Міністерство освіти і науки України Національний університет
«Львівська політехніка»
Індивідуальна контрольна робота з «Етики бізнесу» на тему :
Етика бізнесу в умовах трансформації української економіки. Розбудова ринкової економіки в Україні,проблема та специфіка. Пошук національної моделі підприємства. Перспектива розвитку економічної етики в сучасній Україні. Рецепція етики бізнесу.
План
Вступ
1. Етика бізнесу української економіки
Економічна етика
Особиста етика бізнесмена
Соціальний портрет українського бізнесмена
Соціальна відповідальність бізнесу
2. Ринкова економіка в Україні
2.1 Риси ринкової економіки
2.2 Ринкова інфраструктура
2.3 Проблема та специфіка ринкової економіки в Україні
3. Національна модель підприємства
4. Економічна етика в сучасній Україні
5. Основні принципи етики бізнесу
Висновок
Вступ
Дослідження проблеми етики бізнесу зумовлено розбудовою в Україні демократичної, правової, соціальної держави з ринковою економікою, а також інтеграцією в міжнародну економіку і в Європейський Союз, де діє етичний підхід до управління бізнесом на засадах соціального менеджменту.
Неконтрольовані трансформаційні процеси, відсутність цивілізованих рамок ринкової економіки і конкуренції в Україні породили негативні суспільні та екологічні явища, які загрожують непередбачуваними наслідками для самої економіки і суспільства загалом.
1. Етика бізнесу української економіки
Економічна етика
Економічна етика передбачає верховенство людини над матеріальними потоками у процесі виробництва, яким вона управляє, надаючи йому гуманістичного характеру, бо саме її працею досягається бажаний прибуток. Це означає, що економічна мета, засоби, форми і методи, якими вона досягається, економічно й етично виправдані лише тоді, коли сприяють загальному ростові продуктивності індивідуальної та суспільної праці і на цій основі підвищенню добробуту кожної людини. Таке культурне переосмислення ролі економічного чинника в житті суспільства вилилося у відому "менеджеральну революцію", основою якої послугували принципи гуманістичного менеджменту: дотримання етики бізнесу; ставлення до людини як до ключового й невичерпного ресурсу підприємства; соціальна відповідальність перед споживачем, суспільством і працівниками; відмова від управлінського раціоналізму й адаптація управління до змін і вимог зовнішнього середовища; інноваційність діяльності та управління; формування організаційної культури (філософії підприємства, фірми); формування ефективної інформаційно-комунікаційної системи підприємства; дольова участь кожного працівника в загальних результатах діяльності підприємства, яка формує в нього почуття господаря; співучасть (або партнерство) кожного працівника в управлінні діяльністю підприємства; технологізація процесу управління як фактор його ефективності та інноваційний засіб мотивації персоналу до саморозвитку й самореалізації; самоменеджмент керівника. [1]
Особиста етика бізнесмена
Проблеми етики бізнесу в усі часи розглядалися крізь призму особистої етики бізнесмена — тих моральних засад, на яких він будує свою справу. Соціальний портрет українського підприємця суперечливий, складний і неоднозначний. Цей новий соціальний клас сформувався з різних прошарків: підприємців, які раніше працювали в тіньових структурах, номенклатурників, виробничників, творчої інтелігенції, яка втратила надію зайняти гідне місце в своїй професії, молодих людей, які ще не встигли набути професії, але вже оволоділи азами бізнесу. Більшість із них, як правило, не знає етики бізнесу. [1,2,3]
Так, група канадського професора етики Рейні Петерсона виявила 7 основних моральних проблем українських підприємців:
- повна відсутність звички і традицій прислуговувати, особливо у сфері послуг. На думку вчених, процвітати будуть ті підприємці, які не просто ідеально обслужать, а й дадуть відчути клієнтові, що роблять це із задоволенням. Знання етикету й відповідна поведінка є визначальними критеріями відмінного обслуговування;
— комплекс неповноцінності, покірність, боязнь ризикувати; психологія переможеного ще до початку роботи і разом з тим сподівання на миттєві результати;
— рабська агресивність, нетерпимість, підвищена конфліктність, небажання йти на компроміс;
— психологія рантьє: не ототожнює себе з фірмою, доки не досягне бодай середнього за споживчими стандартами рівня життя; прагне накопичувати, а не інвестувати в розширення власного бізнесу;
— потяг до обмеження конкуренції — кумівство, мафіозні групи тощо;
— прагне урвати більше від пирога, який ще не спечений;
— відсутність іміджу ділової людини, що виявляється у стилі мислення, манері одягатися, поводитися [3].
Соціальний портрет українського бізнесмена
Позитивне ставлення до етичних вимог властиве більшості успішних бізнесменів (лідерів). Вони вважають їх основою бізнесу, що гарантує позитивну репутацію й успішне життя в цілому. Ось що стверджує президент одного з українських банків: "Я не хочу заробляти гроші будь-якою ціною, для мене важливо визначитися, якими засобами я їх зароблю. Мені потрібне своє обличчя в бізнесі, певний імідж, внутрішній настрій, стиль роботи. Тоді я зможу реалізувати себе. А моя самореалізація — це теж прибуток, частка прибутку. Тому я багато втрачаю, не входячи в тіньовий бізнес. І роблю це не лише тому, що я кращий, ніж інші: цивілізований, моральний чи обережний. Я вважаю, що це не вигідно, у тому числі з точки зору комфорту. Якщо почуваєш себе комфортно, спокійніше і впевнено ведеш свій бізнес, в тебе починають вірити, вкладати гроші, ти рухаєшся вперед, хоч повільно, проте впевнено... Мені неприємно, що хтось би міг сказати, що він мене купив. Внутрішнє приниження хочеться звести до мінімуму". [2,3]
"Чи може слідування нормам моралі зробити мене автоматично багатим і успішним? Звичайно, ні. Чи може це допомогти мені досягти успіху? Поза всяким сумнівом. Виграшною формулою є етика і професіоналізм... Спроби скоротити шлях до мети, за великим рахунком не виправдані. Якийсь час можна працювати нечесно, проте, як кажуть "скільки 6 ниточка не вилася*. Д правда все одно рано чи пізно виявиться... У віддаленій перспективі людина, яка живе без етики, завжди програє. Чи зустрічалася вам коли-небудь людина, яка прожила життя, обманюючи інших, і закінчила його успішною?"
Ще одна точка зору бізнесменів - заперечення самого поняття "етика бізнесу". "Етичність бізнесу - це питання особисте. Питання власних переконань. Існує мораль особистості. В бізнесі для мене немає моралі. Справа бізнесу - це бізнес. Тому що мораль у бізнесі - це закон... Якщо дотримуєшся закону — значить моральний, ні — ні. Обман, який не порушує законодавство, тобто "законний" обман - цілком нормальна і звична поведінка в бізнесі. І розглядати її як аморальне явище не можна... Якщо етичні норми заважають розвиткові бізнесу, то питання їх врахування фактично є вибором між успіхом і провалом справи". Схожий погляд побутував на початку минулого століття в США, коли там почала формуватися етика бізнесу [5].
Таким чином, "етичний імідж" сучасного молодого бізнесу вже має певні позитивні ознаки. Однак рівень їх розвитку зумовлений умовами, в яких він розвивається. У ньому виражається індивідуальний характер. Нечіткі якісні характеристики, невизначеність значної частини в етичних засадах господарювання зумовлені, з одного боку, відсутністю цілеспрямованої діяльності держави в напрямку всебічного сприяння розвиткові й підтримки цієї сфери суспільної діяльності, відсутністю громадського руху за моральний бізнес, а з другого - низьким рівнем професіоналізму, відсутністю ринкового мислення, усвідомлення бізнесменами соціального призначення бізнесу та володіння етичними моделями поведінки і морального вибору.
Соціальна відповідальність бізнесу
Дослідження засвідчують вищий рівень соціальної відповідальності та прагнення не переступати норми етики в сфері підприємництва серед представниць жіночої статі. Вони зорієнтовані на людину в усіх виявах, на соціальну допомогу і благодійництво [5]. Ось думка віце-президента концерну "Діалог": "Можливо, ти можеш просто не помітити, що результати твоєї праці не потрібні суспільству...Ти перетворився на трудоголіка..., але виглянь із колії: поруч поле квітів, річка...Тому треба все міряти людиною...Я прагну вибирати такі проекти, які не просто роблять гроші..,вони дають можливість людині почувати себе природно". Подібна позиція орієнтації власного бізнесу на суспільні потреби властива бізнесменам, які стабільно почуваються на ринку, що дозволяє їм дотримуватися етичних стандартів.
Як уже зазначалося, однією з детермінант особистої етики бізнесмена є ставлення до грошей. Дослідження виявили три групи бізнесменів, які різняться за цінностями, віком, стажем у бізнесі, рівнем професіоналізму:
— ті, для кого багатство є найвищою цінністю (гроші дають все!);
— ті, для кого багатство є передумовою забезпечення власної свободи, внутрішнього комфорту, незалежності;
— ті, хто використовує можливості багатства для власного добробуту, зберігаючи практично незмінними звички, норми споживання і стиль життя.
Вплив багатства на особистісне зростання і благодійництво пов'язується з такими якостями, як заздрість і образа. Психологічний аналіз такої позиції свідчить про наслідки радянського виховання, викорінення яких потребує спеціальної тривалої праці [7].
2. Ринкова економіка в Україні
2.1 Риси ринкової економіки
Ринкова економіка - це економіка, в якій продукцію товарообміну визначається, в основному, попитом і пропозицією (або попитом і пропозицією більшою мірою, ніж дерективно) або самим суб’єктом товарообміну.
Основними рисами ринкової економіки є:
1. цивілізована конкуренція виробників товарів;
2. вільний перелив капіталу між галузями і регіонами;
3. розвиток кредитно – банківської системи, утворення фінансового і валютного ринку;
4. свобода підприємництва, незалежність товаровиробників і відносна свобода їх діяльності;
5. лібералізація цін залежно від попиту і пропозиції;
6. вільний обмін товарами і послугами;
7. певний рівень попиту населення та місткість ринку;
8. нормальне оподаткування;
9. забезпечення правових, юридичних норм;
10. економічна свобода і обмеження державних монополій;
11. боротьба з мафією;
Ринкова інфраструктура
Для кращої ефективності функціонування ринкової економіки необхідно визначити її інфраструктуру, яка є надзвичайно актуальною для країн з перехідною економікою, в тому числі для України.
Ринкова інфраструктура – це сукупність елементів, які забезпечують безперебійне, багаторівневе функціонування господарських взаємозв’язків, взаємодію суб’єктів ринкової економіки і регулюють рух товарно – грошових потоків. Складовими елементами ринкової інфраструктури є інститути, інформаційні мережі і потоки, законодавство, рівень ринкового мислення і поведінки населення. Підвищена увага до кожної складової інфраструктури ринкового типу може забезпечити реалізацію ринкових механізмів у всій економіці.
Поняття „механізм ринкової економіки” охоплює сукупність форм, методів, важелів використання ринкової економіки, тобто для зясування сутності ринкового механізму треба, спираючись на такі провідні категорії товарного господарства як вартість, ціна, попит, пропозиція, конкуренція, визначити зміст та характер дії законів ринкової економіки.
Закон вартості – відбиває об’єктивні, істотні, постійні зв’язки між суспільно необхідною працею і цінами на товари (послуги) і діє як у сфері виробництва, так і в сфері обігу (на ринку).
Закон попиту і пропозиції – відбиває взаємозалежність між кількістю товарів (послуг), які хоче купити споживач, і обсягом товарів (послуг) які в даний час пропонує виробник.
Закон конкуренції – виражає закономірні зв’язки між суб’єктами ринкових відносин щодо кращих умов виробництва, купівлі – продажу товарів (послуг). Цей закон діє тільки за наявності в суспільстві різноманітних форм власності.
Закон грошового обігу – вимагає, що кількість грошей, необхідна для реалізації товарів (послуг), повинна дорівнювати сумі цін усіх проданих товарів (реалізованих послуг), поділений на середнє число оборотів однойменних одиниць грошей.
Закон економії часу – виражає закономірні зв’язки між зменшенням суспільно необхідного робочого часу на виробництво одиниці продукції (товару, послуги) у процесі розвитку продуктивних сил суспільства та зростанням вільного часу працівників.
Економічні функції держави в ринковій економіці можна звести до трьох основних груп:
Перша – розробка, прийняття й організація виконання господарського законодавства (правова основа підприємництва, оподаткування, банківської системи тощо).
Друга – забезпечення умов нормальної роботи ринкового механізму (демонополізація економіки, антиінфляційна політика, підтримка державних фінансів у бездефіцитному стані, стабільність грошового обігу і т.д.)
Третя – забезпечення вирішення економічних проблем, які ринковий механізм вирішити не спроможний або вирішує їх не досить ефективно (екологічні, соціально-економічні, проблема справедливого розподілу доходів, НТП, структурні зрушення в економіці, міжнародний поділ праці тощо).
Проблема та специфіка ринкової економіки в Україні
Економіка України як і інших республік, що входили до складу колишнього Союзу характеризується не повною системою функціонування ринкової економіки, а лише переходом до неї. Визначення сутності перехідного періоду має принципове значення для обґрунтування економічної політики держави, успішного здійснення соціально-економічних перетворень.
Сьогодні більшість людей в Україні на собі відчули, у що обійшлась нам політика „спроб і помилок”. Головними помилками економічної політики стали ігнорування специфічності умов ринкової трансформації економіки України, стратегічні прорахунки у здійсненні зовнішньоекономічного курсу, неузгодженість між фінансовою та монетарною політикою, необґрунтованість соціальної політики, не розробленість структурної політики, непослідовність політики економічної лібералізації тощо. Головна причина цих помилок полягає в тому, що в економічній політиці не розрізнялися перехідний період і сама ринкова економіка й нерідко застосовувались ринкові методи в умовах, коли економіка ще не стала ринковою. Все це безперечно, значно поглиблювало економічну кризу, зумовлювало спад виробництва і падіння життєвого рівня народу, посилювало соціальну напруженість у державі, а також зумовлювало нестабільність внутрішньої політичної ситуації.
Закономірністю перехідної економіки є нестабільність і нестійкість, оскільки в її основі лежать суперечності старих і нових форм господарювання, що призводить до швидких якісних змін в економічному і соціальному житті суспільства. У зв'язку з цим треба передбачати альтернативні шляхи її розвитку. Потенційно існує широкий спектр перспектив: від повернення у певній формі до авторитарно-бюрократичної системи і до постіндустріального суспільства; від корумпованої тіньової економіки до право ліберальних, заснованих на приватній власності систем. Слід ураховувати і те, що альтернативність має певні межі, які зумовлені об'єктивними і суб'єктивними чинниками. Серед багатьох варіантів є оптимальний для тієї чи іншої країни. Критерієм цього вибору є як загальні тенденції розвитку світової цивілізації, так і врахування реальних ресурсів, національних особливостей, історичних традицій, географічного та геополітичного положення. Отже, формувати економічну стратегію, спрямовану на побудову певної моделі ринкової економіки, слід, спираючись на перелічені чинники.
Особливістю економіки України є те, що перед початком ринкових трансформацій вона являла собою адміністративно-командний тип, де домінував тотальний монополізм: власності, централізовано-дирекретного прийняття рішень і технологічний монополізм. Було багато підприємств, які виробляли 60-100 відсотків певного виду продукції. Така монополія не є ринковою. Вона не передбачає конкуренції, ринкових відносин, робить господарюючим суб'єктом систему державних установ, а підприємства виконують лише виробничі функції.
Негативний вплив на формування ринкових відносин в Україні має і те, що її економіка великомасштабна з незавершеним циклом виробництва, а також відбиває спеціалізацію у колишньому Радянському Союзі на важкій промисловості, воєнно-промисловому виробництві та видобувних галузях. Саме це сьогодні відтворює нестачу товарів народного споживання, з одного боку, і технічну та технологічну відсталість—з іншого. Це породжує величезну потребу в придбанні нафти та газу на світовому ринку, а отже, проблеми з торговельним балансом, перекоси у цінах на внутрішньому ринку.
Створення достатньої кількості підприємств в Україні, які б формували конкурентне середовище, може здійснюватися двома шляхами: реформуванням існуючих підприємств і створення нових. Перший шлях передбачає: демонополізацію; роздержавлення і приватизацію; залучення вітчизняних та іноземних інвестицій для структурної перебудови підприємств; диверсифікацію. Другий шлях ставить за мету сприяння розвитку малого та середнього бізнесу; залучення вітчизняних та іноземних інвестицій для створення нових підприємств, а також реструктуризації застарілих, тих, які потребують повного оновлення.
Орієнтиром при переході до ринкової економіки для України мають бути сучасні розвинені країни, для яких характерна змішана економіка, що ґрунтується на різних формах власності. Домінуючою при цьому є корпоративна власність, взаємодія конкуренції та регулювання з боку держави, високий соціальний захист населення, соціальна орієнтація економічного розвитку.
Для України найприйнятнішою є модель соціальне орієнтованого ринку, який у кінцевому підсумку підпорядковуватиме діяльність своїх функціональних структур задоволенню матеріальних і духовних потреб людини.
Така стратегія має ґрунтуватися на чітко визначених пріоритетах економічного розвитку, які сприяли б досягненню зазначених цілей.
3. Національна модель підприємства
Розрізняють дві моделі підприємництва: класичну й інноваційну.
Особливість класичної моделі в тому, що вона орієнтується на максимізацію віддачі від наявних у даній фірмі ресурсів. Економічна зацікавленість, одержання прибутку є основними мотивами цього виду підприємництва. Схема дій цієї моделі така: оцінка наявних ресурсів; вивчення можливостей досягнення мети; використання тієї можливості, яка забезпечує максимальну віддачу від наявних ресурсів.
Інноваційна модель підприємництва передбачає використання будь-яких можливостей (у межах закону). Схема дій тут така: формулювання мети; вивчення зовнішнього середовища і пошук альтернативних можливостей; оцінка своїх ресурсів і співставлення їх із знайденими можливостями; пошук у зовнішньому середовищі додаткових джерел, якщо бракує власних ресурсів; дія у відповідності з найбільш вигідним альтернативним варіантом та залучення своїх і зовнішніх ресурсів. Для України характерні обидві моделі підприємства.
4. Економічна етика в сучасній Україні
Історія економічного розвитку України, як незалежної держави, це історія невдач реформування національної економіки. Економічний успіх та шляхи, які ведуть до нього залишаються не тільки не побудованими, але і багато в чому невизначеними.
Стратегія і тактика здійснення економічних реформ повинна включати в свій арсенал не тільки економічні складові, а і принципи моралі і етики. Саме відсутність загальноприйнятих етичних норм і стандартів господарського життя на Україні створює важкі господарські проблеми. Поєднання і взаємозв’язок економічної і етичної сфери створює нову галузь науки, “господарську етику” або “етичну економію”. ЇЇ формування і розвиток викликані: потребою моральної відповідальності за наслідки господарської діяльності, особливо культурних і економічних зовнішніх ефектів; зростаючими вимогами до морально-етичних якостей менеджменту; протидією тенденції відчуження духовної і матеріальної культури.
Необхідність поєднання економічних і етичних підходів до людської діяльності та її координація витікає з самої природи людської діяльності та вимог соціального порядку. Таким чином, модель реформування української економіки потребує не тільки використання суто ринкових інструментів, але і поєднання етики, теорії культури і економічної науки.
Ринкова економіка ґрунтується на економічній етиці, яка виявляється в культурі праці, наукових методах її організації, що забезпечують не лише високу продуктивність, а й вільний розвиток кожного працівника, задоволення його інтересів, самореалізацію в ініціативній діяльності; обов'язковість партнерів по бізнесу, скріплену не лише угодою, а й чесним словом; обґрунтовану високу заробітну плату найманих працівників; соціальну відповідальність бізнесу тощо.
Економічна етика передбачає верховенство людини над матеріальними потоками у процесі виробництва, яким вона управляє, надаючи йому гуманістичного характеру, бо саме її працею досягається бажаний прибуток. Це означає, що економічна мета, засоби, форми і методи, якими вона досягається, економічно й етично виправдані лише тоді, коли сприяють загальному ростові продуктивності індивідуальної та суспільної праці і на цій основі — підвищенню добробуту кожної людини. Таке культурне переосмислення ролі економічного чинника в житті суспільства вилилося у відому "менеджеральну революцію", основою якої послугували принципи гуманістичного менеджменту: дотримання етики бізнесу; ставлення до людини як до ключового й невичерпного ресурсу підприємства; соціальна відповідальність перед споживачем, суспільством і працівниками; відмова від управлінського раціоналізму й адаптація управління до змін і вимог зовнішнього середовища; інноваційність діяльності та управління; формування організаційної культури (філософії підприємства, фірми); формування ефективної інформаційно-комунікаційної системи підприємства; дольова участь кожного працівника в загальних результатах діяльності підприємства, яка формує в нього почуття господаря; співучасть (або партнерство) кожного працівника в управлінні діяльністю підприємства; технологізація процесу управління як фактор його ефективності та інноваційний засіб мотивації персоналу до саморозвитку й самореалізації; самоменеджмент керівника. [4,5,6,7]
5. Основні принципи етики бізнесу
Етика бізнесу є однієї з різновидів професійної етики. Етика бізнесу являє собою вивчення відповідності моральних норм людини діяльності і цілям ділової організації. Вона не є простим набором визначених моральних стандартів, а являє собою інструмент аналізу і рішення проблем, що встають перед моральною людиною, що займається бізнесом. Для більшості людей стає очевидною, з одного боку, необхідність певної кодифікації етичних принципів сучасного світового бізнесу, а з іншого — неможливість використати для цієї ролі жодну, навіть достатньо розвинену релігійну чи культурну платформу внаслідок того, що жодна з таких платформ не має „культурної етичної монополії” на світовому рівні. Навіть незважаючи на глобалізацію і зростання зацікавлення світу в американській етиці підприємництва, що своїми коренями сягає протестанської (зокрема, пуританської) етики. Тобто, сучасна етика бізнесу не може бути жодним моралізаторством чи проповідництвом, що, до-речі, лише стимулює в ній розвиток справжніх філософських рис внаслідок потреби апелювати до „загальнолюдської раціональності”, саме до того, що у філософії століттями називалося „людською природою”, основою якої залишається раціональне начало і того, що, власне і об'єднує всіх людей незалежно від їхньої культурної приналежності.
На даний момент етика бізнесу є до певної міри незалежною дисципліною, що використовує дані емпіричних і теоретичних досліджень практично всіх галузей сучасного бізнесу з метою якщо і не надати бізнес-діяльності нового смислу, то принаймні, здійснити „розширення свідомості” суб'єктів бізнесу. Подібне розширення, як виявляється, ніколи не проходить без наслідків — найкраще їх видно в галузі стратегічного менеджменту: менеджери отримують здатність краще адаптувати діяльність своїх компаній до вимог часу в довгостроковому режимі. Це, в свою чергу, пов'язане з основним принципом етики бізнесу — в довгостроковому режимі етична поведінка вигідна компанії, а неетична — невигідна. Відбувається це через формування того ж іміджу, налагодження зв'язків, що базуються на довірі, турботі і чесності (для чого завжди потрібен певний час і відповідний досвід). Потрібно просто по-новому промислити менеджмент і маркетинг компанії з точки зору названих „людських” понять, що завжди лише призводить до зростання загальної ефективності організації, особливо — ефективності людського капіталу, формування стійкої довіри до бренду тощо.
Заслуговують на увагу вироблені етикою прагматизму методи ведення бізнесу для досягнення фінансового успіху. Їх актуальність в Україні визначається неусталеністю стосунків праці і капіталу, нескоординованістю різних сфер виробництва, конкурентною боротьбою, що спирається на силу, обминаючи закони, нарешті, відсутністю зв?язків виробників із суспільством та державою. Знання шляхів досягнення фінансового успіху важливе як для бізнесу, так і для решти суспільства. Перш за все, метою, а отже, і загальною спрямованістю діяльності бізнесових структур є кінцевий результат — прибутки. Тому відстежуються усі аспекти руху до фінансового успіху. Він включає такі чинники:
По-перше, етику найму на роботу. Вона виходить з принципу ефективності для фірми. В основу відбору покладена кваліфікація, пов?язана з роботою. Вибір чинників, не пов?язаних з працею, — образа гідності людини і недолік у роботі фірми.
По-друге, просування працівників по службі. Менеджер має враховувати лише компетентність особи. Треба уникати свавілля несправедливості, тим більше зводити їх у норму.
По-третє, розмір заробітної плати. Він має визначатися внеском працівника у прибуток фірми, узгоджуватися зі станом ринку праці та ринку товарів, конкуруючих фірм, а також враховувати силу трудових спілок, що виборюють права працівників. Потрібно ураховувати також потреби сім?ї працівника.
По-четверте, складання трудової угоди. Варто виходити з міркувань, що сума заробітної платні має задовольняти хоча б мінімальні потреби працівника і його сім?ї. Інакше виникає небезпека соціального неспокою. Компанія, яка прагне не допустити страйку, змушена буде піти на невигідні для себе угоди.
По-п?яте, умови праці. Це така ж важлива сфера, як і зарплата та стабільність праці. Працівник і його сім?я без причини, якою може стати провина працівника перед фірмою, не мають наражатися на небезпеку заподіяння їм фізичної, моральної чи психічної шкоди.
По-шосте, звільнення працівника з роботи. Тут менеджер має дотримуватися таких правил: 1) звільнення лише з поважної причини; 2) виконання при звільненні необхідних процедур; 3) прагнення зменшувати шкідливі наслідки звільнення.
Отже, професійна етика розглядає шляхи та засоби ефективного самоутвердження людини в суспільно вироблених видах діяльності. Професійна діяльність не тотожна сутності людини, тим не менше є одним із вагомих чинників вияву її творчих умінь та моральних чеснот. Знайти "свій" фах, любити свою професію, постійно вдосконалювати фахові уміння — означає "поважати себе в справі"(тобто гідно утверджувати честь професії) та "поважати справу в собі"(тобто утверджувати свою людську гідність фаховою компетентністю).
У професійній діяльності людина утверджує себе як соціальний суб?єкт. Розгортання професійної діяльності, постійне урізноманітнення її видів та засобів — важливий чинник удосконалення людини та людського життя.[1,2,3,4,5]
Висновок
Попри те, що Україну визнано країною із ринковою економікою, побудувати реальну, соціально орієнтовану економіку, не будучи готовими до усвідомлення соціально-морального сенсу грошей, їх ролі як ефективного інструмента досягнення власного і суспільного блага, ми не можемо.
Основним переосмисленням ролі економічного чинника в житті суспільства є дотримання етики бізнесу, ставлення до людини як до ключового й невичерпного ресурсу підприємства, соціальна відповідальність перед споживачем, суспільством і працівниками, відмова від управлінського раціоналізму й адаптація управління до змін і вимог зовнішнього середовища, інноваційність діяльності та управління, формування організаційної культури (філософії підприємства, фірми), формування ефективної інформаційно-комунікаційної системи підприємства, дольова участь кожного працівника в загальних результатах діяльності підприємства, яка формує в нього почуття господаря, співучасть (або партнерство) кожного працівника в управлінні діяльністю підприємства, технологізація процесу управління як фактор його ефективності та інноваційний засіб мотивації персоналу до саморозвитку й самореалізації, самоменеджмент керівника.
Інший чинник етичного бізнесу - наявність морально-правових передумов його функціонування. Такими передумовами є сукупність правових і етичних принципів, норм та правил, які регулюють відносини економічних суб'єктів ринку з державою, зі споживачами, суспільством у цілому, а також міжособистісні відносини в підприємництві та особисту етику керівника. До принципів і норм моралі бізнесу й моральності бізнесмена належать чесність, довіра, справедливість, партнерство у відносинах, добросовісне виконання обов'язків, відкритість, вірність слову, Золоте правило, принцип золотої середини, здатність ефективно функціонувати на ринку.
Література
Гугнін В. Етика ділової людини. – Київ, 1994
Корпоративна соціальна відповідальність в Україні: експертна думка. – Київ 2007р.
Соціальна відповідальність бізнесу: принципи системної дії. Форум соціальної відповідальності бізнесу України. – Київ 2006р.
Палеха Ю. Ділова етика. - Київ, 2004.
Томас М., Клоноскі Річард Дж. Етика бізнесу / Пер. з англ. О. Ватаманюк. - Київ, 1999.
Москвичев С. Введение в психологію управления. – Киев – Сан – Франциско, 2005.
Вишнівський В.Розвиток ринкової економіки на соціалістичному просторі / Вишнівський Віктор, Пампуха Ігор, Словінський Олександр // Економічний вісник університету. – 2008.