МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
ІКТА
кафедра ЗІ
ЗВІТ
До лабораторної роботи №3
з курсу:"Операційні системи"
на тему:
«Робота з Реєстром ОС Windows XP»
Варіант 10
Мета: Вивчити суть Реєстру, його структуру і можливості оптимізації ОС Windows XP.
1. Короткі теоретичні відомості
Реєстр є основним елементом ОС Windows XP. Він містить конфігураційні дані, які дозволяють ОС коректно функціонувати. При цьому конфігураційні дані організовуються в Реєстрі особливим чином, а його організаційна структура не може бути відновлена в якому-небудь іншому механізмі або файлі ОС, окрім самого Реєстру. Будь-яке застосування, що запускається в системі, не може бути виконане без звернення до Реєстру, оскільки саме там знаходяться усі його параметри.
Фізично Реєстр ОС Windows XP є ієрархічною базою даних, в якій містяться важливі відомості про системне устаткування, встановлені програми і їх параметри, а також профілі кожної з облікових записів користувачів комп'ютера. Усі застосування і сама ОС постійно звертаються до цих відомостей для своєї роботи. Ця база даних зберігається в системних файлах ОС, зокрема, system.dat і ntuser.dat. Основними елементами структури Реєстру ОС є ключі. Кожен ключ може мати набір параметрів, кожному з яких відповідає відповідне значення, а також підключі - підпорядковані ключі нижчого рівня. Ієрархічна структура Реєстру ОС є деревом ключів, організованим у вигляді кущів або вуликів (кожен з яких є двійковим файлом, званим файлом куща), що нагадує структуру файлів і тек файлової системи (ФС). Кореневий ключ (вершина дерева) і підключі по аналогії з ФС можна вважати теками, а параметри Реєстру – файлами.
В якості кущів кореневого ключа HKEY_LOCAL_MACHINE (HKLM) і відповідних ним файлів кущів можна навести наступний приклад (таблиця. 1). Кожен з файлів кущів HKLM має свій системний шлях. Зокрема, файли кущів HKLM\SOFTWARE і HKLM\SYSTEM знаходяться в системному каталозі %SYSTEMROOT%\System32\config.
Таблиця 1. Файли кореневого ключа HKLM
№ п/п.
Дерево
Файл дерева
1.
HKLM\SAM
Sam.log
2.
HKLM\SECURITY
Security.log
3.
HKLM\SOFTWARE
Software.log, Software.sav
4.
HKLM\SYSTEM
System.log, System.sav
Слід зазначити, що в таблиці відображені не усі кущі HKLM, а лише ті з них, які є постійними Реєстру ОС. На додаток є два тимчасові кущі HKLM, що утворюються при старті системи. Кущ HKLM\SYSTEM кореневого ключа HKLM є основним системним кущем, оскільки в нього входить підключ \CurrentControlSet\Control, що містить параметр "Менеджер конфігурації" (Configuration Manager). При цьому, значення hivelist підключа \CurrentControlSet\Control використовується системою при пошуку інших її файлів куща. У розглянутому прикладі одним з ключів системного Реєстру був названий кореневий ключ HKEY_LOCAL_MACHINE. Але на відміну від ФС, в котрої є тільки один кореневий каталог, Реєстр ОС має декілька кореневих ключів вищого рівня, кожен з яких визначає деяку категорію даних, що зберігаються в Реєстрі. Повний список кореневих ключів, а також їх короткий опис представлені нижче (таблиця 2). Деякі ключі і відповідні їм кущі є тимчасовими. До їх числа можна віднести кореневі ключі HKU, HKDD і деякі HKLM з відповідними кущами HKLM\HARDWARE і HKLM\SYSTEM\Clone. ОС створює їх кожного разу при завантаженні і зберігає в оперативній пам'яті до моменту завершення сеансу роботи.
Таблиця 2. Кореневі ключі Реєстру ОС Windows XP
№ п/п.
Ключ
Опис
1.
HKCR
HKEY_CLASSES_ROOT.
Підключі цього кореневого ключа містять основну інформацію про типи файлів, зареєстрованих в системі. Назви підключів співпадають з тими, що відповідають розширенням файлів. Кореневому ключу HKCR підкоряються описи різних програмних засобів обробки цих файлів, а також відомості про усі категорії зареєстрованих об'єктів.
2.
HKCU
HKEY_CURRENT_USER.
Ця категорія містить опис параметрів, що міняються залежно від профілю користувача, в даний момент працюючого в системі. Зміни, що відносяться до поточного користувача, слід завжди вносити саме сюди, оскільки вони автоматично копіюються для тривалого зберігання при завершенні роботи комп'ютера і відновлюються в ході початкового завантаження ОС.
3.
HKLM
HKEY_LOCAL_MACHINE.
Цей розділ відповідає за інформацію про апаратні компоненти комп'ютера і засоби, що забезпечують їх роботу. Тут також зберігається загальна інформація про встановлене програмне забезпечення.
4.
HKU
HKEY_USERS.
Цей розділ містить підключі, що відповідають усім користувачам, зареєстрованим на цьому комп'ютері. Коли один з користувачів починає роботу в системі, ОС автоматично копіює відповідний ключ HKU в розділ HKCU. При завершенні сеансу користувача дані копіюються назад.
5.
HKCC
HKEY_CURRENT_CONFIG.
У цьому розділі дублюється інформація (поточний набір конфігураційних параметрів апаратури) про деякі пристрої комп'ютера, в першу чергу про відеоадаптер і принтер.
6.
HKDD
HKEY_DYN_DATA.
Цей розділ містить поточну інформацію про роботу комп'ютера, зазвичай оновлювану в режимі реального часу. Основні підключі містять дані про пристрої, працюючі нині, а також відомості про поточний стан статистичних параметрів. Відобразити ці дані дозволяє службовий модуль "Системний монітор".
Повертаючись до питання про параметри ключів і їх значення, слід сказати, що кожен ключ містить як мінімум одне значення якого-небудь параметра. Як у будь-якого файлу у ФС, у параметра значення є ім'я, тоді як розширення файлу схоже на його тип. Ці значення по аналогії з ФС схожі на конкретний вміст файлу.
Ім'я параметра значення (чи просто ім'я значення) є рядком, що містить до 512 символів в кодуванні ANSI (чи 256 символів в кодуванні Unicode), за винятком символів, зареєстрованих для імен ОС Windows XP. Всього для значень передбачено п'ятнадцять різних типів, три з яких: REG_BINARY, REG_DWORD і REG_SZ є основними і описують більшість усіх значень в Реєстрі ОС. Двійкові дані значень типу REG_BINARY, записані в шістнадцятковому виді, є рядком байтів довільної довжини. Їх зазвичай застосовують у тому випадку, коли параметр повинен зберігати набір даних певної структури. Значення типу REG_DWORD мають довжину даних в два машинних слова (чотири байти) і записуються в десятковій або шістнадцятковій формі. Багато значень в Реєстрі належать цьому типу і використовуються в якості логічних: 0 або 1. Значення типу REG_SZ є текстом постійної довжини у вигляді рядка символів, наприклад, "Microsoft Windows XP". Кожен рядок закінчується символом null.
Завдання
Варіант 10. Налаштування додає в контекстне меню додатка " Мій комп'ютер" команду "Установка і видалення компонентів Windows" :
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\CLSID\{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}\shell\6] @="Установка и удаление компонентов Windows" [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\CLSID\{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}\shell\6\command] @="rundll32 shell32,Control_RunDLL appwiz.cpl,,2"
Результати роботи
/
/