МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Інститут економіки та менеджменту
Кафедра менеджменту організацій
/
РОЗРАХУНКОВА РОБОТА
з дисципліни
“Основи підприємницької діяльності”
на тему:
“Обґрунтування ідеї створення суб’єкта підприємництва”
Вступ
Повне товариство — це товариство, юридична особа, всі учасники якого проводять спільну підприємницьку діяльність і солідарно несуть додаткову (субсидіарну) відповідальність за зобов'язаннями товариства усім своїм майном.
Особа може бути учасником тільки одного повного товариства. Учасниками повного товариства можуть бути лише особи, зареєстровані як суб'єкти підприємництва.
Учасник повного товариства не має права без згоди інших учасників вчиняти від свого імені та у своїх інтересах або в інтересах третіх осіб правочини, що є однорідними з тими, які становлять предмет діяльності товариства.
Управління товариством здійснюється за спільною угодою всіх учасників: одним або всіма учасниками. Кожен учасник товариства має один голос, якщо інше не встановлено установчим договором. Учасники, яким було доручено ведення справ товариства повинні надавати решті учасників на їхню вимогу повну інформацію про дії, та виконувати ці дії від імені та в інтересах товариства. Учасник такого товариства, який діяв в інтересах товариства, але не мав на це повноважень, має право у разі, якщо його дії не були схвалені іншими учасниками, вимагати від товариства відшкодування здійснених ним витрат, якщо він доведе, що у зв'язку з його діями товариство зберегло чи набуло майно, яке за вартістю не перевищує ці витрати.
Установчим документом для повного товариства є установчий договір, в якому зазначаються питання внесення часток кожного із учасників, порядок розподілення прибутку, форму участі засновників у справах товариства.
Повний пакет документів для державної реєстрації повного товариства можливо уточнити у держаного реєстратора.
Найменування повного товариства має крім слів "повне товариство" (організаційно-правова форма):містити імена (найменування) всіх його учасників або містити ім'я (найменування) одного чи кількох учасників з доданням слів "і компанія".
У випадку неплатоспроможності повного товариства, всі учасники несуть солідарну відповідальність перед кредиторами за зобов'язаннями товариства. Це означає, що кредитор має право вимагати грошових коштів від будь-кого з учасників або одночасно з усіх учасників повного товариства, незалежно від розміру їхнього внеску до складеного капіталу.
Учасники можуть бути притягнуті до відповідальності лише в межах, в яких наявного у юридичної особи майна не достатньо для виконання зобов'язання. Тобто, до моменту встановлення факту неплатоспроможності товариства та до визначення розміру непокритих боргів, учасники до відповідальності не притягаються.
Учасники несуть відповідальність незалежно від того, виникли борги до чи після його вступу в товариство. Учасник, який вибув з товариства, відповідає за зобов'язаннями товариства, що виникли до моменту його вибуття, рівною мірою з учасниками, що залишилися, протягом 3 років з дня затвердження звіту про діяльність товариства за рік, у якому він вибув.
Якщо товариство створено не на невизначений строк, його учасник може в будь-який час вийти з товариства, попередивши про це не пізніше ніж за 3 місяця до фактичного виходу. Достроковий вихід з товариства що створено на визначений допускається тільки з поважних причин, попередження за 6 місяців.
Зміни у складі товариства можуть бути у зв'язку з:
виходом учасника з власної ініціативи;
виключення із складу учасників;
вибуттям із складу учасників з причин, що не залежать від учасника.
Учаснику, що вийшов з товариства виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному капіталі, якщо інше не встановлено договором.
Основна частина:
Вибір організаційно-правової форми підприємництва та сфери (галузі) діяльності (відповідно до варіанту, табл. 1). Характеристика нормативно-правових актів, які регулюють діяльність вибраної організаційно-правової форми підприємництва та сфери (галузі) діяльності.
Таблиця 1
Вихідні дані для виконання контрольної роботи
Номер варіанту
Вид організаційно-правової форми підприємництва
Сфера (галузь) діяльності
2
Повне товариство
Виробництво комп’ютерного устаткування
Повне товариство (ПТ) - це таке господарське товариство, всі учасники якого від імені товариства спільно здійснюють підприємницьку діяльність і несуть додаткову відповідальність за зобов'язаннями товариства усім своїм майном
Характерні риси:
Спеціальне нормативно правове регулювання: ГК України (частини 6 і 8 ст. 80). ЦК України (сталі 119-132), Закон "Про господарські товариства" (статті 66-74);
Різновид(форм) господарського товариства, що належить до персональних товариств;
Установчий документ - засновницький договір;
Відсутність законодавчих вимог до розміру та порядок формування майна, що регулюється на локальному рівні - засновницьким договором;
Відсутність органів товариства, оскільки управління справами товариства здійснюється самими учасниками в порядку визначеному засновницьким договором товариства;
Можливість використання таких схем ведення справ ПТ: а) ведення справ здійснюється спільно всіма учасниками; при цьому для вчинення кожного правочину необхідна згода всіх учасників ПТ; б) управління доручається або одному, або частині учасників (так звані уповноважені учасники);
Повна відповідальність товариства за власними зобов'язаннями (тобто усім майном, що належить йому на праві власності);
Субсидіарна (додаткова) солідарна відповідальність учасників товариства за зобов'язаннями товариства усім своїм майном, на яке може бути звернене стягнення;
Обмежений рух учасників; зміна складу учасників можлива у разі: а) відступлення частки учасника (її частини) іншим учасникам або третім особам за згодою усіх учасників; б) правонастунництва у разі реорганізації учасника-юридичної особи або спадкування у разі смерті учасника, фізичної особи, якщо решта учасників товариства дала згоду на вступ до товариства таких учасників; в) виходу учасника з товариства, про що він має заздалегідь повідомити (за 3 місяці якщо товариство було створене па невизначений строк, і за наявності поважних причин, - якщо товариство було створене па визначений строк; г) виключення учасника з повного товариства, що може мати місце у разі, якщо учасник систематично не виконує своїх обов'язків або перешкоджає своїми діями досягненню цілей товариства; д) виділення частки учасника-боржника па вимогу його кредиторів, що супроводжується виключенням такого учасника з товариства;
Вимога до учасників товариства - наявність статусу зареєстрованого суб'єкта господарювання (ч. 8 ст. 80 ГК України)
Законодавчо встановлена заборона для учасників конкурувати з повним товариством (зокрема, заборона без згоди інших повних учасників товариства вчиняти від свого імені та у своїх інтересах або в інтересах третіх осіб правочини, що є однорідними з тими, що становлять предмет діяльності товариства; заборона брати участь в іншому персональному товаристві)
Можливість ліквідації повного товариства: а) на вимог)- кредиторів одного з учасників, якщо товариство відмовиться виділити частку такого учасника-боржника для задоволення вимог кредиторів; б) залишення в товаристві одного учасника, якщо останній протягом 6 місяців з і моменту, коли він став єдиним учасником товариства, не реалізував передбаченої ч. 1 ст. 132 ЦК України можливості реорганізації повного товариства в інше господарське товариство, що може існувати у складі одного учасника
Обґрунтування вибору підприємницької ідеї
Повне товариство ПТ «Computech» буде випускати комп’ютерне устаткування, а саме: аудіо-пристрої, контроллери, маршрутизатори, роутери, флеш-накопичувачі, переферійні девайси.
Цільовим споживачем даної продукцію будуть являтися комп’ютерні магазини нашого товариства, які будуть продавати продукцію в нашому регіоні, та інші приватні підприємці, державні установи, фірми, які закуповуватимуть продукцію для власного використання або подальшого розповсюдження. А також поодинокі покупці. Географічні межі продажу продукції орієнтовано поширюються на західну і центральну Україну з подальшим можливим розширенням збуту продукції.
Перевагою даного підприємства є наявність власних точок збуту (магазинів), якість і неоднорідність продукції.
Розроблення найменування та товарного знаку підприємства;
ПТ « Computech ».
/
Формування алгоритму державної реєстрації підприємства
Послідовність створення товариства:
1 етап – передреєстраційний етап
Найменування : ПТ «Computech»
Місцезнаходження: м.Львів, вул.С. Бандери, 40
Виконавчий орган:
Особа керівника: Черкес Ігор Анатолійович;
Розмір статутного капіталу: 3 млн.грн.
2 етап – підготовка документів
Приблизний перелік:
Заповнена реєстраційна картка за формою № 1. Затверджено Наказом Міністерства юстиції України від 14.10.2011 N 3178/5 «Про затвердження форм реєстраційних карток»
http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z120711 та http://drsu.gov.ua/show/93.
Примірник оригіналу або нотаріально посвідчену копію рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи. Згідно з ч.1 ст. 24 Закону України від 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/755-15.
Два примірники установчих документів (Установчий договір) завірені нотаріально. Згідно з ч.1 ст. 24 Закону України від 15.05.2003 № 755-IV
Документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи. Згідно з ч.1 ст.24 Закону України від 15.05.2003 № 755-IV
У разі державної реєстрації юридичної особи, для якої встановлено вимоги щодо формування статутного фонду, додатково подається документ, що підтверджує внесення засновником вкладу до статутного фонду юридичної особи в розмірі, який встановлено законом. Згідно з ч.4 ст.24 Закону України від 15.05.2003 № 755-IV
Від засновників необхідно також (1) якщо ФОП: копії паспортів засновників; копії довідок про присвоєння ідентифікаційних кодів засновників; копії свідоцтв про державні реєстрації фізичних осіб-підприємців; (2) якщо юридична особа: свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи (нотаріальна завірена копія); копія довідки статистики; копія довідки про взяття на облік платника податків за формою 4-ОПП (завірена у місці видачі); довідка про відсутність заборгованість по сплаті податків (в деяких випадках); копії установчих документів; рішення /протокол вищого органу юридичної особи щодо прийняття рішення про створення повного товариства; (3) щодо осіб, які будуть діяти від імені товариства: документи, підтверджуючі повноваження особи, яка буде підписувати документи створюваного підприємства від імені юридичної особи-засновника (рішення / протокол про призначення директора та статут; у разі якщо документи підписуватиме представник – нотаріальна довіреність); копії паспортів та довідок про присвоєння ідентифікаційного коду особи, яка буде підписувати документи про створення повного товариства
Визначення потреби в капіталі, необхідному для започаткування підприємницької діяльності.
Визначення загальної величини витрат.
Таблиця 2
Загальна величина витрат, необхідних
для реалізації підприємницької ідеї
№ п/п
Елементи витрат
Джерела отримання
Терміни, в які будуть зроблені витрати
1
Будівлі
Оренда
Щомісяця по 290 000 грн.
2
Споруди
Оренда
Щомісяця по 170 000 грн.
3
Устаткування
Купівля
В 1 місяці 200 000 грн.
4
Обладнання
Купівля
В 1 місяці 160 000 грн.
5
Транспорт
Лізинг
В 1 місяці 90 000 грн.,
6
Заробітна плата (з врахуванням обов’язкових відрахувань в державні соціальні фонди)
–
Щомісяця по 260 000 грн.
7
Матеріали, сировина, паливо, енергія
Купівля
В 1 місяці 500 000 грн.
8
Витрати на рекламу
–
Щомісяця по 200 000 грн.
9
Інші витрати
130 000 грн.
Підрахуючи всі витрати(на оренду будівель, купівлю обладнання і т.п.) можна сказати, що для реалізації даної підприємницької ідеї потрібно затратити приблизно 2 млн.грн.
Таблиця 3
Загальні помісячні витрати
Місяці
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Обсяг витрат, млн. грн.
1,9
2,0
1,8
1,8
1,6
1,5
1,3
1,2
1,2
1,0
0,8
0,8
Із таблиці видно, що із кожним місяцем функціонування підприємства загальні затрати будуть зменшуватись, що в подальшому призведе до отримання прибутку.
5.2. Визначення потреби в капіталі, враховуючи одержання чистого прибутку від реалізації продукції.
Таблиця 4
Обсяги виробництва продукції та чистого прибутку
Місяці
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Разом
Обсяг виробництва, од.
250
200
180
180
160
170
170
175
190
200
220
280
2350
Обсяг чистого прибутку,млн. грн.
-
-
0,5
0,7
0,8
0,9
1,0
1,0
1,1
1,3
1,3
1,3
9,9
Із таблиці 4 видно, що перші два місяці власник доходу не отримуватиме. Починаючи з 3 місяця почнуть надходити доходи і на протязі року буде отримано дохід в розмірі 9,9 млн.
Побудова графіка зміни помісячних витрат підприємця.
/
Рис.1. Графік зміни помісячних витрат підприємця.
Побудова графіка потреби капіталу в часі та визначення величини стартового капіталу, необхідного для започаткування підприємницької діяльності.
Для побудови графіка визначаємо реальну щомісячну потребу в капіталі.
– для першого місяця: 1,9 – 0 = 1,9 млн. грн.;
– для другого місяця: 2,0 – 0 = 2,0 млн. грн.;
– для третього місяця: 1,8 – 0,5 = 1,3 млн. грн.;
– для четвертого місяця: 1,8 – 0,7 = 1,1 млн. грн.;
– для п’ятого місяця: 1,6 – 0,8 = 0,8 млн. грн.;
– для шостого місяця: 1,5– 0,9 = 0,6 млн. грн.;
– для сьомого місяця: 1,3 – 1,0 = 0,3 млн. грн.;
– для восьмого місяця: 1,2 – 1,0 = 0,2 млн. грн.
– для дев'ятого місяця: 1,2 – 1,1 = 0,2 млн. грн.;
– для десятого місяця: 1,0 – 1,3 = -0,3 млн. грн.;
– для одинадцятого місяця: 0,8 – 1,3 = -0,5 млн. грн.;
– для дванадцятого місяця: 0,8 – 1,3 = -0,5 млн. грн.;
/
Рис.2. Графік потреби капіталу в часі
5.5. Визначення величини покриття потреби капіталу за рахунок власного капіталу, необхідного для реалізації підприємницької діяльності та побудова графіка покриття потреби в капіталі у часі
/
Рис. 3. Графіка покриття потреби в капіталі у часі
Список використаних джерел:
Методичні вказівки з підприємницької діяльності.
http://uk.wikipedia.org/wiki/Повне_товариство.
. Господарський Кодекс України від 16.01.2003 № 436-(V.
Класифікатор видів економічної діяльності (КВЕД) ДК 009:2010.
Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VІ.
Закон України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців” від 15.05.2003 № 755-IV.
Закон України “Про ліцензування певних видів господарської діяльності” від 01.06.2000 № 1775-III.
Закон України “Про господарські товариства” від 19.09.1991 № 1576-XII.
Захарчин Г.М. Основи підприємництва: навч. посіб. / Г.М. Захарчин. – К.: Знання, 2008. – 437 с.
Захарчин Г.М. Основи підприємництва: Культура, технологія, відповідальність: навч. посіб. / Г.М. Захарчин, О.В. Юринець. – К.: Знання, 2011. – 254 с.