МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Лабораторна робота №1
з дисципліни " Організація баз даних "
Тема роботи: Створення бази даних, таблиць, зв’язків та обмежень цілісності.
Мета роботи: Познайомитися з середовищем OpenOffice.org Base, навчитись створювати базу даних, таблиці, зв’язки між таблицями, накладати обмеження цілісності.
Завдання:
Вибрати довільно предметну галузь.
Мінімальна кількість таблиць для опису предметної області – 6.
Наявність всіх типів зв’язків, а саме (1-1, 1-N, N-N).
Для перевірки спроектованої структури бази необхідно ввести у кожну таблицю по декілька записів даних.
Теоретичні відомості
OpenOffice.org (OOo) - вільно-доступний, повнофункціональний офісний пакет.
Офісний набір OpenOffice.org включає наступні компоненти.
Writer – інструмент з багатими можливостями для створення листів, книг, звітів, інформаційних бюлетенів, брошур і інших документів. Ви можете вставляти графіку і об'єкти від інших компонентів в документи Writer. Writer може експортувати файли в HTML, XHTML, XML, Adobe’s Portable Document Format (PDF), і деякі версії файлів Microsoft Word. Він також з'єднується з вашим поштовим клієнтом.
Calc має просунуті засоби аналізу, побудови діаграм і можливості ухвалення рішень очікувані від високоякісних електронних таблиць. Він включає більш ніж 300 функцій зокрема для фінансових, статистичних і математичних операцій. Менеджер Сценарію забезпечує аналіз за принципом “а що коли”. Calc здійснює побудову 2-х і 3-х мірних діаграм, які можуть бути вбудовані в інші документи OOo. Ви можете також відкрити і працювати з робочими книгами Microsoft Excel і зберігати їх у форматі Excel. Calc може експортувати електронні таблиці в Adobe PDF і в HTML.
Impress забезпечує всі загальні засоби представлення мультимедіа, такі як спеціальні ефекти, анімація і засоби малювання. Він об'єднаний з розширеними графічними можливостями компонентів Ooo Draw і Math. Демонстрація слайдів може бути розширена спеціальними текстовими ефектами з Fontwork, а також звуком і відеокліпами. Impress сумісний з форматом файлу Microsoft PowerPoint, і може також зберігати вашу роботу в різних графічних форматах, включаючи Macromedia Flash (SWF).
Draw інструмент векторного малювання, за допомогою якого можна виконувати все - від простих діаграм або блок-схем до тривимірних художніх робіт. Його можливість Smart Connectors дозволяє визначати точки підключення. Можна використовувати Draw для створення малюнків для використання в будь-якому з інших компонентів OOo, і можна створити власну картинку і додати її в галерею. Draw може імпортувати графіку з багатьох поширених форматів і зберігати її більш ніж 20-и форматах, включаючи PNG, HTML, PDF і Flash.
Base забезпечує інструментальні засоби для щоденної роботи з базами даних в межах простого інтерфейсу. Він може створити і редагувати форми, звіти, запити, таблиці, так щоб управління зв'язаною базою даних було майже таким же як в інших популярних додатках баз даних. Base забезпечує багато нових можливостей, таких як можливість аналізувати і редагувати відношення з схеми уявлення. Base включає HSQLDB - механізм реляційної бази даних. Він може також використовувати dBASE, Microsoft Access, MYSQL або Oracle, або будь-яку ODBC або JDBC сумісну базу даних. Base також забезпечує підтримку піднабору ANSI-92 SQL.
Math OOo редактор формул або рівнянь. Використовується для створення складних рівнянь, які включають знаки або символи, не доступні в стандартних шрифтових наборах. Він може зберігати формули в стандартному форматі Mathematical Markup Language (MATHML) для включення в web-сторінки і інші документи, не створені OOo.
Переваг OpenOffice.org перед іншими офісними пакетами:
Відсутність ліцензійної плати. Ooo вільний для будь-якого використання і розповсюджується безкоштовно. Багато можливостей, які є доступними як доповнення за додаткову плату в інших офісних наборах (подібно до експорту в PDF) вільні в OOo.
Відкриті початкові тексти. Ви можете поширювати, копіювати, і змінювати програмне забезпечення стільки, скільки бажаєте, відповідно до OOo Open Source ліцензією.
Багатоплатформеність. OOo працює на декількох апаратних архітектур і під різними операційними системами, такими як Microsoft Windows, Mac OS X, Linux і Sun Solaris.
Обширна мовна підтримка. Інтерфейс користувача OOo доступний на більш ніж 40 мовах і проект OOo надає орфографічні словники, словники перенесень і тезауруса для більш ніж 70 мов і діалектів. OOo також забезпечує підтримку складного форматування тексту (CTL) і мов з написанням листа справа на ліво (RTL) (типу хінді, івриту і арабського).
Сумісний інтерфейс користувача. Всі компоненти мають інтуїтивно зрозумілий інтерфейс, створений для використання як новачком, так і майстром.
Інтеграція. Компоненти OpenOffice.org добре інтегровані один з одним. Всі компоненти спільно використовують загальний модуль перевірки орфографії і інші інструменти, які використовуються однаково у всьому наборі.
Модульність. Зазвичай, якщо Ви змінюєте параметр, це може торкнутися всіх компонентів. Проте, параметри OOo можуть бути встановлені на рівні одного застосування або навіть на рівні документа.
Сумісність файлів. OOo включає можливість експорту у формати PDF і Flash, так само як підтримку відкриття і збереження файлів в багатьох поширених форматах, включаючи Microsoft Office, HTML, XML, Word Perfect і Lotus 123.
Хід роботи
Створення бази даних. Для прикладу створення простої бази даних оберемо таку предметну область як “В'язниця”. Для того щоб створити таку базу даних необхідно запустити на виконання програму OpenOffice.org Base (рис. 1). Open Office створить новий файл, а також вікно бази даних (рис. 2).
Рис. 1. Створення нової бази даних.
Рис. 2. Середовище розробки OpenOffice.org Base.
Створення таблиць. Для нашої бази даних створюємо 6 таблиць, які є пов’язані між собою і визначають наступні підобласті: відвідувачі, в'язні, працівники, камери для в'язнів, зброя, службові машини. Для цього необхідно: перейти до об’єктів бази даних “Таблиці”, вибрати операцію “Создать таблицу в режиме дизайна”. Open Office відкриє вікно “Конструктор таблиц”. Потрібно ввести поля таблиці. Для кожного поля необхідно встановити (рис. 3): назву поля, тип поля (Text, Numeric, Decimal, Integer, Date/Time, Binary, Boolean, ...), властивості поля. Створені таблиці вибраної предметної галузі показано на рис. 4.
Рис. 3. Вікно створення таблиці в режимі дизайнера.
Рис. 4. Створені таблиці предметної галузі.
Встановлення зв’язків між таблицями. При проектуванні даної бази даних було використано всі типи зв’язків (1-1, 1-N, N-N), а саме бачимо 1-1 при зв’язуванні таблиць “В'язні” з “Камери для в'язнів” та “Працівники” з “Зброя”, 1-N – “Відвідувачі” з “В'язні”, “В'язні” з “Працівники”, а також “Працівники” з “Службові машини”, N-N організовується за посередництвом таблиці “Працівники” між таблицями “В'язні” і “Службові машини” (рис. 5).
Рис. 5. Встановлені зв’язки між всіма таблицями предметної галузі.
Висновок: на цій лабораторній роботі я познайомився з середовищем OpenOffice.org Base, а також розробив базу даних для в'язниці з наступними таблицями: «В'язні», «Камери для в'язнів», «Працівники», «Службові машини», «Відвідувачі», «Зброя». Також навчився робити зв’язки між таблицями різних типів.