Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Національний університет «Львівська політехніка»
Інститут комп’ютерних наук та інформаційних технологій
Кафедра інформаційних технологій у видавничій справі
Лабораторна робота №1
з дисципліни:
«Сховища даних комп’ютеризованих
видавничих систем»
.
Лабораторна робота № 1
"Таблиці і запити в СУБД Access"
Мета роботи - вивчення прийомів задання структури таблиць бази даних, заповнювати їх записами, встановлення зв'язку між ними та організації найпростіших запитів.
Завдання:
1. У відповідності з варіантом завдання описати структуру таблиць БД, заповнити їх даними, встановити зв'язки між таблицями і організувати запит з відбору даних.
2. Продемонструвати на комп'ютері заповнені таблиці, схему даних і запит.
Порядок виконання
Запустіть Access, у вікні Microsoft Access виберіть " Новая база данных " та натисніть Ok.
У вікні " Файл новой базы данных " відкрийте папку для зберігання БД, задайте файлу змістовне ім'я у відповідності з варіантом завдання та натисніть кнопку "Создать".
У вікні бази даних натисніть кнопку " Создать " і задайте структуру таблиці БД. Для цього в таблиці для опису структури задайте імена полів (відповідно до вари-Антом завдання) і вкажіть їх тип. Після вказівки типу в розділі "Свойства поля" задайте необхідні властивості поля.
Якщо необхідно, задайте ключове поле таблиці (вказані в завданні). Для цього виділіть рядок, що описує ключове поле, і на панелі інструментів натисніть кнопку "Ключевое поле". У лівій частині рядка, що описує ключове поле, повинен з'явитися значок ключа. Роль ключового поля можуть грати кілька полів таблиці. Для цього треба виділити ці поля, утримуючи клавішу Ctrl і натиснути кнопку "Ключевое поле".
Заповніть таблиці записами. Для цього виділіть потрібну таблицю у вікні БД і натисніть "Открыть". Введіть дані в поля таблиці. Для ключових полів, тип яких не є лічильником, розробіть систему кодів. Код повинен бути коротким і, певною мірою, відображати вміст запису. Наприклад, для таблиці, яка містить інформацію про співробітників, код може містити перші дві букви прізвища і числовий номер для ситуації, коли у декількох співробітників перші літери прізвища однакові. Найпростіший код для ключа - лічильник може бути вставлений автоматично.
Встановіть зв'язок між таблицями. Для цього клацніть по кнопці " Схема данных " на основній панелі інструментів. На вкладці "Таблицы" у вікні "Добавление таблицы " виділіть таблиці БД і натисніть "Добавить". У вікні "Схема данных" зв'язки встановлюються по черзі між парами таблиць. Визначте головну таблицю в парі. Виділіть у схематичному зображенні головної таблиці ключове поле та перетягніть його на те поле в підпорядкованій таблиці, з яким встановлюється зв'язок. У вікні «Связи» встановіть прапорець "Сохранение целостности базы данных" - зображення таблиць будуть пов'язані лініями, що показують тип зв'язку. Закрийте вікно схеми даних.
У вікні БД перейдіть на вкладку "Запросы" і натисніть "Создать". Додайте всі наявні таблиці в запит - у верхній частині вікна запиту повинна бути відображена схема даних.
Додайте до рядка "Поле" в нижній частині вікна запиту імена полів таблиць БД, що відбираються цим запитом. Для цього клацніть мишею в комірці першого рядка та зі списку виберіть потрібне поле. У списку зірочками позначені назви таблиць, а без зірочок - поля таблиць. Закрийте вікно запиту і збережіть його, задавши змістовне ім'я.
Перегляньте запит, натиснувши кнопку "Открыть" у вікні БД .
Індивідуальне завдання:
Завдання 13.
Розробити інформаційну систему "Адміністратор готелю". БД системи містить чотири таблиці: "Готельні номери", "Проживання", "Заявки на бронь" та "Інформація про місця".
"Готельні номери":
* Номер кімнати (ключове поле);
* Число місць.
"Проживання":
* Прізвище, ім'я, по батькові;
* Серія та номер паспорта;
* Дата початку проживання;
* Дата закінчення проживання;
* Номер кімнати;
* Номер місця.
"Заявки на бронь":
* Номер заявки;
* Організація або особа, яка подала заявку;
* Заявляється початок проживання;
* Заявляється закінчення проживання;
* Кількість заявлених місць.
"Інформація про місця":
* Номер кімнати (ключове поле разом з номером місця);
* Номер місця;
* Стан (зайнято, вільно або заброньовано);
* Номер заявки (якщо заброньовано).
Результат виконання
1.
/
2.
/
3.
/
Висновок: на лабораторній роботі я ознайомилась з прийомами задання структури таблиць бази даних, заповнила їх записами, встановила зв'язки між ними та створила найпростіші запити.