Міністерство освіти і науки України
Націоанальний університет «Львівська політехніка»
Звіт
До лабораторної роботи №1
На тему : «Способи крадіжки електроенергії, їх виявлення та усунення»
Мета роботи : ознайомитись із способами крадіжки елкричної енергії та способами їх виявлення
Теоретичні відомості.
Методи розкрадання електроенергії та їх виявлення
При перевірках працівники енергонагляду нерідко зіштовхуються з випадками крадіжки електроенергії, але часто через брак досвіду і знань з їхнього виявлення, не всі вони виявляються виявленими, в даній статті розглядається більшість з випадків розкрадання електроенергії і способи їх виявлення.
Нормальна схема включення однофазного електролічильника передбачає постійне перебування під мережевою напругою кола напруги , яка створює зміщення фаз між магнітним потоком і напругою в стрижневому магнітопроводі
Струм, що проходить по двох послідовно з'єднаним котушкам , закріпленим на магнітопроводі , взаємодіючи з постійним магнітним потоком , створеним котушкою напруги , створює магнітний момент , що приводить в обертання диск лічильного механізму в напрямку за годинниковою стрілкою. Тобто , по напряму потоку потужності.
Отже , головною умовою правильної роботи електролічильника є наявність напруги в ланцюзі напруги ( котушці напруги) при проходженні струму навантаження в заданому напрямку.
Для забезпечення надійного захисту внутрішньобудинкових мереж та попередження електротравматизму , згідно з вимогами ПУЕ , установка в нульовому проводі вимикаючих (захисних ) апаратів заборонена .
Після перестановки ввідного фазного проводу у другій клемний зажим лічильника відбувається зміна напрямку потоку потужності, що призводить до обертання диска лічильного механізму в протилежну сторону.
Виявлення: порушена пломба ЕСО; обертання диска лічильного механізму у зворотний бік; наявність введеного фазного проводу у другому клемному затиску.
Усунення: повторне відновлення схеми з подальшою пломбуванням по захисній технології з оформленням Протоколу пломбування лічильника.
Відносно « легальний » спосіб знизити показники розрахункового електролічильника , в тому числі при відключенні лічильника від живильної мережі - повторне його підключення шляхом подачі напруги « знизу» тобто з внутрішньої мережі абонента від незалежного джерела .
Виявлення : Пошкодження пломби ЕСО виключається . Диск електролічильника обертається у зворотному напрямку. Абонент може бути відключеним від мережі самостійно , припустимо , на вводі або примусово від мережі . Подача електроенергії на електролічильник здійснюється від незалежного джерела . Підключення з однаковим успіхом може виконуватися включенням у внутрішню розподільну мережу будинку і безпосередньо на запобіжники. Навантаження може бути включене як у середині приміщення , так і зовні.
Усунення: Встановлення реверсного електролічильника з кабелем введення без розрізання .
Один з найбільш доступних способів , що не вимагає зусиль по впровадженню , є повторне підключення (установка) запобіжників на вході лічильника , до клемних затискачів. Схема включення лічильника при цьому не порушується.
1 варіант:
Запобіжник , встановлений в нульовому провіднику , знімається ( Автоматичний вимикач ставиться в положення « вимк » ) і у внутрішню проводку будинку в ланцюг нуля включається провідник , з'єднаний з надійно заземленою металевою конструкцією ( контуром ) і використовуваний надалі як нуль . Відключення нуля мережі розриває паралельний ланцюг лічильника , що призводить до відключення котушки напруги.
Виявлення : Відключений пробковий вимикач в нульовому проводі . При включеному навантаженні диск електролічильника не обертається . Обертання диска відбувається після установки коркового запобіжника в робоче положення. Пломби ЕСО не порушені.
2 варіант:
Несанкціонований відбір електроенергії з запобіжників, встановлених до лічильника.
Технічно виконується шляхом паралельного підключення проводів «відбору» на верхніх клемах ввідних автоматів або коркових запобіжників.
Виявлення: За зовнішніми ознаками опису
Усунення: Переобладнання введення, що виключає повторне застосування даного порушення.
3 варіант:
З верхніх клем автоматичних вимикачів (з боку подачі напруги ) підключаються провідники , які з'єднуються з внутрішньою розподільною мережею домоволодіння Споживача . Паралельний і струмовий ланцюги лічильника виявляються відключеними .
Виявлення : Диск електролічильника при включеній навантаженні не обертається ; із запобіжників ( автоматичних вимикачів) , встановлених до лічильника , підключені провідники , що з'єднуються з розподільною мережею будинку (найчастіше через штепсельну розетку ; пробкові запобіжники (автоматичні вимикачі ) знаходяться у відключеному стані).
Усунення : відновлення нормальної схеми підключення електролічильника ; вилучення з нуля , що відходить від лічильника захисного апарату; установка електролічильника в спеціальній шафі , забезпечивши з'єднання з мережею кабелем без розрізання .
4 варіант:
З ввідних ізоляторів , де з'єднуються дроти відгалуження і кабель введення , виконується самовільне підключення окремих провідників до проводів фази і нуля мережі .
Виявлення : Паралельне підключення проводів від мережевого вводу. Дублююча проводка , як правило , входить в домоволодіння через спеціально виконані отвори у віконних рамах або через віконні отвори . Дана проводка використовується як харчування окремих струмоприймачів , так і для включення у внутрішню розподільну мережу будинку при виключених пробочних запобіжниках .
Усунення: повторне підключення Споживача з установкою електролічильника в спеціальній шафі , з одночасним забезпеченням з'єднання лічильника з мережею кабелем без розрізання .
5 варіант:
З ввідних ізоляторів , де з'єднуються дроти відгалуження і кабель введення , виконується самовільне підключення окремого провідника до проводу фази і відключення фази мережі від ввідного кабелю. Провідник , з'єднаний з фазою мережі , підключається до верхніх клем фазного пробочного запобіжника ( автоматичного вимикача) . Вхідний фазний провідник підключається до нижньої клеми пробочного запобіжника ( автоматичного вимикача) , який встановлюється у відключене положення . Напрямок потоку потужності змінюється . Диск електролічильника обертається в зворотну сторону.
Виявлення : Розрив фазного провідника на вводі в домоволодіння. Може виконуватися приховано. Пломба ЕСО на клемної кришці лічильника не пошкоджена. Диск електролічильника при включеній навантаженні обертається в зворотну сторону; відключений фазний пробковий запобіжник (автоматичний вимикач)
Усунення: повторне підключення Споживача з установкою електролічильника в спеціальній шафі , з одночасним забезпеченням з'єднання лічильника з мережею кабелем без розрізання ; установка реверсного електролічильника .
Зміна порядку чергування фази і нуля на клемних затискачах електролічильника досягається двома способами:
-зміною прийнятого порядку чергування на клемної колодці після зняття пломб ЕСО ;
-перестановкою підходящої до лічильника проводки місцями на ввідних ізоляторах , де з'єднуються дроти відгалуження і кабель вводу.
Результат будь-якого із зазначених способів буде один і той же - схема включення лічильника виявиться порушеною .
Змінена схема включення лічильника за описаним способом дозволяє використовувати електроенергію безобліково або з похибкою в декількох варіантах.
Зі зміною порядку чергування фазного і нульового провідників на клемних затискачах лічильника може змінитися напрямок обертання диска лічильного механізму при включенні струмоприймачів . Найбільш вірогідним і поширеним наслідком застосування такої схеми є мимовільне гальмування диска при включеній навантаженні. Причина - проходження потоку потужності повз струмових котушок.
Виявлення : Можливе ушкодження ( зрив ) пломби ЕСО на клемної кришці счетчіка.Гальмування (обертання у зворотну сторону) диска лічильного механізму при включеній навантаженні. Перевірка фазування .
Усунення: 1.Установка реверсного лічильника. 2.Повторне фазування із записом у Протоколі установки лічильника і пломбування по захисній технології .
Застосування фазозсувного трансформатора приводить до зміни напрямку обертання (обертання справа наліво) диска лічильного механізму .
Виявлення : Інтенсивне обертання диска лічильного механізму в протилежну сторону , як при включеній навантаженні , так і при знятої . Наявність штучного нуля , що не має зв'язку з нулем мережі - неодмінна умова використання фазозсувного пристрою.
Для включення фазозсувного трансформатора використовується, як правило , спеціально підготовлена розетка з умовними позначеннями фази і нуля на струмознімальних контактах (щоб уникнути КЗ ) і провідник , з'єднаний з контуром заземлення ( « штучним нулем »). З'єднання « штучного нуля» з нульовим проводом мережі може бути постійним або через перемикач ( частіше постійно ) .
Усунення: 1.Виполненіе проводки від ввідних ізоляторів до лічильника , що виключає зміну фазування лічильника або винос електролічильника з приміщення з установкою в спеціальній шафі .
2 . Установка реверсного лічильника в приміщенні Споживача .
Увага: При проведенні перефазування лічильника можливо виникненні КЗ !
До початку роботи необхідно переконатися у відсутності з'єднання землі з нулем мережі в приміщенні споживача .
Наявність фази в третьому клемному затиску електролічильника та встановлення захисного апарату в нульовому проводі ланцюга дає можливість споживати електричну енергію без обліку ( відключенні лічильного механізму зняттям напруги з котушки напруги) .
Застосування: Вимкнення коркового запобіжника і одночасне включення штучного нуля відключає паралельний ланцюг електролічильника , що призводить до зупинки диска лічильника при включеній навантаженні.
Виявлення : Можливе ушкодження ( зрив ) пломби ЕСО на клемної кришці лічильника. Пробковий запобіжник (автоматичний вимикач) у відключеному положенні. Нерухомий диск лічильного механізму при включеній навантаженні. Перевірка фазування .
Усунення: Повторне фазування із записом у Протоколі установки лічильника і пломбування по захисній технології . Виняток при повторному підключенні захисного апарату з нульового проводу мережі .
Увага: При проведенні перефазування лічильника можливо виникненні КЗ !
До початку роботи необхідно переконатися у відсутності з'єднання землі з нулем мережі в приміщенні Споживача .
Два електролічильника в одному домоволодінні :
За відсутності електричного зв'язку між внутрішніми розподільними мережами облік PI1 і PI2 працюють нормально ( якщо знехтувати зміненої схемою включення PI1 ) .
Поєднавши електрично між собою електричну мережу кв. № 1 і кв. № 2 через штепсельні розетки і виконати відповідність фази і нуля , PI1 і PI2 включаться в паралельну роботу.
Відключенням QF1 і перекладом QF2 у включений стан , облік PI1 відключиться , так як буде відсутня зв'язок з мережею живлення .
Встановивши QF3 у відключене стан , а QF4 - у включений , облік PI2 буде відключений , так як по струмового котушці PI2 ток проходити не буде.
При виконанні даних умов , в мережах кв. № 1 і кв. № 2 буде присутня напруга , при включеній навантаженні електролічильники облік споживання вестись не буде.
Висновок: на даній лабораторній роботі я отримав та поглибив знання про способи крадіжки електроенергіі, її виявлення та способи усунення.