Міністерство науки та освіти України
Одеська національна академія зв’язку ім. А. С. Попова
Інститут економіки та менеджменту
Звіт
про проходження технологічної практики
на прикладі Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта"
Зміст
Загальні положення про підприємства. Положення про підприємство зв’язку.
Головні завдання маркетингової діяльності Укрпошти.
Висновок.
Загальні положення про підприємства. Положення про підприємство зв’язку
Поштовий зв'язок є однією з пріоритетних і важливих підгалузей зв'язку в Україні, основна мета функціонування якого полягає у наданні користувачам, органам державної влади, місцевого самоврядування, оборони й безпеки держави широкого спектру послуг, з орієнтацією на задоволення їхніх потреб у ринкових умовах.
Основними засадами діяльності у сфері надання послуг поштового зв'язку є:
захист інтересів користувачів;
надання послуг поштового зв'язку встановленого рівня якості;
доступність до ринку послуг поштового зв'язку;
законодавче регулювання відносин у сфері надання послуг поштового зв'язку;
забезпечення прав користувача на таємницю інформації;
забезпечення прав операторів поштового зв'язку.
Становлення і розвиток поштового зв'язку України відбувається згідно із законодавством України, актами Всесвітнього поштового союзу, а також державними програмами розвитку.
Основні підходи до подальшого розвитку поштового зв'язку, особливості його структурної перебудови, принципи регулювання, стратегія розвитку поштового зв'язку, а також засади діяльності в ринкових умовах визначені Концепцією розвитку зв'язку в Україні до 2010 року, прийнятою постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.1999 р. №2238.
Стратегічною метою державної політики щодо поштового зв'язку України є задоволення потреб суспільства у послугах поштового зв'язку визначеного рівня якості. Загальна політика щодо поштового зв'язку на найближчу перспективу полягає в подальшій оптимізації мережі поштового зв'язку, вдосконаленні поштових маршрутів, переході до комплексної механізації та автоматизації виробничих процесів на всіх ланках технологічного процесу (від приймання до вручення поштових відправлень), створенні автоматизованої інформаційно-технологічної системи поштового зв'язку, наближення термінів доставки поштових відправлень до світового рівня.
Стратегією розвитку поштового зв'язку України на період до 2010 року передбачається:
Проведення структурних перетворень (реструктуризація, лібералізація та формування ринку послуг) для прискорення розвитку поштового зв'язку в ринкових умовах;
Забезпечення послугами поштового зв'язку відповідного рівня якості органів державної влади та місцевого самоврядування, а також населення та суб'єктів господарювання.
Основними пріоритетами розвитку поштового зв'язку загального користування є:
Впровадження нових видів послуг та нових технологій оброблення, перевезення і доставки усіх видів поштових відправлень на основі комплексної механізації та автоматизації виробничих процесів у поштовому зв'язку, а також використання швидкісних видів транспорту;
Наближення рівня якості послуг поштового зв'язку до європейських і світових стандартів.
Головні завдання маркетингової діяльності Укрпошти:
• поліпшення характеристик та якості надання існуючих послуг;
• оптимізація бізнес портфеля послуг підприємства;
• створення автоматизованих робочих місць, що допомагає скоротити час обслуговування споживачів, підвищити якість обробки інформації та скоротити витрати;
• побудова ефективної логістичної системи задля зменшення витрат та підвищення якості надання послуг поштового зв’язку;
• розвиток і реалізація нових конкурентних послуг.
Маркетингова діяльність спрямована на досягнення таких результатів:
• просування іміджу пошти як сучасного конкурентного підприємства;
• збільшення доходів та скорочення витрат;
• підвищення якості та культури обслуговування;
• формування конкурентного асортименту послуг відповідно до існуючого та прогнозованого попиту;
• забезпечення надійності послуг.
Особливу увагу приділяється питанням зростання конкурентності тарифів та створення вигідних для клієнтів умов надання послуг. Вивчення потреб споживачів та відстеження розвитку ринків, на яких працює Укрпошта,
дає змогу пропонувати клієнтам якісні послуги, використовуючи розгалужену поштову мережу, технологічні потужності та досвід роботи підприємства на фінансовому, телекомунікаційному та логістичному ринках.
Співпраця з корпоративними клієнтами базується на взаємовигідних довготривалих стосунках. Утримання існуючих та залучення нових споживачів – один з основних напрямків роботи маркетингу. Важливими факторами є розвиток та постійне удосконалення програм лояльності, спрямованих на утримання клієнтів та розвиток довготривалих відносин з ними.
Відповідно до рішення Пекінського та Бухарестського конгресів ВПС підприємство активізувало діяльність щодо встановлення стандартів якості, що застосовуються у п’яти областях універсальної поштової служби. Починаючи з 2000 року, розроблено та вдосконалено стандарти якості пересилання письмової кореспонденції, за якими постійно здійснюється моніторинг на різних рівнях.
Для моніторингу якості пересилання письмової кореспонденції застосовуються різні методи перевірки, у тому числі система діагностичного контролю. За допомогою тестових листів, які пересилаються територією України, підприємство має можливість відслідковувати всі етапи пересилання листів (виймання із поштових скриньок, перевезення, оброблення та доставка). За результатами контролю вдосконалюється виробничий процес пересилання поштових відправлень з метою підвищення якості.
Щорічно, під час проведення Європейського тижня якості, підприємством практикується опитування споживачів з метою визначення їхньої задоволеності. Споживачам пропонується оцінити перелік показників за п`ятибальною системою.
УДППЗ “Укрпошта” активізувало інноваційну діяльність у межах реалізації Національної програми інформатизації України. Ведеться цілеспрямована робота зі створення в об’єктах поштового зв’язку Інтернет-пунктів задля забезпечення доступу широких верств населення до всесвітньої інформаційної мережі. Нині у філіалах підприємства діють 84 таких пункти, передбачається збільшення їхньої кількості у майбутньому.
Міжнародна діяльність Укрпошти спрямована на зміцнення відносин з поштовими
адміністраціями зарубіжних країн для безперешкодного та ефективного функціонування
всесвітньої поштової мережі. Для реалізації цих планів Укрпошта використовує можливості міжнародних та регіональних організацій, встановлює багатостороннє та двостороннє співробітництво, використовує досвід інших поштових адміністрацій.
Спеціалісти Укрпошти беруть активну участь у роботі таких міжнародних організацій з питань поштового зв`язку:
• Всесвітній поштовий союз (ВПС) (Україна є членом з 1947 року);
• Регіональна співдружність у галузі зв`язку (РСЗ) (Адміністрація зв’язку України є
членом з 1991 року);
• Рада операторів поштового зв`язку РСЗ (УДППЗ “Укрпошта” є членом з 2001
року);
• Асоціація європейських державних поштових операторів “ПостЄвропа” (УДППЗ “Укрпошта” є членом з 1994року);
• Міжнародний Союз зі спорту, культури та міжнародного туризму у секторі пошти та телекомунікацій (СКІПТ) (УДППЗ “Укрпошта” є членом з 2003 року).
Спеціалісти УДППЗ “Укрпошта” очолюють Спеціальну групу з питань упровадження фінансової системи Всесвітнього поштового союзу, є членами багатьох проектних груп Ради
поштової експлуатації, зокрема “Якість служби”, “Група дій з поштової безпеки”, “Поштові фінансові служби”, “Кінцеві витрати”, “Підтримка митниці” та інших.
На регіональному рівні Укрпошта багато років очолює Секцію №1 Ради операторів поштового зв’язку РСЗ “Якість міжнародної поштової мережі”, відіграє провідну роль серед країн РСЗ з питань підвищення якості послуг.
Оскільки для розвитку підприємства потрібні інвестиції, у 2005 році проведено велику роботу, аби заручитися технічною та фінансовою допомогою з боку світових та європейських
фінансово-кредитних установ. У 2005 році завершено реалізацію проекту “Створення системи реєстрації і контролю проходження пошти в Україні” із залученням коштів Фонду підвищення якості Всесвітнього поштового союзу, згідно з яким Україна отримала протягом 2002-2005 років понад 400 тисяч доларів США.
Завершилася реалізація проекту з удосконалення системи поштової логістики в Україні, що
здійснювався спільно з компанією “Сіменс”. У 2005 році Укрпоштою спільно із Всесвітнім поштовим союзом укладено угоду щодо використання програмного продукту “Міжнародна фінансова система”, що сприяло обміну електронними переказами з багатьма поштовими адміністраціями світу.
Організація обміну грошовими переказами спрямована не тільки на задоволення потреб
трудових мігрантів, яких (за даними Верховної Ради України) за кордоном налічується більше як 2 мільйони осіб. Розвиток бізнесу у сфері міжнародного переказу грошей також пов’язаний з необхідністю підвищення конкурентоспроможності Укрпошти. Це особливо важливо напередодні вступу України до Світової організації торгівлі та відкриття ринку поштових послуг для приватних та іноземних операторів.
Висновок
В Укрпошті одним із стратегічних напрямів діяльності є модернізація обладнання та впровадження новітніх технологій. Укрпошта має одну з найбільших в Україні корпоративних інформаційних мереж, сформовано низкуавтоматизованих систем для підтримки управлінських, технологічних бізнес-процесів та автоматизації надання послуг.
Швидкими темпами впроваджується комп’ютерна техніка на робочих місцях обслуговування клієнтів, що у свою чергу розширює номенклатуру послуг та підвищує їхню якість.