МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і міжнародного підприємництва
Курсовий проект
з дисципліни
“Менеджмент”
АНОТАЦІЯ
У курсовому проекті розроблено та раціоналізовано відповідно до змін середовища функціонування систему менеджменту ПП “Schuler”, яке спеціалізується на виготовленні канцтоварів. Розроблено технологію менеджменту, тобто функції менеджменту в організації, враховуючи можливі зміни; розкрито змістовність та раціональність застосування методів менеджменту на підприємстві та їхній вплив на функціонування товариства; пояснено методику та процес вирішення проблем в організації шляхом розроблення та реалізації раціональних управлінських рішень; охарактеризовано комунікації на підприємстві; продемонстровано особливості формування та функціонування формальних і неформальних груп у товаристві; пояснено використання підходів до керівництва менеджерами організації; визначено ефективність фактичної та раціональної систем менеджменту.
ANNOTATION
In the course project is developed and rationalized according to changes in environmentmanagement system functioning private enterprise "Schuler", which specializes in producing stationery. Thus the technology of the management is developed in view of expected changes, that is the functions of the management in organization are generated; the applications and role the management at the enterprise is characterized; the features of development and realization of the administrative decisions in organization are opened, the process of development of the rational administrative decisions is shown with the purpose of the decisions of the problems, existing at the enterprise; the communications in organization are characterized; the features of formation and functioning of the formal and informal groups in organization are determined; the application of the approaches to the management of the managers of organization is proved; the efficiency of the actual and rational systems of management is determined.
ЗМІСТ
В С Т У П 4
Розділ 1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОРГАНІЗАЦІЇ 5
Розділ 2. ФОРМУВАННЯ ФУНКЦІЙ МЕНЕДЖМЕНТУ НА ПІДПРИЄМСТВ 8
2.1. Планування .8
2.2. Організування 15
2.3. Мотивування 17
2.4. Контролювання .23
2.5. Регулювання 24
Розділ 3. ВИКОРИСТАННЯ МЕТОДІВ МЕНЕДЖМЕНТУ В ОРГАНІЗАЦІЇ 26
Розділ 4. РОЗРОБЛЕННЯ МЕХАНІЗМІВ ПРИЙНЯТТЯ УПРАВЛІНСЬКИХ РІШЕНЬ В ОРГАНІЗАЦІЇ 28
Розділ 5. ПРОЕКТУВАННЯ КОМУНІКАЦІЙ НА ПІДПРИЄМСТВІ 33
Розділ 6. ФОРМУВАННЯ МЕХАНІЗМІВ УПРАВЛІННЯ ГРУПАМИ ПРАЦІВНИКІВ В ОРГАНІЗАЦІЇ 36
Розділ 7. РОЗРОБКА ПРОПОЗИЦІЙ З УДОСКОНАЛЕННЯ ТОВАРИСТВА 38
Розділ 8. ОЦІНЮВАННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ СИСТЕМ МЕНЕДЖМЕНТУ 41
ВИСНОВКИ 42
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 43
ВСТУП
Український канцелярський ринок досить молодий. Більш менш цивілізовані межі він став знаходити лише в 2000 р. Його прийнято називати ринком товарів для офісу і школи, оскільки близько 40% операторів мають в своєму асортименті не лише канцелярські товарні категорії. Ділові аксесуари , що пишуть приладдя успішно реалізуються і на інших ринках: рекламному, сувенірному. Канцелярський ринок складається з багатьох сегментів: приладдя, що пишуть і письмові, паперова продукція, товари для хобі і творчості, всілякі товари для офісів, сувенірна продукція. Багато гравців створюють власні ТМ, організовуючи виробництво в країнах Південно-східної Азії. Це не просто вигідно з економічної точки зору, але ще і престижно. Безумовно, вивід новою ТМ вимагає сильної маркетингової підтримки. При цьому особливі методи просування не використовуються. А кроки по впровадженню privatе label в основному роблять компанії, що мають дистриб'юторський досвід, тому вони йдуть вже уторованими дорогами. Ринок канцтоварів зростає в середньому на 15-25% (залежно від сегменту). Проте зростання об'єму ринку не визначає його злагодженість. Рентабельним (йдеться, за словами операторів ринку, про верхній кордон в 30%) цей бізнес як і раніше залишається для крупних компаній, що використовують перехресні канали збуту, тобто що поєднують гурт, роздріб і обслуговування корпоративних клієнтів.
Отже, об’єктом дослідження у курсовому проекті є приватне підприємство «Schuler», яке спеціалізується на виробництві канцтоварів. На сучасному етапі підприємство досить ефективно функціонує на ринку канцтоварів та навіть планує розширити свою діяльність у майбутньому. На сьогодні на підприємстві працює 27 працівників, середня заробітна плата становить 1573 гривні, кількість виробів, які надає підприємство – 15. Для забезпечення ефективної діяльності підприємства необхідна наявність ефективної системи менеджменту в організації та вирішення існуючої на підприємстві проблеми: велика кількість відходів. Відповідно предметом дослідження в курсовому проекті є система менеджменту підприємства.
Метою курсового проекту э розроблення фактичної системи менеджменту і її раціоналізація у зв’язку зі зміною умов функціонування. Відповідно до мети проекту його завданнями є розроблення технології менеджменту з урахуванням очікуваних змін, тобто реалізація функцій менеджменту в організації; формування методів менеджменту на підприємстві, розроблення та реалізація управлінських рішень в організації, формування раціональних управлінських рішень з метою розв’язання існуючих на підприємстві проблем; удосконалення систем комунікацій в організації; формування та забезпечення функціонування формальних та неформальних груп на приватному підприємстві; обґрунтований вибір підходів до керівництва менеджерів організації при подоланні існуючих організаційних проблем; визначення ефективності фактичної та раціональної систем менеджменту.
Розділ 1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОРГАНІЗАЦІЇ
Загальна характеристика організації наведена у таблиці 1.
Таблиця 1
Загальна характеристика організації ПП «Schuler»
Параметр, який характеризується
Зміст та особливості
Основні відмінності від інших організацій
Законодавча база заснування та функціонування організації
Участь у зовнішньоекономічній діяльності
1
2
3
4
5
1. Форма підприємства
ПП — приватне підприємство, що діє на основі установчого договору, має власне найменування із зазначенням виду товариства та прізвища (найменування учасників ПП), статутний фонд не лімітується.
Учасники ПП несуть солідарну відповідальність усім своїм майном, незалежно від часу вступу в товариство, на відміну від акціонерних товариств, де товариство несе відповідальність лише своїм майном і не відповідає по зобов’язанням своїх акціонерів, які несуть відповідальність в межах належних їм акцій, учасники товариства з обмеженою відповідальністю несуть відповідальність в межах своїх вкладів, учасники товариства з додатковою відповідальністю несуть відповідальність в межах своїх вкладів до статутного фонду, але при недостатності – належним їм майном у кратному розмірі до внеску кожного учасника. Щодо командитного товариства, то його учасники з повною відповідальністю – усім своїм майном, а вкладники – у межах своїх вкладів.
Закон України “Про захист економічної конкуренції ”
Закон України “Про економічну самостійність України”
Господарський кодекс України
Закон України ” Про власність”
Закон України “Про підприємництво” №698 від 07.02.97р.
Закон України “Про підприємства в Україні” №4893 від 10.05.93р.
Закон України “Про господарські товариства” №2492 від 31.12.92р
Кодекс законів про працю України
Згідно з законом України “Про зовнішню економічну діяльність” №960-12 від 16.04.91 р. зі змінами та доповненнями, ПП «Schuler», як юридична особа, що здійснює певні види ЗЕД, є суб’єктом зовнішньоекономічної діяльності та може самостійно у визначених законодавством межах здійснювати ЗЕД, при цьому форма підприємства дозволяє бути його засновниками іноземцям.
2. Профіль
Виробництво та продаж канцтоварів
Значна конкуренція на ринку, особливо з товарами азійського походження.
Закон України “Про підприємництво”
Бере участь у зовнішньоекономічній діяльності шляхом експорту продукції.
3. Види діяльності
Видами діяльності приватного підприємства «Schuler» є виробництво:
ручок;
олівців;
зошитів;
папок;
клеїв;
обкладинок;
фарб;
резинок;
стікерів;
картону;
паперу;
календарів;
книжок записних;
бланкової продукції;
блокнотів;
У зв’язку із запланованими розширеннями діяльності, підприємство планує здійснювати ще такі види діяльності:
виробництво наборів для дитячої творчості;
настільні набори для дітей;
офісні набори.
Особливістю даної організації є те, що воно є невеликим, але виробляє значну кількість виробів.
Закон України “Про підприємництво”
Закон України “Про ЗЕД”
Закон України “Про створення безпечних і нешкідливих умов праці”№36 96-12 від 15.12.2006
Закон України “Про оплату праці”357/11-ВР від 10.02.2011
Закон України “Про щорічні відпустки” № 117-XIV від 18.09.2003
ПП «Schuler» здійснює такі види ЗЕД:
експорт власної продукції;
імпорт сировини.
4. Форма власності
Приватна форма власності – це така форма власності, що діє на основі приватної власності одного або кількох громадян, осіб без громадянства та його (їх) праці чи з використанням найманої праці. Приватним є також підприємство, що діє на основі приватної власності суб’єкта господарювання – юридичної особи.
Право колективної власності, на відміну від приватної, здійснюють вищі органи управління власника; також право колективної власності не може бути передане у спадщину
Закон України “Про власність”
Власниками ПП також можуть бути іноземці.
5. Внутрішнє середовище організації
1. Цілі:
1) Довгострокові: відкриття виробництв у всіх регіонах України. 2) Середньострокові: налагодження ще більш тісних стосунків з постачальниками сировини, налагодження ще більш ефективної експортної та імпортної діяльності. 3) Короткострокові: створення ефективної системи менеджменту.
Цілі підприємства є чітко визначені, досяжні, конкретні, враховують вплив середовища функціонування, що позитивно впливає на діяльність організації.
2.Структура управління організацією – лінійно-функціональна. Відповідає вимогам середовища функціонування, але для досягнення організаційних цілей потребує незначного удосконалення. На сьогодні у підпорядкуванні директора є 2 заступників, планується збільшити до 3, фактично існує 2 управлінські служби, прогнозується необхідність збільшення до 4 управлінських служб; фактично є 4 виробничих підрозділів, але передбачено розширення до 5 виробничих підрозділів.
3. Завдання: перевищення норм витрат сировини і матеріалів, недовиконання плану на 12%, зміна уподобань споживачів (школярів), відкриття власного фірмового магазину.
4. Технологія: необхідне удосконалення наявних технологій.
5.Працівники: на підприємстві працює 27 працівників, віком від 25-55 р., які мають стаж роботи не менше двох років в даному напрямку. Більшість з них є кваліфікованими, обдарованими людьми. Усі управлінці мають відповідну освіту, ставляться до праці з особливою відповідальністю і старанністю. Передбачається розширення організації, тому керівництво планує найняти додатково 16 чоловік різних професій.
6.Ресурси:
1. трудові: на підприємстві працює 27 працівників. Планується їхнє збільшення до 43 чоловік.
2. матеріальні: обладнання провідних фірм.
3. фінансові: на даний момент володіє достатньою кількістю власних коштів, але у зв’язку із розширенням шукає додаткові кошти шляхом тісної співпраці із вітчизняними та зарубіжними виробниками, комерційними підприємствами та організаціями.
4. інформаційні: результати маркетингових досліджень, запити, Інтернет.
5. енергетичні: електроенергія, паливо.
6. Зовнішнє середовище організації
Фактори зовнішнього середовища прямого впливу:
1.Споживачі.У своїй діяльності підприємство орієнтується на забезпечення потреб споживачів, тому воно використовує працю кваліфікованих спеціалістів, новітню техніку та технологію, що підвищує репутацію даного підприємства серед споживачів. У зв’язку із розширенням видів діяльності організації, планується, що кількість споживачів збільшиться. Вплив фактора є максимально позитивним, оскільки існує тенденція до зростання попиту на послуги підприємства.
2.Постачальниками є підприємства, з якими ПП «Schuler» уклало угоду про постачання ресурсів, необхідних для виробництва власної продукції: «Stationery» (Китай). Співпраця з відповідальними, обов’язковими та порядними постачальниками позитивно впливає на результати діяльності ПП «Schuler».
3.Конкурентами: основними конкурентами є «Школярик», «Канцтовари Україна», «Канцтовари». Також існує значна кількість дрібних конкурентів, кількість яких постійно зростає.
4.Державні органи влади розробляють, формулюють і затверджують засади функціонування організації в державі, зокрема, Державна податкова адміністрація контролює діяльність ПП «Schuler». Підприємство керується у своїй діяльності правовими актами, що розробляються та затверджуються місцевими та всеукраїнськими органами державної влади. Необхідно зазначити, що часті перевірки органами державної влади діяльності підприємства, високий рівень корупції у цих органах негативно впливають на діяльність підприємства.
5.Інфраструктура. Інфраструктура майже не впливає на діяльність організації.
6.Законодавчі акти визначають можливі види діяльності підприємства, вказують на обов’язки і права підприємства тощо. Вони безпосередньо впливають на ПП «Schuler», оскільки його діяльність базується на засадах таких значної кількості законів. Постійні зміни у законодавстві, часто його суперечливість та неоднозначність у трактуванні значно ускладнюють функціонування підприємства.
7.Профспілки, партії та інші громадські організації. Оскільки дане підприємство є незначним за розмірами, відноситься до малого бізнесу, то наразі профспілка відсутня. Але в майбутньому планується її започаткування.
8. Система економічних відносин у державі має досить відчутний вплив, адже підприємство функціонує в ринкових умовах , а отже на засадах попиту і пропозиції, враховує діяльність конкурентів тощо.
Фактори зовнішнього середовища непрямого впливу:
1.Міжнародні події мають значний вплив на організацію, оскільки вона функціонує на міжнародному ринку послуг. Так вступ України в СОТ дає можливість здобути більшу кількість споживачів, але одночасно несе за собою нових конкурентів. Тобто вплив цього фактора відбувається через споживачів, конкурентів та постачальників, має негативний влив у зв’язку з можливим збільшенням кількості конкурентів.
2.Міжнародне оточення впливає на ПП «Schuler» через споживачів, конкурентів та постачальників помірковано позитивно, оскільки дані послуги споживають і за кордоном.
3. Науково-технічний прогрес має вплив на діяльність організації, адже покращення технологій завжди сприяє покращенню діяльності підприємства.
4. Політичні обставини на організацію впливають негативно, оскільки політична нестабільність у державі зумовлює створення бар’єрів при виходженні на закордонні ринки послуг . Вплив фактора на організацію відбувається переважно через споживачів, державні органи влади, законодавство тощо.
5. Соціально-культурні обставини . Їх вплив, на жаль, є негативним через низькі доходи населення і відсутність високого рівня культури . Впливає через споживачів, конкурентів, державні органи влади, законодавство тощо.
6. Рівень техніки та технології. Високий рівень техніки та технології на міжнародних ринках зумовлює необхідність оновлення обладнання організації. Переважно вплив фактора на організацію відбувається через постачальників, конкурентів, інфраструктуру, законодавчі акти та є негативним, оскільки підприємство потребує оновлення власного обладнання.
7. Особливості міжнародних економічних відносин. Впливають на організацію негативно, оскільки дані послуги повинні відповідати певним вимогам. При цьому вплив відбувається через законодавчі акти, інфраструктуру, конкурентів тощо.
9.Стан економіки характеризує загальний рівень розвитку економіки України і бажання інших країн співпрацювати з підприємствами цієї держави, наявність конкурентів у даній галузі. Підвищення рівня використовуваності нових технологій , підвищення якості обслуговування в деякій мірі привертають увагу іноземних партнерів, але одночасно з тим незадовільний стан інфраструктури відштовхує їх. Вплив цього фактора відбувається через конкурентів, споживачів, постачальників, інфраструктуру, систему економічних відносин у державі тощо.
Розділ 2. ФОРМУВАННЯ ФУНКЦІЙ МЕНЕДЖМЕНТУ НА ПІДПРИЄМСТВ
2.1. Планування
Характеристика етапів процесу стратегічного планування у ПП «Schuler» відображена на рис.1
/
Рис.1. Модель стратегічного планування у ПП «Schuler»
Розглянемо ретельніше зміст кожного із етапів моделі стратегічного планування у ПП «Schuler».
Етап 1. Інформаційне забезпечення стратегічного планування.
Передбачає збір та обробку відповідними підрозділами та відповідальними особами (юрисконсультом, заступником директора, головним бухгалтером) інформації про фінансово-господарський стан підприємства, конкурентоспроможність його послуг, ринкові можливості, несприятливі впливи, зміни в законодавстві та нормативній базі функціонування підприємства тощо. Такі дані необхідні для аналізу факторів зовнішнього і внутрішнього середовища.
Джерела отримання інформації є результати маркетингових досліджень, запити, Інтернет, інформація консалтингової фірм, друковані ЗМІ, телебачення, рекламні оголошення.
Етап 2. Установлення місії та цілей організації.
Місія – задоволення потреб споживачів, шляхом виробництва якісних товарів.
Цілі:
1) Довгострокові (5-10 років): відкриття виробництв у всіх регіонах України.
2) Середньострокові (1-5 років): налагодження ще більш тісних стосунків з постачальниками сировини, налагодження ще більш ефективної експортної та імпортної діяльності.
3) Короткострокові (до 1 року): створення ефективної системи менеджменту.
Цілі підприємства є чітко визначені, досяжні, конкретні, враховують вплив середовища функціонування, що позитивно впливає на діяльність організації.
Етап 3. Вибір методів аналізу факторів внутрішнього і зовнішнього середовища.
У даному випадку доцільно використовувати метод статистичного і соціологічного дослідження і порівняння, економічного аналізу та метод експертних оцінок. При цьому для реалізації останнього методу (експертних оцінок) буде використовуватись інформація, отримана шляхом застосування попередніх методів аналізу. Необхідно зазначити, що використання методу експертних оцінок як комплексного та узагальнюючого дозволить сформувати інформаційну картину щодо середовища функціонування підприємства, його шансів та можливостей, сильних та слабких позицій.
Етап 4. Оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища.
Передбачає оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища групою експертів, у яку входять представники організації (директор, заступники директора).
Фактори оцінюються за шкалою [-5;5], при цьому межі шкали відповідно відображають максимально негативний та позитивний вплив факторів на організацію, 0 демонструє, що фактор на організацію впливає нейтрально.
Сума вагомостей усіх факторів становить одиницю, тобто рівень вагомостей для кожного фактора визначається за допомогою коефіцієнтів. Зважений рівень впливу факторів розраховується як добуток впливу фактора у балах та рівнях вагомості.
Результат експертних оцінок впливу факторів зовнішнього середовища на організацію зведено у табл. 2.
Таблиця 2
Результати експертного оцінювання впливу факторів зовнішнього середовища приватного підприємства «Schuler»
Фактори
Середня експертна оцінка впливу, бали
Середня вагомість факторів
Зважений рівень впливу, бали
Споживачі
+5
0,1
+0,5
Постачальники
+4
0,1
+0,4
Конкуренти
-4
0,1
-0,4
Державні органи влади
-2
0,05
-0,1
Інфраструктура
0
0,1
0
Законодавчі акти
-2
0,08
-0,16
Профспілки, партії та інші громадські організації
0
0,04
0
Система економічних відносин у державі
+1
0,04
+0,04
Організації – сусіди
0
0,03
0
Міжнародні події
+1
0,05
+0,05
Міжнародне оточення
+2
0,05
+0,1
Науково-технічний прогрес
+1
0,08
+0,08
Політичні обставини
+1
0,1
+0,1
Соціально-культурні обставини
-4
0,05
-0,2
Рівень техніки та технології
+1
0,07
+0,07
Особливості міжнародних економічних відносин
-1
0,03
-0,03
Стан економіки
-3
0,02
-0,06
Виходячи з результатів які наведені в таблиці 2, бачимо що на діяльність організації позитивно впливають : споживачі, постачальники.
Найбільш негативними факторами є конкуренти, державні органи влади, законодавчі акти та соціально-культурні обставини
Етап 5. Оцінювання та аналіз факторів внутрішнього середовища
Проводиться цією ж групою експертів за шкалою [0;5], при цьому 0 демонструє нерозвиненість, невиразність, відсутність чи катастрофічний стан фактора внутрішнього середовища, оцінка 5 демонструє високий рівень розвитку, виваженості відповідного фактора. Сума вагомостей усіх факторів становить одиницю, тобто рівень вагомості для кожного фактора визначається за допомогою коефіцієнтів. Зважений рівень впливу факторів розраховується як добуток впливу фактора у балах та рівня вагомості. Результати експертних оцінок факторів внутрішнього середовища на організацію зведено у табл.3.
Таблиця 3
Результати експертного оцінювання впливу факторів внутрішнього середовища ПП «Schuler»
Фактори
Середня експертна оцінка впливу, бали
Середня вагомість факторів
Зважений рівень впливу, бали
Цілі
5
0,2
1
Структура
3
0,1
0,3
Завдання
5
0,1
0,5
Технологія
4
0,1
0,4
Працівники
4
0,3
1,2
Ресурси
4
0,2
0,8
Отже як бачимо в табл. 3. найбільш розвиненим фактором внутрішнього середовища є висококваліфіковані працівники. Але й інші фактори також перебувають на хорошому рівні. Адже підприємство чітко встановлює цілі, має достатньо хорошу технологію, забезпечене хорошими ресурсами.
Етап 6. Прогнозування умов функціонування та результатів діяльності підприємства.
Полягає у передбаченні змін у внутрішньому та зовнішньому середовищах функціонування організації та їх можливого впливу на результати діяльності. У даній фірмі доцільно використовувати такі методи прогнозування, як барометричні, опитування споживачів, прогнозування, базоване на письмовій інформації, а також методу “мізкової атаки”. Оскільки теперішня політична та економічна ситуація в країні зовсім нестабільна, потрібно використати перший метод, який ґрунтується на передбаченні майбутнього, виходячи із аналізу подій, що відбуваються зараз. Цей метод базується на використанні статистичних показників (кількість зайнятих у конкретній галузі, рівень інфляції, кредитна ставка, рівень оподаткування тощо), які вказують напрям розвитку конкретних економічних сфер, що дозволяє спрогнозувати майбутні можливі витрати, прибуток, кількість клієнтів.
Етап 7. Обґрунтування інструментарію вибору стратегій
За допомогою матриці SWOT-аналізу необхідно обрати стратегію, яка найбільше підходить для нашого підприємства. Це стратегія використання сильних сторін підприємства з метою усунення загроз зовнішнього середовища: організаційних перетворень, диверсифікації, регіоналізації.
Етап 8. Формування варіантів стратегій (стратегічних альтернатив)
Можливими варіантами стратегій є: організаційних перетворень, диверсифікації, регіоналізації.
Етап 9. Вибір стратегії на засадах формування управлінського рішення.
Стратегія регіоналізації не повністю враховуватиме потреби споживачів. Хоча зможе забезпечити ефективну діяльність організації.
Стратегія диверсифікації, враховуючи те, що підприємство найближчим часом планує диверсифікувати свою діяльність, ця стратегія буде найкращою і забезпечить підприємству конкурентні переваги.
Стратегія організаційних перетворень забезпечить ефективну роботу організації, враховує вплив факторів внутрішнього та зовнішнього середовища, але вона не забезпечить підприємству стійких конкурентних переваг і не повністю відповідає місії та цілям організації.
Етап 10. Оцінювання стратегії на предмет відповідності установленим критеріям Стратегія диверсифікації найбільше відповідає місії та цілям організації, оскільки вона планує розпочати діяльність у інших сферах. Вона також враховує вплив внутрішнього і зовнішнього середовища, забезпечить ефективну роботу і стійкі конкурентні переваги.
Логічним продовженням стратегічного планування в ПП «Schuler» є тактичне планування. Схематична модель поточного планування в ПП «Schuler» наведена на рис. 2.
Рис.2 Модель поточного планування ПП «Schuler»
Розглянемо ретельніше зміст кожного з етапів поточного планування
Етап 1. Інформаційне забезпечення поточного планування.
Для реалізації поточного планування виникає необхідність в інформації про конкурентоспроможність підприємства, можливе місце розташування нових підприємств, фінансово – господарський стан підприємства, яке отримується з внутрішніх та зовнішніх джерел і обробляється відповідними підрозділами та відповідальними особами (бухгалтерією, заступником директора з економічних питань).
Етап 2. Оцінювання та аналіз сильних та слабких позицій організації.
Сильні позиції: ПП «Schuler» має позитивний імідж у споживачів та сильні позиції на ринку канцтоварів. Підприємство намагається володіти найбільш повною та достовірною інформацією про новітні досягнення на ринку, появу новинок, стан підприємства на ринку. Наявність конкурентних переваг, які полягають у розвиненій системі менеджменту в організації, гнучкій організаційній структурі управління; у використанні сучасної системи інформаційного забезпечення та високій кваліфікації персоналу.
Слабкі позиції: Існує проблема, пов’язана з значною кількістю відходів на підприємстві.
Етап 3. Вибір та формування планових параметрів (системи економічних, технологічних, соціальних та ін. показників).
Економічні показники: зростання прибутку на 9,3%, зростання рентабельності продажу та послуг на 15% та зменшення собівартості продажу та надання послуг на 9%. Технологічні показники: організація виставок, навчання працівників, боротьба з проблемою значної кількості відходів. Соціальні показники: збільшення середнього заробітку на 3,3%, збільшення витрат на соціальний розвиток на 4% .
Етап 4. Підбір на альтернативних засадах заходів досягнення планових параметрів.
Досягнення визначених показників потенційно можна досягнути на засадах реалізації цілого переліку альтернативних заходів, оптимальними з яких обрано: розширення сфери обслуговування, ринку збуту; удосконалення технології виробництва.
Етап 5. Бюджетне планування
1 стадія. Інформаційне забезпечення бюджетного планування. Передбачає підбір інформації бухгалтерами про місію, цілі, стратегію, тактику та політику організації; визначальні показники, яких прагне досягнути організація в наступному періоді умови функціонування організації, очікувані зміни; кадровий потенціал, технічне забезпечення; наявність обмежувальних факторів.
2 стадія. Вибір методів бюджетного планування. На ПП «Schuler» використовуються такі методи бюджетного планування:
за порядком розроблення бюджету – послідовне бюджетне планування, яке полягає в логічній послідовній розробці розпису надходжень та видатків об’єктів бюджетного планування з метою формування зведеного бюджету організації.
за рівнем централізації бюджетного планування тут застосовують комбіноване або зустрічне бюджетне планування. Передбачає передання зверху вниз орієнтованих бюджетів, їх опрацювання центрами відповідальності та передачі у зворотному порядку для формування бюджету організації.
за способом розрахунку планових бюджетних показників – нормативний метод, який базується на засадах обчислення планових бюджетних показників відповідно до основних норм використання ресурсів, структури та розподілу капіталу.
за рівнем пристосування бюджетного планування до змін внутрішнього та зовнішнього середовища функціонування підприємства – гнучке бюджетне планування, яке має на меті одночасну розробку декількох варіантів бюджету із врахуванням песимістичних та оптимістичних прогнозів.
3 стадія. Визначення видів, кількості, форм та структури бюджетів організації. На ПП «Schuler» як на середньому підприємстві є необхідності формування певного переліку бюджетів, тому в організації формуються бюджети замовлень, бюджетний баланс, бюджети конкретних інвестиційних проектів, бюджет усієї організації, бюджет руху грошових коштів.
4 стадія. Консолідація бюджетних показників. Передбачає формування моделі консолідації (узгодження) показників проміжних бюджетів, установлення взаємозв’язків між ними, виконання відповідних розрахунків з метою формування зведеного бюджету організації.
5 стадія. Формування бюджету організації. Зведений бюджету організації є узагальненим розписом надходжень та видатків за усією організацією.
Етап 6. Вибір адміністративних важелів (політики, процедур, правил тощо).
Політика – надання якісних послуг та продаж якісного товару. Процедурами є, наприклад, змісти інструкцій щодо експлуатації обладнання, процедура звітування про проведення оформлення. Правилом є порядок підписання документів, правила поведінки на дорозі.
Етап 7. Формування поточного плану.
Поточний план передбачає узагальнення розроблених на попередніх етапах показників заходів та бюджету, тобто він включає: перелік планових ключових показників, які прагне досягнути організація в межах реалізації обраної стратегії діяльності, які повинні відображати усі сфери діяльності підприємства, перелік заходів, реалізація яких сприятиме досягненню визначених показників, економічний ефект та ефективність від впроваджених планових заходів, бюджет організації.
Етап 8. Деталізація поточного плану за центрами виконання (відповідальності)
У підприємстві є такі види центрів відповідальності: центри вартості, центри видатків та центри інвестицій. Їх характеристику та участь у реалізації поточного плану розглянуто у табл.4.
Таблиця 4
Види та характеристика центрів відповідальності
Види центрів відповідальності
Підрозділи організації, що належать до конкретних центрів відповідальності
Функціональна характеристика центрів відповідальності
Участь у реалізації заходів щодо досягнення планових показників на засадах бюджету
Центри вартості
Працівники відділу збуту, працівники відділів паперового та іншого виробництва шкільної та офісної груп
Виробничі підрозділи, що створюють нову вартість. Вони належать до моделі “вхід-вихід”, оскільки можливо підрахувати усі затрати на їх діяльність та отримані результати у натуральних та кількісних показниках.
- розширення сфер збуту
- удосконалення технології виробництва
Центри видатків
.Бухгалтерія, начальник відділу шкільного виробництва, начальник відділу офісного виробництва
Підрозділи, результати діяльності яких важко оцінити за звичайними критеріями. Методи обліку та аналізу не дозволяють установити за короткий термін залежність між розміром витрат на функціонування таких підрозділів та покращення загальних результатів.
Удосконалення технології виробництва продукції
Центри інвестицій
Директор, заступник директора з виробництва, заступник директора зі збуту
Це керівники інституційного рівня та фінансово-економічні управлінські служби, які контролюють вартість та результати вкладених активів.
Залучення інвестицій для реалізації проектів; впровадження інтегрованих управлінських систем.
Як вказувалось вище, тактичне планування на підприємстві передбачає крім поточного ще й оперативне планування, яке спрямоване на формування вузьких, деталізованих, короткотермінових планів, що присвяченні конкретним питанням діяльності підприємства та формуються у розвиток поточних планів. На підприємстві використовується широкий перелік оперативних планів у різних сферах. У сфері фінансового планування розробляється платіжний календар, касовий план тощо; у плануванні робочого часу – фонд робочого часу, графік робочого календаря, табель робочого часу тощо.
2.2. Організування
Фактична організаційна структура управління ПП «Schuler» наведена на рис. 3, а раціональна, яка відображає напрямки реорганізації у зв’язку із розширенням видів діяльності, та яка створює можливості для досягнення установлених цілей, наведена на рис. 4. Характеристику працівників організації відповідно до фактичної та раціональної структур управління розкрито у табл. 5.
Рис. 3. Фактична органіграма управління ПП «Schuler»
Рис. 4. Раціональна органіграма управління ПП «Schuler»
Таблиця 5
Фактична (раціональна) чисельність і функції посадових осіб приватного підприємства
«Schuler»
Посади керівників
Чис. осіб
Функції (види діяльності працівників)
Відповідальність і повноваження
Факт.
Рац.
Директор
1
1
Визначає стратегію, політику та тактику організації; займається загальним керівництвом, дає розпорядження працівникам відповідно до їх повноважень, контролює стан розвитку підприємства; приймає рішення щодо реорганізації підприємства.
Несе відповідальність за стан і розвиток підприємства, має повноваження приймати і звільняти працівників.
Заступник директора з виробництва
1
1
Управляє виробництвом на підприємстві, зокрема виробництвом шкільної та офісної продукції, продумує стратегію розвитку підприємства, нові технології, залучає інвесторів
Відповідає перед директором ПП за ефективність виробничої діяльності організації
Заступник директора зі збуту
1
1
Організовує збут на підприємстві, планує основну стратегію розвитку збуту, займається пошуком нових споживачів, гуртових та роздрібних.
Відповідає перед директором ПП за ефективність збутової діяльності організації
Бухгалтери
2
1
Їх функціями є нарахування і видача заробітної плати, планування і оформлення бюджету товариства та контроль за його дотриманням, ведення бухгалтерського, статистичного і управлінського обліку, формування податкової та статистичної звітності
Відповідають перед головним бухгалтером за правильність та оперативність ведення обліку на підприємстві, формування фінансової та статистичної звітності, її відповідність первинній документації.
Начальник цеху шкільної продукції
1
1
Управляє цехом шкільної продукції, який займається виробництвом ручок; олівців; зошитів; папок; клеїв; обкладинок; фарб; резинок; стікерів.
Звітує перед заступником директора з виробництва, а також відповідальний перед директором.
Начальник цеху офісної продукції
1
1
Управляє цехом офісної продукції, який займається виробництвом картону, паперу, календарів, книжок записних, ручок, блокнотів, та іншого.
Звітує перед заступником директора з виробництва, а також відповідальний перед директором.
Робітники цехів
16
30
Виробляють продукцію підприємства, використовують новітні технології у виробництві, працюють у цехах паперу (де виробляють паперову продукцію) ат у інших цехах (де виготовляють канцелярське приладдя), а також у новоствореному цеху по виробництву наборів для школи та офісу.
Відповідальні перед усіма вищими ланками на підприємстві
Працівники відділу збуту
4
4
Займаються пошуком нових споживачів, як гуртових так і роздрібних, збувають продукцію підприємства.
Відповідальні перед усіма вищими ланками на підприємстві
Головний бухгалтер
-
1
У його підпорядкуванні функції бухгалтерського обліку, економічного аналізу підприємства, формування податкової та статичної звітності. А також керує процесами планування економічної та фінансово-кредитної діяльності тощо.
Несе відповідальність за фінансові ресурси перед директором, має право розпоряджатися цим ресурсами.
Начальник цеху виробництва наборів
-
1
Управляє відділом з виробництва наборів для школи та офісу, це відділ є дуже перспективним та потребує саме такого кваліфікованого працівника, який добре знає усі технології.
Звітує перед заступником директора з виробництва, а також відповідальний перед директором.
Начальник відділу збуту
-
1
Управляє збутом, його обов’язки не пересікаються з обов’язками заступника директора зі збуту, адже той виконує більш укрупнену роботу, а начальник займається безпосередньою польовою роботою.
Звітує перед заступником директора зі збуту, а також відповідальний перед директором.
Усього
27
43
-
-
2.3. Мотивування
Коротку характеристику змістовних та процесійних теорій мотивування й обґрунтування, можливості їх застосування у ПП «Schuler» наведено у табл.6.
Таблиця 6
Застосування теорій мотивування підприємства «Schuler»
Теорії мотивування
Короткий зміст та особливості застосування
Обґрунтування можливості застосування в організації
Елементи системи матеріального стимулювання праці, в яких знаходить відображення теорія
Змістові теорії (відображає зміст потреб та їх ієрархію)
Теорія потреб М.Туган-Барановського
1. Виділяться фізіологічні, статеві, симптоматичні, альтруїстичні потреби і потреби практичного характеру.
2. Особливе значення відіграє приналежність до народностей, моральні і релігійні погляди.
Цю теорію можна застосувати на ПП «Schuler» до усіх працівників, враховуючи пріоритетність задоволення певних груп потреб у працівників та вдало використовуючи потреби для формування мотивів щодо забезпечення необхідної поведінки. Також теорія сприятиме успішній діяльності ПП на міжнародному ринку, оскільки враховує міжнаціональні особливості.
У цивілізованому суспільстві матеріальні стимули(заробітна плата, премії, надбавка, доплати, подарунки тощо) сприяють якісному задоволення фізіологічних потреб та потреб практичного характеру. При цьому також створюються умови для задоволення альтруїстичних потреб, народження та виховання дітей, створення сім’ї тощо.
Теорія потреб А. Маслоу
1.Потреби діляться на первинні та вторинні.
2. Поведінка людей визначається потребами нижчого порядку.
3. Після задоволення певних потреб їх мотивуюча дія припиняється.
Ця теорія чітко визначає пріоритетність потреб людей, на що повинні орієнтуватися керівники при формуванні мотиваційних систем. Оскільки, якщо керівництво не створить умови для забезпечення первинних потреб працівників, то марно чекати від підлеглих ініціативності, творчості, раціоналізаторських пропозицій та належної віддачі.
Можливості для задоволення первинних потреб працівників ПП «Schuler» створює заробітна плата, цінні подарунки (одяг, автомобіль тощо). При цьому чим вищий статус працівника, тим вища його посада за службовою ієрархією, тим більші можливості з матеріальної точки зору відкриваються перед працівником.
Теорія потреб Д.Мак- Клелланда
1. Три потреби, які мотивують людину: влада, успіх, причетність.
2. Увага на потреби високого порядку, оскільки потреби нижчого порядку вже задоволені.
Цю теорію в організації доцільно застосовувати тоді, коли керуюча система уже забезпечила на достатньому рівні задоволення первинних потреб, і увага вже акцентується на вторинних(духовних) потребах.
Як правило влада, успіх та причетність до суспільно-значимих проектів передбачають збільшення меж повноважень та відповідальності, що зумовлюють зростання рівня оплати праці та більше визнання з боку оточуючих у формі надання більш привабливих пропозицій щодо роботи, оплати тощо.