МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Національний університет «Львівська політехніка»
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра маркетингу та логістики
Розрахункова робота
з дисципліни «Маркетинг»
на тему:
«Розроблення комплексу маркетингу підприємства на підставі результатів дослідження ринку»
Львів-2014
Зміст
Вступ
3
Розділ 1. Визначення потреби та обґрунтування її вибору
4
Розділ 2. Дослідження смаків та уподобань споживачів
8
Розділ 3. Сегментування ринку. Позиціонування товару
20
Розділ 4. Розроблення товару за трьома рівнями
22
Розділ 5. Визначення ціни товару
25
Розділ 6. Формування каналів розподілу товару
26
Розділ 7. Планування кампанії по просуванню товару
28
Висновок
32
Список використаної літератури
33
ВСТУП
Маркетинг – відоме і цікаве явище у світовій економічній науці тим, що охоплює усі сторони життя людини. Проникнення маркетингової концепції у всі сфери діяльності суспільства, різноплановість і різноспрямованість запровадження маркетингу веде до неоднозначності розуміння і визначення поняття «маркетинг».
У своїй курсовій роботі я буду формувати комплекс маркетингу для підприємства, яке виробляє соняшникову олію. Для того щоб досягти поставленої цілі, я повинна:
проаналізувати ринок соняшникової олії;
дослідити смаки та уподобання споживачів, провести сегментацію ринку;
розробити концепцію товару та визначити його основні характеристики;
на підставі пробного маркетингу, визначити оптимальну ціну товару ;
визначити взаємозв’язок між ціною і попитом;
розрахувати оптимальну ціну, при якій фірма отримає максимальний прибуток;
сформувати оптимальний канал розподілу товару;
спланувати кампанію по просуванню товару;
зробити висновки.
Як відомо, останнім часом в Україні спостерігається істотне зростання цін на соняшникову олію. Українські компанії, що займаються виробництвом соняшникової олії, взяли на себе зобов'язання зменшити обсяги експорту і направити свій товар для реалізації на внутрішньому ринку країни. Дані заходи виробники зробили під загрозою введення обмежень експорту, близьких до діючого квотування в торгівлі зерном. Отже, головною метою нашої компанії є виробництво соняшникової олії високої якості за помірними цінами.
РОЗДІЛ 1. ВИЗНАЧЕННЯ ПОТРЕБИ ТА ОБҐРУНТУВАННЯ ЇЇ ВИБОРУ
Для того, щоб розпочати певну справу необхідно зробити аналіз ринку. Для виявлення вільного місця на ринку соняшникової олії перш за все і був зроблений детальний його аналіз .
Аналіз ринку ми розпочинали з вивчення поведінки споживачів та з'ясування основних мотивів придбання ними товару. Адже кожна людина, тобто покупець, по-різному використовує товари, а головне - купують їх, керуючись різними бажаннями.
В процесі дослідження ринку важливо визначити привабливі напрямки майбутніх маркетингових зусиль фірми, а також визначити ризики і небезпеки, які треба минати. Так перше завдання, що стоїть перед фірмою - це необхідність визначення незадоволеної потреби. Інформацію про незадоволені потреби ми можемо знайти в системі „Інтернет”, різних газетних виданнях, з уст покупців та інше.
Так, при проведенні дослідження споживчого ринку було виявлено "вільну ринкову нішу", а саме потребу в якісній, відносно недорогій соняшниковій олії.
Соняшникова олія завжди користується великим попитом. Наша фірма „Олейна” має на меті виробляти якісну і порівняно недорогу соняшникову олію.
Для ширшої класифікації незадоволеної потреби ми використали матрицю класифікації індивідуальних потреб.
1. За ієрархією.
Людина спочатку задовольняє “первинні” потреби (фізіологічні та потреби в безпеці), а потім “соціальні”. : наша потреба відноситься до первинних, зокрема фізіологічних, адже люди переважно купують олію для того, щоб готувати їжу.
2. За чіткістю переводу в характеристики товару дану потребу можна охарактеризувати, як якісну.
При виробництві нашого товару, дуже велику увагу ми звертаємо на його якість. Адже на ринку дуже багатий асортимент олії, проте далеко не вся вона зроблена добросовісно і з природньої сировини.
3. За ступенем принципового задоволення частково задоволенні.
На ринку України пропозиція олії, як я вже казала, є, але вона недостатня для повного задоволення в даній потребі через наявність товарів з неякісної сировини. Зокрема, згадаємо актуальну проблему використання пальмової олії, що шкодить здоров’ю.
4. За природою винекнення.
Відноситься до природних. Адже ми вже відзначили, що потреба відноситься до фізіологічних, тому виникає через природу людини, яка використовує олію у харчуванні.
5. За глибиною проникнення в суспільну свідомість.
Усвідомлена усією потенційною соціальною групою. В Україні практично кожна сім`я постійно використовує олію, тому про потребу не потрібно завчасно повідомляти, вона і так є усвідомленою.
Підприємство здійснює свою діяльність на відкритому ринку, тому на нього впливає маркетингове середовище, яке складається з макро- та мікросередовища.
Мікросередовище стосується самого підприємства та його можливостей щодо обслуговування споживачів, тобто включає постачальників та маркетингових посередників, клієнтів, конкурентів та контактні аудиторії. Фактори мікросередовища можна вважати відносно контрольованими збоку самої фірми.
Проаналізуємо основні фактори мікросередовища підприємства.
1. Постачальники:
KERNEL. Ця компанія займає лідируючі позиції у сфері постачання зерна. Фірма створює додану вартість, завдяки своїй логістичній інфраструктурі, високому рівню компетентності, застосуванню сучасних підходів у галузі міжнародного маркетингу і продажів, а також використовуючи природні конкурентні переваги сільського господарстваУкраїни;
компанія "Склад Сервіс", яка постачає нам матеріали для упаковок (пластикова тара);
B2B Centre. Постачає техніку для виробництва соняшникової олії. Підприємство – німецьке, тому наша фірма обрала саме його, адже воно виробляє якісну та новітню техніку.
Технофільтр Україна. Постачальник срібла для фільтрації соняшникової олії.
2. Споживачі:
Наша фірма діє на споживчому ринку, тобто це особи, які купують товари для задоволення фізіологічних потреб, а також фірма діє на ринку посередників, куди належать організації, що купують товари для перепродажу.
3. Посередники:
Соняшникова олія фірми „Олейна” продається у відділах супермаркетів, роздрібних магазинах, на ринку.
4. Контактні аудиторії:
Наша продукція має позитивний відгук у засобах масової інформації ( на всіх ФМ станціях та телеканалах країни ).
Внутрішні контактні аудиторії - складаються з власних працівників, менеджерів, керівників та іншого персоналу, що також потребують уваги до себе.
5. Конкуренти:
- ЗАТ «Чумак» — виробник харчових продуктів зі штаб-квартирою в м. Каховка. У числі основних продуктів компанії — кетчуп, томатная паста, майонез, соняшникова олія, салатні заправки, кухарські соуси, соуси-приправи, кабачкова ікра, аджика, консервовані томати, огірки та перець, макарони та інші. Чисельність персоналу — 1,4 тис. осіб. В 2005 у компанія «Чумак» була лідером на українському ринку кетчупу з часткою 23% і томатної пасти з часткою 28%. На ринку пляшкової соняшникової олії компанія займала друге місце з часткою 22%. На експорт компанія відправляє до 20% продукції (країни-імпортери: Росія, Білорусь, Естонія, Молдова, Казахстан, Узбекистан,
Ізраїль,Німеччина, Італія, Іспанія, Непал, США).
- « Майола». Виробником фасованої рафінованої та нерафінованої олії ТМ «Майола» є ПП «Оліяр», засноване у 2003р. У другому півріччі 2005р. на підприємстві залучено в експлуатацію власний цех рафінації та дезодорації соняшникової олії. За допомогою власних виробничих потужностей також налагоджено вінтеризацію (виморожування), фільтрацію та подальше фасування олії. Виробнича база складається з найсучаснішого обладнання провідних іноземних фірм, а у технологічних процесах використовуються найсучасніші методи обробки сировини та інгредієнти найкращих виробників. Сировина, а саме – соняшникова олія, для подальшого виробництва використовується виключно та, що вироблена в Україні, в екологічно – безпечних регіонах.
- « Щедрий Дар». Соняшникова Олія "Щедрий ДАР" розливається на Полтавському олійноекстракційному заводі - одному з найбільших підприємств галузі, що входить до складу компанїї KERNEL. На заводі встановлено найсучасніше устаткування, що дозволяє виготовляти рафіновану дезодоровану олію прогресивним методом "холодної рафінації"та нерафіновану – методом «першого віджиму».
- « Стожар». Підприємство розміщене у місті Київ. Соняшникова олія вироблена за технологією виробництва глибокого м’якого очищення SoftColumn. Виробництво рафінованої олії супроводжується розробленими й успішно впровадженими системами управління якістю (відповідно до вимог міжнародного стандарту ISO 9001:2008) та безпекою харчових продуктів (відповідно до вимог міжнародного стандарту ISO 22000:2005). Фірма вже давно представлена на ринку, має велику цільову аудиторію.
- «Olkom». Для споживачів «Олком» - це добре відомий бренд, під яким продаються якісні продукти харчування. Для представників ділових кіл «Олком» - це назва групи підприємств, які успішно працюють у харчовій галузі та використовують бренд «Олком» у процесі просування своїх товарів на ринок.
Макросередовище фірми складається з таких чинників: демографічні, економічні, природні, науково-технічні, політичні, соціокультурні.
- Демографічні впливають в аспекті чисельності населення. Оскільки наш продукт охоплює масові аудиторії споживачів, то збільшення чисельності населення добре вплине на обсяги збуту і прибуток.
- Економічні. Вони теж не менш важливі. Тут особливу роль грають податки на підприємницьку діяльність, встановлені державою, розміри мита (частину сировини ми купуємо за кордоном). Також на прийняття маркетингових рішень впливає купівельна спроможність споживачів. При аналізі економічного середовища, необхідно врахувати доходи у сім’ях, вплив кризи.
- Природні чинники. У нашому виді діяльності вони є надзвичайно важливими і їх неврахування може бути фатальним. Оскільки ми виробляємо соняшникову олію, то тут слід орієнтуватися на поточний урожай цього самого соняшника. Він в свою чергу залежить від кліматичних умов.
- Науково-технічні чинники. Наш товар охоплює масові аудиторії, тому варто слідкувати за досягненнями науки та техніки, хоча б для того, аби вчасно збільшувати обсяги виробництва відповідно до кон’юнктури ринку, з мінімальними втратами ресурсів.
- Політичні чинники впливають на нас у вигляді законодавчого регулювання нашого виду діяльності і підприємництва загалом. Також значний вплив здійснюють такі складні політичні ситуації, як теперішня у Києві, бо в цей момент страйкують і працівники нашої компанії.
- Культурні. Підприємство повинно враховувати рівень культури споживача, його історичні традиції, звички, спосіб життя, належність до певного класу, професію, сімейний стан тощо.
РОЗДІЛ 2. ДОСЛІДЖЕННЯ СМАКІВ ТА УПОДОБАНЬ СПОЖИВАЧІВ
Для того, щоб зрозуміти потреби та смаки споживачів фірми, вивчити наших конкурентів та ін., маркетологами нашої фірми було проведено маркетингове дослідження. Для запису та зберігання результатів проведеного опитування найбільш доцільно в даному випадку використовувати анкету. Анкета буде заповнюватися інтерв'юером під час проведення інтерв'ю. Час проведення інтерв'ю не буде перевищувати 5-10 хвилин. Анкетування проводиться анонімно.Виходячи із визначеної у пошукових питаннях, необхідної для збору інформації, можна запропонувати таку анкету:
Шановний респондент!
Фірма “Олейна” проводить маркетингове дослідження ринку соняшникової олії з метою визначення смаків та уподобань споживачів. Ми будемо вдячні отримати відповідь на наступні запитання, які дадуть можливість врахувати Ваші потреби та побажання.
1. Чи задовольняє Вас пропозиція соняшникової олії на ринку?
так
ні
2. Чи знаєте Ви про існування фірми “Олейна”?
так
ні
3. Продукцію, якої фірми Ви надаєте перевагу:
Олейна
Майола
Чумак
Ваш варіант.....................
4. Соняшникова олія фірми “Олейна”?
відмінна
добра
задовільна
незадовільна
Ваш варіант.....................
6. Що спонукає Вас до покупки Соняшникової олії певної торгової марки?
низька ціна
яскрава (зручна) упаковка
відома ТМ
впевненість у високій якості
Ваш варіант....................
7. Соняшникову олію, якої цінової категорії Ви купуєте найчастіше?
5-10 грн.
10-15 грн.
15-20грн.
від 20 грн.
8. Який об'єм пляшок олії, Ви вважаєте найбільш зручними?
500 мл
1 л
від 1л
9. Якій соняшниковій олії Ви надаєте перевагу?
рафінавоній
нерафінованій
10. Якій олії Ви надаєте перевагу?
соняшниковій
кукурудзяній
оливковій
Ваш варіант……….
11. Де Ви зазвичай купуєте олію?
на ринку
у магазині
у супермаркеті
Ваш варіант……….
12. Чи згідні Ви з твердженням, що соняшникова олія закордонних марок більш якісна, ніж вітчизняних?
цілком згоден
згоден
не можу сказати
рішуче не згоден
13. Чи важливі для Вас акції, знижки?
Дуже важливі
Важливі
Зовсім неважливі
14. Як часто ви купуєте соняшникову олію?
кожного дня
раз в тиждень
раз в 2 тижні
раз в 3 тижні
раз в місяць
Ваш варіант……
15. Якій формі рекламі Ви надаєте перевагу?
рекламний щит
преса
радіо, телебачення
пряма реклама;
Ваш варіант……
Вкажіть, будь ласка:
Ваш вік
До 18-ти років
26-35 років
36-45 років
Від 45 років і старше
Ваша стать
Чол.
Жін.
Чим Ви займаєтесь
студент
безробітний
приватний підприємець
державний службовець
найманий працівник
пенсіонер
інший варіант
Ваш середньомісячний дохід
До 2000грн.
Від 2000-5000грн.
Від 5000-8000 грн.
Від 8001 грн. і більше.
Щиро дякуємо! Ми працюємо для Вас!
Результати анкетування
Для виробників соняшникової олії в наш час цікавить чи існує можливість подальшого нарощування виробництва й розширення ринку збуту соняшникової олії. Теоретично, така можливість існує. Для того, щоб розширити свою нішу або освоїти новий сегмент ринку підприємству необхідно вирішити питання, що стосуються цінової політики, асортиментів, рекламних компаній, упакування, цільової групи споживачів. На основі результатів дослідження можна зробити висновки щодо перерахованих вище напрямків діяльності підприємства. У анкетуванні брали участь 25 осіб. Результати обробки можна представити у вигляді наступних діаграм:
Рис. 2.1. Пропозиція соняшникової олії на ринку
Отримавши результати опитування можна сказати, що 56% (14 ос.) задовольняє пропозиція соняшникової олії на ринку, а 44% (11 ос.) - незадовольняє.
Рис.2.2 Задоволення пропозиції соняшникової олії на ринку
Отже, 80%(20ос.) знають про існування торгової марки “Олейна”. Можна зробити висновок, що фірма є досить відома.
Рис.2.3.Торгові марки соняшникової олії
В результаті опитування ми отримали такі дані: 40% опитуваних(10ос.) купують соняшникову олію ТМ “Олейна”, 32%(8ос.) - ТМ “Чумак” та 28%(7ос.)- ТМ “Майола”. Отже, можна зробити висновок що ТМ “Чумак” та “Майола” наші основні конкуренти.
Рис.2.4. Якість соняшникової олії ТМ “Олейна”
Отже, більшість опитуваних а це 36%(9ос.) вважає, що соняшникова олія ТМ “Олейна” є добра, 32%(8ос.) вважає що вона задовільної якості, а 16% (4ос.) - відмінна і ще 16%(4ос.)- незадовільної якості. В результаті можна зробити висновок що потрібно покращувати якість соняшникової олії, адже можна втрати клієнтів.
Рис.2.5.Фактори, на які споживачі звертають увагу при купівлі соняшникової олії
Отримавши результати опитування можна сказати, що для 40% (10ос.) опитуваних найважливіше при купівлі соняшникової олії є те, щоб ТМ була відомою, другорядними є низька ціна, яскрава (зручна) упаковка та висока якість.
Рис.2.6.Цінова категорія соняшникової олії
Отже, 48%(12ос.) обирають соняшникову олію за ціною в межах 10-15 грн, 28%(7ос.)- 15-20 грн, 16%- в межах 5-10 грн. та 8%(2ос.)-від 20 грн. Отже, можна зробити висновок що найбільш оптимальна ціна в межах 10-15 грн.
Рис.2.7. Оптимальний об'єм пляшок соняшникової олії
52%(13ос.) опитах відповіли, що купують пляшку соняшникову олію об'ємом в 1л., 32%(8ос.) - 500мл та 16%(4ос.) - об'ємом більше 1л. Отже найбільш зручними є пляшки об'ємом в 1л.
Рис.2.8. Види соняшникової олії
Отже, можна зробити висновок, що 68% опитаних (17ос.) використовують рафіновану соняшникову олію, а 32% (8ос.) використовують нерафіновану. Це означає, що нашому підприємству потрібно виробляти більше рафінованої соняшникової олії аніж нерафінованої.
Рис.2.9. Види соняшникової олії.
В результаті опитування, стало відомо що 52%(13ос) опитаних надають перевагу соняшниковій олії, 32%(8ос) - оливковій олії та 16%(4ос.) - кукурудзяній олії.
Рис.2.10. Центри продажу соняшникової олії
В результаті опитування ми отримали такі дані: 52% опитуваних(13ос.) купують соняшникову олію у супермаркетах, 28%(7ос.) - у роздрібних магазинах, 20%(5ос.) - на ринках. Отже, ми більшість своєї продукції будемо постачати у супермаркети.
Рис.2.11. Згода з твердженням, що «соняшникова олія закордонних компаній зазвичай краща, ніж вітчизняна»
Можна зробити висновок, що більшість людей, а це 40% (10ос.) неможуть дати точну відповіть на це запитання. Це означає, що ми можемо здобути довіру споживачів до нашої продукції.
Рис.2.12. Вплив акцій та знижок на споживача при виборі соняшникової олії
Отримавши результати опитування можна сказати, що для 48% (12ос.) знижки є важливими, для 20% (5ос.) вони дуже важливі, для 32% (8 ос.) знижки зовсім неважливі. Отже, ми будемо застосовувати акції та знижки різних видів.
Рис.2.13.Частота покупки соняшникової олії
Отже, більшість опитуваних, а це 40%(10ос.) купують соняшникову олію раз в два тижні, 24%(6ос.)раз в місяць, 20%( 5ос.) – раз в три тижні і 16%(4ос.) раз в місяць.
Рис.2.14.Реклама
Отримавши результати опитування можна сказати, що більш, ніж половина опитаних, а це 52%(13ос.) дізнаються про продукти з радіо та телебачення. Можна зробити висновок, що потрібно розповсюджувати рекламу саме у цій формі.
Рис.2.12.Стать опитуваних
За результатами анкетування було опитано 90% жінок (180) та 10% чоловіків (20ос.)
Рис.2.13.Вік опитуваних
Отже, серед опитаних 35% (70ос.) віком 18-25 років, 20% (40ос.)віком 26-35років та до 18 років, 15% (30ос.)- від 45 років та 10%(20ос.)- віком 36-45 років.
Рис.2.14.Рід занять
Отже, 34% (68ос.) опитуваних є студентами, 15%(30ос.) є державними службовцями, керівниками та приватними підприємцями. 10%(20ос.) є безробітними та 12%(24ос.) є пенсіонерами.
Рис.2.15.Середньомісячний дохід
Отже, 45%(90ос.) отримують дохід від5000-8000 грн, 25%(50ос.) отримують – від 2000-5000грн.та 15%(30ос.) – до 2000 та від 8000 і більше грн.(15%)
РОЗДІЛ 3. СЕГМЕНТУВАННЯ РИНКУ. ПОЗИЦІОНУВАННЯ ТОВАРУ
Провівши ґрунтовний аналіз опитування, управлінцями фірми було вирішено здійснити сегментацію ринку, вибрати цільові сегменти для збільшення попиту на косметику. Сегментацію було проведено за ознакою "дохід" та "вік" – рис. 2.16.
8001 і більше
5000 - 8000
2000 - 5000
До 2000
Рівень доходів
Вікова категорія
До 18 років
18-25 років
26-35 років
36-45 років
46 і більше
Рис 14. Сегментування ринку за позиціями «дохід – вік»
На основі опитування, було вирішено, що потенційними споживачами є особи, віковий інтервал яких від 21 до 30 років. Покупцями можуть бути люди з різним ,рівнем доходу.
Для просування нашого товару, ми обираємо стратегію цільового маркетингу. Він орієнтований на вузьку специфічну групу споживачів (сегмент ринку), спрямований на задоволення потреб саме цього сегмента.
Позиціонування на ринку – це забезпечення товарові чітко відокремленого від інших товарів місця на ринку й у свідомості цільових споживачів.
Будь який товар споживачі сприймають як набір певних його властивостей. Для того, щоб зрозуміти, чому покупці надають перевагу продукції саме цієї фірми, а не іншої, треба порівняти ці властивості. Результати порівнянь можна подати у вигляді схеми позиціонування товару. На цю схему нанесено позиції товарів основних конкурентів і знайдено незадоволену споживчу потребу.
На рис.3.3. наведено схему позиціонування товарів даного підприємства за двома характеристиками: перша враховує цінові характеристики, а друга – якість.
Висока якість
Незадоволена споживча
Середня якість
Позиції товарів фірм-конкурентів
Низька якість
Низька ціна
(5-10 грн/пл.)
Середня ціна
(10-15 грн/пл..)
Висока ціна
(15-20 грн/пл.)
Рис. 3.3 Схема позиціонування соняшникової олії „Олейна”
Конкуренти : 1 – «Щедрий дар», 2 – « Майола», 3 – «Чумак», 4 – «Стожар», 5 – «Розумниця», 6 - «Olkom».
Як видно з схеми незадоволеною залишається потреба в соняшниковій олії високої якості за цінами 10 – 15 грн . Саме цю позицію вибрала для себе фірма “Олейна”
РОЗДІЛ 4. РОЗРОБЛЕННЯ ТОВАРУ ЗА ТРЬОМА РІВНЯМИ
Першою і найголовнішою складовою комплексу маркетингу, що його розробляє фірма для свого цільового ринку, є товар.
Саме виважена й послідовна товарна політика закладає підвалини ринкового успіху. Товарна політика охоплює різні аспекти продуктової стратегії і тактики підприємства:
формування товарного асортименту;
забезпечення належного рівня якості і конкурентоспроможності;
створення привабливої упаковки;
розробка товарної марки.
Все це в комплексі і становить сутність маркетингової товарної політики фірми, спрямованої на максимальне задоволення потреб своїх цільових споживачів.
Розглядаючи товар, як комплексне поняття, можна сприймати його на трьох рівнях:
рівень. Товар за задумом
На цьому рівні продається не товар, а лише вигоди від нього. У такому вигляді товар можна продати лише за відсутності конкурентів і гострої потреби в його купівлі. Олія — це продукт, який кожен використовує для приготування своїх страв. Кожен кухар використовує соняшникову олію, для того щоб не пригорало м'ясо, салат, до якого додається олія був смачним та корисним. Наша фірма допоможе кожному зробити свою страву корисною та неперевершеною.
2 рівень. Товар у реальному виконанні.
На цьому рівні товар сприймається як реально створений товар із конкретними властивостями та характеристиками.
Основні характеристики:
Висока якість і поживність олії;
Висока якість продукції - запорука успіху компанії!
До складу нашої олії входить 97% соняшникової олії та 3% натурального барвника β-каротин. Нова соняшникова олія «Олейна срібна» фільтрована справжнім сріблом, вона не тільки надасть вашим стравам неповторного смаку, але й збагатить ваш організм вітамінами.
2.Зовнішнє оформлення;
Щодо зовнішнього оформлення, то ми будемо використовувати марку виробника. Пляшки будуть у стриманому стилі та зручними у використанні.
3.Упаковка;
Важливим рішенням у процесі розроблення товару є розробка упаковки. Саме за цим критерієм покупці і споживачі ідентифікують продукцію від інших. Добре змодельована упаковка може стати для покупців додатковою вигодою, а для виробників - додатковим засобом стимулювання додатковою вигодою, а для виробників - додатковим засобом стимулювання збуту продукції. Зразок упаковки подано на рис. 3.1
Рис. 4.1. Зразок упаковки продукції «Олейна»
4.Товарна марка;
Товарна марка – це ім’я, назва, символ, малюнок чи їх поєднання, призначені для ідентифікації товарів чи послуг даного продавця і диференціації їх від товарів конкурентів. Пропозиція під товарною маркою сприяє зміцненню ринкових позицій, але водночас потребує додаткових витрат і відповідно підвищує ціну товару.
Товарний знак фірми «Олейна» офіційно зареєстрований відповідно з чинним законодавством. Його юридичний захист здійснюється на основі Закону України “Про охорону прав на знаки для товарів та послуг, прийнятого 15 грудня 1993р. Товарний знак подано на рис. 3.2
Рис. 4.2. Зразок товарної марки «Олейна»
3 рівень. Товар з підкріпленням.
На третьому рівні показується чи підкріплений товар додатковими послугами та вигодами.
Посередники фірми, продавці надають кваліфікаційну допомогу усім споживачам. Фірма передбачає надання знижок та акцій.
Обравши конкретний сегмент, фірма повинна визначити для себе, як проникнути на нього і здобути конкурентні переваги. Для того належить дослідити позиції усіх наявних на ринку конкурентів і визначити своє місце.
РОЗДІЛ 5. ВИЗНАЧЕННЯ ЦІНИ НА ТОВАР
Ціну товару визначаємо за методом забезпечення прибутку на інвестований капітал, тобто використовуючи формолу:
Ц=S+(Kінв*Hпр)/(100*Nпл)
де, S – собівартість одиниці продукції,грн;
Нпр — запланована норма прибутку на інвестований капітал у відсотках,%; Кінв — величина інвестованого капіталу,грн;
Nпл — запланований обсяг виробництва і збуту продукції,од.
Шукаємо собівартість продукції, для цього використовуємо такі дані:
- змінні витрати – 18 грн\л;
- постійні витрати на рік – 40 000 грн;
- обсяг збуту – 5 000 л.
С=18 + 40 000/5000 = 26 грн.
Отже, Ц=26+(100 000 * 25)/(100*5000) = 31 грн.
РОЗДІЛ 6. ФОРМУВАННЯ КАНАЛІВ РОЗПОДІЛУ ТОВАРУ
При формуванні каналу слід обґрунтувати його довжину і ширину залежно від типу товару і ринку, цілей і ресурсів фірми.
Канали розподілу – це сукупність фірм чи окремих осіб, які виконують посередницькі функції щодо фізичного переміщення товарів і перебирають на себе або сприяють переданню права власності на товари на шляху їх просування від виробника до споживача.
Фірма «Олейна» вирішила обрати дворівневий канал розподілу, оскільки підприємство прагне розширити свої ринки і збільшити обсяги збуту.
Дворівневий канал складається з двох посередників. На споживчому ринку цю функцію виконують оптовий і роздрібний торгівець. Цей тип каналу розподілу особливо економічно вигідний невеликим роздрібним магазинам, які закуповують товар невеликими партіями.
Також однією з головних цілей фірми є завоювання ринку соняшникової олії в Україні, а також спробувати збувати продукцію за кордоном, що вимагає залучення великих гуртових посередників.
Серед гуртових посередників перевагу надано незалежним посередникам, які продають за готівку, об’їжджаючи підприємства роздрібної торгівлі. Серед роздрібних торговців обрано продаж через супермаркети - великі підприємства самообслуговування з відносно низьким рівнем витрат і низькими націнками, великим обсягом продажів.
Графічно канал розподілу фірми «Олейна» зображено на рисунку 5.1.
Рис.6.1. Схема однорівневого каналу розподілу «Олейна»
Рис.6.2. Схема дворівневого каналу розподілу «Олейна»
Ширина каналу розподілу визначає кількість незалежних учасників на кожному рівні каналу.
В даному випадку фірмою застосовується інтенсивний розподіл. Інтенсивний розподіл передбачає розміщення та реалізацію товарів через максимально можливу кількість торгових точок, так як для нашого товару обов'язковою є зручність місця купівлі.
Фірма «Олейна» співпрацюватиме з підприємствами гуртової та роздрібної торгівлі. Для гуртової торгівлі залучатимуться незалежні гуртовики-купці, як з повним, так і з обмеженим циклом обслуговування. Для нашої фірми це будуть найкращі посередники, оскільки вони виконують такі функції, як зберігання товарних запасів, кредитування, забезпечення доставки товару, тобто вони перебирають на себе частину функцій фірми по збуту продукції. Також ми залучатимемо роздібні магазини.
Обсяг реалізації фірми є динамічним показником і внаслідок впливу різних факторів (зміна економічної ситуації, дії конкурентів тощо) може падати. Тому слід провести аналіз беззбитковості і знайти точку критичного збуту, при якій ціна дорівнює собівартості і фірма за рахунок доходів від реалізації може лише покрити свої витрати.
Значення критичного збуту визначається за формулою:
. (6.1.)
Отже, критичне значення збуту дорівнює:
од.
РОЗДІЛ 7. ПЛАНУВАННЯ КАМПАНІЇ ПО ПРОСУВАННЮ ТОВАРУ
Просування товару на ринку здійснюється за допомогою системи маркетингових комунікацій, яка охоплює будь-яку діяльність підприємства, спрямовану на інформування, переконання та нагадування споживачам про свої товари, стимулювання їх збуту і створення позитивного іміджу підприємства в очах громадськості.
До системи маркетингових комунікацій належать: реклама, паблік-рілейшнз”, персональний продаж, стимулювання збуту.
Оскільки, наша фірма вже давно пропунує свою продукцію на ринку, тому головним її завданням є інформування покупця про новинки, нагадування про фірму, впровадження знижок, акцій та розіграшів Отже, заходи політики просування спрямовані на досягнення цього завдання.
Підприємство обрало стратегію проштовхування. Стратегія проштовхування товару передбачає інтенсивне стимулювання сфери торгівлі для просування товару по каналу збуту. Виробник активно нав’язує товар оптовикам, ті, своєю чергою, активно працюють з роздрібною торгівлею, останні активно стимулюють продаж товару споживачам.
Цільовою аудиторією для фірми “Олейна” є населення регіону віком від 18 до 25 років.
Наша фірма використовує такі засоби розповсюдження реклами, як:(рис.6.1.)
зовнішня реклама ( рекламні щити, написи на транспорті)
рекламне звернення по телебаченню.
акції з мережами супермаркетів
організація вікторини для покупців
організація дегустацій в мережах супермаркетів
Рис.7.1. Зовнішня реклама соняшникової олії“Олейна срібна”
Рекламні щити - це найбільш поширений і затребуваний вид зовнішньої реклами. Фірма “Олейна” не сумнівається в ефективності цього виду зовнішньої реклами. Як заявляють спеціалісти рекламних і маркетингових компаній, саме рекламні щити дають найбільший приплив потенційних покупців і клієнтів.
Рис.7.2. Рекламне звернення по телебаченню фірми “Олейна”
За допомогою реклами на телебаченні ми зможемо підвищити імідж нашої компанії. Також це найоптимальніший варіант просунути продукт, який масово споживається за рахунок широкого обхвату різної аудиторії, а так само ми маємо можливість впливати на глядача комплексно.
Через те, що реклама на ТБ містить звук, зображення і колір, вона робить значно більший вплив на рекламну аудиторію. Ми намагаємось зробити рекламу на ТБ інформаційно-насиченою, а так само цікавою і неповторною.
Для того, щоб був досягнутий ефект в області реклами на телебаченні, ми врахували наступні деталі:
- сюжет реклами є візуально цікавим, оскільки всі глядачі в першу чергу запам’ятовують саме те, що бачать, а не те про що чують;- візуальна картинка реклами є яскравою, барвистою і в той же час дуже чіткою;- створюючи сюжет рекламного ролика, ми враховували те, що увагу глядача необхідно привернути вже за перші п’ять секунд, інакше він втратить всякий інтерес до рекламної картинки;- ролик ми задумати так, щоб він не примушував думати і міркувати, реклама відразу допомагає зрозуміти і розцінити глядачеві рекламований товар;
Сезонні знижки (тимчасові знижки) надаються споживачу за покупку товару або послуги поза періодом активного сезону. Сезонні знижки дають змогу продавцю підтримувати більш стабільний рівень виробництва протягом усього року.
Рис.7.3.Акції фірми “Олейна” з мережами супермаркетів
Для стимулювання збуту ми встановлюємо сезонні знижки, акції у рамках визначеного періоду часу. Таким чином ми демонструємо споживачам бажання компанії зробити "приємне"або ж своєрідні "подарунки".
Рис.7.4 Розіграші для покупців
Наша компанія проводить розіграші адже вони мають сильний
стимулюючий ефект, заохочують передусім молодь.
Рис.7.5. Дегустація соняшникової олії “Олейна срібна”
Основним методом просування нашої продукції є дегустація. Дегустація – це рекламна акція, в якій промоутери пропонують спробувати дегустаційну продукцію з мотивуванням на покупку. У нашому випадку, коли появилась нова соняшникова олія, фільтрована за допомогою срібла — дегустація ознайомить цільову аудиторію з новим смаком, властивостями та стимулюватиме на пробну покупку.
Дегустація нашої продукції буде проводитися в мережі супермаркетів. Її будуть проводити дівчата-промоутери одягнені у форму з логотипом нашої фірми. Вони будуть пропунувати покупцям спробувати, оцінити, порівняти з іншими, нашу соняшникову олію, а також розповідатимуть про наш продукт. Це буде регулярна щотижнева акція, яка буде проходити два дні на тиждень. Дегустацію будемо організовувати в дні та години найбільшої активності покупців.
Основні переваги проведення дегустацій:
Споживач має можливість на місці ознайомитися з товаром;
Можливість відразу оцінити реакцію потенційних споживачів.
Як стверджують, попит на товар після дегустації збільшується в два-чотири рази.
ВИСНОВКИ
В цьому курсовому проекті я проаналізувала вплив різних факторів на ефективність діяльності підприємства, тобто на величину його прибутків і зробила висновки, що важливим і ефективним чинником є маркетингові заходи.
Важливою складовою маркетингової діяльності є дослідження ринку. Воно передбачає вивчення та дослідження поведінки споживачів. Окрім цього, комплексне дослідження ринку передбачає аналіз ринкових можливостей, які відкриваються перед підприємством. У ході таких