МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
МЕТОДИ ТА ЗАСОБИ ВИМІРЮВАННЯ НЕЕЛЕКТРИЧНИХ ВЕЛИЧИН
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
до виконання лабораторних робіт
з курсу “Методи та засоби вимірювання неелектричних величин” для студентів базового напрямку 6.051001 "Метрологія та інформаційно-вимірювальні технології" стаціонарної та заочної форм навчання
Частина 2
Затверджено
на засіданні кафедри
“Інформаційно-вимірювальні
технології”
Протокол № 13 - 2008 / 2009
від 12 червня 2009 р.
Львів – 2009
Методи та засоби вимірювання неелектричних величин: Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з курсу “Методи та засоби вимірювання неелектричних величин” для студентів базового напрямку 6.051001 "Метрологія та інформаційно-вимірювальні технології" стаціонарної та заочної форм навчання. Частина 2 / Укл. Є.С. Поліщук, П.І. Скоропад, П.Р. Гамула – Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2009. – 70 c.
Укладачі Поліщук Є.С., канд. техн. наук, проф.,
Скоропад П.І., д-р. техн. наук, проф.,
Гамула П.Р., канд. техн. наук, доц.
Відповідальний за випуск Стадник Б.І., д-р. техн. наук, проф.
Рецензент Яцук В.О., д-р. техн. наук, проф.
ЛАБОРАТОРНA РОБОТA № 7
ДОСЛІДЖЕННЯ ПІРОМЕТРИЧНОГО ПЕРЕТВОРЮВАЧА ЧАСТКОВОГО ВИПРОМІНЮВАННЯ
Мета роботи – ознайомитись із принципом дії, основним и характеристиками і областю застосування пірометричних перетворювачів часткового випромінювання ,а також набути практичні навики з дослідження їх функції перетворення
ЗМІСТ РОБОТИ
1. Вивчити принцип дії пірометричних перетворювачів часткового випромінювання.
2. Ознайомитись із основними характеристиками і областю застосування пірометричних перетворювачів часткового випромінювання.
3. Ознайомитись із завданням і виконати необхідні розрахунки.
4. Експериментально зняти характеристику пірометричного перетворювача, апроксимувати її інтерполяційною формулою Лагранжа і оцінити похибку ідентифікації.
5. Оформити звіт.
ОСНОВНІ ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ
1. Пірометричні перетворювачі часткового випромінювання.
На сьогоднішній день поряд із традиційними контактними методами вимірювання температури широко використовуються безконтактні, або методи вимірювання температури тіл за їх випромінюванням (методи пірометрії).
Весь оптичний діапазон спектра випромінювання лежить між λ-випромінюванням і радіохвилями, і знаходиться в межах від 1 нм до 1 мм. Всередині діапазону виділяють інфрачервону область ( λ = 0,78 мкм) , що дає теплове відчуття, видиму область (0,38 ≤ λ ≤0,78 мкм) , що забезпечує зорове відчуття (відчуття кольору) і невидиму ультрафіолетову область (λ > 0,38 мкм).
В залежності від спектральної чутливості пірометричні перетворювачі бувають часткового і повного випромінювання, а також спектрального відношення. Перетворювачі повного випромінювання сприймають теплову дію нагрітого тіла всього частотного спектра його випромінювання, а пірометри часткового випромінювання - теплову дію лише в певному діапазоні довжин хвиль. Перетворювачі спектрального відношення базуються на залежності відношення яскравостей в двох або - декількох спектральних інтервалах від температури.
Серед безконтактних засобів вимірювання температури широкого розповсюдження набув агрегатний комплекс стаціонарних пірометричних перетворювачів і пірометрів випромінювання АПИР-С, що являє собою сукупність первинних пірометричних перетворювачів, вторинних вимірювальних приладів і необхідних для забезпечення їх роботи допоміжних пристроїв, об'єднаних в уніфіковані параметричні ряди пірометричних перетворювачів Державної системи приладів (ДСП). Засоби вимірювання АПИР-С призначені як для комплектування АСУ ТП, так і для створення локальних систем вимірювання, контролю і регулювання температури методом пірометрії.
В перетворювачах часткового випромінювання як чутливий елемент використовується кремнієвий або германієвий фотодіод, а позначаються вони абревіатурою ПЧД. Робочий спектральний діапазон перетворювачів ПЧД визначається типом світлофільтра і фотодіода і знаходиться в межах 0,7...1,6 мкм, 0.8...1.8 мкм
Показник візування визначається як відношення діаметра об'єкта, температуру якого вимірюють, до віддалі від об'єкта до перетворювача.
Пірометричний перетворювач того чи іншого класу (повного чи часткового випромінювання), а також робочий спектральний діапазон вибираються на основі вивчення характеристик об'єкта випромінювання і проміжного середовища. Показання пірометрів повного випромінювання істотно залежать від випромінювальних властивостей поверхонь об'єктів випромінювання і використовуються для об'єктів з високим стабільним коефіцієнтом випромінювальної здатності. Пірометри часткового випромінювання застосовуються переважно при обробці металів.
2. Особливості роботи фотодіодних приймачів випромінювання
Фотодіод - найбільш поширений приймач, що застосовується в пірометрії випромінювання. Здебільшого фотодіоди використовуються без модуляції потоку випромінювання, що дозволяє значно спростити конструкцію перетворювача і підвищити його надійність.
Фотодіоди можуть працювати в двох режимах - фотогенераторному (вентильному) і фотодіодному .
Вольт-амперні характеристики фотодіода показані на рис. 1.
В фотогенераторному режимі відсутнє зовнішнє джерело живлення, а в фотодіодному до фотодіода прикладена зовнішня запираюча напруга.
Для фотодіода, екранованого від падаючого випромінювання, характеристика мас вигляд нижньої кривої, а при попаданні на фотодіод випромінювання крива зміщується в залежності від інтенсивності випромінювання.
Прямі 1, 2 і 3 відповідають навантажувальним прямим відповідно в генераторному режимі при великому (1) чи малому (2) опорах навантаження, а також в фотодіодному режимі (3).
Схеми включення фотодіодів фотодіодному і фотогенераторному режимах показані на рис. 2.
а) б)
Рис.2. Схеми ввімкнення фотодіодів
При використанні фотодіода в фотодіодному режимі (рис. 2, а) можна отримати високу чутливість за рахунок високоомного резистора Rн але фотодіоду властиві значні шуми, а також вплив темпового струму Іт фотодіода, який залежить від прикладеної напруги і значно - від зміни температури оточуючого середовища ΔІ /ΔТ ≈ 10% / ˚С ).
Для вимірювання випромінювання низького рівня використовується фотогенераторне включення фотодіода, при якому останній сам є джерелом енергії і не потребує зовнішнього живлення (рис. 2, б).
В схемі фотогенераторного включення фотодіода можливі два граничних режими роботи:
а) неробочого ходу, коли R→∞ (пряма 1 на рис. 1 перетворюється в горизонтальну лінію);
б) короткого замикання., коли Rн→0 (пряма 2 на рис, 1 переходить в вертикальну лінію).
Режим неробочого ходу порівняно з режимом короткого замикання має набагато вищу чутливість, але більш значну залежність струму фотодіода від зміни температури оточуючого середовища (∆Ux/∆Т ≈ 0,3˚С ; ∆ІК3/∆Т ≈ 0,05%/°С).
На відміну від режиму неробочого ходу режим короткого замикання має кращі температурну і часову стабільність, а також більш лінійну світлову характеристику (залежність струму від освітленості).
Однією з найважливіших характеристик фотодіодних перетворювачів є відносна спектральна характеристика ,де Sλ = ΔI \ ∆Pλ відношення приросту фотоструму до зміни густини монохроматичного потоку з довжиною хвилі λ; Sλmax – максимальне значення монохроматичної чутливості.
Область спектральної чутливості – це область довжин хвиль, в якій в фотодіоді генерується відчутний фотострум.
Типові відносні спектральні характеристики германієвого (крива 1) і кремнієвого (крива 2) фотодіодів показані на рис. 3.
Довгохвильова границя зумовлена шириною забороненої зони напівпровідника і для Gе становить приблизно 1,8 мкм, а для Si -1,1 мкм. Короткохвильова границя (приблизно 0,4 мкм) зумовлена тим, що в області коротких хвиль коефіцієнт поглинання фотонів дуже великий, випромінювання поглинається близько до поверхні, де час релаксації дуже малий. Внаслідок цього фотоносії струму рекомбінують раніше , ніж виходять з поверхневого шару.
Фотодіоди є швидкодіючими приймачами і можуть працювати на частотах, більших за 109 Гц.
3. Основні технічні характеристики і опис конструкції досліджуваного перетворювача ПЧД
Основні технічні характеристики перетворювача ПЧД-131 градуювання ДГ-11
Діапазон вимірювання 700..1100 ˚С
Клас точності 0,6
Номінальна робоча віддаль 1000 ± 20 мм
Показник візування 1:100
Температура оточуючого середовища :
номінальна 20 ± 5 °С
робоча +5…+50 °С
Робочий спектральний діапазон 0,8...1,8 мкм
Фотодіод (германієвий фотодіод ФД-3А) працює в режимі короткого замикання. Для зменшення впливу оточуючого середовища фотодіод термостатований при температурі (39±2)°С. При встановленні перетворювача від об'єкта на віддалі, відмінній від номінальної (1000 мм), мінімальний розмір об'єкта не повинен бути меншим вказаного в табл. 1, в якій приведена залежність лінійних розмірів від віддалі до нього.
Таблиця 1
Віддаль до об'єкта, м
0,5
1,0
1,5
2,0
2,5
3,0
4,0
Діаметр об'єкта, мм
20
10
20
ЗО
40
50
70
Градуювальна характеристика перетворювача ПЧД-131 градуювання
ДГ-11 приведена в табл. 2.
Таблиця 2
Градуювальна характеристика перетворювача ПЧД-131 градуювання ДГ-11
№ п/п
Температура абсолютно чорного тіла, °С
Струм короткого замикання фотодіода, мкА
Чутливість,
мкА/°С
1
700
2,965
0,042
2
800
7,634
0,069
3
900
16,886
0,124
4
1000
32,146
0,203
5
1100
57,671
0,273
Принципова електрична схема перетворювача пірометричного ПЧД-131 зображена на рис. 4.
Рис. 4 На схемі прийнятj такі позначення:
V1-транзистор
ГТ310А ; B1- фотодіод; R1 - опір нагрівача; Х1- вилка РС7; Х2 - колодка.
Опис конструкції перетворювача ПЧД-131
Рис.5. Загальний вигляд перетворювача ПЧД-131
Пірометричний перетворювач зібраний на двох кронштейнах 1 і 8, скріплених між собою гвинтами (рис. 5). На кронштейні 8 кріпиться об'єктив 10, апертурна діафрагма 9 і захисне скло 14, а на кронштейні 1 - польова діафрагма 7, конденсатор 6, приймач випромінювання 3 і окуляр 2, які виставляються згідно оптичної схеми.
Об'єктив складається з лінзи 2, завальцьованої в металеву втулку, яка кріпиться на кронштейні і служить для одержання зображення об'єкта в площині польової діафрагми 7.
Польова діафрагма призначена для одержання заданого показника візування.
Конденсатор 6 складається із втулки і двох однакових лінз, розділених кільцем, і призначений для передачі зображення із площини польової діафрагми в площину приймача. Захисне скло 14 служить для захисту оптичної системи від зовнішніх забруднень.
Приймач випромінювання призначений для перетворення світлового потоку в електричний сигнал і складається із фотодіода 4, світлофільтра 5 і діафрагми 14, які поміщені в термостат 13. Світлофільтр виділяє із потоку випромінювання ту спектральну область, в якій працює фотодіод як датчик світлового потоку. Для одержання стандартної номінальної статичної характеристики передбачена апертурна діафрагма 10, пересуванням якої підганяється характеристика кожного конкретного датчика до номінальної статичної градуювальної, характеристики.
Термостат виготовлений у вигляді двостінного циліндра, між стінками якого поміщено пінопласт. Встановлювачем температури служить транзистор ГТ310А, сигнал якого використовується для нагрівання манганінового нагрівника R1 (див. рис. 4).
4. Визначення дійсної характеристики перетворювача ПЧД-1З1 і похибки ідентифікації, обумовленої похибками засобів вимірювань
Дійсну характеристику досліджуваного перетворювача можна визначити порівнянням із зразковим по температурній лампі або шляхом вимірювання температури чорного тіла, на яке скерований перетворювач, і вихідного струму перетворювача.
В даній роботі використовується другий спосіб. Очевидно, що похибки вимірювання як температури, так і вихідного струму, перетворювача спричинять похибку ідентифікації характеристики перетворювача. Оскільки до зразкових засобів вимірювань ставиться вимога, щоб вони мали похибку в 3…5 раз меншу від похибки досліджуваних, то нормована похибка досліджуваного перетворювач не може бути меншою, ніж 3…5 похибок ідентифікації.
Схема дослідження перетворювача зображена на рис. 6.
Дійсну характеристику перетворювача визначають шляхом подання напруги живлення з автотрансформатора на електричну піч і вимірювання сил струму, що протікає через однозначну міру електричного опору, при заданих температурах, які контролюються термоелектричним перетворювачем і потенціометром.
Похибка ідентифікації градуювалької характеристики пірометричного перетворювача має дві складові:
а) похибку вимірювання струму ;
б) похибку, обумовлену тим , що сама температура встановлюється (вимірюється) з певною похибкою (тобто струм вимірюється при деякій температурі Ti + ∆Тi а сила струму Іi присвоюється точці Ti ).
Похибку ідентифікації можна визначити аналогічно до знаходженняю похибки при непрямих вимірюваннях. Тобто, якщо
І = f( Іi ,Ti ,T ) (1)
де Іi , Ti - відповідно сила струму і температура в даній точці і =1 …n , то
∆IΣi = (2)
відповідно похибки вимірювання струму і температури чутливість перетворювача в ній.
Струм Iі визначається шляхом вимірювання цифровим мілівольтметром спадку напруги Uна однозначній мірі електричного опору R
Тоді
, (3)
Де – границя допустимої відносної похибки вимірювання напруги . мілівольтметром; - клас точності зразкового опору R. Основні технічні характеристики засобів вимірювань подано нижче.
Температура вимірюється за допомогою комплекту, що складається з термоелектричного перетворювача з індивідуальною статичною характеристикою перетворення і потенціометра, основні технічні характеристики яких приведені нижче.
Тоді
, (4)
де , ΔТіП – похибка вимірювання температури обумовлена похибкою відповідно ТП і потенціометра; – похибка потенціометра при вимірюванні термо-ЕРС що відповідає температурі SіTП - чутливість градуювальної кривої ТП при температурі Ті.
Сумарна похибка ідентифікації градуювальної характеристики пірометричного перетворювача ПЧД-131 в кожній із точок визначається за формулою
. (5)
ЗАВДАННЯ
1. Визначити похибку ідентифікації характеристики пірометричного перетворювача при температурі Tі , якщо задано технічні характеристики використаних засобів вимірювання температури і струму. Зробити висновки про можливе значення нормованої похибки перетворювача.
2. Провести експеримент для визначенняю дійсної характеристики пірометричного перетворювача. Оцінити похибку ідентифікації. Зробити висновок про можливість присвоєння класу точності перетворювачу. Апроксимувати характеристику інтерполяційною формулою Лагранжа.
ПРАКТИЧНІ ВКАЗІВКИ
1. Зняти характеристику пірометричного перетворювача при температурах 700, 800, 900, 1000 і 1100 °С спочатку при збільшенні температури до заданої а потім - при зменшенні її до заданої . Дійсне значення вимірювальної напруги, що відповідає заданій температурі, визначається як . Експериментальні дані внести в табл.3.
При вивченні характеристики слід звернути увагу на таке:
а) температура АЧТ збільшується поданням напруги живлення з автотрансформатора (U=220 В), а зменшується відключенням напруги живлення і вмиканням охолоджуючого вентилятора;
б) пірометричний перетворювач повинен бути встановлений на віддалі 1000 мм, скерований на центр АЧТ і не міняти свого положення під час експерименту;
в) при дослідженні перетворювача ПЧД-131 необхідно вивести термостат фотодіода на заданий режим, про що сигналізує мигання світлодіода на блоці живлення перетворювача;
г) встановлення необхідної температури АЧТ контролюється термоелектричним перетворювачем і потенціометром. Для контролю, наприклад, температури 700 °С, на потенціометрі необхідно виставити ЕРС , де е- номінальне значення ЕРС перетворювача при температурі гарячого злюту 700°С і температурі вільних кінців 0°С (взяти з індивідуальної статичної характеристики перетворення перетворювача);–термо-ЕРС, що відповідає температурі вільних кінців 0 °С перетворювача (взяти з градуювальної характеристики для температури оточуючого середовища ).
Коли термо-ЕРС термоелектричного перетворювача досягне значення встановленого на потенціометрі, то температура АЧТ досягне заданої, наприклад 700 °С.
2. Обчислити похибку ідентифікації характеристики пірометричного перетворювача і заповнити табл. 3 експериментальних даних.
№
Ті, °С
ен, мВ
θв ,°С
ек, мВ
SіТП , мВ/°С
ΔТіТП , °С
ΔUiТП , мкВ
ΔТіП ,°С
ΔТі°С
,мВ
,мВ
δUi ,%
R Ом
δ R, %
Ii , мкА
ΔIi, мкА
ΔIΣi , мкА
2. Записати характеристики використаних засобів вимірювання.
3. Апроксимувати градуювальну характеристику інтерполяційною формулою Лагранжа та роздрукувати характеристики згідно програми.
ЗМІСТ ЗВІТУ
Завдання.
Попередні розрахунки.
Схема дослідження.
Технічні характеристики використаних засобів вимірювання.
Таблиця результатів і формули, по яких визначались значення всіх величин, що подані в таблиці.
Роздрук градуювальної характеристики.
Висновок згідно поставленого завдання.
КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
Пояснити принцип дії пірометричного перетворювача часткового випромінювання.
Який робочий спектральний діапазон пірометричних перетворювачів часткового випромінювання?
Чим задається спектральний діапазон пірометричних перетворювачів часткового випромінювання?
Які приймачі використовуються в пірометричних перетворювачах часткового випромінювання?
5. Назвати характеристики фотодіодів.
6. Охарактеризувати режими роботи фотодіодів і їх характеристики.
7. Що таке похибка ідентифікації характеристики перетворювача і як вона оцінюється ?
ДОДАТКИ
Основні технічні характеристики засобів вимірювань
Цифровий мілівольтметр ВК 2-20
Межі вимірювання
2мВ, 20мВ
Межа основної допустимої похибки
на межі 2 мВ
на межі 20 мВ
де Ui вимірюване значення
Однозначна міра електричного опору
Номінальний опір R, Ом
100
Клас точності δR, %
0,01
Потенціометр ПП-63
Межі вимірювання
25мВ, 50мВ, 100мВ
Основна допустима похибка
де Umin=2,5·10-5B для діапазону 25мВ
Umin=5·10-5B для діапазону 50мВ
Umin=10·10-5B для діапазону 100мВ
Термоелектричний перетворювач ТХА з індивідуальною статичною характеристикою перетворення
T, °С
700
800
900
1000
1100
e, мВ
24,128
33,277
37,325
41,269
45,108
SТП, мВ/°С
0,042
0,041
0,040
0,039
0,038
ΔТТП, °С
2,8
3,2
3,5
3,8
4,2
Номінальна статична характеристика перетворення ТХА в діапазоні 15...30°С
T, °С
15
16
17
18
19
20
21
22
e, мВ
0,597
0,637
0,677
0,718
0,758
0,498
0,838
0,879
продовження
T, °С
23
24
25
26
27
28
29
30
e, мВ
0,919
0,960
1,000
1,041
1,081
1,122
1,162
1,203
Інтерполяційна формула Лагранжа
де х1,... хn – виміряні значення аргумента х в точках і=1...n;
у1,... уn виміряні значення функції у в точках і=1...n;
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 8
ВИМІРЮВАННЯ ПАРАМЕТРІВ ВІБРАЦІЙ
Мета роботи – ознайомитись з принципом дії, будовою та застосуванням п'єзоелектричних перетворювачів й отримати практичні навики з їх застосування для вимірювання параметрів коливального руху.
ЗМІСТ РОБОТИ
1. Ознайомитись з основними поняттями віброметрії.
2. Вивчити принцип дії п'єзоелектричних перетворювачів і ознайомитись з їх основними технічними характеристиками (табл. 2.1).
3. Вивчити схеми ввімкнення акселерометрів та їх застосування для вимірювання параметрів коливального руху.
4. Виходячи з заданих викладачем частоти та амплітуди вихідного сигналу акселерометра і його чутливості, визначити амплітуду прискорень і коливань механічної системи та оцінити похибку вимірювань для заданих засобів вимірювань.
5. Виконати експеримент і опрацювати дані.
6. Оформити звіт.
ОСНОВНІ ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ
1. Поняття віброметрії
Основними параметрами вібрацій (коливального руху), які найчастіше вимірюються, є вібраційні переміщення, швидкість та прискорення. Прилади, що вимірюють ці величини відповідно називаються віброметри, велосиметри та акселерометри. Вимірювальні перетворення вказаних параметрів здійснюються за допомогою механічної інерційної системи та перетворювача, що сприймає її коливання.
На рис. 1. зображено механічну інерційну систему, де 1 -об'єкт, що досліджується; 2 - інерційна маса; 3 – заспокоювач; 4 – протидіючий пружний елемент.
Диференційне рівняння руху маси т цієї системи під дією руху об'єкта 1 має вигляд
(1)
де y=y(t) - переміщення інерційної маси;
x=x(t) - досліджуване переміщення (вібрація) об'єкта;
р - коефіцієнт заспокоєння заспокоювача 3;
w – питомий протидіючий момент пружного елемента 4
Рис. 1. Механічна інерційна система
У залежності від співвідношення між частотою вібрації ω та власною частотою коливань інерційної маси переміщення інерційної маси є пропорційним або до переміщення, або до прискорення досліджуваного об'єкта.
Якщо η=ω/ω0>> 1, то розв'язком рівняння (1) є
(2)
тобто інерційна маса здійснює коливальний рух з амплітудою, що дорівнює амплітуді вібрації.
Якщо η<<1 , тоді маємо
(3)
звідки видно, що амплітуда коливань інерційної маси з множником є пропорційною до амплітуди прискорення об'єкта, вібрація яко¬го досліджується. Останнє стає зрозумілим, якщо пригадати, що прискорення
(4)
Таким чином, на основі описаного принципу можуть будуватися як перетворювачі віброметрів, так і акселерометрів. У віброметрах власна частота коливань у декілька разів нижча від найнижчої частоти вібрації, а в акселерометрах навпаки – власна частота коливань в декілька разів вища від верхньої частоти вібрації. Тензорезистори, реостатні перетворювачі, п'езоперетворювачі та ін. використовуються як чутливі елементі переміщення рухомої маси. Малі габарити, простота конструкції, надійність, висока точність зумовила широке застосування п'єзоелектричних перетворювачі в.
2. П'єзоелектричні перетворювачі
Принципи дії п'єзоелектричного перетворювача базується на використанні прямого п'єзоелектричного ефекту, суть якого полягає в електричній поляризації певного класу кристалічних діелектриків, по називаються п'єзоелектриками, при механічному напруженні в їх кристалах. Найбільш уживаними п'єзоелектриками в кварц, титанат барію, титанат свинцю, цирконах свинцю та ін.
Якщо до пластини, певним чином вирізаної з кристала кварцу, прикласти механічну силу, то на її гранях виникає електричний заряд. Особливістю п'єзоефекту є його знакочутливість, тобто зміна знаку заряду при переході від стиску кристала до його розтягу.
Спрощена конструкція п'єзоелектричного акселерометра зображена на рис. 2.
Рис. 2. П’єзоелектричний акселерометр
Між внутрішньою стороною основи корпуса 5 та інерційною масою 2 розміщено п’єзоелектричний перетворювач 3, що складається з двох п’єзочутливих елементів з різними напрямами поляризації. Корпус є одночасно одним із електродів, іншим електродом є контактна пластина 6, що з’єднана електрично з вихідним роз’ємом 4. Вся конструкція скріплена натяжним гвинтом 7 з пружиною 1, що створюють попередній стиск п’єзоелемента
Дві пластини п'єзоелектрика розміщені так, що напрямки їх поляризації є протилежні і заряд на середній контактній шайбі подвоюється.
Під дією вібрації п'єзоелементи акселерометра деформуються (працюють на стиснення-розтягнення) за рахунок інерційної сили, пропорційної до прискорення. При цьому на обкладинках п'єзоелемента з'являється знакозмінний заряд Q, а на виході акселерометра виникає змінна напруга, значення якої є пропорційним до прискорення і дорівнює (- ємність акселерометра). Електрична схема під'єднання перетворювача зображена не рис. 2.3, для якої має місце рівність ,
де СК, СН.- ємність провідників і навантаження відповідно; RH – активний опір навантаження
Рис. 3. Схема під'єднання перетворювача
Акселерометри характеризуються низкою параметрів, але їх основними експлуатаційними характеристиками є діапазон вимірювальних прискорень, частотний діапазон та коефіцієнт перетворення , де - амплітуда вихідного сигналу, амплітуда прискорень.
Технічні дані деяких серійних п'єзоелектричних акселерометрів подано у табл. 1.
Таблиця 1
Технічні дані серійних п'єзоелектричних акселерометрів
Тип акселерометра
Коефіцієнт перетворення,*мВ·сек/м
Верхня межа вимірюваних прискорень,м/сек2
Робочий діапазон частот, Гц
Маса, г
Ємність навант. пФ
АВС 034
50000
20…30000
16,3
2500
АВС 016-04
0,8±0,3
3000
20…5000
30
2500
АВС 016-02
0,15±0,05
10000
20…20000
20
2500
АВС 004-01
7,0±2,0
400
8…125
30
2500
АВС 036-03
30000
20…20000
14,7
600
АВС 036-02
0,3±0,1
300
20…10000
19,2
600
*нормується при певному значенні СН.
Як видно з таблиці, окремі примірники перетворювачів у межах типу можуть мати значний розкид значень їх коефіцієнта перетворення. Тому в паспорті на конкретний акселерометр наводиться дійсне значення його чутливості.
Основною метрологічною характеристикою акселерометра є його основна похибка, яка вказує на можливі відхилення значення коефіцієнта перетворення у межах вимірюваних прискорень. Для даних в табл. 1 акселерометрів значення основної похибки становить ±10%. При цьому додаткова температурна похибка становить ±0,15% на 1°С у діапазоні температур 50...200°С.
3. Вторинні прилади вимірювачів параметрів вібрації
Оскільки вихідною величиною п'єзоелектричних перетворювачів є змінна напруга, то вторинними приладами відповідних вимірювачів є вольтметри змінного струму. При цьому необхідно погоджувати опори перетворювача і вторинного приладу. Коефіцієнт перетворення п'єзоелектричного перетворювача нормується для певного значення ємності навантаження, тому вхідний опір вольтметра шунтується конденсатором необхідної ємності. Це стає можливим у випадку застосування електронних вольтметрів, активна складова вхідного опору яких суттєво більша від ємності на найнижчій робочій частоті. Якщо ємність навантаження відрізняється від номінальної, то коефіцієнт перетворення слід перерахувати згідно із співвідношенням;
, (5)
де – номінальний коефіцієнт перетворення; – номінальне значення ємності навантаження.
Рис. 4. Схема під'єднання акселерометра з погодженням опорів
Для погодження опорів іноді використовують проміжні підсилювачі, ввімкнення яких здійснюється згідно зі схемою рис. 4.
У цьому випадку застосування операційного підсилювача ОП дозволяє не тільки погоджувати опори, а й підвищувати чутливість перетворювача. Прості інтегральні співвідношення між прискоренням, швидкістю, переміщенням дозволяють будувати універсальні прилади, що вимірюють не тільки прискорення, а й швидкість вібрації та вібраційні переміщення. Структурна схема такого приладу зображена на рис. 5.
Рис. 5. Структурна схема універсального засобу вимірювань параметрів вібрації: А - акселерометр; ПП - проміжний підсилювач з коефіцієнтом підсилення kп ; І - інтегратор; ВА, ВШ, ВП -вольтметри, покази яких пропорційні до прискорення а(t), швидкості V(t) і переміщення x(t) вібрацій відповідно
Вимірювання з допомогою вольтметра параметрів вібрацій можливі живе за умови їх гармонійності, тому що лише в цьому випадку є однозначний зв'язок між інтегральними характеристиками сигналу та його миттєвими значеннями.
У більшості практичних випадків вібрації мають періодичний несинусоїдальний характер і для вимірювання миттєвих значень їх параметрів слід використовувати вимірювальні осцилографи, а для визначення спектрального складу - спеціальні прилади для вимірювання спектральних характеристик електричних сигналів.
ЗАВДАННЯ
1. Виходячи з заданих частоти f та амплітудного значення Uт вихідного сигналу акселерометра, а також його чутливості k , визначити амплітуду прискорень і амплітуду вібрації механічної системи, на якій прикріплено акселерометр. Оцінити похибки вимірювань прискорення та вібрації для заданих засобів вимірювань.
2. Виконати експеримент згідно з вказівками п. 4 і оцінити похибки вимірювань.
ПРАКТИЧНІ ВКАЗІВКИ
На рис. 6 спрощено зображено макет для вимірювання параметрів вібрацій.
Рис. 6. Схематичне зображення макета
Як джерело вібраційного руху при виконанні лабораторної роботи використовується консольно закріплена пластина 1 з пружної сталі. Її геометричні розміри вибрані такими, щоб власна частина коливань лежала в смузі використовуваних робочих частот акселерометра . Для збудження коливань пластини використана шпуля індуктивності 2 з стальним осердям, що живиться від генератора сигналів низької частоти.
Акселерометр кріпиться до пластини за допомогою спеціальної (призначеної для таких цілей) мастики.
Сигнал акселерометра через роз’єм під'єднано до входу підсилювача 5, який служить як для попереднього підсилення (kп=2), так і для погодження імпедансів. Характеристики вихідного сигналу акселерометра визначають за допомогою осцилографа 6 і частотоміра 7, що підімкнені до виходу підсилювача.
Дня проведення лабораторної роботи слід зібрати схему (під'єднати генератор, осцилограф, частотомір та живлення підсилювача) і, плавно змінюючи частоту генератора в смузі 40...100 Гц, зафіксувати резонансну частоту коливання пластини. За допомогою осцилографа і частотоміра виміряти частоту і амплітуду коливань.
Змінити за вказівкою викладача власну частоту коливань пластини (змінюючи місцеположення самого акселерометра чи соленоїда) і повторити експеримент.
Експериментальні дані і результати їх опрацювання внести у таблицю
№ п/п
Тип перетворювача
Коефіцієнт перетво
рення k, мВ·сек2/м
Похибка коефіцієнта перетворення, δk,%
Частота коливань, f, Гц
Похибка вимірювання частоти, δf, %
Виміряна напруга,
Um, мВ
Похибка вимірювання напруги, δUm, %
Амплітуда прискорень,
Am
Похибка амплітуд прискорень, δгрАm, %
Амплітуда вібрації Хm, мм
Похибка амплітуди вібрації, δгрХm, %
Основні співвідношення для опрацювання даних такі:
Амплітуда прискорення вібрації Ат визначається за формулою
(6)
де Um - амплітудне значення вихідної напруги підсилювача; kп – коефіцієнт підсилення попереднього підсилювача; k - чутливість п'єзоперетворювача. Враховуючи (4), вираз для амплітуди коливань xт має вигляд
, (7)
де ω, f, T- відповідно кругова і циклічна частота та період коливань пластини.
Відносна похибка вимірювання амплітуди прискорення за (5) становить
, (8)
а її граничне значення
, (9)
де , , δk – відносні похибки вимірювання напруги, коефіцієнта підсилення підсилювача і коефіцієнта чутливості акселерометра відповідно. Аналогічно за (6) маємо
, (10)
де δТ- відносна похибка вимірювання періоду (частоти).
При визначенні числових значень похибки за (8) – (10) слід користуватися метрологічними характеристиками приладів, що використовуються. Значення похибки kп становить ±1%
ЗМІСТ ЗВІТУ
1. Мета роботи.
2. Зміст роботи.
3. Завдання.
4. Попередні розрахунки згідно з завданням.
5. Схема вимірювання.
6. Технічні характеристики засобів вимірювань.
7. Таблиця результатів вимірювань.
8. Формули, за якими визначають розрахункові величини
таблиці результатів вимірювань.
9. Висновки з роботи.
КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ
1. Які фізичні принципи покладені в основу роботи п'єзоелектричних перетворювачів?
2. Пояснити принцип роботи п'єзоелектричного акселерометра.
3. Які основні експлуатаційні характеристики п'єзоелектричних акселерометрів?
4. Як за допомогою акселерометрів можна вимірювати інші параметри руху?
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 9
ДОСЛІДЖЕННЯ ДИФЕРЕНЦІЙНО-ТРАНСФОРМАТОРНИХ ПЕРЕТВОРЮВАЧІВ ТА ПРИЛАДІВ НА ЇХ ОСНОВІ
Мета роботи - ознайомитися з принципом дії, будовою та застосуванням диференційного трансформаторних перетворювачів (ДТП) і вторинних приладів на їх основі й отримати практичні навики в їх дослідженні.
ЗМІСТ РОБОТИ .
1. Вивчити будову, принципи дії та області застосування ДТП і вторинних приладів з ДТП.
2. Виходячи з заданих викладачем технічних характеристик магазину взаємо індуктивності, перевірити його придатність для перевірки основної похибки і варіації приладу з ДТП. Визначити допустимі похибки приладу з ДТП в заданих точках шкали.
3. Виконати експериментальне визначення основної похибки та варіації приладу з ДТП, заповнити таблицю і зробити висновок про відповідність похибки та варіації допустимим значень.
4. Виконати експериментальне визначення функції перетворення ДТП, заповнити таблицю, подати функцію перетворення графічно, оцінити похибки ідентифікації, та нелінійності ДТП і подати їх графіки в функції переміщення. Зробити висновки про співвідношення похибок ідентифікації і не лінійності та про можливість присвоєння класу точності дай.
5. Оформити звіт згідно з вимогами.
ОСНОВНІ ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ.
1. Диференційно–трансформаторні перетворювачі.
Диференційно–трансформаторні перетворювачі призначені, для перетворення лінійного переміщення у вихідний електричний параметр – комплексну взаємоіндуктивність. ДТП працюють в комплекті з первинними перетворювачами неелектричних величин (тиску, витрат, рівня і т.д.). Чутливий елемент первинного перетворювача механічно пов’язаний з рухомим осердям ДТП, переміщення якого викликає зміну комплексної взаємо індуктивності між його навоями. ДТП являє собою двосекційний соленоїд з навоєм збудження (рис, 1,а), вихідним навоєм 2 та рухомим осердям 3, виготовленим з магнітом’якого матеріалу. Секції навоїв збудження W1 , W'2 ввімкнено узгіднено (рис, 1 б), а секції вихідного навою W1 , W'2 – зустрічно, тобто за диференційною схемою, звідки і походить назва перетворювача. Навій збудження живиться напругою змінного струму. Взаємоіндуктивність
М12 (М12' ) між однойменними секціями вихідного навою W1 ,( W'2) і навою збудження W1 ,( W'1) визначається положенням осердя, Оскільки секції вихідного навою з’єднані зустрічно, то результуюча взаємоіндуктивність між навоєм збудження і вихідним навоєм
(1)
Як видно з рівняння (1), найбільшого значення модуль взаємоіндуктивності |M|=M н набуває в тому випадку, коли магнітний потік, що пронизує навивки однієї секції, стає максимальним, а іншої - мінімальним.
Рис.2. Статична характеристика диференційно-трансформаторного перетворювача
На рис, 2 показано характер зміни взаємоіндуктивності при переміщенні осердя з одного положення в інше.
Дослідження співвідношень геометричних