МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ''ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА''
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра маркетингу та логістики
Курсовий проект
з курсу «Маркетинг»
на тему:
«Формування комплексу маркетингу підприємства»
Зміст
Вступ………………………………………………………………………………………3
Розділ 1. Аналіз ринку……………………………………………………………...........4
Розділ 2. Дослідження смаків та уподобань споживачів. Сегментування ринку……8
Розділ 3. Розроблення концепції товару та визначення його характеристик………..16
Розділ 4. Визначення оптимальної ціни на товар на підставі результатів пробного маркетингу………………………………………………………….19
4.1. Визначення взаємозв’язку між ціною і попитом…………………………...19
4.2. Розрахунок оптимальної ціни, при якій фірма отримає максимальний прибуток………………………………………………………………………..22
Розділ 5. Формування оптимальних каналів розподілу товару……………………….25
Розділ 6. Планування кампанії по просуванню товару…………………………..........26
Висновки………………………………………………………………………….............30
Список використаної літератури………………………………………………………..31
Вступ
Завданням курсового проекту є формування комплексу маркетингу підприємства на основі фірми «Flash», що спеціалізується на виготовленні фотоапаратів.
Винайдення фотоапарату було надзвичайним відкриттям для усього людства. З допомогою фотографії людина могла зафіксовувати різні моменти свого життя, аналізувати і згадувати події, які відбулися 20, 30, а то й 50 років тому. Першою людиною, який зумів зробити «фотографічний» знімок , тобто закріпив зображення був Жозеф Ньєпс . Найпершим в історії фотографії вважається знімок «Вид з вікна», датований 1826 роком. Експозиція знімка тривала 8 годин.
З розвитком науки і техніки система виробництва фотоапаратів вдосконалювалась, змінювались якісні і кількісні параметри цифрової техніки, змінювалась і якість фотографії.
На сьогоднішній день ринок цифрової техніки успішно функціонує. За останні кілька років ситуація на ринку фототехніки нашої країни суттєво змінилася. У силу історичних причин Україна була відірвана від світового ринку фототехніки та фотопослуг. Шлях, який більшість країн пройшли за десятиліття, наша держава пройшла менше, ніж за десять років. Можливість вибору фотоапаратів зараз величезна, можна оптимально підібрати фотокамеру відповідно до можливостей і потреб.
До п'ятірки лідерів з продажу фотокамер в Україні за підсумками 2011 року увійшли: Canon - 32% , Olympus - 19%, Sony - 14%, Samsung - 12%, Nikon - 6%.
Проте дослідження ринку цифрової техніки показали, що рівень продаж за останні роки знижується. Багато фотоапаратів не відповідають вимогам споживачів, не є достатньо якісними.
Тому основним завданням, яке стоїть перед підприємством «Flash» є забезпечення споживачів високоякісними товарами за помірними цінами. Важливим є також відновлення довіри покупців до цифрової техніки.
Розділ 1. Аналіз ринку
На сьогоднішній день на світовому ринку існує ряд підприємств, що займаються виготовленням фотоапаратів. Найвідомішими фірмами у сфері цифрової техніки є «Samsung», «Olympus», «Sony», «Canon», «Nikon». Вони пропонують споживачам фотоапарати різноманітної якості та в широкому ціновому діапазоні. Оскільки наша фірма «Flash» тільки виходить на ринок цифрової техніки, в якому існує багато конкурентів, то головне завдання, яке стоїть перед нами є гучно заявити про себе, сформувати попит серед споживачів і захопити значну частку світового ринку.
Дослідження ринку цифрової техніки показали, що серед споживачів існує незадоволена потреба - фотоапарати високої якості, прості у користуванні за помірними цінами. Щоб задовольнити цю потребу ми плануємо виготовляти високоякісні фотоапарати, співпрацювати з надійними партнерами щодо поставок запчастин, використовувати новітню техніку, що дасть змогу зекономити на виробництві і таким чином знизити ціну на наші фотоапарати.
Незадоволену потребу споживачів можна класифікувати за такими ознаками:
За ієрархією потреб її можна віднести до соціальних, а саме до потреби у самовиразі, оскільки кожна людина хоче володіти чимось унікальним і високоякісним, що б виділяло її серед більшості.
Факторами, які впливають на формування потреби будуть соціально-групові, тому що існують різні соціальні групи, які зацікавлені у цифровій техніці і мають свої вимоги щодо якісних і кількісних параметрів.
За часовими параметрами цю потребу можна віднести до поточної, оскільки люди хочуть мати високоякісні фотоапарати саме зараз і до перспективної, оскільки потреба у цифровій техніці буде існувати завжди.
За принципом задоволення ця потреба задовольняється товаром, а саме високоякісним фотоапаратом.
За чіткістю переводу в характеристики товару ця потреба є якісною
За ступенем принципового задоволення ця потреба частково задоволена, оскільки існує небагато фірм які виготовляють фотоапарати високої якості і за низькими цінами.
За масовістю розповсюдження цю потребу можна віднести до регіональної географічно, оскільки існують нерозвинені країни, які не користуються цифровою технікою.
За еластичністю ця потреба є еластичною, оскільки між ціною і обсягом продажу існує чітка пряма залежність .
За природою виникнення ця потреба є прямо індукована, тому що є актуальною для всіх людей, які користуються фотоапаратами.
За суспільною думкою потребу в фотоапаратах відносять до соціально-позитивної.
За глибиною проникнення в суспільну свідомість є усвідомлена всією потенційною соціальною групою, скільки, коли людина хоче зафіксувати певні моменти, вона усвідомлено розуміє, що їй потрібен саме фотоапарат .
За ступенем поточної необхідності дана потреба відноситься до нормальних потреб, оскільки фотоапарати не є необхідними кожного дня.
За причиною виникнення цю потребу можна віднести до природної, пов’язаної з НТП.
За часовими параметрами споживання можна віднести до тих, які задоволені періодично, бо ми використовуємо фотоапарати не постійно, а періодично.
За свободою задоволення цю потребу відносять до вільної,оскільки не існує значних перешкод для її задоволення.
За широтою проникнення в різні галузі життя ця потреба відноситься до полісферних.
За специфікою задоволення цю потребу можна віднести до сегментованих, оскільки тільки певний сегмент споживачів буде задоволений цією продукцією.
За характером бар’єрів задоволення потреби відносимо до соціально-обумовленої.
Оскільки наша фірма «Flash» здійснює свою діяльність в оточенні різних об’єктів і сил, то на неї мають вплив фактори як макросередовища так і фактори мікросередовища.
Фактори макросередовища:
Демографічні. Свою діяльність наша фірма буде спрямовувати на потреби споживачів покоління «Х» та «Y» з середнім рівнем доходів.
Економічні. Різноманітні зміни в економіці, такі як інфляція, рівень зайнятості, стабільність національної грошової одиниці будуть впливати на ціну нашої продукції а також на величину попиту.
Природне середовище. Вплив нашого підприємства на навколишнє середовище є незначним, оскільки ми використовуємо новітню техніку і технологію.
Науково-технічне середовище. НТП та новітні розробки мають значний вплив на нашу фірму, оскільки ми стараємось використовувати найновіші технології щоб максимально задовольнити потреби споживачів.
Політичне середовище має значний вплив на діяльність нашого підприємства через систему законів та нормативно-правових актів.
Культурне оточення. На нашу діяльність впливає така складова культурного оточення як професія, оскільки існують багато видів людської діяльності, в яких використовується цифрова техніка.
Фактори мікросередовища:
Споживачі. Основну групу споживачів нашої продукції складають особи як чоловічої так і жіночої статі з середнім рівнем доходів.
Постачальники. Для виробництва фотоапаратів ми співпрацюємо з вітчизняними і іноземними постачальниками, які забезпечують нас високоякісними матеріалами «Sigma» «Tamron» та ін.
Маркетингові посередники. Для просування товару ми співпрацюємо з гуртовими і роздрібними посередниками а також з фінансово-кредитними установами щоб зробити наші фотоапарати більш доступними для споживачів. Основну групу наших посередників складають магазини цифрової техніки такі як «Фокстрот», «Мегамакс», «Comfy».
Конкуренти. Основними нашими конкурентами є фірми-виробники цифрової техніки на світовому ринку, а саме: Samsung», «Olympus», «Sony» «Canon», «Nikon».
Контактні аудиторії. Основними нашими контактними аудиторіями є фінансові кола, а саме фінансово-кредитні установи ( «Приватбанк», «Ощадбанк») ЗМІ, які забезпечують споживачів необхідною інформацією про наше підприємство; державні заклади, які регулюють нашу діяльність.
Розділ 2. Дослідження смаків та уподобань споживачів.
Сегментування ринку
Щоб зрозуміти потреби та смаки споживачів, вивчити конкурентів необхідно провести маркетингові дослідження. Для цього ми використаємо анкету – найрозповсюдженіше знаряддя досліджень при збиранні первинної інформації стандартизованого опитування. Це перелік запитань, на які опитуваний має дати відповіді. При розробленні анкети нам необхідно:
сформувати перелік пошукових запитань;
вибрати форму запитань;
вибрати формулювання запитань;
з’ясувати послідовність запитань
Анкета складатиметься зі вступу, змістовної частини, тобто самих запитань і кваліфікаційної, де буде міститися інформація про респондента.
Для отримання інформації по використанню фотоапаратів ми проводимо опитування серед населення, особливо серед молоді, яка потенційно є головним споживачем нашої продукції. Для дослідження нам необхідно опитати 100 осіб різного віку. Це буде вибіркова сукупність, що буде репрезентативною, тобто буде відображати ознаки всієї генеральної сукупності. Анкетування допоможе нам оцінити смаки та уподобання споживачів для максимального задоволення їх потреб. Анкетування буде проводитись в м. Львові вибірково на вулиці, а також в магазинах техніки. Наша анкета буде характеризуватися простотою, легкістю в читанні і сприйманні інформації. Після проведення акетування ми проведемо обробку анкетних даних і на основі отриманої інформації зможемо розробити правильну стратегію нашої діяльності. Анкета буде мати наступний вигляд.
Анкета
Дорогі користувачі!
Ваші відповіді допоможуть нам зрозуміти ваші смаки та вподобання, максимально задовольнити потреби.
Чи часто ВИ використовуєте фотоапарат?
Так
Ні
2. Фотоапаратами якої фірми ВИ користуєтесь ?
“Canon”
“Samsung”
“Sony”
“Olympus”
“Nikon”
Що для Вас найголовніше при виборі фотоапарата?
ціна
якість
дизайн
функції
фірма – виробник
Інше______________
4. Де Ви найчастіше купуєте фотоапарати?
в магазинах цифрової техніки
безпосередньо у виробника
через Інтернет
5. Я ви оцінюєте забезпеченість ринку якісними і доступними фотоапаратами ( в балах від 1 до10 )
Яким Ви вважаєте на сьогодні асортимент фотоапаратів?
недостатній
задовільний
широкий
7. Що може вплинути на Ваше рішення про купівлю фотоапарата?
реклама
поради
особисте рішення
8. Чи користуєтесь Ви кредитом при купівлі фотоапарата?
Так
Ні
9. Фотоапарати якого кольору Вам до вподоби?
чорного
сірого
білого
інший_______________
10. Фотоапаратам якого розміру Ви віддаєте перевагу?
великі
середні
компактні
11. Чи любите Ви фіксувати найкращі миті свого життя на фотоапарат?
Так
Ні
12. Вкажіть Ваш вік:
до 18 років
19 – 30 років
31 – 45 років
більше 45 років
13. Ваш середній місячний дохід:
до 900 грн.
900 – 1500 грн.
1500– 2000 грн.
більше 2000 грн.
Щиро дякуємо за співпрацю!!!
Наші координати:
ТзОВ «Flash»
м.Львів, вул. Шевченка 5
тел.568-36-96
www.flash.com.ua
Провівши анкетування ми одержали наступні результати
Рис. 2.1. Частота використання фотоапаратів
На питання №1. Чи часто Ви використовуєте фотоапарат? 75% опитаних відповіли «Так», а це означає, що у фотоапаратів є досить широке коло споживачів, на яке може орієнтуватись наше підприємство.
Рис. 2.2. Вподобання споживачів
На Запитання № 2 . Фотоапаратами якої фірми ВИ користуєтесь ? , більшість споживачів, а саме 35% надали перевагу фотоапаратам «Canon», а найменший попит – 5 % у фотоапаратів «Nikon».
Рис. 2.3. Найважливіші характеристики
На запитання № 3. Що для Вас найголовніше при виборі фотоапарата?, більшість споживачів звертають перш за все увагу на якісь, пізніше на функції, на третьому місці ціна.
Рис.2.4. Місця купівлі фотоапаратів
Більшість споживачів надають перевагу купівлі фотоапаратів у магазинах цифрової техніки, ця інформація допоможе нам у виборі оптимального каналу збуту.
На запитання № 5 більшість споживачів оцінили забезпеченість ринку якісними і доступними фотоапаратами на 6 балів.
Рис.2.5.Асортимент фотоапаратів
Більшість споживачів,а саме 60%, вважають асортимент фотоапаратів задовільним, 30% - широким, а лише 10 % - недостатнім.
Рис.2.6. Чинники впливу на рішення споживачів
Великий вплив на рішення споживачів справляє реклама, цей факт буде використаний нами при формування комунікаційної політики.
На запитання № 8 більшість споживачів відповіли, що не користуються кредитом при купівлі фотоапаратів, лише 12% споживачів надають перевагу купівлі в кредит.
Рис. 2.7. Вподобання споживачів
Більшість споживачів надають перевагу стандартним чорним та сірим фотоапаратам, проте є також багато любителів яскравого і оригінального.
Рис.2.8. Смаки споживачів
Велика частка споживачів, 65%, надають перевагу фотоапаратам середнього розміру, 15 % люблять великі фотоапарати, 20% - компактні.
На запитання № 11 85% опитаних відповіли, що люблять фіксувати найкращі миті свого життя на фотоапарат.
Більшість опитаних нами осіб були віком від 19 до 30 років та з середнім доходом від 900 до 1500 грн.
Сегментування
Метою проведеного анкетування було якомога точніше визначення ринкового сегмента, на якому працює наше підприємство.
За результатами анкетування можна просегментувати цільовий ринок фотоапаратів за різними критеріями.
Сегментацію ринку, на якому працює наше підприємство слід провести за демографічним принципом : сегментація буде передбачати розподіл цільового ринку фотоапаратів на основі таких ознак як вік та рівень доходу.
Дохід, грн.
Більше 2000
1500 – 2000
900 – 1500
До 900
Вік, роки до 18 19-30 31-45 більше 45років
Рис. 2.9. Схема сегментування ринку
В результаті проведеного сегментування виявлено, що більшу групу споживачів наших товарів складають особи віком від 19 до 30 років із рівнем доходів від 900 до 1500 грн., саме на цей цільовий сегмент буде сконцентрована діяльність нашого підприємства. Ми обираємо стратегію цільового маркетингу, оскільки орієнтуємось на окрему групу споживачів.
Розроблення концепції товару та визначення його характеристик
Першою і найголовнішою складовою комплексу маркетингу, що його розробляє фірма для свого цільового ринку є товар. Саме виважена послідовна товарна політика закладає підвалини ринкового успіху. В цьому розділі розглядатимемо товар на трьох рівнях:
I – товар за задумом
ІІ – товар у реальному
використанні
ІІІ – товар з
підкріпленням
Рис.3.1. Рівні товару
Рівень
Основна вигода від використання фотоапаратів – одержання високоякісних фотознімків.
Рівень
Властивості:
легкість в користуванні ;
можливість використання різних режимів фотозйомки;
можливість підключення до комп’ютера та інших пристроїв;
Упаковка: фотоапарат буде продаватись у коробці, на якій зображено логотип, інформацію про виробника, в коробці буде листок-вкладиш з інструкцією та додатковою інформацією для споживача.
Товарна марка:
Якість: якісними характеристиками наших фотоапаратів є надійність, ліцензованість, легкість в користуванні.
Зовнішнє оформлення: корпус наших фотоапаратів виготовлений з екологічно чистого пластику різного кольору відповідно до замовлення споживачів.
III. Рівень
Гарантія: на фотоапарати нашого підприємства буде надана гарантія терміном на 2 р.
Доставка: при необхідності відбувається доставка фотоапаратів до споживача.
Кредит: при купівлі наших фотоапаратів передбачена послуга кредитування до 2 років.
Післяпродажне обслуговування: оскільки на наші фотоапарати діє гарантія , то в разі виникнення проблем представники підприємства можуть допомогти у їх вирішенні.
Позиціонування товару
Якість незадоволена потреба
висока
низька побутовий професійний Рівень використання
Рис.3.2. Схема позиціонування товару
На побутовому рівні використання фотоапаратів існує незадоволена потреба, оскільки більшість виробників виробляють високоякісними лише професійні фотоапарати, а на побутовому рівні фотоапарати не є високо функціональними і якісними. Саме цю потребу збирається задовольнити наше підприємство «Flash».
Розділ 4. Визначення оптимальної ціни на товар на підставі проведення пробного маркетингу
4.1. Визначення взаємозв’язку між ціною і попитом
З метою дослідження взаємозв’язку між ціною та попитом на товар, було проведено пробний маркетинг з використанням різних рівнів цін. Результати пробного маркетингу наведені в на рис.4.1.
Рис.4.1. Кореляційне поле точок
Отримані результати дослідження ринку використовуються для проведення статистичного аналізу. Основною метою цього аналізу є складення рівняння регресії, на основі якого встановлюється взаємозв’язок між досліджуваними параметрами, тобто ціною та попитом, що в дійсності буде дорівнювати фактичному рівні збуту. Взаємозв’язок між цими параметрами близький до лінійного, тому рівняння регресії буде мати такий вигляд:
N = в0 + в1(Ц ,
де N — теоретичне значення обсягу збуту при відповідній ціні.
Для обчислення в0 та в1 слід розв'язати систему нормальних рівнянь:
де m — кількість замірів у проведеному дослідженні.
Щоб розв'язати цю систему, треба помножити перше рівняння на:
та відняти друге рівняння від першого.
Звідси
в1 =
в0 =
Таблиця 1
Проміжні розрахунки
Заміри
Ці
nі
Ці*nі
Ці2
nі2
Nі
Nі-
(Nі-)2
1
1853
3288
6092664
3433609
10810944
3285,98
-2542,32
6463390,982
2
1746
3601
6287346
3048516
12967201
3850,94
-1977,36
3909952,57
3
1639
4668
7650852
2686321
21790224
4415,9
-1412,4
1994873,76
4
1532
4605
7054860
2347024
21206025
4980,86
-847,44
718154,5536
5
1425
6049
8619825
2030625
36590401
5545,82
-282,48
79794,9504
6
1318
5608
7391344
1737124
31449664
6110,78
282,48
79794,9504
7
1211
7429
8996519
1466521
55190041
6675,74
847,44
718154,5536
8
1104
6611
7298544
1218816
43705321
7240,7
1412,4
1994873,76
9
997
8809
8782573
994009
77598481
7805,66
1977,36
3909952,57
10
890
7615
6777350
792100
57988225
8370,62
2542,32
6463390,982
Сума
13715
58283
74951877
19754665
369296527
58283
26332333,63
Середнє
5828,3
Рівняння регресії набуде вигляду N = 13069,82 -5,28 * Ц та буде відображене на рис. 4. 2.
Рис.4. 2. Залежність попиту від ціни
Тепер необхідно визначити коефіцієнт детермінації. Він показує щільність зв’язку між величиною N і Ц , для чого обчислюємо коефіцієнт детермінації.
де - факторна дисперсія,
= 2633233,363
- загальна дисперсія,
= 2960571,81
= = 0,89
У даному випадку =0,89, а це означає, що зв'язок між ціною і попитом щільний.
4.2 Визначення оптимальної ціни, при якій фірма отримає максимальний прибуток
Математична модель цієї задачі має вигляд:
F – постійні витрати – це витрати, які не можуть бути за відносно короткий проміжок часу ні збільшені, ні зменшені.Постійні витрати зв'язані з існуванням фірми, тому повинні бути оплачені, навіть якщо фірма нічого не виробляла. До них належать: рентні платежі, страхові внески, амортизаційні відрахування, оплата зобов'язань кредиторам.
V – змінні витрати – витрати, які можуть бути змінені з метою відповідної зміни обсягів виробництва. Змінні витрати включають явні і неявні витрати, зв'язані із забезпеченням змінних витрат. До них належать: затрати на сировину і паливо, трансфертні послуги, оплата праці робітникам.
Максимізуємо прибуток з використанням похідної .
Оскільки N=b0+b1*Ц , то
= (Ц*N–(F+V*N))′ = (N*(Ц–V)–F) ′ = ((в0+в1*Ц)*(Ц–V)–F)′ =
=(в0 – в1*V)*Ц+в1*Ц²–в0*V–F)`
=(в0-в1*V)+2в1*Ц = 0
Звідси оптимальна ціна на товар фірми (Цопт) становить:
Цопт = (в0-в1*V)/(-2*в1)
Цопт = (13069,82 – (–5,28*804))/(–2*(–5,28)) = 1639,67(грн)
Nопт = в0 + в1* Цопт = 13069,82+ (-5,28 * 1639,67) = 4412 (шт)
Пмакс = Цопт* Nопт - ( F + V * Nопт) = (1639,67*4412) – (2106291+804*4412) = 1580685,04 (грн)
Знаходимо також собівартість одиниці продукції при даному обсязі збуту.
= 804+ 2106291/4412 = 1281,4(грн).
Рис.4. 3. Залежність собівартості товару від обсягу збуту
Для прийняття ефективних рішень важливе значення має визначення цінової еластичності попиту. Цінова еластичність попиту визначає чутливість споживачів до зміни у цінах з точки обсягу товарів, що вони купують.
|Eпц|>1, тобто попит є еластичним, а це означає, що змна ціни суттєво впливає на обсяги збуту. При зміні ціни на 1% величина попиту зміниться на 1,3%.
Взявши це до уваги ми обрали цінову стратегію глибокого проникнення на ринок (стратегія низьких цін). При ній встановлюється нижча ціна, ніж у конкурентів, яка привабить багатьох споживачів. Завдяки цьому ми зможемо завоювати велику частку ринку. Згодом, при нарощуванні виробництва, будемо знижувати витрати на збут, а за рахунок цього збільшувати обсяг фотоапаратів.
. Формування оптимальних каналів розподілу товару
Маркетингова збутова політика являє собою комплекс дій і заходів, спрямованих на розподіл і фізичне просування товарів та послуг від виробника до кінцевого споживача. Методи розповсюдження товару є третім елементом комплексу маркетингу. При здійсненні збуту важливе значення належить каналам розподілу.
Канали розподілу – це сукупність фірм чи окремих осіб, які виконують посередницькі функції щодо подачі інформації до потенційних клієнтів.
При здійсненні розподілу наше підприємство “Flash” буде використовувати комбінований канал розподілу, який складається з прямого збуту та збуту першого рівня через роздрібного торговця.
Роздрібним торговцем є мережа магазинів цифрової техніки.
Характеризуючи ширину каналу розподілу слід зауважити, що підприємство буде використовувати значну кількість посередників при розподілі товару. Однак воно буде обирати кращих посередників серед тих, хто готовий надати свої послуги. Тобто буде використовуватись селективний відбір. Це дасть змогу здійснювати контроль над каналом, а також змогу престижного продажу товару.
Канал збуту нашого підприємства виглядатиме наступним чином:
Учасники каналів розподілення виконують наступні функції:
Інформаційна функція (збирання інформації, проведення маркетингових досліджень і поширення їх результатів для планування збуту і товарообміну).
Стимулювання збуту, яке полягає у інформуванні споживачів за допомогою реклами та використання заходів стимулювання збуту.
Пошук потенційних споживачів, встановлення і підтримання з ними зв’язків.
Пристосування товарів до вимог споживачів, зокрема виробництво, монтаж, пакування товарів, їх сортування і комплектування.
Проведення ділових переговорів із споживачами стосовно рівня цін та інших умов, при яких право власності може бути передано іншим особам та організаціям.
Надання торговельних послуг, тобто продаж товарів споживачам.
Організація товарного руху: транспортування і складування товарів.
Фінансування процесу розповсюдження товарів, тобто часткове чи повне покриття витрат на функціонування каналів розподілення.
Прийняття на себе ризиків, зокрема відповідальності за товар під час його просування до споживача.
Обсяг реалізації фірми є динамічним показником і внаслідок впливу різних факторів ( зміна економічної ситуації , дії конкурентів , тощо ) може падати. Тому слід провести аналіз беззбитковості і знайти точку критичного збуту , при якій ціна дорівнює собівартості і фірма за рахунок доходів від реалізації може лише покрити свої витрати
Точка критичного збуту ділить обсяг реалізації на два інтервали:
інтервал , в якому фірма зазнає збитки, оскільки Ц<S
інтервал , в якому фірма отримує прибутки, оскількиS ;
Значення критичного збуту визначається із рівняння:
,
звідси:
N=F/(Ц-V)=2106291/(1639,67-804)=2520 (шт.)
Графічна інтерпретація графіка беззбитковості :
Рис. 5.1. Теоретичний рівень критичного збуту
Проаналізувавши графік беззбитковості можна сказати, що критичний обсяг збуту наших фотоапаратів складає 2520 шт., саме при такому обсязі наше підприємство не зазнає збитків, проте і не отримує прибутки. В обсязі від 0 до 2520 шт. ми зазнаємо збитків, при обсязі збуту 2520 – 4412 шт. наше підприємство отримує прибутки. Максимальний обсяг доходу, який ми можемо отримати складає 7234224 грн.
6. Планування компанії по просуванню товару
Просування товару на ринку здійснюється за допомогою системи маркетингових комунікацій (СМК), яка охоплює будь-яку діяльність підприємства, спрямовану на інформування, переконання та нагадування споживачам про свої товари, стимулювання їх збуту і створення позитивного іміджу підприємства в очах громадськості. Основними елементами СМК є:
реклама;
«паблік рілейшнз»;
Персональний продаж;
Стимулювання збуту.
Реклама – будь-яка платна не особистісна форма розповсюдження інформації про фірму та її товар.
«Паблік рілейшнз» - діяльність, спрямована на формування позитивного іміджу фірми, доброзичливого ставлення до неї та її товару.
Персональний продаж - усне представлення товару в ході бесіди з одним чи декількома потенційними покупцями задля продажу.
Стимулювання збуту – короткочасні спонукальні заходи заохочення споживачів до купівлі (знижки, розпродажі, лотереї тощо).
Склад комунікаційного комплексу фірми значною мірою залежить від вибору однієї з двох стратегій товаропросування. Стратегія проштовхування товару передбачає інтенсивне стимулювання сфери торгівлі для просування товару по каналу збуту. Виробник активно нав’язує товар оптовикам, ті, своєю чергою, активно працюють з роздрібною торгівлею, останні активно стимулюють продаж товару споживачам.
Стратегія притягування споживачів до товару передбачає значні витрати на рекламу і стимулювання споживачів для формування у них попиту на товар. У разі успіху споживачі почнуть запитувати товар у магазинах, роздрібні торговці - в оптовиків, а ті, своєю чергою, - у виробників.
Наше підприємство «Flash» буле використовувати стратегію протягування. У нашому бізнес-плані передбачені значні витрати на рекламу та інформування споживачів про вихід на ринок нашого підприємства, це дасть змогу зацікавити споживачів та стимулювати збут.
Один із методів реклами, який ми обрали – це стаття в газеті. Стаття буде розміщена в газеті «Експрес». Вибір саме такої газети обумовлений великою кількість читачів і потенційних споживачів, яких може зацікавити наш товар. Стаття буде невеликою, без наукових термінів і характеристик, щоб споживачу було цікаво читати і поділитись прочитаним зі знайомими. Назва статті – «Flash» - революція у світі цифрової техніки». В кінці статті наведено дані про наше підприємство. Зразок статті наведений нижче.
«З моменту винайдення фотоапаратів існує дискусія про те, є фотографія наукою чи мистецтвом. Насправді, це суміш і того і іншого. Ми навіть не помітили, як фотоапарат увійшов в наше життя і став невід’ємною його частиною. Саме найяскравіші миті нашого життя ми згадуємо з допомогою фотографії. Тому з плином часу споживачі дедалі ретельніше і прискіпливіше підходять до купівлі фотоапарату, прагнуть поєднання якості і дизайну.
Найкраще рішення для вас, дорогі споживачі, маємо ми, підприємство «Flash». Для максимального задоволення ваших потреб ми поєднали високоякісні характеристики з екологічно чистим матеріалам, найрізноманітнішим дизайном та розмірами. Лише у нас ви зможете підібрати найкращий фотоапарат, а при потребі самим розробити дизайн майбутньої покупки, а наші співробітники втілять ваші ідеї в життя. І все це помірними цінами. Приходьте до нас, ми маємо чим вас здивувати! »
Висновки
Уданому курсовому проекті я проаналізувала маркетингове середовище, в якому буде працювати підприємство «Flash», взяла до уваги фактори як зовнішнього так і внутрішнього середовища. Проведене анкетування дало змогу обрати цільовий сегмент, на який буде орієнтуватись підприємство у майбутній діяльності, зрозуміти смаки та вподобання споживачів. Подальшим кроком було позиціонування товару, тобто забезпечення товарові чітко відокремленого від інших товарів місця на ринку і у свідомості споживачів. В результаті проведення пробного маркетингу було визначено оптимальну ціну та обсяг продажу фотоапаратів. Оптимальна ціна дорівнює 1639,67 грн., а оптимальний обсяг продажу – 4412 шт. Для досягнення високих рівнів продажу було обрано оптимальні канали розподілу товару для рівномірного їх розповсюдження до груп споживачів. Для ефективної діяльності підприємства та запобігання збитків був проведений аналіз беззбитковості підприємства та визначений критичний обсяг збуту, який рівний 2520 шт. Невід’ємним атрибутом, який супроводжує підприємство при виході на ринок є реклама, яку я також розробила у курсовому проекті.
Отже, діяльність на ринку підприємства «Flash» за моїми оцінками повинна бути успішною та прибутковою. Можливим є і такий варіант, що фотоапарати будуть користуватися великим попитом, оскільки ціна є низькою, а якість високою.
Список використаної літератури
Балабанова Л.В. Маркетинг: підручник. - 2-ге вид., перероб. і доп. – К.: Знання-Пресс, 2004. – 645 с.
Гаркавенко С. С. Маркетинг: підручник. К.: Лібра, 2002. – 712с.
Методичні вказівки до виконання курсового проекту «Формування комплексу маркетингу підприємства » з курсу «Маркетинг» /Укл.: Мороз Л. А., Крикавський Є.В., Косар Н.С., Кузьо Н.Є., Леонова С.В., Рикованова І.С., Савченко Ю.Т. – Львів: НУ «ЛП», 2009. – 26 с.