Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра обліку і аудиту
Індивідуальна робота
з дисципліни:
“Стратегічний управлінський облік”
Вступ………………………………………………………………………..……….3
1.Сильні та слабкі сторони ПРАТ "Швейна фабрика "НІНА"…………………5
2.Можливості і загрози ПРАТ "Швейна фабрика "НІНА"…...……………..12
3.Зіставлення сильних і слабких сторін з можливостями і загрозами………16
Висновок…………………………………………………………………………..19
Список використаної літератури………………………………………………..20
Додатки……………………………………………………………Вступ
Для успішного функціонування організації в умовах навколишнього її середовища що постійно змінюється,має сенс вести діяльність по стратегії,що наперед спланована. Прийняття конкретних рішень спрямовується на подальше збільшення прибутковості виявлення причин збитковості, а також забезпечення стабільності фінансового стану.
Стратегічний аналіз –це комплексне дослідження позитивних і негативних факторів, які можуть вплинути на економічне становище підприємства у перспективі, а також шляхи досягнення стратегічних цілей підприємства. З допомогою стратегічного аналізу готується комплексний стратегічний план розвитку підприємства, здійснюється науково обґрунтована, всебічна і своєчасна підтримка сприйняття стратегічних управлінських рішень.
Суть стратегічного аналізу полягає у тому,що він використовується заради вибору конкретні стратегії із багатьох альтернатив і формування всієї системи стратегії. При здійснені стратегічного аналізу визначається вплив зовнішніх і внутрішніх факторів на критерії окремої стратегії взаємопов’язані, то один і той же критерій може належати різним стратегіям.
SWOT-аналіз-це аналіз зовнішнього та внутрішнього середовища організації. Аналізу підлягають сильні сторони ( Strengh ),слабкі сторони (Weakness) внутрішнього середовища, а також можливості (Opportunities) і загрози (Theats) зовнішнього середовища організації. Методологія SWOT- аналізу передбачає спочатку виявлення сильних і слабких сторін, можливостей і загроз, після цього встановлення зв’язків між ними, які в подальшому можуть бути використані для формулювання стратегії організації. Метою індивідуальної роботи є проведення SWOT- аналізу діяльності ПРАТ "Швейна фабрика "НІНА , а також визначення відповідної стратегії підприємства.
Відповідно до поставленої мети визначено основні завдання дослідження, спрямовані на її досягнення:
- з”ясувати економічну природуSWOT- аналізу в сучасних умовах та проаналізувати класичні та сучасні теоретичні засади стратегічного аналізу на підприємстві;
- провести стратегічний аналіз діяльності ПРАТ "Швейна фабрика "НІНА";
- провести аналіз зовнішнього та внутрішнього середовища ПРАТ "Швейна фабрика "НІНА" і на основі цього розробити SWOT- матрицю;
- визначити сильні та слабкі сторони діяльності ;
- зясувати можливості та загрози для подальшого розвитку підприємства;
- віднайти резерви вдосконалення діяльності на ПРАТ"Швейна фабрика "НІНА" ;
- розробити стратегічний напрям підвищення ефективності діяльності на та обґрунтувати доцільність обраної стратегії розвитку на підприємстві.
Об`єкт дослідження – процес проведення SWOT-аналізу та ефективність виробничої діяльності на ПРАТ "Швейна фабрика "НІНА" у сучасних умовах.
Предмет дослідження – методи проведення SWOT-аналізу підприємства.
Індивідуальна робота складається з вступу, трьох розділів, висновків, списку використаної літератури та додатків.
В першому розділі сильні і слабкі сторони ПРАТ "Швейна фабрика "НІНА" наводиться аналіз групи показників, за якими визначають сильні і слабкі сторони, дається оцінка сильних і слабких сторін підприємства та було досліджено показники загрози банкрутства ПРАТ "Швейна фабрика "НІНА".
У другому розділі “Визначення можливостей і загроз ПРАТ "Швейна фабрика "НІНА" було досліджено фактори, за якими визначаються можливості і загрози зовнішнього середовища підприємства та дається оцінка можливостей і загроз ПРАТ "Швейна фабрика "НІНА".
В третьому розділі “Матриця SWOT-аналізу” сильні і слабкі сторони, можливості та загрози позиціонуються на полях матриці SWOT- аналізу та визначається стратегія діяльності ПРАТ "Швейна фабрика "НІНА".
Список використаної літератури - вказуються використані нормативні документи, методичні рекомендації, підручники, посібники, статті.
Додатки - наводяться установчі документи, фінансова звітність підприємства, статистична звітність підприємства, оборотно-сальдові відомості, посадові інструкції та інші.
Для повноти і наглядності представлення в індивідуальній роботі наведені таблиці, рисунки та додатки.
Визначення сильних та слабких сторін ПРАТ "Швейна фабрика "НІНА"
SWOT-аналіз — аналіз в стратегічному плануванні, що полягає в розділенні чинників і явищ на чотири категорії:
сильних (Strengths);
і слабких (Weaknesses) сторін проекту;
можливостей (Opportunities), що відкриваються при його реалізації,
та небезпек (Threats), пов'язаних з його здійсненням.
Цей акронім може бути представлений візуально у вигляді таблиці 1.1.
Таблиця 1.1
Акронім SWOT-аналізу
Позитивний вплив
Негативний вплив
Внутрішнє середовище
Strengths (сила)
Weaknesses (слабкість)
Зовнішнє середовище
Opportunities (можливості)
Threats (небезпеки)
Методика проведення SWOT-аналізу передбачає здійснення декількох етапів:
І. Визначення власних сильних і слабких сторін підприємства (табл. 1). Перший етап дозволяє визначити, які сильні сторони і недоліки підприємства. Для цього необхідно: скласти перелік параметрів, по якому оцінюватиметься підприємство; по кожному параметру визначити, що є сильною стороною підприємства, а що – слабкою; зі всього переліку вибрати найбільш важливі сильні і слабкі сторони підприємства.
ІІ. Визначення ринкових можливостей і погроз (табл. 2). Це своєрідна «розвідка місцевості» - оцінка ринку. Цей етап дозволяє оцінити ситуацію поза вашим підприємством і зрозуміти, які у вас є можливості, а також, яких погроз слід побоюватися.
ІІІ. Зіставлення сильних і слабких сторін підприємства з можливостями і погрозами ринку. Для зіставлення можливостей підприємства умовам ринку і узагальнення результатів SWOT-аналізу застосовується матриця SWOT-аналізу.
Проведення SWOT-аналізу має важливе значення для здійснення стратегічного планування, оскільки його методика - ефективний, доступний, дешевий засіб оцінки стану проблемної та управлінської ситуації на підприємстві. Він дозволяє систематизувати проблемні ситуації; краще розуміти структуру ресурсів, на які слід опиратися в удосконаленні діяльності та розвитку компанії на перспективу; відстежувати загальний стан зовнішнього бізнес-середовища; виділяти і використовувати нові потенційні можливості швидше, ніж конкуренти; вибрати оптимальну дорогу розвитку і уникнути небезпек; приймати зважені рішення, що стосуються розвитку бізнесу. Правильно і вчасно прийняті стратегічні рішення грають сьогодні ключову роль в успішній діяльності організації. Саме вони роблять вирішальний вплив на конкурентоспроможність продукції і підприємства в цілому.
На даному етапі визначаємо сильні і слабкі сторони ПРАТ "Швейна фабрика "НІНА" за допомогою групи показників, за якими визначаються сильні і слабкі сторони (табл.1.2).
Сильні сторони підприємства - те, у чому воно досягло успіхів або якась особливість, котра дасть вам додаткові можливості. Сила може полягати в наявному у вас досвіді, доступі до унікальних ресурсів, наявності передової технології й сучасного устаткування, високій кваліфікації персоналу, високій якості продукції, яку ви випускаєте, популярності вашої торговельної марки й т.п.
Слабкі сторони підприємства - це відсутність чогось важливого для функціонування підприємства або те, що вам поки не вдається в порівнянні з іншими компаніями й ставить вас у несприятливе положення. Як приклад слабких сторін можна привести занадто вузький асортимент товарів, які випускаються, погану репутацію компанії на ринку, недолік фінансування, низький рівень сервісу й т.д.
Таблиця 1.2
Аналіз сильних та слабких сторін ПРАТ "Швейна фабрика "НІНА"
Показники
2013
рік
2014 рік
Відхилення
Нор. знач.
За сумою, (+,-)
Тр., (%)
1
2
3
4
5
6
Прибутковість підприємства
Чистий прибуток , тис. грн.
115
78
-37
67,8
↑
Рентабельність продукції, відсотків
5,40
8,64
3,24
160
↑
Рентабельність діяльності, відсотків
2,72
2,06
-0,66
75,7
↑
Рентабельність сукупного капіталу, відсотків
7,20
4,86
-2,34
67,5
↑
Рентабельність власного капіталу, відсотків
11,98
7,39
-4,6
61,7
↑
Репутація (імідж)
Прихильність споживачів
Велика прихильність споживачів
Довіра ділових партнерів
Довіра ділових партнерів на високому рівні
Продуктивність
Продуктивність праці, тис.грн./чол.
141,7
135,7
-6,0
95,8
↑
Фондовіддача, грн./грн.
15
16
1
106,7
>1↑
Матеріаловіддача
↑
Асортимент продукції,робіт,послуг
Білизна постільна бавовняна
+
+
Шорти жіночі та дитячі
-
+
Брюки жіночі
+
+
Спідниці та спідниці-шорти жіночі
+
-
Сукні та сарафани жіночі
+
+
Брюки чоловічі
+
+
Сорочки чоловічі
+
+
Блузи жіночі
+
+
Костюми жіночі
+
+
Костюми чоловічі
+
+
Одяг робочий
+
+
Фінансові ресурси
Коефіцієнт фінансової незалежності
0,45
0,39
-0,6
86,67
>0,5
Коефіцієнт концентрації позикового капіталу
5,47
5,61
0,14
100,00
<0,5
Коефіцієнт співвідношення позикових та власних коштів
9,38
9,44
0,06
100,64
↓
Оборотність капіталу
5,47
5,61
0,14
102,56
↑
Виробничі потужності
Необоротні активи, тис.грн.
1446
1454
8
100,55
Ступінь зношеності обладнання
5,47
5,61
0,14
101,75
↓
Дослідження і впровадження інновацій
ПРАТ "Швейна фабрика "НІНА" здійснює придбання сучасної техніки.
Організація фірми
Організаційна структура підприємства складається з філій в апараті управління.
Приватне акціонерне товариство "Швейна фабрика "НІНА". Місце знаходження товариства Київська, Броварський, с. Літки, вул. Шевченка, 6. Системна їх організація, характер підпорядкованості та підзвітності один одному і вищому органу управління, а також набір координаційних і інформаційних зв’язків, порядок розподілу функцій управління по різним рівням і підрозділам управлінської ієрархії дозволяє як найкраще здійснювати свою діяльність.
Трудові ресурси
Коефіцієнт обороту по звільненню
0,07
0,06
-0,01
85,71
Коефіцієнт обороту по прийому
0,31
0,06
-0,33
15,38
Коефіцієнт плинності кадрів
0,39
0,06
-0,33
15,38
Соціальна відповідальність
Працевлаштування безробітних здійснюється в разі наявності вакантних посад.
Підтримка благочинних фондів не здійснюється.
В результаті аналізу показників, за якими визначаються сильні і слабкі сторони ПРАТ "Швейна фабрика "НІНА" можна зробити висновки про те, що чистий прибуток у 2014 році знизився на 37 тис.грн.,. Це негативне явище, оскільки підприємство отримує збиток.
Рентабельність продукції у 2013 році становить 5,40%, а у 2014 році 8,64%, що оцінюється позетивно.
Рентабельність діяльності у 2013 році становить 2,72%, а у 2014 році становить 2,06%, що оцінюється негативно. Оскільки показує зниження доходу. Рентабельність сукупного капіталу у 2014 році зростає на 67,5%, що оцінюється позитивно, адже сприятливою вважається тенденція збільшення значення показника.
Рентабельність власного капіталу у 2013 році становить 11,98%, а у 2014 році 7,39%, що оцінюється негативно. Даний показник характеризує кількість чистого прибутку, який припадає на одиницю середньорічної вартості власного капіталу.
Продуктивність праці у 2013 році в порівнянні з 2012 роком відбулося негативне зниження на 6,0 тис.грн./чол.. Це зумовлено тим, що кількість працівників зменшилась, а обсяг фактично виготовленої продукції зріс. Дана ситуація характеризує зростання умов праці, на підприємстві у звітному році зросла кількість кваліфікованих працівників.
Основним оціночним показником ефективності використання основних засобів є фондовіддача, яка розраховується як відношення обсягу реалізованої продукції до середньорічної вартості основних засобів і показує, скільки припадає обсягу реалізованої продукції на одиницю середньої вартості основних засобів. Позитивним для підприємства є динаміка до зростання даного показника та значення його більше На підприємстві прослідковується чітка тенденція до зростання фондовіддачі – у 2014 році на 1,0 грн./грн.
Матеріаловіддача у 2014 році зросла порівняно з 2014 роком на 3,63 %. Це оцінюється негативно.
Коефіцієнт фінансової незалежності (автономії) у 2013 році становив 0,45 грн./грн. і дане значення більше за нормативне і оцінюється позитивно. У 2014 році даний коефіцієнт перевищив нормативне значення і становив 0,39 грн./грн., що оцінюється негативно і зумовлене незначним коливанням між джерелами власних коштів і вартістю майна підприємства.
Коефіцієнт концентрації позичкового капіталу у 2013 році становив 0,1 грн./грн., а у 2014 році 0,1 грн./грн. Невідбулося збільшення даного показника, оскільки даний показник характеризує частку залученого капіталу у загальній величині капіталу підприємства.
Показник оборотності власного капіталу у 2013 рості становить 5,47 а в 2014 році 5,61 що оцінюється позитивно, адже зростання цього показника забезпечує для неплатоспроможного підприємства можливість використання позасудових заходів відновлення платоспроможності і відповідно перевищує граничне значення 0,1
Поточна платоспроможність як у 2011 так і 2012 році має від’ємне і свідчить про поточну неплатоспроможність підприємства.
Необоротні активи у 2013 році становили 1446 тис.грн., у 2014 році –1454 тис.грн., відбулося збільшення на 0,55%..Дане збільшення оцінюється позитивно. Аналізуючи рух трудових ресурсів ПРАТ "Швейна фабрика "НІНА" видно, що коефіцієнт обороту по прийому зменшився у 2014 році та коефіцієнт обороту по звільненню збільшився
Коефіцієнт плинності кадрів є часткове по відношенню до коефіцієнта обороту по звільненню і показує частку звільнених тільки з негативних причин.
На основі визначених показників і здійснених висновків формуємо оцінку групи факторів за балами ПРАТ "Швейна фабрика "НІНА" (табл.1.3).
Таблиця 1.3
Оцінка сильних і слабких сторін ПРАТ "Швейна фабрика "НІНА"
№ з/п
Фактор
Оцінка ( від 1 до 10 )
1
2
3
1
Прибутковість
9
2
Репутація (імідж)
7
3
Продукція підприємства
8
4
Продуктивність
10
5
Фінансові ресурси
4
6
Виробничі потужності
7
7
Дослідження і впровадження інновацій
5
8
Організація фірми
10
9
Трудові ресурси
8
10
Соціальна відповідальність
5
В результаті отриманих даних необхідно визначити сильні і слабкі сторони ПРАТ "Швейна фабрика "НІНА" за групами показників (табл.1.4).
Таблиця 1.4
Сильні і слабкі сторони ПРАТ "Швейна фабрика "НІНА"
Сфера діяльності
Сильна сторона
Слабка сторона
1
2
3
Прибутковість
Стійка тенденція зростання абсолютної суми прибутку.
Позитивна тенденція показників рентабельності.
Зменшення показника рентабельність продукції.
Недостатня прибутковість.
Репутація
Гарні ділові зв'язки зі споживачами продукції і постачальниками сировини.
Тривале знаходження на ринку.
Велика кількість контрагентів.
Гнучкість роботи з клієнтами (знижки).
Сприяння зростанню чисельності цільових груп споживачів.
Знання про найважливіші стратегічні групи.
Стійкі контакти зі споживачами, діловими партнерами, торговими та збутовими посередниками.
Продукція
Великий асортимент продукції та послуг.
Висока якість продукції.
Добре вивчений ринок, потреби покупців.
Конкурентоспроможна продукція та конкурентоспроможне виробництво.
Вища за середня обізнаність про стан ринку.
Мінливість уподобань споживачів.
Недоліки в стратегічній діяльності.
Продуктивність
Висока кваліфікація персоналу.
Резерв виробничих потужностей і виробничих площ.
Зростання продуктивності праці.
Підвищення кваліфікації персоналу.
Нормальний рівень заробітної плати.
Хороші побутові умови для праці.
Застаріле устаткування.
Фінансові ресурси
Коефіцієнт фінансової незалежності перевищує нормативне значення 0,5, що оцінюється позитивно і означає про достатню кількість у підприємства власних активів для покриття зовнішніх зобов’язань.
Позитивне зменшення коефіцієнта фінансової залежності.
Позитивним є те, що спостерігається зменшення частки позикового капіталу.
Коефіцієнт концентрації позикового капіталу менше нормативного значення.
Поточна платоспроможність має від’ємне і свідчить про поточну неплатоспроможність підприємства.
Зменшення оборотності капіталу.
Нестача власних оборотних коштів.
Наявність кризового фінансового стану.
Недостатня забезпеченість власними фінансовими ресурсами
Виробничі потужності
Зростання вартості необоротних активів.
Зменшення зношеності.
Забезпеченість виробництва всіма необхідними комунікаціями.
Наявність власних виробничих споруд.
Наявність виробничих потужностей, сучасного технологічного устаткування, що дозволяють підтримати нове виробництво за рахунок існуючого устаткування і відзначаються високим рівнем виробничої санітарії.
Наявність старого, зношеного устаткування на підприємстві.
Підвищення тарифів на енергоносії.
Дослідження і впровадження новинок
Підприємству здійснює дослідження і впровадження інновацій.
Недостатність коштів на впровадження новинок.
Організація фірми
Зручне місце розташування підприємства.
Постійне підвищення професійного рівня.
Висока робоча дисципліна.
Великі розміри та складність управління.
Трудові ресурси
Система розвитку та навчання персоналу
Зниження коефіцієнта обороту по звільненню.
Підвищення кваліфікації персоналу.
Коефіцієнт обороту по прийому зменшився у 2012 році на 25%.
Сезонність роботи.
Соціальна відповідальність
Відпрацьована система матеріального заохочення і надання допомоги тим, хто її потребує.
Наявність програми соціального захисту працівників.
Незабезпеченість фінансовими ресурсами для забезпечення соціального захисту працівників.
Підтримка благочинних фондів не здійснюється.
2.Визначення можливостей і загроз ПРАТ "Швейна фабрика "НІНА"
Для того, щоб успішно виживати в довгостроковій перспективі, підприємство повинно вміти передбачати які труднощі можуть виникнути на його шляху в майбутньому і які нові можливості можуть відкритися для нього. Тому стратегічне управління при вивченні зовнішнього середовища концентрує увагу на з'ясуванні того, які загрози і які можливості таїть в собі зовнішнє середовище. Але для того, щоб успішно справлятися із загрозами й дієво використовувати можливості, зовсім не достатньо тільки одного знання про них.
Аналіз зовнішнього середовища є оцінкою стану і перспектив розвитку найважливіших, з погляду підприємства, суб'єктів і чинників навколишнього середовища: галузі, ринків, постачальників і сукупності глобальних чинників зовнішнього середовища, на які підприємство не може безпосередньо впливати.
Перелік можливих загроз і можливостей підприємтсва наведений в табл. 2.1.
Таблиця 2.1
Фактори, за якими визначаються можливості і загрози зовнішнього
середовища підприємства
Група факторів
Показники
Фактори макросередовища
Економіка
Нестабільний економічний стан країни.
Рівень оподаткування зростає.
Падіння попиту через зниження доходів населення.
Високі темпи інфляції.
Виникнення труднощів при укладанні договорів із постачальниками та споживачами.
Розвиток економіки країни на даний час досить низький.
Спостерігається високий рівень безробіття.
Політика
Законодавча нестабільність.
Політична нестабільність, наявність політичної кризи.
Високий рівень корумпованості влади.
Соціально-політична нестабільність.
Низький рівень виконання державних програм підтримки виробничих підприємствв Україні.
Незрозумілість в законодавстві значно ускладнює роботу підприємства.
Науково-технічний прогрес
Розвиток науково-технічного прогресу.
Достатній ступінь запровадження інновацій.
Природне середовище
Незадовільнийй екологічний стан навколишнього середовища.
Висока вартість енергоносіїв.
Тенденція формування ринку екологічно безпечних товарів.
Соціальна сфера
Високий культурно-освітній рівень людей.
Зростання рівня народжуванності
Фактори безпосереднього оточення
Попит
Високі темпи зростання галузі.
Падіння попиту через зниження доходів населення.
Прихильність споживачів до товарів знаходиться на високому рівні.
Зниження купівельної спроможності покупців.
Зміни в потребах і смаках споживачів.
Виготовлення нових видів продукції у зв’язку із мінливістю потреб і смаків покупців.
Конкуренція
Зростання кількості конкурентів на ринку.
Велика кількість аналогічних підприємств.
Велика ймовірність виникнення нових конкурентів.
Наявність багатьох бар’єрів входу на ринок і виходу з нього.
Збут
Наявність у конкурентівбільш широкого спектру продукції.
Постачання сировини стабільне.
Наявність компаній посередників.
Нормальні умови постачання матеріалів і комплектуючих.
Для кожної з визначених можливостей і загроз виберемо оцінку за 10-ти бальною шкалою, якою виміряємо ступінь важливості факторів у таблиці 2.2.
Оцінка зі знаком «+» відповідає можливостям підприємства, оцінка зі знаком «-»– її потенційним загрозам.
Таблиця 2.2
Оцінка можливостей і загроз ПРАТ "Швейна фабрика "НІНА"
№ п/п
Фактор
Оцінка, балів
1
2
3
1.
Економіка
1.1.
Нестабільний економічний стан країни.
-6
1.2.
Зростання рівня оподаткування.
-4
1.3.
Падіння попиту через зниження доходів населення.
-5
1.4.
Високі темпи інфляції.
-7
1.5.
Виникнення труднощів при укладанні договорів із постачальниками та споживачами.
-5
1.6.
Розвиток економіки країни на даний час досить низький.
-9
1.7.
Тенденція до зростання рівня безробіття.
-6
2.
Політика
2.1.
Законодавча нестабільність.
-7
2.2.
Соціально-політична нестабільність, наявність політичної кризи.
-6
2.3.
Високий рівень корумпованості влади.
-7
2.4.
Низький рівень виконання державних програм пітримки виробничих підприємств України.
-6
2.5.
Незрозумілість в законодавстві значно ускладнює роботу підприємства.
-5
3.
Науково-технічний прогрес
3.1.
Розвиток науково-технічного прогресу.
+6
3.2.
Низький ступінь запровадження інновацій.
-6
4.
Природне середовище
4.1.
Негативний екологічний стан навколишнього середовища.
-4
4.2.
Тенденції формування ринку екологічно безпечної продукції
+5
5.
Соціальна сфера
5.1.
Високий культурно-освітній рівень людей.
+6
6.
Попит
6.1.
Високі темпи зростання галузі.
+8
6.2.
Падіння попиту через зниження доходів населення.
-5
6.3.
Прихильність споживачів до товарів знаходиться на високому рівні.
+8
6.4.
Зниження купівельної спроможності покупців.
-5
6.5.
Зміни в потребах і смаках споживачів.
-3
6.6.
У зв’язку із мінливістю потреб і смаків покупців підприємство виготовляє нові види продукції.
+9
7.
Конкуренція
7.1.
Зростання кількості конкурентів.
-3
7.2.
Велика кількість аналогічних підприємств.
-6
7.3.
Велика ймовірність виникнення нових конкурентів
-4
7.4.
Наявність багатьох бар’єрів входу на ринок
-4
8.
Збут
8.1.
Наявність у конкурентівбільш широкого спектру продукції.
-6
8.2.
Постачання сировини стабільне.
+8
8.3.
Наявність компаній-посередників.
-3
8.4.
Нормальні умови постачання матеріалів і комплектуючих.
+7
На основі визначених можливостей і загроз ПРАТ "Швейна фабрика "НІНА"
сформуємо таблицю 2.3.
Таблиця 2.3
Можливості і загрози для ПП «Агроресурс»
Групи факторів
Можливості
Загрози
1
2
3
Економіка
Становлення ринкових відносин в Україні.
Позитивні зміни у законодавстві країни.
Підтримка держави в майбутньому.
Кризові явища в економіці країни.
Зростання рівня оподаткування.
Затримка росту інвестиційної активності.
Зміна податкового законодавства і знецінення гривні.
Зниження загальної платоспроможності підприємств.
Тендендія до зростання безробіття.
Політика
Соціально-політична стабільність
Обґрунтоване законодавство
Нестабільність господарського, податкового й іншого законодавств в Україні.
Соціально-політична нестабільність.
Недосконалість законодавства.
Постійні зміни у нормативному регулюванні.
Науково-технічний прогрес
Бажання закордонних фірм поставляти устаткування на український ринок, а
постачальників устаткування — сприяти залученню інвестицій для модернізації підприємства
Невисокий ступінь запровадження інновацій.
Попит
Високі темпи зростання галузі
Прихильність споживачів до продукції підприємства.
Входження в нові ринки (сегменти)
Обслуговування додаткових груп споживачів
Уповільнений темп зростання ринку.
Падіння попиту через зниження доходів населення.
Нестабiльнiсть попиту на продукцію.
Зміни в потребах і смаках споживачів.
Наявність товарів – замінників.
Залежність від зміни ціни на сировину і матеріали.
Виникнення труднощів під час укладання договорів із постачальниками та споживачами
Конкуренція
Можливість руху в бік більш привабливих стратегічних груп Здійснюється постійний ціновий моніторинг на ринку продукції.
Здатність реалізувати можливості конкурентоспроможних навичок персоналу.
Зростання тиску конкурентів.
Велика кількість аналогічних підприємств.
Більш стабільне становище конкурентів може завадити реалізації планів.
Збут
Стабільні умови постачання сировини та матеріалів.
Наявність у конкурентівбільш широкого спектру продукції
Проведений аналіз факторів внутрішнього й зовнішнього середовища та ранжування їх по рівню впливу на діяльність організації дозволяє сформувати конкретний перелік слабких і сильних сторін організації, а також загроз і можливостей. Встановлення зв'язків між найбільш впливовими слабкими і сильними сторонами організації, загрозами і можливостями зовнішнього середовища - заключний етап процесу SWOT-аналізу.
3. Зіставлення сильних і слабких сторін ПРАТ "Швейна фабрика "НІНА" з можливостями й загрозами
Сильні і слабкі сторони, можливості та загрози позиціонуються на полях матриці SWOT- аналізу. Кожне поле матриці має своє позначення:
Поле СіМ – поєднання сильних сторін і можливостей;
Поле СлМ – поєднання слабких сторін і можливостей;
Поле СіЗ – поєднання сильних сторін і загроз;
Поле СлЗ – поєднання слабких сторін і загроз.
На основі матриці SWOT- аналізу здійснимо вибір стратегії і деталізуємо її зміст для ПРАТ "Швейна фабрика "НІНА"
(табл.3.1).
Таблиця 3.1
Матриця SWOT-аналізу
Можливості
Стрікі темпи зростання газузі.
Іноземні інвестори проявляють значний інтерес до галузі, до якої належить підприємство.
Здатність виходу на нові ринки.
Розширення асортименту продукції.
Можливість наблизити збутову політику підприємства до високого рівня.
Можливість запропонувати замовникам додаткові послуги.
Загрози
Вплив фінансово-економічної кризи на підприємства галузі.
Затримка росту інвестиційної активності.
Нестабільність господарського, податкового й іншого законодавств в Україні.
Зростання рівня оподаткування.
Уповільнений темп зростання ринку.
Падіння попиту через зниження доходів населення.
Зростання тиску конкурентів.
Наявність у конкурентів більш широкого спектру продукції.
Тенденція до зростання рівня безробіття.
Сильні сторони
1 Стійка тенденція зростання абсолютної суми прибутку
2. Позитивна тенденція показників рентабельності.
3. Гарні ділові зв'язки зі споживачами продукції і постачальниками сировини
4. Тривале знаходження на ринку.
5. Великий асортимент продукції та послуг.
6. Конкурентоспроможна продукція та конкурентоспроможне виробництво.
7. Зменшення частки позикового капіталу.
8.Резерв виробничих потужнос-тей і виробничих площ
9. Велика кількість контрагентів.
10. Зростання продуктивності праці.
11. Підвищення кваліфікації персоналу.
12. Зменшення фінансової залежності підприємства.
13. Збільшення оборотності капіталу.
14.Стійкі контакти зі споживачами, діловими партнерами, торговими та збутовими посередниками.
Поле СіМ
Участь у тендерах, збільшення ринкової частки
Створення договірної вертикальної маркетингової системи замість простого товарного кредитування
Розширення асортименту продукції та послуг.
Привернення уваги можливих клієнтів.
Збільшення обсягу реалізації продукції.
Вихід на нові ринки.
Розвиток збутової політики до високого рівня.
Контроль за якістю продукції.
Оновлення устаткування.
Поле СіЗ
Проводити цінову політику відносно товарів конкурентів.
Проводити рекламну політику з метою залучення інвесторів до співпраці.
Оновлення устаткування з метою зниження собівартості продукції.
Формування асортиментної політики.
Використання географічного розташування.
Поліпшення якості продукції і зниження відсотку браку.
Розширити спектр продукції.
Продовження табл. 3.1
Слабкі сторони
Збільшення ступеня зношеності устаткування.
Недостатня забезпеченість власними фінансовими ресурсами
Недоліки в стратегічній діяльності.
Великі розміри та складність управління.
Недостатність коштів на впровадження новинок.
Сезонність роботи.
Невисока динаміка збільшення фінансової незалежності.
Поле СлМ
Розширення виробництва для задоволення потреб споживачів
Можливість руху в бік більш привабливих стратегічних груп
Реалізація програми навчання фахівців
Диференціація діяльності.
Вдосконалення цінової політики.
Пошук нових каналів збуту.
Освоїти нові технології.
Створити широку мережу збуту товарів.
.
Поле СлЗ
Застосувати системи знижок для збільшення обсягів продажу
Розробка нового бізнес плану в якому будуть зменшені ризики бізнесу.
Переорієнтація на платоспроможних добросовісних клієнтів, перегляд системи надання товарних кредитів і політики встановлення відсотків за ними
Мінімізація собівартості продукції.
Ефективна закупівельна політика.
Висок ийконтроль за якістю.
Вихід на міжнародні ринки.
Застосувати системи знижок для збільшення обсягів продажу.
За результатами проведеного SWOT-аналізу встановлюємо, що досліджуване підприємство має ряд сильних сторін і можливостей на ринку. Їй можна запропонувати конкретні стратегії з потенціювання цих сторін і можливостей за умови врахування й обмеження впливу слабких сторін і загроз, що забезпечить фірмі конкурентні переваги. Наприклад, розробку нового бізнес плану в якому будуть зменшені ризики бізнесу можна використати для розширення виробництва, та головної мети задоволення потреб споживачів що у свою чергу сприятиме підвищенню прибутковості та зменшенню тиску конкурентів.
Кожну можливу стратегію деталізують за принципом цілі - задачі - заходи, тобто уточнюють задачі стратегій до рівня конкретних заходів і окремих дій. Після цього проводять експертну оцінку стратегій за принципом «переваги — недоліки», їх ранжування за важливістю для фірми і відсів неможливих та неефективних. Заходи та окремі дії вибраних стратегій оформляють у вигляді детальних планів, які ув’язують в часі з роботою окремих підрозділів фірми та призначають конкретних виконавців для майбутнього контролю за їх реалізацією.
Оцінювання потенційних стратегій завершується фінансовим обгрунтуванням за принципом «витрати — результати». При цьому визначається оптимальна стратегічна поведінка підприємства, яка уможливлює використання сильних сторін для отримання віддачі від можливостей і зменшення впливу загроз, а також усунення слабких сторін за умови сприяння з боку виявлених можливостей та зменшення впливу загроз.
Таким чином, SWOT-аналіз є універсальним аналітичним інструментом, який може застосовуватися підприємством як для вибору стратегії розвитку, так і для ринкового аналізу та вивчення конкурентоспроможності.
Висновок
Отже, стратегічне управління будь-яким підприємством у ринковому середовищі зосереджується на правильному визначенні поточних позицій підприємства на ринку, показників його господарсько-фінансової діяльності, сильних і слабких сторін.
В сучасних умовах адекватність прийнятої стратегії розвитку бізнесу або території стратегічним цілям залежить від результатів стратегічного аналізу. Стратегічний аналіз формує інформаційну базу для прийняття рішення, але його методи залежать від складності внутрішнього та зовнішнього середовища господарської системи. Система методів стратегічного аналізу та інформаційне коло джерел залежать від економічних відносин в регіоні та традиційної чи інноваційної спрямованості потенціалу господарської організації.
Загальна методика проведення SWOT-аналізу досить широко висвітлена як в зарубіжних, так і у вітчизняних джерелах. Проте в українській економічній літературі недостатня увага приділяється особливостям застосування цього методу у практиці управління конкретного підприємства, тоді як методики, рекомендовані зарубіжними авторами, можуть бути застосовані лише із значними поправками на специфічність ринкових умов в Україні. Водночас значна кількість публікацій, присвячених SWOT-аналізу, свідчить про зростаючий інтерес до нього з боку менеджерів. Певною мірою це зумовлено реаліями сучасного ділового життя. Сьогодні навіть середні та малі підприємства відчувають необхідність розроблення ефективної стратегії, адже в умовах середовища, що динамічно змінюється, лише інтуїції керівника недостатньо для успішних дій на ринку. Оскільки стратегічний аналіз у повному обсязі доступний лише великим компаніям, багато підприємств як основний інструмент стратегічного управління обирають SWOT-аналіз.
Список використаної літератури
1.Голошубова Н.О. Визначальні фактори розвитку роздрібної торгової мережі // Вісник КНТЕУ. – 2001. - № 4. – С. 19-26.
2