Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Тернопільський національний економічний університет
Україно-Нідерландський факультет економіки та менеджменту
Кафедра міжнародного менеджменту та маркетингу
Комплексне практичне індивідуальне завдання з предмету «Маркетинг»
Бізнес-план по вирощуванню грибів «Paese funghi»
ЗМІСТ
Меморандум про конфіденційність……………………………………3
Резюме……………………………………………………………………4
Опис галузі……………………………………………………….……....6
Характеристика підприємницької діяльності….……………………....7
Вибір діяльності фірми...………………………………………………..9
Виробничий план (товару, послуги, роботи)…………………………..11
План маркетингу…………………………………………………………12
Організаційний план……………………………………………………..13
Фінансовий план……………………………………………………….....14
Аналіз ризиків.………………………………………...……………..…..18
Меморандум про конфіденційність
Даний бізнес-план є конфіденційною інформацією про діяльність фірми по виробництву грибів «Paese funghi».
Даний бізнес-план подається на розгляд на конфіденційній основі винятково для ухвалення рішення з фінансування проекту. Надання будь-яких відомостей із бізнес-плану, копіювання його повністю або окремих частин та передачі третім особам без згоди засновників фірми забороняється. Прохання повернути бізнес-план, якщо він не становить інтересу для його реалізації. Відповідальність за збереження конфіденційної інформації несеться згідно із законодавством.
Резюме (Короткий опис проекту)
Найменування продукту: Відкриття фірми по виробництву шампіньйонів «Paese funghi» у м. Тернопіль
Бізнес-план присвячений відкриттю фірми по виробництву шампіньйонів «Paese funghi» у м. Тернопіль.
Планований розмір виручки на місяць при досягненні виробничої потужності в середньому буде складати 15000 грн. При дослідженні ринку міста Тернопіль визначено, що ця ніша ринку ще не зайнята, тому твердої конкурентної боротьби не очікується.
Персонал фірми комплектується з висококваліфікованого персоналу. Загальна чисельність персоналу 12 чоловік.
Для фінансування проекту планується взяти пільговий кредит у сумі 20000 грн. на 2 роки (24 місяці) під 15 % річних.
Місце реалізації проекту: м. Тернопіль, Тернопільської обл. вул. Л. Українки, 13
Загальна вартість проекту: 20000 грн.
Сума запланованого кредиту: 20000 грн.
Термін повернення кредиту: 2 роки (24 місяці).
Ціль проекту. Забезпечити своїх клієнтів-замовників та жителів міста якісними грибами, і показати якими повинні бути справжні шампіньйони. Клієнти-замовники – ресторани, кафе, бари, піцерії з якими попередньо заключимо договори.
Що стосується доходу, то вирощування грибів є найбільш рентабельною галуззю в сільському господарстві.
Мета проекту. Даний проект являє собою створення нового підприємства, шляхом реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю з двома засновниками й участю позикового капіталу у формі лізингу чи кредиту на покупку устаткування та приміщення в сфері вирощування грибів – шампіньйонів.
Опис галузі
За останні роки грибний бізнес і без державної підтримки вчинив справжній прорив - на зміну дрібним виробникам-одноосібникам, які вирощували гриби у власних підвалах, прийшли великі компанії, які поставили виробництво шампіньйонів і глив на промислову основу. В найближчі декілька років цей бізнес буде продовжувати динамічно розвиватися. В Україні є реальний виробник високоякісної грибної продукції, і загалом гриби, овочі та фрукти — це одна з найважливіших складових продовольчого кошика українців.
На перших етапах справді потребує мінімальних затрат на організацію міні-бізнесу. Для того, щоб почати грибну справу, не потрібно навіть землі, а лише необхідно мати грибницю, компост для вирощування грибів, ящики та приміщення з відповідною температурою і вологістю повітря. Для цього вистачить однієї тисячі доларів. За рік з 1 кв. м площі можна отримати до 100 кг шампіньйонів. Малий стартовий капітал, невеликі затрати на виробництво і значні обсяги продукції — ось складові, які спонукають займатися грибівництвом в одноосібних невеликих господарствах.
Інтенсивний розвиток виробництва їстівних грибів зумовлений: 1) високою продуктивністю (до 50—60 кг з кв. м за 4 тижні); 2) можливістю використання субстратів, непридатних для інших цілей (солома злакових, лушпиння соняшнику, деревна тирса, курячий послід і т. ін.); 3) тією обставиною, що для штучного культивування грибів можуть бути пристосовані різноманітні неспеціалізовані помешкання — склади, підвали, овочесховища; 4) безвідхідністю виробництва, оскільки після збирання грибів субстрати можна використовувати як добрива і кормові добавки у тваринництві.
Крім чисто економічної вигоди, штучне вирощування їстівних грибів має ряд медико-екологічних переваг. Тому відкриття фірми по вирощуванню грибів чудова ідея.
Характеристика підприємницької діяльності
Наше підприємство буде вирощувати гриби на основі посівного матеріалу — міцелію.
В місяць ми плануємо вирощувати і реалізовувати 1 000 кг грибів. Так як в нашому місті практично ніхто не займається вирощуванням грибів, то вони будуть найкращими.
На нашому підприємстві буде запланований такий режим роботи, що гриби завжди будуть свіжі та якісні, а доставка завжди вчасна і з обслуговуванням на вищому рівні.
Вирощування шампіньйонів у нас буде безвідходне. Відпрацьовані мішки з грибницею розкуповуватимуть люди для підживлення городів та для годівлі худоби. Основною стратегією конкурентоздатності проектованої фірми буде комплексна стратегія по зниженню цін, підвищенню якості послуг і рівня обслуговування з метою проникнення на вітчизняний та зарубіжний ринок. Коли перший врожай зібрано, ми набили руку у вирощуванні грибів, тож можемо звернути свій погляд до реклами в Інтернет. Створення власної сторінки допоможе охопити додаткову аудиторію клієнтів. На сторінці ми розповімо про своє виробництво, вкажемо ціни і свої координати. І нові клієнти не змусять себе довго чекати.
Серед особливостей в нашій продукції хочемо виділити наступне:
оригінальний неперевершений смак;
висока якість;
свіжість продукції;
мають лікувальні властивості;
можна приготувати більше 100 страв ( їх можна варити, жарити, солити, маринувати, використовувати в перших і других стравах, салатах).
Для здійснення проекту ми закуповуємо теплиці і підвали, де збираємося вирощувати шампіньйони. Також маємо офіс, де буде розміщуватися кабінет директора, головного бухгалтера і менеджера. Плануємо заключити договори про реалізацію грибів з :
ресторанами;
барами;
піцеріями;
продовольчими магазинами.
У цій галузі я не є спеціалістом, але володію достатньою інформацією, щоб займатися цим бізнесом.
В майбутньому планую розширення галузі і маю на меті залучати людей для вирощування грибів та овочів.
Підприємство “Шампіньйон” має на меті здійснювати продажу грибів високої якості. По мірі розширення підприємства ми будемо поступово змінювати співвідношення між оптовими і роздрібними продажами, яке має складати на перших порах 80:20.
Ми сподіваємося, що об’єм роздрібної торгівлі в майбутньому буде зростати. Але більша перевага віддаватиметься оптовим продажам.
Склад майбутньої потенційної клієнтури:
ресторани ”Європа“, ”Гетьман“;
бари ”Коза“, ”Мемфіс“;
піцерія ”Сицилія“, «Картопляна хата», «Фелічіта»;
продовольчі магазини ”Львів“, крамниця агрофірми ”Прут“;
люди, які люблять цю продукцію.
На даний час ми досліджуємо ринок конкуренції.
Вибір діяльності фірми
Якщо говорити про технологічний процес, то все дуже просто. Перш за все – це приміщення. У нас – це підвал і теплиця, де і будемо вирощувати наші гриби.
Технологічний процес:
Готуємо субстракт. Для цього ми будемо запарювати в гарячій воді подрібнену солому (або тирсу, або лушпиння соняшника — в залежності, що буде).
Беремо поліетиленовий пакет розміром 40х80 см, укладаємо туди охолоджений субстракт змішаний з посівним матеріалом - міцелієм.
Пакет вагою 10-12 кг зав`язуємо і кладемо на стелаж.
Через три дні робимо в пакеті 5-6 прорізів, через які потім будуть рости гриби. Пакети стоять в підвалі 16-20 днів.
Умови:
в приміщенні має бути темно;
температура 18-20°C;
вологість не обов`язкова.
Через 16-20 днів в прорізах появляються грона маленьких грибів.
Переносимо пакети в теплицю, яка розташована поряд.
Умови:
12 год. освітлення;
температура 10-12°C;
провітрювання ( вентилятором);
вологість.
За тиждень грона грибів виростуть до товарного розміру.
Збираємо урожай і переносимо пакети в підвал. Тиждень вони відпо- чивають і знов починають рости гриби.
З одного пакета планується зібрати біля 3 кг шампіньйонів.
На початку маємо закладати приблизно 334 пакетів, що складатиме 1 000 кг грибів в місяць.
Мішечна система вирощування шампіньйонів є найбільш популярною серед дрібних і середніх виробників, які використовують як пристосовані порожні приміщення (шахти, овочесховища, пташники, свинарники й т.п.), так і спеціально побудовані для вирощування грибів. Використання мішків вимагає менших капіталовкладень у порівнянні з поличною і контейнерної системами. Одне з основних переваг мішкового системи - це можливість більш ефективної боротьби з поширенням шкідників і хвороб.
При використанні мішків легше локалізувати шкідників і хвороби (у будь-який момент уражений мішок можна закрити і винести). Негативні моменти полягають у великій кількості ручної праці при забиванні мішків компостом (особливо з-за відсутності спеціального устаткування), при перенесенні й установці мішків на місце і при нанесенні покривного грунту на зарослий компост.
Збір врожаю грибів полягає в їх зніманні без пошкодження плодового тіла і грибниці, шляхом викручування з грунту, яку відразу присипають покривної землею. В умовах закритих приміщень тривалість плодоношення печериць може становити в межах 2-4 місяців, коли протягом даного періоду можна зібрати до 15-16 кг грибів з одного квадратного метра. При належному догляді і хороших умовах урожайність може бути значно вище.
Шампіньйони мають властивості плодоносити хвилями, зростання активним чином змінюється спадом, коли вони повністю зникають або ростуть в одиничних екземплярах, потім через 6-7 днів настає друга хвиля. Загальна кількість хвиль зазвичай сягає семи, найбільша врожайність виходить при другої і третьої хвилі, приносить близько 70% врожаю.
Виробничий план
Для організації бізнесу підійде сільський будинок, підвал, теплиця, сарай. Спочатку можна обмежитись приміщенням, в якому варто розмістити 50 блоків. Виходимо з того, що на 1 кв. м площі поміщається 7 мішків. Враховуємо, що 70% площі має припадати на грибні будиночки, а 30% - на проходи.
В ідеалі приміщення має бути поділене на три зони: одна, найчистіша, в якій ви в рукавичках будете заселяти майбутні гриби в свої будиночки, друга - найтепліша (20-22 ° С), де вони будуть рости і розвиватись, третя - сама велика - приміщення де підтримується температура 15 ° С, вологість 90%, де власне гриби будуть рости. Загалом достатньо приміщення в 15 кв. м.
План маркетингу
Розповсюджуватися наша продукція буде таким чином:
Виробник → Оптова торгівля → Кінцевий споживач;
Виробник → Роздрібна торгівля → Кінцевий споживач;
Виробник → Оптова торгівля → Роздрібна торгівля → Кінцевий споживач
Широкомасштабної реклами нам не треба, нам потрібно, щоб люди зрозуміли, що у нас продукція і сервіс вищої якості. Щоб привернути увагу покупців, ми дамо кілька оголошень в газетах “Вісник” і “Нова”, та створимо інтернет-сторінку.
Наші постійні клієнти, та клієнти-замовники будуть користуватися постійними знижками, а доставка товару в межах міста для них буде безкоштовною.
Організаційний план
Грибне господарство по вирощуванню шампіньйонів може бути створене особистим селянським господарством, а також на базі фермерського господарства.
Відносно правового статуту ми хочемо вибрати товариство з обмеженою відповідальністю (ТзОВ), а по формі власності буде приватним.
Обов’язки працівників підприємства:
Директор — займатиметься кадрами ( прийомом на роботу і звільнення), складатиме договори про оптову реалізацію продукції клієнтам-замовникам, директор також буде бухгалтером і вестиме всю фінансову діяльність підпри-ємства (нарахування і сплата податків,розподіл прибутку, розрахунок і видача заробітньої плати персоналу підприємства та ін.).
Менеджер по реалізації продукції, рекламі та по управлінню персоналом — буде правою рукою директора — управлятиме продавцем по продажі продукції, віддаватиме накази водію, охоронцю, прибиральнику, керуватиме спеціалістом по вирощуванню грибів, буде давати оголошення в газеті та в ін. ЗМІ, відповідатиме за товарний вид продукції, якість та за її доставку до клієнта-замовника.
Продавець в роздрібній торгівлі продукцією — продаватиме гриби і буде розраховуватися з покупцями, вкінці дня здаватиме гроші головному бухгал- теру.
Прибиральник — буде слідкувати за чистотою підвалу і теплиці, прибирати в кабінеті директора та менеджера.
Водій — здійснюватиме доставку продукції клієнтам-замовникам, та по-стачатиме посівний матеріал для вирощування шампіньйонів.
Охоронець — охоронятиме приміщення, де знаходитиметься кабінет ди- ректора і менеджера. Для теплиці охорона непотрібна — там буде відповідна сигналізація. У підвалі, яке поруч з теплицею — теж відповідна сигналізація.
Спеціаліст по вирощуванню грибів — буде вирощувати гриби та відповідатиме за їх якість та товарний вигляд.
Фінансовий план
Прогнозуючі витрати на створення:
Табл.1
Статті витрат
Сума, грн.
Реєстрація підприємства в ДПІ
58
Дозвіл санепідемстанції
190
Засоби протипожежної безпеки
207
Інші витрати, пов`язані з охороною праці та технікою безпеки
49,80
Сигналізаційні системи
1765
Прилади для вимірювання вологості та температури
74,56
7. Пристрої для опалення в теплиці та підвалі
3 245
8.Установлення телефону
870
9.Витрати на рекламу в газеті
148
Податок з реклами (0,5%)
0,84
11.Витрати на дослідження ринку
34
12.Ремонт в теплиці
765
13.Закупівля посівного матеріалу (3 грн./кг х 55 кг)
18
14.Закупівля поліетиленових пакетів розміром 40х80 (0,04коп./шт. х 350 шт.)
100
15.Страхування майна
2220
16.Купівля торгового місця на Центральному ринку
750
17.Сплата єдиного податку (10%)
675
Всього:
11170.2
Отже, перед початкові витрати, пов’язані із створенням бізнесу, становитимуть — 11170.2 грн. , а в статутному капіталі залишиться — 8829.8 грн. (20 000 – 11170.2 ).
Поточні витрати (на місяць):
Табл.2
Статті витрат
Сума, грн.
Закупівля посівного матеріалу (3 грн./кг х 55 кг)
18
Закупівля поліетиленових пакетів розміром 40х80 (0,04коп/шт.х 350 шт.)
100
Сплата єдиного податку (10%)
675
Ринковий збір
25,00
Заробітня плата працівників:
5.1. директор-гол. бухгалтер
1 500
5.2. менеджер
750
спеціаліст по вирощуванню продукції
475
продавець
240
водій
280
охоронець
280
прибиральник
215
Затрати на електроенергію
276,45
Витрати на водопостачання
Податок з реклами (0,5%)
0,84
Витрати на дослідження ринку
34
Податок із власника транспортного засобу (об’єм циліндра двигуна 8 200 см куб.)
68,33
Оплата рахунків за телефон
12,58
Непередбачувані витрати
180
Транспортні витрати на виробництво продукції
100,50
Транспортні витрати на реалізацію продукції
94,55
Інші витрати, пов’язані з реалізацією продукції та діяльністю підприємства
580
Всього витрат:
5 905.25
Таким чином, витрати щомісяця становитимуть—5 905.25 грн.
Так як в нас буде безвідходне виробництво,то на нашому підприємстві буде два види доходів: від продажу грибів та від продажу відпрацьованих пакетів з грибницею. Обчислимо це в нижче поданій таблиці.
Дохід в місяць :
Табл.3
Види доходів
Від-пускна ціна
Оптова ціна
Планується продавати, кг
К-сть
паке-тів,
шт.
Дохід від продажу, грн.
В роз-дріб
Оптом
Відпуск-на ціна
Оптова ціна
1.Від продажу грибів
8,00 грн./ кг
6,50грн/кг
250
900
1800
6000
Всього від продажу продукції:
7800
2.Від продажу відпрацьова-них пакетів з грибницею
1.50 грн./ пакет
-
336
674
-
Всього від продажу відпрацьованих пакетів з грибницею
674
Отримано всього доходу:
8 474
Отже, дохід по наших прогнозах буде становити — 8 474 грн.
Прибуток підприємства та собівартість продукції, термін окупності капітальних вкладень і рентабельність продукції
Розрахуємо прибуток підприємства та собівартість продукції:
Табл.4
Щомісяця,грн
За 1 рік, грн.
Дохід
8 474
101 688
Постійні витрати
5 905.25
70863
Чистий прибуток підприємства: (ЧП = Дохід – Витрати)
2 568.75
30 825
Затрати на виробництво продукції
615,25
7 383
Затрати на реалізацію продукції
743
8916
Собівартість продукції : (С/в= Затрати на виробництво продукції+затрати на реалізацію продукції)
1 358.25
16 299
Визначимо термін окупності капітальних вкладень за наступною формулою: Т.ок. = Витрати на створення / Річний прибуток в гривнях = 11170.2 / 30825 = 0,36
Отже, капітальні вкладення за прогнозами окупляться протягом 4 місяців.
Розрахуємо рентабельність продукції: Р = прибуток / затрати
2 568.75 / 1358.25 = 1.89%
10. Аналіз ризиків
Фактичні обсяги вирощування грибів в Україні - приблизно 1 000 000 т/рік. Це при тому, що можливості збуту грибів практично не обмежені - пропозиція зовсім не задовольняє зростаючий попит. У 2011 році існували проблеми браку продукції. У зв'язку з цим були змушені перекуповувати гриби в інших виробників, щоб не втрачати своїх постійних клієнтів, але й цих обсягів не завжди вистачає. Сьогодні реальна потреба в продукції наших постійних покупців становить мінімум - 25 тонн свіжого гриба гливи на місяць, в у святкові дні цей об'єм збільшується в 1,5 рази.
З можливих ризиків, які в нас можуть виникнути, то це комерційні ризики, які пов'язані з реалізацією продукції, перевезенням вантажів, зниженням попиту на дану продукцію, а також ризики пов’язані з одержанням товару покупцем чи клієнтом-замовником. Джерела виникнення ризиків:
1) недостатня інформація про попит на дану продукцію;
2) недостатній аналіз ринку;
3) спад попиту на цей товар.