Міністерство освіти і науки України
Національний університет “ Львівська політехніка”
Звіт з лаболаторної роботи
з дисципліни: «Електронні пристрої мехатронних засобів»
зміна температури елементів схеми
Львів – 2013
Завдання
Використовуючи схему з лабораторної роботи №1(Рис.1), у середовищі Tina за допомогою редактора сигналів дослідити та проаналізувати вихідний сигнал в залежності від зміни температури елементів схеми (-10°С, +30°С). Відобразити сигнал за допомогою синусоїди.
Порожня область аркуша призначена для введеннясхеми. Нижче заголовка Schematic Editor розташоване робоче меню, що дозволяє вибирати файлові операції, операції аналізу, обладнання тестування і вимірювання, тощоНижче розташований ряд іконок, пов'язаних з різними файловими і TINA завданнями.Останній ряд іконок дозволяє Вам вибрати групи компонентів. Ці групи компонентів містять основні пасивні компоненти, напівпровідники і макромоделі складних пристроїв. Всіці групи доступні для створення схем.
Необхідний компонент вибирається простим кліком з групи компонентів у нижньому ряді закладок:Basic(Базові), Switches(ключові), Meters(Вимірники) і так далі. Ці закладки забезпечуютьдоступ до різних пасивних компонентів, джерел, вимірювачів, реле, напівпровідниковимприладів і раніше згадуваним схемним макросів. Клікніть по схемного конкретного символукомпонента і перетягніть його в робочу область схеми. Клік лівою кнопкою мишки закріплюєкомпонент в необхідному місці.
Як тільки всі компоненти будуть обрані і правильно встановлені, їх можна з'єднати разом.Кожен компонент має вузли до яких треба підключити ланцюга. TINA відображає вузли у виглядімаленької червоної літери х (більше схоже на дві маленькі перехрещені лінії, ніж наалфавітний символ). Компоненти можна легко з'єднати між собою, розміщуючи вказівник білявузла підключення і утримуючи ліву кнопку мишки. При переміщенні мишки будевимальовуватися зв'язок, що збігається з вузлами сітки. Відпустити кнопку мишки, коли зв'язок досягнекінцевої точки з'єднання.
Коли схема повністю створена, то вона вже готова для симуляції. Процес аналізу починаєтьсявибором меню Аналіз. В меню є перелік різних аналізів, таких як AC, DC, Перехідні илиNoise. Необхідно вибрати потрібний вид аналізу, щоб отримати доступ до додаткових налаштувань.Першим пунктом в меню Аналіз варто контроль помилок (ECC). Вибравши цей пункт ми запустимо перевірку схеми; з'явиться список будь-яких помилок схеми. Якщо список помилок з'явився у вікні, то клікнувши по рядку помилки у списку можна виділити помилкове місце у схемі. У вікно помилок такожвиводяться інші типи помилок, виявлені протягом аналізів.Але навіть якщо перевірка помилок не була зроблена, ТІНА автоматично запустить перевірку під час старту симуляції.Після вибору типу аналізу з'являється додаткове вікно, де відображаються різніпараметри вибору, які пов'язані з конкретним аналізом. Попередньо вже забезпеченіномінальні установки; ці параметри можуть бути встановлені так, як потрібно для отримання результату.Як тільки всі налаштування зроблені, натисніть ОК для початку аналізу. Першим зазвичай виконується аналіз схеми по постійному току (DC). Цей тест перевіряє режим роботи схеми по постійному струму. DC аналіз в TINA-TI може бути налаштований для обчислення вузлових напруг, створення таблиці постійних напруг і струмів, генерування розгортки по постійному струму абовиконання температурного аналізу. Температурний аналіз працює у випадку вибору"Аналіз " > " Режим " > " температури.
TINA-TI генерує результати моделювання у вигляді таблиць і графіків,залежно від виконуваного аналізу. В добавок програма може бути встановлена в режим псевдо-реальне-час симуляції, коли віртуальний прилади можна використовувати для спостереження виходу(ів) в час роботи схеми.
Рис. 1 Електрична схема біквадного фільтра.
Етап 1. Дослідження роботи схеми з температурою елементів -10°С.
Рис.2а Відображення сигналу на вході.
Рис. 2б Відображення сигналу на виході.
Етап 2. Дослідження роботи схеми з температурою елементів +30°С.
Рис.3а Відображення сигналу на вході.
Рис.3б Відображення сигналу на виході.
Висновки
Наданій практичній роботі ми за допомогою редактора сигналів дослідили та проаналізували вихідний сигнал в залежності від зміни температури елементів схеми. При подаванні сигналу був проведений розрахунок в симуляторі ТІНА та виведено графік на якому показаний рівень вхідного та вихідного сигналу при зміні температури від -10°С до +30°С.