Національний університет “Львівська політехніка”
/
Соціологічне дослідження
на тему:«Вплив енергетиків на організм людини»
План
1 . Програма дослідження
1.1 .Проблема дослідження
1.2. Мета дослідження
1.3. Задача дослідження
1.4. Об'єкт дослідження, спосіб збору інформації
1.5. Гіпотеза
1.6. Інтерпретація базових понять
2. Анкета
3. Результати дослідження
4. Висновки
Програма дослідження
1.1 Проблема дослідження
Тема мого дослідження, на мою думку, є надзвичайно актуальною у сьогоденні, тому що нашому сучасному світі важливо знати, який вплив енергетичних напоїв на організм. Сучасні думки про енергетичні напої розходяться. Деякі люди вважають, що такого роду напої завдають колосальної шкоди організму. Але інші впевнені, що вживання цих напоїв, не принесе більше шкоди, ніж лимонад.
Таким чином я вирішив провести соціологічне дослідження саме на цю тему і наочно встановити вплив енергетиків на організм людини
1.2. Мета дослідження
Дізнатись, як діють енергетичні напої на організм людини, визначити позитивні та негативні фактори впливу, розглянути їх склад та встановити правила вживання.
1.3. Задача дослідження
Встановити, яке саме значення надають люди енергетичним напоям та яка роль їх у житті населення, побажання та рекомендації щодо вживання енергетиків.
1.4. Об'єкт дослідження, спосіб збору інформації
Об'єктами мого соціологічного дослідження являється молодь – студенти другого курсу (18 -19 років), вибіркова сукупність дорівнює 30 осіб. З них кількість хлопців та дівчат порівну – 15 чоловічої статі та 15 жіночої статі.
1.5. Гіпотеза
1. Вплив енергетиків на організм людини більше негативний, ніж позитивний.
2. При вживанні цих напоїв потрібно суворо дотримуватися дозування.
1.6. Інтерпретація базових понять
Енергетичні напої (енергетики, енерготоники) — безалкогольні напої, у рекламній кампанії яких робиться акцент на їхню здатність стимулювати центральну нервову систему людини та підвищувати працездатність, а також на те, що вони не дають людині заснути.
В останні роки вони ввійшли в моду. Найбільш охоче ці напої підвищення активного неспання використовує молодь, танцюючи на дискотеках, займаючись спортом чи просто щоб збадьоритися. Але чи так корисні ці напої? На жаль, негативний вплив енергетиків на організм людини доведено медициною, і люди, що вживають енергетики, повинні знати про наслідки надмірногозахоплення ними.
Всі енергетики мають бадьорити тіло та розум, це основна властивість, заради якого і були винайдені ці напої. Ставлення до себе енергетики викликають двояке: захоплене - з боку молоді, і скептичне - з боку лікарів. Енергетиками активно користуються студенти, коли змушені багато часу не спати при підготовці до сесії, люди, що захоплюються активним фітнесом, водії, змушені керувати транспортом вночі, працівники та відвідувачі нічних клубів, танцмайданчиків і барів. Після вживання енергетиків сонливість і млявість пропадають, і можна активно працювати чи танцювати довгий час без втоми.
Природно, виробники цих напоїв стверджують, що вплив енергетиків на організм людини – тільки позитивне, і жодної шкоди організму вони не приносять.
Вплив на організм дійсно є. По-перше, енергетики містять величезну дозу кофеїну. Якщо в людини знижений тиск, вона сонна, млява, виглядає погано, а їй, приміром, належить провести презентацію, бути ведучим, брати участь у виставі, просто виступати перед величезною кількістю народу, цю ситуацію можна виправити, від енергетичних напоїв буде користь. Спати перехочеться і бадьорості вистачить цілком.
Часто ці напої п'ють водії далекобійних машин. Їм доводиться їхати на далекі відстані та не завжди вдень, часто людині необхідно вкластися в графік і він природно їде всю ніч. А в дорозі вночі очі злипаються, це дуже небезпечно. Часом кава не допомагає, зате від напоїв очі відкриються напевно.
Склад
Напої містять тонізуючі речовини, найчастіше кофеїн (у деяких випадках замість кофеїну в складі виробниками заявляються екстракти гуарани, чаю чи мате, що містять кофеїн, або ж кофеїн під іншими назвами: матеїн, теїн) та інші стимулятори: теобромін і теофіллін (алкалоїди какао), а також нерідко вітаміни, в якості легко засвоювального джерелаенергії — вуглеводи (глюкоза, сахароза), адаптогени тощо. Останнім часом додається таурін.
Енергетик — сильно-газований напій, який містить велику кількість вугільної кислоти (H2CO3)- тому що це сприяє більш швидкому засвоєнню компонентів і швидкому прояву ефекту.
Однак, серце під впливом кофеїну працює з подвійною силою, це може негативно позначитися на здоров'ї у подальшому.
Анкета
Шановний друже!
Я прошу виділити небагато часу для моєї анкети і відповісти на декілька неважких запитань, щоб допомогти моєму дослідженню. Прошу відповідати честно. Анонімність та конфіденційність гарантую.
Дайте, будь-ласка відповіді на наступні запитання. До кожного питання наводяться відповідні варіанти відповідей. Оберіть той, який на найбільше відповідає Вашій думці, позначивши його кружечком чи галочкою, або напишіть свій варіант відповіді там де це передбачено.
Від щирості Ваших відповідей залежить якість дослідження, результати якого використовуватимуться в узагальненому вигляді виключно у наукових цілях. Завчасно дякую!
1. Вкажіть вашу стать:
А) Жіноча
Б) Чоловіча
2. Як часто ви вживаєте енергетичні напої?
А) Не вживаю зовсім
Б) Не частіше, ніж 1 раз на тиждень
В) Частіше, ніж 1 раз на тиждень
3.Зазвичай ефект від вживання енергетиків становить:
А) До 2 годин
Б) До 4 годин
В) до 6 годин
4. Яку перевагу мають енергетичні напої перед іншими (наприклад, чай, кава)?
А) Зручна упаковка
Б) Більший тонізуючий ефект
В) Мені байдуже
5. Чи змогли би ви відмовитися від вживання енерготоніків?
А) Так
Б) Ні
В) Не знаю
6. Чи відчували негативний вплив енерготоніків на організм ?
А) 2-3 рази
Б) 3 і більше разів
В) ніколи
7. Чи маєте якісь побажання або зауваження щодо вживання енерготонізуючих напоїв, зафіксуйте, будь-ласка їх позитивний чи негативний вплив на ваш організм:
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Обробка даних
Опитавши 30 студентів 2-го курсу, я підрахував всі відповіді і представив їх у відсотках.
Інтерпретація
1
50 %
50 %
-
2
15 %
55 %
30 %
3
5 %
80 %
15%
4
35 %
55%
10%
5
45 %
20 %
35 %
6
55 %
35 %
10 %
7 запитання – результати:
19% опитуваних стверджують, що не мають жодних побажань та зауважень щодо вживання енерготоніків;
10 % вважає, що необхідно терміново ширше повідомляти про негативний влив енергетиків на організм людини;
71% опитуваних вважає, що енергетики не можна вживати людям з хронічними захворюваннями, підліткам, вагітним;
24 % наполягають на тому, що між прийомами енергетиків має бути перерва в кілька днів;
71% опитуваних вважають, при вживанні цих напоїв потрібно суворо дотримуватися дозування (не більше 1-2 баночки на день).
Отримані результати дозволяють зробити наступні висновки про правильність і помилковість, запропонованої в програмі мого соціологічного дослідження, гіпотези:
моя гіпотеза стосовно того, що вплив енергетиків на організм людини більше негативний, ніж позитивний виявилась вірною, так як 90 % підтвердили, що відчували такий вплив.
гіпотеза: при вживанні цих напоїв потрібно суворо дотримуватися дозування, також підтвердилась адже 24 % наполягають на тому, що між прийомами енергетиків має бути перерва в кілька днів, а 71% опитуваних вважають, при вживанні цих напоїв потрібно суворо дотримуватися дозування (не більше 1-2 баночки на день).
Висновок
Позитивний вплив енергетиків на організм людини:
1) Дають людині відчуття бадьорості і енергію.
2) Можна вибрати як енергетики з великим вмістом кофеїну, так і з великим вмістом вітамінів і вуглеводів. Напої з кофеїном допоможуть впоратися з сонливістю, а вітамінно-вуглеводні підвищать витривалість при великих фізичних навантаженнях.
3) Великий вміст вітамінів і глюкози. Вітаміни стимулюють життєво важливі процеси в організмі, глюкоза швидко проникає в кров і дає енергію м'язової тканини і органів, мозку.
4) Ефект від енергетиків триває до 4 годин. Ефект впливу енергетиків посилюється присутністю в напоях вуглекислого газу.
5) Зручна упаковка напоїв, що дозволяє приймати у всіх ситуаціях - у дорозі, в машині, на танцполі або спортзалі, коли неможливо випити чашечку кави або чаю.
Негативний вплив енергетиків на організм людини:
1) У результаті підвищення дози напоїв вище, ніж 2 баночки в день, може значно підвищиться артеріальний тиск, або рівень цукру в крові, що веде до серйозних захворювань - гіпертонії і цукрового діабету.
2) У деяких країнах Європи енергетики продаються тільки в аптеках, тому що зафіксовані випадки смерті після вживання енергетиків.
3) Вітаміни енергетиків не утворюють збалансований комплекс.
4) У людей із захворюваннями серця, судин, нервової системи, підшлункової залози, печінки, або при схильності до даних захворювань, енергетики можуть викликати загострення хвороби.
5) Енергетик не дає енергію, а лише відкриває енергетичні канали самого організму. Людина не отримує в данному випадку енергію, а використовує свої внутрішні ресурси. Це призводить до виснаження, нервового перезбудження, що при регулярності вживання енергетиків веде до підвищеної втоми, безсоння, дратівливості, нервових зривів, депресії.
6 ) Кофеїн при регулярному вживанні викликає виснаження сил організму. Найгірше те, що організм звикає до доз кофеїну, і з часом вимагає її підвищення.
7) Надлишок вітамінів групи В можуть викликати такі порушення нервової системи, як тремор кінцівок, слабкість, часте серцебиття.
8) Надлишок кофеїну сприяє почастішання сечовипускання, що виводить солі з організму у великих кількостях.
9) Таурин і глюкуронолактон міститься в 2 банках енергетика в кількості, що перевищує в 500 разів нормальну денну дозу цихамінокислот. У поєднанні з кофеїном ці речовини здатні сильно виснажити нервову систему людини. Вчені продовжують дослідження впливу цих речовин на організм.
10) Кофеїн, вуглекислота й інші складові енергетиків дратують стінку шлунка і можуть призвести до виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки, а також гастритів.
Правила вживання
А для того щоб мінімізувати шкідливий вплив енергетиків на організм та запобігти нещасних випадків треба:
1) Вживати 1-2 баночки напою за день.
2) Між прийомами енергетиків має бути перерва в кілька днів.
3) Не можна вживати енергетики після занять спортом, пити їх потрібно за годину до тренувань.
4) Енергетики не можна вживати людям з хронічними захворюваннями, підліткам, вагітним.
5) Під час вживання енергетиків не можна питии каву і чай.
6) Під час вживання енергетиків не можна питии алкогольні напої.
Отже, вплив енергетиків на організм людини найбільше негативний. Перш за все, при вживанні цих напоїв потрібно суворо дотримуватися дозування (не більше 1-2 баночки на день). Енергетики не можна вживати щодня, інакше вони призведуть до виснаження нервової системи, і результат від їх застосування буде прямо протилежний. У всьому потрібно знати міру, навіть у вживанні напоїв - енергетиків, щоб не нашкодити собі.