МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ”ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
НАВЧОЛЬНО-НАУКОВИЙ ІНСТИТУТ ЕКОНОМІКИ І МЕНЕДЖМЕНТУ
КАФЕДРА МЕНЕДЖМЕНТУ І
МІЖНАРОДНОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА
КУРСОВИЙ ПРОЕКТ
з дисципліни
“Основи менеджменту”
на тему:
“ Розробка системи менеджменту в організації виробництва меблів на замовлення ”
АНОТАЦІЯ
Цей курсовий проект допомагає нам поглибити знання з курсу „Менеджмент”, показує вміння застосувати знання на практиці та бути добрим знавцем останніх досягнень в менеджменті. Основні концепції, категорії та механізми сучасного менеджменту використовуються та розглядаються у цьому курсовому проекті.
У ньому розроблено та раціоналізовано відповідно до змін середовища функціонування систему менеджменту організації «Мебель-city» яке спеціалізується на виготовленні меблів на замовлення. При цьому розроблено технологію менеджменту з урахуванням очікуваних змін, тобто сформовано функції менеджменту в організації; охарактеризовано застосування та роль методів менеджменту на підприємстві; розкрито особливості розроблення та реалізації управлінських рішень з метою розв’язання існуючих на підприємстві проблем; охарактеризовано комунікації в організації; визначено особливості формування та функціонування формальних та неформальних груп у товаристві; обґрунтовано застосування підходів до керівництва менеджерами організації; визначено ефективність фактичної та раціональної систем менеджменту.
ANNOTATION
This course project helps us to deepen their knowledge of the course "Management", shows the ability to apply knowledge in practice and be a good connoisseur of recent advances in management.
Basic concepts, categories, and modern management mechanisms used and discussed in this course project.It was developed and rationalized according to changes in the environment management system functioning organization "Mebel-city» is specialized in the manufacture of furniture. In this case, the technology management based on expectations, ie formed management functions in the organization, described the use and role of management methods in the enterprise, the features of the development and implementation of management decisions in order to solve the existing problems in the enterprise, describes communication in the organization; peculiarities formation and functioning of formal and informal groups in society, grounded approach to the management of managers, the efficacy of actual and rational management system.
ЗМІСТ
Вступ…………………………………………………………………………………….4
Розділ 1. Загальна характеристика організації……………………………………….6
Розділ 2. Формування функцій менеджменту на підприємстві…………………....11
2.1. Планування…………………………………………………………………11
2.2. Організування………………………………………………………...……19
2.3. Мотивування…………………………………………………………….....22
2.4. Контролювання ……………………………………………………………28
2.5. Регулювання………………………………………………………………..30
Розділ 3. Використання методів менеджменту в організації…………………...….33
Розділ 4. Розроблення механізмів прийняття управлінських рішень організації ..35
Розділ 5. Проектування комунікацій на підприємстві……………………………...41
Розділ 6. Формування механізмів управління групами працівників в організації.44
Розділ 7. Розробка пропозиції з удосконалення керівництва…………………..…46
Розділ 8. Оцінювання ефективності систем менеджменту………………………...49
Висновки……………………………………………………………………………....51
Список використаної літератури………………………………………………..…..53ВСТУП
Меблі здавна вважають предметом першої необхідності, а, як відомо, найбільш надійним є заробіток саме на предметах першої необхідності. Така ідея досить швидко стала зрозумілою та популярною і в Україні.
До того ж в українського виробника є чимало конкурентних переваг: дешева робоча сила, власна екологічно чиста сировина, значний потенціал ринку, що розвивається неймовірними темпами. На ринку меблів густо від товару і виробників, імпортер трапляється щоразу рідше (у певних сегментах імпортер панує завдяки відсутності вітчизняної продукції), а дорожчі меблі продаються краще від дешевих.
На підвищений попит меблевої продукції, у свою чергу, впливають позитивні тенденції у сфері будівництва. Таким чином, «меблевий бум» є похідним від «будівельного». Та на жаль, зараз виробники (зокрема і меблеві) не мають достатньої підтримки з боку держави.
Метою даного курсового проекту є розширення та поглиблення теоретичних знань із спеціальних дисциплін та їх використання для вирішення конкретних питань організації, удосконалення його процесів, вибору обладнання, реконструкції та проектування виробничих баз. Підприємство спеціалізувалось на виготовленні меблів на замовлення. Для цього мені було дано такі вхідні дані; чисельність працівників-36, кількість формальних груп працівників -5, кількість неформальних груп-1, виробничих підрозділів-3, заступників-1 , управлінських служб-1, середня заробітна плата 4105, кількість конкурентів в даному секторі-5, кількість споживачів-4.
Також додатково було дано 3 проблеми, котрі необхідно було вирішити:
Купівля неякісних деталей у постачальника
Несвоєчасне виконання замовлень для замовника
Кредиторська заборгованість.
Отже, об’єктом дослідження у курсовому проекті є ПП «Карпати», яке спеціалізується на виробництві меблів на замовлення.
Враховуючи мету цього проекту, його завданнями розроблення технології менеджменту з урахуванням очікуваних змін,тобто реалізація функцій менеджменту в організації; формування методів менеджменту на підприємстві; розроблення та реалізація управлінських рішень в організації, формування раціональних управлінських рішень з метою розв’язання існуючих на підприємстві проблем; удосконалення системи комунікацій в організації; формування та забезпечення функціонування формальних та неформальних груп у товаристві; обгрунтований вибір підходів до керівництва менеджерів організації при подоланні існуючих організаційних проблем; визначення ефективності фактичної та раціоналістичної систем менеджменту.
РОЗДІЛ 1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОРГАНІЗАЦІЇ
Загальна характеристика організації в таблиці 1.
Таблиця 1
Загальна характеристика командитного підприємства
ПП «Карпати
Параметр, який характе-ризується
Зміст та особливості
Основні відмінності від інших організацій
Законодавча база заснування та функціонування організації
Участь у ЗЕД
1
2
3
4
5
1.Форма підприємства
Приватне підприємство це підприємство, створене приватними особами, засноване на приватній власності. Воно оперує приватним капіталом. Приватна компанія має обмежене число членів з лімітованим правом на передачу своїх акцій і не має права повідомляти публічну підписку на свої акції.
Особливістю приватного підприємства є те, що воно може бути створене, як однією, так і декількома особами. Структура корпоративного управління і режим майна приватного підприємства визначаються його засновником на власний розсуд.
1. Господарський кодекс України
2.Цивільний кодекс України
3.Закон України
«Про господарські
Товариства» № 2492 від 31.12. 92 р
4.Кодекс законів про працю України № 564 від 26.01.07р
Участі не бере
2. Профіль
Виробництво меблів
Специфіка полягає в існуванні значного переліку вимог до технології виробництва меблів, їхнього стану;обробки деревини; до кваліфікації працівників. Також необхідно наголосити на тому, що підприємство працює у сферіі надання послуг, що зумовлює особливості в управлінській, фінансовій, трудовій, техно-логічній, обліковій сферах.
1.Закон України «Про Органічне виробництво» № 974 від 21.04.11
2. Закону України "Про господарські товариства"№ 782 від 03.11.93р
Участі не бере
3. Види діяльності
ПП «Карпати» займається виробництвом меблів. Зокрема це є:
– Виготовлення шафи-купе
- Виготовлення меблів для дому.
-Виготовлення меблів для кухні
- Виготовлення офісних меблі
-дизайнерські послуги
В майбутньому пла-нується розширити обсяги діяльності підприємства, а саме:
-виробництво меблів для навчання
- виробництво меблів для дітей
Особливістю даного підп-риємства є те, що воно за досить невисокі ціни пропонує якісний товар, на який дає досить велику гарантію.
1 Закон України «Про підпри-ємництво» № 975 від 12.05.99р
2.Закон України “Про ліцензування певних видів господарської діяльності ” № 987 від 01.06.2000р.
3.Закон України «Про дорожній рух» № 685від 30.06.93р
Участі не бере
4.Форма власності
Приватна власність — це одна з форм власності, що означає абсолютне, захищене законом право громадянина чи юридичної особи на конкретне майно, яка полягає в тому, що ці об'єкти власності належать приватним особам, сім'ям, групі осіб. Приватна власність на засоби виробництва є базисним елементом ринкової економіки.
Право приватної власності на відміну від колективної здійснює безпосередньо сам власник підприємства. Також відмінність полягає у тому, що приватна власність може бути передана у спадщину.
Право колективної власності Приватною формою власності на відміну від державної форми власності, суб’єктом якої є Верховна Рада України або області, райо-нні, міські, селищні, сільські Ради народних депутатів, власником є одна або більше особа.
1.Закон України “Про власність” №9-93 від 21.01.93р.
Участі не бере
5.Внутрішнє середовище
1)Цілі
Довгострокові (5-10р.): оновлення фурнітури;створення мереж магазинів; вихід на зовнішні ринки.
Середньострокові (1-5р.): покращення якості виробництва;підвищити кваліфікацію працівників;
покращення якості матеріалів і тканин.
Короткострокові (до 1 року): проведення рекламної кампанії;оновлення інформації, підготуватися до свята 5 років організації.
Цілі підприємства є чітко визначені, досяжні, конкретні, враховують вплив середовища функціо- нування, що позитивно впливає на діяльність організації.
2)Структура управління організацією – лінійно-функціональна Відповідає вимогам середовища функціонування, але потребує незначного удосконалення. На сьогодні у підпорядкуванні директора підприємства є 1 заступник, фактично існує 1 управлінська служба, та планується зробити ще одну, фактично є 3 виробничі підрозділи та передбачено збільшити їх до 7.
3)Завдання: Вдале функціонування організації залежить від чіткого функціонування завдань і конкретного їх виконання. Основними завданнями підприємства є розміщення оголошень про наявність вакантних посад; підвищення кваліфікації працівників.
4)Технологія:Виготовлення меблів на замовлення потребує якісних матеріалів і тканин,щоб задовольняти потреби споживачів.
5)Працівники: На підприємстві працюють 36 працівників , для якіснішого виробництва товарів потрібно найняти ще 9 робітників. Працівники в яких стаж роботи перевищує 15 років отрисують надбавки. За роботу у позанормовий час , виконання роботи у тяжких умовах праці , вихідні дні , відрядження робітникам до зарплати нараховується доплати.
6)Ресурси: ПП «Карпати» забезпечене усіма видами ресурсів:
- трудові (робоча сила);
- матеріальні (матеріали, комплектуючі);
- фінансові (власні кошти);
- енергетичні (паливо, мастила тощо).
- інформаційні.(Інформація)
Підприємство щомісячно відраховує 7% від прибутків у резервний фонд для здійснення негайної оплати за вимогами і у фонд соціального страхування.
6. Зовнішнє середовище
Фактори зовнішнього середовища прямого впливу:
1)Споживачі. У своїй діяльності підприємство орієнтується на забезпечення потреб споживачів, тому воно використовує працю висококваліфікованих спеціалістів, новітню техніку та технологію, що підвищує репутацію даної організації серед споживачів, підвищує його конкурентоспроможність При цьому основними групами споживачів є: міське та сільське населення, підприємства у Львові, державні підприємства . У зв’язку з розширенням видів діяльності організації планується, що коло споживачів розшириться: навчальні заклади і сімї з маленькими дітьми. Вплив фактора є максимально позитивним, оскільки існує тенденція до зростання попиту на послуги підприємства .
2)Постачальниками є підприємства з якими ПП «Карпати» уклало угоду терміном на 1,5 року, проте якість деталей замовлених у постачальника залишає бажати кращого, тому по закінченню терміну ПП буде шукати нового постачальника.
3)Основними конкурентами підприємства «Карпати» на ринку збуту є ПП «Будинок меблів», ПП «Офісмеблі», ПП «Mebel market» підприємство із Румунії, яке продає свої товари у країнах у західній Європі та особливий попит воно має саму у країнах СНД Вплив конкурентів є значним, оскільки будь-яка їхня поведінка впливає на ситуацію на ринку. У зв’язку з розширенням діяльності очікується, що конкурентом підприємства також буде ПП «Мебля». Конкуренція впливє на ПП «Карпати» як позитивно, так і негативно, оскільки останнім часом спостерігається загострення конкурентної боротьби за споживачів на ринку, що негативно впливає на діяльність підприємства, проте позитивний вплив полягає у тому, що конкуренти постійно змушують його вживати оперативних заходів, гнучко реагувати на їхні дії і заохочує постійно вдосконалювати свою виробничо-господарську діяльність.
4) Державні органи влади . Підприємство у своїй діяльності керується правовими актами, законами України, що розробляються органами державної влади та затверджується Верховною Радою України; указами і розпорядженнями місцевих і всеукраїнських органів влади; Постановами державної податкової адміністрації.
5) Інфраструктура має негативний вплив, оскільки у підприємства невисокий рівень її розвитку. Та на наступний квартал планується її удосконалення.
6)Законодавчі акти визначають можливі види діяльності підприємства, вказують на обов’язки і права підприємства тощо. Вони безпосередньо впливають на ПП «Карпати», оскільки його діяльність базується на засадах Господарського кодексу України, Закону України “ Про підприємництво” тощо. Постійні зміни у законодавстві, часто його суперечливість та неоднозначність у трактуванні значно ускладнюють функціонування підприємства.
7)Профспілки, партії та інші громадські організації. Профспілки постійно контролюють підприємство, стежать за дотриманням всіх прав працівників, прописані у трудовому кодексі перевіряють за умови праці, соціальний захист, охорону здоров’я та відпочинку На підприємстві «Карпати», як і на багатьох інших підприємствах, профспілка уклала з керівництвом організації колективний договір, де обумовленні усі питання, пов’язані з умовами, оплатою та організацією праці. Партії є частиною державних органів влади і, водночас, творцями законодавчих актів, на основі яких функціонує дане підприємство.
8)Система економічних відносин у державі має сильний вплив на підприємство, оскільки воно знаходиться в залежності від рівня розвитку економіки. Стан економіки диктує свої умови на ринку і від його розвитку залежить як прибутковість підприємства, його конкурентоспроможність на міжнародному ринку, так і саме виробництво. Функціонування ПП «Карпати» в ринкових умовах працює за законами попиту, пропозиції та конкуренції.
9) Організації-сусіди однозначно мають позитивний вплив, оскільки зменшують витрати на сміттєзбірники, ремонт прилеглих доріг і вивіз відходів, що проводяться спільно. Одна з умов успішного розвитку підприємства — є його вдале місце розташування.
Фактори зовнішнього середовища непрямого впливу:
1)Міжнародні події мають вплив на підприємство, оскільки міжнародні події безпосередньо впливають і на Україну, часто від них залежить розвиток підприємства. В додачу до цього підприємство планує розширювати свою діяльність і за кордон, тому має брати до уваги всі головні події, які відбуваються в країнах, в яких планується розширення та загалом у світі.
2)Міжнародне оточення впливає на ПП «Карпати» через споживачів, конкурентів, постачальників (позитивний вплив), також впливає на ЗЕД підприємства через світову економіку і політичну ситуацію.
3)Науково-технічний прогрес однозначно має великий вплив, оскільки підприємство має бути добре оснащеним, постійно вдосконалювати свої товари, для того, і старатись отримати якнайменші витрати на виробництво при якомога більшій якості продукції. Якщо не стежити за рівнем НТП, то ПП може не вижити в умовах значної конкуренції.
4)Політичні обставини негативно впливають на організацію, тому що у державі спостерігається політична нестабільність, а це має свої негативні наслідки для підприємства. Вплив фактора на організацію відбувається переважно через споживачів, державні органи влади та законодавчі акти.
5)Соціально-культурні обставини відображають загальний рівень культури в країні. Їх вплив, на-жаль, є негативним, оскільки доходи населення низькі і не високий рівень культури. Впливає через споживачів, конкурентів, державні органи влади, законодавство тощо.
6)Рівень техніки та технології. Технологічні нововведення впливають на ефективність виробництва меблів на замовлення . Переважно вплив фактора на організацію відбувається через постачальників, конкурентів, інфраструктуру, законодавчі акти тощо.
7)Особливості міжнародних економічних відносин впливають на вартість ресурсів і на купівельну здатність споживачів. Поки, що вплив є негативним через те, що в Україні є складна економічна ситуація. При цьому вплив відбувається через законодавчі акти, інфраструктуру, конкурентів тощо.
8)Стан економіки характеризує загальний рівень розвитку економіки України і бажання інших країн співпрацювати з підприємствами цієї держави. На ПП «Карпати» - незадовільний стан інф-раструктури, велика кількість конкурентів у даній галузі. Вплив цього фактора відбувається через конкурентів, споживачів, постачальників, інфраструктуру, систему економічних відносин у державі тощо.
РОЗДІЛ 2. ФОРМУВАННЯ ФУНКЦІЙ МЕНЕДЖМЕНТУ НА ПІДПРИЄМСТВІ
2.1. Планування
Характеристику етапів процесу стратегічного планування на підприємстві «Карпати» відображено на рис.1.
Зворотний
зв'язок
Рис.1. Модель стратегічного планування на ПП «Карпати»
Розглянемо ретельніше зміст кожного із етапів моделі стратегічного планування на підприємстві.
Етап 1. Інформаційне забезпечення стратегічного планування.
Передбачає збір та обробку відповідними підрозділами (планово-економічним) та відповідальними особами (юрисконсультом, заступником директора з комерційних питань, начальником планово- економічного відділу, головним бухгалтером) інформації про фінансовий стан підприємства, конкурентоспроможність його послуг, ринкові можливості, несприятливі впливи, зміни в законодавстві та нормативній базі функціонування підприємства.
Етап 2. Установлення місії та цілей організації.
Короткострокові (до 1 року): проведення рекламної кампанії;оновлення інформації, підготуватися до свята 7 років організації, запобігання несвоєчасному виконанню замовлення, оплата кредиту.
Середньострокові (1-5р.): підвищення кваліфікованості працівників, налагодження проблем із постачальниками, покращення якості виробництва, підвищення рівня інфраструктури.
Довгострокові (5-10р.): закупівля нового устаткування, вихід на міжнародний ринок, створення широкої мережі магазинів.
Етап 3. Вибір методів аналізу факторів внутрішнього і зовнішнього середовища.
У даному випадку використовують метод порівняння, експертних оцінок, сукупної думки споживачів, економічного аналізу. На даному етапі формується стан організації, її шанси та можливості, сильні та слабкі позицій.
Етап 4. Оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища.
Передбачає оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища групою експертів, у яку входять працівники організації Фактори оцінюються за шкалою [-5;5]. Сума вагомостей усіх факторів становить 1, тобто рівень вагомостей для кожного фактора визначається з допомогою коефіцієнтів. Результати експертних оцінок впливу факторів зовнішнього середовища на організацію зведено у таблиці 2.
Таблиця 2
Результати експертного оцінювання впливу факторів зовнішнього середовища на підприємство ПП «Карпати»
Фактори
Середня експертна оцінка впливу, бали
Середня вагомість факторів
Зважений рівень впливу, бали
Споживачі
+5
0,15
+0,75
Постачальники
-1
0,1
-0,1
Конкуренти
+2
0,09
+0,18
Державні органи влади
+2
0,05
+0,1
Інфраструктура
+1
0,07
-0,07
Законодавчі акти
-1
0,06
-0,16
Профспілки, партії та інші громадські організації
+4
0,03
+0,12
Система економічних відносин у державі
-2
0,08
-0,16
Організації-сусіди
+3
0,03
+0,09
Міжнародні події
-5
0,05
-0,25
Міжнародне оточення
+3
0,03
+0,09
Науково-технічний прогрес
+3
0,07
+0,21
Політичні обставини
-4
0,03
-0,12
Соціально-культурні обставини
-1
0,01
-0,01
Рівень техніки та технології
+3
0,06
-0,18
Особливості міжнародних економічних відносин
+1
0,04
-0,04
Стан економіки
-4
0,05
-0,2
Отже, як видно з таблиці 2, на діяльність організації найбільш позитивно впливають такі фактори зовнішнього середовища, як споживачі, постачальники, конкуренти, організації-сусіди, а найбільш негативно діючими чинниками є міжнародні події, законодавчі акти, система економічних відносин у державі, стан економіки.
Етап 5. Оцінювання та аналіз факторів внутрішнього середовища.
Проводиться цією ж групою експертів за шкалою [0 ; 5], при цьому 0 демонструє нерозви-неність, невиразність, відсутність чи катастрофічний стан фактора внутрішнього. Результати зведено у таблиці 3.
Таблиця 3
Результати експертних оцінок впливу факторів внутрішнього середовища на ПП «Карпати»
Фактори
Середня експертна оцінка впливу, бали
Середня вагомість факторів
Зважений рівень впливу, бали
Цілі
4
0,4
1,6
Структура
4
0,2
0,8
Завдання
4
0,3
1,2
Технологія
2
0,2
0,4
Працівники
3
0,3
0,9
Ресурси
-3
0,3
-0,9
Отже, як видно з таблиці 3, найбільш розвиненим фактором внутрішнього середовища є цілі, працівники та завдання, найбільш негативно впливають на підприємство ресурси, що спричинено поганим постачальником.
Етап 6. Прогнозування умов функціонування та результатів виробничо-господарської діяльності.
Для прогнозування можна використати різні рівні оцінок, зокрема – це може бути метод опитування споживачів. Проаналізувавши вплив різних факторів на ПП «Карпати», можна дійти висновку, що воно буде прибутковим, якщо змінить постачальника, та витримає складні політичні та міжнародні умови. Також йому слід підготуватись до можливої кризи, яка може несподівано настати. Найкращим виходом було б збільшення резервного фонду.
Етап 7. Виконання розрахунків, обґрунтувань, проектних рішень.
З огляду на наявну інформаційну базу для вибору стратегії діяльності підприємства доцільно використовувати SWOT–аналіз (табл. 4).
Таблиця 4
Матриця вибору стратегії діяльності підприємства ПП «Карпати» відповідно до SWOT–аналізу.
Стан організації
Можливості (+1.45)
Загрози(-2.23)
Сильні позиції
(2.53)
Стратегія підтримки та розвитку
сильних боків підприємства в напрямку реалізації шансів зовнішнього оточення
Стратегія використання сильних боків підприємства з метою усунення загроз зовнішнього середовища:
Слабкі позиції
(-1.2)
Стратегія подолання слабкостей підприємства за рахунок можливостей зовнішнього середовища
Стратегія подолання загроз та усунення слабкостей підприємства або ліквідації.
Етап 8. Формування варіантів стратегій.
Можливими варіантами стратегій є:ринкова стратегія, диверсифікаційна, диференціації
Етап 9. Вибір стратегії на засадах формування управлінського рішення.
Стратегія ринкова забезпечить ефективну роботу організації , враховує вплив факторів внутрішнього та зовнішнього середовища, використовується організацією для розширення своєї збутової діяльності. Стратегія диференціації стратегія маркетингу, політики організації виділення фірмою своєї продукції як особливої, відмінної від конкуруючої продукції , забезпечить ріст вартості товарів. Стратегія диверсифікації, враховуючи можливу діяльність товариства у різних галузях,найбільше з усіх можливих стратегій відповідає його місіям і цілям ; крім того воно враховує вплив факторів внутрішнього та зовнішнього середовища , забезпечує наявність порівняно стійких конкурентних переваг та ефективну роботу підприємства.
Етап 10. Оцінювання стратегії на предмет відповідності установленим критеріям.
Стратегія диверсифікації найбільше відповідає місії та цілям організації, оскільки передбачає розширення видів діяль.
Логічним продовженням стратегічного планування на ПП «Карпати» є тактичне планування, тобто планування реалізації стратегії, яке включає поточне та оперативне планування. Модель поточного планування на підприємстві наведена на рис. 2.
Зворотній
зв'язок
Рис.1. Модель поточного планування на підприємстві ПП «Карпати»
Розглянемо ретельніше зміст кожного з етапів поточного планування.
Етап 1. Інформаційне забезпечення поточного планування.
Для реалізації поточного планування виникає необхідність в інформації про ринкові можливості підприємства, його конкурентоспроможність, фінансовий стан підприємства, яка отримується з внутрішніх та зовнішніх джерел і обробляється відповідними підрозділами (планово-економічний відділ) та відповідальними особами (юрисконсультом, головним бухгалтером, заступником директора з комерційних питань, начальником планово-економічного відділу).
Етап 2. Оцінювання та аналіз сильних та слабких позицій організації.
Сильні позиції: ПП «Карпати» характеризується високою якістю продукції, кваліфікацією працівників, креативністю прийняття рішень.
Слабкі позиції: на даному підприємстві є декілька проблемна це поганий постачальник, несвоєчасне виконання замовлення для замовника, кредиторська заборгованість бізнесі.
Етап 3. Вибір та формування планових параметрів (системи економічних, технологічних, соціальних показників).
Економічні показники: досягти зростання прибутку на 11,5%; зменшення заборгованості на 9%; збільшення статутного фонду на 7%.
Технологічні показники: збільшити витрати на закупівлю нового обладнання та устаткування на 15%.
Соціальні показники: збільшення витрат на соціальний розвиток (відпочинок, відпустки, оздоровчі та розважальні заходи) на 8%.
Етап 4. Підбір на альтернативних засадах заходів щодо досягнення планових параметрів.
Можна застосувати ряд альтернатив, серед яких розширення сфери обслуговування, удосконалення технологій, покращення якості та матеріалів, впровадження НТП.
Етап 5. Бюджетне планування.
Основними бюджетами організації є бюджети доходів та витрат надходжень та видатків, активів та пасивів.
Етап 6. Вибір адміністративних важелів ( політики, процедур, правил).
Політика – виробницство якісних меблів. Підприємство орієнтується на споживачів із середнім та високим рівнем доходу.
Процедури – це дії, які необхідно здійснити в конкретній ситуації. Наприклад, робота з постачальниками та клієнтами, прийом працівників на роботу.
Правило вказує на те, що повинно бути зроблене в конкретній ситуації: правила підписання деяких документів , правильного обслуговування споживачів
Етап 7. Формування поточного плану.
Поточний план передбачає узагальнення розроблених на попередніх етапах показників, заходів та бюджету, тобто він включає:
- перелік планових ключових показників, яких прагне досягнути організація в межах реалізації обраної стратегії діяльності, які повинні відображати усі сфери діяльності підприємства;
- перелік заходів, реалізація яких сприятиме досягненню визначених показників, економічні ефект та ефективність від впровадження планових заходів;
- бюджет організації.
Етап 8. Деталізація поточного плану за центрами виконання (відповідальності).
На підприємстві є такі види центрів відповідальності: центри вартості, центри видатків, центри інвестицій. Їх характеристику та участь у реалізації поточного плану розглянуто за допомогою таблиці 5.
Таблиця 5
Види центрів відповідальності
Підрозділи організації
Що належать до конкретних центрів.
Функціональна характеристика
центрів відповідальності
Участь у реалізації заходів
Щодо досягнення планових показників.
Центри вартості
Працівники цеху виробництва меблів
Виробничі підрозділи , що створюють нову вартість.Вони належать до моделі вхід-вихід.
-Удосконалення якості виробництва
-Розширення сфери обслуговування
Центри видатків
Бухгалтерія , планово-економічний відділ
Підрозділи які важко оцінити за звичайними критеріями.
Удосконалення виробниццтва
Центри інвестицій
Директор, бухгалтерія, планово економічний відділ , заступник директора з комерційних питань
Це керівники інституційного рівня та фінансово-економічні управлінські служби , які контролюють вартість та результати вкладених активів
-залучення інвестицій для реалізації проектів
Як вказувалось вище, тактичне планування на підприємстві передбачає крім поточного ще й оперативне планування, яке спрямоване на формування вузьких, деталізованих, короткотермінових планів, що присвячені конкретним питанням діяльності підприємства та формуються у розвиток поточних планів. На підприємстві використовується широкий перелік оперативних планів у різних сферах. У сфері фінансового планування розробляються платіжний календар, касовий план тощо; у плануванні робочого часу – фонд робочого часу, графік робочого календаря, табель робочого часу тощо.
2.2. Організуванння
Фактична організаційна структура управління у ПП «Карпати» наведена на рис. 3, а раціональна, яка відображає напрямки реорганізації у зв’язку із розширенням видів діяльності, та яка створює можливості для досягнення установлених цілей, наведена на рис.4. Характеристику працівників організації відповідно до фактичної та раціональної структур управління розкрито у табл. 6.
Рис. 3. Фактична органіграма управління ПП «Карпати»
Рис.4. Раціональна органіграма управління ПП «Карпати»
Таблиця 6
Фактична (раціональна) чисельність і функції посадових осіб у
ПП «Карпати»
Посади
працівників
Чисельність,
чол.
Функції (види діяльності працівників)
Відповідальність і повноваження
Факт.
Раціон.
1
2
3
4
5
Директор
1
1
Визначає стратегію, тактику та політику організації, координує та скеровує діяльність працівників, контролює результати діяльності товариства, приймає рішення щодо розширення та реорганізації підприємства, приймає на роботу та звільняє працівників згідно штатного розпису та відповідно із чинним законодавством, приймає рішення та видає накази щодо діяльності товариства, які є обов’язкові до виконання усіма працівниками тощо.
Несе відповідальність перед Зборами Учасників за результати роботи товариства, використання майна та коштів організації, розвиток та ефективність діяльності, рівень використання наявних ресурсів, співпрацю з органами державної влади.
Секретар-референт
1
1
Формує картотеку інформаційних карток про основних ділових партнерів підприємства, здійснює підготовку необхідної директору інформації, займається веденням документації.
Відповідає перед директором за інформаційне забезпечення, за документацію.
Юрис-
консульт
1
1
Здійснює систематичний моніторинг законодавчих та нормативно-правових актів, на засадах яких функціонує організація, бере участь у проробці умов договору, вивчає правові нюанси здійснення видів діяльності.
Відповідає перед директором за юридичну відповідність документації організації, консультування з різних правових питань, вчасне повідомлення про зміни у законодавчих та нормативно-правових актах.
Заступник директора з комерційних питань
1
1
Керує процесами планування, фінансово-кредитною діяльністю, організацією оплати та матеріального стимулювання праці, відповідає за розробку економічної стратегії, впровадження прогресивних економічних ідей, керує технічною підготовкою виробничо-господарської діяльності, науково-дослідною діяльністю, допоміжним виробництвом.
Відповідає перед директором під-приємства за фінансове планування діяльності організації, ведення бухгалтерського, статистичного, управлінського обліку, вчасне формування податкової та статистичної звітно-сті, контролювання фінансових ре-зультатів діяльності організації, слідкує за безпосереднім процесом перетворення предметів праці на готові вироби, здійснення послуг.
Начальник планово-економічного відділу
1
1
Удосконалення концепції планування витрат щодо здійснення діяльності підприємства, інвестиційні програми.
Відповідає перед заступником директора з комерційних питань за визначення економічної стратегії розвитку підприємства
Працівники планово-економічного відділу
6
6
Контролює виконання перспективних і річних планів технологічної підготовки виробництва, суворе додержання встановлених процесів.
Відповідає перед начальником планово-економічного відділу за вдосконалення технології виготовлення виробів.
Спеціалісти з кадрових питань
4
4
Створює робочі місця, здійснює підбір кадрів. Вивчення ділових якостей працівників, підвищення кваліфікації працівників.
Відповідає перед начальником планово-економічного відділу за підбір висококваліфікованих працівників на роботу.
Начальник цеху виробництва меблів
1
1
Контролює своїх працівників щоб вони вчасно і якісно виконували виробництво меблів
Відповідає перед начальником планово-економічного відділу за вчасне виробництво меблів
Столяри
8
8
Здійснює всі необхідні операції з матеріалом для виробництва меблів
Відповідає перед начальником цеху виробництва меблів за своєчасне та професійне виробництво меблів
Дизайнери
4
4
Розробляє графічну частину товару.
Відповідає перед начальником цеху виробництва меблів за виконану роботу.
Начальник відділу постачання
1
1
Пошук вигідних постачальників, укладення контрактів
Відповідає перед начальником планово-економічного відділу за пошук постачальників та укладення контракту з ним
Менеджери з постачання
4
4
Ведуть переговори з постачальниками, приймають матеріал від постачальників
Відповідають перед начальником відділу постачання за своєчасне постачання мтеріалу
Головний бухгалтер
1
1
Виконує функції бухгалтерського обліку, формування податкової та фінансової звітності, складання поточних, річних звітів та балансів, взаємовідносини з бюджетом, скла- дання фінансово-кредитних планів. Контроль витрат матеріальних фінансових і людських ресурсів.
Відповідає перед начальником планово-економічного відділу за фінансове планування діяльності, ведення бухгалтерського, статистичного та управлінського обліку, вчасне формування податкової та статистичної звітності, контролювання фінансових результатів діяльності організації
Бухгалтери
2
2
Функціями є нарахування і видача заробітної плати, планування і оформлення бюджету товариства та контроль за його дотриманням, ведення бухгалтерсько обліку формування податкової та статистичної звітності.
Відповідає перед головним бухгалтером за правильність та оперативність ведення обліку на підприємстві.
Начальник відділу маркетингу
1
Ефективна реалізація продукції і послуг на визначених ринках у запланованих обсягах і в намічені терміни, дослідженн на ринку
Відповідає перед заступником директора з комерційних питань за результати дослідження на ринку
Маркетологи
3
Здійснює рекламну діяльність. Займається розміщенням реклами, дослідженням ринків реклами. Організовує співпрацю з замовниками для розміщення реклам.
Відповідає перед начальником відділу маркетингу за розробку рекламної кампанії, розміщення реклами, результати дослідження ринку реклами,
надання рекламних послуг.
Начальник відділу збуту
1
Займається пошуком нових ринків збуту
Відповідає перед начальником відділу маркетингу за реалізацію товару та пошук нових ринків збуту
Менеджери зі збуту
4
Організовують збут товарів на території України
Відповідають перед начальником відділу збуту за реалізацію товару
Всього:
36
45
* сірим затемнено комірки, які демонструють зміни, пов’язані із раціоналізацією організаційної структури управління (виникнення посад, нових функцій тощо)
2.3. Мотивування
Коротку характеристику змістових та процесійних теорій мотивування й обгрунтування можливості їх застосування у ПП «Карпати» наведено у табл.7.
Таблиця 7
Застосування теорій мотивування у ПП «Карпати»
Теорії мотивува-ння
Короткий зміст та особливості застосування
Обгрунтування можливості застосування в організації
Елементи системи матеріального стимулювання праці, в яких знаходить відображення теорія
1
2
3
4
Змістові теорії (відображають зміст потреб та їх ієрархію)
Теорія потреб М. Туган-Баранов-ського
1. Виділяються фізіологічні, статеві, симптоматичні, альтруїстичні потреби і потреби практичного характеру.
2. Особливе значення відіграє приналежність до народностей, моральні і релігійні погляди
Цю теорію можна застосувати у ПП «Карпати» до усіх працівників, враховуючи пріоритетність задоволення певних груп потреб працівників та вдало використовувати незадоволені потреби для формування мотивів щодо забезпечення необхідної поведінки, також теорія сприятиме успішній діяльності товариства.
У суспільстві матеріальні стимули (ЗП, премії, надбавки, доплати тощо) сприяють якіснішому задоволенню фізіологічних потреб та потреб практичного характеру. При цьому також створюються умови для задоволення альтруїстичних потреб, народження та виховання дітей, створення сім’ї тощо.
Теорія потреб
А. Маслоу
1. Потреби діляться на первинні і вторинні.
2. Поведінка людей визначається потребами нижчого порядку.
3. Після задоволення певних потреб їх мотивуюча дія припиняється.
Ця теорія чітко визначає пріоритетність потреб людей, на що повинні орієнтуватись керівники при формуванні мотиваційних систем. Оскільки, якщо керівництво не створить умови для забезпечення первинних потреб працівників, то марно чекати від підлеглих ініціативності, творчості, раціоналізаторських пропозицій та належної віддачі.
Можливі для задоволення первинних потреб працівників у ПП «Карпати»створює заробітна плата, подарунки. При цьому чим вищий статус працівника, чим вища його посада за службовою ієрархією, тим більші можливості з матеріальної точки зору відкривається перед працівником.