МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ‹‹ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА››
ІНСТИТУТ ЕКОНОМІКИ І МЕНЕДЖМЕНТУ
Кафедра фінансів
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №3
Аналізування моделі фінансово-економічної діяльності акціонерного товариства, що модернізується
Мета роботи: на основі теоретичних знань дати практичні навички студентам щодо управління корпоративною інформаційною системою Project Expert в цілому, та створення і аналізування імітаційної моделі фінансової діяльності акціонерного товариства.
Завдання роботи: на основі запропонованих вихідних даних створити імітаційну модель фінансово-господарської діялоьності акціонерного товариства, забезпечити залучення необхідних фінансових ресурсів та проаналізувати фінансові результати діяльності на кожному проміжному етапі створення імітаційної моделі, здійснивши необхідні економіко-математичні розрахунки та скласти звіт про виконання лабораторної роботи.
Хід лабораторної роботи:
1. Постановка задачі
Створимо за допомогою Project Expert фінансово-економічну модель промислового підприємства, що модернізується, тобто планує перейти на виробництво нового виду продукції - автопричепів. Для розвитку підприємства вирішено орендувати додаткові площі й установити нове високопродуктивне устаткування. Для реалізації цього проекту і залучення інвестиційного капіталу створюється акціонерне товариство і випускаються акції. Проект розрахований на початок 01.01.2011 і на тривалість 3 роки. Маркетингове дослідження показало, що доцільно виготовляти високоякісні автопричепи і реалізовувати їх за ціною 18000 грн. Обсяг виробництва, що рекомендується та може бути досить легко реалізований на ринку, складає 35-45 шт. на місяць.
У даному проекті врахуємо такі важливі (і раніше невраховані) складові проекту, як стартовий баланс, створення активів і їхня амортизація, інфляція, умови оплати і постачань, деталізація витрат, облік витрат на персонал і на загальні витрати, акціонерний капітал і ряд інших складових.
2 Створення проекту
Після створення нового файлу-проекту і заповнення діалогового вікна Заголовок введемо в діалоговому вікні Продукты/Услуги продукцію – автопричеп та їх початок виробництва автопричепів з 01.06.11 р., у діалоговому вікні Отображение данных - показ результатів по місяцях до 2013 р. включно. У розділі Окружение в діалоговому вікні Валюта варто ввести курс 7,9 грн./дол. і курсову інфляцію за 3 роки проекту - 8, 6 і 5 % відповідно - і в діалоговому вікні Інфляція установити прапорець „Використовувати для всіх об'єктів” і ввести рівні інфляції для національної грошової одиниці за 3 роки проекту - 15, 14 і 13% відповідно. В діалоговому вікні Настройка расчета - ставки дисконтування для гривни - 25 % і для доларів - 10 % із кроком дисконтування 1 місяць. В діалоговому вікні Податки варто ввести ставки податку на прибуток, ПДВ та сумарну ставку відрахувань з з/п у розмірі 36.3%.
У розділі Компанія в модулі Стартовий баланс введемо в картці Активи в поле Кошти 8 160 грн., а в картці Пасиви в таблиці Рахунки до оплати - кредиторську заборгованість 4930 грн., а в поле Нерозподілений прибуток - 3230 грн.
У діалоговому вікні Календарний план введемо 4 основних етапи:
1. Оренда і підготовка приміщення тривалістю 30 днів з 01.01.2007 і вартістю 34 000 грн.;
2. Придбання, монтаж і налагодження устаткування тривалістю 74 дня з 15.01.2007 вартістю 50 400 грн. і 8 000 дол.;
3. Виготовлення штампів і пристосувань тривалістю 16 днів з 15.03.2007 вартістю 8500 грн.;
4. Виробництво з датою початку виробництва 01.04.2011 (з установкою прапорця Прив'язати дату початку продажів до дати початку виробництва).
Для другого і третього етапів установлюються прапорці Етап є активом.
Потім у модулі Список активів варто ввести в діалоговому вікні Характеристики активу тип активу - Устаткування - і лінійну амортизацію з періодом до ліквідації 60 місяців для другого етапу і 12 місяців для третього етапу. Вид цього діалогового вікна представлений на рис.3.1.
Рис.3.1. Діалогове вікно “Характеристики активу”
У діалоговому вікні План збуту введемо ціну автопричепа 18000 грн. і обсяг збуту в 6-му місяці проекту - 15 шт. автопричепів, з 7-го по 18-й місяць проекту - по 35 шт., з 19-го по 35-й місяць проекту - по 45 шт. і в 36-м місяці проекту - 30 шт. У картці Умови оплати введемо затримку платежів - 3 дні - і продаж авансом з терміном 30 днів з передоплатою 50 %. У картці Умови постачання установимо час на збут - 1 день, рівномірні постачання протягом місяця і запас готової продукції - 10 % від місячного обсягу продажів.
Одним з найбільш важливих етапів створення імітаційної моделі фінансово-економічної діяльності підприємства є етап формування плану виробництва. У діалоговому вікні План виробництва введемо тривалість виробничого циклу - 30 днів. У картці Матеріали уведемо величину сумарних прямих витрат - 7652 грн. У картці Сдельная зарплата вкажемо список операцій: лазерне різання - 1245 грн., токарські роботи - 864 грн., складальні роботи – 648 грн. і фарбування - 428 грн., при цьому у вікні сумарних прямих витрат з'явиться автоматично підрахована сума - 3185 грн. У картці Інші витрати введемо сумарні прямі витрати - 1348 грн., а в картці Графік виробництва установимо перемикач Необмежене виробництво.
У модулі Матеріали і комплектуючі введемо Метал в асортименті - 1 комплект вартістю 4218 грн. – та Комплектуючі вироби - 1 комплект вартістю 3434 грн. У картці Общие данные введемо для кожного з зазначених елементів передоплату 2 дні.
Дані про кадровий склад підрозділів служб керування, виробництва і маркетингу підприємства вкажемо в діалоговому вікні План персоналу. У картці Управление введемо: директор (1) із зарплатою 6800 грн./міс., головний бухгалтер (1) із зарплатою 4500 грн. і начальник відділу (1) із зарплатою 4000 грн.; у картці Виробництво - начальник цеху (1) із зарплатою 4000 грн., технологи (2) із зарплатою 3000 грн., і слюсарі (15) із зарплатою 2500 грн., а в картці Маркетинг – начальник відділу (1) із зарплатою 4000 грн. Для управлінських працівників встановлюється режим щомісячних періодичних виплат протягом періоду проекту, виробничих працівників – протягом періоду виробництва, лише для начальника відділу маркетингу встановлюється режим щомісячних виплат на період з 1-го по 8-й місяць проекту.
І нарешті, у модулі Общие издержки для усіх трьох карток (Керування, Виробництво і Маркетинг) варто ввести "Комунальні послуги" із щомісячною оплатою 500, 1000 і 150 грн. термінами аналогічно зарплатних виплат (рис.3.2).
Рис.3.2. Діалогове вікно «Общие издержки»
Таким чином, імітаційна модель фінансово-економічної діяльності підприємства взагалі створена - залишилося тільки вирішити питання фінансування проекту. Приймемо, що при формуванні акціонерного товариства випущені акції з номінальною вартістю 17 грн. і що пани Іванов, Петров і Сидоренко придбали 01.01.2011 по 7000, 5000 і 4000 акцій відповідно. Привілейовані акції не використовувалися. Введення цих даних виконується в модулі Акціонерний капітал, а вид отриманого діалогового вікна показаний на рис.3.3.
Рис.3.3. Діалогове вікно “Акціонерний капітал”
Потім необхідно установити розмір і порядок виплати дивідендів акціонерам. Для цього варто скористатися модулем Розподіл прибутку, введіть частку прибутку, що йде на виплату дивідендів, - по 20 % щорічно наприкінці року. Вид відповідного діалогового вікна показаний на рис.3.4.
Рис.3.4. Діалогове вікно «Розподіл прибутку»
Після проведення розрахунку проекту за допомогою процедури Дефіцит можна одержати величини дефіциту наявних засобів, представлені в графічному виді на рис.3.5.
Рис.3.5. Графік дефіциту обігових коштів
Одержаний в процесі реалізації цього проекту чистий прибуток показано графічно на рис.5. Видно, що починаючи з 6-го місяця підприємство починає працювати прибутково, а з 18-го місяця має місце стійкий чистий прибуток, що досягає значення близько 55000 грн. на місяць.
Рис.3.6. Графік чистого прибутку
3. Аналізування результатів та створення звітів
Деякі результати проведеного аналізу чутливості проекту до змін основних факторів (обсягу збуту, ціни збуту, прямих витрат і зарплати персоналу) показані на рис.6. Більш докладно отримані результати розрахунків по розробленій моделі й аналізу результатів дивіться в звітах. Можна переглянути всі складові стандартних фінансових звітів про очікувані результати діяльності підприємства, що модернізується, за час реалізації проекту. Найважливішими фінансовими звітами є звіт про прибутки і збитки (таблиця Прибутки-збитки), звіт про рух коштів (Кеш-фло), бухгалтерський баланс (таблиця Баланс) і звіт про використання прибутку
Рис.3.7. Аналіз чутливості проекту
У цьому розділі також приведені таблиці фінансових показників для кожного періоду часу реалізації проекту, що включають показники ліквідності, показники рентабельності, показники ділової активності, показники структури капіталу й інвестиційні показники. Ці показники для даного проекту мають прийнятні значення.
Отримані для даного інвестиційного проекту показники ефективності інвестицій (для розрахункового періоду 36 місяців) показані на рис.3.8. Ці показники свідчать про високу економічну привабливість цього проекту.
Видно, що на показники ефективності інвестицій найбільший вплив роблять ціна збуту і прямі витрати. При зменшенні ціни збуту приблизно на 10% чи при збільшенні прямих витрат приблизно на 10% проект стає не вигідним. Дуже помітний вплив на показники ефективності інвестицій роблять також прямі витрати і зарплата персоналу. Для підвищення стійкості проекту варто провести додаткові роботи по зниженню витрат виробництва, а також по підвищенню якості автопричепа, що дозволило б збільшити його ціну збуту і (чи) обсяг збуту. Варто також дуже обережно підходити до росту кількості персоналу і до зарплати персоналу.
Рис.3.8. Показники ефективності інвестицій
ВИСНОВОК: В даній лабораторній роботі було проаналізовано модель фінансово-економічної діяльності акціонерного товариства, що модернізується. Робота починалась із постановки завдання. Наступним етапом було створення проекту. В подальшому ході роботи відбулось аналізування результатів та створення звіту.