Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Національний університет водного господарства
та природокористування
Кафедра обліку і аудиту
Контрольна робота
з дисципліни
«Облік у банках»
Облік залучених вкладів (депозитів) від фізичних осіб.
Депозитні рахунки фізичним особам відкриваються згідно з Інструкцією про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 12 листопада 2003 р. № 492 Депозитні рахунки фізичних осіб призначені для обліку коштів, внесених фізичною особою. Кошти на депозитні рахунки фізичних осіб можуть бути внесені готівкою, перераховані з власного депозитного рахунку в іншому банку чи з поточного рахунку. Депозити фізичних осіб можуть бути власне строковими та ощадними депозитами (вкладами).
Власне строкові депозити мають такі особливості: чітко фіксований строк зберігання; оформляються депозитною угодою; у разі дострокового вилучення депозиту банк запроваджує штрафні санкції.
Ощадні депозити (вклади) мають такі особливості: оформлення вкладу супроводжується видачею ощадної книжки; для виконання операцій щодо внесення чи вилучення коштів з вкладу вкладник подає в банк ощадну книжку, в якій здійснюються записи за кожною операцією; вклади можуть не мати чітко фіксованого строку зберігання; можливе часткове вилучення коштів з вкладу.
Строкові кошти фізичних осіб обліковуються за видами в розділі 26 Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України:
263 Строкові кошти фізичних осіб
2630 П Короткострокові вклади (депозити) фізичних осіб
2635 П Довгострокові вклади (депозити) фізичних осіб
Бухгалтерські проводки
1. Розміщення строкового депозиту, ощадного вкладу:
Д-т 2620,1200,1001
К-т 2630,2635
2. Погашення строкового депозиту, ощадного вкладу:
Д-т 2630,2635
К-т 2620,1200,1001
Залучення депозитів можливе шляхом випуску ощадних (депозитних) сертифікатів.
Ощадні (депозитні) сертифікати можуть випускатися за ініціативою банку одноразово або серіями, іменними або на пред'явника, на вимогу або на строк.Ощадні (депозитні) сертифікати мають бути емітовані в паперовій (документарній) формі; можуть бути процентними, купонними або безкупонними; можуть бути номіновані як у національній, так і в іноземній валюті. Емітентами ощадних (депозитних) сертифікатів можуть бути лише банки – юридичні особи. Ощадними (депозитними) сертифікатами на пред'явника, номінованими як у національній, так і в іноземній валюті, оформляються лише вклади (депозити) на строк більше ніж 30 днів.
Строк обігу ощадних (депозитних) сертифікатів установлюється від дати видачі сертифіката безпосередньо вкладнику (власнику сертифіката) до дати, з якої власник сертифіката отримав право вимоги вкладу (депозиту).
Розміщуються та погашаються ощадні (депозитні) сертифікати лише банком-емітентом. До погашення приймаються тільки оригінали ощадних (депозитних) сертифікатів.
Сертифікат, виписаний на користь фізичної особи, отримує особа, яка внесла грошові кошти на вклад (депозит).За умови настання строку вимоги вкладу (депозиту) банк здійснює платіж проти пред'явлення ощадного (депозитного) сертифіката.За умови дострокового подання ощадного (депозитного) сертифіката до погашення банк сплачує власнику сертифіката суму вкладу (депозиту) та проценти, що виплачуються в розмірі як за вкладом (депозитом) на вимогу, якщо умовами сертифіката не встановлений інший розмір процентів. У разі дострокового подання ощадного (депозитного) сертифіката на пред'явника, номінованого як у національній, так і в іноземній валюті, до погашення грошові кошти зараховуються банком на поточний рахунок вкладника, відкритий у цьому банку, і можуть бути видані або перераховані за розпорядженням вкладника на інший рахунок не раніше ніж через п'ять робочих днів після їх зарахування.
У разі настання строку погашення або дострокового погашення ощадного (депозитного) сертифіката банк здійснює платіж проти його пред'явлення та відображає цю операцію в бухгалтерському обліку аналогічно до операцій з повернення вкладів (депозитів).
Розрахунки за придбані ощадні (депозитні) сертифікати та сплата грошових коштів за ними здійснюються для фізичних осіб – як у готівковій, так і в безготівковій формі.
Ощадні (депозитні) сертифікати на вимогу, емітовані банком, обліковуються в розділі 33 Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України:
332 Короткострокові ощадні (депозитні) сертифікати, емітовані банком
3320 П Короткострокові ощадні (депозитні) сертифікати, емітовані банком
333 Довгострокові ощадні (депозитні) сертифікати, емітовані банком
3330 П Короткострокові ощадні (депозитні) сертифікати, емітовані банком
334 Ощадні (депозитні) сертифікати на вимогу, емітовані банком
3340 П Ощадні (депозитні) сертифікати на вимогу, емітовані банком
Бухгалтерські проводки
1. Розміщення ощадних (депозитних) сертифікатів з дисконтом:
Д-т 1001, 1200, 2600, 2620 – на суму номіналу сертифіката за мінусом дисконту
Д-т 3326,3336, 3346 – на суму дисконту
К-т 3320, 3330, 3340 – на суму номіналу сертифіката
2. Випуск ощадних (депозитних) сертифікатів з премією:
Д-т 1001,1200,2600, 2620 –на суму номіналу сертифіката плюс премія
К-т 3320,3330,3340 – на суму номіналу сертифіката
К-т 3327,3337,3347 – на суму премії
3. Амортизація дисконту протягом періоду від дати видачі сертифіката до його погашення:
Д-т 7052,7053,7054
К-т 3326,3336,3346
4. Амортизація премії протягом періоду від дати видачі сертифіката до його погашення:
Д-т 3327,3337,3347
К-т 7052,7053,7054
Бланки ощадних (депозитних) сертифікатів зберігаються в грошових сховищах або вогнетривких шафах. Корінці сертифікатів після відображення вкладних (депозитних) операцій за балансовими рахунками вміщуються в окремі теки та зберігаються в грошових сховищах або вогнетривких шафах. Реєстраційні журнали (за умови ведення їх у документарній формі) та інформація на паперових носіях про розміщення іменних ощадних (депозитних) сертифікатів, виписана з реєстраційного журналу, який ведеться в електронній формі, зберігаються в грошових сховищах або вогнетривких шафах.
Бланки ощадних (депозитних) сертифікатів обліковуються за позабалансовим рахунком 9820 "Бланки цінних паперів" в умовній одиниці 1 гривня.
Видані під звіт бланки сертифікатів обліковуються за позабалансовим рахунком 9890 "Бланки цінних паперів у підзвіті", а відіслані – за позабалансовим рахунком 9891 "Бланки цінних паперів у дорозі".
Погашені сертифікати та купони до них обліковуються за позабалансовим рахунком 9812 "Погашені цінності". Бланки погашених ощадних (депозитних) сертифікатів зберігаються в банку протягом п'яти років, якщо інше не передбачено законодавством України.
№ п/п
Зміст операцій
Дт
Кт
1
2
3
4
1.
Внесення готівки на вклади і депозити:
Банкноти і монети в касі банку або
В касі без балансового відділення
Поточні рахунки фізичних осіб або
Депозитні рахунки фізичних осіб
1001
1002
2620
2630,2635
2.
Списані бланки ощадних книжок умовній оцінці
9910
9821
3.
Зарахування доходів населення на вклади в установах Ощадного банку:
А) У відділеннях Ощадного банку:
Рахунки, що відкриті в установах банку, розміщених в Україні
Інша кредиторська заборгованість за операціями з клієнтами банку
Б) Після зарахування у філії:
Інша кредиторська заборгованість за операціями з клієнтами банку
Поточні рахунки фізичних осіб
3900
2909
2909
2620
4.
Зарахування доходів населення на вклади в установах комерційних банків
1200,3900
2620
5.
Нарахування процентів на вклади і депозити:
Процентні витрати за коштами фізичних осіб
Нараховані витрати за коштами фізичних осіб
7040,7041
7028,7038
6.
Виплата всього вкладу разом з нарахованими процентами:
Прираховано проценти до залишку вкладу
Виплачено вклад готівкою
2628
2620
2620
1001
7.
Списання з вкладів суми платежів за дорученням вкладників:
Кошти до запитання фізичних осіб
Кредиторська зоборговагість за прийняті платежі
Перерахування платежів за призначенням
2620
2902
2902
1200,3900
8.
На оплату за різні банківські послуги, які списані з вкладу:
Кошти до запитання фізичних осіб
Доходи від розрахунково-касового обслуговування клієнтів
2620
6110
Облік вкладів та депозитів фізичних осіб
2.Сутність фінансових результатів. Облік фінансових результатів діяльності банку та операцій з їх розподілу.
Основним елементом поповнення капіталу банку є прибуток, що визначається як сума отриманих доходів за вирахуванням витрат. Адекватність бухгалтерського (фінансового) обліку доходів і витрат банку забезпечує достовірність його фінансової звітності. Облік доходів і витрат у банку є не тільки засобом відображення операцій, а й інструментом проведення аналізу його фінансового стану, оскільки становить основу організації управлінського обліку за центрами фінансової відповідальності банку.
Основними принципами бухгалтерського обліку доходів і витрат є:
► нарахування: доходи і витрати відображують у бухгалтерському обліку на час їх виникнення, а не на час надходження або сплати грошей, тобто обліковують у періоді, до якого вони належать; ► відповідності: для визначення результату звітного періоду необхідно зіставити доходи звітного періоду з витратами, що були здійснені для отримання цих доходів; ► здійснені витрати й отримані доходи, що належать до майбутніх звітних періодів, обліковуються як відстрочені витрати і доходи.
Основною вимогою до фінансової звітності банку в розрізі доходів і витрат є відповідність отриманих (визнаних) доходів сплаченим (визнаним) витратам, які здійснюють з метою отримання таких доходів (витрати визнають витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені).
Звітним періодом для застосування принципу відповідності є календарний місяць, тобто відповідність витрат, що здійснені банком, заробленим доходам оцінюється за результатами діяльності за місяць.
Доходи і витрати банку визнають, нараховують і відображують у бухгалтерському обліку відповідно до Правил бухгалтерського обліку доходів і витрат банків України та в порядку, визначеному обліковою політикою банку.
Нарахування є методом визнання доходів і витрат. Доходи/витрати підлягають нарахуванню та відображенню у фінансовій звітності банку з дотриманням таких умов:
► щодо активів і зобов'язань - є реальна заборгованість (доходи/витрати за процентами), ► щодо наданих (отриманих) послуг - фінансовий результат може бути точно оцінено і при цьому є домовленість про надання (отримання) послуг та/або документи, що підтверджують їх повне (часткове) надання (комісійні доходи/витрати, результат торговельних операцій, адміністративні витрати).
У разі невиконання цих умов принципи нарахування та відповідності застосовують у межах принципу обережності, згідно з яким неприпустиме як перебільшення вартості активів або доходів банку, так і недооцінка його зобов'язань і витрат, а тому доходи/витрати банку визнаються за умови фактичного надходження/сплати коштів.
Доходи і витрати визнаються за таких умов:
а) визнання реальної заборгованості за активами та зобов'язаннями банку;
б) фінансовий результат операції, пов'язаної з наданням (отриманням) послуг, може бути точно визначений.
Доходи і витрати, що виникають у результаті операцій, визначаються договором між її учасниками або іншими документами, оформленими згідно з вимогами чинного законодавства України.
Доходи і витрати визнаються за кожним видом діяльності банку (операційної, інвестиційної, фінансової) банку (табл. 2.1).
Таблиця 2.1. Класифікація доходів і витрат банку
Операційні доходи і витрати
Результати інвестиційної діяльності
Результати операцій, пов'язаних із фінансовою діяльністю
o Доходи/витрати за процентами
o Комісійні доходи/ витрати
o Прибутки/збитки від торговельних операцій
o Дивідендний дохід
o Витрати на формування спеціальних резервів банку
o Доходи від повернення раніше списаних активів
o Інші операційні доходи/ витрати
o Податок на прибуток
o Адміністративні витрати
o Доходи (витрати) за операціями
із збільшення (зменшення) інвестицій в асоційовані компанії
o Доходи (витрати) за операціями
із збільшення (зменшення) інвестицій у дочірні установи
o Доходи (витрати) від реалізації (придбання) основних засобів та нематеріальних активів тощо
o Доходи (витрати) за операціями
з цінними паперами власного боргу
o Доходи (витрати) за субординованим боргом
o Дивіденди, що сплачені протягом звітного періоду
o Доходи,
які виникають
у результаті випуску
інструментів
власного капіталу
тощо
У результаті використання активів банку іншими сторонами доходи визнаються у формі процентів, роялті та дивідендів. Процентні доходи і витрати - це операційні доходи і витрати, отримані (сплачені) банком за використання грошових коштів, їх еквівалентів або сум, що заборговані банкові (залучені банком), суми яких обчислюються пропорційно часу із застосуванням ефективної ставки відсотка. До них належать:
► доходи (витрати) за операціями з коштами, розміщеними в інших банках (залученими від інших банків);
► доходи (витрати) за кредитами і депозитами, наданими (отриманими) юридичним та фізичним особам, та за іншими фінансовими інструментами, у тому числі за цінними паперами;
► доходи у формі амортизації дисконту (премії).
Проценти визнаються в тому звітному періоді, до якого вони належать, і розраховуються, виходячи з бази їх нарахування та строку користування відповідними активами. Умовою визнання процентів є ймовірність отримання банком економічної вигоди, а дивідендів - достовірно оцінений дохід.
Комісійні доходи і витрати (комісії) - це операційні доходи і витрати за наданими (отриманими) послугами, сума яких обчислюється пропорційно сумі активу або зобов'язання чи є фіксованою. Комісії за наданими (отриманими) послугами залежно від мети їх оцінки та основи обліку пов'язаного з ними фінансового інструменту поділяються на такі види:
а) комісії, що є невід'ємною частиною доходу (витрат) фінансового інструменту. Ці комісії визнаються в складі початкової вартості фінансового інструменту і впливають на визначення сум дисконту та премії за цим фінансовим інструментом. До них належать:
► комісії за ініціювання кредиту, що отримані (сплачені) банком і пов'язані зі створенням або придбанням фінансового інструменту, що не обліковується в торговому портфелі з визнанням переоцінки через прибутки/збитки;
► комісії, що отримані (сплачені) банком за зобов'язання з кредитування (резервування кредитної лінії) під час ініціювання або придбання кредиту;
► комісії, що отримані (сплачені) банком від випуску боргових зобов'язань, що обліковуються за амортизованою собівартістю.
Комісії за ініціювання кредиту, що отримані (сплачені) банком і пов'язані зі створенням або придбанням фінансового інструменту, що не обліковується в торговому портфелі з визнанням переоцінки через прибутки/збитки, включають:
► комісії за оцінку фінансового стану позичальника;
► комісії за оцінку гарантій, застав;
► комісії за обговорення умов інструменту;
► комісії за підготовку, оброблення документів та завершення операції тощо.
Комісії, що отримані (сплачені) банком за зобов'язання з кредитування (резервування кредитної лінії) під час ініціювання або придбання кредиту, визнаються невід'ємною частиною доходу (витрат) фінансового інструменту, якщо є ймовірність того, що кредитний договір буде укладено. Якщо строк наданого зобов'язання з кредитування закінчується без надання кредиту, то на кінець строку зобов'язання комісії визнаються комісійними доходами (витратами).
Якщо фінансовий інструмент обліковується за справедливою вартістю із визнанням змін справедливої вартості через прибутки/ збитки, то комісії, отримані (сплачені) банком, визнаються комісійними доходами (витратами) під час первинного визнання такого фінансового інструменту;
б) комісії, що отримуються (сплачуються) під час надання послуг, визнаються доходами (витратами). До них належать:
► комісії за розрахунково-касове обслуговування клієнтів;
► комісії за обслуговування кредитної заборгованості;
► комісії за резервування кредитної лінії, які розраховуються на пропорційній часу основі протягом строку дії зобов'язання;
► комісії за управління інвестицією тощо;
в) комісії, що отримуються (сплачуються) після виконання певних дій, визнаються як дохід (витрати) після завершення певної операції. До них належать комісії за розподіл акцій (часток) клієнтів, розміщення цінних паперів за операціями з андерайтингу, за операціями на валютному ринку та ринку банківських металів для клієнтів, синдикування кредиту, за довірче обслуговування клієнтів тощо.
Прибутки (збитки) від торговельних операцій - результат (прибуток чи збиток) від операцій з купівлі-продажу різних фінансових інструментів. У тому числі за операціями з цінними паперами, за операціями з іноземною валютою та банківськими металами банк визнає прибутки і збитки:
► від реалізації фінансових інвестицій;
► від змін в оцінці (переоцінці) інвестицій до справедливої вартості;
► від результату переоцінки активів і зобов'язань в іноземній валюті та банківських металах у разі зміни офіційного курсу гривні до іноземних валют (банківських металів).
За операціями з торгівлі фінансовими інструментами прибутки і збитки визнаються за наявності таких умов:
► покупцеві передані ризики і вигоди, пов'язані з правом власності на активи;
► банк не здійснює подальшого управління та контролю за реалізованими активами;
► сума доходу може бути достовірно визначена;
► є впевненість, що в результаті операції відбудеться збільшення економічних вигід банку;
► витрати, пов'язані з цією операцією, можуть бути достовірно визначені.
Дохід у формі дивідендів - це дохід, який виникає в результаті використання банком цінних паперів із нефіксованим прибутком. Дивіденди визнаються в разі встановлення прав на отримання платежу.
Витрати на формування спеціальних резервів банку - це витрати на покриття можливих збитків від зменшення корисності активів банку та списання безнадійних активів. Доходи від повернення раніше списаних активів - це кошти, що надійшли для погашення заборгованості, яка була визнана банком безнадійною щодо отримання.
Інші операційні доходи і витрати - доходи і витрати від операцій, що не пов'язані з інвестиційною та фінансовою діяльністю, а також ті, що не включені у вищезазначені групи операційних доходів і витрат, зокрема:
► доходи (витрати) від оперативного лізингу (оренди);
► витрати за послуги аудиту;
► витрати на інкасацію;
► неустойки (штрафи, пені), що отримані (сплачені) за банківськими операціями, інше.
Загальні адміністративні витрати - операційні витрати, пов'язані із забезпеченням діяльності банків. До них належать витрати на утримання персоналу (заробітна плата, витрати на соціальне забезпечення, обов'язкові нарахування, страхування, додаткові виплати, премії, навчання тощо); амортизація необоротних активів; витрати на утримання та експлуатацію основних засобів і нематеріальних активів (ремонт, страхування), інші експлуатаційні витрати (комунальні послуги, охорона тощо); гонорари за професійні послуги (юридичні, медичні тощо); витрати на зв'язок (поштові, телефонні, факс тощо); сплата податків та інших обов'язкових платежів, крім податку на прибуток та інші витрати, спрямовані на обслуговування та управління банком.
Податок на прибуток - операційні витрати банку, пов'язані зі сплатою податку відповідно до чинного законодавства України та з урахуванням вимог міжнародних стандартів бухгалтерського обліку і національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку щодо визнання відстрочених податкових зобов'язань та податкових активів.
За результатами інвестиційної діяльності банк визнає:
► доходи (витрати) за операціями із збільшення (зменшення) інвестицій в асоційовані компанії;
► доходи (витрати) за операціями із збільшення (зменшення) інвестицій у дочірні установи;
► доходи (витрати) від реалізації (придбання) основних засобів та нематеріальних активів тощо.
За результатами операцій, пов'язаних із фінансовою діяльністю, банк визнає:
► доходи (витрати) за операціями з цінними паперами власного боргу;
► доходи (витрати) за субординованим боргом;
► дивіденди, що сплачені протягом звітного періоду;
► доходи, які виникають у результаті випуску інструментів власного капіталу тощо.
Якщо дохід від надання послуг не може бути достовірно оцінений, то він визнається та відображається в бухгалтерському обліку в розмірі здійснених витрат, що підлягають відшкодуванню.
Якщо на дату нарахування неможливо визначити дохід (витрати) за останні 2-3 дні місяця (наприклад, комісії за інкасаторські послуги, за послуги розрахунково-касового обслуговування тощо), то такий дохід (витрати) визнається наступного місяця.
Доходи визнаються в бухгалтерському обліку в сумі справедливої вартості активів, які отримані або підлягають отриманню.
У разі відстрочення платежу, унаслідок чого виникає різниця між справедливою вартістю та номінальною сумою грошових коштів або їх еквівалентів, які підлягають отриманню за надані послуги та інші активи, така різниця визнається доходом у формі процентів.
Дохід не визнається, якщо здійснюється обмін активами, які є подібними за призначенням та мають однакову справедливу вартість.
Якщо актив забезпечує одержання економічних вигід протягом кількох звітних періодів, то витрати визнають шляхом систематичного розподілу його вартості (наприклад, амортизація) між відповідними звітними періодами.
Витрати, які неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду, відображають у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.
Доходи (витрати) за одноразовими послугами [наприклад, комісії за здійснений обмін валют, надання (отримання) консультацій тощо] можна визнавати без відображення за рахунками нарахованих доходів (витрат), якщо кошти отримані (сплачені) у звітному періоді, в якому послуги фактично надаються (отримуються).
Доходи (витрати) за безперервними послугами (наприклад, комісії за інформаційно-розрахункове обслуговування в системі електронних платежів, за послуги користування системою електронної пошти тощо) визнають щомісяця протягом усього строку дії угоди про надання (отримання) послуг і відображають у бухгалтерському обліку за принципом нарахування.
Доходи (витрати) за послугами, що надаються поетапно, визнають після завершення кожного етапу операції протягом дії угоди про надання (отримання) послуг і відображають в обліку за принципом нарахування. Нарахування доходів (витрат) здійснюється з дати оформлення документа, що підтверджує надання (отримання) послуги.
Доходи (витрати) за послугами з обов'язковим результатом визнаються за фактом надання (отримання) послуг або за фактом досягнення передбаченого договором результату.
Не визнають доходами таких надходжень від інших осіб:
► сума завдатку під заставу або в погашення кредиту, якщо це передбачено відповідним договором;
► сума надходжень за договором комісії, агентським та аналогічним договором на користь комітента, принципала тощо;
► сума авансу в рахунок попередньої оплати послуг, товарів тощо;
► надходження, що належать іншим особам;
► надходження від первинного розміщення цінних паперів;
► сума податку на додану вартість, інших податків і обов'язкових платежів, що підлягають перерахуванню до бюджету й позабюджетних фондів.
Не визнають витратами й не включаються до звіту про фінансові результати:
► платежі за договорами комісії, агентськими угодами та іншими аналогічними договорами на користь комітента, принципала тощо;
► попередня (авансова) оплата товарів, робіт, послуг;
► погашення одержаних кредитів, повернення депозитів тощо;
► витрати, які відображаються зменшенням власного капіталу відповідно до чинного законодавства України.
Задача 5
ПАТ КБ «ПриватБанк» (МФО - 305299) надав кредит для ТзОВ «Успіх» для ведення поточної діяльності. Дата укладання кредитного договору – 01.02.2015 р.
Основна сума кредиту визначена договором 65000грн. Дата зарахування коштів на поточний рахунок ТзОВ «Успіх» – 2600101300023, що обслуговується у ПАТ КБ «ПриватБанк», – 01.03.2015р.
Одноразова комісія банку передбачена у кредитному договорі. Ставка кредиту - 28%, а термін кредитування –3міс.. Проценти нараховуються за методом «факт/факт» 25 числа кожного місяця за весь поточний місяць та сплачуються в останній день поточного місяця.
Завдання:
скласти бухгалтерські проведення за операціями банку;
зазначити документ за кожною операцією.
№ з/п
Зміст операції
Сума,
грн.
1.
Надання банком короткострокового кредиту суб’єктові господарювання на поточні потреби
65000
2.
Нарахування процентних доходів за наданим кредитом
4437,81
3.
Нарахування одноразової комісії
2400
4.
Сплата клієнтом заборгованості за кредитом
71837,81
Розв’язання:
Журнал реєстрації операцій каси банку ПАТ КБ «ПриватБанк»
Дата
Зміст господарської
операції
Сума
Кореспонденція рахунків
Документ
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
01.02.15р.
Надання банком короткострокового кредиту суб’єктові господарювання на поточні потреби
65000грн.
2062
«Короткострокові кредити в поточну діяльність, що|надані суб'єктам господарювання»
2600
«Кошти на вимогу суб'єктів господарювання»
Кредитний договір , видатковий касовий ордер
25.05.15р
Нарахування процентних доходів за наданим кредитом за період 3 місяці.
65000*0,28*
89/365 =
4437,81грн.
2068
«Нараховані доходи за кредитами в поточну діяльність, |що надані суб'єктам господарювання»
6026
«Процентні доходи за кредитами в поточну діяльність, що надані суб'єктам господарювання»
Розрахунок дивідендів, відсотків, роялті; видатковий касовий ордер; платіжна відомість;
01.03.15р
Нарахування одноразової комісії
2400грн.
3570
«Нараховані доходи за розрахунково-касове обслуговування»
6111
«Комісійні доходи від кредитного обслуговування|клієнтів «
видатковий касовий ордер; платіжна відомість;
01.05.15р
Сплата клієнтом заборгованості за кредитом, нарахованіх процентів та одноразової комісії
65000+2400+
4437,81 =
71837,81грн.
2600
«Кошти на вимогу суб'єктів господарювання»
2062
«Короткострокові кредити в поточну діяльність, що|надані суб'єктам господарювання»
прибутковий касовий ордер
2600
Сальдо на початок 01.02.2015р - 0
2400
65000
4437,81
65000
Оборот по дебету –
718737,81
Оборот по кредиту –
65000
Сальдо на кінець01.05.05р.. – 6837,81
Задача 6
Впродовж дня – 20.03.2015р. обмінним пунктом ПАТ «Фінанси та кредит» (МФО – 300331) здійснено операції з купівлі та продажу доларів США за визначеним курсом. Офіційний курс НБУ станом на 20.03.2015р. 8.02грн.
обчислити нереалізовані та реалізований результати роботи банку;
скласти бухгалтерські проведення за операція
ми банку;
зазначити документ за кожною операцією.
№ з/п
Назва показника
Сума
Грн..
1.
Кількість куплених доларів США, шт.
1900
2.
Курс купівлі долара,
грн.
8,00
3.
Кількість проданих доларів США, шт.
1850
4.
Курс продажу доларів,
грн.
8,04
5.
Офіційний курс НБУ,
грн.
8,02
UAH
Купівля касою відділення банку1900 доларів за гривні відображається такими записами: отримання касою 1900 доларів: (Заявка на продаж валюти)Дт 1002 Кт 3800 видача з каси 152000 грн. (1900х8) на закупівлю доларів: (платіжне дорученя)
Дт 3801
Кт 1002обчислення реалізованого результату від купівлі долара (різниця між вартістю купленої іноземної валюти за офіційним та ринковим курсами):1900 х (8,02-8,0) = 38,00 грн. ( Виписка банку , меморіальний ордер)
Дт 3801
Кт 6204.;Продаж касою відділення банку 1850 доларів за гривні супроводжується такими проводками:отримання касою 14874,0 гривень (1850х8,4 ): (Прибутковий касовий ордер)
Дт 1002
Кт 3801 видача з каси 1850 доларів США: (Виписка банку , заявка на продаж валюти)Дт 3800
Кт 1002
обчислення реалізованого результату від продажу доларів
(різниця між вартістю про-даної іноземної валюти за офіційним та ринковим курсами)(Виписка банку , меморіальний ордер)1850(8.04- 8.02 ) = 37 грн.
Дт 3801
Кт 6204
Платіжне доручення №4
від 04. 12. 2014р.. Одержано банком
Платник ПАТ «Залік»
Код
“ 05 ” грудня 2015р.
Банк платника
ПАТ КБ Приватбанк Код банку ДЕБЕТ рах. № Сума
Одержувач ПрАТ «А-95»
Видати Краляк С.Т.______________
Код
Код банку КРЕДИТ рах. №
Банк одержувача
ПАТ «Луцьк-Банк»
Сума словами
Вісімнадцять тисяч гривень ,00коп.
Призначення платежу
Проведено банком
“ 05” грудня 2015р
Підпис банку
М.П. підписи платника Керівник ПАТ КБ ПриватБанк
Смик О.О. Волков.Р.П.
Операціоніст ПАТ КБ ПриватБан
Довбуш П.М. Матяш В.О.
Вихідні дані для формування платіжного доручення
Номер платіжнго доручення
Дата складання
Назва клієнта
банку
Назва постачаль-
ника ПММ
Код за ЄДРПОУ клієнта банку
Код за ЄДРПОУ постачаль-
ника ПММ
Банк постачальника ПММ
4
04.12.2014р.
ПАТ «Залік»
ПрАТ
«А-95»
53082568
47082868
ПАТ «Луцьк-
Банк»
МФО ПАТ ПриватБанк
МФО банка
постачаль
ника ПММ
Номер
поточного рахунка клієнта банку
Номер поточного рахунка
постачальника ПММ
Дата одержання
платіжного доручення банком
Дата проведення
платіжного доручення
банком
Сума перераху-вання,
грн. в т.ч. ПДВ)
333391
333858
26001013000761
260015241014
05.12.2015р.
05.12.2015р.
18000
Керівник клієнта банку
Головний бухгалтер клієнта банку
Керівник постачаль-
ника ПММ
Головний бухгалтер постачальника ПММ
Операціоніст ПАТ КБ ПриватБанк
Керівник ПАТ КБ Приват
Банк
Смик О.О
Довбуш П.М
Краляк
С.Т.
Харів
П.Л.
Матяш
В.О
Волков
Р.П.
Список використано літератури:
1. Податковий кодекс України http://www.visnuk.com.ua/ua/documents/codex/strukture
2. Постанова Правління Національного банку України «План рахунків бухгалтерського обліку банків України» від 17.06.2004 N 280
3. Постанова Правління Національного банку України «Інструкції про порядок відображення в бухгалтерському обліку банками України поточних і відстрочених податкових зобов'язань та податкових активів» від 17.02.2009 N 79
4. Наказ Міністерства Фінансів України «Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 17 "Податок на прибуток" від 28.12.2000 N 353
5. Табачук Г. П., Сарахман О. М., Бречко Т. М. Фінансовий облік у банках: Навч. посіб. – К.: Центр учбової літератури, 2010. – 424 с.
6. Литвин Н.Б. Фінансовий облік у банках (у контексті МСФЗ) - К.: Хай-Тек Пресс, 2010. – 152с.