Зміст
Вступ 3
Розділ 1. Характеристика учасників проекту та програмного продукту 4
1.1. Характеристика компанії-розробника. 4
1.2. Організаційна структура управління компанії-розробника 7
1.3. . Системи мотивування в компанії-розробника 10
1.4. Характеристика потенційних компаній-замовників програмного продукту 11
1.5. Загальний опис програмного продукту 12
Розділ 2. Розрахунок витрат на розробку та доходів від реалізації програмного продукту..........................................................................................................................................15
2.1. Розрахунок капітальних затрат на розробку і впровадження проектного рішення……………………………………………………………………………………………16
2.2. Розрахунок витрат на експлуатацію проектного рішення 18
2.3. Розрахунок ціни споживання проектного рішення 22
2.4. Розрахунок суми доходу від реалізації програми 22
2.5. Ефективність використання проектного рішення 23
Висновок 26
Рекомендована література 27
Вступ
Суспільне виробництво - складна інтегрована система, яка включає різні організаційно-правові структурні ланки. Основною одиницею підприємницької діяльності в межах суспільного виробництва виступає підприємство. Кожна галузь народного господарства складається із сукупності окремих підприємств, які виробляють одну або споріднені види продукції, що необхідні для задоволення певних потреб населення та суспільства. В умовах ринкової економіки підприємство - це товаровиробник, основна виробнича ланка економіки. Слід звернути увагу на те, що саме на підприємстві відбувається поєднання робочої сили із засобами виробництва. Від рівня діяльності підприємства залежить процес виробництва матеріальних благ, задоволення потреб населення, життєвий рівень, результати використання виробничих фондів, впровадження досягнень науково-технічного прогресу, тобто ефективність господарювання. Згідно з діючим в Українській державі законодавством, підприємство - це самостійний господарський суб'єкт, що має право юридичної особи і здійснює виробничу, науково-дослідну та комерційну діяльність з метою одержання прибутку. Сутність підприємства найповніше виявляється в принципах його діяльності. Як самостійна одиниця, підприємство користується правами юридичної особи, тобто має право розпоряджатися майном, одержувати кредит, укладати господарські договори з іншими підприємствами. Принцип самоокупності затрат вимагає точного обліку й зіставлення витрат і результатів, повного відшкодування собівартості продукції. Самоокупність властива тільки рентабельним підприємствам. Суть принципу самофінансування не тільки у самоокупності витрат, а й у закріпленні частини одержаного прибутку за підприємством у його повне розпорядження. Тобто розвиток підприємства повністю забезпечується за рахунок власних коштів, кредитів банку на комерційній договірній основі і за рахунок валютної виручки.
Розділ 1. Характеристика учасників проекту та програмного продукту
1.1. Характеристика компанії-розробника
Назва, вид та галузь діяльності підприємства, особливості підприємств даного виду та галузі:
Назва підприємства: « Інфо»
Вид діяльності: розробка інформаційних технологій.
Галузь діяльності підприємства : харчова.
Табл. 1.1
Характеристика компанії розробника «Інфо»
Організаційно-правова форма підприємства
Форма власності
Сфера діяльності
Кількість працюючих, осіб
Середня заробітня плата,грн.
Галузь підприємств-замовників
ПП
приватна
Інформаці-йні технології
25
6750
харчова
Інформаційні технології – це машинізовані способи обробки, збереження, передачі, використання інформації у вигляді знань. Вони включають два основні елементи – апаратний та людський, останній з яких є головним.
Згідно з визначенням ЮНЕСКО, інформаційні технології - це комплекс взаємопов’язаних наукових, технологічних, інженерних дисциплін, основним предметом яких є: методи ефективної праці людей, зайнятих обробкою та зберіганням інформації; обчислювальна техніка і методи організації її взаємодії з людьми та виробничим устаткуванням, їх практична реалізація; а також пов’язані з цим соціальні, економічні та культурні проблеми. Матеріальною основою сучасних інформаційних технологій є три основних технічні досягнення:
поява нового середовища нагромадження інформації на фізичних носіях (магнітні стрічки, мікрофільми, магнітні та оптичні диски, напівпровідникові пристрої, тощо);
розвиток засобів зв’язку, що забезпечують доставку інформації практично в будь-яку точку земної кулі без обмежень в часі та просторі, та масове охоплення населення засобами зв’язку (радіо, телебачення, мережі передачі даних, супутниковий зв’язок, телефонна мережа);
можливість автоматизованої обробки даних за допомогою комп’ютера згідно заданого алгоритму.
В цілому сучасні інформаційні технології спрямовані на підвищення рівня автоматизації всіх інформаційних процесів, що є основою для прискорення темпів науково-технічного прогресу. Інформаційні технології дозволяють ефективно поєднувати технічні можливості обчислювальної техніки, електрозв’язку, інформатики. Вони спрямовуються на збір, нагромадження, аналіз та доставку інформації споживачам (вченим, інженерам, керівникам, лікарям, економістам) незалежно від відстані до джерел та обсягів, на автоматизацію одноманітних операцій управлінського процесу і підготовку аналітичної інформації для прийняття рішень.
Приватне підприємство — це вид юридичної особи, заснованої на приватній власності. Застосування такої форми дає можливість здійснювати сільськогосподарське виробництво на базі приватної власності на землю та майно. Приватне підприємство є самостійною господарською організацією, створеною на основі приватної власності фізичної особи і зареєстрованою у встановленому законом порядку для здійснення господарської діяльності з метою задоволення суспільних потреб (у товарах, продукції, послугах) і одержання прибутку. Це юридична особа, яка має самостійний баланс, розрахункові та інші рахунки в банках. Рішення з питань функціонування підприємства приймаються власником одноосібно.
Визначення «приватне» крім форми власності виявляє головну особливість правового становища підприємства цієї організаційної форми. Згідно із законодавством власник у цьому випадку є водночас підприємцем, власність і управління майном у приватному підприємстві не розмежовуються.
При передачі приватного підприємства від однієї особи до іншої фактично відбувається зміна його засновника — одна особа виходить зі складу засновників підприємства, а інша входить до нього. Одночасно вносяться відповідні зміни до статуту та реєструються за місцезнаходженням підприємства.
Товариством з обмеженою відповідальністю визнається товариство, що має статутний фонд, розділений на частки, розмір яких визначається установчими документами. Учасники товариства несуть відповідальність в межах їх вкладів. У товаристві з обмеженою відповідальністю створюється статутний фонд, розмір якого повинен становити не менше суми, еквівалентної 100 мінімальним заробітним платам, відповідно до ставки мінімальної заробітної плати, що діє на момент створення товариства.
Отже, товариство з обмеженою відповідальністю (ТЗОВ) — це така форма організації підприємства, за якої відповідальність кожного з його учасників обмежена розмірами внеску до уставного капіталу. Зміна вартості майна, яка є внеском, і додаткові внески учасників не впливають на розмір їх частки у статутному фонді, зафіксованій установчими документами.
У товаристві з обмеженою відповідальністю утворюється виконавчий орган. Він може бути колегіальним (дирекція) чи одноосібним (директор). Дирекція (директор) підзвітна зборам учасників і виконує прийняті зборами рішення. Дирекція (директор) не має права приймати рішення, обов'язкові для учасників товариства.
1.2. Організаційна структура управління компанії-розробника
Дана компанія базується на лінійно-функціональній організаційній структурі управління. Такий вид організаційної структури управління передбачає, що штабні (функціональні) служби отримують повноваження управління службами нижчого рівня, які виконують відповідні спеціальні функції. Однак делегуються не лінійні, а функціональні повноваження.
Графічне зображення організаційної структури компанії «Старком» представлене на рис.1.2
Рис 1.Огранізаційна структура управління компанії-розробника.
Таблиця 1.2.
Характеристика функціональних обов'язків підприємства «Старком»
№ з.п
Посада
Функціональні обов’язки
1
Директор
Визначає стратегію, тактику та політику організації, координує та скеровує діяльність працівників, контролює результати діяльності товариства, приймає рішення щодо розширення та реорганізації підприємства, видає накази щодо діяльності товариства, які є обов’язкові до виконання усіма працівниками, взаємодіє з державними структурамитощо
2
Юрисконсульт
Здійснює систематичний моніторинг законодавчих та нормативно правових актів, на засадах яких функціонує організація, бере участь у проробці умов договорів, вивчає правові нюанси здійснення видів діяльності. Відповідає перед директором за юридичну відповідність документації організації, консультування з різних правових питань
3
Головний бухгалтер
У його підпорядкуванні функції бухгалтерського обліку, економічного аналізу стану підприємства, формування податкової та статичної звітності. Керує процесами планування економічної та фінансово-кредитної діяльності, оплати і матеріального стимулювання праці тощо. Відповідає перед директором підприємства
4
Заступник директора з технічних питань
Він управляє техніко-інформаційними процесами, виступає керівником проекту і несе повну відповідальність за якість і ефективність виконаного проекту (надання інформаційних послуг, розробки ІСП та програмного забезпечення)
5
Заступник директора з маркетингу та реклами
Регулює діяльність відділу реклами та збуту і маркетингових досліджень, визначає пріоритетні напрями досліджень ринку, пошуку нових партнерів тощо. Несе відповідальність перед директором підприємства
6
Заступник директора з кадрових питань
Відповідає за набір персоналу, рівень кваліфікації та спеціалізації працівників різної категорії. Бере участь у роботі з прогнозування і визначення потреби в кадрах на основі планів економічного і соціального розвитку підприємства. Готує необхідні матеріали для атестаційної, кваліфікаційної і тарифікаційної комісій, проекти документів, що стосуються винагород і заохочень працівників
7
Заступник директора з зовнішньоекономічної діяльності
Відповідає за порядок проведення зовнішньоекономічних операцій, визначає особливості проведень та укладення договорів
8
Бухгалтери
Їхніми функціями є нарахування і видача заробітної плати, планування і оформлення бюджету товариства та контроль за його дотриманням, ведення бухгалтерського, статистичного і управлінського обліку, формування податкової та статистичної звітності. Відповідають перед головним бухгалтером за правильність введення обліку на підприємстві тощо
9
Проектно-дослідний відділ
Створює кінцевий продукт підприємства , розробляє його з технічної і технологічної сторони враховуючи умови замовлення і смаки споживачів. Визначає інформацію, що підлягає обробці засобами обчислювальної техніки, її обсяги, структуру, макети і схеми введення, обробки, зберігання і виведення, методи її контролю Несе відповідальність перед заступником директора з технічних питань
10
Відділ якості та тестового контролю
Здійснює технічну перевірку створеного продукти (послуги), враховуючи світові стандарти якості та умови проекту. Розробляє інструкції по роботі з програмами, оформляє необхідну технічну документацію.
Частково може надавати консультаційні послуги та послуги післяпродажного обслуговування
10
Відділ реклами та збуту
Здійснюють пошук каналів розподілу та збуту, вибирають відповідні інструменти товарно-збутової політики (реклами)
12
Відділ маркетингових досліджень
Здійснюють дослідження одразу двох ринків (інформаційних технологій і харчової промисловості) визначають потреби і смаки споживачів
13
Відділ перепідготовки та підвищення кваліфікації
Працівники цього відділу здійснюють постійне навчання та перепідготовку працівників інших відділів (особливо проектно-дослідного і відділу якості та тестування), визначають ряд специфічних знань і особистих якостей, якими повинні вони володіти
14
Відділ міжнародного маркетингу та ЗЕЗ
Досліжує специфіку міжнародного ринку, визначають методи виходу на зовнішній ринок
1.3. Системи мотивування в компанії-розробника
Надалі здійснюється опис форм та систем заробітної плати кожній посадовій особі (групам працівників) із зазначенням середньої величини посадового окладу (табл.1.3.).
Табл. 1.3.
Характеристика системи мотивування на підприємстві «Старком»
№ з/п
Посада
Форма заробітної плати
Система заробітної плати
Посадовий оклад
1
Директор
Комісійна
Система прогресивної комісійної винагороди
11000
2
Юрисконсульт
Почасова
Проста почасова
7000
3
Головний бухгалтер
Комбінована
-
8000
4
Заступник з технічних питань
Комісійна
Система прогресивної комісійної винагороди
8500
5
Заступник з маркетингу та реклами
Комісійна
Система прогресивної комісійної винагороди
6800
6
Заступник з кадрових питань
Комісійна
Система прогресивної комісійної винагороди
6800
7
Заступник з ЗЕД
Комісійна
Система прогресивної комісійної винагороди
6300
8
Бухгалтери
Почасова
Проста почасова
5500
9
Працівник проектно-дослідного від. І-ї категорії
Відрядна
Відрядно-преміальна
6000
10
Працівник проектно-дослідного від. ІІ-ї категорії
Відрядна
Відрядно-преміальна
5250
11
Тестери
Почасова
Бригадна почасова
5500
12
Маркетологи
Комбінована
-
5350
13
Працівник від. перепідготовки та підвищення кваліф.
Комбінована
-
5600
14
Працівник від. ЗЕД
Комбінована
-
5200
1.4. Характеристика потенційних компаній-замовників програмного продукту
За кількістю зайнятих та за обсягом валової продукції харчова промисловість належить до найважливіших галузей господарства у більшості країн світу. Її розміщення тісно пов'язане з сільським господарством та, меншою мірою, з промислом риби. Їй властива вельми складна структура: понад двадцять підгалузей, що виробляють як готову продукцію, так і напівфабрикати. Основними факторами її розміщення вважаються сировинний та споживчий. На сировину орієнтуються цукрова, плодоовочекон-сервна, рибна, маслобійна, а на споживача — хлібопекарна, кондитерська, молочна та броварна підгалузі.
Харчова промисловість України включає в себе понад 40 різноманітних галузей виробництва: борошно-млинарсько-круп'яну, цукрову, спиртову, пивоварну, хлібопекарську, кондитерську, молочну, рибну, крохмально-мелясну, лікеро-горілчану, макаронну, м'ясну, олійно-жирову, виноробну, консервну, соляну, овочеву тощо. Крім харчосмакової продукції, харчова промисловість випускає добрива, комбікорми, тютюнові, косметичні вироби, мило тощо.
Харчова промисловість України — це тисячі великих, середніх і малих підприємств різної форми власності, які виробляють майже 20 % від загального об'єму промислової продукції. Найбільша частина реалізованої продукції — це напої, м'ясні і молочні продукти, тютюнові вироби, хліб і хлібобулочні вироби, жири.
В Україні найбільш поширеним видом підприємств такої галузі є відкриті акціонерні товариства ВАТ (наприклад такі компанії як «Славутич», «Львівський міський молочний завод», «Київхліб»), закриті акціонерні товариства ЗАТ («Молокія», «Чумак», «Оболонь») та товариства з обмеженою відповідальністю ТзОВ («Київ-Конті», «Західна цукрова група», «Галка» тощо). Характерними формами власності підприємств харчової галузі є державні та приватні.
Державна власність, як і раніше, є основою економіки України. Навіть після проведення приватизації її питома вага буде досить значною. До державної власності в Україні згідно із Законом України "Про власність" належать загальнодержавна, республіканська власність і власність адміністративно-територіальних одиниць (комунальна власність).
Типові проблеми підприємства-замовника, які може вирішити «Старком»:
Повна автоматизація бухобліку
Автоматизація виробництва (тобто програмне забезпечення, що забезпечує і налагоджує виробництво продуктів)
Програмне забезпечення для керування енергосистеми
Управління сервісним обслуговуванням;
Управління процедурами забезпечення якості продукції.
1.5. Загальний опис програмного продукту
ІТ-консалтинг (англ. IT-consulting) — консалтинг в сфері інформаційних технологий (ІТ). Являється одним из багаточисельних напрямів консалтинга (консалтингових послуг).
ІТ-консалтинг — проектно-орієнтована діяльність, пов’язана з інформаційною підтримкою бізнес-процесів, що дозволяє дати незалежну експертну оцінку ефективності використання інформаційних технологій.
На сьогоднішній день більшість компаній використовує ІТ в керуванні своїм бізнесом. Інформаційні технології дозволяють зробити бізнес більш наочним, більш керуючим, більш прогнозуючим.
Послуга з надання ІТ-консалтингу, як правило, включає такі пункти:
• Оптимізація витрат на впровадження інформаційних технологій, ІТ-рішень в рамках компанії • Підвищення ефективності бізнес-процесів компанії • Підвищення керованості, прозорості діяльності організації за рахунок створення єдиної інфраструктури (ІТ-інфраструктури).
Підвид ІТ-консалтингу саме який надаватиме компанія «Старком» має назву ERP-система.
Планува́ння ресу́рсів підприє́мства (ERP-система) (англ. Enterprise Resource Planning System — Система планування ресурсів підприємства) — корпоративна інформаційна система (КІС), призначена для автоматизації обліку і управління. Як правило, ERP-системи будуються за модульним принципом і в тому або іншому ступені охоплюють всі ключові процеси діяльності компанії.
Класичні системи ERP забезпечують управління задачами:
управління фінансами;
планування та управління виробництвом;
управління формуванням та розподілом запасів;
управління реалізацією та маркетингом;
управління постачанням;
управління проектами;
управління сервісним обслуговуванням;
управління процедурами забезпечення якості продукції.
Вибір класичних ERP-систем , придбання і впровадження, як правило, вимагають ретельного планування в рамках тривалого проекту з участю партнерської компанії — постачальника або консультанта. Оскільки КІС будуються за модульним принципом, замовник часто (принаймні, на ранній стадії таких проектів) купує не повний спектр модулів, а обмежений їх комплект. В ході впровадження проектна команда, як правило, протягом декількох місяців (до року) здійснює настройку модулів, що поставляються.
Викорисання ERP системи дозволяє використовувати одну інтегровану програму замість декількох розрізнених. Єдина система може управляти обробкою, логістикою, дистрибуцією, запасами, доставкою, виставлянням рахунків, бухгалтерским обліком, податковим обліком.
Реалізована в ERP-системах система розмежування доступу до інформації, призначена (в комплексі з іншими заходами інформаційної безпеки підприємства) для протидії як зовнішнім загрозам (наприклад промисловому шпигунству), так і внутрішнім (наприклад, розкраданням). Впроваджувані в зв'язці з CRM-системою і системою контролю якості, ERP-системи націлені на максимальне задоволення потреб компаній в засобах управління бізнесом.
Розділ 2. Розрахунок витрат на розробку та доходів від реалізації програмного продукту
Вихідні дані:
№ з/п
Назва показника
Умовне позначення
Значення
1
Зарплата керівника проекту за місяць, грн.
Зкер
8500
2
Зарплата 1-го розробника проекту за місяць, грн.
Зроз1
6000
3
Зарплата 2-го розробника проекту за місяць, грн.
Зроз2
5500
4
Зарплата 3-го розробника проекту за місяць, грн
Зроз3
5250
5
Термін виконання розробок, міс.
Трозр
3
6
Н – накладні витрати, % до загальних
Н
20
7
Ві – інші витрати, %до загальних
ВІ
20
8
Вартість обчислювальної системи, грн
Кс
7000
9
Норма амортизації, %
На
15
10
Потужність обчислювальної техніки, Вт
Р
1000
11
Середній щоденний час роботи на ЕОМ, год.
tсер
2
12
Періодичність експлуатації проектного рішення за рік, разів
N
4
13
Час роботи працівників 1-ї категорії для підготовки даних, год
t1
2
14
Чисельність працівників 1-ї категорії
n1
4
15
Чисельність працівників 2-ї категорії
n2
2
16
Чисельність працівників 3-ї категорії
n3
1
17
Основна зарплата працівника 1-ї категорії за місяць
c1
*
18
Основна зарплата працівника 2-ї категорії за місяць
c2
*
19
Основна зарплата працівника 3-ї категорії за місяць
c3
*
20
Коефіцієнт, який враховує додаткову зарплату працівника 1-ї категорії за місяць
Дод
0.11
21
Кількість машино-годин роботи ЕОМ для одноразової експлуатації проектного рішення, год
tm
2
22
Термін служби проектного рішення, роки.
T
3
23
Норматив прибутку проектної організації, %
Пн
28
24
Норма дисконту, процентна ставка за кредит, %
І(R)
*
25
Кількість організацій-покупців
Nреал
4
26
Вартість адаптації програмного продукту на ЕОМ, грн.
Ко1
1500
27
Вартість документації на програмний продукт
Ко2
850
28
Вартість демонстрації роботи програмного продукту на ЕОМ
Ко3
1150
29
Нормативний термін окупності проекту
Ток.н
3
2.1 Розрахунок капітальних затрат на розробку й впровадження проектного рішення
К = К1 + К2
К1 - затрати на розробку проектного рішення, грн.
К2 - затрати на відлагодження і дослідну експлуатацію програмного рішення задачі ЕОМ, грн.
1.1. Складові структури затрат (К1) на розробку проектного рішення.
К1 = Зз + Вф + Пв + Осп + Н + Ві
К1 = 174 750 +65 531 + 1750 + 0 + 52 425 + 17 475 = 311 931 грн.
Зз - загальна зарплата розробників, грн.
Вф - відрахування у фонди соціального захисту, грн.
Пв - вартість купованих виробів, грн.
Осп - вартість спецобладнання, грн. (Осп =0)
Н - накладні витрати, грн.
Ві - інші витрати, грн.
Затрати на спецобладнання для проведення експериментальних робіт враховуються при необхідності придбання додаткових технічних засобів.
Загальна зарплата розробників:
Приймаємо:
Зкер = 8500 грн.
Зрозр = 49 750 грн.
Т розр = 3 міс.
Зз = (З кер + Зрозр1+ Зрозр2+ Зрозр3 ) · Т розр
Зз= (8500+6000*2+5250*3+5500*4) · 3= 174 750 грн.
З кер - зарплата керівника проекту за місяць
Зрозр - зарплата розробника проекту за місяць :
Зрозр1 = 6000 грн.
Зрозр2 = 5250 грн.
Зрозр3 = 5500 грн.
Трозр - термін виконання розробок - 3 міс.
Розмір відрахувань у фонди соціального захисту:
Вф = Впенс + Всоц ст + Вбезроб + ФСНВ= (32% + 2.5% + 2.5% + 0.5%)*Зз
Вф = 37.5% · 174 750 = 65 531 грн.
Впенс - відрахування на пенсійне забезпечення
Всоц стр - відрахування на соціальне страхування
Вбезроб - страхові внески на випадок безробіття
ФСНВ - відрахування на страхування від нещасних випадків
Вартість купованих виробів і придбаних матеріалів:
Накладні витрати Н = (30%/100%)* Зз
Н = 0.3·174 750= 52 425 грн.
Інші витрати включають витрати, що не враховані в попередніх статтях витрат і становлять певний відсоток від затрат на оплату праці (Зз). Вони становлять 10 %
Ві = (10%/100%)* Зз;
Ві = 0.1·174 750= 17 475 грн
Вартість купованих виробів - 1750 грн.
1.2. Затрати на відлагодження і дослідну експлуатацію проектного рішення( К2):
К2 = Sм-г*Фд
Sм-г - вартість (1 машино-години) роботи і відлагодження на ЕОМ конкретного типу грн/год
Вартість 1 машино-години роботи ЕОМ розраховується за складовими витрат на таку роботу:
Sм-г = (А + Ен + Ввідл)/Фд
Sм-г = (262,5 + 63,4 + 155 965,5)/144 = 1085,35 грн.
А - амортизація використаної обчислювальної техніки, грн
Ен - вартість електроенергії, яку споживає обчислювальна техніка, грн
Ввідл - вартість відлагодження програми, що становить половину витрат на розробку програми.
Ввідл = 0,5 ·К1
Ввідл = 0,5*311 931 = 155 965,5 грн.
Розрахунок складових вартості 1 машино-години роботи ЕОМ:
Амортизація ЕОМ:
А = Кт ·На / 100
А= 1750 · 0,15 = 262,5 грн.
Кт - вартість використання ЕОМ:
Кт = Кс ·Тексп / 12
Кт = 7000 · 3 / 12 = 1 750 грн.,
де Кс - вартість обчислювальної системи - 7000грн
Тексп - період експлуатації системи - 3 міс.
На - норма амортизації - 15%
Вартість використаної електроенергії:
Ен = Р · Фд · Квик · Цел
Ен = 0,52 · 144 ·0.8 · 0.55 = 63,4 грн.
Р - потужність обчислювальної техніки - 1 кВт
Квик - коефіцієнт використання - 0.8
Цел - ціна електроенергії - 0.55 грн/кВт
Фд - дійсний час відлагодження програми за час tвід , год
Фд = Tрозн.дн ·tсер
Фд = 72 · 2 = 144 год
Tрозн.дн - к-сть робочих днів роботи ЕОМ протягом терміну виконання розробки - 72дні.
tсер = середній щоденний час роботи на ЕОМ - 2 год.
К2 =1085,35 ·144= 156 291 грн.
Отже, капітальні затрати на розробку і впровадження проектного рішення становлять: К = К1 + К2
К = 311 931 + 156 291 = 468 222 грн.
1.3. Результати розрахунків капітальних затрат на розробку і впровадження проектного рішення за складовими кошторису
№
Складові елементи затрат
Умовне
познач.
Сума, грн.
1
Витрати на оплату праці
Зз
174 750
2
Відрахування у фонди соціального захисту
Вф
65 531
3
Затрати на куповані (придбані) вироби
Пв
1750
4
Накладні витрати
Н
52 425
5
Інші витрати
Ві
17 475
6
Затрати на розробку проектного рішення (( п.1-п.5)
К1
311 931
7
Затрати на відлагодження і дослідну експлуатацію проектного рішення
К2
156 291
8
Разом капітальні затрати на розробку і впровадження проектного рішення (К1 + К2)
К
468 222
2. Розрахунок витрат на експлуатацію проектного рішення
Річні експлуатаційні витрати (Е1р) визначаються за формсулою:
Е1р = Е10 · N
Е10 - одноразові експлуатаційні витрати, грн
N - періодичність експлуатації проектного рішення за рік - 4 рази
Е10 = Е11 + Е12
Е11 - вартість підготовки даних роботи ЕОМ
Е12 - вартість машино-годин роботи ЕОМ для одноразової експлуатації
2.1. Вартість підготовки даних для роботи ЕОМ:
Коефіцієнт, який враховує додаткову зарплату і відрахування у фонди соціального захисту
b = Вф + Дод
b = 0.375 + 0.11 = 0,476 = 47,6%
Вф - коефіцієнт, який враховує відрахування у фонди соціального захисту - 37,5%
Дод - коефіцієнт, який враховує додаткову зарплату працівника l-ї категорії за місяць - 11%.
= 6000/176·( 1+0,476 ) = 50,318 грн./год
= 5500/176·( 1+0,476 ) = 46,125 грн./год
= 5250/176·( 1+0,476 ) = 44,028 грн./год
сl0 - основна зарплата працівника l-ї категорії за місяць - 6 000грн.
с20 - основна зарплата працівника 2-ї категорії за місяць - 5 500 грн.
с30 - основна зарплата працівника 3-ї категорії за місяць - 5 250грн.
m - кількість годин у місяці (m = 22*8 = 176 год).
Вартість підготовки даних для роботи ЕОМ
Е11 =
E11 = (4*2*50,318 + 2*2*46,125 + 1*2*44,028) = 675,55 грн.
nl - чисельність працівників і-ї категорії- 4,2,1 ос.
tl - час роботи працівників і-ї категорії для підготовки даних - 2 год
cl - середньогодинна ставка працівника і-ї категорії з врахуванням додаткової зарплати та відрахувань у фонди соціального захисту, грн/год.
ll - норми категорій персоналу, який бере участь у підготовці даних -3
2.2.Витрати на експлуатацію ЕОМ (Е12):
Е12 = Sм-г · tm
Е12= 1085,35 * 2 = 2170,70 грн.
Sм-г - вартість (1 машино-години) роботи ЕОМ - 1085,35 грн.
tm = кількість машино-годин роботи ЕОМ для одноразової експлуатації проектного рішення - 2 год.
Одноразові експлуатаційні витрати
Е10 = Е11 + Е12
Е10 = 675,55 + 2170,70 = 2 846,25 грн.
Отже, річні експлуатаційні витрати рівні:
Е1р = 2 846,25 · 4 = 11 385 грн.
2.3. Розрахунок ціни споживання проектного рішення і суми доходів
від реалізації програмою.
Ціна споживання - це затрати на придбання та експлуатацію проектного рішення для організації - розробника:
Цс.розр = Ц1 + Е1р
= 599 324,16 +11 385 = 610 709,16 грн.
Ц1 - ціна придбання (початкова ціна) проектного рішення для організації-зрозробника, грн.
Ц1 = К · (1 + )
Ц1= 468 222·(1+0.28) = 599 324,16 грн.
К - затрати на розробку і впровадження програмного засобу - 468 222грн.
Пн - норматив прибутку проектної організації - 28%.
2.4. Розрахунок суми доходу від реалізації програми
Затрати на пристосування та освоєння проектного рішення на конкретному об'єкті (К0) містять:
Вартість адаптації програмного продукту на ЕОМ Ко1 =1500 грн
Вартість документації на програмний продукт Ко2 = 850 грн
Вартість демонстрації роботи програмного продукту на ЕОМ Ко3 = 1150
Загальна сума затрат на пристосування та освоєння проектного рішення:
Ко = Ко1 + Ко2 + Ко3
К0 = 1500+850+1150= 3 500 грн.
Кінцева ціна проектного рішення для організації – покупця
Ц2 = Ц1 + Ко+ Кк
Ц2= 599 324,16 + 3 500 + 0 = 602 704,16 грн.
Кк - затрати на доукомплектування технічних засобів на об'єкті, грн;
Кк = 0, оскільки не всі програми потребують спец обладнання
Доходи від реалізації програми:
Дреал = Цпок*Nреал;
Дреал =723 244,99 *4= 2 892 980 грн.
Цпок - початкова ціна даного програмного продукту для організації - покупця
Nреал - кількість організацій – покупців -4
Цпок = Ц2 + ПДВ
Цпок = 602 704,16 +(602 704,16 *0,2) = 723 244,99 грн.
Ц2 - кінцева ціна проектного рішення для організації - покупця
ПДВ - податок на додану вартість (20%)
2.5. Економічна ефективність використання проектного рішення
2.5.1. Коефіцієнт економічної ефективності впровадження проектного рішення:
Кеф = R
Кеф = 28
Кеф = 413,5% > 28
Пбал - балансовий прибуток, грн
Кт - вартість використання ЕОМ, грн
К - капітальні затрати на розробку і впровадження проектного рішення, грн.
R - процентна ставка за кредит (можна прийняти R = і).
Пбал = Дреал - ПДВ – К
Пбал = 2 892 980 - 483 127,66 – 468 222= 1 934 630,34 грн.
ПДВ становить 0.167 частку від доходів від реалізації (Дреал)
ПДВ = Дреал*0.167
ПДВ = 2 892 980 *0,167 = 483 127,66 грн.
2.5.2. Період окупності інвестицій або капіталовкладень у проект
а) статичний метод розрахунку періоду окупності
ТокС = Ток.н
ТокС = Ток.н
0,24 < 3
Ток.н - нормативний термін окупності проекту (Ток.н = 3 роки)
б) динамічний метод розрахунку періоду окупності
Визначається за допомогою методу чистої теперішньої вартості (NPV)
NVP = -К + /
NVP = -466 222 + 1 480 959 = 1 014 737
Т - термін служби проектного рішення, 3 роки
Період (Токд), у який NPV набуде значння > 0 - період окупності
Токд Ток.н
№ з/п
Назва показника
Умовні позначення
Од. виміру
Значення показника
1
Термін розробки та впровадження проектного рішення
tрозр
міс.
3
2
Одноразові витрати на розробку та впровадження проектного рішення
Е10
грн.
2 846,25
3
Річні експлуатаційні витрати
Е1р
грн./рік
11 385
5
Ціна споживання проектного рішення для організації - розробника
Цс.розр
грн.
610 709,16
6
Ціна придбання проектного рішення для організації - покупця (з ПДВ)
Цпок
грн.
723 244,99
7
Валові доходи від реалізації проектного рішення
Дреал
грн.
2 892 980
8
Термін окупності капіталовкладень на розробку і експлуатацію (статичний метод, динамічний метод)
ТокС
роки
0,24
Токд
роки
1
6.Висновок
В даній курсовій роботі я дослідив методику та рентабельність виводу на ринок інформаційних технологій нового програмного продукту.
Було розраховано наступні результати:
Розрахунок капітальних затрат на розробку й впровадження проектного рішення -- 466 222 грн.
Розрахунок витрат на експлуатацію проектного рішення -- 11 385грн.
Розрахунок ціни споживання проектного рішення і суми доходів від реалізації програми – 610 709 грн.
Розрахунок суми доходу від реалізації програми -- 2 892 980 грн.
Ефективність використання проектного рішення 413%
З вищевказаних даних можна зробити підсумок щодо доцільності використання даних технологій: даний програмний продукт за одноразовими експлуатаційними витратами є конкурентно-спроможним і може мати практичне застосування. Тобто даний програмний продукт доцільно використовувати.
Роль інформаційного забезпечення для управління підприємницькою та комерційною діяльністю постійно зростає. Поряд із швидким зростанням обсягів необхідної інформації для прийняття ефективних управлінських рішень, все гострішою стає проблема швидкого пошуку та обробки потрібної інформації.
Інформаційні технології в площині управління організацією повинні забезпечувати:
- підвищення ефективності функціонування та зростання мобільності керівного та адміністративно-управлінського персоналу;
- підвищення якісного та інтелектуального рівня культури персоналу і організації