Міністерство освіти і науки, молоді і спорту України
Національний університет «Львівська політехніка»
Інститут економіки і менеджменту
Курсовий проект
З курсу «Маркетинг»
На тему: «Формування комплексу маркетингу підприємства»
Зміст
Вступ.........................................................................................................................3
1.Аналіз ринку...............................................................................................................5
2.Дослідження смаків та уподобань споживачів. Сегментування ринку........................................................................................................................11
3.Розроблення концепції товару та визначення його характеристик........................................................................................................22
4. Визначення оптимальної ціни на товар на підставі результатів пробного маркетингу.................................................................................................................26
4.1.Визначення взаємозв’язку між ціною і попитом..................................................26
4.2.Визначенння оптимальної ціни, при якій фірма отримає максимальний прибуток.........................................................................................................................29
5. Формування оптимальних каналів розподілу товару............................................34
6. Планування кампанії по просуванню товару..........................................................36
Висновки.........................................................................................................................39
Список використаних джерел………………….……………………………………41
Вступ
Черговий етап розвитку економіки в Україні впритул підвів підприємства до усвідомлення проблеми необхідності практичного застосування маркетингових принципів у своїй повсякденній діяльності. Маркетинг є одним з найважливіших різновидів економічної і суспільної діяльності. Мета маркетингу – це підвищення якості товарів і послуг, поліпшення умов їх придбання, що у свою чергу приведе до підвищення рівня життя в країні. Маркетинг займає настільки важливе місце тому, що потреби людей, як відомо, безмежні, а ресурси підприємства обмежені. Кожен суб'єкт має свої потреби, задовольнити які не завжди якісно вдається. До кожного необхідний свій індивідуальний підхід. В теперішніх умовах виживає те підприємство, яке може найточніше виділяти і уловлювати різноманітність смаків. Цьому і сприяє маркетинг. Для реалізації цих підходів потрібні не тільки підготовлені фахівці, а певні зусилля по створенню управлінських структур, в завдання яких входить планування, організація і контроль маркетингової діяльності на підприємстві.
Ринкова концепція управління націлює економіку на задоволення безлічі постійно змінних потреб мільйонів споживачів, забезпечує комплексне вирішення проблем виробництва і споживання, якнайкращу координацію діяльності всіх економічних суб'єктів, високу результативність і ефективність використання природних, трудових і фінансових ресурсів.
Як свідчить вітчизняна практика застосування засобів маркетингу на підприємствах України, все це недостатньо цілеспрямоване і малоефективне внаслідок недостатньої комплексності маркетингових заходів. На недостатню ефективність маркетингової діяльності впливає низький рівень уявлення змісту сучасного маркетингу, його інструментарію та організаційних форм реалізації. Тому існує нагальна потреба в кваліфікаційному розумінні даного процесу, необхідно принципово осмислити концепцію маркетингу, адаптувати її до реальних умов, внести в неї якісно нові моменти. Саме в цьому полягає актуальність даної курсової роботи.
Метою курсової роботи є набуття досвіду у прийнятті рішень щодо всіх чотирьох складових комплексу маркетингу: товару, ціни, організації збуту продукції та методах її просування.
Основними завданнями роботи є розробка комплексу маркетингових рішень в розрізі «маркетинг-мікс» для конкретного підприємства формування товарної, цінової, збутової та комунікаційної політики.
В роботі наведено інформацію про діяльність ТзОВ «Luxury», що займається виробництвом та продажем шампунів. Дане підприємство нещодавно вийшло на український ринок з високоякісною і відносно недорогою продукцією. Для того, щоб налагодити ефективне виробництво та вдалу систему збуту, фірма повинна провести маркетингове дослідження, вибрати свій сегмент ринку, систему стимулювання збуту для ефективного функціонування та одержання максимального прибутку.
Розділ 1. Аналіз ринку
Історія винаходу шампунів так само стара як і світ. Шампунь було винайдено в 1903 році, німецьким хіміком Хансом Шварцкопфом. Він вперше виготовив фіалковий шампунь з логотипом у вигляді чорної голови. Порошковий шампунь Шварцкопфа став першим марочним продуктом в області косметики для волосся. Асортимент шампунів розширився досить швидко і налічував вже вісім видів: жовтковий, ромашковий, кисневий, трав'яний, ланоліновий, березовий, сірчаний і з витяжками рослинних смол. У 1919 році виробництво вийшло на якісно новий рівень, а продукт отримав назву Schaumpoon. Через декілька років компанія Шварцкопф представила новий винахід – рідкий шампунь. У 1931 році був створений шампунь з доглядаючими компонентами для волосся. У 1993 році — перший безлужний шампунь для волосся, формула якого стала основою багатьох сучасних шампунів. Виробництво шампунів та інших засобів, які доглядають за волоссям, постійно розширюється. В даний час існує безліч шампунів, бальзамів-ополіскувачів, масок для різних типів волосся. Також у виробництво впроваджені шампуні-тоніки, що забезпечують волоссю тимчасове фарбування, не порушуючи структуру волосся.
Лупа — неприємність, знайома кожному з нас. При її появі ми відчуваємо себе невпевнено і намагаємося щонайшвидше позбавитися від неї. Експерименти з різноманітними народними методами зазвичай закінчуються безрезультатно і кожна небайдужа до своєї зовнішності людина починає шукати засіб, що справді допоможе позбавитися від неприємних лусочок на комірі. Одним з найефективніших засобів для боротьби зі здавалось би такою незначною проблемою як лупа – є шампунь проти лупи.
Наша фірма з’явилась на Українському ринку нещодавно – у кінці 2010 року. Тому для успішного її функціонування потрібно провести ретельні маркетингові дослідження, результати яких допоможуть керівництву фірми прийняти ефективні рішення для того, щоб завоювати прихильність споживачів та розширити частку ринку.
Для визначення свого місця на будь-якому ринку підприємець повинен ретельно дослідити, вивчити і проаналізувати даний ринок. На сучасному ринку є доволі велика пропозиція товарів і послуг. Тому, щоб зробити свій товар максимально відповідним потребам споживачів потрібно максимально глибоко дослідити ці потреби.
Отже, проведемо класифікацію цього товару за матрицею класифікації індивідуальних потреб.
Табдиця 1.1
Матриця класифікацій індивідуальних потреб
Класифікаційна ознака
Складова ознака
Пояснення
За ієрархією потреб
Первинні потреби а саме фізіологічні.
потреба бути здоровим та чистим, із розкішним волоссям, притаманна ,мабуть, кожній людині.
Фактори які впливають на формування потреб
Соціально-групові та здоров’я людини.
тому що різні верстви населення можуть собі дозволити різні продукти особистої гігієни , які суттєво різняться за ціною та властивостями.
статеві
оскільки смаки чоловіків і жінок, щодо запаху та інших ароматичних складників шампуню різні, а з іншої сторони
За принципом задоволення
Задовольняється одним товаром.
оскільки в більшості випадків, дієвого шампуню проти лупи достатньо для лікування даної хвороби шкіри голови.
За ступенем принципового задоволення
Повністю задоволена.
так як існує багато видів та марок шампунів проти лупи, і кожна людина зможе вибрати саме той, який підходить особисто їй.
За масовістю розповсюдження
Географічне всезагальне.
оскільки дана проблема шкіри голови притаманна людям усього світу, соціально – по доходу, тому що є люди з різними фінансовими можливостями і певні групи людей можуть підібрати в аптеці інший засіб для боротьби з лупою, навіть якщо він менш дієвий.
За природою винекнення
Побічно індукована.
Потреба є не основною а для задоволення певних смакових рецепторів.
За суспільною думкою
Соціально-позитивні
оскільки лупа – це хвороби шкіри голови.
За глибиною проникнення в суспільну свідомість
усвідомлені всією потенційною соціальною групою
оскільки напевно кожна людина у своєму житті стикалась із проблемою лупи, а якщо навіть ні, то точно чула про це з засобів масової інформації, реклами, та навіть від своїх знайомих та близьких.
За ступенем поточної необхідності
Нормальі
Продукт є дуже необхідним і Одним з найефективніших засобів для боротьби лупою
За причиною виникнення
Імпульсивні, також привиті рекламою
На потребу впливає реклама збоку виробників, продукція купується імпульсивно в наслідок раптового виникнення лупи
За часовими параметрами споживання
Ті що задоволено періодично
Лупа може появлятись знову
За свободою задоволення
Вільні
тому що шампунь проти лупи можна придбати у будь-якому косметичному магазині чи аптеці
За шириною проникнення в різні сфери життя
іоносферні
оскільки використовуються лише у сфері краси та здоров’я
За характером бар’єрів задоволення потреб
Пов’язані із здоровям
оскільки лупа – це хвороби шкіри голови.
.
Маркетингове середовища
Cкладові мікросередовища – постачальники, посередники, клієнти, конкуренти,контактні аудиторії.
Постачальники
Постачальники забезпечують підприємство необхідними для виробництва складниками шампунів, а саме: водою забезпечує ТОВ «Українські Джерела» м. Львів, лікувальними та ефірними олійками – ТОВ «AROMA WAY» м.Євпаторія, хімічними речовинами та синтетичними миючими засобами – ПАТ «ЛьвівХімЗавод» м.Львів
Посередники
Це юридичні та фізичні особи, які допомагають фірмі просувати, розподіляти та продавати свій товар на ринку.
Посередниками підприємства є: магазини – «Космо», «Watsons», «Опера Пасаж», «Побутова хімія» та інші.
Типи клієнтів
Споживчий ринок – це населення країни. Його можна поділити на тих, хто купує шампуні для лікування і для догляду за волоссям.
Ринок посередників – фірми, оптові магазини, приватні магазини. Це мережа фірмових магазинів «Імідж» та «ДЦ».
Ринок державних установ – аптеки, лікарні, дитячі будинки (у формі благодійності).
Конкуренти
Безпосередніми конкурентами є всі фірми, що виробляють аналогічну продукцію в Україні. Це такі фірми, як: «Зелена аптека», «Фітовал» .
Потенційними конкурентами є всі закордонні виробники, які реалізують свою продукцію в Україні. Це «Sunsilk», «Head and Sholders» і «Schauma».
Контактні аудиторії
Це будь-які групи, які проявляють реальний чи потенційний інтерес до організації або можуть справити на неї певний вплив.
Фінансові кола – банки, в яких розміщені розрахункові рахунки підприємства та страхові компанії, в яких застраховано підприємство. Це Приватбанк, Банк «Форум».
Контактні аудиторії засобів інформації – газети та журнали, в яких розміщена реклама товарів, а також телебачення. Особлива увага приділяється жіночим журналам, таким як «Наталі» та «JOY». Реклама надається також на телебаченні, на таких каналах як «1+1», «Інтер» та «Новий Канал».
Контактні аудиторії державних закладів – на підприємство впливає державне регулювання підприємницької діяльності, яке у такий спосіб координує маркетингові рішення фірми.
Внутрішні контактні аудиторії – це керівництво, робітники, персонал.
Фактори макросередовища: природні, техніко-технологічні, політико-правові, соціально-демографічні, економічні, культурні чинники.
Соціально-демографічні чинники
Фірма максимально намагається враховувати побажання споживачів з вимогами якості, асортименту та доступності товарів. Демографічні фактори впливають позитивно, проявляється це в тому, що львівський регіон, де розміщений головний офіс фірми, демонструє тенденцію до збільшення населення, а отже і споживачів нашої фірми. Проте низький дохід населення, високий рівень безробіття обумовлюють зниження платоспроможності населення. Для зміцнення іміджу компанії в очах громадськості, фірма прийняла участь у соціальних заходах, а саме: стала спонсором дитячого будинку та стала організатором спортивних свят по рукопашній боротьбі.
Природні чинники
Підприємство «Luxury» залежить від природних чинників, оскільки дефіцит деяких видів сировини та зростання вартості на комунальні платежі може призвести до зменшення пропозиції цього товару, або до підвищення цін і зменшення попиту.
Техніко-технологічні чинники
Компанія уважно стежить за технологічними новинками, постійно здійснює пошук нових видів сировини та обладнання, які забезпечили б мінімум витрат та купує їх.
Загалом технологічні чинники впливають позитивно на розвиток компанії, так як нові технології дозволяють отримати нових споживачів і нові доходи (досить швидко розвивається промисловість).
Політико-правові чинники
«Luxury» в своїй діяльності дотримується основних положень законів та законодавчих актів. Організація функціонує на засадах базових законодавчих актів : Закон України «Про господарські товариства», Закон України «Про оподаткування прибутку підприємства». Дуже великий вплив на підприємство має податкове законодавство, яке обмежує його діяльність законами та законодавчими актами.
Економічні чинники
Особливих пільг фірма не має, проте подорожчання енергії, девальвація національної валюти, високий рівень зборів і мит впливають негативно, що сприяє слабкому економічному потенціалу споживачів та конкуренції з боку інших компаній.
Хоча є і позитивний вплив, адже спостерігається перспектива стабілізації економічної ситуації в країні та прискорений темп зростання ринку.
Розділ 2. Дослідження смаків та уподобань споживачів.
Сегментування ринку.
Для отримання інформації стосовно використання та попиту шампунів серед населення слід провести опитування.
Анкетування має суттєву перевагу: опитування максимально формалізується, й таким чином забезпечується висока порівняльність відомостей та їх опрацювання; анкетування забирає часу менше, ніж інтерв'ю, не потребує залучення великої кількості осіб, які його здійснюють, витримується вимога анонімності відповідей, що підвищує їхню достовірність. Анкетування – це найбільш поширений і ефективний метод збору первинної інформації.
Для дослідження необхідно опитати 1000 осіб з різним рівнем доходу та різними уподобаннями. Це буде вибіркова сукупність, що буде репрезентативною, тобто буде відображати ознаки всієї генеральної сукупності. Анкетування допоможе оцінити смаки та уподобання споживачів для максимального задоволення їхніх потреб. Опитування буде проходити у місті Львові магазинах косметики та в торгових центрах.
Анкета
Доброго дня, шановний(а) респондент.
Підприємство «Luxury» проводить опитування мешканців міста Львова, з метою дослідження ринку шампунів, оскільки дане підприємство планує випустити нову серію шампунів від лупи. Необхідну відповідь потрібно підкреслити.
Чи користуєтесь Ви шампунями?
Так
Ні
Як часто Ви використовуєте шампуні?
Кожного дня
2 рази на тиждень
3-4 рази на тиждень
1 раз в тиждень
Декілька разів в місяць
Яким видам шампунів Ви надаєте перевагу?
Для натурального волосся
Для фарбованого волосся
Шампуні від лупи
Для збільшення об’єму
Дитячі шампуні
Для ослабленого волосся
Чи є у Вас проблеми з лупою?
Так
Ні
Які засоби Ви використовуєте для боротьби з лупою?
Шампунь від лупи
Лікувальні бальзами
Народна медицина
Інше
На який параметр перш за все Ви звертаєте увагу при купівлі шампуню?
Розмір :
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
неважливо важливо
Ціна :
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
неважливо важливо
Дизайн :
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
неважливо важливо
Складники:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
неважливо важливо
Шампуням з яких складників Ви надаєте перевагу?
З натуральних
З штучних
8. Яким фірмам виробникам Ви надаєте перевагу?
Pantene
Head And Shoulders
Syoos
Elseve
Shauma
Sunsilk
Фітовал
Інший варіант
____________________
9. З яку ціну Ви готові купити шампунь 200 мл.?
До 15 грн.
16-25 грн.
26-40 грн.
Більше 41 грн.
10. Чи використовуєте Ви різноманітні доповнюючи до шампуню (бальзами, маски, лікувальні олії)?
Так
Ні
11. Чи впливає реклама на формування Вашої думки та Ваш наступний вибір?
Так
Ні
12. Ваш вік?
До 15 років
16-25 років
26-35 років
36-45 років
46-55 років
Більше 56 років
13. Ваша стать?
Чоловіча
Жіноча
Вкажіть Ваш середньомісячний дохід?
До 1000 грн.
1001-3000 грн.
3001-5000 грн.
Більше 5001 грн.
Дякуємо за співпрацю!!!
Аналіз маркетингового дослідження є завершальним етапом опитування респондентів. Спочатку робляться висновки поетапно, а в кінці виводиться найбільш оптимальний варіант нашого дослідження. Після анкетування було проведено обробку та аналіз анкет, результати яких можна представити у вигляді діаграм.
1)Усі 100% респондентів користуються шампунями, а не використовують різноманітні народні засоби для миття голови.
Як часто Ви використовуєте шампуні?
Рис. 2.1
По 40% респондентів використовують шампунь кожного дня, та 3-4 рази на тиждень, а 20% користуються шампунем 2 рази в тиждень.
Яким видам шампунів Ви надаєте перевагу?
Рис. 2.2
Шампунями для натурального волосся користується 40% респондентів, шампунем проти лупи 16%, для фарбованого волосся 4%, та для збільшення об’єму і для ослабленного волосся по 20% респондентів. Це означає що лише 16% людей мають постійні проблеми з лупою та змушені постійно користуватись шампунями проти лупи, а інші респонденти або не мають проблем з лупою, або ці проблеми є швидкоплинними.
Чи є у Вас проблеми з лупою?
Рис. 2.3
40% опитуваних нами людей мають проблеми з лупою, а отже дана хвороба є широко розповсюдженною, що забезпечує постійний попит на нашу продукцію.
Які засоби Ви використовуєте для боротьби з лупою?
Рис. 2.4
Дана частина опитування показує, що головним засобом для боротьби з лупою є шампунь проти лупи, саме тому його використовують 80% респондентів. Але також по 8% людей використовують лікувальні олії і 12% народну медицину, для боротьби з даною хворобою шкіри голови.
На який параметр перш за все Ви звертаєте увагу при купівлі шампуню?
Рис. 2.5
За допомогою даного запитання ми дізнались важливість кожного з фактора (розмір, ціна, дизайн, складники) при купівлі шампуню споживачем. Найважливішим фактором є складники, з яких виготовлений шампунь, він отримав 8/ 10. Але також ціна відіграє не останню роль при виборі шампуню 7/10. Також респонденти в здебільшому не звертають увагу на дизайн та упаковку шампуню, і вага даного фактору є 3,5/10.
7) Шампуням з яких складників Ви надаєте перевагу?
Рис. 2.6
80% опитуваних повідомили, що вони надають перевагу шампуням з натуральних складників, і лише 20% зі штучних. Це є добре для нашого підприємства, оскільки ми використовуємо здебільшого натуральні складники.
Яким фірмам виробникам Ви надаєте перевагу?
Рис. 2.7
Дане запитання допомогло нам визначити наших головних конкурентів. Отже, шампунями Head and Sholders користується 40 % респондентів, шампунями Pantene, Shauma, Sunsilk користуються по 12% опитуваних нами людей, Частка таких шампунів як Syoos, Elseve, Фітовал є незначною по 8 %.
За яку ціну Ви готові купити шампунь 200 мл.?
Рис. 2.8
40% респондентів готові придбати шампунь 200 мл.. за ціною від 26 до 40 грн. 48% віддадуть лише 16-25 гривень, при купівлі шампуню. І лише 12 відсотків респондентів готові купити шампунь за ціною дорожче 41 грн.
Чи користуєтесь Ви різними доповнюючи ми до шампуню ( бальзами, маски, лікувальні олії)?
Рис. 2.9
Більшість респондентів, а саме 60%, використовують різноманітні доповнюючи засоби до шампунів. Якщо в подальшому ми захочимо розширити виробництво за рахунок бальзамів або масок, то дана інформація стане для нас дуже корисною.
Чи впливає реклама на формування Вашої думки та Ваш наступний вибір?
Рис. 2.10
При формуванні думки про те , який шампунь придбати , на 60% опитуваних впливає реклама, а отже нам потрібно буде провести ефективну рекламну компанія, щоб заохотити людей до купівлі товару.
Ваш вік?
Рис. 2.11
48% опитуваних нами людей, це люди віком від 16-25 років, 28% віком від 26 до 35 років, 20% віком від 36 до 45 років, та 4% людей старших за 56 років.
Ваша стать?
Рис. 2.12
60% наших респондентів є жінки, а 40% чоловіки.
Вкажіть Ваш середньомісячний дохід?
Рис. 2.13
Отже, 20% респондентів отримують дохід у розмірі до 1000 грн, 40% від 1001 до 3000 грн., 28% щомісяця отримують дохід у розмірі від 3001 до 5000 грн., і лише 12% отримують більше 5001 грн.
Сегментування ринку
Сегментування ринку – це розподіл споживачів на групи на основі різниці в потребах, характеристиках чи поведінці і розроблення для кожної з груп окремого комплексу маркетингу. Правильне виділення ринкового сегменту – це половина комерційного успіху. Маркетологи фірми «Salud» здійснили сегментування ринку шампунів за такими характеристиками: демографічна (вікові категорії) і соціально – економічна (рівень доходу).
Сегментація за демографічним принципом:
Товар підприємтсва буде зорієнтований на людей віком від 26-45 років. В принципі демографічні характеристики не є дуже важливими для нас, адже покупці нашої продукції повинні, перш за все, не боятись «новинок».
До 15 років
16-25 років
26-35 років
36-45 років
46-55 років
Більше 56 років
Рис. 2.14
Сегментація за соціально-економічними характеристиками:
Для нашого товару соціально-економічні характеристики є найважливішими посеред інших. Вони визначають фінансовий стан покупця, його соціальний статус у суспільстві.
Рівень доходів
Високий
Середній
Низький
16-25
26-35
36-45
46-50
51 і більше
Вікова категорія
Рис. 2.15. Сегментування ринку шампунів за двома змінними
Внаслідок проведеної сегментації ринку було виявлено, що фірма займе два сегменти на ринку. Вона буде виробляти шампуні для молодих людей з середнім рівнем доходу та для людей середнього віку з високим рівнем доходу.
Підприємство «Luxury» вибирає стратегію диференційованого маркетингу, яка передбачає охоплення декількох сегментів ринку і розроблення для кожного з них окремого комплексу маркетингу. Це зменшує для фірми рівень ризику і негативні економічні наслідки в разі невдачі на якомусь сегменті. Фірма обрала саме цю стратегію оскільки молодь, яка купляє шампуні в магазині, віддає перевагу більш дешевшим товарам, а решта споживачів купують шампуні незалежно від моди, покладаючись лише на свій особистий смак та рівень доходу.
Розділ 3. Розроблення концепції товару та визначення його
характеристик
Першою і найголовнішою складовою комплексу маркетингу, що його розробляє фірма для свого цільового ринку є товар. Товарна політика охоплює різні аспекти продуктивної стратегії і тактики підприємства: формування товарного асортименту, забезпечення належного рівня якості і конкурентноспроможності, створення привабливої упаковки та розроблення товарної марки.
Підприємство «Luxury» буде виготовляти шампуні від лупи, що відрізняються винятковим дизайном, високою якістю, яка в свою чергу забезпечується використанням високоякісної сировини та новітніх технологій виробництва продукції. Розглядаючи товар як комплексне поняття, можна сприймати його на двох рівнях:
1 рівень: Товар задовольняє потребу особистої гігієни. Також головною з характеристик даного товару є та, що він забезпечує лікування такої хвороби як лупа. Шампунь ретельно очищає волосся і відновлює природний баланс шкіри голови, усуваючи проблему жирного волосся.
2 рівень: Якість товару є високою, що забезпечує перевагу над конкурентами.
Шампунь «Luxury» на основі пивних дріжджів одночасно бездоганно очищує від бруду і надлишків жиру та відновлює природний гідроліпідний баланс. На відміну від шампунів на основі синтетичних миючих сполук, нова формула активно запобігає закупорюванню волосяних фолікулів та протидіє послабленню коренів волосся. Біологічно-активні речовини (амінокислоти, мінерали, вітаміни РР, В1, В2, В6, провітамін D), що містяться у пивних дріжджах, сприяють насиченню волосяних цибулин киснем та вітамінами, забезпечують додаткову регенеруючу дію.
Одним із важливих елементів товарної політики підприємства є рішення про використання товарної марки. Пропозиція під товарною маркою сприяє зміцненню ринкових позицій, але в одночас потребує додаткових витрат і відповідно підвищує ціну свого товару. Для фірми запропоновано наступну товарну марку:
Рис. 3.1. Торгова марка
Для кращого орієнтування клієнтів у представленому асортименті товарів фірми «Luxury», кожному з них видається брошурка з зображенням, ціною, переліком якісних характеристик та місцем придбання; надається додаткова інформація щодо даного товару; гнучка система знижок для постійних клієнтів тощо. Усі ці послуги ТзОВ «Luxury» пропонує для того, щоб з повагою і найбільшими зручностями допомогти споживачу зробити правильний вибір.
Характеристика товару. Класифікація шампунів
1) «Luxury» - Проти лупи – формула з системою Liquid Clear ефективно бореться з лупою. Збагачений ментолом шампунь ефективно усуває свербіж шкіри та усуває лупу.
В найближчому майбутньому на ринку будуть представлені деякі інші моделі шампунів фірми «Luxury» :
2) «Luxury» -Тонізуючий шампунь – насичує волосся життєвою енергією та дарує відчуття свіжості.
3) «Luxury» -Ідеальна чистота – забезпечує комплексний догляд за волоссям.
4) «Luxury» -Експрес-догляд – поєднання шампуню і ополіскувача для оптимального догляду та здорового блиску в короткий термін.
5) «Luxury» -Основний догляд – м'яко очищає волосся, надаючи їм здоровий блиск.
Упаковка товару
Упаковка – це «лице» товару, це перше на що звертає уваги покупець. Будуть використовуватись пластмасові коробки.
Упаковка, в яку запаковується шампунь фірми «Luxury» виробляється з пластику. На зовнішній упаковці (коробці) вказуватиметься назва товару, фірму-виробника, її координати, штрих-код, торговий знак фірми тощо. Також використовуємо вкладку, яка містить рекламні матеріали.
Позиціонування на ринку – це забезпечення товарові чітко відокремленого від інших товарів місця на ринку й у свідомості цільових споживачів.
Товар фірми «Luxury» буде відрізнятись від товарів конкурента кращою якістю, новітніми технологіями та відносно нижчою ціною.
Будь який товар споживачі сприймають як набір певних його властивостей. Для того, щоб зрозуміти, чому покупці надають перевагу продукції саме цієї фірми, а не іншої, треба порівняти ці властивості. Результати порівнянь подані у вигляді схеми позиціонування товару.
Для графічного зображення позиціонування фірми вибираємо дві характеристики: перша – якість, друга – ціна.
Висока
5
Помірна
2
3 1
Низька
4
Низька
Висока
Ціна
Рис. 3.2. Позиціонування шампунів на ринку
Основними конкурентами нашої фірми є:
2 - «Sunsilk»;
3 - «Schauma»;
4 - «Syoss»
5 – «Head and Sholders».
(під позначкою 1 – виступає «Luxury»).
Проте одні з них не задовільняють споживачів за якістю, а інші – за ціною.
Як видно з графіка, товар може займати дві позиції – це низька якість і низька ціна і друга позиція – це висока якість і помірна ціна. Фірма обрала другу позицію – висока якість і помірна ціна. Головним конкурентом фірми на цій позиції буде фірма «Schauma».
ТзОВ «Luxury» аби втриматись на цій позиції буде використовувати тільки найкращу сировину для виготовлення шампунів.
\
Розділ 4. Визначення оптимальної ціни на товар на підставі проведення пробного маркетингу
4.1 Визначення взаємозв’язку між ціною і попитом
Для оцінки взаємозв’язку між ціною та попитом на товарі, фірма «Salud» протягом декількох місяців проводила пробний маркетинг цього товару при різних значеннях ціни.
Якщо зобразити кожну пару спостережень у системі координат, то можна отримати кореляційне поле точок.
Рис. 4.1. Кореляційне поле точок
Отримані результати дослідження ринку використовуються для проведення статистичного аналізу. Основною метою цього аналізу є складення рівняння регресії, на основі якого встановлюється взаємозв’язок між досліджуваними параметрами, тобто ціною та попитом, що в дійсності буде дорівнювати фактичному рівні збуту. Взаємозв’язок між цими параметрами близький до лінійного, тому рівняння регресії буде мати такий вигляд:
N = в0 + в1 * Ц (1)
де N – теоретичне значення обсягу збуту при відповідній ціні.
Для визначення в0, в1 слід розв’язати систему рівняння:
( nі = m* b0+ b1( Ці (2)
( nі * Ці = b0*( Ці + b1( Ці 2 (3)
де m – кількість замірів у проведеному дослідженні (m=11).
Розрахунок коефіцієнтів рівняння регресії проводиться на основі проміжних даних, отриманих в табл.1
Таблиця 1
Заміри
Ці
ni
Ці*ni
Ці^2
ni^2
Ni
Ni-n
(Ni-n)^2
1
47
87594
4116918
2209
7672708836
83263,85
-15315,2
234556604,1
2
46
89406
4112676
2116
7993432836
85872,92
-12706,2
161446779,2
3
44,5
86543
3851163,5
1980,25
7489690849
89786,525
-8792,57
77309215,27
4
43,1
93485
4029203,5
1857,61
8739445225
93439,223
-5139,87
26418242,12
5
42
90950
3819900
1764
8271902500
96309,2
-2269,89
5152404,739
6
40,4
96861
3913184,4
1632,16
9382053321
100483,712
1904,621
3627581,5
7
39,7
99853
3964164,1
1576,09
9970621609
102310,061
3730,97
13920137,82
8
38,6
106850
4124410
1489,96
11416922500
105180,038
6600,947
43572502,5
9
37,9
105843
4011449,7
1436,41
11202740649
107006,387
8427,296
71019319,4
10
37
110500
4088500
1369
12210250000
109354,55
10775,46
116110518,6
11
36,2
116485
4216757
1310,44
13568755225
111441,806
12862,72
165449439,5
452,4
1084370
44248326,2
18740,92
1,07919E+11
1084448,272
918582744,8
Проміжні розрахунки
11*в0+452,4*в1=1084370
452,4*в0+18740,92*в1=44248326,2
в1= -2609,07
в0=98579,09-41,13*(-2609,07)
в0=205890,14
_
n =98579,09
Рис. 4.2. Залежність попиту від ціни
Далі визначаємо щільність зв’язку між цими величинам, для чого обчислюють коефіцієнт детермінації.
R2=σ2N/σ2n (4)
де σ2N- факторна дисперсія, σ2N=∑(Ni-n)2/m ;
σ2n – загальна дисперсія , σ2n = ∑ni2/m-(∑ni/m)2
Звідси:
σN2 = 918582744,8/11=83507522,25
σn2 = (9810774868) – (1084370/ 11)^2 = 92937704
R2 = (581859.9091/92937704) = 0,9
Оскільки R2 в межах від 0,6 до 1, то це означає, що зв’язок між ціною і попитом щільний.
4.2 Визначення оптимальної ціни, при якій фірма отримує максимальний прибуток
У практиці ціноутворення використовують різноманітні методи визначення вихідної ціни на товари, які можна об'єднати у три базові моделі, відповідно до факторів, що визначають цінову політику фірми:
– модель ціноутворення, що базується на витратах виробництва;
– модель ціноутворення, що базується на попиті;
– модель ціноутворення, що базується на конкуренції.
Кожна модель містить конкретні методи ціноутворення. Найбільш поширені з них :
1) Метод надбавок:
Цей найпоширеніший метод ціноутворення належить до витратної моделі. Згідно з цим методом ціну товару визначають додаванням до витрат на його виробництво і збут певної надбавки.
2) Метод забезпечення цільового прибутку на інвестований капітал:
Він також належить до витратної моделі ціноутворення. Фірма прагне встановити таку ціну, яка дасть їй змогу покрити всі витрати й отримати заплановану норму прибутку на інвестований капітал.
3) Метод максимізації поточного прибутку:
Належить він до другої моделі ціноутворення — моделі, що базується на ринковому попиті на товар. Оскільки згідно із законом попиту зниження ціни на товар збільшує попит на нього (обсяг його збуту) і навпаки, фірма хоче знайти таку точку ціни на кривій попиту, яка забезпечить максимальний прибуток у найближчій перспективі. Даний метод доцільно використовувати для товарів із доволі високою еластичністю попиту по ціні.
4) Аукціон:
Цей своєрідний метод ринкового ціноутворення базується на попиті, тобто належить до другої цінової моделі. Споживачі змагаються між собою за право купівлі якогось унікального товару (найчастіше це предмети антикваріату, твори мистецтва тощо). Ціну визначає попит на товар, сила бажання придбати його.
5) Метод ціноутворення на основі рівня поточних цін:
Цей метод належить до конкурентної моделі ціноутворення. Його широко застосовують на олігопольних ринках металу, паперу, мінеральних добрив тощо, де коливання цін на однорідні товари незначні. У такій ситуації фірми орієнтуються передусім