МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
/
Кафедра ЕОМ
ЗВІТ
про виконання лабораторної роботи № 4
«Проектування друкованих плат»
з дисципліни
«Технологія виробництва та конструювання комп'ютерів»
Мета: навчитись створювати друковану плату.
Теоретичні відомості
Розробка нової ДП починається після завантаження OrCAD Layout (див. команди її початкового режиму в табл. 1) і виконання команди File>New. Спочатку запитується ім'я технологічного шаблона ПП (розширення імені файлу *.ТСН або *.TPL, мал. 1, а). Потім — ім'я файлу списку з'єднань *.MNL (мал. 1, б). На закінчення вказується ім'я файлу створюваної ДП *.МАХ.
Технологічні шаблони (Technology templates, файли з розширенням імені *.ТСН або *.TPL) містять початкову інформацію про ДП: зазори й сітка трасування, дані про контактні площадки (КП) і перехідних отворах ( ПО) і т.п. Надалі всі ці установки можна змінити окремо або завантажити новий шаблон після створення ДП. У результаті завантаження технологічного шаблона в поточний проект вносяться наступні зміни:
завантажуються стратегії розміщення компонентів і трасування провідників, заміщаючи попередні дані;
установлюється нова структура шарів ДП;
змінюються розміри кроків всіх сіток:
змінюються параметри всіх стиків контактних площадок (СКП) виводів компонентів і ПО.
Розміщення компонентів і трасування провідниківв автоматичному режимі
1. Автоматичне розміщення компонентів
По команді Auto>Place>Board виконується автоматичне розміщення компонентів на всієї ДП. Авторозміщення виконується за кілька проходів (до 11) відповідно до правил, створюваним по команді Options>Placement Strategy, як показано на мал. 5. Редагування окремого параметра одного із проходів трасування або всіх його параметрів виробляється щиглик лівою кнопкою миші при розташуванні курсору в окремого осередку таблиці або на рядку з ім'ям проходу розміщення, як показано на мал. 6, а.
Додатково по команді Options>Place Settings, як показано на мал. 6, б, задаються параметри стратегії авторозміщення компонентів, виконуваного по командах Auto>Place>Board й Auto>Place>Matrix Place.
2. Автоматичне трасування провідників
Автотрасування провідників виконується потрійно. По-перше, OrCAD Layout містить у меню Auto групу відповідних команд, достатніх для розробки простих ДП [18]. По-друге, для розробки більше складних ДП призначена окрема програма SmartRoute, що використає алгоритми оптимізації нейронних мереж, аналогічна програмі Shape-Based Router пакета P-CAD 2000. По-третє, з метою розміщення компонентів і трасування провідників у ручному, інтерактивному або автоматичному режимі можна використати програму SPECCTRA , що не входить безпосередньо до складу системи OrCAD . Розглянемо коротко перші два способи.
1 спосіб. Приватні параметри стратегії автотрассировки задаються в діалогових вікнах, показаних на мал. 7, які відкриваються по командах Options>Route Strategies програми OrCAD Layout. Глобальні параметри стратегії автотрассировки задаються в діалоговому вікні, показаному на мал. 8, що відкривається по команді Options>Route Settings
2 спосіб. Програма SmartRoute викликається споконвічного меню програми OrCAD Layout або автономно, її основний екран показаний на мал. 9.
Спочатку завантажується файл ДП *.МАХ і потім за допомогою команд меню Setup задаються параметри трасування в діалогових вікнах, показаних на мал. 11. У нижній частині вікна Parameters після натискання на панель Analyze Parameters указуються оцінки повноти трасування у відсотках й очікувані витрати часу (ці дані досить приблизні й для складних ДП не завжди відповідають фактичним результатам). При цьому треба враховувати, що з OrCAD Layout в SmartRoute передаються значення ширини трас всіх ланцюгів (Track Width) і припустимі зазори (Clearance).
На закінчення по команді Options>Routing Passes (мал. 10) задається перелік проходів трасування (ROUTING PASSES) і проходів поліпшення технологічності плати (MANUFACTURING PASSES). Автотрассировка починається по командах меню Auto. Крім того, у програму SmartRoute включені команди трасування ланцюгів у ручному режимі Tools>Manual Route й Tools>Sketch a Track. Якщо SmartRoute завантажений з оболонки OrCAD Layout, то по закінченні трасування керування передається назад (однак файли ДП із однієї програми в іншу автоматично не передаються).
Хід роботи
Відкриваю OrCADLayout та завантажую проект ДП, створений у лабораторній роботі №3.
Редагую правила для здійснення проходів авторозміщення компонентів.
/
Рис. 1 Правила для здійснення проходів авторозміщення компонентів.
По команді Auto>Place>Board виконую автоматичне розміщення компонентів.
/
Рис. 2 Автоматичне розміщення компонентів.
Командами Options>RouteStrategiesтаOptions>RouteSettings задаю локальні та глобальні параметри автотрасування відповідно. /
Рис. 3 Глобальні параметри автотрасування.
/
Рис. 4 Локальні параметри авто трасування RouteLayer.
/
Рис. 5 Локальні параметри авто трасування RoutePass.
Створюю рамку ДП та розміщую компоненти.
/
Рис. 6 Створення рамки ДП та розміщення компонентів.
Виконую автоматичне трасування провідників командою Auto>Autoroute.
/
Рис. 7 Автоматичне трасування провідників.
Висновок: на лабораторній роботі я освоїв та здобув основні навички роботи з программою OrCAD Layout та навчився створювати друковану плату.