Міністерство освіти і науки України
Національний університет “Львівська політехніка”
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і міжнародного підприємства
Курсова робота (проект)
з дисципліни
“Основи менеджменту”
на тему:
“Розробка системи менеджменту в командитному товаристві по наданню вантажних автотранспортних перевезень”
Львів - 2013
АНОТАЦІЯ
Ця курсова робота допомагає нам поглибити знання з курсу «Менеджмент», показує вміння застосувати знання на практиці та бути добрим знавцем останніх досягнень в менеджменті. Основні концепції, категорії та механізми сучасного менеджменту використовуються та розглядаються у цьому курсовому проекті.
Темою даної роботи у є розробка системи менеджменту в організації КТ «Львів-Транс», завданням якого є надавати вантажні автотранспортні перевезення. Курсова робота допомагає зрозуміти сутність сучасного менеджменту, основні принципи менеджменту, вплив та роль економіки на організацію, на розвиток підприємства та механізму внутрішнього управління і діяльності в цілому. Об’єктом вивчення - процес управління виробничо-господарською діяльністю підприємства. Дослідження процесу менеджменту, виокремлення його етапів дають змогу послідовно ознайомитись з усіма управлінськими категоріями, виявити взаємозв’язки між ними, зрозуміти характер та особливості здійснення управлінського впливу. Суб’єктом вивчення є працівники керуючої і керованої систем організації, їх професійний та кваліфікаційний рівень, ступінь виконання ними повноважень, обсяги відповідальності, а також взаємозв’язки в системі менеджменту.
ANNOTATION
This course work helps us to deepen their knowledge of the course "Management", shows the ability to apply knowledge in practice and be a good connoisseur of recent advances in management. Basic concepts, categories, and modern management mechanisms used and discussed in this course project.
The theme of this work is to develop a system of management of CT "Lviv-Trans", whose purpose is to provide cargo transportations. Course work helps to understand the essence of modern management, the basic principles of management, influence and role in the organization of the economy, the development of enterprise and internal control mechanisms and activities in general. The object of study - the management of industrial and economic activity of the enterprise. Investigation of Management, it separation stages allow consistently aware of all managerial category, discover relationships between them, to understand the nature and specifics of managerial influence. The subject of the study are employees of the management and control systems of the organization, and their professional qualifications, the degree of fulfillment of the powers and limits of liability, and relationships in the system management.
ЗМІСТ
Вступ……………………………………………………………………………………….5
Розділ 1. Загальна характеристика організації………………………………………….7
Розділ 2. Формування функцій менеджменту на підприємстві…………………........10
Планування……………………………………………………………………..10
Організування…………………………………………………………………..18
Мотивування……………………………………………………………………25
Контролювання………………………………………………………………...32
Регулювання…………………………………………………………………....33
Розділ 3. Використання методів менеджменту в організації……………………........36
Розділ 4. Розроблення механізмів прийняття управлінських рішень в організації………………………………………………………………………………..38
Розділ 5. Проектування комунікацій на підприємстві………………………………...44
Розділ 6. Формування механізмів управління групами працівників в організації………………………………………………………………………………...47
Розділ 7. Розробка пропозицій з удосконалення керівництва………………………..49
Розділ 8. Оцінювання ефективності систем менеджменту………………………........53
Висновок………………………………………………………………………………….55
Список використаної літератури……………………………………………………….57
ВСТУП
Транспортна система – комплекс різних видів транспорту, які знаходяться в взаємозв’язку при виконанні перевезення. Важливу роль в переміщенні вантажів відіграє швидкість доставки від відправника до одержувача. Підвищення швидкості доставки – важливий фактор для покращення продуктивності. Автоперевезення вантажів мають безліч переваг. Це зручність (можлива доставка «від дверей до дверей»), оптимальні терміни і безліч можливостей для перевезення вантажів (від негабаритних до небезпечних). Автомобільний транспорт займає значне місце в пасажирських і вантажних перевезеннях. Так, по обсязі перевезень вантажів він стабільно перевершує залізничний транспорт у 4,5-5 разів, а по обсязі перевезень пасажирів у 5-6 разів. Не виробляючи безпосередньо матеріальної продукції, вантажний транспорт є четвертою галуззю матеріального виробництва після видобувної, переробної промисловості і сільського господарства. Жодна з названих трьох основних галузей матеріального виробництва не здатна функціонувати без транспортного забезпечення. Продукт тільки тоді готовий до споживання, коли він доставлений до споживача. Потреби у переміщенні вантажів постійно зростають [8].
КТ «Львів-Транс» на даному етапі є рентабельним, воно займає досить міцні позиції, але його діяльність вимагає проведення вдосконалень. Потрібно ліквідувати застарілий рухомий склад, нестачу замовлень та вирішити проблему із високою собівартістю перевезень та деякі інші проблеми. Підприємницьке «життя» в Україні виходить на новий шлях, який відзначається жорстокою конкуренцією і нестабільністю зовнішніх факторів. Саме тому об’єктом курсової роботи є КТ «Львів-Транс», яке потребує мобільності вирішення проблем та постановки нових завдань. Проблеми вимагають прийняття управлінських рішень, процес вироблення яких ми детально розглянемо в цій роботі. Предметом дослідження є система менеджменту товариства.
Метою написання цієї курсової роботи є розробка фактичної та раціональної системи менеджменту у командитному товаристві по наданню вантажних автотранспортних перевезень. Звідси випливає що, завданням роботи є закріпити і засвоїти теоретичні знання в галузі менеджменту, через описання процесу формування функцій менеджменту на даному товаристві, використання методів менеджменту, спроектування комунікації, визначення ефективності фактичної і раціональної систем менеджменту, розроблення механізмів прийняття управлінських рішень, сформування механізмів управління формальними і неформальними групами працівників, розроблення пропозиції з організації та вдосконалення керівництва, розглядання організації праці менеджерів та деякі інші аспекти функціонування організації [1].
Покладаємо надію на те, що КТ «Львів-Транс» успішно пристосується до всіх недоліків сьогоднішньої економічної ситуації та буде приносити своїм власникам стабільні та високі прибутки.
РОЗДІЛ 1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОРГАНІЗАЦІЇ
Загальна характеристика організації КТ «Львів-Транс» наведена у табл. 1.
Таблиця 1
Загальна характеристика організації КТ «Львів-Транс»
Параметр, який характеризується
Зміст та особливості
Основні відмінності від інших організацій
Законодавча база заснування та функціонування організації
Участь у ЗЕД
1
2
3
4
5
1.Форма підприємства
Командитне товариство (КТ) – це господарське товариство, статутний фонд якого формується за рахунок внесків учасників, які несуть відповідальність усім своїм майном за зобов’язаннями товариства в межах своїх внесків.
Відрізняється розміром, кількістю працівників, рівнем відповідальності
1. Закон України «Про підприємства в Україні»
2.Закон України «Про господарські товариства»
3.Господарський кодекс України.
4.Кодекс законів про працю України.
5.Митний кодекс України.
6. Закону України Про здійснення державних закупівель №2289-VI від 01.06.2010р.[6]
Згідно з Законом України «Про зовнішньоекономічну діяльність» №960-12 від 16.04.91р. зі змінами та доповненнями, КТ як юридична особа, що здійснює певні види ЗЕД, є суб’єктом ЗЕД та може самостійно у визначених законодавством межах здійснювати ЗЕД, при цьому форма підприємства дозволяє бути його засновниками іноземця [7].
Продовження табл. 1
1
2
3
4
5
2.Профіль
Спеціалізується на наданню вантажних автотранспортних перевезень
Різниться обраним профілем , стилем роботи з клієнтами.
“Господарський кодекс України”.
Підприємство здійснює ЗЕД , а саме здійснює вантажні автотранспорті перевезення за кордон.
3.Види діяльності
Перевезення вантажів від виробника до споживача по Україні,що є в товаристві:
-великого промислового устаткування;
-промислових об’єктів;
-сільськогосподарської техніки;
-будівельної техніки;
-дорожньої техніки;
-нафтогазовидобувного устаткування;
Раціональне підприємство буде займатись ще такими перевезеннями вантажів від виробника до споживача за кордон Україн (Польща, Білорусія, Угорщина, Росія, Румунія, Молдова і т. д):
-великогабаритні металеві конструкції;
-залізобетонні конструкції;
-супровід вантажів.
Відрізняється диференціацією послуг за якістю та способом надання цих послуг.
-
Підприємство даного профілю займається ЗЕД – це транспортування вантажів за кордон у країни-споживачі
4.Форма власності
Приватна власність. Підприємство належить групі засновників , які несуть відповідальність по зобов’язаннях підприємства в межах своїх внесків до статутного фонду .
Відрізняється засновниками та рівнем відповідальності .
-
КТ «Львів-Транс» в праві займатися ЗЕД.
5.Внутрішнє середовище
1.Цілі: Максимізація прибутку, покращення якості послуг, розширення ринків збуту.
2.Структура - лінійно-функціональна. Є досить хорошою, але потребує незначного удосконалення. На даний момент у головного керівника є 5 заступників планується ввести ще одну посаду заступника, фактично існує 7 управлінських служб і 8 виробничих підрозділи.
3. Завдання. Вдале функціонування організації залежить від чіткого функціонування завдань і коректного їх виконання.
4. Технологія здійснення вантажних автотранспортних перевезень потребує удосконалення.
5. Працівники. На даному підприємстві зараз працює 540 осіб. Для оптимального вирішення всіх проблем і завдань, також для ефективного функціонування товариства кількість працівників потрібно зменшити до 450 осіб. Кожен працівник даного підприємства характеризується високою кваліфікацією та професійними вміннями.
Продовження табл. 1
1
2
6.Зовнішє середовище
Фактори прямого впливу.
1. Конкуренти. Всі підприємства які надають ті ж послуги: ПП «Елітавто», ТзОВ «Трансвест», транспортна компанія «Алавес». З розширенням діяльності появляться новий конкурент - транспортна компанія «Транс–сервіс-1». Конкуренція негативно впливає на діяльність підприємства, бо постійно потрібно щось змінювати щоб не втратити своїх клієнтів. Інколи підприємство немає на це ресурсів.
2. Постачальники. Підприємство в великій мірі залежить від постачальників тому потрібно мати тісні налагоджені зв’язки з ними (ТзОВ «Шлях», ремонтне підприємство «Вікенд», тощо).
3. Споживачі. Діяльність даного підприємства залежить від попиту споживачів. Наданому етапі організація має 6 груп споживачів: товарні ринки, супермаркети, гіпермаркети, великі промислові, державні і комунальні підприємства . У зв’язку з розширенням ринків збуту планується залучити ще 2 групи споживачів: іноземні організації, корпорація «УкрАвто».
4. Партії та інші громадські організації. Підприємство не є в складі і фактично не підтримує жодної партії. Вплив не суттєвий.
5. Законодавчі акти. Регулюють економічні відносини в країні впливають на величину та кількість податків.
6. Державні органи влади. Втілюють в дію закони і регулюють економічні відносини в країні.
7. Профспілки. Існують на підприємстві але їх вплив не значний.
8.Система економічних відносин у державі. Вплив значний оскільки в залежності від розвитку економіки буде розвиватись дане підприємство [9].
Фактори непрямого впливу.
1. Міжнародні події і міжнародне оточення. Впливають на ЗЕД підприємства через світову економічну і політичну ситуацію.
2. Науково-технічний прогрес. Має вплив, адже використання у роботі нових моделей рухомого складу значно підвищить якість обслуговування.
3. Рівень техніки і технології. Технологічні нововведення впливають на ефективність роботи товариства.
4. Стан економіки – особливості економічних відносин. Впливає на вартість ресурсів і на купівельну здатність споживачів. Поки що вплив є негативним через те що в Україні є складна економічна ситуація [10].
РОЗДІЛ 2. ФОРМУВАННЯ ФУНКЦІЙ МЕНЕДЖМЕНТУ НА ПІДПРИЄМСТВІ
2.1. Планування
Характеристика етапів процесу стратегічного планування у КТ «Львів-Транс» відображено на рис. 1.
Рис. 1. Модель стратегічного планування у КТ «Львів-Транс»
Етап 1. Інформаційне забезпечення стратегічного планування.
Передбачає збір та обробку бухгалтерією та головним бухгалтером інформації про фінансово-господарських стан підприємства, ринкові можливості , тощо.
Етап 2. Установлення місії та цілей організації.
Місія: забезпечення потреб різних груп споживачів шляхом надання якісних послуг.
Цілі: 1) короткострокові (до 1 року): розширення надання послуг; 2) середньострокові (1-5 р.): покращення якості послуг; 3) довгострокові (5-10 р.): максимізація прибутків.
Етап 3. Вибір методів аналізу факторів внутрішнього та зовнішнього середовища.
У даному випадку доцільно використовувати метод статистичного і соціального дослідження і порівняння, економічного аналізу та метод експертних оцінок
Етап 4.Оцінка і аналіз факторів зовнішнього середовища.
Передбачає оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища групою
експертів, у яку входять працівники організації (директор, головний бухгалтер, начальник та працівники планово-економічного відділу, начальник відділу ЗЕД, працівники відділу реалізації). Фактори оцінюються за шкалою [-5;5], при цьому межі шкали відповідно відображають максимальний негативний і позитивний вплив факторів на організацію, 0 демонструє, що фактор на організацію впливає нейтрально. Результати експертних оцінок впливу факторів зовнішнього середовища на організацію зведено у табл. 2.
Таблиця 2
Результати експертного оцінювання впливу факторів зовнішнього середовища на КТ «Львів-Транс»
Фактори
Середня експертна оцінка впливу, бали
Середня вагомість факторів
Зважений рівень впливу, бали
1
2
3
4
Споживачі
+5
0,1
+0,5
Продовження табл. 2
1
2
3
4
Постачальники
+2
0,1
+0,2
Конкуренти
+3
0,1
+0,3
Державні органи влади
-2
0,08
-0,16
Законодавчі акти
-5
0,07
-0,35
Профспілки, партії та інші громадські організації
+2
0,1
+0,2
Міжнародні події
-3
0,05
-0,1
Міжнародне оточення
+4
0,1
+0,4
Науково-технічний прогрес
+5
0,1
+0,5
Рівень техніки і технології
+3
0,08
+0,24
Стан економіки
-4
0,07
-0,28
Зовнішнє середовище не є сприятливим для розвитку підприємництва в Україні. Законодавство нестабільне (-5), кризова ситуація в економіці (-4), не сприяє розвитку підприємства. Міжнародні події (-3) та міжнародне оточення (4) не значний вплив. Сировина постачається регулярно але не завжди належної якості.(+2), перешкоджають державні органи влади (2). Але профспілка (2) і невелика кількість конкурентів (3) впливають сприятливо. Міжнародне оточення (4), як і науково-технічний прогрес (5) здійснюють позитивний вплив.
Етап 5. Оцінювання та аналіз факторів внутрішнього середовища.
Проводиться цією ж групою експертів за шкалою [0;5], при цьому 0 демонструє нерозвинутість, невираженість, відсутність чи катастрофічний стан фактора внутрішнього середовища, оцінка 5 демонструє високий рівень розвитку вираженості відповідного фактора. Результати експертних оцінок записано у табл. 3.
Таблиця 3
Результати експертного оцінювання впливу факторів внутрішнього середовища на КТ «Львів-Транс»
Фактори
Середня експертна оцінка впливу, бали
Середня вагомість факторів
Зважений рівень впливу, бали
1
2
3
4
Цілі
5
0,1
0,5
Структура
4
0,12
0,48
Завдання
4
0,08
0,32
Технологія
3
0,2
0,6
Працівники
4
0,3
1,2
Ресурси
4
0,2
0,8
Етап 6. Прогнозування умов функціонування та результатів виробничо-господарської діяльності.
Для прогнозування переважно використовуються якісні формальні методи, а саме: різних видів індивідуальних оцінок, та метод опитування клієнтів (споживачів). Також використовуються неформальні методи прогнозування на основі словесної та письмової інформації. На базі узагальнення отриманої інформації вище переліченими шляхами прогнозується, що найбільш негативний вплив на діяльність організації будуть здійснювати конкуренти та державні органи влади шляхом регулювання законодавчої бази, а також інфраструктура та особливості міжнародних економічних відносин.
Етап 7. Виконання розрахунків , обґрунтувань, проектних рішень.
Полягає у виборі адекватних інструментів щодо обґрунтування стратегічних альтернатив. На даному підприємстві доцільно вибрати SWOT-аналіз (табл.4). Він полягає у визначені сильних та слабких позицій організації, виявленні можливостей та загроз зовнішнього середовища, визначенні експертним способом сили та вагомості їхнього впливу на діяльність організації.
Таблиця 4
Матриця вибору стратегії діяльності підприємства відповідно до SWOT-аналізу
Зовнішнє середовище
Стан організації
Можливості (0.88)
Загрози(-1.27)
1
2
3
Сильні позиції
(13)
Стратегія підтримки та розвитку сильних боків підприємства в напрямку реалізації шансів зовнішнього оточення
Стратегії використання сильних позицій підприємства з метою усунення загроз
Слабкі позиції
(-20)
Стратегія подолання слабкостей підприємства за рахунок можливостей зовнішнього середовища
Стратегія подолання загроз та усунення слабкостей підприємства або ліквідації
Етап 8. Формування варіантів стратегій.
- Диверсифікація;
- Регіоналізація;
- Організаційні перетворення.
Етап 9. Вибір стратегії.
Стратегія організаційних перетворень забезпечить ефективну роботу організації.
Стратегія регіоналізації врахує потреби споживачів .
Стратегія диверсифікації врахує вплив факторів внутрішнього і зовнішнього середовища.
Етап 10.Оцінювання стратегії на предмет відповідності установленим критеріям.
Стратегія диверсифікації найбільше відповідає місії і цілям, оскільки планує розпочати діяльність у інших сферах. Стратегія диверсифікації врахує вплив факторів внутрішнього і зовнішнього середовища.
Логічним продовженням стратегічного планування КТ «Львів-Транс» є тактичне планування, тобто планування реалізації стратегії, яке включає поточне та оперативне планування. Схематична модель поточного планування КТ «Львів-Транс» наведена на рис. 2
Рис. 2. Модель поточного планування у КТ «Львів-Транс»
Розглянемо ретельніше зміст кожного з етапів поточного планування.
Етап 1. Інформаційне забезпечення поточного планування.
Виникає необхідність в інформації про диверсифікаційні та ринкові можливості підприємства , його конкурентоспроможність, місце фінансування тощо. Передбачає збір та обробку бухгалтерією та головним бухгалтером інформації про фінансово-господарських стан підприємства, ринкові можливості, тощо.
Етап 2. Оцінювання та аналіз сильних і слабких сторін організації.
Сильні позиції : наявність конкурентних переваг. Слабкі позиції: використання застарілого рухомого складу.
Етап 3. Вибір та формування планових параметрів (системи економічних, технологічних, соціальних та інших показників).
Економічні показники : зростання прибутку, зменшення собівартості тощо. Технологічні показники : збільшення витрат на інновації, оновлення рухомого складу. Соціальні показники : збільшення середнього заробітку .
Етап 4. Підбір на альтернативних засадах заходів щодо досягнення планових параметрів.
1. Обмежений ріст. При виборі даної альтернативи організація буде розвиватись, хоча й повільно. При цьому перед організацією будуть поставлені досяжні цілі.
2. Ріст. Ця стратегічна альтернатива була б найбільш прийнятною для підприємства. Але зовнішнє середовище не сприяє її реалізації. При виборі цієї стратегії перед організацією постануть недосяжні цілі.
3. Скорочення. Цю стратегію найлегше реалізувати, але вона не відповідає місії організації.
4. Поєднання попередніх варіантів. Скорочуються менш рентабельні напрямки діяльності підприємства, а вивільнені кошти вкласти у розвиток більш прибуткових та конкурентних напрямків.
Етап 5. Бюджетне планування.
1 стадія. Інформаційне забезпечення бюджетного планування.
Передбачає підбір інформації про місію, цілі, стратегію, політику організації; визначальні показники, яких прагне досягнути організація в наступному періоді; умови функціонування організації, очікувані зміни; кадровий потенціал, виробничі потужності, технічне забезпечення; наявність обмежувальних факторів тощо.
2 стадія. Вибір методів бюджетного планування.
1) за порядком розроблення бюджету – послідовне бюджетне планування, яке полягає в логічній послідовній розробці розпису надходжень та видатків об’єктів бюджетного планування з метою формування зведеного бюджету організації.
2) за рівнем централізації бюджетного планування – “комбіноване” – передбачає передання з верху вниз орієнтованих бюджетів, їх опрацювання центрами відповідальності та передачу у зворотному напрямку для формування бюджету усієї організації.
3) за способом розрахунку планових бюджетних показників – нормативний метод, який базується на засадах обчислення планових бюджетних показників відповідно до основних норм використання ресурсів, структури та розподілу капіталу.
4) за рівнем пристосування бюджетного планування до змін внутрішнього та зовнішнього середовища функціонування підприємства – безперервне бюджетне планування, яке передбачає формування у незмінних часових рамках нового бюджету, виходячи з того, як виконано попередні етапи.
3 стадія. Визначення видів, кількості, форм та структури бюджетів організації.
Розпис надходжень та видатків на певний період, пов’язаний з функціонуванням підприємства, реалізацією проекту, виробництвом продукції з метою досягнення цілей організації.
4 стадія. Консолідація бюджетних показників.
Передбачає формування моделі консолідації (узгодження, зведення) показників проміжних бюджетів, установлення взаємозв’язків між ними, виконання відповідних розрахунків з метою формування зведеного бюджету організації.
5 стадія. Формування бюджету організації.
Етап 6. Вибір адміністративних важелів досягнення планових параметрів.
Тактика: збільшення частки на ринку завдяки іміджу.
Політика: висока якість обслуговування клієнтів.
Процедурами є зміст інструкцій з експлуатації автомобілів ,ремонту та обслуговування.
Правила: правила безпеки при роботі.
Етап 7. Формування поточного плану.
Передбачає узагальнення розроблених на попередніх етапах показників заходів та бюджету.
Етап 8. Деталізація поточного плану за центрами виконання (відповідальності).
У даному підприємстві є такі види відповідальності: центри вартості, центри видатків та центи інвестицій [5].
Таблиця 5
Види та характеристика центрів відповідальності
Види центрів відповідалності
Підрозділи організації, що належать до конкретних центрів відповідальності
Функціональна характеристика центрів відповідальності
Участь у реалізації заходів щодо досягнення планових показників на засадах бюджету
1
2
3
4
Центри вартості
Бухгалтерія, відділ маркетингу і інші відділи що підпорядковуються певним органам.
Виробничі підрозділи, що створюють нову вартість. Вони належать до моделі вхід-вихід, оскільки можливо підрахувати усі затратирати на їх діяльність та отримані результати у натуральних та кількісних показниках.
-розширення сфери обслуговування:
-удосконалення технології виготовлення.
Центри видатків
Господарський відділ, відділ постачання, тощо.
Підрозділи, результати діяльності яких важко оцінити за звичайними критеріями. Методи обліку та аналізу дозволяють установити за короткий термін залежність між розміром витрат на функціонування таких підрозділів та покращенням загальних результатів.
Удосконалення технології роботи підрозділів, і удосконалення обладнання.
Продовження табл. 5
1
2
3
4
Центри інвестицій
Директор, головний бухгалтер, заступник директора з виробництва і іші заступники.
Це керівники інституційного рівня та фінансово-економічні управлінські служби, які контролюють вартість вкладених активів.
-залучення інвестицій для реалізації проектів;
-впровадження інте-грованих управлін-ських систем.
Як вказувалось вище, тактичне планування на підприємстві передбачає крім поточного ще й оперативне планування, яке спрямоване на формування вузьких, деталізованих, короткотермінових планів, що присвячені конкретним питанням діяльності підприємства та формуються у розвиток поточних планів.
2.2. Організування
Фактична організаційна структура управління КТ «Львів-Транс» наведена на рис. 3, а раціональна, яка відображає напрямки реорганізації у зв’язку із розширенням видів діяльності, та яка створює можливості для досягнення установлених цілей, наведена на рис. 4. [3]. Відповідно до фактичної та раціональної структур управління розкрито характеристику працівників КТ «Львів-Транс» у табл.6. [2].
Рис. 3. Фактична організаційна структура управління КТ «Львів-Транс»
Рис. 4. Раціональна організаційна структура управління КТ «Львів-Транс»
Таблиця 6
Фактична (раціональна) чисельність і функції посадових осіб в
КТ «Львів-Транс»
Посади працівників
Чисельність, чол.
Функції (види діяльності працівників)
Відповідальність і повноваження
Факт.
Раціон.
1
2
3
4
5
Директор
1
1
Директор головна фігура на підприємстві Він здійснює загальне керівництво, контролює його фінансовий, економічний стан,визначає стратегію, політику та тактику організації; скеровує діяльність працівників; контролює діяльність працівників та результати діяльності; приймає рішення щодо розширення, реорганізації; приймає на роботу та звільняє працівників згідно чинного законодавства Здійснює загальне керівництво, контролює його фінансовий, економічний стан.
Несе відповідальність за результати роботи підприємства, розвиток та ефективність діяльності, використання майна та коштів організації, наявних ресурсів, співпрацю з іншими підприємствами та органами державної влади тощо.
Секретар-референт
1
1
Формує картотеку інформаційних карток про основних ділових партнерів підприємства, здійснює підготовку необхідної директору інформації
Відповідає перед директором за інформаційне забезпечення його діяльності.
Юристконсульт
1
1
Здійснює вивчення законодавчих та нормативно-правових актів, на засадах яких функціонує організація, бере участь у ділових переговорах тощо.
Відповідає перед директором за юридичну відповідність документації, консультування з різних правових питань, вчасне повідомлення про зміни у законодавчих та нормативно-правових актах.
Продовження табл. 6
1
2
3
4
5
Головний бухгалтер
1
1
Керує процесами фінансово - кредитної діяльності, оплати і матеріального стимулювання праці. У його підпорядкуванні знаходяться функції бухгалтерського обліку, формування податкової та статистичної звітності тощо.
Відповідає перед директором щодо фінансового планування, ведення бухгалтерського і статистичного управлінського обліку, вчасне формування податкової та статистичної звітності.
Бухгалтери
10
7
Працівники складають економічні проекти з нововведень на підприємстві з мінімум витрат, економії коштів. Займаються контролем за здійсненням бухгалтерського обліку діяльності, контролем за рухом фінансів
Несуть відповідальність за проекти перед головним бухгалтером і директором фірми
Заступник директора з загальних питань
1
1
Управління процесами оформлення необхідної документації для здійснення перевезень (ліцензій, страхових полісів, тощо)
Відповідає перед директором за вчасне оформлення необхідної документації для здійснення пасажирських перевезень тощо.
Заступник директора з експлуатації
1
1
Управляє технічною підготовкою виробничо-господарської діяльності
Відповідає перед директором за дотримування графіків перевезень за усіма маршрутами, стан рухомого складу підприємства та раціональність його використання.
Заступник директора з ЗЕД
-
1
Управляє процесами здійснення організацією ЗЕД: підписання договорів про здійснення пасажирських перевезень за кордон, контроль над їх виконанням
Відповідає перед директором КТ «Львів-Транс» за результати здійснення ЗЕД
Продовження табл. 6
1
2
3
4
5
Заступник директора з мотивації персоналу
1
1
Організовує та координує розроблення комплексу заходів з підвищення мотивації праці працівників усіх категорій на основі реалізації гнучкої політики матеріального стимулювання, покращення умов праці, підвищення її змістовності та престижності, раціоналізації структур та штатів, зміцнення дисципліни праці.
Консультує керівників вищого рівня, а також керівників підрозділів з усіх питань, які пов'язані з персоналом.
Заступник директора з маркетингу і розвитку персоналу
1
1
Здійснює керівництво маркетинговими дослідженнями, процесами оцінки конкурентоспроможності продукції, результатів діяльності реальних та потенційних конкурентів, рекламною діяльністю, постачанням та збутом.
За належне виконання або невиконання своїх посадових обов'язків, передбачених цією посадовою інструкцією, - в межах, визначених чинним трудовим законодавством України.
Начальник диспетчерського відділу
1
1
Управляє процесом формування маршрутів та графіків перевезень, їх розповсюдження та контролювання виконання графіків водіями автоколони
Відповідає перед заступником директора з експлуатації за раціональне використання рухомого складу, формування графіків роботи та здійснення перевезень
Працівники диспетчерського відділу
20
20
Формують графіки робити автотранспорту, стежать за їх дотримання.
Відповідають перед начальником диспетчерського відділу за правильність складання графіків робіт автотранспорту.
Начальник відділу ЗЕД
-
1
Визначає напрямки перевезень, здійснює підбір споживачів за кордоном.
Несе відповідальність перед заступником директора з ЗЕД за ефективність підготовки для проведення зовнішньоекономічної діяльності КТ «Львів-Транс»
Працівники відділу ЗЕД
-
6
Здійснюють моніторинг споживачів за кордоном.
Несуть відповідальність перед начальником відділу ЗЕД за свою роботу.
Продовження табл. 6
1
2
3
4
5
Начальник господарського відділу
1
1
Постачання працівників відділів необхідними матеріалами тощо
Відповідає перед заступником директора з загальних питань за забезпечення працівників підприємства необхідними матеріалами.
Працівники господарського відділу
50
40
Адміністративно-господарське забезпечення роботи товариства: технічне обслуговування будівель, приміщень, устаткування (систем опалювання, водопостачання, вентиляції, електромереж і так далі), планування, організація і контроль проведення їх поточних і капітальних ремонтів, постачання меблями, господарським інвентарем, засобами механізації інженерної і управлінської праці, організація транспортного забезпечення і охорони.
Несуть персональну відповідальність перед начальником господарського відділу за виконання покладених на відділ функцій і завдань.
Начальник відділу організації праці та ЗП
1
1
Забезпечує організацію процесів праці і управління на підприємстві згідно з його цілями і стратегією, спрямованими на виробництво високоякісної, конкурентоспроможної продукції, на основі раціонального потенціалу кожного робітника, застосування ефективних форм і методів мотивації праці і науково обґрунтованих трудових нормативів з метою підвищення продуктивності праці і якості виконання робіт.
Відповідає за підготовку перспективних та річних планів з праці і заробітної плати, кошторисів витрат на утримання апарату управління, розроблення завдань щодо зниження трудомісткості продукції (робіт, послуг) і календарних планів перегляду норм трудових витрат. Забезпечує доведення затверджених планів до структурних підрозділів підприємства.
Продовження табл. 6
1
2
3
4
5
Працівники відділу організації праці та ЗП
5
5
Забезпечують здійснення робіт з удосконалення організації праці, управління виробництвом, форм і систем заробітної плати, матеріального і морального стимулювання працівників підприємства. Здійснюють підготовку перспективних та річних планів з праці та заробітної плати, кошторисів витрат на утримання апарату управління, розроблення завдань щодо зниження трудомісткості продукції (робіт,послуг
Відповідають перед начальником відділу організації праці та ЗП за виконану роботу.
Начальник відділу соціального захисту
1
1
Організовує відповідно до функціональних завдань, покладених на відділ, розробку проектів програм, аналітичних матеріалів, комплексних заходів, пропозицій тощо.
Несе відповідальність за не якість або несвоєчасне виконання посадових завдань та обов’язків; бездіяльність або невикористання наданих йому прав; порушення норм етики поведінки державного службовця та обмежень, пов’язаних із прийняттям на державну службу та її проходженням.
Працівники відділу соціального захисту
5
5
Визначення пріоритетів соціального розвитку; здійснення аналізу рівня життя населення та підготовку пропозицій до проектів державних цільових, галузевих та регіональних програм; реалізацію заходів у сфері соціального захисту населення, поліпшення становища сімей, забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків
Відповідають перед начальником відділу соціального захисту за виконану роботу.
Начальник відділу маркетингу
1
1
Контролює роботу працівників відділу маркетингу, управляє процесом збору інформації та проведення опитування.
Відповідає перед директором за якість роботи свого відділу та достовірності інформації.
Продовження табл. 6
1
2
3
4
5
Працівники відділу маркетингу
5
5
Стежать за новинками на ринку АТЗ, стежать за змінами у бажаннях споживачів, проводять опитування для покращення роботи організації і підвищення якості перевезень.
Відповідають перед директором та начальником відділу маркетингу за достовірність, своєчасність та повноту інформації.
Начальник відділу найму і обліку працівників
1
1
Стежить за процесом пошуку і прийняття на роботу працівників
Відповідає перед директором за прийом на роботу працівників.
Працівники відділу найму і обліку працівників
30
30
Здійснюють пошук та тестування трудових кадрів,проводять підвищення їхньої кваліфікації.
Відповідають перед директором та начальником відділу кадрів за кваліфікацію та працездатність найнятих на роботу працівників.
Водії
421
346
Здійснюють перевезення пасажирів за складеними маршрутами
Відповідають за АТЗ які надає їм підприємство.
Всього
540
450
* сірим виділені комірки, які демонструють зміни, пов’язані із раціоналізацією організаційної структури управління (виникнення посад, нових функцій або навпаки зменшення посад тощо)
2.3. Мотивування
Коротку характеристику змістових та процесійних теорій мотивування і обґрунтування можливості їх застосування у КТ «Львів-Транс» наведено у табл. 7. [11].
Таблиця 7
Застосування теорій мотивації у КТ “Львів-Транс”
Короткий зміст та особливості застосування
Обгрунтування можливості застосування в організації
Елементи системи матеріального стимулювання праці, в яких знаходить відображення теорії
1
2
3
Змістовні
Теорія Туган-Барановського
Він виділяє 5 груп потреб:
1. фізіологічні
2. статеві
3. симптоматичні інстинкти та потреби
4. альтруїстичні
5. потреби пра ктичного харак теру
Цю теорію можна застосовувати в організації, тому що в кожної людини існують потреби в їжі, одежі та ін.
Організація задовільняє ті потреби своїх працівників яких вони потребують, а саме їжу, одежу та ін., через зарплату, премії, надбавки.
Ієрархія потреб Маслоу
Ієрархія потреб Маслоу характеризується наступними групами потреб, які поділяються на первинні і вторинні
Первинні: фізіологічні та безпеки і захищеності.
Вторинні: соціальні, поваги, самовираження
Цю теорію можна застосувати в організації, тому що в людей існують потреби в фізичному і психологічному захисті; відчувати причетність до подій; потреби поваги з боку оточення; реалізація своїх можливостей.
Організація надає своїм працівникам можливість у само-вираженні, повазі.
Теорія Мак- Клелланда
Ця теорія говорить про те, що треба врахувати три потреби: влади, успіху, причетності.
Цю теорію можна викоростати тому що існують потреби в причетності, успіху, владі.
Організація надає своїм працівникам можливість бути причетними до її справ забезпечує просування по службі, а отже в успіху і владі.