МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
ІНСТИТУТ ЕКОНОМІКИ І МЕНЕДЖМЕНТУ
КАФЕДРА МЕНЕДЖМЕНТУ І МІЖНАРОДНОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА
Лабораторна робота №3
з дисципліни «Менеджмент»
на тему: «Аналізування та вдосконалення організаційної структури управління підприємством»
Варіант №13
ЛЬВІВ 2012
Лабораторна робота №3 «Аналізування та вдосконалення організаційної структури управління підприємством»
Мета роботи: Вивчити фактичну структуру управління організацією та розробити заходи з удосконалення організаційної структури управління підприємством з урахуванням його умов функціонування.
Технічні засоби: комп’ютер, програмне забезпечення Microsoft Word, калькулятор, форми для заповнення, графічні засоби.
Зміст роботи
Вивчення особливостей функціонування підприємства заданого профілю на базі інформації про організацію та наведених фактичних органіграм (рис. 3.1, 3.2, 3.3).
Вивчення функцій структурних підрозділів підприємства заданого профілю (додаток 3.1)
Визначення чисельності та функцій посадових осіб підприємства (табл. 3.1).
Розроблення заходів з удосконалення організаційної структури управління підприємством, обґрунтування розроблених заходів (табл.3.2).
Визначення функцій і чисельності посадових осіб підприємства після вживання заходів з удосконалення структури управління підприємством (табл. 3.3).
Розроблення нової (удосконаленої) організаційної структури управління підприємством.
Таблиця 3.1
Чисельність та функції посадових осіб підприємства
Посадові особи
Функції (види діяльності)
Чисельність, ос.
Відповідальність і повноваження
1
2
3
4
Директор
Загальне лінійне керівництво. Визначає стратегію,тактику та політику організації,координує та скеровує діяльність працівників, контролює результати діяльності товариства, приймає рішення щодо розширення та реорганізації підприємства, приймає на роботу та звільняє працівників згідно штатного розпису та відповідно із чинним законодавством, приймає рішення та видає накази щодо діяльності товариства.
1
Несе відповідальність за результати роботи товариства,використання майна та коштів організації, розвиток та ефективність діяльності, рівень використання наявних ресурсів,співпрацю з органами державної влади тощо.
Заступник директора з експлуатації
Дає розпорядження працівникам відділу експлуатації і контролює їх виконання, управляє технічною підготовкою виробничо-господарської діяльності.
1
Несе відповідальність перед директором за результативну роботу відділу експлуатації.
Продовження таблиці 3.1
1
2
3
4
Працівники відділу експлуатації
Організування експлуатації рухомого складу: забезпечення перевезень пасажирів відповідно до плану перевезень, робота з клієнтурою з підвищення продуктивності рухомого складу. Визначення оптимальніших маршрутів, кількості автомобілів на маршрутах.
7
Несуть відповідальність перед заступником директора з експлуатації за організування експлуатації рухомого складу та визначення оптимальніших маршрутів, кількості автомобілів на маршрутах.
Працівники автоколон (водії)
Перевезення пасажирів відповідно до плану перевезень та визначеними маршрутами.
12
Несуть відповідальність перед відділом експлуатації за якість перевезення пасажирів відповідно до плану.
Головний інженер
Виробничо-технічне обслуговування рухомого складу: організування ТО і ремонту рухомого складу, вузлів, агрегатів, складання графіка заходів контролю за якістю виконання робіт з впровадження нової техніки. Організування виробничого процесу на підприємстві. Керування розробленням системи менеджменту на виробництві, укладання договорів з приводу матеріально-технічного постачання виробництва. Здійснення технічного контролю.
1
Несе відповідальність перед директором за забезпечення виробничо-технічного обслуговування рухомого складу, організування виробничого процесу, розроблення системи менеджменту на виробництві, укладання договорів, здійснення технічного контролю.
Працівники виробничо-технічного відділу
Виробничо-технічне обслуговування рухомого складу: ТО і ремонт рухомого складу, вузлів, агрегатів. Виробничий процес.
8
Несуть відповідальність перед головним інженером за виробничо-технічне обслуговування рухомого складу і виробничий процес.
Працівники складів ПММ (гаражів)
Облік і видача паливно-мастильних матеріалів.
7
Несуть відповідальність перед виробничо-технічним відділом за облік і видачу паливно-мастильних матеріалів.
Працівники відділу МТП
Організування МТП: підготовка заявок на пальне і мастильні матеріали, обладнання і запасні частини, одержання матеріальних цінностей, організування робіт з їх зберігання і видавання, складання звітів з МТП.
6
Несуть відповідальність перед директором за організування МТП.
Головний бухгалтер
Контролює діяльність працівників бухгалтерії, веде звіти та баланси, здійснює контроль за дотриманням бюджету, організовує виплату зарплати.
1
Відповідає перед директором за діяльність бухгалтерії, фінансову діяльність підприємства, виплату зарплати, регулювання бюджету.
Продовження таблиці 3.1
1
2
3
4
Працівники бухгалтерії
Бухгалтерський облік і фінансова діяльність; ведення обліку всіх матеріальних цінностей, здійснення контролю за витратами матеріальних, фінансових і людських ресурсів, організування виплати зарплати; складання поточних, річних звітів та балансів; визначення потреби АТП у фінансових ресурсах, складання фінансово-кредитних планів.
6
Відповідають перед головним бухгалтером за подання звітів про фінансовий стан і діяльність підприємства,нарахування зарплати, ведення обліку, складання фінансово-кредитних планів.
Таблиця 3.2
Перелік заходів з удосконалення організаційної структури управління підприємством
Назва заходів
Обґрунтування доцільності здійснення заходів
1
2
Створення автоколони вантажних перевезень
Виходячи з цілі організації, яка полягає в розширенні сфери діяльності, доцільно створити, крім автоколони пасажирських перевезень, автоколону вантажних перевезень. Цим самим ми розширимо сферу діяльності підприємства.
Збільшення кількості працівників виробничо-технічного відділу
Оскільки створилась нова автоколона, що спеціалізується на вантажних перевезеннях, кількість одиниць рухомого складу збільшилась, тому виникає потреба у збільшенні штату працівників виробничо-технічного відділу.
Збільшення кількості працівників відділу експлуатації
У зв’язку зі створенням нової автоколони виникає потреба в організуванні експлуатації рухомого складу, визначенні найоптимальніших маршрутів та кількості автомобілів на маршрутах, тому необхідно розширити штат працівників відділу експлуатації.
Таблиця 3.3
Чисельність та функції посадових осіб підприємства після заходів з удосконалення організаційної структури управління підприємством
Посадові особи
Функції (види діяльності)
Чисельність, ос.
Відповідальність і повноваження
1
2
3
4
Працівники автоколони вантажних перевезень (водії)
Перевезення вантажів відповідно до плану перевезень за установленими маршрутами.
12
Несуть відповідальність перед відділом експлуатації за якісне перевезення вантажу відповідно до плану.
Працівники виробничо-технічного відділу
Виробничо-технічне обслуговування рухомого складу: ТО і ремонт рухомого складу, вузлів, агрегатів. Виробничий процес.
12
Несуть відповідальність перед головним інженером за виробничо-технічне обслуговування рухомого складу і виробничий процес.
Продовження таблиці 3.3
1
2
3
4
Працівники відділу експлуатації
Організування експлуатації рухомого складу: забезпечення перевезень вантажів відповідно до плану перевезень, робота з клієнтурою з підвищення продуктивності рухомого складу. Визначення оптимальніших маршрутів, кількості автомобілів на маршрутах.
14
Несуть відповідальність перед заступником директора з експлуатації за організування експлуатації рухомого складу та визначення оптимальніших маршрутів, кількості автомобілів на маршрутах.
Удосконалена організаційна структура управління підприємства А
Рисунок 1
Примітка: зміни, пов’язані з удосконаленням організаційної структури управління, виділені червоним кольором.
Висновок:
За для удосконалення організаційної структури управління підприємством ми вжили певні заходи, врахувавши тип, цілі та сферу діяльності підприємства.
В даному випадку ми маємо мале приватне підприємство, яке працює у сфері пасажирських перевезень і має на меті розширити сферу діяльності.
За для цього ми створили при відділі експлуатації другу автоколону, яка спеціалізується на вантажних перевезеннях, тим самим розширивши сферу діяльності, після цих змін підприємство здійснює як пасажирські, так і вантажні перевезення.
За для нормального функціонування нової автоколони ми повинні удосконалити підрозділи, які її обслуговують.
В даному випадку ми збільшили кількість працівників відділу експлуатації та виробничо-технічного відділу.
Отже, вдосконаливши організаційну структуру управління підприємством, ми фактично досягнули цілі даної організації.
Використані літературні джерела:
Кузьмін О.Є. Процик І. С. – Менеджмент: практичні і лабораторні заняття;
Конспект лекцій з менеджменту;
Кузьмін О.Є. Мельник О.Г. – Теоретичні та прикладні засади менеджменту.