Міністерство освіти і науки України
Національний університет «Львівська політехніка»
/
Контрольна робота
«Опрацювання програми емпіричного соціологічного дослідження»
Тема: «Престижність вищої освіти»
Загальна характеристика проблеми
За умов сучасної незадовільної економічної ситуації в країні, багато хто, а особливо це стосується молоді, звертає свої погляди на престижні та високооплачувані професії. Уже минув той час, коли більшість дітей бажали стати лікарями або вчителями. Реалії показують, що для того, щоб забезпечити своє майбутнє, потрібно отримувати спеціальності інших спрямувань. Особливим попитом серед молоді сьогодні користуються професійні спеціальності такі, як менеджер, юрист, економіст, дещо нижче цінуються спеціальності перекладача, психолога і т. п. Серед більшої частини населення поширена думка, що дані професії носять, як правило, суто інтелектуальний характер, але при цьому автоматично забезпечують високий рівень матеріального доходу, надають певний соціальний статус, дозволяють досягти добробуту.
Різноманіття форм і типів навчання приводить до сильної диференціації навичок і знань випускників різних навчальних закладів одного рівня освіти і профілю. Також істотні розбіжності у внутрішніх вимогах до підготовки, здачі предметів у різних навчальних закладах. Усі ці фактори ставлять питання про те наскільки престижно і важливо здобути вищу освіту для молодої людини.
В цілому, проблема даного дослідження – це вибір освіти . Це реальна ситуація, яка викликає багато протиріч серед різних груп молодих осіб.
Після закінчення середньої загальноосвітньої школи у молоді настає такий час, коли вирішується їх доля. Постає питання, що ж робити далі, де навчатися, жити. І, можливо, саме цей період стає вирішальним для кожного.
Зараз важко оцінити стан вищої освіти в Україні. Одні твердять, що освіта стала легкодоступною для всіх. Адже якщо немає знань, то цю нестачу можна легко компенсувати грошима. Інші ж вважають, що з такою політикою важче тим, хто звик досягати усього своїми власними зусиллями. Про все це можна довго сперечатись.
Багато можна сперечатись і з приводу факторів, які формують думку випускників щодо різних навчальних закладів. Дехто сам ставить перед собою мету, обирає свою майбутню професію, вибирає навчальний заклад. У більшості випадків молодь повинна враховувати не лише свої бажання, але й думку батьків, вчителів, друзів, прислухатись до їхніх порад. Окремою категорією виступають ті випускники, які навмисно скидають тягар поступлення на батьків, не проявляючи жодної ініціативи у даному виборі.
Тема дослідження: «Престижність вищої освіти».
Мета дослідження
Визначити ставлення молоді до вищої освіти. Проаналізувати уподобання молодих людей при виборі професії. Розробити практичні рекомедації керівництву навчальних закладів щодо подолання негативних установок, стереотипів при виборі спеціальності.
Завдання дослідження
Завданням мого соціологічного дослідження є за допомогою соціологічного опитування зібрати інформацію про престижність вищої освіти
Об’єкт дослідження– випускники шкіл Львова.
Час проведення дослідження – Листопад 2010 р.
Предмет дослідження - причини, які спонукають задуматись, чи варто здобувати вищу освіту? І яку спеціальність обрати?
Інтерпретація основних понять.
Освіта - сукупність знань, одержаних в навчальному закладі (вища освіта, середня технічна, середня спеціальна, середня, неповна середня).
Абітурієнт - людина, яка хоче продовжити навчання, має свободу вибору спеціальності, навчального закладу і форми навчання.
Престиж – співвідносна оцінка певного соціального обєкта (індивіда, групи інституту), що поділяється членами даного суспільства на основі певної системи цінностей.
Гіпотези дослідження.
1)Випускники шкіл вибирають вищу освіту керуючись, головним чином:
а)надією на вищий рівень підготовки викладачів і на краще технічне оснащення процесу навчання;
б)прагнення мінімізувати зусилля, що витрачаються у процесі навчання, незалежно від рівня і якості одержуваних знань;
в)міркуваннями престижу.
2)Випускники шкіл вибирають той, чи інший навчальний заклад керуючись головним чином:
а)тим, що рівень знань не залежить від закладу, а лише від бажання вчитися;
б) наявними спеціальностями;
в) престижністю закладу.
Метод дослідження: Для забезпечення комплексного, всебічного аналізу досліджуваної проблеми в емпіричних дослідженнях одержуємо інформацію з різних джерел відповідними методами (спостереження, експеримент, опитування, аналіз документів). Кожен з них має певні обмеження до застосування, сильні і слабкі сторони.
Вибираючи методи збору інформації, почнемо із структурування об’єкта дослідження. Метод спостереження можна застосовувати при вивчені глибинних мотивів вибору форми навчання, навчального закладу. Специфіка дослідження також не передбачає застосування експериментальних методів. Виходячи із завдання планової роботи, найбільшу користь, на мій погляд, може принести метод опитування. Тому приймаємо його як основний і зупинимося детальніше на його використанні у плановій роботі.
Розрахунок вибірки.
Вибірку обрахуєм наступним чином: