МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Інститут економіки та менеджменту
Кафедра менеджменту і міжнародного підприємництва
КУРСОВИЙ ПРОЕКТ
з дисципліни “Основи менеджменту” на тему:
“Розробка системи менеджменту в організації
(автобудівному
товаристві)”
АНОТАЦІЯ
У курсовому проекті розроблено та раціоналізовано структуру управління на ТзПВ “Львівавто “. На цьому підприємстві розглядається загальна характеристика організації, сформовано функції менеджменту на підприємстві, а саме планування, організування, мотивування, контролювання та регулювання, використовуються методи менеджменту в організації, охарактеризовано їхню роль та застосування, проектуються комунікації на підприємстві, розробляється механізм прийняття управлінських рішень в організації, формується механізм управління групами працівників, розробляються пропозиції з удосконалення керівництва, визначено ефективність фактичної та раціональної систем менеджменту.
Всі основні положення менеджменту в курсовій роботі розглядаються з позиції управлінського процесу.
ANNOTATION
In the course project the structure of the direction on the TZPV “Lvivavto“. At this company we consider: observing characteristics of organization the function of management on the company is formed, such as planning, organizing, motivating, controlling, revisining, using the methods of management, the role and application of them is characterized, projecting the communication on the organization, adopting the control decision, command the groups of the workers, organizing suggestion of perfecting of the administration, the efficiency of the actual and rational systems of management is determined.
All main paragraphs of the management we consider with the position control process.
Зміст
Вступ .......................................................................................................................................... 4 Розділ 1. Загальна характеристика організації……………………………………………….... 5
Розділ 2. Формування функцій менеджменту на підприємстві…………………………….... 7
Планування…………………………………………………………………………….. 7
Організування………………………………………………………………………….. 9
Мотивування………………………………………………………………………….... 11
Контролювання……………………………………………………………………….... 15
Регулювання…………………………………………………………………………..... 16
Розділ 3. Використання методів менеджменту в організації……………………………….... 17
Розділ 4. Розроблення механізмів прийняття управлінських рішень в організації................ 19
Розділ 5. Проектування комунікацій на підприємстві………………………………………... 26
Розділ 6. Формування механізмів управління групами працівників в організації………...... 28
Розділ 7. Розробка пропозицій з удосконалення керівництва……………………………….. 30
Розділ 8. Оцінювання ефективності систем менеджменту…………………………………... 34
Висновки……………………………………………………………………………………….. 35
Список використаної літератури……………………………………………………….......... 36
Вступ
Основним завдання даного курсового проекту є закріплення теоретичних знань в галузі менеджменту, а також оволодіння прикладним аспектами менеджерської підготовки, які дозволять у майбутньому успішно здійснювати управлінську діяльність.
Основний напрямок курсового проектування – це розробка системи менеджменту у товаристві з повною відповідальністю “Львівавто”.
У даному курсовому проекті знайшли своє відображення всі основні питання менеджменту. Зокрема тут описана форма підприємництва, форма власності, профіль, види діяльності; показана нормативна база функціонування фірми; описані фактори внутрішнього та зовнішнього середовища фірми. У курсовому проекті показані графічні моделі стратегічного планування та планування реалізації стратегії, описані функції посадових осіб підприємства, схематично зображена структура управління організацією; описані теорії мотивації, які застосовуються в організації, для всіх працівників розрахована заробітна плата; охарактеризовано процеси контролю та регулювання в організації; описані методи менеджменту, комунікації в організації, управлінські рішення, описано процес прийняття чотирьох раціональних управлінських рішень. Тут також описані формальні і неформальні групи працівників, охарактеризовані параметри керівництва, оцінені професійні якості керівників, описані процеси управління конфліктами, перемінами та стресами, а також організація праці менеджерів.
Метою курсового проекту є розроблення фактичної системи менеджменту і її раціоналізація в звя”зку зі зміною умов функціонування. Відповідно до мети проекту його завданнями є розроблення технології менеджменту з урахуванням очікуваних змін, тобто реалізації функцій менеджменту в організації, формування методів менеджменту, розроблення та реалізація управлінських рішень з метою вирішення проблем, удосконалення системи комунікацій в організації.
Розділ 1. Загальна характеристика організації.
Таблиця 1
Загальна характеристика відкритого акціонерного автомобілебудівного
товариства “Львівавто” наведена в таблиці1.
Параметр
Зміст та особливості
Основні відмінності від інших
Законодавча база заснування та функціонування організації
Участь у ЗЕД
1.Форма підприємництва
ТзПВ – товариство з повною відповідальністю, всі учасники якого займаються спільною підприємницькою діяльністю і несуть солідарну відповідальність за зобов”язаннями товариства всім майном.
Учасники ТзПВ несуть відповідальність всім своїм майном, а учасники ТзОВ – лише в межах своїх внесків у майно товариства. Відмінністю також є те, що розмір статутного фонду для ТзОВ встановлюється законодавством, а для ТзПВ- самостійно власниками.
1. Закон України “Про підпри-ємництво” 07.02.97р.
2. Закон України “Про підприє-мства в Україні” 10.05.93р.
3. Закон України “Про господа-рські товариства” 31.12.92р.
4.Закон України “Про ЗЕД” 16.04.92р.
Згідно із Законом України “Про ЗЕД” 16.04.91р. зі змінами та доповненнями, ТзПВ “Львівавто”, як юриди-чна особа, що здійснює певні види ЗЕД, є суб’єктом ЗЕД та може самос-тійно у визначених законодавством межах здійснювати ЗЕД.
2. Профіль
ТзПВ займається складанням автомобілів
На відміну від інших організацій, ТзПВ “Львівавто” має невеликий асортимент товарів, що дозволяє максимально сконцентруватись на їх виробництві, і відповідно, добитись якнайкращої якості при низьких затратах ресурсів.
3. Види діяльності
Складання 5-ти марок легкових автомобілів середнього класу з метою реалізації на внутрішньому ринку. Після реорганізації планується складання ще однієї марки вантажних автомобілів.
Орієнтація на споживачів на внутрішньому ринку (вітчизняних), більшість з яких мають середній достаток, пропонуючи невеликий асортимент товару, але з високою якістю.
4. Форма власності
Колективна. Засновники провели установчі збори і державну реєстрацію ТзПВ. Підприємство є власником майна, переданого йому у власність засновниками, продукції, виробленої в результаті господарської діяльності, одержаних доходів, іншого майна, набутого на правах, не заборонених чинним законодавством.
Підприємства колективної форми власності, в тому числі і товариства з повною відповідальністю, частину прибутків відраховують у держ. бюджет, а решту розподіляють самостійно - по дивідендах майном держави. Суб’єктами права державної форми власності є держава в особі Верховної Ради України. Підприємства державної форми власності розподіляють свої прибутки згідно з законом “ Про власність”.
5. Внутрішнє середовище
1. Цілі: отримання прибутків від діяльності, вихід на новий ринок , оновлення асортименту, підвищення професійності керівних кадрів. Кожна ланка управління має свої цілі.
2. Структура: лінійно-функціональна (фактична – 5 заступникіів директора, 6 управлінських служб, 11 виробничих підрозділів; раціональна – 7 заступників директора, 8 управлінських служб, 12 виробничих підрозділів).
3. Завдання: складання якісних автомобілів (фактично – 5 моделей, раціонально – 6); отримання якісної інформації про стан та динаміку попиту на легкові автомобілі на ринку в даний період часу.
4. Технологія: чітке дотримання процесу складання автомобілів; це багатоланкова технологія масового виробництва.
5. Люди: працівники різного віку, які мають вищу освіту за спеціальністю, за якою працюють на підприємстві (фактична чисельність працівників – 520 чоловік, раціональна – 550 чоловік).
6. Зовнішнє середовище
Фактори прямої дії:
1. Постачальники: від постачальників залежить вчасне постачання комплектуючих, деталей і т. ін., які використовуються у виробничому процесі. Від якості поставлених товарів залежить якість автомобілів. Присутність на ринку великої кількості постачальників, які конкурують між собою, дає можливість вибору комплектуючих у потрібному діапазоні ціни та якості, що є позитивним; однак нерегулярність поставок має негативний вплив, оскільки може призвести до зриву виконання поставлених завдань.
2. Законодавчі акти: регулюють правові та економічні відносини фірми з державою, з постачальниками, зі споживачами, що є позитивним; негативним же є недосконалість чинного законодавства.
3. Державні органи: забезпечують дію і виконання законодавчих актів, відновлюють порушені права, а отже, регулюють економічне і правове поле, в якому здійснює свою діяльність фірма, що є позитивним.
4. Система економічних відносин: зараз в Україні лише формується і є нестабільною, що має негативний вплив на ринок і формування цін, що негативно позначується на діяльності ТзПВ.
5. Споживачі: фактична кількість груп споживачів автомобілів – 5 , раціональна ж – 6 груп; їх потреби, смаки, уподобання, платоспроможність відіграють дуже важливу роль у формуванні кінцевої ціни на автомобілі. Низька купівельна спроможність осіб, які є потенційними покупцями автомобілів, змішує фірму шукати на ринку комплектуючі і деталі за оптимальну ціну і високої якості.
6. Конкуренти: на внутрішньому ринку їх не так багато (фактична кількість – 6, раціональна – 8), проте низька платоспроможність покупців спонукає фірму до швидкої дії, спрямованої на доведення до потенційних споживачів кращих характеристик саме наших автомобілів.
7. Профспілки: змішують керівника підприємства дотримуватися законодавства про працю, що позитивно впливає на відношення до праці і виконання службових обов’язків.
8. Партії та інші громадські організації: в сучасних умовах впливу на діяльність фірми не мають.
Фактори непрямої дії:
1. Міжнародні події: стосуються фірми лише в тому випадку, коли вплинуть на саму державу (Україну) , а також на політику та економіку тих країн, де реалізуватимуться наші автомобілі.
2. Міжнародне оточення: на успішне здійснення зовнішньоекономічної діяльності фірми великий вплив має економічна стабільність в державах, що мають спільні кордони з Україною.
3. Науково – технічний прогрес: чим швидше йде розвиток НТП, тим кращими і дешевшими стають товари.
4. Політичні обставини: нестабільна політична ситуація в державі впливає на стан економіки в країні.
5. Соціально-культурні обставини: у сучасних умовах не мають відчутного впливу на діяльність фірми.
6. Особливості економічних відносин і стан економіки: мають вплив через споживача.
Розділ 2. ФОРМУВАННЯ ФУНКЦІЙ МЕНЕДЖМЕНТУ НА ПІДПРИЄМСТВІ “Львівавто”.
2.1 Планування Таблиця 2.
2.2 Організування
Фактична організаційна структура управління ТзПВ “ Львівавто” наведена на мал. 2, а раціональна – на мал. 3
Секретар Директор
Головний Заступник з еко- Заступник з Заступник з кад-
бухгалтер номічних питань виробництва рових питань
Бухгалтерія Відділ Служба поста- Відділ
економіки чання і збуту кадрів
цех 1 цех 2 цех 3 цех 5 цех 7
рис. 3. Фактична органі грама управління на ТзПв “ Львівавто”.
Юрисконсульт Директор
Головний Заступник з еко- Заступник з Заступник з за- Заступник з
бухгалтер номічних питань виробництва гальних питань маркетингу
Бухгалтерія Відділ економіки Кадровий Відділ поста Реклама і
та з/п відділ чання та збуту маркетинг
цех 1 цех 2 цех 3 цех 5 цех 7 цех 9 цех 11
рис. 4. Раціональна органіграма управління ТзПВ “ Львівавто”.
Таблиця 3
Фактична (раціональна) чисельність і функції посадових осіб в ТзПВ “ Львівавто”
Посади
працівників
Чисельність
Функції (види діяльності працівників)
Відповідальність і повноваження
Факт
Раціон
1
2
3
4
5
Директор
1
1
Визначає стратегію, тактику та політику організації, контролює результати діяльності п-ва, приймає рішення щодо розширення п-ва, видає накази щодо дія-сті .
Несе відповідальність за результати роботи п-ва, вико-ристання майна та коштів організації, за ефективність діяльності, рівень використання наявних ресурсів.
Секретар
1
1
Допомагає директорові реєструвати договори, формує картотеку основних ділових партнерів
Відповідає перед директором за вчасність підписання документів за інформаційне забезпечення.
Юрис-
консулант*
-
1
Здійснює систематичний моніторинг законодавчих актів
Відповідає перед директором за юридичну від-сть документації
Головний
бухгалтер
1
1
Керує процесами планування економічної та фінансово-кредитної діяльності
Відповідає перед директором за фінансове планування, бухгалтерсько- управлінський облік.
Бухгалтери
10
15 *
Видають зарплату.
Відповідають перед гол. бух -галтером за свою діяльність
Заступник з
екон питань
1
1
Керує процесом планування економмічної діяльності.
Відповідає перед директором за економічну діяльність під-ва.
Економічна служба
10
25 *
Здійснює економічну та фінансово-кредитну діяльність
Відповідає перед заступником з ек. питань за дану діяльність.
Відділ з/п
15
-
Нараховує заробітну плату працівникам
Відповідає перед заступником з ек. Питань за свою діяльність.
Заступник з технічних питань*
-
1
Керівництво персоналом і виробничим процесом в організації.
Несе відповідальність за керівництво персоналом і виробничим процесом в організації.
Конструкторський відділ *
-
8
Вносить зміни в техніку і технологію для вищої продуктивності
Відповідає за техніку та технологію виробництва.
Технологічний відділ*
-
7
Організовує і слідкує за технологією виробництва.
Відповідає за технологічні параметри.
Заступник з загальних питань*
-
1
Слідкує за діяльністю господарського відділу
Відповідає перед директором за діяльність свого відділу
Господарський відділ*
-
10
Слідкує за господарськими потребами підприємства
Відповідає перед заступником з загальних питань.
Заступник із кадрових питань
1
1
Управляє кадровим відділом
Відповідає перед директором за результати праці кадрового віділу
Кадровий відділ
8
8
Здійснюють облік працівників, приймають та звільняють працівників на підприємстві.
Відповідають перед заступником із кадрових питань за кадрове забезпечення працівників п-ва.
Заступник з виробництва
1
1
Управляє виробничо-господарською діяльністю підприємства, керує роботою цехів.
Відповідає перед директором за виробничу діяльність підприємсва та активність роботи цехів
Заступник з маркетингу
1
1
Планує діяльність служби маркетингу і керує нею.
Відповідає перед директором за результати роботи маркетологів.
Маркетинг і реклама
20
18*
Здійснює дослідження ринків. Розробляє рекламну кампанію.
Вивчає потреби споживачів.
Відповідає перед заступником з маркетингу за результати дослідження ринку, пошук партнерів
Відділ постачання та збуту
20
19*
Постачає необхідну сировину і ресурси, організовує співпрацю з постачальниками і споживачами з метою збуту
Відповідають перед заступником із маркетингу за забезпечення діяльності п-ва необхідною сировиною і за збут .
Працівники цехів
430
430
Виконують безпосередні роботи, пов’язані з виробництвом конкретної продукції
Відповідають за швидкість та якість виготовлення продукції перед заступником з виробництва.
Всього
520
550*
-
-
комірки, які демонструють зміни, пов’язані із раціоналізацією організації структури управління
( виникнення посад, нових функцій
2.3. Мотивування Таблиця 4
Застосування теорій мотивації у ТзПВ “Львівавто”
Назва теорії мотивації
Короткий зміст та особливості примінення
Обґрунтування можливостей застосування в організації
Елементи системи матеріального стимулювання праці, в яких знаходить відображення теорія
1
2
3
4
Теорія потреб Туган-Бара-новського
Виділяються фізіологічні, статеві, симптоматичні потреби та інстинкти, альтруїстичні, потреби практичного характеру. Доцільно застосовувати при чітко виражених моральних і релігійних поглядах.
Застосовується в організації тому, що кожен працівник організації має свої потреби і для їх задоволення (отримання винагороди, що виражається в заробітній платі) працівник буде спрямовувати всі свої зусилля на виконання поставлених перед ним задач, тобто він буде витрачати всі свої зусилля для отримання винагороди.
Система матеріального стимулювання праці включає розподіл заробітної плати через оцінку кількості і якості витраченої праці, здійснене на її основі матеріального заохочення і матеріальних санкцій, забезпечення зростання заробітної плати в міру зростання продуктивності праці.
Ієрархія
потреб Маслоу
Потреби поділяють на первинні (фізіологічні, безпеки і захищеності) і вторинні (соціальні, поваги, самовираження).
Теорія Маслоу застосовується в організації для задоволення в першу чергу первинних, а потім вторинних потреб Задоволення первинних потреб буде перш за все виражатись в отриманні заробітної плати в обмін на виконану роботу. Потреба поваги з боку оточення буде виражатися у досягненні за рахунок сумлінного відношення до роботи, просування по службі Потреба у вираженні своїх можливостей буде виражатись у винагородах і радості самоповаги за досягнуте.
Система матеріального стимулювання праці для задоволення первинних потреб включає в себе розподіл заробітної через оцінку кількості та якості витраченої праці. Вона базується на доплатах, підвищеннях та надбавках, що прямо пов'язано з потребами у самовираженні та повазі.
Теорія потреб Мак-Клелланда
Враховують три потреби, які мотивують людину: влада, успіх, причетність. Увага звертається на потреби високого порядку, оскільки потреби нижчого характеру вже задоволені.
Теорія Мак-Клелланда застосовується в організації для задоволення вторинних потреб і буде виражатися винагородою як внутрішньою (в формі самоповаги) так і в зовнішньої (просування по службі, кабінет, службове авто, додаткова відпустка). Саме цими винагородами будуть задовольнятися потреби в владі, успіху і причетності.
Система матеріального стимулювання праці виражається окрім заробітної плати за оцінку кількості та якості витраченої праці, у винагородах, просуванні по службі, яке забезпечує організація.
Двофакторна теорія Герцберга
Виділяються гігієнічні та мотиваційні фактори. Гігієнічні фактори пов'язані із середовищем, яке оточує працівника (політика фірми і адміністрації, умови роботи, заробіток, міжособисті відносини з начальником, колегами, підлеглими рівень безпосереднього контролю).
Мотиваційні фактори пов’язані із просуванням по службі, результатами роботи, ступенем відповідальності, перспективою творчого та ділового росту.
Теорія Герцберга застосовується в організації, оскільки всі гігієнічні фактори пов'язані із середовищем, яке оточує працівника, а мотиваційні фактори - із змістом самої роботи. Прикладне значення застосування цієї теорії в тому, що праця, яка приносить задоволення, сприяє забезпеченню психологічного здоров’я людини.
Система матеріального стимулювання праці включає заробітну плату через оцінку кількості і якості витраченої праці Саме заробітна плата залежить від ступеня відповідальності, від творчого і ділового росту, від результатів роботи Також від цих показників залежать премії, що є елементом матеріального стимулювання праці.
Теорія очікувань
Базується на очікуванні появи якоїсь події. Виділяють такі види очікувань:
По відношенні до "затрат - результатів"
По відношенню до "результатів - винагород"
По відношенню до цінності заохочення або винагороди
Якщо брати очікування по відношенню до "затрат - результатів", то в організації кожен робітник буде намагатись зменшити витрати фірми і отримати за це якусь винагороду. Якщо розглядати очікування по відношенню до "результатів - винагород", то працівник даної організації буде очікувати винагороди за затрачену працю.
Система матеріального стимулювання праці базується на зовнішніх винагородах, які дає робота, - це заробітна плата, на яку очікує працівник в обмін за виконану роботу, це просування по службі яке відбувається на основі результатів роботи працівника, це премія яка може також виступати елементом очікування.
Теорія справедливості
Згідно з цією теорією працівники суб'єктивно співставляють свої винагороди із затраченими зусиллями та винагородами інших працівників, які виконують аналогічну роботу. Суть цієї теорії полягає в тому, що доки працівники не будуть вважати винагороди справедливими, їх віддача буде низькою.
Ця теорія застосовується в організації і проявляється в справедливому розподілі заробітної плати між працівниками в залежності від стажу роботи, від кількості і якості витраченої праці і від кваліфікації працівника. Премії встановлюються при перевиконанні працівником поставлених перед ним завдань.
Система матеріального стимулювання праці, в якій відображається теорія полягає в прикладенні працівником певних зусиль для отримання винагороди за свого працю.
Таблиця 5
Результати розрахунків заробітної плати працівників
Посадові особи
Тарифний розряд
Надбавка до плати
Премії
Величина мін. зарплати, грн.
характер
величина
характер
величина
1
2
3
4
5
6
7
Генеральний директор
(1)
400 (590)
за стаж роботи
50 (60)
За успішне виконання своїх обов’язків
50 (50)
500 (700)
Секретар
(1)
270
-
-
За успішне виконання роботи
30 (50)
300 ( 320 )
Юрисконсу- льтант*
(-) (1)
(1
(320)
За стаж роботи
(40)
За успішне виконання роботи
(40)
(400)
Головний бухгалтер
(1)
300
За виконання особливо важливої роботи
50
-
-
350
Заступник з економічних питань
(1)
300
За стаж роботи
25
За успішне виконання обов”язків
30
355
Заступник з технічних питань *
(-) (1)
(300)
За стаж роботи
(25)
За успішне виконання обов”язків
(25)
(350)
Заступник з загальних питань *
(-) (1)
(300)
За стаж роботи
(25)
За успішне виконання обов”язків
(30)
(355)
Заступник з кадрових питань
(1)
300
За стаж роботи
25
За успішне виконання обов”язків
30
355
Заступник з маркетингу
(1)
300
За стаж роботи
30
За успішне виконання роботи
25
355
Заступник з виробництва
(1)
300
За стаж роботи
25
За перевикона-ння планів
30
355
Працівники економічної служби
(10) (25)
280 (300)
-
-
За виконання планів
30 (34)
310 (334)
Працівники відділу з/п
(15) (-)
280
-
-
За виконання планів
30
310 (-)
Працівники конструкторсь-кого відділу*
(-) (8)
(280)
-
-
-
-
(280)
Працівники технологічного відділу*
(-) (7)
(280)
-
-
-
-
(280)
Працівники господарського відділу*
(-) (10)
(280)
-
-
-
-
(280)
Працівники кадрового відділу
(8)
280 (300)
За стаж роботи
21 (50)
-
-
301 (350 )
Працівники відділу маркетингу та реклами
(20) (18)
280 (300)
-
-
За виконання планів
20 (50)
320 (350 )
Працівники відділу постачання та збуту
(20) (19)
280 (300)
-
-
За виконання планів
20 (50)
320 (350)
Працівники цехів
(430)
300 (320)
-
-
За виконання планів
16 ( 35 )
316 ( 355)
Місячний ФОП, грн..
161408 (187385)
Середня заробітна плата, грн
310,4 (340,7)
2.4. Контролювання.
Таблиця 6
Контроль в організації
Види контролю
Характеристика процесу
контролю для кожного виду
Зворотний зв'язок
Оцінка впливу контролю на посадові особи та підрозділи
Служба і посадові особи, які відповідають за результати контролю
Попередній
У відношенні до людських ресурсів аналізуються ділові і професійні знання і навики, необхідні для виконання тих чи інших посадових обов’язків працівниками підприємства, встановлюється мінімально допустимий рівень освіти, стаж роботи. У відношенні до матеріальних ресурсів встановлюються стандарти, якості деталей, матеріалів, які поступають на фірму. У відношенні до фінансових ресурсів встановлюються фінансові плани, які дозволяють раціонально розподілити фінансові ресурси.
Звернення і вимоги щодо початку виконання робіт
Попередній контроль, здійснюється директором, менеджерами середнього рівня і впливає на діяльність фірми в цілому і на підрозділи зокрема. Ефективно здійснений попередній контроль забезпечує ефективну роботу організації, досягнення цілей.
Директор, менеджери середнього рівня
Поточний
Це контроль, який націлений ва кожне робоче місце і охоплює контроль всієї організації. Націлений на своєчасне виявлення й корегування відхилень, які виявляються вході роботи від заданих параметрів, наприклад, запізнення на роботу.
Зворотній зв'язок коректує відхилення, які виникають в процесі управління з метою забезпечення досягнення цілей організації, напр., головний інженер виявив помилки в роботі підлеглого, повідомив йому про це. І, як наслідок, підлеглий виправив свою помилку.
Ефективно здійснений поточний контроль здійснює суттєвий вплив на результати діяльності підприємства, завдяки чому здійснюється якісна робота.
Директор та його заступники, керівники відділів та виробничих підрозділів
Заключний
Необхідний для врахування організацією можливих майбутніх ситуацій, з якими буде мати справу організація, а також для забезпеченая мотивації (при оплаті праці) (напр., наскільки якісною є продукція підприємства).
Зворотній зв'язок направлений на виявлення в аналізі виконаної роботи недоліків, щоб не допустити їх у май-бутньому
Ефективно здійснений контроль дозволяє виявити недоліки в роботі підприємства, щоб не допустити їх у майбутньому
Директор і заступ-ники.
2.5. Регулювання Таблиця 7
Регулювання в організації
Під час якого виду контролю застосову-ється
Характеристика процесу регулювання для кожного виду використовуваних ресурсів: фінансових, матеріальних, інформаційних, людських
Відповідальне управлінське рішення, що стосується усунення недоліків під час використання регулювання
Ефективність застосування
1
2
3
4
5
6
7
Попередній
При отриманні нової сировини від постачальника було виявлено не-придатність й до викорис-тання
Недотриман-ня правил при обчисленні економічних показників підприємства
При здачі звітів началь-никами відділів директору, виявилася їх неповна кількість
При прийнят-ті на роботу нових працівників, виявилось, що частина з них не мала потрібної освіти
Матеріальні: частину непридатної сировини замінити на нову. Фінансові: зробити екзамен для працівників бухгалтерії по веденню документації. Інформаційні: виявити відділи, які не здали звіти і застосувати до них певні міри.
Кадрові: слідувати за всіма характеристиками людей, які приймаються на роботу.
Управлінські рішення, які застосовувались до різних видів ресурсів при всіх видах контролю були оптимальні, тому ефективність від їх застосування буде максимальною.
Поточний
Під час виробництва було виявлено збій в технології складання автомобілів
Виявлено не-точності у ви-платі заробітної плати працівниками бухгалтерії
При перевірці звіту про доходи та витрати, виявилися помилки в обчисленнях
Деякі працівники виробничих підрозділів не справлялись з поставленими завданнями
Матеріальні: налагодити обладнання
Фінансові: перерахувати заробітну плату
Інформаційні: за свіжою інформацією перерахувати звіт.
Кадрові: вияснити причини і застосувати до них певні міри.
•
Розділ 3. Застосування методів менеджменту в організації
Таблиця 8
Застосування методів менеджменту в організації ТзПВ “ Львівавто “ подана в таблиці 7.
Групи методів
Види методів
Приклади примінення конкретних методів в організації
Характеристика взаємозв’язку функцій і методів менеджменту в організації
Характеристика механізмів взаємодії різних методів менеджменту в організації
1
2
3
4
5
Економічні
Довго-, середньо- та короткострокові плани
На рівні підприємства – місячний план випуску автомобілів, план підвищення кваліфікації працівників. На нижчому рівні – план поставки певної кількості автозапчастин.
Однією з цілей фірми (планування) було підвищити кваліфікацію менеджерів усіх рівнів. Для цього розробляють відповідний план (економічний метод), створюють комітет (організація взаємодії), який буде відповідати за проведення підвищення кваліфікації, працівники якого відповідно мотивуються.
Плани взаємодіють з адміністративними методами. Наприклад, план підвищення кваліфікації починає впливати на працівників після того, як він оформляється наказом директора (адмін. метод).
Економічні стимули
Застосовуються в організації через використання тарифних ставок, посадових окладів, доплат, премій, надбавок, пільг (напр., премія працівникам складального цеху за перевиконання плану).
Цей вид методу тісно взаємодіє з мотивацією. Контролюється правильність надання особі премії (контроль).
Взаємодіє з адміністративними методами (премія надається на основі рішення директора)
Податки
Застосовується в організації як регулятор взаємовідносин держави і організації. Податки сплачує як сама організації, так і її працівники.
Взаємодіє з функцією планування, оскільки при встановленні цілей податки повинні обов’язково братись до уваги; з ф-єю контролю – контролюється вчасність сплати податків; з мотивацією – при нарахуванні зарплати беруться до уваги “втрати” працівників через податки.
Взаємодіє з адміністративними методами (організаційного регламентування) – через закони, в яких йде мова про сплату відповідних податків.
Кредит
Застосовується в організації як спосіб тимчасової передачі грошей на умовах повернення (одержання банківського кредиту)
Досить часто для реалізації якоїсь цілі (планування) необхідно взяти кредит; від ефективного використання кредиту (контроль) залежить забезпечення мотивації працівників.
Взаємодіє з економічними методами (розробляються плани використання кредиту); з адміністративними методами (береться на основі нормативно-правового акту).
Ціни
Використання цін дозволяє стимулювати працівників організації на виконання своєї роботи швидко і якісно за всіма параметрами, на досягнення фінансової стабільності.
Взаємодіє з функцією планування (планується відповідна якість при певній ціні).
Взаємодіє з економічними методами (фінанси, податки, кредит)
Бюджет
Використання бюджету як грошового виразу збалансованості доходів і видатків за конкретний період дозволяє впливати на процес зменшення витрат і шукати шляхи збільшення доходу.
Взаємодіє з функцією планування (з економічними важелями реалізації стратегії); з організацією взаємодії (на бухгалтерію покладається обов’язок розробити бюджет).
Взаємодіє з економічними методами (ціни, кредит), з адміністративними методами (бюджет підписує керівник підприємства).
Адміністративні
Розпорядчі дії
Застосовуються в організації з метою усунення недоліків, відхилень, які виникають в ході роботи підприємства, і реалізуються через розпорядження, накази, вказівки (напр., наказ директора про звільнення начальника відділу, вказівка не запізнюватись на роботу).
Вказівка не запізнюватись на роботу – результат поточного контролю; вказівку дає керівник, якому делеговано на це право (організація взаємодії).
Взаємодіє з економічними методами (наказ про звільнення начальника технічного відділу за неякісне виконання роботи.); з іншими адміністративними методами (вказівка ефективніше використовувати електроенергію (розпорядчі дії) пов’язана з порушенням організаційного нормування використання електроенергії.
Дисциплінарні дії
Застосовують в залежності від конкретних ситуацій, проявляються через догани, зауваження, звільнення працівників (догана за прихід на роботу в нетверезому стані)
В результаті виявлення п’яного працівника на виробництві (контроль), директор на підставі відповідних повноважень (організація взаємодії) оголошує догану.
Взаємодіють з економічними методами (за недбале використання фінансів оголошується догана); з іншими адміністративними методами (за невиконання наказу директора начальник відділу маркетингу понижується по службі).
Соціально-психологічні
Соціальні плани
Застосовуються в організації шляхом створення умов праці, забезпечення відпочинку, організації побуту, медичного обслуговування (обов’язків щорічний медичний огляд за рахунок фірми).
Взаємодіє з функцією мотивації (крім матеріальних винагород широко застосовуються додаткові відпустки);
Взаємодіє з економічними методами (соціальні плани можна застосувати, якщо на це дозволяє бюджет фірми); з адміністративними методами (за порушення умов праці оголошується догана).
Моральні стимули
Використовується через нагородження грамотами (за здобуте призове місце на змаганнях з плавання нагородити грамотою).
Взаємодіє з мотивацією (нагородження грамотою є по суті додатковою винагородою)
Взаємодіє з економічними методами (за успішне виконання плану нагородити грамотою).
Розділ 4. Розроблення механізмів прийняття управлінських рішень в організації.
Таблиця 9
Управлінські рішення в організації
Характеристика управлінських рішень
Приклади, які відображають характеристики управлінських рішень в організації
Механізми забезпечення ефективності використання характеристик управлінських рішень в організації
1
2
3
Види управлінських рішень
За характером вирішуваних завдань організацією
Організаційні запрограмовані рішення – результат реалізації визначеної послідовності кроків або дій (директор прийняв рішення про звільнення працівника, що недбало ставився до своїх обов’язків.
Організаційні незапрограмовані рішення – це рішення, викликані новими або невідомими факторами та ситуаціями (встановлення нової цілі – розширення ринків збуту).
Компромісні рішення – це рішення, які повинні врівноважувати виникаючі протиріччя (при виникненні конфлікту між працівниками цеху начальник знаходить компромісне рішення).
Для забезпечення ефективного виконання даного рішення потрібно серед альтернатив його прийняття вибрати таке рішення, яке б мало позитивні наслідки для організації (враховуючи наслідки, які мали подібні рішення в попередні роки);
За способом обґрунтування
Інтуїтивні рішення – обґрунтовуються відповідними аналітичними процесами (рішення про доцільність розширення ринків збуту).
Раціональні рішення – обґрунтовуються відповідними аналітичними процесами (рішення про доцільність розширення ринків збуту).
Для забезпечення ефективного використання даного рішення необхідно мати хорошу інтуїцію;
Для забезпечення ефективного використання даного рішення необхідно, щоб менеджер мав досвід, глибокі знання та високу кваліфікацію в цій галузі, а також щоб уважно проаналізував наслідки впливу виконання даного рішення.
За сферою охоплення
Загальні рішення – стосуються всієї організації (прийняття рішення про випуск нової марки автомобіля).
Часткові рішення стосуються конкретних осіб, служб та підрозділів (прийняття рішення, яке вирішить конфлікт).
Для забезпечення ефективного використання даного рішення потрібно враховувати думку всіх керівників організації; необхідно обміркувати ситуацію, яка складеться після виконання такого рішення.
За тривалістю дії
Перспективні рішення – направлені на вирішення ситуації в майбутньому (рішення про створення через 2 роки гімнастичного залу для працівників);
Поточні рішення – спрямовані на вирішення поточних завдань та проблем (наказ про звільнення).
Для забезпечення ефективного використання даного рішення потрібно враховувати економічний стан підприємства, доцільність проведення такого заходу;
Для забезпечення ефективного використання даного рішення потрібно виходити з результатів контролю.