МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Національний університет «Львівська політехніка»
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра маркетингу та логістики
КУРСОВИЙ ПРОЕКТ
з дисципліни
«Маркетинг»
на тему:
«Формування комплексу маркетингу підприємства, яке шиє шкіряне чоловіче взуття»
Зміст
Вступ……………………………………………………………………………. 4
Аналіз ринку……………………………………………………………………. 5
Дослідження смаків та уподобань споживачів. Сегментування ринку…….. 9
Розроблення концепції товару та визначення його характеристик………… 21
Визначення оптимальної ціни на товар на підставі результатів пробного маркетингу…………………………………………………………………….. 24
Визначення взаємозв’язку між ціною і попитом………………………. 24
Розрахунок оптимальної ціни, за якої фірма отримає максимальний прибуток………………………………………………………………….. 27
Формування оптимальних каналів розподілу товару………………………. 30
Планування кампанії з просування товару………………………………….. 34
Висновок………………………………………………………………………. 37
Список використаної літератури…………………………………………….. 39
Вступ.
Сьогодні на перше місце серед причин захворювань ніг виходять «взуттєві» нюанси. Неякісне або неправильно підібране взуття, може спричинити багато проблем в майбутньому.
У дітей, деформація ноги відбувається, якщо взуття надмірно вузьке, або навпаки, занадто широке. Під час ходьби нога сповзає до миску, що призводить до стискання.
Наступним важливим фактом є те, що на нашому ринку, на жаль, продається взуття, яке не відповідає елементарним ортопедичним, гігієнічним та медичним вимогам.
Зараз, нажаль, мало виробників якісного взуття. А все тому, що ринок насичений розрекламованим імпортним взуттям невідомої якості, а потреби споживачів залишаються недостатньо задоволеними. Для чоловіків вибір взуття має важливе значення, воно має бути максимально зручним, підкреслювати його стиль життя та характер. Тому, на ринку України має з’явитися ще одна компанія, яка шитиме якісне шкіряне чоловіче взуття.
Отже, метою курсового проекту є формування товарної, цінової, збутової та комунікаційної політики підприємства, яке займатиметься пошиттям шкіряного чоловічого взуття, а саме комплексу маркетингу цього підприємства. Об’єктом дослідження є ТзОВ «Perfect».
1. Аналіз ринку
Вітчизняний ринок взуття в кількісному виразі становить 120–140 млн. пар на рік, у грошовому – 1.5 млрд. доларів США. Однак за споживчим рівнем Україна відстає від європейських країн.
Основними проблемами взуттєвої промисловості є такі:
• відсутність сировини та клеїв для виробництва взуття. Переважно всі комплектуючі імпортуються, лише лиття підошви здійснюють в Україні. При цьому часто порушуються строки поставки деталей;
• застаріле обладнання вітчизняних фабрик (український працівник за добу виготовляє 2–3 пари взуття, тоді як європейський – 7–10);
• недостатня кількість кваліфікованих кадрів.
Нерівні конкурентні умови на внутрішньому ринку для українських підприємств створюють дешеві товари турецького й китайського виробництва низької якості, а також ті, що ввозяться в Україну із заниженням їх митної вартості з метою ухилення від повної сплати податків, контрабандно, товари секонд-хенд і тіньового виробництва Україну найбільше експортується взуття із Китаю. Усе це також стосується і шкіряного чоловічого взуття, оскільки зараз немає виробника, який би займався суто пошиттям цього типу виробу.
Його переважна кількість виготовлена з гуми та полімерних матеріалів. Зокрема, це спортивне взуття торгових марок Nike, Adidas, Reebok та ін. Продукція в’єтнамського виробництва також займає значну частку на ринку України – це переважно взуття із натуральної шкіри.
Щодо товарної структури імпорту, то поставки в Україну взуття з гуми та полімерних матеріалів становлять 60%, із натуральної шкіри – 22%, із текстильних матеріалів – 7%, інше взуття – 3%, імпорт деталей взуття – 8%.
Спеціалісти крупних торговельних мереж формують колекції, орієнтуючись на європейські та світові тенденції. В Україні працює майже десять взуттєвих мереж національного масштабу і стільки ж – регіонального. Провідними торговельними мережами є Інтертоп, Монарх, Respect, Carlo Pasolini та ін. Взуттєві магазини всіх форматів часто використовують для приваблення споживачів дисконтні картки. Варто відзначити, що світовий ринок взуття оцінюється як один з найперспективніших для ведення бізнесу. З іншого боку, він є одним з найскладніших, що обумовлено високою конкуренцією, а також його сильною диференціацією за рівнями споживання.
Будь-яке підприємство здійснює свою діяльність не ізольовано від інших суб’єктів чи сил, а під впливом найрізноманітніших факторів, які утворюють маркетингове середовище.
Маркетингове середовище підприємства – це сукупність активних суб’єктів і сил, які діють за межами підприємства і впливають на можливості служби маркетингу встановлювати та підтримувати з цільовими споживачами стосунки ділового співробітництва:
Мікросередовище утворюють сили, які безпосередньо стосуються самого підприємства та його можливостей щодо обслуговування споживачів, тобто постачальники, маркетингові посередники, клієнти, конкуренти та контактні аудиторії.
Макросередовище утворюють ті сили, які не підлягають контролю збоку підприємства. Можна виділити принаймні шість факторів: демографічні, економічні, природні, науково-технічні, політичні та фактори культурного оточення.
Вплив факторів середовища функціонування на підприємство описаний у табл. 1.1.
Таблиця 1.1.
Характеристика середовища функціонування ТзОВ «Perfect»
Середовище
Характеристика
Мікросередовище
1
2
1. Постачальники.
Необхідні постачальники шкіри, замші, підошви, обігрівального механізму, допоміжних матеріалів (замків, шнурівок, прикрашаючи елементів).
Продовження табл. 1
1
2
2. Споживачі.
Орієнтовано на вузький сегмент ринку – чоловіки.
3. Конкуренти.
Основними конкурентами є імпортне взуття виробників: «Bartek», «Beb Lider», «Geo X», «Nike», «Adidas», «Welfare», «Монарх».
4. Торгівельні посередники
Взуттєві магазини та ринки.
5. Контактні аудиторії.
1. Крупні інетернет-посередники, щоб з легкістю збувати свою продукцію у різних куточках країни;
2. Транспортні організації, для перевезення товару в межах країни;
3. Рекламні агентства, щоб поінформувати ринок про товар та підвищити попит на шкіряне чоловіче взуття торгової марки «Perfect»;
4. Страхові компанії з метою страхування майна підприємства у разі надзвичайних ситуацій.
Макросередовище
1. Економічне середовище
Зниження купівельної спроможності споживачів зменшить попит на товар.
2. Науково-технічні фактори
Сучасні технології сприяють автоматизації виробництва, що допомагає знизити витрати.
3. Демографічне середовище
Зменшення чисельності населення, густини населення, а також збільшення смертності негативно вплине на прибуток фірми в цілому.
4. Природне середовище.
В залежності від географічного розташування та умов економічного розвитку регіону, попит на продукцію ТМ «Perfect» буде зростати або спадати.
4. Політичне середовище.
Може негативно вплинути на розвиток компанії, тому товариство не буде підтримувати чи агітувати за якогось окремого кандидата чи політичну партію
5. Соціально-культурне середовище.
Фірма враховуватиме звички чоловіків, спосіб життя, умови проживання та місце праці.
Функції взуття ми розподілили за матрицею індивідуальних потреб:
По ієрархії потреб: первинні, фізіологічні (при збереженні тепла ніг, зручності ходьби знижується ризик захворювань);
До факторів, які впливають на вибір потреби відносяться: географічні, природно-кліматичні, вікові;
По часових параметрах дана потреба належить до поточних та перспективних (в майбутньому попит на товар тільки зростатиме);
За принципом задоволення – задовольняється одним товаром;
За чіткістю переводу в характеристики товару або послуг: якісні, кількісні, чіткі (споживачі потребують якісний товар в певній кількості)
За ступенем принципового задоволення належить до задоволених, бо на ринку є багато брендів чоловічого взуття, які задовольняють потребу у ньому;
За масовістю розповсюдження: географічно, в межах країни, в середині соціальної групи(виробляється для чоловіків певної країни – України);
По еластичності (при збільшенні ціни на шкіряне чоловіче взуття попит може не змінюватися, оскільки товар задовольняє першочергові потреби);
За ступенем поточної необхідності належать до товару нормальної необхідності (у зв’язку із кліматичними умовами, ступенем зношення виникає потреба у шкіряному взутті у чоловіків);
За причиною виникнення: природна потреба.
За часовими параметрами потреба належить до тих, що задовольняються безперервно (взуття носиться кожен день);
За свободою задоволення: деформовані (середнього ступеня)
За специфікою задоволення: універсальні, індивідуальні (потреба у чоловічому взутті виникає лише у чоловіків);
За шириною проникнення в різні сфери життя: полісферні (виникає у різних сферах життя);
За характером бар’єрів задоволення потреб: ресурсні (відсутність коштів), соціально-обумовлені (умови в країні), психологічні (смак, вподобання споживача), пов’язані із здоров’ям.
Провівши аналіз ринку, визначено основних конкурентів підприємства, переваги та недоліки вибору товару, який виготовлятиметься. Шкіряне чоловіче взуття є необхідним на ринку України, до того є можливість встановити розумні ціни та завоювати ринок.
2. Дослідження смаків та уподобань споживачів. Сегментування ринку
Анкета:
Фірма «Perfect», яка виготовляє шкіряне чоловіче взуття проводить дослідження з метою максимального врахування Ваших уподобань. Ваша думка буде важливою для нас. Ми врахуємо її при розробці нових моделей взуття, які найкраще будуть задовольняти Ваші смаки і бажання.
Висловлюйте свою думку!
Як часто Ви купуєте взуття?
раз в квартал;
раз в пів року;
раз у рік;
Де Ви зазвичай купуєте взуття?
у магазині поблизу дому;
у фірмових магазина;
у консультанта по каталогу;
будь-де.
Де, найчастіше, Ви одержуєте інформацію про взуття, які є на українському ринку?
по телебаченню;
в місцях продажу;
в інтернеті;
на біг-бордах.
Яка ціна взуття, яке Ви, зазвичай, купуєте?
до 300 грн.;
від 300 грн. до 500 грн.;
від 500 грн. до 700 грн.;
від 700 грн. і більше.
Ви переважно купуєте взуття:
однієї фірми;
за рекомендацією друзів;
новинку;
Ваш варіант _______________________.
Яким фірмам взуття Ви надаєте перевагу?
Монарх;
Савка;
Plato;
Respect;
Walfare;
Інтертоп;
Ваш варіант ______________________________________________.
Який колір взуття Вам імпонує:
чорний;
коричневий;
білий;
Ваш варіант _______________________________________________.
Ви носите взуття розміру:
38-39;
40-43;
44 і більший.
9. Чи важливо Вам, щоб взуття було зручним:
так;
ні;
10. Позначте найважливіший чинник, який впливає на Вас, при виборі взуття:
зручність;
практичність;
естетичність;
матеріал;
ціна;
торгова марка.
11. Взуття з якого матеріалу є для Вас переважним?
замш;
шкіра;
дерматин;
тканина;
балон;
лакове.
12. Як Ви оцінюєте взуття із шкіри?
швидше негативно;
швидше позитивно.
13. Оцініть, будь-ласка, за п’ятибальною шкалою вплив характеристик упакування взуття на прийняття Ваших рішень, щодо здійснення покупки?
1
2
3
4
5
Колір
Форма
Матеріал
14. Вкажіть Ваш вік:
до 25 років;
26-35 років;
36-45 років;
46 років і більше.
15. Ваш середньомісячний дохід становить:
менше 1 000 грн.;
1 000 – 2 000 грн.;
2 000 – 3 000 грн.;
3 000 – 4 000 грн.;
4 000 – 5 000 грн.;
понад 5 000 грн..
Дякуємо за допомогу і співпрацю!
Аналіз отриманих даних.
1. На питання «Як часто Ви купуєте взуття?» отримані відповіді, які подані на рис. 2.1.
Рис. 2.1. Частота купівлі шкіряного чоловічого взуття.
В більшості випадків чоловіки купують взуття раз на рік (51%).
2. На питання «Де Ви зазвичай купуєте взуття?» отримані відповіді, які подані на рис. 2.2.
Рис. 2.1. Місця купівлі шкіряного чоловічого взуття.
В більшості випадків чоловіки купують взуття будь-де (45%).
3. На питання «Де, найчастіше, Ви одержуєте інформацію про взуття, які є на українському ринку?» отримані відповіді, які подані на рис. 2.3.
Рис. 2.3. Заходи просування шкіряного чоловічого взуття, які впливають на вибір респонтдентів.
4. На питання «Яка ціна взуття, яке Ви, зазвичай, купуєте?» отримані відповіді, які подані на рис. 2.4.
Рис. 2.4. Ціни шкіряного чоловічого взуття.
Бачимо, що більшість респондентів купують дорожче взуття від 500 до 700 грн. – 34%, а 30% опитаних готові заплатити навіть ціну вище 700 грн.
5. На питання «Ви переважно купуєте взуття:» отримані відповіді, які подані на рис. 2.5.
Рис. 2.5. Фактори впливу на купівлю взуття.
Бачимо, що більшість респондентів купують дорожче взуття однієї фірми, що вже є перевірене ними – 48%, а 32% опитаних купують новинки.
6. На питання «Яким фірмам взуття Ви надаєте перевагу?» отримані відповіді, які подані на рис. 2.6.
Рис. 2.6. Бренди взуття.
Бачимо, що більшість респондентів купують взуття таких відомих брендів: 24% – Walfare, 22% – Інтертоп, 19% – Respect.
7. На питання «Який колір взуття Вам імпонує?» отримані відповіді, які подані на рис. 2.7.
Рис. 2.7. Колір взуття.
Бачимо, що більшість респондентів купують взуття таких відомих брендів: 24% – Walfare, 22% – Інтертоп, 19% – Respect.
8. На питання «Ви носите взуття розміру:» отримані відповіді, які подані на рис. 2.8.
Рис. 2.8. Колір взуття.
Бачимо, що більшість носить взуття 40-43 розмірів.
9. На питання «Чи важливо Вам, щоб взуття було зручним?» отримані відповіді, які подані на рис. 2.9.
Рис. 2.9. Зручність взуття.
Бачимо, що більшість носить взуття 40-43 розмірів.
10. На питання «Позначте найважливіший чинник, який впливає на Вас, при виборі взуття» отримані відповіді, які подані на рис. 2.10.
Рис. 2.10. Чинники, які впливають на вибір взуття.
Бачимо, що найбільше на вибір взуття впливає його зручність, практичність, торгова марка та ціна.
11. На питання «Взуття з якого матеріалу є для Вас переважним?» отримані відповіді, які подані на рис. 2.11.
Рис. 2.11. Матеріал взуття.
На основі проведеного анкетування виявлено, що 25% опитаних віддають перевагу замшевому взуттю, 30% – шкіряному, 15% – дерматиновому, 10% – тканинному, 8% – балоновому, 12% – лаковому.
12. На питання «Як Ви оцінюєте взуття із шкіри?» отримані відповіді, які подані на рис. 2.12.
Рис. 2.12. Ставлення респондентів до взуття із шкіри.
На основі проведеного анкетування виявлено, що більшість чоловіків позитивно ставиться до взуття із шкіри – 79%.
13. На питання «Оцініть, будь-ласка, за п’ятибальною шкалою вплив характеристик упакування взуття на прийняття Ваших рішень, щодо здійснення покупки?» отримані відповіді, які подані на рис. 2.13.
Рис. 2.13. Характеристики упаковки, що впливають на вибір споживача.
На основі проведеного анкетування виявлено, що більшість чоловіків респондентів звертають увагу на форму і колір упаковки.
14. На питання «Вкажіть Ваш вік» отримані відповіді, які подані на рис. 2.14.
Рис. 2.15. Вік респондентів.
15. На питання «Ваш середньомісячний дохід становить» отримані відповіді, які подані на рис. 2.14.
Рис. 2.13. Середньомісячний дохід респондентів.
Отже, провівши опитування споживачів, а саме чоловіків, бачимо, що більшість з них віддають перевагу шкіряному взуттю, та готові заплатити за нього чималу ціну. Для цієї категорії споживачів дуже важливим фактором є зручність, практичність, торгова марка та ціна.
Сегментація.
Сегментування ринку – це розподіл споживачів на групи на основі різниці в потребах, характеристиках чи поведінці і розроблення для кожної з груп окремого комплексу маркетингу [3].
Сегментацію ринку можна здійснювати за різними змінними параметрами. Далі наведено найпоширеніші принципи сегментації ринку.
Сегментація за географічним принципом передбачає розподіл світового ринку на різні географічні одиниці: а) зовнішній і внутрішній; б) регіональні ринки (європейський, африканський тощо); в) ринки окремих країн (китайський, італійський тощо); г) внутрішні регіональні ринки (крайові, обласні, міські).
Сегментація за демографічним принципом передбачає розподіл ринку на сегменти на основі таких демографічних змінних, як стать, вік, розмір сім'ї, етап життєвого циклу сім’ї, раса, національність, релігія.
Сегментація за соціально-економічними характеристиками враховує рівень доходів споживачів, приналежність до певного класу, професію, освіту тощо.
Сегментація за психологічним принципом передбачає урахування типу особистості та стилю життя.
Сегментація за споживчими мотивами передбачає класифікацію споживачів залежно від ступеня їх прихильності до товарних марок, інтенсивності споживання, а також за пріоритетністю мотивів придбання (ціна, якість, добротність, зручність, після продажне обслуговування тощо).
На основі даних дослідження проводимо сегментування ринку за демографічним принципом відбираємо цільові сегменти, з якими наше підприємство буде працювати (рис. 2.4).
Вид взуття
Взуття із тканини
Замшеве взуття
Шкіряне взуття
Дермантинове взуття.
Чоловіче взуття
Жіноче взуття
Стать
Рис. 2.4. Сегментація ринку за демографічним принципом.
На основі проведеної сегментації можемо зробити висновок, що виробнику ТМ «Perfect» доцільно орієнтуватися на виробництво чоловічого шкіряного взуття.
Отже, ТзОВ «Perfect» обирає стратегію цільового маркетингу, тобто орієнтуватиметься на вузький сегмент покупців – чоловіків, докладатиме максимальних зусиль для задоволення потреб цільового сегменту у цьому товарі.
3. Розроблення концепції товару та визначення його характеристик
ТзОВ «Perfect» виготовляє шкіряне чоловіче взуття ТМ «Perfect». Для даного підприємства цей товар є на стадії впровадження на ринок. Основною метою для підприємства зараз є вихід на ринок та максимальне інформування потенційних покупців про взуття фірми. Прибутки будуть незначними і дуже важливим є визначення оптимальної ціни на товар.
До асортименту товарів ТМ «Perfect» відносяться:
1. Чоботи;
2. Черевики;
3. Кросівки;
4. Вікове взуття (підліткове).
Асортимент як бачимо не досить широкий. Що стосується форми, то в даному випадку весь асортимент матиме як класичний так і спортивний вигляд, в залежності від мотиву споживання товару.
Кожен вид взуття звичайно ж матиме декілька розмірів від 36 по 45.
Товар ТМ «Perfect» має свій товарний знак або логотип. Він зображений на рис. 3.1.Саме з допомогою цього товарного знаку легше буде відрізнити взуття від інших виробників.
Як відомо існує три рівні товару: товар за задумом, товар у реальному використанні, товар із підкріпленням. Коротку характеристику рівнів зображено на рис. 3.1.
На І рівні товару показано його основну вигоду. Взуття призначене для ходьби, а саме уберігає ноги від пошкоджень.
Рис. 3.1. Три рівні товару.
На ІІ рівні відображено реальне виконання товару: 1) якість товару. Взуття виготовляється із натуральної шкіри і має натуральну підошву, відповідає стандартам якості ISO; 2) зовнішній вигляд: на кожен день – класично-спортивний стиль, досить акуратно пошите; елегантні – на вихідні дні; взуття різних кольорів: чорне, коричневе, біле, кавове тощо; 3) властивості. Шкіряне взуття уберігає ноги від промокання та пошкоджень, зігріває у холодну погоду; 4) упаковка. Кожна пара взуття має свою упаковку – це картонна коробка із зображенням моделі взуття та логотипу, а також є внутрішня упаковка – мішечок із тканини. 5) товарна марка. Товар має свою товарну марку, яка буде зображена на етикетці та на упаковці.
Рис. 3.2. Логотип ТзОВ «Perfec».
На ІІІ рівні показано товар із підкріплення. ТзОВ «Perfec» здійснюватиме доставку товару до клієнтів. Оптовим посередникам дається можливість придбати товар на відтермінування, якщо за шість місяців товар, який придбав клієнт рветься, то його вертають назад із гарантією обміну або віддачі коштів.
Позиціонування.
Позиціонування товару на ринку здійснюємо за такими ознаками: вік та якісні характеристики. Дані зображені на рис. 2.6.
Якісні характеристики
Звичайне
Незадоволена споживча потреба (затемнені круги)
Позиції товарів
Фірм-конкурентів
Вік
Ортопедичне
Дихаюче
15-18 р.
18 – 25 р.
25-30 р.
40 і більше
Рис. 2.6. Схема позиціонування товару на ринку шкіряного взуття.
Отже, ТзОВ «Perfect» продаватиме шкіряне чоловіче взяття, до якого будуть відноситися чоботи, черевики, кросівки. Товар виготовлятиметься виключно із натуральних складників, що, звісно, матиме переваги над конкурентами.
4. Визначення оптимальної ціни на товар на підставі результатів пробного маркетингу
Ціна є важливим компонентом комплексу маркетингу і в цьому розумінні є інструментом активізації попиту або відповіді на конкурентні дії. Крім того, ціна – єдиний елемент комплексу маркетингу, що безпосередньо утворює прибуток і взаємодіє з іншими елементами.
Маркетингова цінова політика – це комплекс заходів, що включає визначення ціни, знижок, умов оплати, які задовольняли б споживачів, давали б змогу підприємству отримувати намічені обсяги прибутку, а також вирішувати інші стратегічні та тактичні завдання.
4.1. Визначення взаємозв’язку між ціною і попитом
Вихідні дані для подальших розрахунків подано у табл. 4.1.
Таблиця 4.1
Вихідні дані
Ціна, грн.
Обсяг збуту, од.
890
700
862
720
834
740
806
760
778
780
750
850
722
920
694
990
666
1060
638
1130
610
1200
582
1270
Кореляційне поле точок зображено на рис. 4.1.
Рис. 4.1. Кореляційне поле точок.
Для оцінювання взаємозв’язку між ціною і попитом на товар фірма протягом декількох місяців здійснювала пробний маркетинг. Результати досліджень відображені у табл. 4.2.
Таблиця 4.2
Проміжні розрахунки
Заміри
Ці
nі
Ці*nі
1
890
700
623000
792100
490000
638,13
-288,54
83253,56
2
862
720
620640
743044
518400
692,05
-234,62
55045,04
3
834
740
617160
695556
547600
745,97
-180,70
32651,28
4
806
760
612560
649636
577600
799,89
-126,78
16072,28
5
778
780
606840
605284
608400
853,81
-72,86
5308,05
6
750
850
637500
562500
722500
907,73
-18,94
358,58
7
722
920
710240
595984
846400
865,36
-61,30
3757,94
8
694
990
687060
481636
980100
1015,57
88,90
7903,93
9
666
1060
705960
443556
1123600
1069,49
142,82
20398,75
10
638
1130
720940
407044
1276900
1123,41
196,74
38708,33
11
610
1200
732000
372100
1440000
1177,33
250,66
62832,67
12
582
1270
739140
338724
1612900
1231,25
304,58
92771,77
Сума
8882
11120
8013040
6687164
10744400
11120,00
0,00
419062,18
Рис. 4.2. Залежність попиту від ціни.
Проаналізувавши результати пробного маркетингу, можна зробити висновок, що попит тісно пов'язаний із ціною на товар.
Для встановлення зв’язку між попитом та ціною потрібно розв’язати рівняння регресі: N = b0 + b1Ц.
Для визначення b0 та b1 треба розв’язати систему рівнянь:
Помножимо перше рівняння на , а потім віднімаємо від першого рівняння друге та отримуємо такі значення: b0 = 2352,02 та b1 = -1,93.
Далі для визначення щільності зв’язку між попитом та пропозицією обчислюємо коефіцієнт детермінації.
,
де факторна дисперсія: ;
загальна дисперсія ;
;
отже,
Зв’язок між попитом і ціною є щільним, бо .
4.2. Розрахунок оптимальної ціни, за якої фірма отримає максимальний прибуток
Для визначення прибутку використовуємо математичну модель, що базується на ринковому попиті на товар.
Оскільки згідно із законом попиту зниження ціни на товар збільшує попит на нього (обсяг його збуту) і навпаки, фірма хоче знайти таку точку ціни на кривій попиту, яка забезпечить максимальний прибуток у найближчій перспективі.
Даний метод доцільно використовувати для товарів із доволі високою еластичністю попиту по ціні. Математична модель цієї задачі має вигляд:
де, П – прибуток, який отримає фірма від реалізації продукції за досліджуваний період; Ц – ціна; N – обсяг збуту; F – постійні витрати фірми на виробництво і збут продукції за конкретний період; V – змінні витрати га одиницю продукції.
Для того, щоб вирахувати максимальний прибуток ми проводимо наступні розрахунки.
Після проведеного ринкового тестуванні при різних рівнях цін було отримане регресійне рівняння, яке виражається, як:
N=2352,02 +(-1,93Ц)
Постійні витрати складають 380000 грн., змінні витрати складають 220 грн.
Постійні витрати – ті витрати, які залишаються незмінними, тобто не залежать від обсягу продажу товару (доходу від реалізації, виручки). Відображається у собівартості продукції, шляхом амортизаційних відрахувань (капітальні витрати, витрати на опалення та електроенергію, інвестиції, фіксована заробітна плата і т.д.), а змінні витрати – безпосередньо пов’язані з рівнем виробництва і повністю відображаються у собівартості продукції (витрати на сировину, матеріали, відрядна заробітна плата тощо)
Визначимо оптимальну ціну, при якій буде максимальний прибуток:
Цопт=(b0-b1V)/-2b1
Цопт = ((2352,02-(-1,93220))/-2 (-1,93) = 720,69 грн.
Тоді шукаємо рівень збуту, який відповідатиме оптимальній ціні:
N=b0 +b1Цопт = 2351,02-1,93720,69 = 964,18 од. = 965 од.
Визначу прибуток максимальний при даній ціні та рівні збуту:
П=720,69965-(380000+220965) = 102751,91 грн.
Визначимо собівартість продукції при даному рівні виробництва та збуту:
грн.
Будуємо графік залежності собівартості від обсягу збуту (рис. 4.3).
Рис. 4.3. Залежність собівартості товару від обсягу збуту.
;
Отже, попит є еластичним, бо значення еластичності по модулю є більшим за 1. При зростанні ціни на 1% попит знизиться на 1,52%. Тому, розрахувавши коефіцієнт еластичності попиту, бачимо, що залежність між попитом і ціною є обернено пропорційна – ціна зростає, відповідно попит знижується і навпаки.
На основі розрахунків пробного маркетингу ми визначили, що оптимальна ціна на чоловіче шкіряне взуття складатиме 720,69 грн., при якій оптимальний обсяг дорівнюватиме 965 шт. Прибуток становить 102751,91 грн., собівартість виготовлення однієї пари взуття становить 614,12 грн.
5. Формування оптимальних каналів розподілу товару.
Для того, щоб отримувати дохід потрібно, щоб товар продавався на ринку, отже треба вибрати оптимальні канали розподілу, точки продажу товару. ТзОВ «Perfect» свій товар фірма продає не напряму покупцям, а через власний сайт, а також поставляє роздрібним торговцям. Якщо говорити про довжину каналів розподілу, то це підприємство здійснює збут через канал нульового маркетингу – напряму споживачам та через однорівневий канал, тобто постачає продукт у магазини, а ті продають його споживачам (рис. 5.1).
Канал прямого маркетингу Однорівневий канал
Рис. 5.1. Схема каналів розподілу товару.
Фірма має власний створений сайт, на якому також будуть здійснюватися продажі. Ціни тут будуть від виробника. Компанія обрала цей метод збуту, тому, що інформаційні технології сприяють зміцненню конкурентних позицій на ринку, оскільки теперішній бізнес – це бізнес інтернет індустрії, тому якщо він не в мережі Internet, він є мало дієвим.
ТзОВ «Perfect» обирає інтенсивний розподіл товару для того, щоб з допомогою значного числа посередників продавати товар на ринок та отримувати високі прибутки. До торгових точок, яким також підприємство надає право торгувати своїм товаром відносяться і такі мережі: «Інтертоп», «Centro», «Комфортна Хода». Ці взуття є одними із кращих та число їх відвідувачів постійно росте.
В організації буде створено відділ збуту, де працюватимуть кваліфіковані спеціалісти зі збуту та торгові агенти, мерчандайзери. Основною функцією цього відділу є планування та аналіз об’ємів продаж, визначення точок продажу, проведення навчання персоналу, контроль дебіторської заборгованості. Кожен торговий агент матиме ряд своїх магазинів, мереж над продажами яких він працюватиме.
Начальник відділу збуту контролюватиме продажі та рекомендуватиме відповідний рівень зарплати до видачі кожному спеціалісту та агенту. Відділ збуту тісно співпрацюватиме із виробництвом, для того, щоб регулювати об’єми випуску продукції.
Логістика збуту
Важливим елементом збутової політики є планування логістичних процесів на підприємстві, а саме процесу транспортування, постачання, складування та зберігання товару. Усі працівник відділу збуту дотримуються основних сімох принципів логістики:
Необхідний товар;
Необхідної кількості;
Необхідної якості;
В необхідному місці;
В необхідний час;
За економічно обґрунтовані витрати;
Необхідному клієнту.
Оскільки обсяг реалізації фірми є динамічним показником, то слід провести аналіз беззбитковості і знайти точку критичного збуту (рис.5.2).
Визначимо рівень критичного збуту при даній ціні, нижче якого фірма не отримає прибутку:
Nкрит=F/(Ц-V)= 380000/(720,69-220) = 758,96 = 759 од. (5.2),
Дана точка є тією точкою беззбитковості, при якій фірма функціонує не отримуючи ні збитків, ні прибутку, тобто усі здійсненні витрати покривають доходи, які отримує підприємство внаслідок продажу товару за певною ціною.
Отже, критична точка на графіку показує, що підприємство є беззбитковим при обсягу 795 шт., також на графіку відображена межа доходу та прибутку, обсяги реалізації, зона, у якій підприємство буде прибутковим або збитковим.
6. Планування кампанії з просування товару.
Кампанія з просування товару має на меті розроблення дієвих методів посування, які сприятимуть збільшенню об’ємів продаж товару. До цих методів відносяться: реклама, стимулювання збуту, заходи «паблік рілейшнс», персональний продаж.
Що стосується реклами, то ТзОВ «Perfect» залучається підтримкою рекламних агентств, для розміщення зовнішньою реклами, а саме реклами на білл-борда, на транспорті, на приміщеннях. Також підприємство планує розмістити рекламне звернення на радіо, телебаченні, у журналі, а в мережі Інтернет. Найбільш дієвим в теперішній час буде рекламне звернення в мережі Інтернет, а також наявність власного сайту. Розуміючи це, керівництво підприємства готове виділити значні кошти га фінансування цього заходу.
Отже, на основі проведеного аналізу, бачимо, що основна маса населення проводить багато часу перед комп’ютером, а саме у соціальних мережах, таких як «Вконтакте», «Однокласники», «Facebook» також відвідують свою електронну почту, так званий e-mail. Тому, керівники організації вирішують розмістити там рекламні ролики в YouTube, створити блоги компанії. Дієвим кроком буде створення групи у соціальних мережах, де розміщуватиметься інформація про компанію, товари, новинки, ціни, буде дана можливість придбати картки знижки на покупку товарів у