МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
СХІДНОУКРАЇНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ ВОЛОДИМИРА ДАЛЯ
СЄВЄРОДОНЕЦЬКИЙ ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ІНСТИТУТ
Факультет Хімічної інженерії
Кафедра «Економіка підприємства»
. «Бухгалтерський облік»
(дисципліна)
КОНТРОЛЬНА РОБОТА
Варіант № 18
Роботу перевірив: Пчелинська Г.В.
(посада та ПІБ викладача)
(оцінка роботи)
(дата, підпис викладача)
Особливі умови:
Перевірену роботу направити за адресою:
(підпис студента)
Група ОА 11з
Студент Панченко
Світлана
Олексіївна
(особистий підпис)
Робота здана на перевірку
(дата здачі)
Роботу на кафедрі прийняв
(ПІБ відповідної особи)
(підпис відповідальної особи)
м. Сєвєродонецьк
2013/2014 навч. рік
V семестр
ВАРІАНТ № 18
Теоретичні питання:
1. Охарактеризуйте непрямий метод складання звіту про рух грошових коштів.
2. Розкрийте зміст принципів складання фінансової звітності: безперервності діяльності, повного висвітлення. Наведіть приклади.
3. Виберіть вірну відповідь та обґрунтуйте її:
Ліквідаційна вартість активу — це:
а) сума коштів, яку підприємство очікує отримати в кінці терміну корисної експлуатації активу після вирахування витрат, пов'язаних з його вибуттям;
б) різниця між балансовою вартістю активу і сумою, що фактично одержана в результаті його ліквідації;
в) сума, на яку одержано запасні частини і брухт у результаті ліквідації основних засобів;
г) немає правильної відповіді.
Практичне завдання:
1. Закрийте рахунок 79 «Фінансові результати», визначте фінансовий результат від продажу продукції, якщо:
оприбутковано продукцію за фактичною собівартістю в сумі 200 тис. грн.;
на поточний рахунок зараховано кошти від продажу продукції в сумі 380 тис. грн..;
списано витрати на збут — 50 тис. грн.;
списано адміністративні витрати в сумі 20 тис. грн.;
визначено суму ПДВ згідно з чинним законодавством;
перераховано кошти з поточного рахунку постачальнику 15 тис. грн.;
визнано дохід від операційної оренди в сумі 10 тис. грн..
2. Сформулювати зміст господарських операцій і вказати первинні документи, на підставі яких можна провести наступні кореспонденції (табл. 7.26).
Таблиця 7.26
Данні з кореспонденції рахунків бухгалтерського обліку
№ з/п
Дебет
Кредит
1
23 «Виробництво»
201 «Сировина й матеріали»
2
281 «Товари на складі»
631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками»
3
311 «Поточні рахунки в національній валюті»
501 «Довгострокові кредити банків у національній валюті»
4
301 «Каса в національній валюті»
46 «Неоплачений капітал»
5
23 «Виробництво»
201 «Сировина й матеріали»
Теоретичні питання:
Охарактеризуйте непрямий метод складання звіту про рух грошових коштів.
Згідно з новою системою бухгалтерського обліку введено звітність "Про рух грошових коштів" за формою № 3. Метою складання цього звіту є надання користувачам фінансової звітності повної, правдивої та неупередженої інформації про зміни, що відбуваються з грошовими коштами підприємства та їх еквівалентами за звітний період.
Звіт про рух грошових коштів складається відповідно до вимог Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 4 "Звіт про рух грошових коштів".
Метою складання звіту про рух грошових коштів є надання користувачам фінансової звітності повної, правдивої та неупередженої інформації про зміни, що відбулися у грошових коштах підприємства та їх еквівалентах за звітний період.
Надходження і видаток грошових коштів розглядаються в розрізі операційної, фінансової та інвестиційної діяльності.
Звіт про фінансові результати показує прибутковість діяльності підприємства, але не показує надходження і вибуття грошових коштів у результаті цієї діяльності. Причина тут полягає в тому, що звіт про фінансові результати складається згідно з принципом нарахування: доходи і витрати відображаються в бухгалтерському обліку та звітності в момент їх виникнення, незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів.
Для визначення руху грошових коштів внаслідок поточної діяльності підприємства необхідно трансформувати дані звіту про фінансові результати згідно з касовим методом, за яким доходи і витрати визнаються, якщо мали місце надходження або сплата грошових коштів.
Існують два методи трансформації звіту про фінансові результати для отримання інформації про рух грошових коштів:
прямий метод, що вимагає корегування кожної статті звіту. Грошові надходження від реалізації продукції зменшують на суми, витрачені у зв'язку з придбанням запасів, поточними витратами тощо;
непрямий метод, згідно з яким трансформується безпосередньо сума чистого прибутку за яким чистий прибуток (збиток) коригується відповідно до впливу:.
операцій негрошового характеру;
будь-яких відрахувань або нарахувань минулих чи майбутніх надходжень грошових коштів, що відносяться до операційної діяльності;
будь-яких відрахувань або нарахувань минулих чи майбутніх виплат грошових коштів, що відносяться до операційної діяльності;
статей доходу або витрат, пов’язаних із рухом грошових коштів від інвестиційної чи фінансової діяльності.
Використання зазначених методів призводить до однакових результатів. У П(С)БО 4 використовується непрямий метод складання звіту про рух грошових коштів від операційної діяльності та прямий для руху коштів інвестиційної, фінансової діяльності.
Непрямий метод полягає у визначенні чистого руху грошових коштів шляхом послідовного коригування прибутку (збитку) звітного періоду на вплив негрошових операцій, змін у складі запасів, дебіторської та кредиторської заборгованостей, доходів і витрат, пов’язаних з інвестиційною та фінансовою діяльністю.
В основі розробки звіту про рух грошових коштів лежить непрямий метод, який передбачає визначення чистого надходження чи видатку від операційної діяльності через коригування прибутку від звичайної діяльності до оподаткування. Інформаційною базою для складання цього звіту є показники балансу, звіту про фінансові результати та дані аналітичного бухгалтерського обліку.
Послідовність складання звіту про рух грошових коштів відображено на рис. 1.
Вплив на прибуток негрошових витрат (блок 2) передбачає врахування амортизаційних відрахувань за необоротними активами, які хоч і зменшують прибуток, але залишаються у розпорядженні підприємства, поповнюючи його грошові кошти. Необхідно також врахувати зміну суми забезпечення наступних витрат і платежів, які не пов'язані з інвестиційною та фінансовою діяльністю. Наприклад, відрахування для забезпечення витрат на гарантійний ремонт при їх зростанні необхідно додавати до прибутку від операційної діяльності, оскільки вони не є видатком грошових коштів, хоча і ведуть до збільшення витрат. Якщо ж вказані забезпечення зменшуються, то їх вираховують з суми прибутку, оскільки відбулися видатки грошових коштів.
У цьому блоці враховується вплив збитків (прибутків) від нереалізованих курсових різниць, статей дебіторської та кредиторської заборгованості в іноземній валюті, пов'язаних з інвестиційною та фінансовою діяльністю, а також з перерахунком залишків У іноземній валюті. Зміна валютних курсів не пов'язана з рухом грошових коштів. Щоб не завищувати або не занижувати показник грошових коштів від операційної діяльності, їх коригують на фінансовий результат від переоцінки неопераційної дебіторської або кредиторської заборгованості в іноземній валюті.
Для того щоб отримати прибуток від операційної діяльності, необхідно із загального прибутку, відображеного у блоці 1, відняти прибуток від інвестиційної та фінансової діяльності та додати збитки від цих самих видів діяльності. Щоб визначити суму грошових коштів від операційної діяльності (блок 4), необхідно врахувати зміни у складі оборотних активів, зміну витрат і доходів майбутніх періодів та поточних зобов'язань. Зміна оборотних активів враховується у тому випадку, коли вона зумовлена операційною діяльністю (блок 3).
Наприклад, якщо дебіторська заборгованість покупців зросла, то цю величину слід вираховувати з прибутку, оскільки грошові кошти не надійшли на рахунок підприємства і навпаки.
Чистий рух коштів від операційної діяльності (блок 5) визначається як різниця між грошовими коштами від операційної діяльності та сплаченими відсотками, податками на прибуток, результатом руху коштів внаслідок надзвичайних подій. Прикладом руху коштів від надзвичайних подій є надходження від страхових компаній, надання допомоги працівникам, що постраждали внаслідок стихійного лиха.
У Звіті про рух грошових коштів, який складається за непрямим методом, основна увага зосереджується на розрахунку змін оборотних активів та поточних зобов’язань для визначення грошових потоків від операційної діяльності. Це є відповідальним етапом складання Звіту про рух грошових коштів, оскільки до такого розрахунку не включаються зміни, що відбулися у результаті негрошових операцій та операцій, пов’язаних з фінансовою та інвестиційною діяльністю.
Розкрийте зміст принципів складання фінансової звітності: безперервності діяльності, повного висвітлення. Наведіть приклади.
В Україні порядок складання фінансової звітності регулюється вимогами Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку. Загальні положення щодо порядку складання і подання фінансової звітності містить П(С)БО 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності".
Відповідно до вимог названих нормативних документів для забезпечення якісних характеристик інформації, яка міститься у фінансовій звітності, під час її формування слід дотримуватися ряду принципів.
Принцип безперервності (Continuity or Going Concern)
Цей принцип передбачає, що підприємство здійснюватиме свою діяльність протягом певного періоду і його діяльність не буде зупинена найближчим часом. Це припущення є основою для відображення статей активів по фактичній собівартості, а не за ринковою вартістю, яка стає визначальною при ліквідації підприємства. У нормальних умовах роботи власники підприємства не мають наміру його ліквідувати чи продати. Виходячи з цього принципу, господарські засоби включаються до балансу в оцінці за їхньою фактичною собівартістю, а не за ринковою ціною.
До звіту про прибутки включаються доходи і витрати, зумовлені нормальною поточною діяльністю підприємства. У протилежному разі, коли є ознаки, що підприємство припинить свою діяльність і буде ліквідоване, використовуються інші правила бухгалтерського обліку.
У разі ліквідації підприємства його активи (майно) оцінюються за ліквідаційною (ринковою) вартістю. За цим принципом підприємство не повинно постійно здійснювати оцінку своїх засобів. Керівництво підприємства виходить з принципу, що виробничі засоби будуть використані в майбутній діяльності. У підприємства-товаровиробника основні фонди та обігові кошти використовуватимуться в майбутньому виробництві товарів, які, в свою чергу, будуть продані споживачу. При продажу продукції визначається її ринкова ціна. Поточна вартість обладнання, машин та інших засобів є неактуальною, тому що підприємство не розпродаватиметься частинами, а його цілим майновим комплексом буде використано в майбутньому виробництві, для власника підприємства більш важливим є не поточна вартість активів підприємства, а обсяги та швидкість грошових потоків, які мають надійти від діяльності підприємства.
Приклад 1: Компанія є виробником джинсів. Якби компанія ліквідувалась сьогодні, то частково вироблені джинси навряд чи мали б хоча б якусь невелику ціну. Бухгалтер компанії не здійснює облік вартості цих джинсів на якомусь окремому етапі виробництва. Він виходить з того, що виробництво джинсів пройде повний цикл виробництва, не беручи до уваги вартість частково вироблених джинсів, які, можливо, необхідно було б розпродавати у випадку банкрутства. Однак інколи трапляється, що компанія знаходиться на грані банкрутства. У такому випадку виникає необхідність визначення вартості активів. Як правило, вартість активів визначається за їхньою ліквідаційною ціною. Проте така ситуація не є типовою для країни зі здоровим економічним середовищем, де випадки банкрутства зустрічаються рідко. Принцип повного висвітлення
Принцип повного висвітлення полягає в тому, що фінансова звітність повинна включати всю інформацію про фактичні та потенційні результати господарських операцій підприємства. Тому фінансова звітність не обмежується лише основними формами фінансової звітності, а містить ще й примітки. Застосування принципу повного висвітлення передбачає, перш за все, повне відображення у бухгалтерському обліку всіх господарських операцій, що були проведені підприємством. Тільки на основі такого обліку можна оформити у фінансовій звітності наслідки цих операцій. Також у фінансовій звітності повинна знайти відображення вірогідність настання негативних наслідків.
Приклад 2.
Нарахування резерву сумнівних боргів
Урахування негативних наслідків
Фінансова звітність
Звіт про фінансові результати
Баланс
Дебіторська заборгованість не завжди і не в повному обсязі може призвести до збільшення економічних вигод для підприємства
Виключення безнадійної заборгованості з активів здійснюється одночасно зі зменшенням резерву сумнівних боргів*
Визнання доходу від реалізації продукції**
Визнання дебіторської заборгованості***
Нарахування резерву сумнівних боргів****
Нарахування резерву сумнівних боргів*****
* П(С)БО 10, п. 11.** П(С)БО 10, п. 6. *** П(С)БО 10, п. 6, П(С)БО 2, п. 27.**** П(С)БО 10, п. 10.***** П(С)БО 2, п. 42, П(С)БО 2, п. 27.
3. Виберіть вірну відповідь та обґрунтуйте її:
Ліквідаційна вартість активу — це:
а) сума коштів, яку підприємство очікує отримати в кінці терміну корисної експлуатації активу після вирахування витрат, пов'язаних з його вибуттям;
б) різниця між балансовою вартістю активу і сумою, що фактично одержана в результаті його ліквідації;
в) сума, на яку одержано запасні частини і брухт у результаті ліквідації основних засобів;
г) немає правильної відповіді.
Вірна відповідь а).
Ліквідаційна вартість активу - попередньо оцінена сума, яку суб'єкт господарювання отримав би на поточний час від вибуття активу після вирахування всіх попередньо оцінених витрат на його вибуття, якщо актив є застарілим та перебуває в стані, очікуваному після закінчення строку його корисної експлуатації (термін пункту 1.4 розділу I у редакції постанови Правління Національного банку України від 25.06.2007 р. N 236)
Практичне завдання:
1. Закрийте рахунок 79 «Фінансові результати», визначте фінансовий результат від продажу продукції, якщо:
оприбутковано продукцію за фактичною собівартістю в сумі 200 тис. грн.;
на поточний рахунок зараховано кошти від продажу продукції в сумі 380 тис. грн..;
списано витрати на збут — 50 тис. грн.;
списано адміністративні витрати в сумі 20 тис. грн.;
визначено суму ПДВ згідно з чинним законодавством;
перераховано кошти з поточного рахунку постачальнику 15 тис. грн.;
визнано дохід від операційної оренди в сумі 10 тис. грн..
Розв’язання.
Таблиця 1.
№ з/п
Зміст господарської операції
Кореспонденція рахунків
Сума, грн..
Первинні документи
Дт
Кт
1
Оприбутковано продукцію за фактичною собівартістю
26
23
200’000,00
Передаточна накладна
2
На поточний рахунок зараховано кошти від продажу продукції
311
361
380’000,00
Банківський витяг
3
Списано витрати на збут
92
26
50’000,00
Акт
4
Списано адміністративні витрати
93
26
20’000,00
Акт
5
Списано на фінансові результати:
- витрати на збут
- адміністративні витрати
791
791
92
93
50’000,00
20’000,00
Бухгалтерська довідка
6
Визнано дохід від операційної оренди
719
791
10’000,00
Договір оренди.
Акт прийома-передачі.
7
Списано результат операційної діяльності
- убуток
- прибуток
791
79
79
791
10’000,00
70’000,00
Бухгалтерська довідка
8
Нарахован податок на прибуток
981
941
11’400,00
Бухгалтерська довідка
9
Відбито в складі фінансових результатів суму податку на прибуток
79
981
11’400,00
Бухгалтерська довідка
10
Списано суму отриманого у звітному періоді
- прибутку
- убутку
79
442
441
79
48’600,00
Бухгалтерська довідка
Сформулювати зміст господарських операцій і вказати первинні документи, на підставі яких можна провести наступні кореспонденції (табл. 2).
Таблиця 2.
Данні з кореспонденції рахунків бухгалтерського обліку
№ з/п
Дебет
Кредит
1
23 «Виробництво»
201 «Сировина й матеріали»
2
281 «Товари на складі»
631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками»
3
311 «Поточні рахунки в національній валюті»
501 «Довгострокові кредити банків у національній валюті»
4
301 «Каса в національній валюті»
46 «Неоплачений капітал»
5
23 «Виробництво»
201 «Сировина й матеріали»
Розв’язання.
У таблиці 3 наведено зміст господарських операцій, первинні документи за даними з кореспонденції рахунків бухгалтерського обліку.
Таблиця 3.
№ з/п
Дебет
Кредит
Зміст господарських операцій
Первинні документи
1
23 «Виробництво»
201 «Сировина й матеріали»
Передані в виробництво сировина та матеріали
Передаточна накладна
2
281 «Товари на складі»
631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками»
Придбано товар у постачальника
Прибуткова накладна, ТТН
3
311 «Поточні рахунки в національній валюті»
501 «Довгострокові кредити банків у національній валюті»
Надан кредит банком строком більш 12 місяців
Банківський витяг
4
301 «Каса в національній валюті»
46 «Неоплачений капітал»
Надійшли кошти від засновників в погашення долі
Прибутковий касовій ордер
5
23 «Виробництво»
201 «Сировина й матеріали»
Передані в виробництво сировина та матеріали
Передаточна накладна
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
Закон України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999р. № 996-XIV.
Інструкція по застосуванню Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, наказ Міністерства фінансів України від 30.11.1999 р. № 291.
План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, наказ Міністерства фінансів України від 30.11.1999 р. № 291.
Загородній А.Г., Вознюк Г.Л. Фінансово-економічний словник. — К.: Знання, 2007. — 1072 с.
Теорія бухгалтерського обліку: підручник/Білуха М.Т. - К.: Вид-во Київського держ. торгівельно-економічного ун-ту, 2000. – 692с.
Бухгалтерський облік. Навчальний посібник для студентів вузів спеціальності 7.050201 "Менеджмент організації" та 7.050107 "Економіка підприємств" / Бутинець Т.А., Чижевська Л.В., Береза С.Л.; За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. Житомир: ЖІТІ, 2000. - 672с.
Швець В.Г. Теорія бухгалтерського обліку: Підручник. – К.: Знання, 2004. – 447 с.
Источник: http://www.management.com.ua/finance/fin007.html