ШИЙНЕ СПЛЕТЕННЯ, PLEXUS CERVICALIS(CI-CIV)
Шийне сплетення утворюється передніми гілками чотирьох верхніх шийних нервів (CI — CIV). Воно розташоване на шиї попереду поперечних відростків шийних хребців на глибоких м'язах шиї, під груднинно-ключично-соскопо-дібним м'язом (Рис. 36). Із сплетення виходять шкірні, м'язові та змішані гілки.
Шкірні гілки виходять з-під груднинно-ключично-соскоподіб-ного м'яза посередині його заднього краю:
■ n. occipitalis minor, малий поти-личний нерв, піднімається вгору та іннервує шкіру потиличної ді-лянки;
■ n. auricularis magnus, великий вушний нерв, йде вгору та вперед по груднинно-ключично-соско-подібному м'язу і, досягнувши вушної раковини, іннервує її шкіру, а також шкіру зовнішньо-го слухового ходу;
» n. transversus colli, шийний по-перечний нерв, проходить у по-перечному напрямку і розгалу-жується в шкірі передньої та біч-ної ділянок шиї;
■ nn. supraclaviculares, надклю чичні нерви, спускаються вниз, проходять в бічному трикутнику шиї і, перетинаючи ключицю, ін нервують шкіру грудей та плеча (над дельтоподібним м'язом).
Шийна петля, ansa cervicalis, належить до рухових гілок. Вона утворюється внаслідок з'єднання верхнього і нижнього корінців. Верхній корінець відходить від під'язикового нерва і являє собою волокна СI, які приєднуються до нього, проходячи частину відстані в його складі. Нижній корінець відходить від шийного сплетення (СII — СIII) і з'єднується з верхнім, утворюючи петлю. Вона розташо-вана ззовні від внутрішньої яремної вени, під груднинно-ключично-соскоподібним м'язом. Від петлі відходять декілька гілок, які іннервують підпід'язикові м'язи (mm. sternohyoideus, sternothy-reoideus, thyrohyoideus, omohyoi-deus).
М'язові гілки шийного сплетен-ня, rr. musculares, іннервують гли-бокі м'язи шиї — mm. longus colli, longus capitis, mm. scaleni, передній і бічний прямі м'язи голови — mm. recti capitis anterior et lateralis, а також m. levator scapulae.
Діафрагмовий нерв, n. phrenicus, змішаний, найбільший нерв ший-ного сплетення. Він прямує вниз, розташовуючись на передньому драбинчастому м'язі, m. scalenus anterior. Правий діафрагмовий нерв проходить у грудну порожнину між підключичною артерією і однойменною веною, лежить попе-реду кореня легені між плеврою і осердям. Лівий діафрагмовий нерв спускається в грудну порожнину позаду підключичної вени, пара-лельно до підключичної артерії, перетинає спереду дугу аорти, йде по бічній стінці осердя косо вперед і вліво, досягаючи діафрагми. Роз-галужуючись у діафрагмі, обидва нерви забезпечують її руховими гілками (СIII— СV). Крім рухових волокон, діафраг-мовий нерв має і чутливі волокна. Вони йдуть до плеври і осердя (r. pericardiacus). Чутливі діафраг-мово-черевні гілки, rr. phrenicoab-dominales, пронизують діафрагму і іннервують пристінкову очеревину, що її покриває. Гілки правого діафрагмового нерва проходять транзитом через черевне сплетення і прямують до печінки, вони іннервують очеревину і фіброзну капсулу печінки.