МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Кафедра метрології та стандартизації
З В І Т
до лабораторної роботи №4
з курсу: «Метрологія»
на тему: «ВИМІРЮВАННЯ ЕЛЕКТРИЧНОГО ОПОРУ
НА ПОСТІЙНОМУ СТРУМІ»
Мета роботи: набути практичних навичок вимірювання електричного опору на постійному струмі за допомогою амперметра та вольтметра, цифрового омметра і тестера та оволодіти методикою опрацювання результатів експерименту.
Завдання лабораторної роботи
Виходячи із заданого орієнтовного значення електричного опору досліджуваного об’єкта Rx,ном, його номінальної потужності Рx,ном та допустимого значення похибки вимірювання (Rx,доп вибрати амперметр і вольтметр (систему, клас точності, межу вимірювання) та схему їх ввімкнення, які забезпечують вимірювання опору з похибкою (Rx,гр, що не перевищує заданого значення (Rx,доп.
ОСНОВНІ ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ
Електричний опір (в подальшому опір) постійному струмові R є однією з найпоширеніших вимірюваних величин, причому, не тільки в галузі вимірювань електричних величин, а й в інших галузях вимірювань, зокрема, у вимірюваннях неелектричних величин електричними засобами (наприклад, вимірювання опорів термоперетворювачів опору та термісторів під час вимірювання температури; вимірювання опорів тензорезисторів під час вимірювання механічних напружень, сили, тиску переміщень тощо).
Методи вимірювань опорів поділяють на дві групи: прямі та опосередковані.
Прямі вимірювання опору здійснюють за допомогою аналогових (магнітоелектричних і електронних) та цифрових омметрів, а також мостів постійного струму (одинарних і подвійних), а опосередковані вимірювання — методом амперметра і вольтметра та за допомогою компенсаторів постійного струму і компараторів напруг тощо.
Вибір методу і засобів вимірювальної техніки залежить від низки факторів, таких як значення вимірюваного опору, необхідна точність вимірювання, умови проведення експерименту тощо.
Особливо уважно необхідно проводити вимірювання опору об’єктів, які мають нелінійну вольт-амперну характеристику. Під час записування результатів вимірювання необхідно вказати режим, при якому вони отримані, тобто значення струму чи напруги.
/
а)
/
б)
Рис. 4.1. Схеми вимірювання електричного опору
методом амперметра і вольтметра:
а — схема правильного вимірювання напруги;
б — схема правильного вимірювання струму
Результати вимірювань електричного опору
методом амперметра і вольтметра
№ з/п
NA
CA
IA
NV
CV
UV
RА
–
A (мA)
A (мA)
–
B (мВ)
B (мВ)
Ом (кОм)
1
2
Продовження табл. 4.1
№ з/п
RV
Rх
(А,гр
(V,гр
(М
(R,гр
(R,гр
Результат вимірювання Rвим = (Rx ( (R,гр )
Ом (кОм)
Ом (кОм)
%
%
%
%
Ом (кОм)
Ом (кОм)
1
2
Таблиця 4.2
Результати вимірювань електричного опору за допомогою цифрового омметра
№
з(п
Rх,
Ом (кОм)
Rк,
Ом (кОм)
Rп = Rх,вим,
Ом (кОм)
(R,гр,
Ом (кОм)
Rвим = Rп ( (R,гр,
Ом (кОм)
Таблиця 4.3
Результати вимірювань електричного опору за допомогою цифрового тестера
Приблизне значення Rxп
Границя вимірювання
Показ тестера
Rx,вим
(R,гр
(R,гр
Результат вимірювання
Rx = (Rx,вим ( (R,гр)
Ом (кОм)
Ом (кОм)
Ом (кОм)
%
Ом (кОм)
Ом (кОм)
Висновок: на даній лабораторній роботі я набула практичних навиків вимірювання електричного опору на постійному струмі за допомогою амперметра та вольтметра, цифрового омметра і тестера та оволоділа методикою опрацювання результатів експерименту.