Міністерство освіти і науки, молоді і спорту України
Національний університет «Львівська політехніка»
Кафедра менеджменту і
міжнародного підприємства
Лабораторна робота №2
Тема: «Оцінювання внутрішнього і зовнішнього середовища організації як етап стратегічного планування»
Варіант 4
Львів 2012
Мета роботи: Вивчення механізму впливу чинників внутрішнього і зовнішнього середовища; дослідження їх впливу на діяльність організації в умовах вибраної стратегії; оцінка стану організації.
Технічні засоби:комп’ютер,калькулятор,форми для заповнення,графічні засоби.
2.1.Зміст роботи
1. Оцінка впливу факторів внутрішнього середовища організації.
2. Оцінка впливу факторів зовнішнього середовища організації прямої дії.
3. Оцінка впливу факторів зовнішнього середовища організації непрямої дії.
4. Обґрунтування вибору стратегії розвитку підприємства.
2.2.Послідовність виконання лабораторної роботи
1. Викладач перевіряє готовність студентів до виконання лабораторної роботи, коротко пояснює механізми впливу факторів внутрішнього і зовнішнього середовища організації (прямої та непрямої дії) та особливості формування стратегії для підприємств різних галузей.
2. Студенти ознайомлюються з характеристикою одного з вітчизняних підприємств, його станом і діяльністю.
3. Вивчаючи характеристику підприємства, студенти оцінюють кожен з факторів внутрішнього середовища організації і заповнюють таблицю 2.1
4. На підставі характеристики підприємства та вибраної стратегічної альтернативи розвитку студенти оцінюють вплив кожного з факторів зовнішнього середовища організації прямої дії, заповнюючи таблицю 2.2
5. Аналізуючи характеристику підприємства, студенти оцінюють вплив кожного з факторів зовнішнього середовища організації непрямої дії і заповнюють таблицю 2.3., вказуючи, через які фактории прямої дії проявляються ці впливи.
6. Після заповнення таблиць 2.1, 2.2,2.3 студенти роблять висновки про вплив факторів внутрішнього і зовнішнього середовища організаії.
7. На основі наведеної характеристики підприємства та наявної інформації про стан економіки в країні та специфіку розвитку підприємства за стадією життєвого циклу організації (зростання, обмежене зростання, скорочення (захист, відступ), ліквідація).
8. На підставі оцінки впливу факторів внутрішнього і зовнішнього середовища організації студенти обгрунтовують вибір тієї чи іншої стратегії розвитку підприємства та складають перелік заходів для її реалізації на основі схем стратегічного та оперативно-тактичного планування.
Таблиця 2.1
Оцінка та аналіз факторів внутрішнього середовища
№ з/п
Назви факторів
Характеристика факторів
Оцінки факторів, бали
1
2
3
4
1
Цілі
Розширення філій банку, отримання прибутку, збільшення філій банку та відділень , тісна співпраця з крупними бізнес-партнерами, впровадження нових, прогресивних технологій, модернізація управлянні грошовими потоками тощо.
+4
2
Структура
Висока структура управління організацією. Клієнтами банку є потужні підприємства із рогалуженою мережею не тільки в Західному, але й в інших регіонах України, із сталими багаторічними міжнародними контактами. Банк належить до регіональих, тобто концентрує свою діяльність в межах одного регіону. Банк співпрацює з усіма банками та фінансовими установами з різних куточків світу.
+3
3
Завдання
Турбота про працівників, зберегти стабільний фінансовий розвиток. Банк готовий співпрацювати з усіма банками та фінансовими установами з різних куточків світу. Надавати фахові консультації та допомогу з різних інансово- економічних питань
+3
4
Технологія
Вирішення завдань за допомогою консервативної статегії, починаючи від традиційного розрахунковго-касового обслуговування до найсучасніших міжнародних розрахунків, від аналізу хрошовихнадходжень до встановлення оптимальних режимів використання грошових коштів підприємств, установ, організацій та особистих коштів фізичних осіб.
+2
5
Працівники
Найважливіший внутрішній ситуаційний фактор організації.Керівництво банку постійно дбає про якість роботи персоналу, загальна кількість якого сягає близько 250 осіб. Уструктурі персоналу переважають висококваліфіковані фахівці із значним стажем роботи. Середній вік праціників близько 36 років.
+3
6
Ресурси
Це фінансові ресурси. В банку переважають іноземні інвестиції з часткою 20,1% статутного фонду канадської корпорації. У банку зростає кількість рахунків, поточних і строкових, в національній та іноземній валютах, відкритих фізичними особами.
+2
Таблиця 2.2
Оцінка та аналіз впливу факторів зовнішнього середовища організації прямої дії
№ з/п
Назви факторів
Характеристика взаємного впливу факторів на організацію
Оцінка впливу факторів, бали, Х
Значимість (вага) факторів для організації, Qпд
Вплив факторів, Rпд
1
2
3
4
5
6
1
Споживачі
Акціонерами банку є 11 юридичних і 700 фізичних осіб. Розподіл чисельності клієнтів банку має вигляд: 31 %- суб’єкти підприємницької діяльності, з них 63 %- не фінансові підприємства і організації недержавної форми власності, переважно малого і середнього бізнесу; 69 %- фізичні особи
+4
0,275
+1,1
2
Постачальники
Частка 20,1 % статутного фонду є канадська корпорація. Середній розмір внеску фізичної особи становить 12 114,19 грн. Структура статутного капіталу банку: юридичні особи-63,6 %, фізичні особи-36,4 %. Часта депозиту 42,4 %
+4
0,225
+0,9
3
Конкуренти
Усі інші банки, які функціонують переважно на території Західної України
-2
0,2
-0,4
4
Державні органи влади
Має практично повну ліцензію Національного банку України та дозволи дуржаних органів на надання широкого спектра банкуівських послуг та здійснення банківських операцій в національній та іноземній валюті, з цінними паперами. Організаційна структура банку,якість і рівень яких відповідає усім вимогам Національного банку України
-1
0,1
-0,1
5
Інфраструктура
Висока якість на надійність обслуговування клієнтів, відкритість щодо суспільства та державних органів. Банк концентрує свою діяльність у межах окремого регіону.
-1
0,05
-0,05
6
Законодавчі акти
Закон України "Про підприємства в Україні", Закон України "Про Підприємництво",Закон Украіни "Про господарські товариства", Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств" та багато інших.
-1
0,05
-0,05
Продовження таблиці
1
2
3
4
5
6
7
Профспілки, партії, громадські організації
Профспілки в банку здійснюють контроль за дотриманням трудового законодавства,дбають про покращання умов праці та її оплати,охорони здоров'я та відпочинку,розвитку спортивної та художньої самодіяльності. Профспілки укладають із керівництвом підприємства колективний договір,де обумовлюються усі питання ,пов'язані з умовами,оплатою та організацією праці тощо
0
0,025
0
8
Система економічних відносин у державі
Попит на банк збільшується, пропозиції розширюються. Велика конкурентність у країні заохочує банк до постійного вдосконаленняю
+1
0,05
+0,05
9
Організації-сусіди
Так як організацій -сусідів не багато, то вони практично не впливають на банк.
0
0,025
0
Таблиця 2.3
Оцінка та аналіз впливу факторів зовнішнього середовища організації непрямої дії
№ з/п
Назви факторів
Характеристика взаємного впливу факторів на організацію
Оцінка впливу факторів, бали, У
Значимість (вага) факторів для організації, Qпд
Вплив факторів, Rпд
1
2
3
4
5
6
1
Міжнародні події
Будь-які події політичного, економічного,соціального,військогового характеру,що відбувається у світі і зачіпають більше двох країн світовго співтовариства
-1
0,05
-0,05
2
Міжнародне оточення
Харктеризує економічний,політичний,соціальний стан країн, з контрагентами яких співпрацює підприємство
+3
0,1
+0,3
Продовження таблиці
1
2
3
4
5
6
3
Науково-технічний прогрес
Це процес розвитку науки й техніки,що зумовлює глибокі перетворення в усіх верствах суспільства. Особливістю НТП є високі темпи розвитку науки,скорочення часу впровадження фундаментальних наукових винаходів, створення прогресивних технічних засобів,технологій тощо.
+2
0,2
+0,4
4
Політичні обставини
Це обставини,що склались у процесі формування державного устрою,проведення реформ,розвитку суспільства,політичної боротьби тощо.
+1
0,05
+0,05
5
Соціально-культурні обставини
Відображають загальний рівень кільтури в країні,стан соціального забезпечення громадян,доходи на душу населення,соціальну стабільність,розвиток мистецтв,літератури,науки тощо.
-1
0,1
-0,1
6
Рівень техніки та технології
Демонструє відповідальність стану техніки та технології сучасним вимогам: ресурсоекономності, просторі у затосуванні, використанні новітніх інформаційних та комп'ютеринх систем, високому рівню автоматизації, безпечності,продуктивності тощо.
+2
0,3
+0,6
7
Особливості міжнародних економічних відносин
Включають особливості здійснення міжнародної торгівлі, міграції робочої сили, вивозу капіталу, міжнародних фінансово-кредитних та валюних відносин.
+2
0,1
+0,2
8
Стан економіки
Характеризує загальний рівень розвитку економіки: високорозвинена; слаборозвинена; економіка,що розвивається; перехідна(трансформаційна) тощо.
-2
0,1
-0,2
Висновок
На прикладі вітчизняного банку регіонального значення я вивчила механзми впливу чинників внутрінього і зовнішнього середовища; дослідила їх вплив на діяльність організації в умовах вибраної стратегії; оцінила стан організації.
Фактори внутрішнього середовища формують організацію із середини, а фактори зовнішнього середовища пов’язані із розглядом організації як відкритої системи. Ці фактори мають можуть мати позитивний, негативний, а також нейтральний вплив.
Аналізуючи характеристику вітчизняного банку регіонального значення, я виявила, що на банк активно впливають як внутрішні, так і зовнішні фактори, а саме мають на нього позитивний вплив. Також я чітко простежила два етапи розвитку банку:
Зародження. Відбулося утворення банку як акціонерного товариства закритого типу з іноземними інвестиціями. А згодом реорганізація його в акціонерне товариство відкритого типу.
Зростання. За час свого існування банк став серйозним, надійним та універсальним банком, що динамічно розвивається. Отримує дозволи від Державних органів влади, динамічно розвивається ,кількість клієнтів з року в рік невпинно зростає.
Отже, банк стоїть на шляху розвитку і «піку» своєї діяльності. Щоб не втрачати свої позиції і ще більше зростати потрібнодотримуватись таких заходів:
Турбота про працівників.
Задоволення потреб клієнтів.
Розширення відділень та філій банку.
Постійне ведення стану фінансів, обліку, нормування та оплати праці, культурного рівня організації.
Підвищення рівня кваліфікації працівників.
Удосконалювати співпрацю з крупними бізнес-партнерами.
Розробка прогресивних стандартів.
Розробка масштабної рекламної кампанії.
9. Впровадження нових, прогресивних технологій.
10. Модернізація технології виробництва.
11.Удосконалення управління грошовими потоками.
12. Пошук потенційних партнерів.