МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ "ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА"
Інститут комп’ютерних наук і інформаційних технологій
Кафедра інформаційних технологій видавничої справи
Лабораторна робота №1
з дисципліни
"Об’єктно-орієнтовне програмування"
Лабораторна робота №1
Тема: Ознайомлення із середовищем програмування DELPHI.
Мета роботи: вивчення основних опцій та можливостей меню для створення проектів у середовищі програмування Delphi.
Порядок роботи:
Створити проект у середовищі Delphi.
Помістити на форму два текстові вікна та одну кнопку для виконання програми.
Запрограмувати кнопку для обчислення кількості голосних букв у введеному рядку.
Запустити проект на виконання та проаналізувати отримані результати.
Зробити кілька змін та додатків до програмного коду.
Запустити проект знову, проаналізувати результати змін.
Короткі теоретичні відомості:
Середовище Delphi складається з декількох окремо розташованих вікон і відрізняється способом управління вікнами. Delphi використовує специфікацию Single Document Interface (SDI). Найважливішими складовими Delphi є :
Дизайнер Форм (Form Designer)
Вікно Редактора Вихідного Тексту(Editor )
Палітра Компонент (ComponentPalette)
Інспектор Об’єктів (Object Inspector)
Довідник (On-line help)
Перед початком роботи над проектом створіть новий каталог для нього. Для відкриття нового проекту виберіть пункт меню File | New Project. На екрані появиться вікно форми. Тепер покладіть на форму об’єкти (наприклад, TMemo,TButton, або TListBox).
Існує чотири способи поміщення компонент у форму: натиснути мишкою на компонент в палітрі, перевести курсор мишки на форму, натиснути ліву кнопку миші для встановлення верхнього лівого кута компонента і, переміщаючи мишу, задати розмір компонента; вибрати компонент в палітрі, а потім просто натиснути мишкою на формі для розміщення компонент з стандартною висотою та шириною; подвійне натискання на іконку в палітрі компонентів розмістить вибраний компонент в центрі форми; натискання на іконку компонента +Shift дозволяє, застосовуючи один з трьох перелічених вище методів, розташувати на формі декілька однотипних компонентів, зняття цього режиму відбувається натисканням на стрілку зліва від палітри компонент.
Для оголошення нових властивостей класу в інтерфейсній секції достатньо написати лише ім'я властивості і його тип. Після натискання Ctri+Shift+С або натиснення правою кнопкою миші і вибору продовження Complete Class at Cursor редактор додасть необхідні елементи Read і Write в опис властивості і внесе інші зміни в текст ужитку.
Delphi має потужний вмонтований відлагоджувач, що значно спрощує відлагодження програм. Основними інструментами відлагодження є точки контрольної зупинки і вікно спостереження за змінними. Точка контрольної зупинки визначає оператор у програмі, перед виконанням якого ужиток перерве свою роботу і керування буде передано середовищу Delphi.
Точка зупинки задається за допомогою опції View|Debug windows|Breakponts Спостерігати за станом змінної або виразу можна за допомогою спеціального вікна, що викликається опцією View\Debug windows\Watches. Якщо ужиток запущений із середовища Delphi, його роботу можна перервати в будь-який момент за допомогою інструментальної кнопки, або опцією Run|Program pause, або, встановивши точку контрольної зупинки в тій частині ужитку, що виконується в даний момент або буде виконана. Після контрольної зупинки у вікні спостереження відображаються поточні значення об`єктів, що спостерігаються. Крім того, побачити поточне значення будь-якої змінної можна, якщо у вікні редактора вказати на неї мишею (вікно-редактор при цьому повинно бути активним).
Змінити поточне значення змінної можна за допомогою вікна Evaluate/Modify, що викликається натисканням Ctrl+F7. У рядку Expression записується ім'я змінної, натискається кнопку Modify і вводиться нове значення в рядку New Value. Перед виконанням оператора, у якому встановлена точка контрольної зупинки, робота ужитку буде перервана, керування одержить середовище Delphi, а у вікні спостереження відобразяться поточні значення змінних і/або виразів.
Робота ужитку простежується кроками за допомогою клавіш F7 і F8, або інструментальних кнопок. При натисканні F8 будуть виконані запрограмовані в поточному рядку дії і робота ужитку перерветься перед виконанням такого рядка тексту ужитку. Щоб встановити/зняти точку контрольної зупинки, достатньо клацнути мишею по службовій зоні зліва від потрібного рядка або встановити в цей рядок текстовий курсор і натиснути F5. При натисканні F7 середовище виконує ті ж дії, що і при натисканні F8, проте клавіша F7 дозволяє простежувати роботу підпрограм, що викликаються.
За допомогою вікна Evaluate/Modify можна дізнатися значення будь-якого виразу або задати змінній інше значення. Воно викликається в режимі відлагодження після натискання Ctrl+F7. Це вікно - модальне, тобто воно перериває відлагодження ужитку до тих пір, поки не буде закрито. У рядку Expression можна написати ім'я змінної або той вираз, що вас цікавить. Після натискання кнопки Evaluate у поле Result з'явиться поточне значення змінної (виразу). Якщо в Expression утримується ім'я змінної, одночасно стає доступною кнопка Modify, а в рядку New value повторюється поточне значення змінної. Якщо змінити цей рядок і натиснути Modify, змінній буде надано нове значення, що надалі буде використовуватися при виконанні ужитку (якщо визначається значення виразу, кнопка Modify і рядок New value будуть недоступні). При переміщенні вказівника миші в режимі відлагодження над ім'ям змінної поточне значення цієї змінної можна побачити в невеличкому вікні поруч із вказівником миші.
Результати роботи:
unit Unit1; { Назва модуля }
interface { Розділ декларацій процедур та функцій }
uses { Список використаних модулів }
Windows, Messages, SysUtils, Variants, Classes, Graphics, Controls, Forms,
Dialogs, StdCtrls, Unit2;
type { Опис класів і типів об'єктів }
TForm1 = class(TForm)
Button1: TButton;
Edit1: TEdit;
Edit2: TEdit;
Button2: TButton;
Button3: TButton;
procedure Button1Click(Sender: TObject);
procedure Button2Click(Sender: TObject);
procedure Button3Click(Sender: TObject);
private
{ Private declarations }
public
{ Public declarations }
end;
Function VowelCnt (arg : string) : longint;
var { Опис глобальних змінних }
Form1: TForm1;
implementation { Розділ описів процедур та функцій }
{$R *.dfm}
Const VowelSet : set of char = ['A','a','E','e','I','i','O','o','Y','y','U','u'];
Function VowelCnt;
var
temp : longint;
index : byte;
begin
temp:= 0;
for Index := 1 to length (arg) do
if arg[index] in VowelSet then inc(temp);
VowelCnt := temp;
end;
procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
var str1:string; n:longint;
begin
str1:=Edit1.Text;
n:= VowelCnt(str1);
Edit2.Text:=IntToStr(n);
end;
procedure TForm1.Button2Click(Sender: TObject);
begin
Close;
end;
procedure TForm1.Button3Click(Sender: TObject);
begin
Form1.Caption:= 'New Form';
Form1.Color:= clBlue;
Form1.Height:= 700;
Form1.Width:= 850;
Form1.Font.Size:= 26;
Form1.Font.Name:= 'Arial';
Form1.Font.Style:= [fsBold, fsItalic, fsUnderline];
end;
end.
Висновки: я ознайомився із основними опціями та можливостями меню для створення проектів у середовищі програмування Delphi.