Семінарське заняття 3
Тема: Соціально-економічні відносини в управлінні регіональним розвитком. Економічний розвиток регіону
Питання для усного опитування та дискусії
3.1. Нові форми відносин соціально-економічного розвитку регіону.
3.2. Регіональний господарський механізм.
3.3. Регулювання підприємницької діяльності в регіоні.
3.4. Нові форми регіонального розвитку продуктивних сил: спеціальні економічні зони, території пріоритетного розвитку, регіональні науково-технологічні парки.
3.5.Нові виробничі системи у розвитку регіональної економіки – кластерні об’єднання.
3.6. Сутність та принципи соціально-економічного розвитку. Л. 6 пит 1
3.7. Інвестиційна привабливість регіонів України. Державне регулювання інвестиційної діяльності л 6 пит 3.
3.8. Природно-ресурсний потенціал регіону.л 6 пит 5
Аудиторна письмова робота
Виконання студентами тестових завдань з питань теми заняття.
Методичні вказівки
Ключовими термінами, на розумінні яких базується засвоєння навчального матеріалу теми, є: регіональний господарський механізм; місцевий бюджет; регіональний бюджет; механізм формування місцевих бюджетів; податкова політика регіону; підприємницька діяльність; ринкова інфраструктура; спеціальні економічні зони; території пріоритетного розвитку; науково-технологічні парки; кластерні об’єднання; соціально-економічний розвиток; інвестиції;
7. Правову основу організації і регулювання інвестиційної діяльності в Україні закладають Закони України "Про інвестиційну діяльність", "Про цінні папери і фондову біржу", "Про іноземні інвестиції", Господарський кодекс України, а також понад 100 інших нормативно-правових актів, що регламентують економічні відносини суб'єктів НЕС у питаннях інвестиційної діяльності.
Принципи державного регулювання інвестиційного процесу в Україні:
o підвищення ролі і збільшення частки власних (внутрішніх) джерел інвестування національної економіки;
o удосконалення нормативно-правової бази з метою збільшення обсягів залучення інвестицій;
o забезпечення позитивних, інноваційних мікроструктурних зрушень;
o послідовна децентралізація інвестиційного процесу (передача функції забезпечення інвестиціями господарюючим суб'єктам);
o збільшення частки власних коштів суб'єктів господарювання у фінансові інвестиційні проекти;
o виділення бюджетних коштів переважно для реалізації державних пріоритетів, програм, проектів, спрямованих на забезпечення структурних зрушень в економіці у напрямку формування PCE;
o адресність інвестицій (фінансування інвестиційних проектів відповідно до державних цільових програм);
o розміщення централізованих КВ на конкурсній основі;
o надання переваги раніше розпочатому будівництву, технічному переобладнанню та реконструкції діючих підприємств;
o обов'язкова державна експертиза кожної інвестиційної програми і проекту (для визначення їх відповідності цілям і пріоритетам ДЕП та соціально-економічної ефективності);
o перехід від бюджетного фінансування до кредитування інвестиційних проектів;
o розширення джерел фінансування інвестиційних проектів (змішане фінансування);
o запровадження системи страхування інвестицій;
o здійснення відповідними державними організаціями контролю над цільовим використанням централізованих інвестицій тошо.
Державне регулювання інвестиційної діяльності здійснюється шляхом:
o прямого управління інвестиціями;
o регулювання умов інвестиційної діяльності;
o контролю за законністю здійснення інвестиційної діяльності всіма учасниками інвестиційного процесу та інвесторами. Пряме управління інвестиціями з боку держави здійснюється органами центральної та місцевої влади й управління. На макроекономічному рівні - це Міністерство економіки, Міністерство з питань будівництва, архітектури і ЖКГ, Державна комісія з ЦП та фондового ринку, відділ будівельного комплексу та промисловості будівельних матеріалів у складі Мінекономіки, управління з реалізації інвестиційних програм і державного замовлення, яке функціонує у складі Міністерства з питанні, будівництва, архітектури і ЖКГ, та інші органи центральної виконавчої влади.
Визначають державне регулювання інвестиційної діяльності;
o показники соціально-економічного розвитку країни;
o національні та регіональні програми розвитку національного виробництва;
o державний та місцеві бюджети, передбачені в них обсяги державного фінансування інвестиційної діяльності.
Отже, пряме управління інвестиціями передбачає;
o прогнозування, планування та програмування розвитку національної економіки та окремих її структурних елементів;
o формування бюджету, передбачення у ньому обсягів державного фінансування інвестицій;
o планування централізованих державних коштів;
o розміщення держконтрактів і контроль за їх виконанням;
o визначення умов реалізації інвестиційних проектів та їх експертизу;
o проведення інвестиційної діяльності (інвестування бюджетних, позабюджетних та інших коштів, передбачених для цих цілей). Обсяги державних інвестицій за рахунок коштів ДБ за поданням уряду затверджує ВР України у ДПЕСР України.
За рахунок бюджетних асигнувань здійснюється інвестування не тільки ЦКП, а й розвитку соціальної інфраструктури загальнодержавного значення (передбачає формування переліку таких об'єктів). Фінансування розвитку таких об'єктів соціальної інфраструктури здійснюється у формі прямих бюджетних асигнувань і у формі державного кредиту. Розвиток соціальної інфраструктури у містах і селищах міського типу фінансується за рахунок коштів місцевих бюджетів.
Міністерства і відомства визначають (конкретизують) дані щодо ризиків та обсягів інвестицій за відповідними програмами.
напрямами та об'єктами і забезпечують цільове використання державних коштів через виконання завдань державних замовлень (державних контрактів). Державне замовлення на виконання робіт у капітальному будівництві є однією з головних форм реалізації державних інвестицій.
Державні, міждержавні та регіональні інвестиційні проекти та програми, що фінансуються за рахунок бюджетних і позабюджетних коштів, підлягають обов'язковій державній експертизі.
Важливим елементом регулювання інвестиційної діяльності є експертиза інвестиційних проектів. Інвестиційний проект - це планування, аналіз та освоєння інвестицій (інвестиційна діяльність). Реалізація інвестиційної політики держави передбачає розробку й аналіз інвестиційних проектів. Обов'язковій державній експертизі підлягають державні, міждержавні й регіональні інвестиційні проекти та програми, які реалізуються за рахунок бюджетних і позабюджетних коштів. Інвестиції, які фінансуються з інших джерел, підлягають державній експертизі з питань дотримання екологічних, санітарно-гігієнічних вимог, вимог пожежної безпеки, архітектурних вимог, будівельних вимог і правил. Особливі вимоги щодо експертизи висуваються до інвестиційних проектів із залученням іноземних інвестицій, де виникають вимоги щодо отримання митних і податкових пільг.
Семінарське заняття 4
Тема: Регулювання розвитку соціальної інфраструктури регіону. Регіональні ринки
1 СІ як об’єкт регіонального управління. Л 7 пит 1
4.2.Програмно-цільовий метод управління соціальною інфраструктурою у регіонах. Л 7 пит 3
4.3.Регулювання розвитку галузей соціально-побутової та соціально-духовної інфраструктури.
4.4.Становлення регіональних ринкових відносин.
4.5.Економічне районування регіональних ринків та їх типізація.
4.6.Формування інфраструктури регіональних ринків та механізму їх регулювання.
4.7.Міжрегіональні економічні зв’язки.
Аудиторна письмова робота
Виконання студентами тестових завдань з питань теми заняття.
Методичні вказівки
Ключовими термінами, на розумінні яких базується засвоєння навчального матеріалу теми, є: соціальна інфраструктура; громадські фонди споживання; нормативний споживчий бюджет; роздрібний товарооборот; житлово-комунальне господарство; побутове обслуговування; транспорт і засоби зв’язку ; освіта; культура; показники діяльності закладів охорони здоров’я
РЕГУЛЮВАННЯ РОЗВИТКУ ГАЛУЗЕЙ СОЦІАЛЬНО-ПОБУТОВОЇ ІНФРАСТРУКТУРИ РЕГІОНУ
Торгівля і громадське харчування.
Задовольняти попит населення на товари народного споживання, культурно-побутового призначення і господарського вжитку повинна торгівля, яка виконує роль посередника між матеріальним виробництвом і споживанням.
Роздрібний товарообіг характеризує насамперед обсяг продажу товарів міському і сільському населенню для задоволення особистих потреб.
Основним чинником формування обсягу і структури товарообігу є розмір платоспроможного попиту населення, який характеризує можливі витрати населення на купівлю товарів і оплату послуг. Прогнозують платоспроможний попит по окремих територіях на основі балансів грошових доходів і витрат. Для розрахунку цього показника від загальної суми грошових доходів населення віднімають суми обов'язкових платежів і добровільних внесків, приросту заощаджень, а також переказані та внесені на акредитиви суми.
Зростання товарообігу, розвиток матеріально-технічної бази торгівлі зумовлюють збільшення чисельності працівників у цій сфері. Тому за темпами зростання товарообігу і розвитку матеріально-технічної бази торгівлі розраховують чисельність працівників торгівлі на перспективу, враховуючи досягнення науково-технічного прогресу в торгівлі і практику застосування прогресивних форм обслуговування покупців.
Товарообіг громадського харчування па всіх підприємствах торгівлі прогнозують окремим показником і вводять його складовою частиною до загального обсягу роздрібного товарообігу. Товарообіг громадського харчування включає реалізацію населенню продукції і купівельних товарів.
Житлово-комунальне господарство.
Це складний комплекс підгалузей, завданням яких є задоволення комунальних, побутових і соціально-культурних потреб населення. До його складу входять житлове господарство, санітарно-технічні підприємства, служби інженерних мереж і споруд, транспорт, енергетичне господарство, всі види зовнішнього благоустрою, протипожежна охорона, служби обрядових і спеціальних послуг.
Найважливішими показниками програми житлового будівництва є введена в дію загальна житлова площа, кількість квартир, ліміт капітальних вкладень.
Обсяг житлового будівництва в регіоні на перспективу визначають за потребами у житлі з урахуванням розселення, прогнозних даних про зростання промислового виробництва, перспективні чисельність і структуру населення, санітарно-гігієнічні норми житлової площі (або норми можливого забезпечення житлом) на одного жителя в перспективному періоді. Враховують також вибуття житлової площі (знесення старих, ліквідація непридатних для проживання приміщень, знесення у зв'язку з реконструкцією населеного пункту).
Необхідний приріст житлової площі:
П = НЧ – Пн + Вж
де Н – норматив житлової площі на одного мешканця; Ч – перспективна чисельність населення; П – наявність житлової площі на початок прогнозного періоду; Вж – вибуття житлової площі в прогнозному періоді.
Побутове обслуговування.
Належне побутове обслуговування населення сприяє економії суспільної праці, витрат, раціональному використанню вільного часу, зближенню рівнів життя міських і сільських жителів.
Побутові послуги охоплюють сотні видів діяльності, які можна згрупувати таким чином: ремонт і індивідуальне пошиття взуття, швейних, хутрових, шкіряних виробів, головних уборів і текстильної галантереї; ремонт, пошиття і в'язання трикотажних виробів; ремонт побутових машин і приладів; ремонт і виготовлення металовиробів, меблів; ремонт і техобслуговування транспортних засобів індивідуального користування; хімчистка і фарбування; послуги пралень, фотографій і фотокінолабораторій; ремонт і будівництво житла на замовлення населення; послуги лазень і душових, перукарень, прокатних пунктів; транспортні, ритуальні та інші послуги.
Прогноз попиту на побутові послуги здійснюється за допомогою методів: економіко-математичного і нормативного. Економіко-математичний метод ґрунтується на дослідженні динамічних чинників, що впливають на формування попиту.
Нормативний метод ґрунтується на застосуванні раціональних норм споживання окремих видів побутових послуг на душу населення. Науковими критеріями задоволення потреб населення в побутових послугах є нормативи споживання. Вони передбачають раціональне забезпечення населення одягом, взуттям, меблями, предметами домашнього вжитку тощо. Оскільки потреби в послугах змінюються досить швидко, то нормативи доцільно розробляти на відносно нетривалий період (до 5 років).
Пасажирський транспорт і засоби зв'язку.
Головне завдання пасажирського транспорту – максимальне задоволення потреб населення у перевезеннях. Пасажирські перевезення в межах регіону поділяють на внутрішньо-міські та внутрішньо-районні або на сільські та міжрайонні.
Для аналізу роботи пасажирського транспорту і визначення перспектив його розвитку в регіоні застосовуються такі показники: кількість перевезених пасажирів у міжрайонному сполученні і пасажирообіг (в тому числі по видах транспорту); середня відстань перевезень одного пасажира окремими видами транспорту; довжина автомобільних шляхів загального користування, в тому числі з твердим покриттям; будівництво нових автомобільних шляхів; реконструкція доріг; обсяг капітальних вкладень на будівництво і реконструкцію доріг; площа території; протяжність транспортних шляхів на 100 км2 території.
Обсяг пасажирських перевезень всіма видами транспорту визначають за чисельністю населення та його транспортною рухомістю, розміром і структурою території обслуговування (відповідно до її планування) та зумовленою цим середньою дальністю поїздок пасажирів. Дані про середньорічну чисельність населення беруть з відповідної статистичної звітності.
Q = Н х В,
де Н – чисельність населення регіону; В – транспортна рухомість населення.
Транспортна рухомість населення – це кількість поїздок у розрахунку на одного жителя на рік. Вона дорівнює частці від ділення загальної кількості пасажирів, що перевозяться всіма видами транспортних .засобів у регіоні, на кількість жителів регіону.
Прогноз пасажирських перевезень має ґрунтуватись на вивченні пасажиропотоків, зокрема їх динаміки за минулі роки і наміченого зростання транспортної рухомості населення. Прогнозні показники пасажирообігу потім коригують з урахуванням сфер доцільного використання різних видів транспорту, їх пропускних спроможностей.
Органи територіального управління повинні особливу увагу приділяти внутрішньоміським перевезенням, Внутрішньоміський пасажирообіг залежить від визначеної на перспективу чисельності міського населення, його транспортної рухомості та середньої дальності поїздок. Тому періодично досліджують пасажиропотоки по періодах доби, днях тижня, місяцях року, напрямах. Регіональні органи управління розробляють (за погодженням з територіальними транспортними організаціями) схеми маршрутів автобусів.
В обґрунтуванні необхідності розширення засобів зв'язку треба зазначити заходи щодо найбільш повного задоволення потреб населення в послугах поштового, телеграфного і телефонного зв'язку, радіоточках і телебаченні, а також щодо розповсюдження періодичних друкованих видань з цих питань.
Прогнозування розвитку засобів зв'язку пов'язане з розробкою показників приросту кількості відділень зв'язку, телефонних станцій, телефонів-автоматів, абонентів міського і сільського телефонного зв'язку, трансляційних радіоточок, довжини телефонних міжміських ліній, потужності міських та сільських телефонних станцій тощо.
Основними показниками виробничо-фінансової діяльності підприємств зв'язку є: обсяг продукції (кількість вихідного, вхідного і транзитного обміну – листів, грошових переказів, посилок, періодичних видань, міжміських телефонних розмов, телеграм); пробіг транспорту, який перевозить пошту; кількість обслуговуючих каналів; довжина ліній зв'язку та ін.
РЕГУЛЮВАННЯ РОЗВИТКУ ГАЛУЗЕЙ СОЦІАЛЬНО-ДУХОВНОЇ ІНФРАСТРУКТУРИ РЕГІОНУ
Народна освіта.
Регулювання розвитку народної освіти має охоплювати мережу дошкільних закладів, загальноосвітніх шкіл, шкіл і груп з подовженим днем, шкіл-інтернатів, інтернатів при школах тощо.
Для визначення потреб населення в дошкільних закладах використовують дані про чисельність дітей на перспективу і про кількість їх згідно з останнім переписом населення, народжуваність та ін.
Кількість місць у дитячих дошкільних закладах на кінець прогнозного періоду (незалежно від відомчої підпорядкованості) розраховують за формулою
К м.п. = К м.п. + К м.введ – К м. виб
де Км.п. – кількість місць на початок прогнозного періоду; Км.введ – кількість введених місць; Км.виб – кількість вибулих місць.
На підставі даних про потребу в дитячих дошкільних закладах розробляють зведену програму будівництва цих закладів по регіону.
Основний показник, на підставі якого здійснюють усі розрахунки на перспективу (кількість шкіл, класів, педагогічних кадрів та ін.), є контингент учнів. Його визначають по типах шкіл і групах класів (І – IV; V – IX; Х – XI), виходячи з кількості учнів у віці від 6 до 16 років на початок навчального періоду, можливого збільшення контингенту за рахунок приймання в перші і дев'яті класи та очікуваного скорочення кількості учнів за рахунок випуску дев'ятих і одинадцятих класів.
Аналіз стану мережі професійно-технічних середніх спеціальних і вищих навчальних закладів у регіоні, контингенту випускників дає змогу виявити тенденції у забезпеченні регіону кваліфікованими кадрами, встановити джерела їх поповнення і шляхи використання. Дані аналізу можна використати і для прогнозування підготовки кадрів відповідно до потреби області, району і міста.
Підготовку кадрів та додаткову потребу в них прогнозують за допомогою балансових розрахунків. При цьому визначають: додаткову потребу в робітниках основних професій або професійних груп по галузях господарства; джерела забезпечення потреби за формами підготовки; відповідність між кількістю робочих місць з урахуванням нового будівництва та реконструкції і якісним, тобто професійним, складом робочої сили.
Культура.
До культурно-освітніх закладів належать бібліотеки всіх типів, всі види клубів, музеї, парки культури та відпочинку і т. д.
Потребу в будівництві об'єктів культури визначають за встановленими нормами (кількість місць на 1000 чол.) з урахуванням виділених на це асигнувань і прогнозу про приріст населення. За даними про фактичне забезпечення населення клубними закладами, необхідні нормативи і капіталовкладення, що спрямовуються на їх розвиток, прогнозують приріст клубних закладів на визначену перспективу. Передбачають розвиток мережі парків культури і відпочинку в містах, робітничих поселеннях, у кожному районному центрі та найбільших населених пунктах сільської місцевості.
Основним показником прогнозування кіномережі є рівень кінофікації. Для села він означає кількість жителів на одну сільську кіноустановку, або частку сільських населених пунктів, які мають кіноустановки з платним показом кіно4^ільмів. Забезпеченість міського населення кіноустановками визначають за кількістю місць для кіноглядачів на 1000 чоловік.
Регулювання розвитку і розміщення закладів культури здійснюють з урахуванням особливостей розселення та умов кожного регіону. Основна ланка в прогнозуванні розвитку культури – адміністративний район, місто. Починають прогнозування в містах, робітничих поселеннях і райцентрах, у селах, а потім отримані дані узагальнюють по області. При цьому особливу увагу приділяють зближенню рівнів культурного обслуговування населення міст і сільської місцевості.
Охорона здоров'я, фізкультура і спорт.
Для обґрунтування перспективного розвитку охорони здоров'я потрібно знати вихідний його рівень і наявні тенденції, кількісні і якісні показники діяльності лікувально-профілактичних, аптечних, санаторно-курортних, санаторно-епідеміологічних закладів, закладів відпочинку, а також потреби в них і ступінь задоволення цих потреб.
Показниками діяльності закладів охорони здоров'я є насамперед кількість лікарняних ліжок, амбулаторно-поліклінічних закладів, ліжок у санаторіях, місць у будинках відпочинку тощо. Забезпеченість населення регіону лікарняними ліжками визначають у розрахунку на 1000 або на 10000 жителів на кінець прогнозного періоду.
Якісні показники роботи закладів охорони здоров'я – тривалість перебування хворого в лікарні, оборот ліжка, рівень госпіталізації. Потребу конкретного регіону середньорічних в лікарняних ліжках можна розрахувати за формулою
Л = Н х Г х П / Д х 100,
де Н – чисельність населення; Г – процент госпіталізації населення (рівень госпіталізації); П – середня кількість днів перебування хворого в лікарні; Д – тривалість використання ліжка протягом року, днів.
Забезпеченість лікарняними ліжками (Зл) з розрахунку на 10000чол.
Зл = Лл х 10000 / Н
Систему охорони здоров'я в містах і сільській місцевості треба розглядати як єдину систему регіону. Обґрунтовуючи будівництво і розширення лікарень районного центру і міста обласного підпорядкування, враховують необхідність госпіталізації в них сільського населення.
Потужність амбулаторно-поліклінічних закладів установлюють на основі нормативів кількості відвідувань лікарень одним жителем за рік, загальної чисельності населення і даних про пропускну спроможність існуючої мережі амбулаторно-поліклінічних закладів.
Прогноз розвитку фізкультури і спорту ґрунтується на даних про демографічну структуру населення регіону, фактичний рівень розвитку фізкультури і спорту серед усіх груп населення, даних статистичної звітності, матеріалів соціологічних досліджень.
У розподілі капіталовкладень на розвиток фізкультури і спорту доцільно приділити увагу насамперед будівництву споруд для занять масовими видами спорту із залученням коштів підприємств і організацій та спортивних комплексів у містах і облаштованих спортивних майданчиків у більшості сільських населених пунктів.
4.Становлення регіональних ринкових відносинРинкові відносини є антиподом лімітно-розподільчої системи зв'язків і залежностей. Вони передбачають різноманітність форм власності, свободу вибору партнерів, використання цін, що ґрунтуються на співвідношенні попиту і пропозиції, конкуренцію і оптимальні норми взаємовідносин партнерів, наявність розвиненої фінансово-кредитної системи, яка обслуговує сферу обігу, еквівалентні відносини між суб'єктами регіональної І системи і т. д. Форми вияву цих відносин у кожній області різні залежно від соціально-економічної структури, природних І умов, стартового рівня економічного і соціального розвитку. За економічною суттю регіональний ринок є сукупністю високолокалізованих соціально-економічних процесів і відносин у сфері обігу, яка формується під впливом попиту і пропозиції кожного адміністративно-територіального утворення. Ринкова економіка створює нові можливості для розвитку продуктивних сил і виробничих відносин за рахунок таких чинників:
підвищення ролі споживача, який стає провідним чинником формування кон'юнктури ринку, визначення вимог до асортименту і якості товарів та послуг;
стимулювання розвитку виробництва продукції, яка визнана ринком суспільно необхідною, економічно вигідною і соціально виправданою;І
створення умов для вільного вибору партнерів і формування
Найбільш раціональних схем торгово-економічних і виробничих зв'язків та залежностей;перевага пропозицій над попитом, що пов'язано з насиченням ринку товарами та послугами широкого асортименту і високої якості;стимулювання інновацій, які забезпечують перехід до нових технологічних систем і високопродуктивної техніки;поєднання вільного вибору соціально-економічних і техніко-технологічних напрямів розвитку виробництва з високою відповідальністю за очікувані результати функціонування та можливі наслідки;формування саморегулятивного механізму економічних відносин і стимулювання ділової ініціативи.Разом з тим ринкові відносини породжують негативні наслідки (різке підвищення цін на більшість видів продукції і товари широко вжитку; спад виробництва; зниження рівня життя; посилення розмежування населення за доходами і матеріальною забезпеченістю; зростання інфляційних процесів) та ускладнюють умови розв'язання економічних і соціальних проблем регіонального розвитку.Становлення ринкової економіки неминуче призводить до ліквідації збиткових підприємств і скорочення малоефективних робочих місць, загострює проблеми збалансування трудових ресурсів і робочих місць, а також працевлаштування, ускладнює процес забезпечення населення товарами у зв'язку з вільним ціноутворенням, посиленням диференціації в рівнях економічного і соціального розвитку регіонів. Ці неординарні ситуації потребують і неординарних методів їх регулювання.Механізм ринкового регулювання не в змозі розв'язувати довгострокові стратегічні завдання, забезпечити соціальний захист населення, а також гарантувати справедливість у розподілі та споживанні національного доходу, здійсненні регіональної ресурсозберігаючої політики, забезпеченні інженерно-технічного облаштування території, формуванні єдиних соціально-економічних принципів містобудування. Не слід очікувати від механізму ринкових відносин і вирішення екологічних проблем. Регіональні ринкові відносини зумовлюють протистояння між населенням як сукупності споживачів і низкою суб'єктів ринкових зв'язків.До нових учасників ринкових відносин можна віднести:населення з грошовими ресурсами, за які в будь-якому місці і в будь-який час можна було б придбати товари і отримати послуги відповідного асортименту і якості;підприємства різних форм власності, що виробляють товари широкого вжитку і надають послуги, незалежно від їх відомчої підпорядкованості;сільськогосподарські підприємства;кооперативи, що виробляють товари і послуги;особи, що займаються індивідуальною трудовою діяльністю;житлові і гаражні кооперативи;індивідуальні підсобні господарства і садово-городні кооперативи.Становище учасників ринкових відносин залежить від рівня розвитку виробництва і темпів зростання доходів населення.^
5. Економічне районування регіональних ринків та їх типізація. Регіональні ринки можна згрупувати за такими ознаками:
територіальний масштаб, або ареал;
місце товарів і послуг у регіональному відтворювальному процесі;
споживчі властивості товарів;
функціональні властивості товарного руху і формування товарних ресурсів.
Багаторівневий характер територіальної організації сфери обігу передбачає різний територіальний масштаб, або ареал ринків. За цією ознакою розрізняють такі регіональні ринки: поселенські в населених пунктах сільської місцевості, районні, міжрайонні, міські, обласні, міжобласні, загальнодержавні, міждержавні. Кожний вид ринку має свою інфраструктуру з особливостями її розміщення, розвитку та функціонування, місткістю, каналом і схемою товарообороту.За місцем товарів у регіональному відтворювальному процесі виділяють ринки споживчі, ринок засобів виробництва, ринок капіталу і цінних паперів, ринок праці. Якщо результативність споживчих ринків виявляється в рівні життя населення, то ринок засобів виробництва грунтується на державному замовленні та економічній самостійності і відповідальності виробників. Залежно від споживчих властивостей товарів виділяють ринки одягу, взуття, тканин, цукру, фруктів тощо.Основу регулювання регіональних ринків має становити науково-обґрунтована схема економічного районування сфери обігу, найголовнішими ланками якої є реалізація засобів виробництва, зовнішня торгівля, переважна частина закупівель сільськогосподарської продукції і продажу товарів населенню. Районування обороту товарних ресурсів дає змогу комплексно вирішувати питання ринкоутворення в загальній схемі розвитку і розміщення продуктивних сил регіону. Воно передбачає визначення центрів концентрації виробництва продуктів і зон збуту. При цьому треба виходити з того, що рух товарів повинен здійснюватися з районів виробництва через оптові організації, розміщення яких більш сприятливе відносно районів споживання. Крім того, треба враховувати порівняльну ефективність руху різних товарів у конкуруючих напрямах та їх собівартість у районах споживання.Районування сфери обігу вирішує три взаємозв'язаних завдання:
визначення ролі місцевого промислового і сільськогосподарського виробництва у формуванні фондів споживання регіонального ринку, а також економічно обґрунтованої зони збуту товарів місцевого виробництва за межами регіону;
групування територій з однаковими соціально-економічними і природними умовами, що впливають на розміри попиту та його структуру;
визначення оптимальної схеми розміщення оптових баз з урахуванням безперебійного постачання товарів для задоволення потреб населення при мінімальних господарських витратах обігу, максимальній швидкості обороту товарних ресурсів.
У регіональній економіці існують об'єктивні суперечності між ринком і виробництвом, між попитом і пропозицією. За класичною схемою розв'язувати їх треба через розвиток продуктивних сил і підвищення рівня життя населення. Виявляються ці суперечності в тому, що територіальна структура виробництва не збігається із структурою споживання, розміщення виробництва — з географією попиту, сезонність виробництва — з сезонністю споживання. Отже, виникає потреба в організації такої системи ринкових зв'язків, яка б могла розв'язати ці суперечності.На розміщення підприємств сфери товарного обігу впливають як економічні, так і містобудівельно-планувальні чинники, головними з яких є: розміри міста і сільського населеного пункту; чисельність і густота населення; коефіцієнт близькості населених пунктів; зонування міських територій; розміщення промислових об'єктів, адміністративних і культурних закладів; транспортні зв'язки; напрями й інтенсивність основних потоків руху; купівельна спроможність населення та ін. Функції сфери обігу в кожній адміністративній області визначаються переважанням тих чи інших чинників.З огляду на територіальну організацію сфери товарного обігу і формування регіональних ринків області України можна поділити на три групи.Області першої групи мають найсприятливіші умови розвитку, тому стають центрами широкого міжрайонного обміну. Виробництво в них за масштабами може забезпечити окремими групами товарів як внутрішньообласні, так і міжобласні потреби. Це створює умови для концентрації у сфері обігу великих мас товарів як для місцевого, так і для позарайонного споживання. У таких областях розміщені великі оптові бази та асоціації оптової торгівлі міжрайонного значення.^ До другої групи належать області, в яких товарно-грошові відносини та інтереси ринку обмежуються переважно забезпеченням внутрішньообласних потреб у слабкомобільних товарах широкого вжитку. Як правило, більшість продовольчих товарів виробляється всередині адміністративної області.Третю групу становлять області, де ринок формується за рахунок завезення значної кількості товарів з інших областей країни.Наведене орієнтовне групування областей за ознаками формування ринків та їх функціями визначає структуру товарообороту та оптимальні розміри оптових і роздрібних підприємств. Ринкові відносини дедалі більше розширюються, охоплюючи крім товарів і послуг також житло, капітал, інформацію, тобто структура регіонального ринку стає багатосекторною. П сектори пов'язані між собою і в сукупності повинні повністю забезпечу вати потреби населення.Ринок споживчих товарів — це територіальна організація сфери обігу, яка повинна забезпечити на основі різних форм товарно-грошових відносин потреби населення при мінімальних витратах обігу. Регіональний ринок споживчих товарів характеризується:
наявністю промислового і сільськогосподарського виробництва і з обсягом товарної продукції, достатнім для формування внутріш- і ньо- та міжрегіональних балансів товарів народного споживання;
наявністю в регіоні економічно вигідних міжрегіональних та внутрішньореґіональних зв'язків у забезпеченні населення товарами широкого вжитку;
значною місткістю ринку споживчих товарів, який безпосередньо залежить від платоспроможного попиту населення та рівня розвитку невиробничої сфери регіону;
обов'язковим поєднанням програмно-регулятивних та неорганізованих започаткувань у формуванні регіонального ринку.
Перелічені ознаки регіонального ринку споживчих товарів характеризують його як єдину територіальну систему організації сфери обороту товарних ресурсів. Вони є важливими для прогнозування перспектив розвитку цієї сфери та рівня споживання.Розробка наукових основ формування продовольчого ринку, як важливої складової продовольчої безпеки, вимагає вирішення ряду теоретичних питань, пов'язаних з уточненням змісту досліджуваної категорії з позицій сучасних вимог. Відправним моментом у дослідженні проблеми є розгляд продовольчого ринку як економічної категорії з притаманною їй інформаційною, ціноутворюючою, регулюючою та іншими функціями, а також як складної системи взаємодії покупців, виробників продовольства і сировини, суб'єктів виробничої і збутової інфраструктури та держави в особі центральних, регіональних і місцевих органів управління.Із сказаного випливає, що продовольчий ринок необхідно розглядати як складну інтегровану систему з великою кількістю господарюючих суб'єктів і посередників, різноманітністю соціально-економічних процесів, які тут протікають, неоднозначністю завдань, які необхідно вирішити, значними обсягами інформації, постійно зростаючим числом зв'язків між учасниками ринку. Його основними системними властивостями є відокремленість, структурованість та динамізм. Виділені властивості дозволяють досліджувати продовольчий ринок не як набір господарюючих об'єктів, що функціонують у межах певної території, а як систему, здатну адекватно реагувати на організаційно-управлінські впливи.6. Формування інфраструктури регіональних ринків та механізму їх регулюванняУ зв'язку з переходом від лімітно-розподільчих до товарно-грошових відносин зростає значення надійної інфраструктури регіонального ринку. Вона включає: матеріально-технічну базу оптової і роздрібної торгівлі; базу вивчення попиту та інформаційно-комерційне забезпечення учасників ринкових відносин; кредитно-розрахункові структури.Матеріально-технічну базу оптової і роздрібної торгівлі становлять об'єкти акумуляції товарів та їх зберігання, торгові
За своєю економічною суттю ринок є саморегулюючою системою відтворення, найбільш ефективним способом зв'язку виробництва і споживання, який дозволяє виявляти потреби суспільства і можливості виробників, здійснювати суспільну оцінку економічної ефективності процесу виробництва і розподілу. Для його ефективного функціонування необхідні такі передумови, як самостійність і економічна відповідальність, конкуренція, матеріально-фінансова та структурна збалансованість, державне регулювання. Ринок, як механізм, здійснює цілий ряд функцій:
функція зв'язуючої ланки виробника і споживача. В цій якості ринок забезпечує прямі і зворотні зв'язки між виробником і споживачем. З одного боку, виробництво за допомогою ринку здійснює вплив на споживання, в тому числі на формування потреб, коли, пропонуючи нові товари, воно сприяє і розвитку потреб. З іншого боку, споживання тих чи інших товарів має вплив на виробництво, збільшення обсягів продукції, що користується попитом, покращання її якості тощо. Це здійснюється шляхом вивчення існуючого попиту і пропозиції, а також прогнозу на певну перспективу за допомогою системи маркетингу
функція встановлення основних пропорцій в народному господарстві. В цій якості ринок виконує регулюючу функцію структури суспільного продукту, визначає змагальність, рівень конкурентоспроможності, яка сприяє мінімізації затрат;
функція визначення суспільної значимості даного продукту і затрат праці. Ця функція може бути реалізована в умовах бездефіцитного виробництва, в умовах, коли покупець має вибір при відсутності монопольного стану у виробництві і наявності певної кількості виробників, що обумовлює конкуренцію між ними;
функція забезпечення високої ефективності виробництва, тобто використання економічних важелів зниження виробничих витрат, у першу чергу, за допомогою механізму ціноутворення;
функція реалізації економічних інтересів продавців і покупців;
функція забезпечення демократизації господарського життя, реалізації принципів самоуправління.
Найважливішими елементами ринку є попит, пропозиція, ринкова ціна та конкуренція, які характеризують кон'юнктуру ринку. При цьому попит на продовольчу продукцію визначається не потребою взагалі, а базується на наявності відповідних фінансових ресурсів платоспроможного попиту. Платоспроможний попит на ринку продовольства виражає сукупну потребу в товарній продукції при даному рівні ринкових цін на продовольство та сировину і визначається на основі аналізу динаміки обсягів і структури товарної продукції та середнього рівня цін.Іншим важливим елементом ринку є пропозиція, під якою розуміється сукупність продовольчих товарів, яка при даному рівні цін може бути пред'явлена до реалізації на даному ринку всіма товаровиробниками, включаючи і можливий ввіз-вивіз за межі країни, тобто кількість товарів, яку при даній ціні згодні виробити і запропонувати до продажу товаровиробники.Ціна на ринку продовольства являє собою грошовий вираз вартості продуктів харчування. Ринкові ціни під впливом співвідношення попиту і пропозиції відхиляються від вартості товару. При перевищенні попиту над пропозицією ринкові ціни на продукти харчування підвищуються, а у випадку перевищення пропозиції над попитом - вони знижуються. У випадку відповідності попиту і пропозиції встановлюється ціна рівноваги. Закон попиту і пропозиції регулює лише відхилення ринкової ціни від вартості, але не визначає саму вартість, яка формується відповідно рівню суспільно необхідних затрат праці.Закон попиту і пропозиції виражає єдність і об'єктивну спрямованість до відповідності попиту і пропозиції. При порушенні цієї відповідності закон спонукає ринкових суб'єктів до зміни пропорцій виробництва, ринкових цін, тим самим відновлюючи рівновагу між попитом і пропозицією.Узгодженість попиту і пропозиції відбувається, в першу чергу, під впливом конкуренції. Конкуренція є ключовим поняттям, що відтворює суть ринкових відносин, яку можна визначити як тип взаємовідносин між виробниками при визначенні цін і об'ємів пропозиції товарів на ринку [74].В широкому розумінні конкуренція має місце не лише між виробниками, а й між споживачами за придбання продуктів харчування, а також між виробниками, з одного боку, і споживачами, з іншого, за придатну для них ціну. Разом з конкуренцією, з метою запобігання значного підвищення цін - необхідне і їх державне регулювання за допомогою проведення товарних інтервенцій та інших заходів.Продовольчий ринок, як особливий вид ринку, являє собою складну економічну систему, стан і можливості розвитку якої визначаються чинниками, що охоплюють комплекс природнокліматичних, організаційно-економічних, науково-технічних, соціальних та політичних умов функціонування продуктивних сил. До найважливіших з них відносяться: платоспроможний попит населення; економічний потенціал агропромислового комплексу; рівень вітчизняного виробництва сільськогосподарської продукції; рівень розвитку ринкової інфраструктури; міжрегіональний поділ праці; характер зовнішньоекономічних зв'язків, рівень захисту внутрішнього ринку тощо.Структурно продовольчий ринок складається із продукції сільськогосподарського виробництва, продукції переробних галузей і громадського харчування, а також продукції оптової та роздрібної торгівлі, яка поставляє на ринок продовольчі товари.