Міністерствоосвіти і науки України
Національний університет «Львівська політехніка»
Кафедра ЕОМ
ЗВІТ
з лабораторної роботи №3
з дисципліни:«Діагностика комп’ютерних систем»
Мета роботи:використовуючипрограмниймоніторингнавчитисьдіагностувати частини персонального компютера на допустимітемператури та напругиживлення, для забезпеченнястійкоїроботи, а також знати та вмітиоприділятиякідавачічіпумоніторингурозташовуються на материнськійплаті.
Теоретичнівідомості
Стійка робота комп'ютераможливатільки за певнихтемпературних умов. Підвищеннятемпературивище за допустиму межу призводить до зниженнястабільностіроботи і появизбоїв. Особливо цестосуєтьсяпроцесора, пам'яті, а такожвідеокарти. Якщо ж застосовуєтьсярозгін, вірогідністьперегрівурізкозростає. При відмові вентилятора охолодженняпроцесораабо системного блоку наслідкиможуть бути катастрофічними. Стеження за температурою процесора і системного блоку можепопередитибагато проблем.
Існує думка, щобільшість «невловимихзбоїв», тобто таких, якіз'являються в несподіваний момент і виражаються в раптовихзависаннях, «синіхекранах» Windows і самовільнихперезавантаженнях, викликані неправильною подачею напруги на процесор, що, у свою чергу, пов'язано з поганою якістю блоку живлення. Тому стежити за напругою, щоподається, вельми корисно.
Таким чином, для забезпеченнястабільноїроботипротягомтривалого часу всіхкомпонентівкомп'ютера, необхідно:
забезпечити подачу потрібноїнапругиживлення;
дотриматидопустимітемпературніумови, забезпечившидостатнєохолоджування.
Завданнястеження за цимидвомаумовами, лежить в основіідеїапаратногомоніторингу, покладене на спеціальнопризначений для цього компонент материнської плати - чіп (мікросхему) моніторингу (HealthChip, H/ W MonitoringChip). Сьогоднівсі без виключенняматеринські плати маютьтакийчіп - або у виглядіокремоїмікросхеми, або у складі одного з компонентівчіпсета. Причомуостаннійпідхідстаєвже стандартом - моніторинг став однієюз функційчіпа вводу-виводу (Super I/O Chip).
Принцип діїсистемимоніторингупростий. Якщодавачічіпумоніторингувиявляють, що один з відстежуванихпараметрів - напруга, температура, швидкістьобертання вентилятора - відхиливсявіднормибільше, ніждопускає заданий поріг, спрацьовуєсигналізація і подаєтьсязвуковий сигнал. Користувач повинен самостійновимкнути систему і усунути причину несправності. Якщоопераційна система підтримує стандарт ACPI, чіпмоніторингуможедати сигнал про виключеннясистеми.
Чіпимоніторингузазвичайконтролюють всю напругу, маютьтемпературнідавачі і тахометри для вимірюванняшвидкостіобертання
вентиляторів, можутьматирегістри стану давачавідкриття корпусу і можливістьрегулюватишвидкістьобертаннявентиляторів.
Зовнішнісистеми контролю температури, щовбудовуються в багатосистемних плат, основані на давачу, розміщеномуабо у вирізіпроцесорногороз'єму, абовспеціальномуотворірадіатора. Зрозуміло, щовонивимірюють температуру з відхиленням, оскільки не контактують з ядром. Такісхеминеобхіднозастосовувати на застарілихмодифікаціях, яківзагалі не маютьпристроївтермоконтролю. Відхиленнявимірюваннятемператури ядра процесоразовнішнімипристроямискладає 10° - 15°С. Цепотрібновраховувати при установцікритичнихзначеньтемператури ядра, тобтоякщопроцесормаємаксимальну температуру ядра 85°С, то при настройцісистеми контролю слідвстановитипорігспрацьовуваннясистеми, рівний 70°С.
якостітемпературнихдавачіввикористовуютьсяаботермодіод, наявний
ядрівсіхпроцесорівсімейства Р6 − РІІ і Celeron старше 300 мГц, аботермістори у вигляді «пелюстка» для процесорів на Slot1.
Швидкістьобертаннявентиляторівохолоджуванняпроцесора і системного блоку можетакожвідстежуватисячіпоммоніторингу. Для цьоговентиляториповиннімати не два, а три дроти і підключатися до відповідногороз'єму на материнськійплаті.
Підтримкаапаратногомоніторингу в обов'язковому порядку закладена в BIOS. Побачитипоказникидавачівтемператури і значеннянапругиможнаабоспеціальномурозділіSetup (для AWARDBIOS версії старше 6.00), або в розділіChipsetFeaturesабоPowerManagement. Окрімпрогляданнясвідчень, можназадати температуру, при якійспрацьовуєсигналізація (TemperatureSelect, TemperatureWarning), подається сигнал операційнійсистемівимкнути систему (ShutdownTemperature), а такожнабудуватиступіньуповільненняпроцесора (зниженнятактовоїчастоти) для охолоджування у критичнійситуації (SlowdownDutyCycle, ThrottleDuty, Throttling). Там же повинне бути управліннясигналізацією про відмовуповітрянихвентиляторівсистемиохолоджування. При відхиленніконтрольованихпараметрів, діапазонякихпрограмнозмінний, чіпподаєзвуковий сигнал і видаєпереривання, по якому BIOS абоспеціальнапрограмаухвалюєрішення про подальшідії. Є і ще один механізм - якщо при включеннісистеми на процесорподається не та напруга (або не подаєтьсявзагалі), чіпмоніторингу буквально рятуєкомп'ютер, не даючийомувключитися і подаючизвуковий сигнал.
Апаратниймоніторинг вельми корисний для офіснихкомп'ютерів, оскількидозволяєвидаленостежити за станом великоїкількості машин. За допомогоюспеціальнихпрограмсистемнийадміністратормаєможливість на своємукомп'ютерібачитиповнуконфігурацію, температуру, напругу, кількістьвільноїпам'яті і дискового простору і багатощоінше на всіх машинах в мережі, посилатипопереджувальніповідомлення, включати і вимикатимашини, і все це через HTML-інтерфейс з використаннямзвичайногоWeb-браузера.
Апаратниймоніторингмаєсенс і для домашньогокомп'ютера. Перш за все, тому, щопривідмові вентилятора абозбої блоку живлення буде поданийзастережливий сигнал і користувачзможесвоєчасноприйнятинеобхідні заходи. Крім того, при розгоніможнаоцінити «поведінку» процесора не критерієм «завис - не завис», а спостереженням за температурою, яка зазвичай не перевищує 65°, - 70С°., у разізбоївпростіше буде визначити, чивиненперегрівчи блок живлення.
Звичайно, краще не чекати, коли система опиниться в критичнійситуації, а приймати заходи заздалегідь, тому й створюютьсяпрограмимоніторингу.
Виконання роботи
Оскільки програма MotherboardMonitor 5 застаріла іне підтримує багато типів сучасних материнських плат, тому для тестування температури датчиків я використаввикористав максимально наближений аналог даної програми СPUIDHardwareMonitor.Вікно програми зображено на рис.1.
/
Рис. 1 Вікно відображення температур та датчиків, які є на материнській платі
Як ми бачимо, на моїй материнській встановлено датчики температури вінчестера, процесора, відеокарти і шини, та датчики напруги та потужності батареї.
Проаналізувавши дані, я отримав такі результати:
1. Датчики температури:
ACPI - 59°C (максимальна при роботі програми - 66°C);
HDD -35°C;
Процесор – 47-48°C(максимальна при роботі програми - 58°C);
Відеокарта - 58°C(максимальна при роботі програми - 64°C);
2. Напруга:
на відеокарті–0,85 V(максимальна при роботі програми - 0,90 V);
на батареї – 12,46 V
3. Потужність:
запланована - 46200мВт.ч
поточна – 41338мВт.ч
при повному заряді батареї - 41107мВт.ч
4. Рівні:
рівеньзносу батареї - 11%
рівень заряду батареї - 99%
Висновок: при виконанні лабораторної роботия вдосконалив знання подіагностицічастин персонального компютера на допустимітемператури та напругиживлення, а такожпокращив свої знання та вміння визначатиякічіпимоніторингурозташовуються на материнськійплаті за допомогою програми моніторингу CPUIDHardwareMonitor.