МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
ІНСТИТУТ ЕКОНОМІКИ І МЕНЕДЖМЕНТУ
Кафедра менеджменту і міжнародного підприємництва
КУРСОВИЙ ПРОЕКТ
з дисципліни «Менеджмент» на тему:
«Розробка системи менеджменту в ТзОВ «Ромашка»
АНОТАЦІЯ
У курсовому проекті розроблено та раціоналізовано відповідно до змін середовища функціонування систему менеджменту організації ТзОВ «Ромашка», яке спеціалізується на виготовленні фармацевтичних препаратів. При цьому розроблено технологію менеджменту з урахуванням очікуваних змін, тобто сформовано функції менеджменту в організації; охарактеризовано застосування та роль методів менеджменту на підприємстві; розкрито особливості розроблення та реалізації управлінських рішень в організації, продемонстровано процес розроблення раціональних управлінських рішень з метою розв’язання існуючих на підприємстві проблем; охарактеризовано комунікації в організації; визначено особливості формування та функціонування формальних та неформальних груп у товаристві; обґрунтовано застосування підходів до керівництва менеджерами організації; визначено ефективність фактичної та раціональної систем менеджменту.
ANNOTATION
In the course project the system of the management of organization "Romashka" LLC is developed and rationalized according to changes of environment of functioning, which specializes in manufacturing of pharmaceuticals. Thus the technology of the management is developed in view of expected changes, that is the functions of the management in organization are generated; the applications and role of described the use and role of methods of the management at the enterprise is characterized; the feature of development and realization of the administrative decisions in organization are opened, the process of development of the rational administrative decisions is shown with the purpose of the decision of the problems, existing at the enterprise; the communications in organization are characterized; the features of formation and functioning of the formal and informal groups in organization are determined; the application of the approaches to the management of the managers of organization is proved; the efficiency of the actual and rational systems of management is determined.
ЗМІСТ
Вступ…………………………………………………………………………………………………….....5
Розділ 1. Загальна характеристика організації………………………………………………………..…6
Розділ 2. Формування функцій менеджменту на підприємстві………………………………………...9
2.1. Планування……………………………………………………………………………………...9
2.2. Організування…………………………………………………………………………………13
2.3. Мотивування…………………………………………………………………………………..16
2.4. Контролювання………………………………………………………………………………..20
2.5. Регулювання…………………………………………………………………………………...22
Розділ 3. Використання методів менеджменту в організації………………………………………….23
Розділ 4. Розроблення механізмів прийняття управлінських рішень в організації………………….24
Розділ 5. Проектування комунікацій на підприємстві………………………………………………...28
Розділ 6. Формування механізмів управління групами працівників в організації…………………..31
Розділ 7. Розробка пропозицій з удосконалення керівництва………………………………………...32
Розділ 8. Оцінювання ефективності систем менеджменту……………………………………………33
Висновки………………………………………………………………………………………………….34
Список використаної літератури………………………………………………………………………..35
ВСТУП
Світовий ринок фармацевтичної продукції є складним, багаторівневим, поліфункціональним утворенням зі стабільно високими темпами зростання виробництва, продажу і, відповідно, показниками рентабельності. Ці причини пов'язані зі специфікою лікарських препаратів як товарної категорії, попит на які зростає незалежно від економічних та політичних факторів. Протягом останніх 15 років зростання виробництва медикаментів у світі перебільшує промислове виробництво в цілому у 4-5 разів, хімічне, зокрема,— у 3 рази. Динаміка зростання обсягу продажу лікарських засобів за цей же період свідчить про збільшення цього показника майже в три рази.
Виробництво ліків в Україні здійснюється майже на 40 підприємствах (у тому числі фармацевтичні фабрики). Фармацевтична промисловість потребує появи нових прідприємств, що будуть виготовляти препарати з більш прицільним механізмом дії, і, як наслідок, стануть більш придатними для лікування. Таким підприємством стане ТзОВ «Ромашка».
Отже, об’єктом дослідження у курсовому проекті є товариство з обмеженою відповідальністю "Ромашка", яке спеціалізується на виготовленні фармацевтичних препаратів. На даному етапі підприємство функціонує достатньо ефективно, також планує розширити асортимент продукції. На сьогодні на підприємстві працює 61 працівник, воно займається 5 видами діяльності, середня заробітна плата працівників підприємства становить 1995 грн., що на 28% менша за середню заробітну плату по фармацевтичній галузі, в організації функціонують 17 формальних і 4 неформальні групи, 4 виробничі підрозділи, 6 управлінських служб. У товарах підприємства зацікавлені 3 групи споживачів, організація має 4 конкуренти. Для забезпечення ефективної діяльності ТзОВ «Ромашка» необхідна наявність ефективної системи менеджменту в організації та вирішення існуючих на підприємстві проблем, а саме: зміна реєстрації препаратів, подорожчання сировини, великі залишки нереалізованої продукції. Відповідно предметом дослідження в курсовому проекті є система менеджменту товариства.
Метою курсового проекту є розроблення фактичної системи менеджменту та її раціоналізація у зв’язку зі зміною умов функціонування. Відповідно до мети проекту його завданнями є розроблення технології менеджменту з урахуванням очікуваних змін, тобто реалізація функцій менеджменту в організації; формування методів менеджменту на підприємстві; розроблення та реалізація управлінських рішень в організації, формування раціональних управлінських рішень з метою розв’язання існуючих на підприємстві проблем; удосконалення системи комунікацій в організації; формування та забезпечення функціонування формальних та неформальних груп у товаристві; обґрунтований вибір підходів до керівництва менеджерів організації при подоланні існуючих організаційних проблем; визначення ефективності фактичної та раціональної систем менеджменту.
Розділ 1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОРГАНІЗАЦІЇ
Загальна характеристика організації наведена у таблиці 1[13,ст.47].
Таблиця 1
Загальна характеристика організації ТзОВ «Ромашка»
Параметр, який характеризується
Зміст та особливості
Основні відмінності від інших організацій
Законодавча база заснування та функціонування організації
Участь у ЗЕД
1
2
3
4
5
1.Форма підприємства
ТзОВ – товариство з обмеженою відповідальністю, що має статутний фонд, поділений на частки, розмір яких визначається установчими документами. При цьому розмір статутного фонду визначається Законом України «Про господарські товариства» та становить 100 мінімальних заробітних плат.
Учасники ТзОВ несуть відповідальність лише в межах їх внесків у майно товариства на відміну від то-вариства з додатковою від-повідальністю, учасники якого наділені підвищеною відповідальністю, що зобо-в'язує їх відповідати за бор-гами підприємства у разі необхідності додатково на-лежним їм майном.
Також на відміну від ТзОВ учасники повного товариства несуть солідарну відповідаль-ність за його зобов’язаннями усім своїм майном. Щодо командитного товариства, то воно включає поряд з одним або більшістю учасників, які несуть відповідальність за зобов’язаннями товариства , ще й учасників, відповідаль-ність яких обмежується внес-ками у майно товариства.
1. Закон України «Про господарські товариства» №24-92 від 31.12.92 р.[1].
2.Господарський кодекс України №436-IV від 16.01.2003р.[2].
3. Кодекс законів про працю України №322-VIII від 10.12.1971р.[3].
4. Митний кодекс України № 4495-VI від 13.03.2012р.[4].
Згідно з Законом України «Про зовнішньоекономічну діяльність» №960-12 від 16.04.91 р. [12] зі зміна-ми та доповненнями, ТзОВ «Ромашка», як юридична особа, що здійснює певні види ЗЕД, є суб’єктом зовнішньоекономічної дія-льності та може самостійно у визначених законодавством межах здійснювати ЗЕД, при цьому форма підприємства дозволяє бути його засновниками іноземцям.
2.Профіль
Виготовлення фармацевтичної продукції
Специфіка полягає у тому, що на процес виготовлення даного товару впливають наступні фактори: виготовлення фармацевтичної продукції здійснюється на підставі ліцензії, для випуску однорідної продукції проводять стандартизацію вихідної сировини і кінцевого продукту, що забезпечує їх відповідність нормативно-технічній документації, технічний стан обладнання, кваліфікації працівників (повинні мати спеціальну професійну підготовку, знати якісні характеристики товарів).
1.Закон України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» (зі змінами та доповненнями) №1775-3 від 01.06.2000р.[5].
2. .Закон України «Про лікарські засоби» № 183-VII від 04.04.2013р.[6].
3. Етичний кодекс фармацевтичних пра-цівників України.[7].
4. Наказ Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження переліку товарів, які мають право придбавати та продавати аптечні зак-лади» від 06.07.2012 року N 498[8].
Бере участь у зовнішньоекономічній діяльності шляхом використання матеріалів іноземного походження для виготовлення ліків, іноземного обладнання.
3.Види діяльності
Видами діяльності ТзОВ «Ромашка» є:
1)Виготовлення пре-паратів від серцево-судинних захво-рювань;2)Виготовлен-ня препаратів від зах-ворювань шлунково-
Особливістю даного товариства є співпраця з іноземними постачальниками.
1.Закон України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» (зі змінами та доповненнями) №1775-3 від 01.06.2000р.[5].
2. Постанова Кабінету
ТзОВ «Ромашка» здійснює ЗЕД, співпрацюючи з іноземними постачальниками.
Продовження таблиці 1
1
2
3
4
5
кишкового тракту; 3)Виготовлення пре-паратів від захворю-вань дихальних шля-хів; 4) Виготовлення препаратів від захво-рювань опорно-рухо-вої системи; 5) Виго-товлення вітамінів для дітей.
Планується організування наступних видів діяльності:
6)Виготовлення доба-вок до їжі та препа-ратів для схуднення;
7)Виготовлення ліку-вальної косметики.
Міністрів України «Про затвердження Порядку відбору зразків продукції» від 31 жовтня 2007 р. N 1280[9].
3.Наказ Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження Інструкції про порядок контролю якості лікарських засобів» від 30 жовтня 2001 року N 436[10].
4.Форма власності
Приватна власність-власність, що належить окремій особі, максимум – сім’ї. Її матеріальна осно-ва — зростання про-дуктивності праці в процесі суспільного поділу праці, поява додаткового продукту, загострення супереч-ностей між інтересами окремих індивідів та суспільною влас-ністю. Засновником приватного підприємс-тва може бути тільки один громадянин. Для його створення необхідно підготувати статут, сформувати статутний фонд. Приватне підприєм-ство відповідає за свої обов’язки тільки май-ном підприємства.
Право приватної власності, на відміну від колективної, здійснює лише один власник; також право приватної власності може бути передано у спадщину.
На відміну від державної форми власності, суб’єктом якої є Верховна Рада України або обласні, районні, міські, сільські Ради народних депутатів, суб’єктами права при-ватної власності є гро-мадяни України, інозем-ні громадяни і особи без громадянства,а колек-тивної – трудові колек-тиви господарських товариств.
Закон України «Про власність» №9-93 від 21.01.93 р.[11].
Власниками ТзОВ також можуть бути іноземці.
1
2
5.Внутрішнє середовище:
1.Цілі:
Довгострокові (5-10 р.): створення та розширення дочірніх підприємств на території України.
Середньострокові (1-5 р.): зміна постачальників сировини через її подорожчання, розширення асортименту продукції та зменшення обсягу виготовлення наявної продукції.
Короткострокові: поява відділу маркетингу та реклами, знищення нереалізованої продукції, проведення перереєстрації деяких препаратів.
Цілі підприємства є чітко визначені, досяжні, конкретні, враховують вплив середовища функціонування, що позитивно впливає на діяльність організації.
2.Структура управління організацією – лінійно-функціональна. Відповідає вимогам середовища функціонування, але для досягнення організаційних цілей потребує незначного удосконалення. На сьогодні у підпорядкуванні директора є 3 заступники, планується ввести ще 2 посади заступників, фактично існує 6 управлінських служб – прогнозується створення ще однієї, фактично є 4 виробничих підрозділи та цілями передбачено формування ще чотирьох.
3.Завдання: пошук нових постачальників; розширення асортименту продукції; відкриття відділу маркетингу та реклами; перереєстрація деяких препаратів.
4.Технологія: масова – виготовлення фармацевтичної продукції, потребує розширення асортимент товару.
5.Працівники –кваліфіковані фармацевти віком від 25 років, які мають стаж роботи не менше одного року в фармацевтичній сфері. Всі працівники мають достатній рівень підготовки у сфері фармацевтики. На даний момент на підприємстві працює 61 працівник, у зв’язку із розширенням організація планує залучити додатково 17 чол. різних професій. Цей внутрішній чинник позитивно впливає на діяльність організації.
6.Ресурси – Товариство з обмеженою відповідальністю «Ромашка» щомісячно відраховує 5% від прибутків у резервний фонд для здійснення негайної оплати за вимогами а також з метою забезпечення своєї діяльнос-
Продовження таблиці 1
1
2
ті у майбутньому кваліфікованими кадрами оплачує навчання деяким студентам. Слід зауважити, що підприємство використовує наявні та потребує їх залучення ззовні.
6.Зовнішнє середовище
Фактори зовнішнього середовища прямого впливу:
1.Споживачі. У своїй діяльності товариство орієнтується на забезпечення потреб споживачів, тому воно використовує працю кваліфікованих працівників, новітню техніку та технологію. При цьому основними групами споживачів є: міське та сільське населення,. У зв’язку з розширенням асортименту товару планується, що до кола споживачів також ввійдуть іноземні організації. Вплив фактора є позитивним, бо існує тенденція до зростання попиту на товари підприємства.
2.Постачальниками є підприємства, з якими ТзОВ «Ромашка» уклало угоду про забезпечення фармацевтичною сировиною (Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод, Київський вітамінний завод, POLFА). Співпраця з цими постачальниками негативно впливає на результати діяльності ТзОВ «Ромашка».
3.Конкурентами ТзОВ «Ромашка» є 4 підприємства, зокрема ТОВ «Юрія-Фарм», ВАТ «Лубнифарм», ТОВ «Фармаком» та Компанія «Нутрімед». У майбутньому після розширення організацією асортименту продукції та кількості точок реалізації очікується, що конкурентами підприємства також стануть ще 2 підприємства: компанія «Афаліна» та «Добрий травник». Загострення конкурентної боротьби на ринку негативно впливає на діяльність підприємства, змушуючи його постійно вживати оперативних заходів, гнучко реагувати на дії конкурентів, а для цього часто не достатньо організаційних ресурсів.
4.Державні органи влади розробляють, формулюють і затверджують засади функціонування підприємства і державі, зокрема, Державна податкова адміністрація контролює діяльність «Ромашки». Підприємство керується у своїй діяльності правовими актами, що розробляються та затверджуються місцевими та всеукраїнськими органами державної влади. Необхідно зазначити, що часті перевірки органами державної влади діяльності підприємства, високий рівень корупції у цих органах негативно впливають на діяльність підприємства.
5.Інфраструктура. При здійсненні закупівель фармацевтичної продукції, інфраструктура позитивно впливає на діяльність організації через передові можливості зв’язку, в особливості з іноземними постачальниками.
6.Законодавчі акти визначають можливі види діяльності підприємства, вказують на обов’язки та права підприємства тощо. Вони безпосередньо впливають на ТзОВ «Ромашка» , оскільки його діяльність базується на засадах таких законів, як-от: Закон України «Про господарські товариства», Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку відбору зразків продукції» тощо. Постійні зміни у законодавстві, його суперечливість та неоднозначність у трактуванні значно ускладнюють функціонування підприємства.
7.Профспілки, партії та інші громадські організації. На даному підприємстві, як і на багатьох інших профспілки укладають з керівництвом колективний договір, у якому обумовлюють усі питання, пов’язані з умовами, оплатою та організацією праці.
8.Система економічних відносин у державі має досить відчутний вплив, адже підприємства в даному випадку функціонує в ринкових умовах, на засадах попиту і пропозиції, враховує діяльність конкурентів тощо.
9.Організації-сусіди в товаристві відсутні, тому на організацію вони не впливають.
Фактори зовнішнього середовища непрямого впливу:
1.Міжнародні події мають значний вплив на організацію, оскільки вона співпрацює з іноземними постачальниками і споживачами її продукції можуть бути іноземці. Вплив цього фактора відбувається через споживачів, постачальників, інфраструктуру, конкурентів. Має позитивний вплив у зв’язку з можливістю імпортування сировини з інших країн та реалізації товару іноземним споживачам.
2.Міжнародне оточення впливає на ТзОВ «Ромашка» через споживачів, конкурентів та постачальників позитивно, оскільки організація може збільшити коло своїх постачальників за рахунок іноземців.
3.Науково-технічний прогрес має позитивний вплив, цей вплив відбувається шляхом використання у виробництві сучасної охоронної, облікової, технологічної та технічної систем.
4.Політичні обставини на організацію впливають негативно, адже політична нестабільність у державі зумовлює низький рівень доходу населення, а, отже, нестача коштів для придбання ліків. Вплив відбувається через споживачів, державні органи влади та законодавчі акти.
5.Соціально-культурні обставини мають негативний вплив, через низькі доходи населення, які в свою чергу спричинюють відсутність високого рівня культури. Впливає через споживачів, державні органи влади, законодавство.
6.Рівень техніки та технології. Високий рівень техніки та технології у фармацевтичній промисловості зумовлює високу якість продукції, а тому даний фактор має позитивний вплив. Він впливає через постачальників, інфраструктуру, конкурентів.
7.Особливості міжнародних економічних відносин. Впливають на організацію негативно, оскільки часто виникають труднощі у перевезенні продукції через митний кордон та реєстрації препаратів. Вплив відбувається через законодавчі акти, державні органи управління, інфраструктуру, конкурентів.
9.Стан економіки характеризує загальний рівень розвитку економіки України і бажання інших країн співпрацювати з підприємствами цієї держави, наявність конкурентів у даній галузі. Вплив цього фактора відбувається через конкурентів, споживачів, постачальників, систему економічних відносин у державі тощо.
Розділ 2. ФОРМУВАННЯ ФУНКЦІЙ МЕНЕДЖМЕНТУ НА ПІДПРИЄМСТВІ
2.1. Планування
Характеристику етапів процесу стратегічного планування у ТзОВ «Ромашка» відображено на рис.1[13,ст.69].
Розглянемо ретельніше зміст кожного із етапів моделі стратегічного планування у ТзОВ «Ромашка».
Етап 1. Інформаційне забезпечення стратегічного планування.
Передбачає збір та обробку відповідними підрозділами (бухгалтерією, відділом маркетингу та реклами ) та відповідальними особами (юрисконсультом, заступником директора з економічних питань) інформації про фінансово-господарський стан підприємства, конкурентоспроможність його продукції, ринкові можливості, несприятливі впливи, зміни в законодавстві тощо.
Етап 2. Установлення місій та цілей організації.
Місія – забезпечення потреб різних груп споживачів шляхом виготовлення якісної фармацевтичної продукції.
Цілі:
1.Довгострокові(5-10р.):створення і розширення дочірніх підприємств на території України.
2.Середньострокові(1-5р.):зміна постачальників сировини через її подорожчання, розширення асортименту продукції та зменшення обсягу виготовлення наявної продукції.
3.Короткострокові (до 1р.): поява відділу маркетингу та реклами, знищення нереалізованої продукції, проведення перереєстрації деяких препаратів.
Етап 3. Вибір методів аналізу факторів внутрішнього і зовнішнього середовища.
У даному випадку доцільно використовувати метод статистичного і соціологічного дослідження і порівняння, економічного аналізу та експертних оцінок. При цьому для реалізації останнього методу (експертних оцінок) буде використовуватись інформація, отримана шляхом застосування попередніх методів аналізу.
Етап 4. Оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища.
Передбачає оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища групою експертів, у яку входять працівники організації (директор, бухгалтерія). Фактори оцінюються за шкалою [-5;5]. Сума вагомостей усіх факторів становить одиницю. Зважений рівень впливу розраховується як добуток впливу фактора у балах та рівня вагомості. Результати експертних оцінок впливу факторів зовнішнього середовища на організацію зведено у табл.2.
Етап 3. Вибір методів аналізу факторів внутрішнього і зовнішнього середовища.
У даному випадку доцільно використовувати метод статистичного і соціологічного дослідження і порівняння, економічного аналізу та експертних оцінок. При цьому для реалізації останнього методу (експертних оцінок) буде використовуватись інформація, отримана шляхом застосування попередніх методів аналізу.
Етап 4. Оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища.
Передбачає оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища групою експертів, у яку входять працівники організації (директор, бухгалтерія). Фактори оцінюються за шкалою [-5;5]. Сума вагомостей усіх факторів становить одиницю. Зважений рівень впливу розраховується як добуток впливу фактора у балах та рівня вагомості. Результати експертних оцінок впливу факторів зовнішнього середовища на організацію зведено у табл.2.
Таблиця 2
Результати експертного оцінювання впливу факторів зовнішнього середовища на ТзОВ «Ромашка»
Фактори
Середня експертна оцінка впливу, бали
Середня вагомість факторів
Зважений рівень впливу, бали
Споживачі
+5
0,1
+0,5
Постачальники
-3
0,1
-0,3
Конкуренти
-3
0,1
-0,3
Державні органи влади
-3
0,05
-0,15
Інфраструктура
+2
0,07
+0,14
Законодавчі акти
-3
0,08
-0,24
Профспілки, партії та ін.
+2
0,03
+0,06
Система економічних відносин у державі
+3
0,05
+0,15
Організації-сусіди
0
0,03
0
Міжнародні події
+2
0,05
+0,1
Міжнародне оточення
+2
0,05
+0,1
Науково-технічний прогрес
+3
0,04
+0,12
Політичні обставини
-3
0,05
-0,15
Соціально-культурні обставини
-3
0,04
-0,12
Рівень техніки та технології
+3
0,04
+0,12
Особливості міжнародних економічних відносин
-4
0,06
-0,24
Стан економіки
-3
0,06
-0,18
Отже, як видно з табл. 2, на діяльність організації найбільш позитивно впливають такі фактори зовнішнього середовища, як споживачі, система економічних відносин у державі. Найбільш негативно впливають постачальники, конкуренти, законодавчі акти, особливості міжнародних економічних відносин.
Етап 5. Оцінювання та аналіз факторів внутрішнього середовища.
Умови оцінки та аналізу аналогічні попередньому етапу. Результати експертних оцінок впливу факторів внутрішнього середовища на організацію зведено в табл.3.
Таблиця 3
Результати експертного оцінювання впливу факторів внутрішнього середовища на ТзОВ «Ромашка»
Фактори
Середня експертна оцінка впливу, бали
Середня вагомість факторів
Зважений рівень впливу, бали
1
2
3
4
Цілі
+5
0,08
+0,4
Структура
+4
0,15
+0,6
Продовження таблиці 3
1
2
3
4
Завдання
+4
0,07
+0,28
Технологія
-2
0,2
-0,4
Працівники
+2
0,3
+0,6
Ресурси
+2
0,2
+0,4
Отже, як видно з табл. 3, найбільш розвиненим фактором внутрішнього середовища є структура та працівники, найбільш негативно впливає технологія.
Етап 6. Прогнозування умов функціонування та результатів виробничо-господарської діяльності підприємства.
Для прогнозування переважно використовують якісні формальні методи, а саме: різних видів індивідуальних оцінок метод опитування покупців (споживачів) фармацевтичної продукції. Також використовуються неформальні методи прогнозування на основі словесної та письмової інформації. На базі узагальнення отриманої інформації прогнозується, що найбільш негативний вплив на діяльність організації будуть здійснювати конкуренти та законодавчі акти, проте умови для досягнення цілей будуть досить сприятливими.
Етап 7. Обґрунтування інструментарію вибору стратегій.
З огляду на наявну інформаційну базу для вибору стратегії діяльності підприємства доцільно використати SWOT- аналіз (табл.4).
Таблиця 4
Матриця вибору стратегії діяльності підприємства відповідно до SWOT- аналізу
Внутрішнє середовище
Стан організації
Зовнішнє середовище
Можливості (+1,29)
Загрози (-1,68)
Сильні позиції (+2,28)
Стратегії підтримки та розвитку сильних боків підприємства (цілі, структура, працівники і т.д.) в напрямку реалізації шансів зовнішнього оточення (споживачі і т.д.).
Стратегії використання сильних боків підприємства (цілі, структура, працівники і т.д.) з метою усунення загроз зовнішнього середовища (постачальники, конкуренти, законодавчі акти, особливості міжнародних відносин і т.д.).
Слабкі позиції
(-0,4)
Стратегії подолання слабкостей підприємства (технології) за рахунок можливостей зовнішнього середовища (споживачі і т.д.).
Стратегії подолання загроз (постачальники, конкуренти, законодавчі акти, особливості міжнародних відносин і т.д.) та усунення слабкостей підприємства (технології) або ліквідації.
Етап 8. Формування варіантів стратегій.
Можливими варіантами стратегій є: короткострокова, диверсифікації, широкоасортиментна.
Етап 9. Вибір стратегії.
Короткострокова стратегія забезпечить швидкий процес реалізації продукції терміном до одного року, що повністю відповідає місії та цілям організації і враховує вплив факторів внутрішнього та зовнішнього середовища.
Стратегія диверсифікації, враховуючи можливу діяльність товариства у різних галузях, частково відповідає його місії та цілям. Дана стратегія не є найбільш ефективною.
Широкоасортиментна стратегія забезпечить розширення асортименту продукції, що відповідає місії та короткостроковим цілям організації, враховує сильні позиції внутрішнього та можливості зовнішнього середовища організації.
Етап 10. Оцінювання стратегії на предмет відповідності установленим критеріям.
Широкоасортиментна стратегія найбільше відповідає місії та цілям організації, оскільки вона передбачає процес збільшення асортименту товарів, враховуючи при цьому сильні позиції та можливості організації. Це забезпечить ефективну роботу підприємства та створить стійкі конкурентні переваги.
Логічним продовженням стратегічного планування в ТзОВ «Ромашка» є тактичне планування, тобто планування реалізації стратегії, яке включає поточне та оперативне планування. Схематична модель поточного планування в ТзОВ «Ромашка» наведена на рис. 2.
Розглянемо ретельніше зміст кожного з етапів поточного планування.
Етап 1. Інформаційне забезпечення поточного планування. Для реалізації поточного планування виникає необхідність в інформації про ринкові можливості підприємства, його конкурентоспроможність, фінансово-господарський стан, яка отримується з внутрішніх та зовнішніх джерел і обробляється відповідними підрозділами (бухгалтерією, ПЕВ та іншими) та відповідальними особами (заступниками директора з економічних питань, виробничих питань, кадрових питань, постачання та збуту і маркетингу).
Етап 2. Оцінювання та аналіз сильних та слабких позицій організації.
Сильні позиції: ТзОВ «Ромашка» має позитивний імідж у споживачів та сильні позиції у специфічних ринкових сегментах. Підприємство намагається оволодіти більш повною і достовірною інформацією про інші джерела постачання продукції, стан підприємства на ринку. Наявність конкурентних переваг, які полягають у розвиненій системі менеджменту в організації, гнучкій організаційній структурі управління.
Слабкі позиції: Проте, на жаль, на даному підприємстві спостерігаються часті конфліктні ситуації з постачальниками, великі залишки нереалізованої продукції, зміна реєстрації препаратів.
Етап 3. Вибір та формування планових параметрів (системи економічних, технологічних, соціальних та ін. показників) на засадах стратегії.
Економічні показники: зростання прибутку на 9%, зростання рентабельності на 3%.
Технологічні показники: збільшення витрат на новий асортимент на 10%.
Соціальні показники: збільшення середнього заробітку на 19,7%.
Етап 4. Підбір на альтернативних засадах заходів щодо досягнення планових параметрів. Досягнення визначених показників потенційно можливо досягнути на засадах реалізації цілого переліку альтернативних заходів, оптимальними з яких обрано: розширення асортименту продукції за рахунок залучення нових постачальників, удосконалення технології постачання товару тощо.
Етап 5. Бюджетне планування. Основними бюджетами організації є бюджети доходів та витрат, надходжень та видатків, активів і пасивів.
Етап 6. Вибір адміністративних важелів (політики, процедури, правил тощо).
Політика – виготовлення якісної фармацевтичної продукції.
Процедурою є, наприклад, процедура звітування про реалізовану продукцію.
Правилом є порядок прийому сировини, правила поведінки в надзвичайних ситуаціях на вироб-ництві(пожежа,хімічне отруєння тощо).
Етап 7. Формування поточного плану. Поточний план передбачає узагальнення розроблених на попередніх етапах показників, заходів та бюджету, тобто він включає:
перелік планових ключових показників, яких прагне досягнути організація;
перелік заходів, реалізація яких сприятиме досягненню визначених показників;
бюджети організації.
Етап 8. Деталізація поточного плану за центрами виконання (відповідальності).
В даному підприємстві є такі види центрів відповідальності: центри вартості, центри видатків, центри обороту, центри інвестицій. Їх характеристику та участь у реалізації поточного плану розглянуто у табл. 5.
Таблиця 5
Види та характеристика центрів відповідальності
Види центрів відповідальності
Підрозділи організації
Функціональна характеристика центрів відповідальності
Участь у реалізації заходів щодо досягнення планових показників
Центри вартості
Планово-виробничий відділ, відділ якості.
Виробничі підрозділи, що створюють нову вартість. Вони належать до моделі «вхід-вихід», оскільки можливо підрахувати усі затрати на їх діяльність та отримані результати у натуральних та кількісних показниках.
Покращення якості продукції,розширення асортименту продукції.
Центри видатків
Бухгалтерія, планово-економічний відділ, відділ маркетингу та реклами, відділ матеріало-технічно-го постачання.
Підрозділи, результати діяльності яких важко оцінити за звичайними критеріями. Методи обліку та аналізу не дозволяють установити за короткий термін залежність між розміром витрат на функціонування таких підрозділів та покращанням загальних результатів.
Розробка та удосконалення рекламної кампанії.
Центри обороту
Відділ постачання та збуту.
Комерційні служби підприємств або їх підрозділів. Їхньою основною метою є отримання якнайбільшого прибутку, реалізувавши наявні запаси готової продукції.
Своєчасна реалізація продукції.
Центри інвестицій
Директор, бухгалтерія, заступник директора з економічних питань, заступник директора з кадрових питань.
Це керівники інституційного рівня та фінансово-економічні управлінські служби, які контролюють вартість та результати вкладених активів.
Залучення інвестицій для реалізації проектів; Введення інтегрованих систем управління.
Як вказувалось вище, тактичне планування на підприємстві передбачає крім поточного ще й оперативне планування, яке спрямоване на формування вузьких, деталізованих, короткотермінових планів, що присвячені конкретним питанням діяльності підприємства та формуються у розвиток поточних планів. На підприємстві використовується широкий перелік оперативних планів у різних сферах. У сфері фінансового планування розробляються платіжний календар, касовий план тощо; у плануванні робочого часу – фонд робочого часу, графік робочого календаря, табель робочого часу тощо.
2.2. Організування
Фактичну та раціональну організаційну структуру управління ТзОВ «Ромашка» наведено на рис.3.
Характеристику працівників організації відповідно до фактичної та раціональної структур управління розкрито у табл.6.
Таблиця 6
Фактична (раціональна) чисельність і функції посадових осіб в ТзОВ «Ромашка»*
Посади працівників
Чисельність, чол.
Функції
Відповідальність і повноваження
Факт.
Раціон.
1
2
3
4
5
Директор
1
1
Визначає стратегію, політику, тактику організації; скеровує діяльність праців-ників; контролює результати діяльності; приймає рішення щодо розширення, реорганізації підприємства; приймає на роботу та звільняє працівників відпо-відно чинного законодавства.
Несе відповідальність перед Зборами Учасників за результати роботи товариства, розвиток та ефективність діяльності, використання майна та коштів організації, рівень використання наявних ресурсів, співпрацю з іншими підприємствами та органами державної влади .
Юрисконсульт
1
1
Здійснює систематичний моніторинг законодавчих та нормативно-правових актів, на засадах яких функціонує організація, бере участь у проробці умов договорів, вивчає правові нюанси, здійснення видів діяльності, їх оподат-кування та оптимізацію податкових і митних платежів
Відповідає перед директором за юридичну відповідність документ-тації організації, консультування з різних правових питань, вчасне повідомлення про зміни у законо-давчих та нормативно-правових актів
Продовження таблиці 6
1
2
3
4
5
Заступник директора з постачання та збуту
1
1
Управляє процесами постачання не обхідною сировиною а також необхід-ним обладнанням
Відповідає перед директором підприємства за вчасність забез-печення діяльності підприємства необхідними сировиною та облад-нанням
Заступник директора з виробничих питань
1
1
Організовує технічну підготовку вироб-ництва, здійснює керівництво поточним і перспективним плануванням технік-ного розвитку підприємства
Відповідає перед директором підприємства за результати і ефек-тивність виробничої діяльності, за-безпечення виконання своїх функ-ціональних обов’язків та дотри-мання правил внутрішнього розпо-
рядку
Заступник директора з економічних питань
1
1
Проводить прогноз, обрахунок, аналіз економічних показників. Координує діяльність планово-економічного від-ділу. Координує діяльність бухгалтерії, керує процесами фінансово-кредитної діяльності, оплати і матеріального стимулювання праці
Відповідає перед директором за якісний прогноз, аналіз економічних показників, результати діяльності планово-еконо-мічного відділу. Відповідає перед директором щодо фінансового планування, ведення обліку, вчасного формування звітності, результатів діяльності бухгалтерії
Начальник відділу матеріально-технічного постачання
1
1
Здійснює переговори з основними поста-чальниками, забезпечує їх дивер-сифікацію з метою мінімізації ризиків, здійснює постачання необхідною сиро-виною та матеріалами
Відповідає перед заступником директора з постачання та збуту за пошук надійних постачальників якісної сировини та матеріалів, забезпечення поставок та забез-печення тривалої взаємовигідної співпраці з постачальниками
Начальник відділу якості
1
1
Забезпечує контроль кількості та якості отриманої сировини та вихідної продукції
Відповідає перед заступником директора з виробничих питань за якість отриманої продукції
Начальник планово-виробничого відділу
1
1
Організовує виробничий процес на підприємстві, керує розробленням системи менеджменту на виробництві, укладає договори з приводу мате-ріально-технічного постачання вироб-ництва
Відповідає перед заступником директора з виробничих питань за виробничий процес на підприємстві
Начальник планово-економічного відділу
1
1
Здійснює техніко-економічне обслуго-вування: розроблення й обґрунтування перспективних і поточних планів, координування роботи, організування розробки прогресивної технології і нової техніки, аналізування виробничо-
господарської діяльності
Відповідає перед заступником з економічних питань за здійснення планування економічної і фінансово-кредитної діяльності
Бухгалтери
6
6
Здійснюють бухгалтерський облік, формують статистичну і податкову звітність, внутрішній аудит, нарахо-вують заробітну плату працівникам під-приємства
Відповідають перед головним бух гал-тером за здійснення бухгалтерського обліку, формування звітностей, внут-рішній аудит
Начальник відділу кадрів
1
1
Здійснює підбір кадрів, прийом на роботу, вивчення ділових якостей працівників, підвищення кваліфікації робітників і службовців, оформлення звільнених
Відповідає перед директором за роботу з кадрами підприємства
Відповідає перед заступником директора з кадрових питань за роботу з кадрами підприємства
Працівники відділу матеріало-технічного постачання
6
6
Забезпечують постачання необхідних сировинних та матеріальних ресурсів для діяльності підприємства та організовують співпрацю з вітчизняними постачальниками
Відповідають перед начальником відділу МТП за установлення вигідних взаємовідносин з вітчизняними постачальниками, безперебійне постачання необхідної сировини та матеріалів для забезпечення роботи підприємства
Працівники відділу якості
5
5
Проводять ретельний контроль кількості та якості отриманої сировини та вихідної продукції
Відповідають перед начальником відділу якості за перевірку на якість продукції
Продовження таблиці 6
1
2
3
4
5
Працівники планово-виробничого відділу
4
4
Контролюють процес виготовлення препаратів, щорічно реєструють відбиток іменника в пробірній службі.
Відповідають перед начальником планово-виробничого відділу за ефективність виконання роботи
Начальники виробничих підрозділів
4
8
Контролюють діяльність спеціалістів та процес виготовлення продукції
Відповідають перед начальником планово-виробничого відділу за процес виготовлення продукції
Спеціалісти по виготовленню препаратів від серцево-судинних захворювань
4
3
Виготовляють препарати від серцево-судинних захворювань
Відповідають перед начальником підрозділу по виготовленню препаратів від серцево-судинних захворювань за якість та кількість продукції
Спеціалісти по виготовленню препаратів від захворювань шлунково-кишкового тракту
4
3
Виготовляють препарати від захво-рювань шлунково-кишкового тракту
Відповідають перед начальником підрозділу по виготовленню препаратів від захворювань шлунково-кишкового тракту за виготовлення продукції