виконані роботи.
Зміст
ЗАВДАННЯ 2
Мета роботи 4
Вступ 5
Теоретичні відомості 6
Категорії знань 27
Анкетування 28
Контекстна діаграма 29
Висновки 30
Мета роботи
Метою виконання комплексної контрольної роботи з курсу “Методи та засоби представлення знань” є оволодіння та поглиблене засвоєння студентами окремих розділів курсу в процесі виконання індивідуальних завдань з елементами наукових досліджень. Метою є розробка моделі предметної галузі. Навчитись виділяти об’єкти з проблемної галузі, проводити анкетування.
Вступ
У даній роботі необхідно розробити пропозиції щодо автоматизації роботи автосервісу, зокрема для автоматизації діагностики та ремонту ходової частини автомобіля.
Автосервіс – організація, що надає послуги населенню (організаціям) по плановому технічному обслуговуванню, поточного і капітального ремонтів, усунення несправностей, встановлення додаткового обладнання, відновлювального ремонту автотранспорту.
З точки зору функціонування або структури автосервісу, можна сказати, що автосервіс надає послуги схожого типу, зокрема виробляє будь-які маніпуляції з автомашиною, приводячи її у робочий стан, або вдосконалюючи які-небудь її частини.
Всі звертаються в автосервіс клієнти, які бажають оформити замовлення на надання послуг, повинні заповнити форму реєстрації, в якій необхідно вказати свої ПІБ, марку автомобіля, номерний знак та ПІБ власника машини, контактний телефон.
Таким чином, у функціонування автосервісу входить:
Реєстрація клієнтів;
Довідкова інформація про доступні послуги;
Прийом замовлення на надання послуг;
Довідкова інформація про зроблене замовлення;
Звіт про виконані роботи і розрахунок вартості наданих послуг.
Теоретичні відомості
Інженерія знань – це процес виявлення і збирання знань з різних джерел предметної області, їх структурування та представлення формальною мовою подання знань. Результатом цього процесу є формалізація знань, які належать експертам предметної області, і подання знань у формі, придатній до заповнення баз знань експертних систем.
Етапи побудови експертної системи:
Ідентифікація проблеми – виділяють проблему, і цілі, які повинна вирішувати система (діагностика, підтримка прийняття рішень, оцінка ризиків, навчання тощо). На цьому етапі визначають можливі джерела знань, оцінюють обсяги і види робіт, аналізують відомі аналоги. Результатом етапу є попереднє формулювання вирішуваної проблеми.
Збирання знань - організовується передача досвіду і знань від експертів предметної області інженерам зі знань. На цьому етапі інженер зі знань використовує різні методи – аналіз текстів (статей, підручників, конспектів лекцій, книг, службових документів тощо), діалоги з експертами, дискусії, інтерв’ю, спостереження. Результатом етапу є накопичений масив знань.
Структурування знань - на основі матеріалів, отриманих на попередньому етапі, виділяють термінологію галузі, перелік основних понять і їх властивостей, зв’язки між поняттями, структуру вхідних і вихідних даних основних процесів, стратегії прийняття рішень. Для структурування використовують різні види діаграм (DFD, ERD, PERT, Ганта), тезауруси, таблиці переходів станів, дерева цілей, блок-схеми алгоритмів тощо. Результатом етапу є поле знань – подання знань у вигляді графів, таблиць, діаграм чи формул, що відображають основні поняття предметної області та відношення між ними.
Формалізація - формалізація знань на мові подання знань. Для цього використовують логіку предикатів, продукційні правила, фрейми, семантичні мережі, об’єктно-орієнтовані мови або поєднання декількох способів. Результатом етапу є реалізація бази знань предметної області.
Реалізація - побудова програмного комплексу, що включає базу знань і інші модулі, необхідні для функціонування експертної системи.
Тестування і впровадження - впровадження системи, виправлення помилок, навчання персоналу, тощо.
Отже, вихідним етапом процесу розробки стратегії є аналіз стратегічних факторів середовища, в якому діє підприємство. Тут необхідно проаналізувати умови, в яких діє організація, і знайти відповіді на питання про те, які її реальні і бажані перспективи.
Середовище будь-якої організації прийнято розглядати, як що складається з трьох сфер: загальної (чи макрооточення), робочої (чи безпосереднього оточення) і внутрішньої середу. Макрооточення створює загальні умови існування організації в зовнішньому середовищі. У цій частині аналізу розглядаються політико-правові, техніко-економічні, соціокультурні, екологічні і подібні фактори. Вивчення робочого середовища припускає аналіз тих складових зовнішнього оточення, з якими організація знаходиться в безпосередній взаємодії, це: покупці, постачальники, конкуренти, кредитори, акціонери. Аналіз внутрішнього середовища спрямований на визначення потенціалу організації і, як правило, проводиться за такими основними напрямками: маркетинг, виробництво, НДДКР, фінанси, персонал, структура управління. Комплексний аналіз – постійне вивчення та прогнозування змінюються чинників зовнішньої (ринків збуту, складу сировини і комплектуючих, діяльності конкурентів) і внутрішнього середовища (виробництво, фінанси, персонал, технології, менеджмент). Іншими словами, мова йде про оцінку можливостей та загроз, що надходять ззовні, а також про аналіз всіх аспектів діяльності самого підприємства, виявленні його сильних і слабких сторін, можливостей для продовження і розширення бізнесу.
Ви наївно вважаєте, що «автосервіс - це таке місце, де кваліфіковані майстри повинні швидко і якісно полагодити вашу машину і дати гарантію на свої роботи»? Тоді або ви живете в вигаданому світі, або вам давно вже нікуди дівати гроші. Автосервіс - це, насамперед комерційний проект, спрямований на отримання прибутку. А оскільки устаткування для автосервісу стоїть дуже чимало, та й вартість оренди приміщення під автосервіс також є величиною досить значною, в такий проект потрібні великі вихідні вкладення. Природно, що в нашій вельми і вельми нестабільної економічної ситуації окупність такого проекту має бути якомога більш швидкої (желательно1.5-2 роки), щоб зовсім випадково не потрапити під черговий «експеримент» влади і не залишитися з носом. Припустимо, що проект окупився. Тепер інвестору хотілося б отримувати прибуток. Як неважко здогадатися, джерелом грошей для автосервісів є ми з нашими зламався автомобіль. Скажете, я викладаю прописні істини? Так воно і є. Слухайте далі. Завданням будь-якого автосервісу повинно бути висококласне обслуговування клієнтів, а не принесення якомога більшої кількості грошей його власникам і інвесторам, причому з мінімальними витратами. Інтереси автосервісу і їх клієнта завжди діаметрально протилежні. Тому, будь-який автосервіс завжди буде намагатися зробити вам як можна менше, взяти з вас якомога більше і, зрозуміло, не дати вам ніякої гарантії на свої «роботи», тим більше що автомобіль представляє величезний простір для відмов у ремонті або виправленні шлюбу по гарантії .Не виняток і дилерські центри, наприклад, за ремонт 5-річної Міцубісі Паджеро на «Рольф» у тому році з мого друга взяли 1500 $, коли встановили пізніше, що причина поломки опинилася в іншому агрегаті, з чим фірма погодилася, в поверненні грошей було відмовлено, а в якості компенсації запропонували продовжувати обслуговувати машину у них.
Класифікація автосервісів:
Приватний майстер. Він же «механік-дядько Вася». Як правило, хворий манією величі у важкій формі - «я машини такий-то марки (всіх марок) знаю краще за всіх». Має нахили «вільного художника», тобто може без попередження кинути ремонт і зникнути дня на 3, а потім як ні в чому не бувало знову з'явитися і зайнятися вашої напіврозібраною машиною. У відповідь на здивоване запитання «а де ти був і чому моя машина не готова, хоча ти обіцяв, що вона буде готова позавчора?» Моторошно образиться і буде довго нести якусь нісенітницю про «об'єктивних» причини його зникнення у вигляді хвороби яких-небудь родичів або чим-небудь, не менш «вагомий» з його (але не вашої) точки зору. Часом, у вільний від своєї діяльності «вільного художника» час, працює в якомусь великому автосервісі. Претензії приймати звичайно не готовий, мотивуючи це тим, що «я роблю все краще за всіх, значить це ти все сам зламав», або яким-небудь «об'єктивними» причинами, типу «а у мене зараз часу немає». Місце дії - брудний гараж, часом навіть не належить, а орендований цим діячем. По кутах гаража навалено іржаві трупи блоків циліндрів і ГБЦ, на полицях удосталь розставлені "запозичені" у основного роботодавця запчастини та витратні матеріали. З написів на них легко можна визначити, в який саме марці автомобілів наш «вільний художник» може більш-менш розбиратися. Скрізь розкиданий інструмент, на якому ви з подивом можете прочитати марку дуже іменитого виробника. Де він такий інструмент бере, як ви думаєте? Не інакше, як купує ... Якщо гараж великий, то в ньому зазвичай коштує кілька автомобілів, що знаходяться в різній стадії «ремонту». Біля гаража часом можна зустріти таких же бідолах, як ви і вони поділяться з вами своїми міркуваннями з приводу «відповідальності», «чесність», «точності», «акуратності» та інших, не менш гарних якостях «приватного майстра».
Втім, досить про недоліки. Адже є ж у приватного майстра якісь переваги, що дозволяють йому існувати? Так, деякі як би є. Приміром, ціна його «послуг». Вона, як правило, заявляється надзвичайно низькою. Правда, має звичай підростати в процесі «ремонту». «Тут, бач, довелося прокладок купити комплект і 4 важеля ...» Що ще? Мабуть, особиста відповідальність, яку досить важко звалити на кого-небудь. Хоча, звичайно завжди залишається варіант «нічого не знаю, я все відмінно зробив, а ти все сам зламав» або «я тут ні при чому, це прокладка погана виявилася».
Справедливості заради, треба відзначити, що серед описаних нехлюїв з манією величі трапляються справді порядні механіки, які вміють добре і не дуже дорого ремонтувати автомобілі. Ні, я не кажу, що пристойних майстрів не буває. Можна знайти. Тільки завдання це можна порівняти за своєю складністю з пошуком квартири або офісу Оренда в Москві. І, швидше за все такий майстер знає, що він майстер, і ремонт буде дорогим. У всякому випадку, перш ніж віддавати машину в сервіс, добийтеся знайомства безпосередньо з тим майстром, який особисто буде робити ремонт. І підготуйтеся до розмови, а краще візьміть з собою людину, що має досвід в належній області. Якщо при розмові будуть «понти», типу ленінських жестів у бік стоять в боксі Мерседесів і Ягуарів і заяв щодо занять кожного своєю справою (як ви, напевно здогадалися, ваша справа - платити гроші), краще пошукати інше місце. Благо їх предостатньо, але, в будь-якому випадку нахили «вільного художника» обов'язково будуть і у них. Досить часто винен сам клієнт, бажаючи заощадити, схиляє його ставити б \ у запчастини, придбані на «розборах» і при цьому хоче отримати гарантію на роботи.
Гаражний сервіс – великий брудний гараж, в якому працюють кілька «вільних художників» під керівництвом одного з них. Як правило, має деяку кількість постійних клієнтів, спійманих або на уявну дешевизну, або на казки про свою винятковість і неповторність. Де-небудь у найбруднішому кутку гаража звичайно лежить розібраний на частини новенький двигун від БМВ. «Ці дурні баварці в двигунобудування нічого не розуміють і роблять сухотний движки. А ми набагато розумніші їх, тому зараз піддамо його глибоке тюнінгу і знімемо з нього не жалюгідні 300 сил, а нормальні 700 ». Після такого «тюнінгу» бідний баварський мотор зазвичай просто розвалюється на шматки. Але «майстрів» це не зупиняє і вони з лякаючим завзятістю продовжують винищувати ні в чому не винні мотори і далі. Беруться лагодити абсолютно будь-який автомобіль, починаючи від ЗАЗ-968М і закінчуючи «Феррарі» і «Ламборджині». «А що там ремонтувати? Приїжджай, все зробимо. "Вельми образливі. У відповідь на запитання «а навіщо ви ось ці 2 пістона зламали?» Можуть закотити формений істерику «ми тобі тут машину полагодили, а ти через якихось пістонів поганих нам претензії пред'являєш». Використовують метод «поділу відповідальності», при якому дуже важко знайти винного в тому, що нічого не полагоджено, а стало тільки гірше. «А у нас моторист Петя, а його 3 дні тепер не буде». Схильні ламати різні вузли і деталі, якщо бачать їх вперше, але, все одно намагаються «полагодити». Після цього зазвичай телефонують клієнту і починають нести нісенітницю на кшталт «ти знаєш, у тебе тут деталька ось така була з тріщиною і коли ми почали все розбирати, вона, природно, зламалася, так що їдь, купи її і привозь нам швидше». При резонне зауваження «а до вашого« ремонту »вона взагалі-то була цілою і без тріщин, так що не хочете самі купити і поставити її за ваш рахунок?» Можуть впасти в істерику з криками «а може ми тобі тепер і машину нову повинні купити!? »або відповісти що-небудь, на зразок« Так подавись ти своїми рублями! Раз ти такий дріб'язковий, так вже й бути ми її самі купимо ».
Прийнятні для виконання нескладних робіт, на зразок заміни масла, але під невсипущим наглядом. Відвернетеся на секунду і тут же все буде зіпсовано.
Просто «автосервіс» - щось середнє між гаражним сервісом і офіційним дилером. Часто на вивісці так і написано - «Автосервіс». Іноді має власне ім'я. Часом претендує за звання «майже дилера», тому що володіє джерелом оригінальних запчастин і якоюсь подобою фірмової діагностичної апаратури, а у керівництва вистачає кмітливості не розпорошувати сили, а займатися конкретною маркою автомобілів. Автосервіси цього типу, мабуть, є найбільш поширеними. Їх основна проблема - кадри. Хороший механік (або, у всякому разі, механік, який вважає себе таким) прагне або потрапити на роботу до офіційного дилеру (там платять більше), або стати «приватним майстром» або відкрити гаражний сервіс (в цьому випадку він швидко перетворюється в «вільного художника »). Тому в «просто автосервіси» на роботу потрапляють, як правило, люди з потворною технічною підготовкою і лякає низьким рівнем знань. Зрозуміло, керівний склад цих сервісів прагне відбирати найкращі кадри з можливих, але, на жаль, рівень пропозиції вельми низький. Доводиться виховувати ці кадри з того що є, і це займає більшу частину часу, який при іншому розкладі можна було б витратити на ремонт наших автомобілів. Це не вина таких автосервісів, а їхня біда. І вирішити цю проблему поки нікому з них не вдалося.
Зазвичай такі сервіси мають устаткуванням, теоретично дозволяє проводити ремонт будь-якої складності, що робить їх прийнятними для виконання більшості можуть знадобитися вам робіт. Проте необхідний жорсткий контроль. Треба стояти і дивитися. Якщо ж вам невідомо, що таке «динамометричний ключ», то горе вам. Зрозуміло, ці болти будуть затягнуті від руки і аби як. У відносинах з таким автосервісом (як, втім, і з будь-яким іншим) дуже допомагають неформальні відносини з його керівництвом. Це хоч і не гарантує відсутності помилок, допомагає їх виправляти відразу і швидко без утомливих дискусій з «майстром-приймальником» або іншим клерком, налаштованим на те, щоб ваші претензії не приймати.
Офіційний дилер. Розкішна будівля, що стоїть часом кілька мільйонів доларів, красива вивіска, довгоногі секретарки, багато комп'ютерів, ввічливі майстри-приймальники в чистих фірмових халатах, майстри у фірмових комбінезонах, величезна світла і чиста зала з безліччю новітніх підйомників та всіма мислимими інструментами, великий склад тільки оригінальних запчастин, салон, повний новеньких машинок на продаж. «Лепота», як сказав би відомий персонаж відомого фільму. А така вже «лепота» чи все це насправді? Ну і як ви думаєте, на чиї гроші влаштована вся ця розкіш? Ах, на гроші інвесторів?Ах, я вважаю гроші в чужій кишені? Та ні, вважаю в своєму. Як ви думаєте, інвестори хочуть окупити вкладене і отримувати прибуток? От і я думаю, що хочуть. Ну а за рахунок надходження чиїх ж грошей в результаті окупиться все це? Та грошей клієнтів даного автосервісу, зрозуміло. Наших з вами. Причому, дуже бажано, щоб окупність ця була швидкою.
На сьогоднішній день автосервіс є найперспективнішим і прибутковою справою в галузі надання послуг. Попит на обслуговування і ремонт автотранспорту постійно зростає, все більше автолюбителівкористуються послугами автосервісу, економлячи свій час та фізичні затрати.У найближчому майбутньому в Україні потреби в автосервісах різко зростуть. Об'єктивними причинами зростання кількості сервісних центрів є:
Великі підприємства – власники техніки, зберігаючи ремонтні потужності, не можуть все ж таки забезпечити ремонт всіх моделей машин і не бажають зберігати великі резерви запасних частин;
Невеликі підприємства, намагаючись знижувати витрати з утримання надлишкового майна, позбуваються ремонтних цехів, воліючи обслуговувати свої машини в спеціалізованих фірмах;
Сотні тисяч нових малих підприємств, які купують техніку, стають клієнтами сервісних центрів;
Навіть автолюбителі, для яких ринок посилив умови заробітків, а й надав можливості для їх збільшення, не хочуть витрачати час на ремонт особистих машині охоче довіряють їх фахівцям. При цьому хочуть за свої гроші отримати максимально комфортне обслуговування з високою якістю ремонту своїх автомобілів.
Автосервіс – справа прибуткова, а фінансові вкладення в автомайстерні по надійності можна порівняти хіба що з вкладеннями в нерухомість. І такими вони будуть завжди або принаймні до тих фантастичних часів, коли винайдуть автомобіль, якому не буде потрібен ремонт і технічне обслуговування.
Незважаючи на те, що науково-технічний прогрес поки що не дав суспільству вічний двигун (а також вічні «залізо», електроніку, косметику тощо), вперед він все ж крокує семимильними кроками. Динамічно народжуються чергові нововведення в машинобудуванні, електроніці, техніці та інших областях геніальної людської думки. Багато людей прагнуть обзавестися людської думки. Багато людей прагнуть обзавестися власним автомобілем, благо і за ціновими показниками, і за іншими критеріямина ринку нестачі у виборі немає. Попит зумовлює пропозицію, автомобілебудування розвивається, відповідно повинен збільшуватися і кількість СТО.
Така тенденція безумовно викликає жорстку конкуренцію серед автосервісів в боротьбі за клієнта, який звертається в ремонтні служби не для того щоб залишити там свої гроші, а для того щоб отримати щось більше - шанобливе, швидке і якісне обслуговування.
Авторемонтний бізнес перестає бути просто ремонтом і технічним обслуговуванням автомобілів, а перетворюється на суттєвий економічний фактор розвитку країни.
Щоб процвітати в умовах жорсткої конкуренції керівництво СТО має враховувати вплив наступних тенденцій:
Зростання технологічних вимог до ремонту;
Зростання екологічних вимог до відремонтованої техніки;
Автоматизація технологічних процесів;
Зміни в політиці виробників автомобілів;
Зміни в політиці страхових компаній;
Зміни в законодавстві;
Створення мереж фірмового сервісу (в перспективі).
Несправність ходової частини - найпопулярніша причина звернення в автосервіс, так як її поломка значно зменшує безпеку водія і пасажирів. Саме тому потрібно постійно слідкувати за станом ходової. У цьому матеріалі описується технологія проведення ремонту ходової частини.
Постійна їзда по вибоїнах призводить до поломки елементів підвіски, пошкодження кузова, що звичайно випереджає навіть трансмісію. Ходова частина старої машини вимагає особливої уваги.
Знос амортизатора впливає на безпеку водія та його пасажирів. При ньому стійка не контролює зчеплення коліс з дорогою, погіршується управління автомобілем, швидко зношуються різні деталі, а також значно збільшується гальмівний шлях.
Найбільше зносу піддається ходова частина автомобіля, так як вона постійно піддається нестійким навантажень, які часом досягають високого рівня. Те, наскільки автомобіль буде стійкий на дорозі, залежить від стану ходової частини. Ходова також впливає на маневреність автомобіля і на контроль над ним, від чого залежить безпека на дорогах. У зв'язку з цим в автомобілі ходова частина завжди повинна бути в справному стані. Тому потрібно постійно контролювати ходову: дотримуватися вимог професійного обстеження та діагностики ходової частини не менше одного разу при пробігу 10-15 тисяч кілометрів підходу.
Щоб забезпечити безпеку і більш тривалий термін експлуатації ходової частини, збільшити надійність роботи, необхідно вчасно проходити діагностику, ремонт і заміну зносили вузлів і деталей.
Перед тим як ремонтувати передню або ж задню підвіску або здійснювати заміну, потрібно провести діагностику підвіски. Така діагностика може полягати в перевірці люфтів в рульових наконечниках, кульових опорах і ШРУС, перевірці стану амортизаторів, опорних чашок і пружин, перевірці підшипників маточин, гальмівних колодок, барабанів, дисків, шлангів. Також може перевірятися стан сайлент-блоків і інших вузлів ходової.
Після діагностики, згідно з її результатами визначається перелік необхідних робіт по ремонту ходової частини. Виділяють першочергові роботи та додаткові.
У процесі ремонту ходової частини автомобіля для досягнення найкращих результатів застосовують справжні запчастини і запасні частини фірм виробників, що є світовими лідерами. Майстри при цьому використовують спеціальні інструменти, що дозволяють дотримуватися потрібної технології і високої якості робіт.
Ходова частина автомобіля призначена для переміщення автомобіля по дорозі, причому з певним рівнем комфорту, без трясіння і вібрацій. Механізми та деталі ходової частини пов'язують колеса з кузовом, гасять його коливання, сприймають і передають сили діють на автомобіль. Перебуваючи в салоні легкового автомобіля, водій та пасажири відчувають повільні коливання з великими амплітудами, і швидкі коливання з малими амплітудами. Від швидких коливань захищає м'яка оббивка сидінь, гумові опори двигуна, коробки передач і так далі. Захистом від повільних коливань служать пружні елементи підвіски, колеса і шини.
Ходова частина складається з:
- Передньої і задньої підвіски коліс,
- Коліс і шин.
Підвіска коліс автомобіля
Підвіска призначена для пом'якшення та гасіння коливань передаються від нерівностей дороги на кузов автомобіля. Завдяки підвісці коліс кузов здійснює вертикальні, поздовжні, кутові і поперечно-кутові коливання. Всі ці коливання визначають плавність ходу автомобіля.
Давайте розберемося з тим, як в принципі колеса автомобіля пов'язані з його кузовом. Навіть якщо ви ніколи не їздили на сільській возі, то, дивлячись на неї через екран телевізора, ви можете здогадатися про те, що колеса вози жорстко закріплені до її «кузову» і всі польові «вибоїни» відгукуються на вершника. У тому ж телевізорі (в сільському «бойовику») ви могли помітити, що на великій швидкості віз розсипається і відбувається це саме з-за її «жорсткості».
Щоб наші автомобілі служили довше, а «сідоки» відчували себе трохи краще, колеса не жорстко пов'язані з кузовом. Приміром, якщо підняти автомобіль в повітря, то колеса (задні разом, а передні окремо) відвиснути і будуть «бовтатися», підвішені до кузова на всяких там важелі і пружинах.Ось це і є підвіска коліс автомобіля. Звичайно, шарнірно закріплені важелі і пружини - «залізні» і виконані з певним запасом міцності, але ця конструкція дозволяє колесам переміщатися відносно кузова. А правильніше сказати - кузов має можливість пересуватися щодо коліс, які їдуть по дорозі.
Підвіска може бути залежною і незалежною.
Залежна підвіска це коли обидва колеса однієї осі автомобіля пов'язані між собою жорсткою балкою. При наїзді на нерівність дороги одного з коліс, друге нахиляється на той самий кут.
Незалежна підвіска це коли колеса однієї осі автомобіля не пов'язані жорстко друг з другом. При наїзді на нерівність дороги, одне з коліс може змінювати своє положення, не змінюючи при цьому положення другого колеса.
При жорсткому кріпленні удар об нерівність повністю передається кузову, лише небагато пом'якшуючись шиною, а коливання кузова має велику амплітуду і істотне вертикальне прискорення. При введенні в підвіску пружного елементу (пружини або ресори), поштовх на кузов значно пом'якшується, але внаслідок інерції кузова коливальний процес затягується в часі, роблячи управління автомобілем важким, а рух небезпечним. Автомобіль з такою підвіскою розгойдується у всіляких напрямах, і висока ймовірність «пробою» при резонансі (коли поштовх від дороги співпадає із стисненням підвіски протягом тривалого коливального процесу).В сучасних підвісках, щоб уникнути вище перелічених явищ, разом з пружним елементом використовують демпфуючих елемент - амортизатор. Він контролює пружність пружини, поглинаючи велику частину енергії коливань. При проїзді нерівності пружина стискається. Коли ж, після стиснення, вона почне розширюватися, прагнучи перевершити свою нормальну довжину, велику частину енергії зароджується коливання поглине амортизатор. Тривалість коливань до повернення пружини в початкове положення при цьому зменшиться до 0,5-1,5 циклів.Надійний контакт колеса з дорогою забезпечується не тільки шинами, основними пружними і демпфірують елементами підвіски (пружина, амортизатор), але і її додатковими пружними елементами (буфери стиснення, резино металеві шарніри), а також ретельно узгодженням всіх елементів між собою і з кінематикою направляючих елементів.
Таким чином, щоб автомобіль забезпечував комфорт і безпеку, між кузовом і дорогий повинні бути:
Шини
Основні пружні елементи
Додаткові пружні елементи
Напрямні пристрої підвісок
Демпфуючі елементи.
Шини першими в автомобілі сприймають нерівності дороги і, наскільки це можливо, в силу їх обмеженою пружності, пом'якшують коливання від профілю дороги. Шини можуть служити індикатором справності підвіски: швидкий і нерівномірний (плямами) знос шин свідчить про зниження сил опору амортизаторів нижче допустимого рівня.
Основні пружні елементи (пружини, ресори) утримують кузов автомобіля на одному рівні, забезпечуючи пружний зв'язок автомобіля з дорогою. В процесі експлуатації пружність пружин міняється унаслідок старіння металу або через постійну перевантаження, що призводить до погіршення характеристик автомобіля: зменшується висота дорожнього просвіту, змінюються кути установки коліс, порушується симетричність навантаження на колеса. Пружини, а не амортизатори утримують вагу автомобіля. Якщо дорожній просвіт зменшився і автомобіль «просів» без навантаження, значить, настав час міняти пружини.
Додаткові пружні елементи (резино металеві шарніри або буфери стиснення) відповідають за придушення високочастотних коливань і вібрацій від зіткнення металевих деталей. Без них термін служби елементів підвіски різко скорочується (зокрема в амортизаторах: через втомного зносу клапанних пружин). Регулярно перевіряйте стан гумових сполук підвіски. Підтримуючи їх працездатність, Ви збільшите термін служби амортизаторів.
Напрямні пристрої (системи важелів, ресори або торсіони) забезпечують кінематику переміщення колеса щодо кузова. Завдання цих пристроїв в тому, щоб зберігати площину обертання колеса рухається вверх при стисненні підвіски і вниз при відбої) в положенні близькому до вертикального, тобто перпендикулярно дорожньому полотну. Якщо геометрія напрямного пристрою порушена, поведінка автомобіля різко погіршується, а знос шин і всіх деталей підвіски, в тому числі і амортизаторів, значно прискорюється.
Демпфуючих елемент (амортизатор) гасить коливання кузова, викликані нерівностями дороги і інерційними силами, а отже, зменшує їхній вплив на пасажирів і вантаж. Він також перешкоджає коливанням безпружинних мас (мости, балки, колеса, шини, осі, маточини, важелі, колісні гальмівні механізми) щодо кузова, поліпшуючи тим самим контакт колеса з дорогою.
Стабілізатор поперечної стійкості автомобіля призначений для підвищення керованості та зменшення крену автомобіля на поворотах. На повороті кузов автомобіля одним своїм боком притискається до землі, в той час як другий бік хоче піти «у відрив» від землі. Ось у відрив-то йому і не дає можливості піти стабілізатор, який, притиснувшись до землі одним кінцем, другим своїм кінцем притискає і іншу сторону автомобіля. А при наїзді якогось колеса на перешкоду, стрижень стабілізатора закручується і прагне швидше повернути це колесо на своє місце.
Технологія проведення діагностики та ремонту ходової частини:
перевірка працездатності пружин, амортизаторів, опорних чашок, гальмівних колодок, шлангів, дисків, сайлент-блоків;
відсутність люфтів в кульових опорах, шарнірах кутових швидкостей і рульових наконечниках;
регулювання підшипників маточин;
заміна зчеплення;
обслуговування та діагностика ККД.
перевірка.
Сайлент-блоки.
Їх краще «промацувати» великим ломиком, щоб важіль змістився щодо кузова. Якщо ви почули якийсь звук, то сайлент-блок слід поміняти.
Захисні гумові деталі.
Вони відповідальні за цілісність кульових опор, шарнірів рівних кутових швидкостей. Також вони захищають рульову рейку від попадання води і всяких дрібних частинок.
Амортизатори і пружини підвіски.
На якість управління машиною надає вагомий вплив стан амортизаторів і пружин підвіски. Пружини можуть втрачати свою пружність, просідати, тріскатися і навіть ламатися. Втрата рідини і поломка внутрішніх деталей є поясненням «халтури» амортизатора.
Кульові опори.
Навантажений зусиллям пружини нижній шарнір ніколи не видасть себе стуком. Для його розвантаження слід підвести опору під нижній важіль підвіски і покачати вивішене колесо, запам'ятавши місце люфту.
Кермові тяги.
Для цієї перевірки вам буде потрібно помічник: поки один буде похитувати кермо, інший промацає кожне з'єднання. При наявності стукоту необхідна термінова заміна.
Підшипники.
Вивісите всі колеса і тихенько покачайте їх. Якщо в підшипниках є люфт, то він відразу себе видає. Щоб його зменшити, потрібно підтягнути регулювальну гайку. Але при великому його знос буде потрібно заміна.
Якщо маточина на ходу сильно нагрівається, то підшипники занадто сильно затягнуті, чого допускати ніяк не можна. При заміні яких-небудь деталей в передній підвісці потрібно відрегулювати кути установки коліс.
Заміна кульової опори.
Необхідні "інгредієнти": паяльна лампа, ацетон, щипці для зняття стопорного кільця і сухий лід.
Технологія проведення заміни:
зняти стопорне кільце;
випалити стару кульову;
розігріти важіль до червоного;
докласти загорнутий у ганчірку сухий лід і полити ацетоном (все це робиться ДУЖЕ швидко, інакше нова деталь прийде в непридатність);
після повного остигання встановити назад стопорне кільце.При роботі з паяльною лампою не забувайте про можливість опіків, а з сухим льодом - про обмороженні.
Ремонт сайлент-блоку.
У нього можливі тільки дві причини непрацездатності - розбилася:
внутрішня оболонка;
зовнішня оболонка.
При першому типі несправності слід:
купити поліхлорвініловий шланг;
надіти шланг на палець з натягом;
надіти старий сайлент-блок на шланг;
Дану операцію слід зробити з двох сторін.
При другому типі технологія проведення ремонту буде складніше:
слід купити сиру гуму;
видалити рихлу гуму з поверхні сайлент-блоку;
знежирити цю поверхню;
намазати її сирою гумою;
покрутити важіль в духовій шафі.
Заміна сайлент-блоку циліндричної форми.
Ця операція може бути виконана двома способами: гарячий і холодний.
Гарячий спосіб.
Ця технологія схожа на заміну кульової:
випалити;
вкласти;
остудити.
Але за відсутності досвіду краще звернутися в сервіс. Ціна за цю операцію через її простоти невелика.
Холодний спосіб.
випресувати старий сайлент-блок оправою одного діаметру;
запресувати оправою іншого діаметру.
Постановка задачі
Яким має бути ідеальний автосервіс?
Ідеальний автосервіс, зрозуміло, не повинен бути ні безкоштовним, ні дешевим. Це за визначенням неможливо. Тобто ідеальний автосервіс завжди буде комерційним підприємством, націленим на отримання прибутку. Варіанти благодійних фондів і безкоштовних дружніх послуг я тут розглядати не буду. Девізом ідеального автосервісу повинен бути принцип «Оплата ТІЛЬКИ по позитивному результату». Ні позитивного результату - немає грошей. Аргумент «ну ми ж старалися» не приймається. «Старанний хлопець» - це не професія. Якщо старалися і вийшло, отримаєте гроші. Ви їх чесно заробили. Намагалися і не вийшло? Вибачте, значить ви працювали безкоштовно. Більше того, раз вже ви використовували мій автомобіль як тренажера для осягнення невідомих вам принципів функціонування автомобіля, то це я вправі порушити питання про оплату мені цього використання. Скажете я зовсім з розуму вижив? А як ви думаєте, коли автосервіс посилає своїх майстрів на навчання, скажімо, до Німеччини, хто кому за це платить? Ось-ось. Платить саме сервіс німецькому автовиробнику за те, що той чогось навчить його майстрів і надасть тренажери, щоб потренуватися.
Ідеальному автосервісу має бути притаманне почуття міри. «Заміна лампочки в стоп-сигналі - 0,15 н / ч - 9 євро». Будьте розумними. Поміняйте лампочку безкоштовно. Ну не думаєте ж ви, справді, що до вас після цього вишикується черга з любителів дарівщини на безкоштовну заміну лампочок?Зауважте, я не закликаю дарувати комусь саму лампочку, або робити безкоштовну діагностику і ремонт проводки до неї. Але є роботи, які нічого не варті. Майстер, поміняв цю лампочку, набагато більше часу витратить на перекури або пошук накидного ключа на 19, так що ніяких фінансових втрат для автосервісу тут не буде.
Ідеальний автосервіс ніколи не буде нав'язувати ніяких «додаткових», або «обумовлених внутрішніми інструкціями» послуг, хоча менеджер може проінформувати клієнта і заробити грошей. Так, так. Я знову пройдуся по горезвісної «мийці». Якщо клієнт в явному вигляді мийку не замовляв, а ви його машину все ж помили, то клієнт має право розглядати це як акт доброї волі з вашого боку і сказати вам «спасибі», або «велике спасибі». Бажання майстра, або інструкції внутрішнього розпорядку клієнта хвилювати не повинні і вже поготів, вони не повинні впливати на його гаманець. А то ж можна договоритися до того, що поки машина клієнта стояла на території сервісу, вона займала ділянку землі і за оренду цієї землі треба заплатити. В ідеальному автосервісі звичайно є лом і кувалда. А також газовий пальник. Але "неслухняні" гайки відкручуються спецінструментом, а сайлент-блоки виймаються за допомогою знімачів, а не випалюються газом, "тому що мені так зручніше і швидше". В ідеальному автосервісі не говорять "Ах, динамометричний ключ такий дорогий!", А йдуть і купують його, тому що вміють працювати тільки нормальним інструментом.
В ідеальному автосервісі працюють грамотні люди, які знають що таке обгону муфта стартера, а на прохання "продайте мені Бендікс" відповідають "вибачте, але контрольний пакет акцій фірми "Bendix" нам не належить". Там же всі знають, що "Тосол" це всього лише одна з марок антифризу, а аж ніяк не назва групи рідин. І вже звичайно фрикційні накладки на диску зчеплення там ніколи не обізвуть "феродо".
В ідеальному автосервісі ніколи не ремонтують машину клієнта, керуючись своїм уявленням про його гаманці. Якщо людина на «Феррарі» заїхав поміняти гальмівні колодки, це аж ніяк не означає, що його тут же необхідно «розкрутити» на заміну всієї підвіски в зборі та капремонт двигуна, тому що «у нього грошей багато».
В ідеальному автосервісі не місце щурам і шакалів. Якщо механіку Васі потрібна банку антифризу, то він купить антифриз