МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Національний університет «Львівська Політехніка»
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і
міжнародного підприємництва
з дисципліни
“ Основи менеджменту ”
на тему:
«Розробка системи менеджменту в
АТ Advice »
Львів – 2014
АНОТАЦІЯ
У курсовому проекті розроблено та раціоналізовано структуру управління y АТ «Advice». На цьому підприємстві розглядається загальна характеристика організації, сформовано функції менеджменту на підприємстві, а саме планування, організування, мотивування, контролювання та регулювання, використовуються методи менеджменту в організації, охарактеризовано їхню роль та застосування, проектуються комунікації на підприємстві, розробляється механізм прийняття управлінських рішень в організації, формується механізм управління групами працівників, розробляються пропозиції з удосконалення керівництва, визначено ефективність фактичної та раціональної систем менеджменту.
Всі основні положення менеджменту в курсовій роботі розглядаються з позиції управлінського процесу.
ANNOTATION
In the course project the structure of the direction on the АТ «Advice». At this company we consider: observing characteristics of organization the function of management on the company is formed, such as planning, organizing, motivating, controlling, revisining, using the methods of management, the role and application of them is characterized, projecting the communication on the organization, adopting the control decision, command the groups of the workers, organizing suggestion of perfecting of the administration, the efficiency of the actual and rational systems of management is determined.
All main paragraphs of the management we consider with the position control process.
Зміст
Вступ ........................................................................................................................... 4
Розділ 1. Загальна характеристика організації…………………................................. 5
Розділ 2. Формування функцій менеджменту на підприємстві………..................... 6
Планування………………………..……............................................................. 7
Організування………………………………..................................................... 9
Мотивування……………………………....……............................................... 11
Контролювання………………………....…….................................................... 12
Регулювання……………………....……............................................................. 13
Розділ 3. Використання методів менеджменту в організації………......................... 14
Розділ 4. Розроблення механізмів прийняття управлінських рішень в організації… 16
Розділ 5. Проектування комунікацій на підприємстві………………......................... 21
Розділ 6. Формування механізмів управління групами працівників в організації... 23
Розділ 7. Розробка пропозицій з удосконалення керівництва………........................ 26
Розділ 8. Оцінювання ефективності систем менеджменту……………………......... 27
Висновки……………………………………………………………………….…....... 28
Список використаної літератури……………………………………………..…...... 29
Вступ
Основним завдання даного курсового проекту є закріплення теоретичних знань в галузі менеджменту, а також оволодіння прикладним аспектами менеджерської підготовки, які дозволять у майбутньому успішно здійснювати управлінську діяльність. Основний напрямок курсового проектування – це розробка системи менеджменту у АТ «Advice». Тут описана форма підприємництва, форма власності, профіль, види діяльності; показана нормативна база функціонування фірми; описані фактори внутрішнього та зовнішнього середовища фірми. У курсовому проекті показані графічні моделі стратегічного планування та планування реалізації стратегії, описані функції посадових осіб підприємства, схематично зображена структура управління організацією; описані теорії мотивації, які застосовуються в організації, для всіх працівників розрахована заробітна плата; охарактеризовано процеси контролю та регулювання в організації; описані методи менеджменту, комунікації в організації, управлінські рішення, описано процес прийняття чотирьох раціональних управлінських рішень. Тут також описані формальні і неформальні групи працівників, охарактеризовані параметри керівництва, оцінені професійні якості керівників, описані процеси управління конфліктами, перемінами та стресами, а також організація праці менеджерів.
Метою курсового проекту є розроблення фактичної системи менеджменту і її раціоналізація в зв’язку зі зміною умов функціонування.
Розділ 1. Загальна характеристика організації.
Таблиця 1
Загальна характеристика організації АТ «Advice»
Зміст та особливості
Основні відмінності від інших
Форма власності
АТ - акціонерне товариство, статутний капітал якого не може бути меншим ніж 1250 мінімальних заробітних плат і який поділено на визначену кількість часток однакової но-мінальної вартості, корпоративні права за якими посвідчу-ються акціями. Акціонерні товариства створюються в формі публічних або приватних товариств.
Публічне акціонерне товариство може здійснювати публічне та приватне розміщення акцій. Приватне ж акціонерне товариство може здійснювати тільки приватне розміщення акцій
Профіль
Здійснення управлінського консультування
На відміну від інших організацій, компанія АТ «Advice» здійснює консультування будь-якого масштабу
Види діяльності
Консалтингові послуги АТ «Advice»:
Оцінка бізнесу
Оцінка капітальних витрат
Відбір кадрів
Планується надання консалтингових послуг у сфері Спеціалізованих послугах:
Юридичний консалтинг
Орієнтація на споживачів, більшість з яких мають середній достаток.
Форма власності
Колективна форма власності – це власність, яка виникає на підставі добровільного об’єднання майна громадян і юридичних осіб для створення кооперативів, акціонерних товариств, інших господарських об’єднань, передачі державних підприємств в оренду, викупу колективами працівників державного майна, перетворення державних підприємств в акціонерні та інші товариства, безоплатної передачі майна
держаного підприємства у власність трудового
колективу, державних субсидій, пожертвувань організацій і громадян, інших цивільно-правових угод. Право колективної власності здійснюють вищі органи управління власника(у даному випадку Збори Учасників).
Право колективної власності, на відмінну від приватної здійснюють вищі органи управління власника; також право колективної власності не може бути передане у спадщину.
На відміну від державної форми власності, суб’єктом якої є
Верховна Рада України або обласні, районні, міські, селищні, сільські Ради народних депутатів, суб’єктами права колективної власності є трудові колективи господарських товариств.
Внутрішнє середовище
1. Цілі:
Довгострокові(5-10р.): Відкриття філії у столиці .
Середньострокові(1-5р.): Купівля додаткового офісу.
Короткострокові:. Ремонт старого офісу.
Цілі є чітко визначенні, досяжні та конкретні, що позитивно впливає на діяльність організації.
2. Структура управління організацією - лінійно-функціональна, яка потребує незначного удосконалення для досягнення організаційних цілей – найм на роботу одного заступника, створення 1-ї управлінської служби.
3. Завдання - Накопичення прибутку для ремонту офісу на наступний місяць.
4. Технологія - Попредметна класифікація відповідно до консалтингових послуг
5. Працівники працівники різного віку, які мають вищу освіту за спеціальністю, за якою працюють на підприємстві (фактична чисельність працівників – 65 чоловік, раціональна – 70 чоловік).
6.Ресурси – забезпечене усіма видами ресурсів:
-трудові (робоча сила);
-матеріальні (Застосування комп'ютерів в аудиті й оцінці);
-фінансові (власні кошти);
-інформаційні (результати маркетингових досліджень);
-енергетичні (електроенегргія).
Зовнішнє середовище
Фактори зовнішнього середовища прямого впливу:
1. Постачальники: носять незначний вплив через комплектуючі до офісного обладнання. .
2. Законодавчі акти: регулюють правові та економічні відносини фірми з державою, зі споживачами, що є позитивним; негативним же є недосконалість чинного законодавства
3. Державні органи: забезпечують дію і виконання законодавчих актів, відновлюють порушені права, а отже, регулюють економічне і правове поле, в якому здійснює свою діяльність фірма, що є позитивним.
4. Система економічних відносин: зараз в Україні лише формується і є нестабільною, що має негативний вплив на ринок і формування цін, що негативно позначується на діяльності .
5. Споживачі: Споживачами фактична кількість груп споживачів – 7 , раціональна ж – 8 груп; їх потреби, платоспроможність відіграють дуже важливу роль у формуванні ціни на надані послуги. Низька платіжездатність негативно впливає на кількість споживачів
6. Конкуренти: на внутрішньому ринку їх не так багато (фактична кількість – 5, раціональна – 6), проте низька платіжездатність споживачів спонукає фірму до швидкої дії та зниження ціни на надані консалтингові послуги.
7. Профспілки: Укладають угоди з керівництвом підприємства колективний договір, у якому обумовлюються усі питання, пов’язані з умовами,оплатою та організацією праці.
Фактори зовнішнього середовища непрямого впливу:
1. Міжнародні події: стосуються фірми лише в тому випадку, коли вплинуть на саму державу (Україну) , а також на політику та економіку тих країн.
2. Міжнародне оточення: на успішне здійснення зовнішньоекономічної діяльності фірми великий вплив має економічна стабільність в державах, що мають спільні кордони з Україною.
3. Науково – технічний прогрес: носить незначний вплив .
4. Політичні обставини: нестабільна політична ситуація в державі впливає на стан економіки в країні.
5. Соціально-культурні обставини: позитивно впливає на діяльність фірми через споживачів , що потребують консалтингових послуг.
6. Особливості економічних відносин і стан економіки : мають вплив через споживача.
Законодавча база заснування та функціонування організації
Закон України від 02.10.1992 р. № 2657-ХІІ "Про iнформацiю"
Закон України “Про підприємництво” 07.02.97р.
8.Участь у ЗЕД
Згідно з Законом України „ Про зовнішньоекономічну діяльність” №960-12 відіб.04.91 р. зі змінами і доповненнями, АТ «Advice» є суб’єктом зовнішньоекономічної діяльності та може самостійно у визначених законодавством межах здійснювати ЗЕД.
Бере участьу зовнішньоекономічній діяльності шляхом надання консультацій іноземцям;
Власниками АТ «Advice» можуть бути іноземці.
Розділ 2. Формування функцій менеджменту
2.1. Планування
Етап 1. Інформаційне забезпечення стратегічного планування.
На даному етапі проводиться збір та обробка відповідними підрозділами інформації про фінансово-господарський стан підприємства, конкурентоспроможність його послуг, ринкові можливості, несприятливі впливи, зміни в законодавстві та нормативній базі функціонування підприємства тощо.
Етап 2. Становлення місії та цілей організації.
Місія — Здійснення управлінського консультування.
Цілі: Довгострокові(5-10р.): Відкриття філії у столиці. Середньострокові(1-5р.): Купівля додаткового офісу. Короткострокові : Ремонт старого офісу.
Етап 3. Вибір методів аналізу факторів внутрішнього і зовнішнього середовища.
Вибраний метод – експертні оцінки та системний аналіз. Цей метод дасть нам найдостовірніші дані про конкурентів, споживачів, організацію діяльності підприємства. Вибір методів аналізу факторів внутрішнього і зовнішнього середовища.
Етап 4.Оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища.
Передбачає оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища групою експертів, у яку входять працівники організації (голова правління,головний бухгалтер, основні та допоміжні робітники). Фактори оцінюються за шкалою [-5;5], при цьому межі шкали відповідно відображають максимально негативний та позитивний вплив факторів на організацію, 0 демонструє, що фактор на організацію впливає нейтрально. Сума вагомостей усіх факторів становить 1, тобто рівень вагомостей для кожного фактора визначається з допомогою коефіцієнтів. Зважений рівень впливу факторів розраховується як добуток впливу фактора у балах та рівня вагомості. Результати експертних оцінок впливу факторів зовнішнього середовища на організацію зведено у таблиці 2.
Таблиця 2
Результати експертного оцінювання впливу факторів зовнішнього середовища на АТ «ADVICE»
Фактори
Середні експертні оцінки впливу, бали
Середні вагомості факторів
Зважені рівні впливу, бали
Споживачі
+3
0,2
0,6
Постачальники
+3
0,03
0,09
Конкуренти
-4
0,2
-0,8
Державні органи влади
+3
0,02
0,06
Інфраструктура
+1
0,03
0,03
Законодавчі акти
-2
0,02
-0,04
Профспілки, партії та інші громадські організації
+2
0,02
0,04
Системі економічних відносин у державі
-2
0,03
-0,06
Організації - cусіди
0
0,00
0
Міжнародні події
+1
0,05
0,05
Міжнародне оточення
+1
0,1
0,1
Науково - технічний прогрес
+1
0,05
0,05
Політичні обставини
+2
0,05
0,1
Соціально - культурні обставини
+3
0,05
0,15
Рівень техніки та технології
+1
0,01
0,01
Особливості міжнародних економічних відносин
+1
0,02
0,02
Стан економіки
+1
0,03
0,03
Етап 5. Оцінювання та аналіз факторів внутрішнього середовища.
Проводиться цією ж групою експертів за шкалою [0; 5], при цьому 0 демонструє нерозвиненість, відсутність чи катастрофічний стан фактора внутрішнього середовища, оцінка 5 демонструє високий рівень розвитку, враженості відповідного фактора. Результати експертних оцінок впливу факторів внутрішнього середовища на організацію зведено у табл. 3.
Таблиця 3
Результати експертного оцінювання впливу факторів внутрішнього середовища на АТ «ADVICE»
Фактории
Середні експертна оцінка впливу, бали
Середня вагомість факторів
Зважений рівень впливу, бали
Цілі
3
0,2
0,6
Структура
3
0,14
0,42
Завдання
3
0,06
0,18
Технології
1
0,1
0,1
Працівники
4
0,4
1,6
Ресурси
1
0,1
0,1
Отже, як видно з табл. 3, найбільш розвиненим фактором внутрішнього середовища є працівники.
Етап 6. Прогнозування умов функціонування та результатів виробничо-господарської діяльності.
Для прогнозування переважно використовуються якісні формальні методи, а саме: різних видів індивідуальних оцінок, та метод опитування клієнтів (споживачів) . Також використовуються неформальні методи прогнозування на основі словесної та письмової інформації. На базі узагальнення отриманої інформації вище переліченими шляхами прогнозується, що найбільш негативний вплив на діяльність організації будуть здійснювати політичні та соціально-культурні обставини, незважаючи на це, умови для досягнення встановлених цілей будуть досить сприятливими.
Етап 7. Виконання розрахунків, обґрунтувань, проектних рішень.
Виконаннями розрахунків, обґрунтувань та проектних рішень буде займатися бухгалтерія.
Етап 8. Формування варіантів стратегій.
Серед переліку стратегій: Обмежений ріст. Цю стратегію застосовує більшість організацій в сформованих галузях із стабільною технологією. Зростання. Ця стратегія найчастіше застосовується в динамічно розвиваються галузях. Скорочення. Для неї характерне встановлення цілей нижче рівня, досягнутого в минулому. До стратегії скорочення вдаються тоді,коли показники діяльності організації здобувають стійку тенденцію до погіршення і ніякі заходи не змінюють цієї тенденції. Комбінована стратегія. Ця стратегія являє собою будь-яке поєднання розглянутих стратегій - обмеженого росту, росту і скорочення.
Етап 9. Вибір стратегії на засадах формування управлінського рішення.
Стратегія зростання повністю відповідає встановленій місії та цілям організації, враховує рівень факторів внутрішнього та зовнішнього середовища, але не зможе забезпечити ефективної роботи і стійких конкурентних переваг.
Стратегія організаційних перетворень забезпечить ефективну роботу організації, враховує вплив факторів внутрішнього та зовнішнього середовища, але не забезпечить підприємству стійких конкурентних переваг і неповністю відповідає місії й цілям
Стратегія диверсифікації – стратегія, що передбачає збільшення видів побутової техніки, що обслуговується на підприємстві. Вона враховує можливу діяльність підприємства у різних галузях; відповідає місії та цілям організації, враховує вплив факторів внутрішнього та зовнішнього середовища, забезпечує ефективну роботу і стійкі конкурентні переваги.
Етап 10. Оцінювання стратегії на предмет відповідності установленим критеріям.
Стратегія диверсифікації найбільше відповідає місії та цілям організації, оскільки передбачає розширення видів діяльності. Вона також враховує вплив внутрішнього і зовнішнього середовища, забезпечить ефективну роботу і створить стійкі конкурентні переваги.
Рис.2 Модель поточного планування в АТ «ADVICE»
Етап 1. Інформаційне забезпечення поточного планування
Виникає необхідність в інформації про диверсифікаційні та ринкові можливості підприємства , його конкурентоспроможність, місце фінансування тощо.
Передбачає збір та обробку бухгалтерією та головним бухгалтером інформації про фінансово-господарських стан підприємства, ринкові можливості , тощо.
Етап 2. Оцінювання та аналіз сильних і слабких сторін організації.
Сильні позиції: АТ «ADVICE» характеризується високою кваліфікацією працівників.
Слабкі позиції: Відсутність перспектив для розвитку.
Етап 3.Вибір та формування планових параметрів.
Економічні показники: досягли зростання доходів, що дозволило збільшити середню ЗП на 1240 грн.
Технологічні показники: Витрати ремонт офісу зросли на 21%
Соціальні показники: збільшення витрат на соціальний розвиток (відпочинок, відпустки, оздоровчі та розважальні заходи) на 18%.
Етап 4. Підбір на альтернативних засадах заходів щодо досягнення планових параметрів
Обмежений ріст. При виборі даної альтернативи організація буде розвиватись, хоча й повільно. При цьому перед організацією будуть поставлені досяжні цілі. Ріст. Ця стратегічна альтернатива була б найбільш прийнятною для підприємства. Скорочення. Цю стратегію найлегше реалізувати, але вона не відповідає місії організації. Поєднання попередніх варіантів. Скорочуються менш рентабельні напрямки діяльності підприємства, а вивільнені кошти вкласти у розвиток більш прибуткових та конкурентних напрямків.
Етап 5. Формування бюджету (бюджетування)
Бюджет доходів – дохід організації зріс на 47,7%
Бюджет видатків – через інфляцію, видатки збільшились на 6%
Етап 6. Вибір адміністративних важелів
Політика: Консультація населення;
Процедура: Вміння працівників провести консультацію ;
Правило: Правила поводження із клієнтами.
Етап 7. Формування поточного плану
Поточний план включає перелік планових показників, яких прагне досягнути організація в межах реалізації обраної стратегії, перелік заходів, реалізація яких сприятиме досягненню визначених показників (пошук та набір кваліфікованих кадрів, підвищення рівня обслуговування, підвищення контролю над працівниками), бюджет організації.
2.2 Організування. Фактична-раціональна організаційна структура управління АТ «ADVICE» наведена на рисунку 3,. Характеристику працівників підприємства відповідно до фактичної та раціональної структур управління подано у таблиці 5.
рис. 3. Фактична-раціональна органіграма управління на АТ «ADVICE»
Таблиця 4
Фактична (раціональна) чисельність і функції посадових осіб в АТ «Advice»
Посади
працівників
Чисельність
Функції (види діяльності працівників)
Відповідальність і повноваження
Фактична
Раціональна
65
70
Директор
1
1
Визначає стратегію, тактику та політику організації, координує та скеровує діяльність працівників, і контролює діяльність працівників, і приймає важливі рішення.
Несе відповідальність перед використанням майна і коштів організації, розвиток і ефективність діяльності.
Заступник з загальних питань
1
1
Здійснює загальне керівництво з основних видів діяльності підприємства
Відповідає перед директором за виконання основних видів діяльності
Заступник з економічних питань
1
1
Керує процесами встановлення форми оплати праці, матеріального та морального стимулювання працівників, економічної діяльності підприємства, контролює усі фінансові надходження та видатки.
Відповідає перед директором за виконання планів щодо економічної діяльності, ефективне стимулювання працівників.
Головний бухгалтер
1
1
Організовує процес виконання науково-дослідних робіт, розпоряджається матеріальними ресурсами товариства, віддає накази, контролює ефективність виконання поставлених завдань.
Відповідає перед директором за організацію виробничо-господарського процесу
Заступник з технічних питань*
-
1
Здійснює загальне технічне керівництво
Несе відповідальність перед директором за технічні витрати
Начальник кадрового відділу
-
1
Процес найму та звільнення працівників, підвищення кваліфікації і перепідготовки кадрів
Несе відповідальність перед використанням майна і коштів організації.
Працівники кадрового відділу
-
4
Найм працівників і звільнення .
Несе відповідальність перед використанням майна і коштів організації.
Головний юрист
1
1
Керівництво правовими питаннями та вирішення юридичних питань
Несе відповідальність перед використанням майна і коштів організації.
Маркетологи
3
4
Здійснення маркетингових досліджень
Несуть відповідальність перед начальником відділу за використання коштів організації
Всього
65
70
-
-
2.3 Мотивування
Таблиця 5
Застосування теорій мотивації у АТ «Advice»
Теорії мотиву-вання
Короткий зміст та особливості застосування
Обґрунтування можливості застосування н організації
Елементи системи матеріального стимулювання, де знаходить відображення теорія
Змістові теорії
Туган-Барано-вського
Виділяють фізіологічні, статеві, сим-птоматичні, альтруїстичні і потреби практичного характеру. Значення має приналежність до народностей, моральні релігійні погляди
Цю теорію можна застосовувати до всіх працівників АТ «ADVICE» використовуючи незадоволені потреби для формування мотивів із забезпечення необхідної поведінки. Сприяє успішній діяльності підприємства.
Надбавки та премії .
Теорія потреб Маслоу
Потреби діляться на первинні і вторинні. Поведінка людей виз-начається потребами нижчого порядку, після задоволення яких їх дія припиняється
Теорія чітко визначає пріоритетність потреб людей. Якщо керівництво не створить умов для забезпечення первинних потреб працівників. То марно чекати від підлеглих ініціалтивності, творчості.
Зарплата, надбавки, премії, подарунки. Чим вищий статус працівника, тим більші матеріальні можливості у працівника.
Герцбе-рга
Виділяють гігієнічні- нижчий порядок (не дають зявитись незадоволенню роботою), і мотиваційні фактори вищий порядок (впливають на поведінку).
Теорію можна застосовувати до всіх працівників
, бо всі для виконання роботи повинні працювати у відповідних умовах-гігієнічні фактори, для підвищеня продуктивності мотиваційні фактори.
Доплати, премії, дивіденди, участь у розподілі прибутків.
Теорія потреб Альдер-фера
Основними групами є потреби існування, зв’язку, зростання., які мотивують людину. За неможливості задоволення потреб вищого рівня, cростають зусилля для задоволення нищого рівня.
Застосовують якщо наявність прямого і зворотнього руху в задоволенні потреб створює ширші можливості для стимулювання працівників в організації, вони можуть зосередити зусилля на якнайповнішому задоволенні потреб зв’язку чи існування.
Використовувати зростання заробітної плати в міру підвищення ефективності.
Теорія потреб Оучі
Теорія “Z” визначає, що основа успіхів працівників є віра в загальні цілі. Вагомими стимулами є довірчі взаємини
Теорію доцільно застосовувати тоді коли первинні потреби забезпечені на достатньому рівні задоволення і існують чітко визначені організаційні цілі
Акцентується увага на відрядній та комісійних формах оплати праці, установленні доплат та премій.
Процесійні теорії
Теорія очіку-вань
Враховує всі види очікувань. Наприклад очікування певного рівня результату, певної винагороди.
Створює значні мотиваційні можливості шляхом дослідження індивідуальних очікувань працівників
Використовуються усі види форм оплати праці
Теорія справед-
ливості
Люди дають суб’єктивну оцінку відношенню винагороди і затрачених зусиль, порівнюючи з іншими працівниками
Неврахування теорії може призвести до падіння ефективності діяльності організації, через меншу віддачу працівників, які вважають, що їхні зусилля неточно оцінені
Встановлюються доплати, надбавки премії відповідно до стажу працівників
Теорія Портера і Лоуера
Комплексна теорія, яка включає елементи теорії очікувань і теорії справедливості
Застосовують у будь-якій організації, включає затрачені зусилля, результати, отримання задоволення від винагород.
Доплати, надбавки премії відповідно до виконаної роботи, кваліфікації.
Теорія матеріального сти-мулюваня
Передбачає формування та використання систем матеріальних стимулів та розподіл зарплати за кількість і якість праці.
Є обов’язкова для застосування у будь-якій організації, бо матеріальне стимулювання створює реальні можливості для задоволення більшості потреб.
Різноманітні форм та систем оплати праці, премій, надбавок, доплат, подарунків.
Таблиця 6
Результати розрахунків фактичної ЗП працівників АТ «ADVICE»
Посади
працівників
Чисельність
Фактична
Посадовий оклад грн.
Надбавки, доплати
Премії
Величина місячної ЗП на одного працівника, грн.
Характер
Величина, грн.
Характер
Величина, грн.
Директор
1
3000
Високі досягнення
200
Перевиконання плану
50
3250
Секретар
1
2200
Стаж роботи
100
-
-
2300
Головний бухгалтер
1
2600
Виконання особливої роботи
100
-
-
2700
Бухгалтерія
5
2100
-
-
Економія ресурсів
100
2200
Заступник з економічних питань
1
2600
За стаж роботи
100
-
-
2700
Заступник з загальних питань
1
2600
-
-
За успішне виконання обов’язків
100
2700
Начальник відділу МТП
1
2200
-
-
-
-
2200
Працівники відділу МТП
4
2100
-
-
-
80
2180
Начальник планово-економічного відділу
1
2200
-
-
За раціональні пропозиції.
50
2150
Працівники планово-економічного відділу
4
2100
За роботу у вечірній та нічний час
75
-
-
2175
Начальник відділу маркетингу
1
2200
-
-
-
-
2200
Маркетологи
4
2100
За виконання особливо важливої роботи
80
-
-
2180
Начальник відділу кадрів
1
2200
-
-
-
-
2200
Працівники відділу кадрів
4
2100
-
-
За раціональні пропозиції.
90
2190
Працівники юридичних консультацій
10
2000
-
-
-
-
2000
Працівники оцінки капітальних витрат
12
2000
-
-
За успішне виконання обов’язків
110
2110
Оцінювачі бізнесу
13
2000
За високу професійну майстерність
100
-
-
2100
Всього працівників
65
Місячний ФОП грн.
154,050
Середня заробітна плата, грн.
2370
Таблиця 7
Результати розрахунків раціональної ЗП працівників АТ «ADVICE»
Посади
працівників
Чиселність
раціональна
Посадовий оклад грн.
Надбавки, доплати
Премії
Величина місячної ЗП на одного працівника, грн.
Характер
Величина, грн.
Характер
Величина, грн.
Директор
1
4000
Високі досягнення
200
Перевиконання плану
50
4250
Секретар
1
3800
Стаж роботи
100
-
-
3900
Головний бухгалтер
1
3900
Виконання особливої роботи
100
За економію фінансових ресурсів
50
4050
Бухгалтерія
5
3800
-
-
Економія ресурсів
100
3900
Заступник з економічних питань
1
3700
За стаж роботи
100
-
-
3800
Заступник з технічних питань
1
3700
-
-
За успішне виконання обов’язків
100
3800
Заступник з загальних питань
1
3700
-
-
-
-
3700
Начальник відділу МТП
1
3650
-
-
За раціональні пропозиції.
100
3750
Працівники відділу МТП
4
3600
-
-
За раціональні пропозиції.
80
3680
Начальник планово-економічного відділу
1
3650
-
-
-
-
3650
Працівники планово-економічного відділу
4
3600
За роботу у вечірній та нічний час
75
-
-
3675
Начальник відділу маркетингу
1
3650
-
-
-
-
3650
Маркетологи
4
3600
За виконання особливо важливої роботи
80
-
-
3680
Начальник відділу кадрів
1
3650
-
-
-
-
3650
Працівники відділу кадрів
4
3600
За роботу у вечірній та нічний час
-
-
-
3600
Головний юрист
1
3650
-
-
-
150
3800
Юристи
4
3600
За високу професійну майстерність
110
-
-
3710
Працівники юридичних консультацій
12
3500
За високу професійну майстерність
90
-
-
3590
Працівники оцінки капітальних витрат
12
3300
-
-
За успішне виконання обов’язків
100
3400
Оцінювачі бізнесу
12
3450
За стаж роботи
70
-
-
3520
Всього працівників
70
Місячний ФОП грн.
145440
Середня заробітна плата, грн.
3610
2.4. Контролювання.
Таблиця 8
Контролювання у АТ «Advice»
Види контролю та ресурсів
Характеристика процесу контролю
Характеристика впливу контролю на посадових осіб і підрозділи організації
Служби і посадові особи,які відповідають за результати контролю
Попередній контроль
Трудові
Реалізується в організації за рахунок аналізу ділових професійних якостей претендентів на роботу, кваліфікації, рис особистого характеру,які задовольняють організацію та необхідні для виконання певних робіт. При цьому встановлюється відповідність рівню вимог до працівників, який стосується професійно освіти, досвіду роботи, навичок тощо.
Забезпечує набір висококваліфікованого персоналу, то сприятиме якісному виконанню поставлених завдань, досягненню організаційних цілей та забезпеченню прийнятті компетентних рішень усіма працівниками
Директор та відповідні менеджери, у підпорядкуванні яких працюватимуть потенційні кандидати на вакантні місця.
Інформаційні
Зовнішня та внутрішня інформація, яка надходить з усік можливих інформаційних каналів, перевіряється на достовірність та об'єктивність. Для цього формується система збору, оброблення та перевірки інформації.
Формує якісне інформаційне забезпечення діяльності підприємства, що дає змогу гнучко реагувати на позитивні та негативні зміни у середовищі функціонування та приймати адекватні управлінські рішення
Директор,, головний бухгалтер, заступник загальних питань.
Фінансові
Перевіряються усі грошові надходження та видатки підприємства, їх відповідність фінансовій документацїї, терміни надходженні чи виплат.
Забезпечує відповідне формування та використанні фінансових ресурсів підприємства.
Директор, головний бухгалтер, бухгалтери.
Матеріальні
Перевірка якості та кількості отриманих від постачальників необхідних матеріальних ресурсів відповідно до укладених договорів та критеріїв, що у них зазначені.
Формує матеріально-сировинну базу для здійсненні відповідних видів діяльності усіма підрозділами організації за критеріями якості та кількості.
Заступник директора з економіки , заступник з консалтингу
Поточний контроль
Трудові
Реалізується у процесі безпосереднього здійснення внробничо-господарської діяльності. Здійснюється у формі регулярних перевірок роботи працівників, обговорення проблем, що виникають в процесі роботи, періодичної атестиції працівників тощо.
Забезпечує підтримання трудової дисципліни, запобігання прогулів, неякісному виконанню робіт, поганій взаємодії, уникненні помилок та браку.
Усі керівники підприємства.
Інформаційні
Перевіряється робота системи обробки інформації, її класифікації, групування, внділення першочергової та другорядної, термінової та нетермінової інформації,її розподілу в межах організації.
Формує якісну систему передавання інформації в межах організації, раціоналізує структуру комунікаційних процесів.
Усі працівники організації.
Фінансові
Передбачає перевірку поточної роботи фінансоових структур організації, використання фінансовнх надходжень організації, формування видаткїв, відповідності фінансової документації та фінансових операцій підприємства нормам чиного законодавства тощо.
Забезпечує цільовий розподіл та перерозподіл наявних фінансових ресурсів організації, їх правильний облік, запобігання зловживанням та крадіжкам фінансових ресурсів.
Директор ,головний бухгалтер, бухгалтерія.
Матеріальні
Перевіряється ефективність використання наявннх матеріальних ресурсів у процесі діяльності усіх підрозділів організації. Контролюються норми використання ресурсів, виявля-ться відхилення і установлюються їх причини.
Забезпечує цільове використання обмежених матеріальних організаційних ресурсів, запобігання крадіжок, уникнення не обґрунтованого використання матеріальних запасів.
Заступник директора з консалтингу, головний бухгалтер та бухгалтери.
Завершальний контроль
Трудові
Перевіряється відповідність кваліфікації працівників посаді, їх продуктивність, здатність до постійного удосконалення професійних навичок.
Результати такого контролю є базою для заохочення чи застосування санкцій до відповідних працівників.
Уві керівники підприємства.
Інформаційні
Перевіряється повнота, достовірність та об'єктивність інформації, що відображає рівень виконання поставлених завдань.
Створює умови для забезпеченння усіх працівників підприємства достовірною, повною необхідною інформацією, формування прозоросгі діяльності організації.
Представники керуючої та керованої системи організації.
Фінансові
Перевіряються фактичні фінансові результати та порівнюються із запланованими.
Формує базову інформацію щодо прийняття подальших управлінських рішень, які стосуються формування, розподілу та перерозподілу фінансових ресурсів.
Директор, головний бухгалтер, бухгалтерія.
Матеріальні
Перевіряються обсяги використання нормованих матеріальних ресурсів, залишки у коморах.
Формує інформаційну базу щодо існування запасів матеріальних ресурсів та потреби у їх поповненні.
Директор, заступник з консалтингу.
Регулювання Таблиця 9
Регулювання у АТ «Advice»
Характеристика процесу регулювання для кожного виду використовуваних ресурсів:
Відповідальне управлінське рішення, що стосується усунення недоліків під час використання регулювання
Ефективність застосування
Матеріальні
Фінансові
Інформаційні
Трудові
Попередній контроль
Контроль виявив потребу у новому офісі.
Недотримання правил при обчисленні економічних показників підприємства
При здачі звітів начальниками відділів директору, виявилася їх неповна кількість
При прийнятті на роботу нових працівників, виявилось, що частина з них не мала потрібної освіти
Матеріальні: Купівля нового офісу. Фінансові: провести ревізію у планово-економічному відділі. Інформаційні: виявити відділи, які невчасно повідомляли про завдання для доставки. Кадрові: слідкувати за всіма характеристиками людей, які приймаються на роботу.
Управлінські рішення, які застосовувались до різних видів ресурсів при всіх видах контролю були оптимальні, тому ефективність від їх застосування буде максимальною.
Поточний контроль
Встановлення характеристик для нового офісу
Виявлено не точності у виплаті заробітної плати працівниками бухгалтерії
При перевірці звіту про доходи та витрати, виявилися помилки в обчисленнях
Деякі працівники виробничих підрозділів не справлялись з поставленими завданнями
Матеріальні: Купівля додаткового офісу
Фінансові: штрафування за помилки
Інформаційні: за свіжою інформацією перерахувати звіт. Кадрові: вияснити причини і застосувати до них певні міри.
Ці рішення відзначаються мобільністю і мають загальну сферу охоплення
Заключний контроль
Огляд офісу
У випадку виявлення перевитрат
У випадку виявлення неповної інформації
У випадку виявлення недосвідченості працівників
Матеріальні:Наказ директора про купівлю офісу.
Фінансові: Головний бухгалтер приймає рішення про стягнення коштів за збитки господарського відділу.
Інформаційні: Наказ заступника з економіки: Аналіз ринку.
Кадрові: Рішення директора підвищення кваліфікації на відповідних курсах
Рішення охоплюють всю організацію. Прямо впливають на технологію, людей та завдання. Їх можна приймати лише після закінчення планових періодів
Розділ 3. Використання методів менеджменту в організації
Таблиця 10
Застосування методів менеджменту у АТ «ADVICE»
Види методів менеджменту
Приклади застосування конкретних методів в організації
Характеристика взаємозв’язку функцій і методів менеджменту в організації
Характеристика механізмів взаємодії різних методів менеджменту в організації
Економічні
Економічні плани
В організації формується вибір напрямків і шляхів діяльності, формується бюджет організації.
Однією з цілей фірми (планування) було відкриття філії у столиці. Для цього розробляють відповідний план (економічний метод), створюють комітет (організація взаємодії), який буде слідкувати за просуванням АТ «ADVICE» на ринку у столиці.
Бюджет організації відповідає фінансовим показникам підприємства, забезпечує формування матеріальних стимулів.