ВСТУП
«Аудит» - одна з основних дисциплін циклу професійної і практичної підготовки фахівців з обліку і аудиту освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр».
Зміст дисципліни дозволяє підвищити рівень фахової підготовки студентів з питань організації та методології аудиту господарської діяльності економічних суб'єктів. Проблеми аудиту розглядаються з позицій ринкових економічних відносин.
Курсова робота є кваліфікаційною роботою студента, яка завершує вивчення дисципліни «Аудит». Виконання курсової роботи передбачає оволодіння теоретичними положеннями дисципліни «Аудит», ознайомлення з літературними джерелами, нормативними актами та практикою роботи підприємства (організації).
Основні етапи виконання курсової роботи:
Вибір теми курсової роботи.
Дослідження нормативно-правової бази аудиту та вивчення літератури з обраної проблеми.
Збирання та аналітична обробка практичного матеріалу.
Аналіз матеріалів, обґрунтування висновків та пропозицій.
Написання та оформлення курсової роботи.
Представлення роботи на кафедру та її захист.
Дати представлення курсової роботи та її захисту встановлюються кафедрою обліку і аудиту.
Кожному студенту кафедра призначає керівника курсової роботи з числа викладачів кафедри або спеціалістів-практиків.
1. МЕТА І ЗАВДАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ
Метою курсової роботи є розширення та поглиблення теоретичних і практичних знань з аудиту в процесі виконання самостійного дослідження відповідно до обраної теми.
Завдання курсової роботи полягають у застосуванні здобутих студентом теоретичних знань для набуття професійних навичок з аудиту фінансової звітності та діяльності підприємств (організацій) в умовах ринкових відносин.
2. ВИБІР ТЕМИ КУРСОВОЇ РОБОТИ
Тема курсової роботи обирається студентом самостійно, виходячи з орієнтовної тематики, розробленої кафедрою або запропонованої підприємством (організацією), на матеріалах якого виконується робота. При виборі теми курсової роботи викладачі кафедри надають студенту консультативну допомогу.
Темою курсової роботи можуть бути:
тема, рекомендована та затверджена кафедрою;
проблема, яку досліджує студент у науковому гуртку;
наукова доповідь, яка одержала високу оцінку на науковій конференції;
тема, запропонована підприємством (організацією), або особисто обрана студентом, за умови, що вона узгоджена з науковим керівником і затверджена на засіданні кафедри.
Орієнтовна тематика курсових робіт (дод. А) щорічно переглядається і затверджується кафедрою.
Для затвердження теми студент повинен подати на ім'я завідувача кафедри заяву, у якій вказати назву теми та об'єкт дослідження.
Теми і наукові керівники курсових робіт затверджуються рішенням кафедри.
Курсові роботи, виконані студентами на теми, які не затверджені кафедрою, не розглядаються.
3. ВИМОГИ ДО ОБ'ЄКТІВ, НА МАТЕРІАЛАХ ЯКИХ ВИКОНУЮТЬСЯ КУРСОВІ РОБОТИ
Об'єкт, на матеріалах якого буде виконуватися курсова робота, студент обирає самостійно, погоджує його зі своїм керівником та затверджує у завідувача кафедри.
Об'єктами, на матеріалах яких виконується курсова робота, можуть бути підприємства та організації галузей національної економіки різних форм власності.
Термін діяльності підприємства (організації), обраного як об'єкт курсового дослідження, повинен складати не менше трьох років.
Вибір теми курсової роботи здійснюють після ознайомлення зі звітністю підприємства та виявленням особливостей його фінансово-господарської діяльності. Із запропонованих тем слід обрати таку, яка є найбільш актуальною для конкретного підприємства
4. МЕТОДИКА ВИКОНАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ
Виконання курсової роботи розпочинається з самостійного опрацювання спеціальних літературних джерел, до яких належать законодавчі акти, нормативно-довідкові матеріали, монографії, підручники, навчальні посібники та періодичні видання.
Курсова робота повинна бути виконана на основі використання новітньої літератури, що обумовлює необхідність вивчення підручників, навчальних посібників, монографій, а також статей у наукових журналах та пресі (“Бухгалтерський облік і аудит”, “Аудитор України”, “Вісник бухгалтера і аудитора України”, “Дебет-Кредит”, “Баланс”, “Все про бухгалтерський облік” та інші). Складений перелік літератури рекомендується узгодити з керівником курсової роботи. У ході дослідження його слід постійно оновлювати. Обов'язково слід визначити нормативні документи, які стосуються обраної теми.
На основі аналізу літературних джерел обґрунтовується актуальність обраної теми, окреслюється проблема та визначається коло питань, на вирішення яких спрямовується курсова робота.
Наступним етапом дослідження є розроблення і узгодження з керівником плану курсової роботи. Орієнтовний план курсової роботи надано у дод. Б.
Відповідно до плану розробляється структура і зміст курсової роботи.
Важливим етапом виконання курсової роботи є розробка плану. План курсової роботи повинен повністю відповідати темі, розкривати її особливості, бути логічним і методично правильним. У плані традиційно передбачається вступ, основна частина, висновки, список використаної літератури і додатки. План курсової роботи студенти розробляють самостійно, після чого представляють його керівнику для коригування і затвердження.
У вступі розкривається:
- обґрунтування актуальності обраної теми;
- ступінь висвітлення теми у спеціалізованій літературі;
- мета та завдання курсової роботи, які необхідно вирішити для досягнення поставленої мети ;
- підстави та вихідні дані для розробки теми;
- методика дослідження;
- коротка характеристика основних структурних частин курсової роботи.
- методика дослідження;
- коротка характеристика основних структурних частин курсової роботи.
Обсяг вступу - приблизно 2 сторінки.
Поставлені у вступі завдання послідовно вирішують у підрозділах основної частини курсової роботи. В основній частині викладають зміст передбачених планом питань. Кожне питання курсової роботи необхідно описувати відповідно до плану і доцільно завершувати короткими висновками.
У першому розділі курсової роботи слід навести знання з розуміння операцій і подій, які підлягають дослідженню у курсовій роботі. Ці знання включають:
- розуміння економічного змісту операцій і подій;
- особливості бізнесу замовника, що впливають на операції і події;
- збір загальної інформації за операціями, які досліджуються (наприклад, основні замовники й контракти, умови розрахунків, цінова політика, портфель замовлень, виробничі процеси, основні фінансові показники й статистичні дані щодо предмета дослідження, важливі постачальники товарів і послуг, склад і структура запасів, схема збуту продукції, несприятливі умови здійснення операцій, що досліджуються тощо).
Приклад таких даних за окремою темою наведений у дод. Д. Доречно скласти опис здійснення певних операцій, приклад якого наведено у дод .В.
На підставі отриманих знань формулюють конкретні завдання аудиту з перевірки певних операцій, виходячи із загальних тверджень фінансової звітності.
Завданням аудиту є отримання аудитором свідчень щодо:
1) наявності - актив чи пасив існує на конкретну дату;
2) прав і обов'язків - актив чи пасив належить (є зобов'язанням) підприємству(а) на певну дату;
3) факту події - факт того, що була здійснена операція - чи подія, пов'язана з підприємством у конкретний період;
4) повноти - не існує не відображених в обліку акт днів, пасивів, суттєвих операцій чи подій або інших нерозкритих позицій; операцій чи інша подія в повному обсязі відображена в обліку, а надходження й видатки відображені у відповідному періоді;
5) оцінки - оцінка активів і пасивів зроблена правильно і вони відображені а усіх суттєвих аспектах в обліку і звітності за оцінкою, передбаченою положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку;
6) подання і розкриття - позиція фінансової звітності розкрита, класифікована і описала за правилами, визначеними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку;
7) законності здійснених операцій.
Інформаційна база аудиту певних операцій передбачує нормативні документи та облікові. Нормативні документи за темою курсової роботи слід навести у Списку використаної літератури та робити на них посилання, розкриваючи питання плану.
Перелік первинних документів, регістрів аналітичного, синтетичного обліку, інших документів, які необхідні для аудиторської перевірки операцій наводяться за даними підприємства з посиланням на додатки до курсової роботи.
Наступним важливим кроком аудитора (студента при виконанні курсової роботи) є вивчення та оцінка системи внутрішнього контролю підприємства. Правильна оцінка системи внутрішнього контролю підприємства дасть можливість аудитору розробити план і програму аудиту, визначити кількість, види та обсяг аудиторських процедур.
В окремому розділі слід надати характеристику системи внутрішнього контролю об’єкта дослідження. Спочатку рекомендується навести структурну модель системи внутрішнього контролю (дод. Н), яка підлягає детальному вивченню на прикладі конкретного підприємства.
Необхідно оцінити наступні складові частини внутрішнього контролю: середовище контролю, система бухгалтерського обліку, процедури контролю. Оцінка наявності та ефективності виконання спеціальних"процедур контролю здійснюється про відношенню до об'єктів обраної теми.
Результати оцінки системи внутрішнього контролю необхідно оформити, використовуючи для цього спеціальні форми документування (див. дод.В, Л, М).
Крім зазначених вище дій слід оцінити величину властивого ризику та ризику контролю як на рівні фінансової звітності, так і на рівні залишків рахунків і класу операцій.
Приклади факторів ризику на рівні залишків рахунків і класів операцій:
- велика номенклатура запасів (товарів), кількість рахунків дебіторів та кредиторів;
- здійснення незвичайних і складних операцій, особливо наприкінці або ближче до кінця звітного періоду;
- чутливість активів до втрат або незаконного привласнення (напр.. грошові кошти):
- операції із спорідненими сторонами);
- рахунки, які потребували коригувань у попередньому періоді;
- значний вплив, людського фактору при обліку певних операцій (недбалість, неуважність, помилки в судженні й неправильне розуміння інструктивних документів, тощо).
Після вивчення і оцінки системи внутрішнього контролю визначають стратегію аудиту об’єктів, які досліджуються, яка представляється у третьому розділі курсової роботи “Методика аудиту……”. Якщо обрана стратегія низької оцінки ризику контролю, то далі переходять до тестування системи внутрішнього контролю об’єктів обраної теми. Необхідно розробити програми тестів контролю (програми тестів підтвердження) при складанні яких слід орієнтуватись на види внутрішнього контролю, які повинні здійснюватись по відношенню до окремих господарських операцій об'єктів дослідження та забезпечувати: санкціонування, повноту обліку господарських операцій, реальність облікової інформації ти її арифметичну точність, правильність відображення господарських операцій в системі рахунків.
При оцінці курсової роботи увага буде звертатись на повноту висвітлення питань порядку проведення аудиторської перевірки певних операцій ( відповідно до теми). Наприклад, виконуючи тему “Аудит основних засобів, нематеріальних активів та їх зносу (амортизації)”, слід розглянути порядок виконання процедур аудиту у розрізі:
- реальність облікової інформації про власні та орендовані основні засоби.
- правильність та повнота відображення з обліку операцій з надходження, ліквідації, реалізації, іншого руху основних засобів, ремонту основних засобів.
- правильність і арифметична точність визначення зносу (амортизації) основних засобів. Відповідність обліку зносу та амортизації чин йому законодавству.
- правильність, повнота відображення в обліку сум податку на додану вартість, сплачених за придбані та введеш в експлуатацію основні засоби.
- дотримання встановлених на підприємстві прав і обов'язків щодо операцій з основними засобами.
- правильність здійснення та відображення в обліку орендних операцій.
- реальність облікової інформації про наявність не матеріальних активів, достовірність їх оцінки.
- правильність і точність визначення накопиченої амортизації по нематеріальних активах.
- повнота і правильність відображення в обліку надходження, вибуття, накопиченої амортизації нематеріальних активів.
Поряд з теоретичним викладенням методики тестування системи внутрішнього контролю або виконання тестів підтвердження залишків на рахунках обліку студенти наводять результати практичного виконання процедур аудиту. Це дасть змогу керівнику курсової роботи оцінити рівень практичних навичок студентів, вміння виконувати на практиці різні прийоми аудиту для отримання аудиторських свідчень. Практичне виконання процедур аудиту студенти здійснюють в обсязі, який відповідає обраній стратегії аудиту. Результати практичного дослідження наводять у логічній послідовності поєднуючи з теоретичним викладенням методики аудиту. Результати виконання процедур аудиту доцільно оформити в робочих документах аудитора, приклади яких наведені у дод. Г, Д, Е, Ж, З, И. Опис виявлених недоліків в ході аудиту та шляхи їх вирішення описуються у четвертому розділі курсової роботи.
У висновках підводять підсумки проведеного в курсовій роботі дослідження. Висновки повинні бути узгоджені з поставленими у вступі завданнями, підпорядковані меті курсової роботи. До висновків слід відносити не лише теоретичні, але й практичні результати виконання курсової роботи, власні погляди на вирішення порушених проблем. Шляхи вдосконалення методики аудиту конкретних об’єктів можуть бути виділені в окремий підрозділ основної частини курсової роботи.
Загальний обсяг роботи (без додатків) повинен бути в межах 35 - 50 сторінок.
Після висновків подають додатки до курсової роботи. У їх складі повинні бути наступні документи: комплект річної фінансової звітності, первинні документи, регістри аналітичного та синтетичного обліку, організаційно-розпорядчі документи, наказ про облікову політику підприємства (або витяг з нього), робочий план рахунків підприємства, витяг із Статуту підприємства, аудиторський висновок (якщо на підприємстві проводилась аудиторська перевірка), акти інвентаризацій (перед складанням річної фінансової звітності), посадові інструкції бухгалтерів, витяг з Головної книги, інші документи обліку, а також схеми, таблиці, графіки, діаграми, які студент виносить у додатки на свій розсуд.
Заключним етапом виконання курсової роботи є її захист та одержання студентом оцінки. При оцінці виконаної роботи враховують:
- відповідність змісту курсової роботи завданням, ступінь і якість їх виконання, володіння і правильність застосування методів і прийомів аудиту;
- обґрунтованість зроблених висновків та пропозицій;
- якість оформлення курсової роботи;
- правильність та змістовність відповідей на питання під час захисту курсової роботи.
Виконання практичної частини курсової роботи потребує збирання та аналітичної обробки економічної інформації. На цьому етапі необхідно обмежити період дослідження певним часовим інтервалом; визначити параметри, за якими буде оцінюватись об'єкт дослідження; побудувати систему аналітичних показників та обґрунтувати алгоритми аналітичної обробки первинних даних; визначити методи збору аудиторських доказів, твердження та аудиторські процедури щодо їх підтвердження.
Первинна інформація збирається під час вивчення нормативних документів, облікової та статистичної звітності, поточних даних бухгалтерського або статистичного обліку тощо.
Дані студент збирає на підприємстві (організації, установі) самостійно. Тому важливо знати найменування показників, які потрібні для виконання курсової роботи, носії та джерела інформації у системі управління. Інформацію для аудиту можна одержати в облікових та фінансових службах, організаційних, виробничих та планово-економічних відділах, відділах кадрів тощо.
5. ОФОРМЛЕННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ
Курсова робота виконується українською мовою на одній стороні листа білого паперу формату А4 (210 x 297 мм).
Текст курсової роботи необхідно розташовувати, залишаючи береги таких розмірів: лівий - не менше 20 мм, правий - не менше 10 мм, верхній не менше 20 мм, нижній – не менше 20 мм. При оформленні курсової роботи машинописним способом або за допомогою комп'ютера текст друкують через 1,5 міжрядкових інтервали, шрифт 14.
Курсова робота складається 3 титульної сторінки, завдання, текстової частини, списку використаної літератури, додатків,
Зміст курсової роботи - це послідовний перелік заголовків всіх розділів, підрозділів, пунктів текстової частини, списку використаної літератури, назв і номерів додатків із зазначенням номера сторінки на якій вони розташовані.
Текст основної частини курсової роботи поділяють на розділи, підрозділи, пункти та підпункти. Усі розділи, підрозділи, пункти повинні мати змістовні назви. Заголовки структурних частин курсової роботи пишуть великими літерами, а заголовки підрозділів - маленькими літерами (крім першої великої) з абзацу. Крапку в кінці заголовка не ставлять. Якщо заголовок складається з двох або більше речень, їх розділяють крапкою. Відстань між заголовком та текстом повинна дорівнювати 1 - 2 інтервалам. Кожний розділ починати з нової сторінки. Потрібно уникати випадків, коли заголовок лишається на попередній сторінці, а текст, до якого він відноситься, починається з нової сторінки.
Нумерація сторінок тексту наскрізна: перша сторінка - титульна, друга - завдання на курсову роботу, третя - зміст і т. д. Номер сторінки проставляється арабськими цифрами у правому верхньому куті без крапки в кінці. Титульна сторінка і завдання не нумеруються.
Текст підпункту (пункту) повинен складалися з абзаців, у яких, як правило, висловлюється одна закінчена думка. Кожен абзац починається з нового рядка.
Ілюстрації і таблиці необхідно подавати в курсовій роботі безпосередньо після тексту, де вони згадуються вперше, або на наступній сторінці.
Ілюстрації і таблиці, які розміщені на окремих сторінках курсової роботи, включають до загальної нумерації сторінок.
Ілюстрації позначають словом “Рис.” і нумерують послідовно в межах розділу за виключенням ілюстрацій, поданих у додатках.
Номер ілюстрації повинен складатися з номера розділу і порядкового номера ілюстрації, наприклад: “Рис. 1.2” (другий рисунок першого розділу). Потім розташовується пояснюючий підпис (назва ілюстрації). Таблиці нумерують аналогічно. В правому верхньому куті над відповідним заголовком таблиці розміщують напис “Таблиця” із зазначенням її номера. Номер таблиці, повинен складатися з номера розділу і порядкового номера таблиці, між якими ставиться крапка, наприклад: “Таблиця 1.2” (друга таблиця першого розділу).
Таблицю розміщують після першого згадування про неї в тексті таким чином, щоб її можна було читати без повороту переплетеного блоку курсової роботи або з поворотам за годинниковою стрілкою.
Заголовки граф таблиці повинні починатися з великих літер, підзаголовки -з маленьких, якщо вони складають одне речення із заголовком, і з великих, якщо вони є самостійними. Графу з порядковими номерами рядків до таблиці включати потреба.
Примітки до тексту і таблиць, в яких вказують довідкові і пояснювальні дані, нумерують послідовно в межах одній сторінки. Якщо приміток на одному аркуші декілька, то після слова "Примітки" ставлять двокрапку. Наприклад:
Примітки:
1…..
2 ….
Якщо є одна примітка, то її не нумерують і після слова "Примітка" ставлять крапку.
Формули в курсовій роботі (якщо їх більше однієї) нумерують у межах розділу. Номер формули складається з номера розділу і порядкового номера формули в розділі, між якими ставлять крапку. Номери формул пишуть біля правого берега аркуша на рівні відповідної формули з круглих дужках, наприклад: (3.3) (третя формула третього розділу).
Пояснення значень символів і числових коефіцієнтів треба подавати безпосередньо під формулою в тій послідовності, в якій вони наведені у формулі. Значення кожного символу і числового коефіцієнта треба подавати з нового рядка. Перший рядок пояснення починають зі слова" де" без двокрапки.
Формули виділяються у тексті вільними, рядками. Вище і нижче кожної формули повинно бути не менше одного вільного рядка.
Посилання у тексті на джерела можуть наводитись у вигляді підрядкової примітки або вказаного порядкового номеру за списком використаної літератури, виділеного квадратними дужками.
Посилання на ілюстрації вказують порядковим номером ілюстрації, наприклад, "рис. 1.2.".
Посилання на формули вказують порядковим номером формули в дужках, наприклад "... у формулі (2.2) "
На всі таблиці курсової роботи повинні бути посилання в тексті, при цьому слово "таблиця" в тексті пишуть скорочено, наприклад:" ... в табл. 1.2."
У повторних посиланнях на таблиці та ілюстрації треба вказувати скорочено слово "дивись", наприклад: "див. табл. 1.3"
Список використаної літератури розташовується після висновків. Усі літературні джерела (закони, постанови, підручники, посібники, монографії, журнальні та газетні статті) слід розташовувати за алфавітом.
Додатки оформлюють на сторінках, наступних за списком літератури, розміщуючи їх у порядку посилань у тексті курсової роботи. Кожний додаток повинен починатися з нової сторінки та мати заголовок, записаний угорі малими літерами з першої великої симетрично відносно тексту сторінки. У правому куті записується слово "Додаток" і вказується номер арабськими цифрами.
Приклад списку використаної літератури
Основні нормативні документи
1. Стандарти аудиту та етики. -К.:ТОВ „Парітет-інформ", 2003. - 712с.
2. 3міни і доповнення до чинних Стандартів аудиту та етики Міжнародної федерації бухгалтерів. - К.:ТОВ „Парітет-інформ", 2003. - 242 с.
3. Закон України „ Про аудиторську діяльність" від 22.04.1993 р., № 3125 -Х -ІІ (із змінами)
Навчальні посібники та підручники
1. Білуха М.Т. Аудит. Ученик .- К.: "Знання", КОО, 2000.
2. Білуха М.Т.Курс аудиту: підручник. - К.: Вища школа: "Знання", КОО, 1999.
3. Зубілевич СЯ., Голов С.Ф. Основа аудиту. - К.: Ділова Україна, 1996
4. Давидов Г.М. Аудит: Навчальний посібник. - К.: "Знання", КОО, 2001. - 363 с.
5. Савченко В.Я. Аудит. Навчальний посібник. - К.: КНЕУ, 2002.- 322 с.
6. Шерсмет А.Д., Суйц В.П. Аудит: Учебник.- 2-е изд. - М.: ИНФРА, 2001
7. Труш В.Є., Калінська Т.А, Алексєєва Т.А., Дмитрієнко І. О. Організація і методика аудиту підприємницької діяльності. - Херсон, 2001-126 с.
8. Усач Б. Аудит. Навчальний посібник. - К.: "Знання", 2002.
Основна література
1. Адамс Р. Основи аудита. - М.:, Юнйти,1995. - 398 с.
2. Аудит: Практическое пособие / А.Кузьминский, Н. Кужельний, Е.Петрик, В.Савченко идр.;
под ред. Кузьминского. - К.: "Учетинформ", 1996. - 283 с.
3. Аудит Монтгомери/ Ф.Л. Дефлиз, Т.Р., Дженик В.М., 0., Рейлли, Б.Хирш; Пер. с англ. под ред. Я.В.Соколова.- М.: Аудит, Юнити,1997. - 542 с.
4. Рудницький В.С. Методологія і організація аудиту. Тернопіль: Економічна думка, 1998. – 190 с
5. Робертсон Дж. К. Аудит. - М.: КРМG и Контакт, 1993.- 496 с.
6. Рудницький В.С. Внутрішній аудит: методологія, організація (монографія). - Тернопіль: "Економічна думка", 2000.
Періодична література
1. Гайдай М., Чорна С. Методика операційної перевірки грошових активів торговельних підприємств // Бухгалтерський облік і аудит. - 2002.-№ 5,6.
2. Захаркіна І. Процедури аудиту окремих форм обману (шахрайства). Дії аудитора при виявленні фактів шахрайства // Бухгалтерський облік і аудит.-2002,-№ 11.
3. Козлов А. Робоча таблиця аудитора по оцінці внутрішнього контролю //Бухгалтерський облік і аудит. - 2002.-№ 11.
4. Ластовецький В. Засвідчення звітності акціонерних товариств і деякі питання якості аудиту // Бухгалтерський облік і аудит. - 2002.- №11.
5. Нетикша О. Операційний аудит: поняття, функції, практика здійснення на підприємствах // Бухгалтерський облік і аудит. - 2002. - №10
6. Нетикша О. Організація процесу внутрішнього аудиту // Бухгалтерський облік і аудит .-2002. - № 8,9.
7. Петрик О. Застосування методу прямого підтвердження в процесі аудиторської перевірки // Бухгалтерський облік і аудит.-2002. -№ 2.
8. Петренко С. Політика застосування критеріїв істотності відхилень: етапи та характеристика //Бухгалтерський облік і аудит. - 2002.- № 8.
9. Редько О. Особливості професійної незалежності аудиту в Україні // Бухгалтерський облік і аудит.-2002.-№ 5.
10. Шимін В. Порівняння національних і міжнародних методологічних та організаційних принципів аудиту // Бухгалтерський облік і аудит. - 2002. - № 2.
11. Бородін О. Нормативи аудиту: недоліки і шляхи вдосконалення // Бухгалтерський облік і аудит. - 1999. - № 10.
12. Дорош Н. Український норматив з планування аудиту // Бухгалтерський облік і аудит.-2000 - № 6.
13. Зубілевич С.Я. Вимоги до аудиту в умовах реформування обліку і звітності в Україні // Бухгалтерський облік і аудит. - 1999. - № 10.
14. Озеран В., Головацька С. Організаційно-методичні аспекти аудиту витрат і виконаних робіт відрядних будівельних організацій // Бухгалтерський облік і аудит. – 2000 № 12.
15. Петренко С. Методика, розрахунку суттєвості відхилень в процесі аудиту фінансової звітності // Бухгалтерський облік і аудит.-2001.- № 5.
16. Редько О, Аудит перед викликом третього тисячоліття // Бухгалтерський облік і аудит. - 2000.- № 11 .
6. ЗАХИСТ КУРСОВОЇ РОБОТИ
Закінчена курсова робота подається на кафедру для захисту та реєструється у спеціальному журналі у визначений кафедрою термін.
Зареєстрована робота рецензується керівником і разом з рецензією повертається на кафедру.
Позитивно оцінена курсова робота допускається до захисту.
У випадку незадовільної оцінки курсова робота до захисту не допускається та повертається студенту на доопрацювання. Студент повинен усунути показані у рецензії недоліки і повернути роботу для повторного рецензування. При цьому попередня рецензія обов'язково додається.
До захисту курсової роботи студент повинен підготувати коротку доповідь щодо мети, змісту і результатів дослідження, обґрунтувати висновки та пропозиції. Якщо в рецензії керівника містяться зауваження та вказуються недоліки виконаної роботи, необхідно дати відповіді на зауваження керівника та виправити недоліки.
Захист курсової роботи проводиться перед початком сесії комісією у складі не менш, ніж двох викладачів кафедри. За 10-15 хв студент повинен розкрити зміст проведеного дослідження та відповісти на запитання комісії.
Оцінка курсової роботи здійснюється з урахуванням повноти розкриття досліджуваної проблеми, обґрунтованості висновків і пропозицій, оформлення результатів дослідження, повноти та точності відповідей студента на запитання.
Оцінка курсової роботи вноситься до залікової книжки та реєструється на спеціальному бланку.
Студент, який одержав на захисті незадовільну оцінку, до заліку (іспиту) з аудиту не допускається.
Додаток А
Орієнтовна тематика курсових робіт з дисципліни «Аудит»
Аудит фінансових результатів діяльності підприємства
Аудит доходів підприємства
Аудит операційної діяльності підприємства в умовах застосування інформаційних технологій
Аудит фінансових результатів операційної діяльності підприємства в умовах застосування інформаційних технологій
Аудит руху та ефективності використання основних засобів підприємства
Аудит обліку кредитів і позик
Аудит грошових коштів та стану розрахунків бюджетної установи
Аудит безготівкових розрахунків
Аудит операцій з товарними запасами підприємства торгівлі в умовах комп'ютерних інформаційних систем
Аудит інвестиційної діяльності підприємства
Аудит зобов'язань підприємства в умовах комп'ютерних інформаційних систем
Аудит результатів основної діяльності підприємства
Аудит організації бухгалтерського обліку та облікової політики підприємства
Аудит необоротних активів підприємства
Аудит матеріальних оборотних активів підприємства
Аудит дебіторської заборгованості підприємства
Аудит власного капіталу підприємства та ефективності його використання
Аудит фінансового стану підприємства
Аудит оплати праці і розрахунків з персоналом
Аудит платоспроможності та ймовірного банкрутства підприємства
Аудит витрат виробництва та формування собівартості продукції підприємства
Аудит касових операцій підприємства
Аудит операцій з цінними паперами підприємства
Аудит реалізації товарів підприємства торгівлі
Аудит малоцінних та швидкозношуваних предметів
Аудит амортизації і зносу необоротних активів підприємства
Аудит оренди підприємства
Аудит прибутку і рентабельності підприємства
Аудит розрахунків з фондами соціального страхування підприємства
Аудит доходів, витрат та фінансових результатів господарської діяльності підприємства
Аудит витрат підприємства за економічними елементами та статтями калькуляції підприємства
Аудит нематеріальних активів підприємства
Аудит розрахунків з постачальниками
Аудит витрат торговельного підприємства
Аудит товарів на підприємствах оптової торгівлі
Аудит розрахунків підприємства з покупцями і замовниками
Аудит операцій на рахунку у банку
Аудит звітності бюджетних установ
Аудит експортно-імпортних операцій підприємства
Аудит витрат підприємства ресторанного господарства
Аудит виробничих запасів.
Аудит адміністративних витрат.
Аудит фінансових та інвестиційних витрат.
Особливості аудиторської перевірки страхових компаній.
Аудит зовнішньоекономічної діяльності підприємства.
Аудит інноваційної діяльності підприємства.
Аудит операцій з ремонту основних засобів.
Аудит операцій на рахунках в банку.
Аудит депозитних операцій комерційного банку.
Аудит кредитних операцій кредитної спілки.
Аудит операційної діяльності на сільськогосподарських підприємствах.
Аудит запасів сільськогосподарського підприємства.
Аудит операційної діяльності на сільськогосподарських підприємствах.
Особливості аудиторської перевірки фінансової звітності сільськогосподарських підприємств.
Аудит основних засобів будівельної компанії.
Аудит обліку капітальних інвестицій.
Аудит діяльності малого підприємства.
Аудит готової продукції та її реалізації.
Аудит податкового обліку.
Аудит витрат на збут.
Додаток Б
Тема: «Аудит дебіторської заборгованості підприємства (на прикладі
ПАТ «Хмельницька маслосирбаза)»
Вступ
Розділ І. Теоретичні основи аудиту дебіторської заборгованості
1.1. Поняття дебіторської заборгованості та її класифікація
1.2. Мета, завдання та інформаційна база аудиту заборгованості дебіторів
Розділ ІІ. Вивчення системи внутрішнього контролю підприємства
2.1. Характеристика системи внутрішнього контролю підприємства
2.2. Оцінка системи внутрішнього контролю ПАТ «Хмельницька маслосирбаза»
Розділ ІІІ. Проведення аудиту стану розрахунків з дебіторами
ПАТ «Хмельницька маслосирбаза»
3.1. Проведення аудиту дебіторської заборгованості
ПАТ «Хмельницька маслосирбаза»
3.2. Шляхи оптимізації дебіторської заборгованості
Розділ ІV. Удосконалення аудиту дебіторської заборгованості
ПАТ «Хмельницька маслосирбаза»
4.1. Проведення аудиту дебіторської заборгованості в умовах використання інформаційних технологій
Висновок
Список використаних джерел
Додатки
Тема: «Аудит адміністративних витрат (на прикладі ТОВ «Хмельницьктранс»)»
Вступ
Розділ І. Теоретичні основи аудиту адміністративних витрат
1.1. Поняття адміністративних витрат та їх структура
1.2. Завдання та інформаційна база аудиту адміністративних витрат
Розділ ІІ. Вивчення та оцінка системи внутрішнього контролю ТОВ “Хмельницьктранс”
2.1. Загальна характеристика системи внутрішнього контролю ТОВ “Хмельницьктранс”
2.2. Стан внутрішнього контролю за обліком адміністративних витрат
Розділ ІІІ. Аудит адміністративних витрат (на прикладі ТОВ “Хмельницьктранс”)
3.1. Методика аудиту адміністративних витрат
3.2. Узагальнення результатів аудиту адміністративних витрат
Розділ ІV. Удосконалення аудиту адміністративних витрат ТОВ “Хмельницьктранс”
4.1. Уточнення мети та завдання аудиту адміністративних витрат як передумова успішного проведення перевірки
4.2. Шляхи удосконалення аудиту адміністративних витрат
Висновок
Список використаних джерел
Додатки
Додаток В
Фрагмент опису системи обліку розрахунків з оплати праці ТОВ "Меркурій".
Щопонеділка вранці Шевцова О.М., яка здійснює облік відпрацьованого часу працівниками консультаційного відділу, узагальнює інформацію попереднього тижня у табелі. Після цього вона підписує табель у керівника відділу Шумського М.С. і передає його економісту відділу оплати праці Філіпчук Т.І.
Філіпчук Т.І. перевіряє розрахунки Шевцової О.М., вказує посадовий оклад кожного працівника згідно з затвердженим штатним розкладом і передає табель бухгалтеру Радкевич Г.І. Штатний розклад зберігається у Філіпчук Т.І.
Радкевич Г.І. нараховує оплату праці, розраховує суму утримань та. суму до видачі у розрахунковій відомості. Табелі знаходяться у Радкевич Г.І. на тимчасовому зберіганні у хронологічному порядку.
Перевіривши усі позиції відомості, Радкевич Г.І. на її підставі заносить інформацію про нараховану оплату і утримання до особистих карток працівників, які зберігаються у нього в алфавітному порядку та до реєстру синтетичного обліку по рахунку 661. Він також готує платіжну відомість, яка підписується у керівника підприємства Кирильчук Р.С і передається у касу касирові Поліщук Т.О. Реєстр синтетичного обліку і розрахункові відомості зберігаються у Радкевич Г.І.
.
Додаток Г
Приклад Звіту аудитора про стан внутрішнього контролю на підприємстві.
Аудиторською фірмою "Інформаудит" (ліцензія____від________) на підставі договору №___ від ____ здійснена оцінка стану внутрішнього контролю в ТзОВ "Ренесанс".
У ході вивчення і тестування системи внутрішнього контролю ТзОВ "Ренесанс" встановлено таке.
1. Загальні положення
ТзОВ "Ренесанс" є незалежним суб’єктом підприємництва, основним видом діяльності якого є оптова та роздрібна торгівля непродовольчимитоварами. Для підприємства характерна проста організаційна структура. Стратегічне і оперативне управління, а також функції контролю здійснює керівник підприємства.
Бухгалтерія підприємства представлена головним бухгалтером, бухгалтером і касиром, які виконують свої обов’язки згідно розроблених на підприємстві посадових інструкцій.
Посада внутрішнього аудитора на підприємстві відсутня.
2. Стан системи бухгалтерського обліку
Бухгалтерський облік на підприємстві ведеться за журнально-ордерною формою обліку, яка не в повній мірі адекватна обсягу і характеру діяльності підприємства.
На звітний період облікова політика визначена, але документально не оформлена. Протягом перевіряємого періоду змін в обліковій політиці порівняно зпопереднім періодом не відбулось. Робочий план рахунків відсутній.
3. Виконання контрольних процедур
У ході вивчення засобів внутрішнього контролю було встановлено наступне.
Па підприємстві відсутній належний розподіл обов'язків між обліковими працівниками, бухгалтер, який здійснює облік касових операцій, одночасно веде реєстри обліку підзвітних осіб, реалізації та банківських операцій.
Стан документального оформлення господарських операцій в цілому відповідає вимогам "Положення про документальне забезпечення записів убухгалтерському обліку", за винятком окремих порушень. Так, по розрахункам з підзвітними особами на авансових звітах відсутні підписи керівника, неправильновказана кореспонденція рахунків на авансовому звіті від _______.
У первинній касовій документації не заповнені усі передбачені реквізити / сума прописом на окремих видаткових ордерах не сказана/. Відсутній також підпис керівника підприємства на видаткових касових ордерах.
Відсутні акти інвентаризації коштів у касі, а також: документи результатів інвентаризації перед складанням річної бухгалтерської звітності.
4. Висновки і пропозиції
Система внутрішнього контролю ТзОВ "Ренесанс" знаходиться у задовільному стані. Виявлені недоліки в організації обліку і внутрішнього контролю сприяють виникненню помилок, які можуть мати суттєвий вплив на фінансову звітність.
З метою усунення недоліків системи внутрішнього контролю пропонується:
1) для здійснення бухгалтерського обліку у відповідності з існуючими нормативними документами необхідно обрати адекватну форму бухгалтерського обліку. Невелика кількість господарських операцій у звітному періоді підставою для застосування спрощеної форми бухгалтерського обліку;
2) дотримуватися встановленого порядку проведення інвентаризацій коштів у касі, а також у інших випадках, передбачених законодавством;
3) розробити робочий план рахунків підприємства на основі єдиного типового плану рахунків;
4) затвердити наказом по підприємству зміст облікової політики;
5) здійснити перерозподіл обов'язків і відповідальності облікових працівників по складанню» облікових реєстрів по касовим і банківським операціям реалізації, розрахункам з підзвітними особами;
6) керівнику підприємства необхідно у передбачених законодавством випадках санкціонувати здійснення господарських операцій.
Додаток Д
Клієнт Аудиторська фірма______
Період перевірки _________ Аудитор (асистент) ____
Номер (шифр документа)______
Перелік інформації, що належить до отримання
при перевірці дебіторської заборгованості
№
пор.
Перелік необхідних даних
Інформація по підприємству
Джерело інформації
1
Перелік видів або категорій продукції, яка реалізується в кредит; встановлення обороту по кожному виду
2
Кількість та адреси центрів (пунктів) по відвантаженню товарів
3
Характеристика клієнтів (придбання товарів з метою продажу, для власних потреб, оптом, вроздріб, на експорт та ін.)
4
Список основних покупців (у порядку зменшення обсягу придбаних товарів)
5
Обсяг реалізації та виставлених рахунків. Всього _____________________.
У тому числі:
- передоплата
- оплата готівкою або чеком
- продаж в кредит
- оформлення векселями
6
Торговельна та фінансова політика підприємства:
- спосіб реалізації товарів;
- система реклами;
- тарифна цінова політика;
- надання відстрочки платежів або знижок;
- визначення безнадійних та сумнівних боргів.
7
Елементи системи внутрішнього контролю за станом дебіторської заборгованості
Складено аудитором ____________
Додаток Ж
Замовник ___________ Аудиторська фірма _______
Період перевірки ______________ Аудитор (асистент) _______
Номер (шифр документа) _______
Результати перевірки на узгодженість показників фінансової звітності та даних синтетичного обліку _______________________
(назва підприємства)
Стаття звітності
Значення статті,
грн
Алгоритм визначення показника
Джерело інформації (головна книга, регістр обліку) /вказати назву і номер регістрів, які застосовуються на підприємстві/
Дані обліку,
грн
Відхилення
Звіт про фінансові результати
Дохід (виручка від реалізації продукції)
Оборот по кредиту рах. 701 + оборот по кредиту рах. 702 + оборот по кредиту рах. 703
ПДВ
Підсумковий оборот за проведенням Д-т 701 (702, 703) – К-т 641 (ПДВ)
…..
….
…..
….
…..
….