Міністерство освіти і науки України
Національний університет “Львівська політехніка”
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і
міжнародного підприємництва
Курсовий проект
з дисципліни
“Основи менеджменту”
на тему:
“Розробка системи менеджменту у
ПТ «Львівська тютюнова фабрика»
Annotation
This course project helps us to deepen their knowledge of the course " Fundamentals of Management", shows the ability to apply knowledge in practice and be a good connoisseur of recent advances in management. Basic concepts , categories, and modern management mechanisms used and discussed in this course project . The theme of this project is to develop a management system in a tobacco factory PT "Lviv tobacco factory ."This course project helps to understand the nature of modern management , the basic principles of management, influence and role in the organization of the economy , the development of the enterprise and internal control mechanisms and activities in general. The object of the study - the management of industrial and economic activity of the enterprise. Study on process management , identification of the stages allow you to consistently be aware of all managerial category, discover relationships between them, to understand the nature and person -ties exercise management influence. The subject of study is the staff and management of Rowan ke - organization of vocational and professional level, the extent to which us - we are the powers and limits of liability , and relationships in the system management.
Анотація
Цей курсовий проект допомагає нам поглибити знання з курсу „Основи менеджмент”, показує вміння застосувати знання на практиці та бути добрим знавцем останніх досягнень в менеджменті. Основні концепції, категорії та механізми сучасного менеджменту використовуються та розглядаються у цьому курсовому проекті. Темою цього проекту є розробка системи менеджменту у тютюновій фабриці ПТ «Львівська тютюнова фабрика».
Даний курсовий проект допомагає зрозуміти сутність сучасного менеджменту, основні принципи менеджменту, вплив та роль економіки на організацію, на розвиток підприємства та механізму внутрішнього управління і діяльності в цілому. Об’єкт вивчення - процес управління виробничо-господарською діяльністю підприємства. Дослідження процесу менеджменту, виокремлення його етапів дають змогу послідовно ознайомитись з усіма управлінськими категоріями, виявити взаємозв’язки між ними, зрозуміти характер та особливості здійснення управлінського впливу. Суб’єктом вивчення є працівники керуючої і керованої систем організації, їх професійний та кваліфікаційний рівень, ступінь виконання ними повноважень, обсяги відповідальності, а також взаємозв’язки в системі менеджменту.
ЗМІСТ
Завдання………………………………………………………………………………..………….1
L’annotation……….……………………………………………………………………..………...2
Зміст………………………………………………………………………………………..………3
Вступ…………………………………………………………………………………………….....4
Розділ 1. Загальна характеристика організації ……………………………………………….5
Розділ 2. Формування функцій менеджменту на підприємстві.……………………………….9
2.1. Планування………………………………………………………………………………...9
2.2. Організування…………………………………………………………………………...…14
2.3. Мотивування…….…………………………………………………………………………17
2.4. Контролювання……………………………………………………………………………21
2.5. Регулювання.........................................................................................................................23
Розділ 3. Використання методів менеджменту в організації……..……………………………25
Розділ 4. Розробка механізмів прийняття управлінських рішень в організації..……………..27
Розділ 5. Проектування комунікацій на підприємстві…………..……………………………..33
Розділ 6.Формування механізмів управління групами працівників в організації………..…..36
Розділ 7. Розробка пропозицій з удосконалення керівництва………..….………………….....40
Розділ 8. Оцінка ефективності систем менеджменту……….…………………………...…......44
Висновки…..……………………………………………………………….……………………...45
Література….....................................................................................................................................46
ВСТУП
Український тютюновий ринок є одним з найбільш конкурентних та динамічних серед національних ринків тютюнової продукції. На ньому представлено близько 100 бренд-сімей і понад 350 найменувань сигарет, що свідчить про широкий вибір пропозицій і високий рівень конкуренції . У розрізі сегментації ринку за міцністю сигарет також спостерігається тенденція до зростаючого попиту на сигарети з порівняно меншим вмістом смол і нікотину. Сьогодні більше 60% всіх сигарет, що продаються в Україні, представлені в низькому і середньому цінових сегментах. Ціна такої продукції складає до 11 гривень за пачку. Рівень споживання тютюнової продукції в Україні в цілому залишається сталим. За даними опитування споживачів в 2010-2013 році, регулярно курять 35-36% дорослого населення України у віці 18-64 роки (приблизно 9,3 млн. чоловік), викурюючи в середньому 17 сигарет на день.
«Львівська тютюнова фабрика» - провідна міжнародна тютюнова компанія, яка займається виробництвом, дистрибуцією і продажем широкого спектру тютюнових продуктів.
Стратегія «Львівської тютюнової фабрики» сфокусована на розумному використанні чотирьох ключових активів - широкій міжнародній присутності, унікальному портфелі, який охоплює всі тютюнові категорії, сильних брендах і професіоналізмі персоналу.
Компанія має збалансований портфель брендів і продуктів, що включає сигарети, сигари, тютюн, сигаретний папір, трубки та фільтри. Компанія володіє сильними локальними, регіональними та міжнародними брендами, представленими в різних цінових сегментах, на кожному окремому національному ринку, що дозволяє найкращим чином задовольняти потреби споживачів та клієнтів.
Отже, об’єктом дослідження у курсовому проекті є ПТ «Львівська тютюнова фабрика», яка спеціалізується на виробництві та продажі тютюнових продуктів. На теперішньому етапі підприємство досить ефективно функціонує на ринку тютюнових продуктів і планує розширити кількість видів діяльності. На сьогодні на підприємстві працює 426 осіб, воно виготовляє 9 видів виробів, середня заробітна плата працівників становить 3529 грн. Для забезпечення ефективної діяльності ПТ «Львівська тютюнова фабрика необхідна наявність ефективної системи менеджменту в організації та вирішення існуючих на підприємстві проблем, а саме: крадіжка тютюнових виробів, невиконання плану працівниками цеху, скарги споживачів на якість продукції.
Відповідно предметом дослідження в курсовому проекті є система менеджменту ПТ «Львівська тютюнова фабрика».
Метою курсового проекту є розробка фактичної системи менеджменту і її раціоналізація у зв’язку зі зміною умов функціонування. Відповідно до мети проекту його завданнями є розробка технології менеджменту з урахуванням очікуваних змін, тобто реалізація функцій менеджменту в організації; формування методів менеджменту на підприємстві; розроблення та реалізація управлінських рішень в організації, формування раціональних управлінських рішень з метою розв’язання існуючих на підприємстві проблем;удосконалення системи комунікацій в організації; формування та забезпечення функціонування формальних та неформальних груп у товаристві; обґрунтований вибір підходів до керівництва менеджерів організації при подоланні існуючих організаційних проблем; визначення ефективності фактичної та раціональної систем менеджменту.
Розділ 1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОРГАНІЗАЦІЇ
Таблиця 1
Загальна характеристика ПТ «Львівська тютюнова фабрика»
Параметр, який характеризується
Зміст та особливості
Основні
відмінності
Законодавча база заснування та функціонування організації
Участь у ЗЕД
1
2
3
4
5
1. Форма підприємства
По́вне товари́ство — товариство, всі учасники якого проводять спільну підприємницьку діяльність і несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями товариства усім своїм майном. Товариство створюється і діє на підставі засновницького договору.
Учасники повного товариства несуть відповідальність в межах своїх вкладів та всім своїм майном. Порівняно з ПрАТ, де учасники несуть обмежену відповідальність в межах своїх часток акцій і з ТзОВ, де члени несуть обмежену відповідальність в межах своїх вкладів.
1. Господарський кодекс України;
2. Цивільний кодекс України;
3.Конституція України;
Згідно з Законом України "Про зовнішньоекономічну діяльність" №960-12 від 16.04.91р. зі змінами та доповненнями, ПТ «Львівська тютюнова фабрика» як юридична особа, що здійснює певні види ЗЕД, є суб’єктом зовнішньоекономічної діяльності.
2. Профіль
ПТ «Львівська тютюнова фабрика» спеціалізується на виробництві тютюнових виробів.
Відмінність полягає в тому, що виробляє тютюнові продукти за міжнародними технологіями.
- Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»;
- Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів»;
- Наказ «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі тютюновими виробами»;
- Закон України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби».
Бере участь у ЗЕД шляхом продажу тютюнових продуктів за кордоном.
Продовження табл. 1
1
2
3
4
5
3. Види діяльності
ПТ «Львівська тютюнова фабрика» займається:
- Виробництвом сигарет Vogue;
- Виробництвом сигарет Lucky Strike;
- Виробництвом сигарет Pall Mall;
- Виробництвом сигарет Capri;
- Виробництвом сигарет Viceroy;
- Виробництвом сигарет Dunhill;
- Виробництвом сигарет «Козак»;
- Виробництвом сигарет «Отаман»;
- Оптовою торгівлею сигаретами.
- Оптова торгівля тютюном курильним;
У зв’язку із запланованим розширенням обсягів діяльності фабрика займатиметься:
Виробництвом та оптовою торгівлею сигаретним папером, трубками та фільтрами.
Підприємство виробляє різноманітні тютюнови продукти для забезпечення потреб більшої кількості споживачів.
Закон України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» від 01.06. 2000р.
ПТ «Львівська тютюнова фабрика» закупляє необхідну сировини для виробництва тютюнових виробів за кордоном.
4. Форма власності
Колективна власність . Підприємство належить групі засновників , які несуть відповідальність по зобов’язаннях підприємства в межах своїх внесків до статутного фонду .
Відрізняється засновниками та рівнем відповідальності .
Закон України "Про власність" №9-93 від 21.01.93р.
Власниками ПТ «Львівська тютюнова фабрика» можуть бути іноземці.
5. Внутрішнє середовище:
1. Цілі:
Довгострокові(5-10 р.): відкриття фірмових магазинів з продажу сигарет по всій території України;
Середньострокові(1-5 р.): вдосконалення технології виробництва сигарет, покращення якості тютюнових виробів;
Короткострокові: набір висококваліфікованих працівників.
Цілі підприємства є чітко визначені, досяжні, конкретні, враховують вплив середовища функціонування, що позитивно впливає на діяльність організації.
2. Структура управління організацією – лінійно-функціональна. Відповідає вимогам середовища функціонування, але для досягнення організаційних цілей потребує незначного удосконалення. На сьогодні у підпорядкуванні директора є 6 заступників, планується ввести ще одну посаду, фактично існує 6 управлінських служб, прогнозується необхідність у формуванні ще двох, фактично є 9 виробничих підрозділів, та цілями передбачено формування ще двох.
3. Завдання:
1. Забезпечувати клієнтів якісними сигаретами;
2. Забезпечувати високу тютюнових виробів;
Продовження табл. 1
1
2
4.Технологія: Кожен з виробничих підрозділ даного підприємства володіє певною технологією. Технології націлені на досягнення цілей ПТ «Львіська тютюнова фабрика» і виконання завдань. Всі фактори внутрішнього середовища взаємодіють між собою і спрямовані на досягнення цілей організації.
5. Працівники: Більшість працівників підприємства є кваліфікованими, відповідально ставляться до роботи. Чисельність працівників даного підприємства становить426 чол, але в результаті реорганізації передбачається збільшення кількості працівників до 487 чоловік.
6. Ресурси:
Трудові (працівники);
Матеріальні (обладнання необхідне для виготовлення тютюнової продукції, а також сировина);
Фінансові (кредит в банку, інвестиції спонсорів, власні кошти директорів);
Інформаційні (результати маркетингових досліджень, замовлення тютюнової продукції від покупців).
6. Зовнішнє середовище:
Фактори зовнішнього середовища прямого впливу:
1. Споживачі. У своїй діяльності ПТ «Львівська тютюнова фабрика орієнтується на забезпечення потреб споживачів, тому воно використовує працю висококласних спеціалістів, новітню техніку та технологію, що підвищує репутацію даного підприємства серед споживачів. Кількість груп споживачів 9, проте у майбутньому спостерігається їх збільшення до 10.
2. Постачальниками є підприємства, які вирощують тютюн.
3. Конкурентами У ПТ «Львівська тютюнова фабрика» є 12 конкурентів, проте у майбутньому спостерігається їх збільшення до 14.
4. Державні органи влади розробляють, формулюють і затверджують засади функціону вання ПТ «Львівська тютюнова фабрика» в державі. Підприємство керується у своїй діяльності правовими актами, що розробляються та затверджуються місцевими та всеукраїнськими органами державної влади.
5. Інфраструктура цілком сприяє розвитку підприємства, оскільки ПТ «Львівська тютюнова фабрика» має вигідне географічне розташування.
6. Законодавчі акти визначають можливі види діяльності підприємства, вказують на обов’язки і права підприємства тощо. Проте постійні зміни у законодавстві, часто його суперечливість та неоднозначність у трактуванні значно ускладнюють функціонування підприємства.
7. Профспілки, партії та інші громадські організації. На даному підприємстві, як і на багатьох інших, профспілки укладають з керівництвом підприємства колективний договір, у якому обумовлюють усі питання, пов’язані з умовами, оплатою та організацією праці. Партії є частиною державних органів влади і, водночас, є творцями законодавчих актів, на основі яких функціонує ПТ «Львівська тютюнова фабрика».
8. Система економічних відносин. У державі має досить відчутний вплив, оскільки функціонування в умовах досконалої ринкової економіки сприяє розвитку ПТ «Львівська тютюнова фабрика».
9. Організації-сусіди Не впливають на діяльність тютюнової фабрики.
Продовження табл. 1
1
2
Фактори зовнішнього середовища непрямого впливу:
1. Міжнародні події. Мають значний вплив на організацію, оскільки вона активно співпрацює з імпортними постачальниками. До того ж розгортання воєнних чи революційних дій дуже сильно впливає на споживачів.
2. Міжнародне оточення. Чинить на значний вплив на ПТ «Львівська тютюнова фабрика» через споживачів, конкурентів та постачальників.
3. Науково-технічний прогрес. Має значний вплив, адже він дозволить виготовляти якіснішу тютюнову продукцію а це приноситиме підприємству більший прибуток. При цьому вплив відбувається через постачальників, конкурентів та інфраструктуру, а наявність застарілого обладнання вимагає його постійного оновлення.
4. Політичні обставини. В країні чинять значний вплив на підприємство, адже негативні обставини різко знижують попит на тютюнові вироби ПТ «Львівська тютюнова фабрика» . Вплив фактора на організацію відбувається через споживачів, конкурентів, державні органи влади та законодавчі акти.
5. Соціально-культурні обставини. Їх вплив, на жаль, є негативним через низькі доходи населення і відсутність високого рівня культури. Впливає через споживачів, конкурентів, державні органи влади, законодавство.
6. Рівень техніки та технології. Високий рівень техніки та технології на міжнародних ринках зумовлює необхідність оновлення обладнання в організації. Переважно вплив фактора на організацію відбувається через постачальників, конкурентів, інфраструктуру, законодавчі акти та є негативним, оскільки підприємство потребує оновлення власного майна.
7. Особливості міжнародних економічних відносин впливають на тютюнову фабрику негативно, оскільки вона здійснює імпортні закупівлі і активно співпрацює з закордонними постачальниками.
8. Стан економіки. Характеризує загальний рівень розвитку економіки України і бажання інших країн співпрацювати з підприємствами цієї держави, наявність конкурентів у даній галузі. Відсутність високоякісного обладнання і вітчизняних підприємств, незадовільний стан інфраструктури не дуже приваблює іноземних партнерів. Вплив цього фактора відбувається через конкурентів, споживачів, постачальників, інфраструктуру, систему економічних відносин у державі тощо.
Розділ 2. ФОРМУВАННЯ ФУНКЦІЙ МЕНЕДЖМЕНТУ НА ПІДПРИЄМСТВІ
2.1. Планування
Характеристику етапів стратегічного планування у ПТ «Львівська тютюнова фабрика» відображено на рис. 1.
Зворот-
ний
зв’язок
Рис. 1. Графічна модель стратегічного планування у ПТ «Львівська тютюнова фабрика»
Розглянемо детальніше зміст кожного із етапів моделі стратегічного планування у ПТ «Львівська тютюнова фабрика».
1. Інформаційне забезпечення стратегічного планування.
Передбачає збір та обробку відповідними підрозділами (бухгалтерією, віддл маркетирнгу та реклами) та відповідними особами (гол. бухгалтером, юрисконсультом, заступника директора з роботи з постачання та збуту) інформації про фінансово-господарський стан підприємства, конкурентоспроможність його послуг, новинки техніки, ринкові можливості, несприятливі впливи, зміни в законодавстві тощо.
Етап 2. Установлення місії та цілей організації.
Місія – задоволення потреб різних груп споживачів шляхом виробництва різноманітних тютюнових виробів.
Цілі:
Довгострокові(5-10 р.): відкриття фірмових магазинів з продажу сигарет по всій території України;
Середньострокові(1-5 р.): вдосконалення технології виробництва сигарет, покращення якості тютюнових виробів;
Короткострокові: набір висококваліфікованих працівників.
Етап 3. Вибір методів аналізу факторів внутрішнього та зовнішнього середовища.
У даному випадку доцільно використовувати метод статистичного та соціологічного дослідження і порівняння, економічного аналізу та метод експертних оцінок. При цьому для реалізації останнього методу (експертних оцінок) буде використана інформація, отримана шляхом застосування попередніх методів аналізу. Необхідно зазначити, що використання методу експертних оцінок як комплексного та узагальнюючого дозволить сформувати інформаційну картину щодо середовища функціонування підприємства, його шансів та можливостей, сильних та слабких позицій.
Етап 4. Оцінка та аналіз факторів зовнішнього середовища.
Передбачає оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища групою експертів, у яку входять працівники організації (директор, юрисконсульт, гол. Бухгалтер, заступники директора). Фактори оцінюються за шкалою [-5; 5], при цьому межі шкали відповідно відображають максимальний негативний та позитивний вплив на організацію, 0 демонструє, що фактор на організацію не впливає. Сума вагомостей усіх факторів становить 1, тобто рівень вагомості для кожного фактора визначається за допомогою коефіцієнтів. Зважений рівень впливу факторів розраховується як добуток впливу фактора у балах та рівня вагомості. Результати експертних оцінок впливу факторів зовнішнього середовища на організацію зведено у табл. 2.
Таблиця 2
Результати експертного оцінювання впливу факторів зовнішнього середовища на ПТ «Львівська тютюнова фабрика»
Фактори
Середня експертна оцінка впливу, бали
Середня вагомість факторів
Зважений рівень впливу, бали
Споживачі
+5
0.15
0.75
Постачальники
+4
0.1
0.4
Конкуренти
-4
0.18
-0.72
Державні органи влади
-2
0.05
-0.1
Інфраструктура
-3
0.1
-0.3
Законодавчі акти
-2
0.07
-0.14
Профспілки, партії та інші громадські організації
+3
0.04
0.12
Система економічних відносин у державі
+2
0.08
0.16
Організації-сусіди
0
0.04
0
Міжнародні події
+3
0.07
0.21
Міжнародне оточення
+1
0.03
0.03
Науково-технічний прогрес
-3
0.15
-0.45
Політичні обставини
-4
0.05
-0.2
Соціально-культурні обставини
-5
0.05
-0.25
Рівень техніки і технології
+3
0.06
0.18
Особливості міжнародних економічних відносин
-3
0.03
-0.09
Стан економіки
-2
0.05
-0.1
Отже, як видно з табл. 2, на діяльність організації найбільш позитивно впливають такі фактори зовнішнього середовища, як споживачі, постачальники, система економічних відносин у державі. При цьому необхідно зауважити, що більшість з аналізованих факторів (9 з 17) здійснюють негативний вплив на діяльність організації, а найбільш негативно діючими чинниками є конкуренти, науково-технічний прогрес, соціально-культурні обставини, законодавчі акти.
Етап 5. Оцінка та аналіз факторів внутрішнього середовища.
Проводиться цією ж групою експертів за шкалою [0; 5], при цьому 0 демонструє нерозвинутість, невираженість, відсутність чи катастрофічний стан фактора внутрішнього середовища, оцінка 5 демонструє високий рівень розвитку, вираженості відповідного фактора. Сума вагомостей усіх факторів становить 1, тобто рівень вагомості для кожного фактора визначається за допомогою коефіцієнтів. Зважений рівень впливу факторів розраховується як добуток впливу фактора у балах та рівня вагомості. Результати експертних оцінок впливу факторів внутрішнього середовища на організацію зведено у табл. 3.
Таблиця 3
Результати експертного оцінювання впливу факторів внутрішнього середовища на ПТ «Львівська тютюнова фабрика»
Фактори
Середня експертна оцінка впливу, бали
Середня вагомість факторів
Зважений рівень впливу, бали
Цілі
5
0,1
0,5
Структура
4
0,2
0,8
Завдання
4
0,06
0,24
Технологія
3
0,1
0,3
Працівники
1
0,2
0,2
Ресурси
2
0,35
0,7
Отже, як видно з табл. 3, найбільш розвинутими факторами внутрішнього середовища є структура і ресурсозабезпеченість, трохи менший вплив мають цілі, але найгірше на діяльність підприємства впливають працівники, адже існує серйозна проблема – висока плинність кадрів.
Етап 6. Прогнозування умов функціонування та результатів виробничо-господарської діяльності.
Для прогнозування переважно використовують якісні формальні методи, а саме: різних видів індивідуальних оцінок та метод "мізкова атака". Також використовуються неформальні методи прогнозування на основі вербальної та друкованої інформації. На базі узагальнення отриманої інформації вище переліченими шляхами прогнозується, що найбільш негативний вплив на діяльність організації будуть здійснювати конкуренти та державні органи влади шляхом регулювання різноманітних тарифних ставок, незважаючи на це, умови для досягнення встановлених цілей будуть досить сприятливими.
Етап 7. Виконання розрахунків, обґрунтувань, проектних рішень.
Для підготовки проектно-кошторисної документації на даному підприємстві необхідно створити спеціальний комітет з працівників бухгалтерії, маркетингового відділу, заступника директора з роботи з постачальниками та збуту.
Етап 8. Формування варіантів стратегій (стратегічних альтернатив).
Можливими варіантами стратегії є: функціональна, інтенсивного розвитку, регіоналізації.
Етап 9. Вибір стратегії на засадах формування управлінського рішення.
Функціональна стратегія забезпечить кращу структурованість системи менеджменту і визначеність завдань, але вона не відповідає місії та цілям організації.
Стратегія регіоналізації не повністю враховуватиме потреби споживачів щодо відпочинку різних груп споживачів, отже вона не зовсім відповідає місії та цілям організації, хоча зможе забезпечити її ефективну роботу.
Стратегія інтенсивного розвитку враховуватиме усі шляхи інтенсифікації праці, тому найбільше з усіх можливих стратегій відповідає його місії та цілям; крім того вона враховує вплив факторів внутрішнього та зовнішнього середовища, забезпечує наявність порівняно стійких конкурентних переваг та ефективну роботу підприємства.
Етап 10. Оцінка стратегії на предмет відповідності установленим критеріям.
Стратегія інтенсивного розвитку найбільше відповідає місії та цілям взуттєвої фабрики, оскільки вона планує відкрити фірмові магазини, а також удосконалити технологію виготовлення виробів. Вона також враховує вплив зовнішнього та внутрішнього середовища, забезпечить ефективну роботу і створить стійкі конкурентні переваги.
Логічним продовженням стратегічного планування в ПТ «Львівська тютюнова фабрика» є тактичне планування, тобто планування реалізації стратегії, яке включає поточне та оперативне планування. Схематична модель поточного планування в ПТ «Львівська тютюнова фабрика» наведена на рис. 2.
Зворо-
тний
зв’язок
Рис. 2. Графічна модель оперативного планування в ПТ «Львівська тютюнова фабрика»
Розглянемо детальніше зміст кожного з етапів поточного планування.
Етап 1. Інформаційне забезпечення поточного планування.
Для реалізації поточного планування виникає необхідність в інформації про ринкові можливості підприємства, його конкурентоспроможність, фінансово-господарський стан підприємства, яка отримується з внутрішніх та зовнішніх джерел і обробляється відповідними підрозділами (бухгалтерією, маркетинговим відділом) та відповідними особами (гол. бухгалтером, юрисконсультом, заступниками директора).
Етап 2. Оцінка та аналіз сильних і слабких позицій організації.
Сильні позиції: ПТ «Львівська тютюнова фабрика» має позитивний імідж серед клієнтів. Підприємство намагається володіти найповнішою і достовірною інформацією про новітні досягнення НТП, стан підприємства на ринку. Наявність конкурентних переваг, які полягають у розвиненій системі менеджменту в організації, гнучкій організаційній структурі управління; у використанні сучасної системи інформаційного забезпечення.
Слабкі позиції: на даному підприємстві спостерігаються крадіжки через працівників тютюнових виробів, поступають часті скарги покупців на якість продукції, через недостатню кількість працівників часто не виконується виробничий план у встановлений термін.
Етап 3. Вибір та формування планових параметрів (системи економічних, технологічних, соціальних та ін. показників) на засадах стратегії.
Економічні показники: зростання прибутку на 10%, зменшення собівартості послуг на 13%.
Технологічні показники: збільшення витрат на інновації на 15%, оновлення 20% технічного обладнання.
Соціальні показники: збільшення середньої заробітної плати на 27,7%, збільшення витрат на соціальне забезпечення на 5%.
Етап 4. Підбір на альтернативних засадах заходів щодо досягнення планових параметрів.
Досягнення визначених показників потенційно можливо досягнути на засадах реалізації переліку альтернативних заходів, оптимальними з яких обрано: залучення інвестицій для реалізації проектів; набір працівників у виробничі цехи; зміна постачальника сировини; удосконалення технології виготовлення сигарет.
Етап 5. Бюджетне планування.
Основними бюджетами є бюджети доходів і витрат, надходжень і видатків, активів і пасивів.
Етап 6. Вибір адміністративних важелів (політики, процедур, правил тощо).
Політика – виробництво тютюнових виробів;
Процедурами є, наприклад, зміст інструкцій з використання обладнання;
Правилом є порядок підписання документів, правила поведінки у надзвичайних ситуаціях.
Етап 7. Формування поточного плану.
Поточний план передбачає узагальнення розроблених на попередніх етапах показників заходів та бюджету, тобто він включає:
перелік планових ключових показників, яких прагне досягнути ПТ «Львівська тютюнова фабрика» в межах реалізації обраної стратегії діяльності, які повинні відображати усі сфери діяльності підприємства;
перелік заходів, реалізація яких сприятиме досягненню визначених показників, економічні ефект і ефективність від впровадження планових заходів;
бюджет організації.
Етап 8. Деталізація поточного плану за центрами виконання (відповідальності).
Характеристика центрів відповідальності та участь у реалізації поточного плану розглянемо за допомогою табл. 4.
Таблиця 4
Види та характеристика центрів відповідальності
Види центрів відповідальності
Підрозділи організації, що належать до конкретних центрів відповідальності
Функціональна характеристика центрів відповідальності
Участь у реалізації заходів щодо досягнення планових показників на засадах бюджету
Центри вартості
Виробничі цехи
Підрозділ, що створює нову вартість. Він належить до моделі "вхід-вихід", оскільки можливо підрахувати усі затрати на його діяльність та отримати результати у натуральних та кількісних показниках.
Збільшення асортименту тютюнових виробів;
Центри видатків
Заступник директора з виробництва, заступник директора з маркетингу та реклами, заступник директора з постачання та збуту, планово-виробничий відділ, відділ постачання, відділ збуту, відділ маркетингу, відділ реклами.
Підрозділи, результати діяльності яких важко оцінити за звичайними критеріями. Методи обліку та аналізу не дозволяють установити за короткий термін залежність між розміром витрат на функціонування таких підрозділів та покращення загальних результатів.
Збільшення прибутку ПТ «Львівська тютюнова фабрика»;
Центри інвестицій
Директор, гол. бухгалтер, бухгалтерія.
Це керівники інституційного рівня та фінансово-економічні управлінські служби, які контролюють вартість та результати вкладених активів.
Залучення інвестицій для реалізації проектів;
Впровадження інтегрованих управлінських систем.
Як вказувалось вище, тактичне планування на підприємстві передбачає крім поточного ще й оперативне планування, яке спрямоване на формування вузьких, деталізованих, короткотермінових планів, що присвячені конкретним питанням діяльності підприємства та формуються у розвиток поточних планів. На підприємстві використовується широкий перелік оперативних планів у різних сферах. У сфері фінансового планування розробляються платіжний календар, касовий план тощо; у плануванні робочого часу – фонд робочого часу, графік робочого календаря тощо; у сфері надання розважальних послуг – графік роботи залів тощо.
2.2. Організування
Фактична (раціональна) організаційна структура управління ПТ «Львівська тютюнова фабрика» наведена на рис. 3. Характеристику працівників організації відповідно до фактичної та раціональної структур управління розкрито у табл. 5.
Рис. 3. Фактична (раціональна) органіграма управління ПТ «Львівська тютюнова фабрика»
Таблиця 5
Фактична (раціональна) чисельність і функції посадових осіб
ПТ «Львівська тютюнова фабрика»
Посади керівників
Чисельність осіб
Функції (види діяльності працівників)
Відповідальність і повноваження
Факт.
Рац.
1
2
3
4
5
Директор
1
1
Здійснює загальне керівництво підприємством, визначає стратегію, тактику та політику організації, контролює її фінансовий, економічний стан,.
Несе відповідальність перед власниками за результати роботи ПТ «Львівська тютюнова фабрика», використання майна та коштів організації, розвиток та ефективність діяльності.
Секретар-референт
1
1
Формує картотеку інформаційних карток про основних ділових партнерів підприємства, здійснює підготовку необхідну директору інформації, забезпечує листування підприємства.
Відповідає перед директором за інформаційне забезпечення його діяльності, листування підприємства з основними діловими партерами підприємства.
Юрисконсульт
1
1
Здійснює систематичний моніторинг законодавчих та нормативно-правових актів, на засадах яких функціонує організація, бере участь у проробці умов договорів, вивчає правові нюанси здійснення видів діяльності, їх оподаткування та оптимізацію податкових і митних платежів.
Відповідає перед директором за юридичну відповідність документації організації, консультування з різних правових питань, вчасне повідомлення про зміни у законодавчих та нормативно-правових актах.
Заступник директора з виробництва
1
1
Займається безпосередньо організацією виробництва. Слідкує за наявністю належних умов праці та стану засобів виробництва.
Відповідає перед директором фірми
за виробництво, ефективне функці-
онування підпорядкованих йому
підрозділів.
Заступник директора з кадрових питань
1
1
В його розпорядженні знаходиться вся інформація про усіх працівників товариства, їх трудові книжки, та медичні картки, а також графіки роботи кожного працівника, облік надання відпусток
Відповідає перед директором організації за кваліфікованість та працездатність усіх працівників
Заступник директора з маркетингу та реклами
1
1
Управляє процесами маркетингових досліджень ринку тютюнових виробів, керує розробкою рекламної кампанії.
Відповідає перед директором за своєчасну розробку та актуальність рекламної кампанії, надає інформацію про ситуацію на ринку
Головний бухгалтер
1
1
У його підпорядкуванні функції бухгалтерського обліку, економічного аналізу стану підприємства, формування податкової та статистичної звітності. Керує процесами планування економічної та фінансово-кредитної діяльності, оплати праці.
Відповідає перед директором за ведення бухгалтерського, управ-
лінського та статистичного обліку,контролювання фінансивих результатів діяльності організації.
Заступник директора з загальних питань
-
1
Займається вирішенням питань, які виникають у діяльності тютюнової фабрики, проте не входять в обов’язки інших заступників.
Відповідає перед директором за правильність виконання обов’язків.
Заступник директора з постачання та збуту
1
1
Здійснює керівництво відділами постачання та збуту.
Відповідає перед директором за ефективну роботу працівників відділу постачання та збуту.
Продовження табл. 5
1
2
3
4
5
Заступник директора з технічних питань
1
1
Здійснює контроль за технічними засобами, які використовуються у виробництві та забезпечує їх ремонт.
Відповідає перед директором за стан техніки.
Заступник директора з якості
1
1
Здійснює контроль за якістю виготовленого тютюнової продукції.
Відповідає перед директором підприємства за правильність виконання обов’язків.
Начальники відділів
6
8
Здійснюють керівництво працівниками відділів.
Відповідають перед керівниками та їх заступниками.
Працівники відділу кадрів
10
10
Займаються звільненням, перекваліфікацією та наймом працівників на роботу.
Відповідає перед керівництвом за звільнення непотрібних працівників та за найманням висококваліфікованої робочої сили.
Працівники відділу ЗЕД
-
20
Займаються плануванням ЗЕД на майбутні періоди діяльності п-ва, розробляють різні міжнародні програми, перспективи виходу на іноземні ринки.
Відповідають перед заступником за якість та своєчасність результатів своєї роботи.
Маркетологи
20
20
Проведення маркетингових досліджень, вивчення конкурентоспроможності продукції, проведення рекламної діяльності, постачання та збут.
Відповідає за свою діяльність перед директором і заступником з маркетингу та реклами.
Рекламні агенти
30
30
Розробляють рекламну кампанію та займаються вигідним розміщенням рекламних блоків.
Відповідають перед заступником директора з маркетингу та реклами за своєчасну та якісну розробку рекламної кампанії.
Постачальники
20
20
Забезпечують постачання необхідних матеріальних та сировинних ресурсів для діяльності підприємства та організовують співпрацю з вітчизняними та закордонними постачальниками
Відповідають перед заступником директора з постачання та збуту за установлення вигідних взаємовідносин з вітчизняними та закордонними постачальниками, безперебійне постачання необхідної сировини та матеріалів для забезпечення роботи підприємства.
Спеціалісти зі збуту
50
50
Забезпечують збут виготовлених тютюнових виробів та організовують співпрацю з вітчизняними та закордонними постачальниками.
Відповідають перед заступником директора з постачання та збуту за установлення вигідних взаємовідносин з вітчизняними та закордонними покупцями.
Технологи
30
30
Займаються перевіркою технології виготовлення сигарет, розробляють нові технології.
Відповідає перед директором, заступниками за стан технології виготовлення сигарет.
Спеціалісти з технічних питань
20
20
Здійснюють контроль за справністю всієї техніки.
Відповідають перед директором та заступником з технічних питань.
Бухгалтер
20
20
Їх функціями є нарахування та видача заробітної плати, ведення бухгалтерського, статистичного і управлінського обліку, формування податкової та статистичної звітності
Відповідають перед зголовним бухгалтеромза правильність та оперативність ведення обліку на підприємстві, формування фінансової та статистичної звітності, її відповідність первинній документації
Спеціалісти з якості сировини та готової продукції
-
15
Займаються безпосереднім контролем якості сигарет та вхідної сировини для його виробництва.
Несе відповідальність за якість виготовленого сигарет та за всі можливі наслідки перед директором та заступником з якості.
Працівники планово-виробничого відділу
50
50
Розробка поточних планів організації виготовлення сигарет з урахуванням потреб споживачів та їх побажань.
Відповідають перед директором та заступником з виробництва за ефективність розроблених планів.
Продовження табл. 5
1
2
3
4
5
Робітники
цехів
125
147
Здійснюють безпосереднє виготовлення тютюнових виробів.
Несуть відповідальність перед усіма керівниками підприємства за виконану роботу по виробництву тютюнової продукції.
Працівники складів
20
20
Зберігають на складі необхідні запчастини.
Несе відповідальність за сировину та готову продукцію підприємства перед начальником складу.
Прибиральниця
10
10
Стежать за порядком на підприємстві
Відповідають перед директором за правомірне виконання своєї роботи
Охоронці
6
6
Здійснюють вологе прибирання приміщень ПТ «Львівська тютюнова фабрика».
Відповідають перед усіма працівниками підприємства за порядок у приміщеннях.
Всього
426
487
-
-
* сірим заповнено комірки, які демонструють зміни, пов’язані із раціоналізацією організаційної структури управління (виникнення посад, нових функцій тощо).
2.3. Мотивування
Коротку характеристику змістових та прецесійних теорій мотивування й обґрунтування можливості їх застосування у ПТ «Львівська тютюнова фабрика» наведено у табл. 6.
Таблиця 6
Застосування теорій мотивування у ПТ «Львівська тютюнова ...