МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТА НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо проходження практики
за темою бакалаврської кваліфікаційної роботи
для студентів напряму підготовки 6.030509 “Облік і аудит”
2010
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо проходження практики
за темою бакалаврської кваліфікаційної роботи
для студентів напряму підготовки 6.030509 “Облік і аудит”
Затверджено
на засіданні кафедри обліку та аналізу
Протокол № 3 від 04.11.2010р...................
Львів-2010
Методичні рекомендації щодо проходження практики за темою бакалаврської кваліфікаційної роботи для студентів напряму підготовки 6.030509 “Облік і аудит / Укл: Н.Ю. Яремко І.Й., Сажинець С.Й., Височан О.С., Ясінська А.І., Подольчак Н.І. – Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2010.– 28 с.
Укладачі: Яремко І.Й. док. екон. наук, проф.
Сажинець С.Й. канд. екон. наук, доц. Височан О.С. канд. екон. наук, доц.
Ясінська А.І. канд. екон. наук, ст. викл.
Подольчак Н.І. канд. екон. наук, ст. викл.
Відповідальний за випуск Шквір В.Д. канд. екон. наук, доц.
Рецензенти Алексєєв І.В. док. екон. наук, проф.
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Практика за темою бакалаврської кваліфікаційної роботи (надалі-ПРАКТИКА) є невід’ємною складовою освітньо-професійної програми підготовки фахівців напряму “Облік і аудит”.
Методичні рекомендації з ПРАКТИКИ розроблені відповідно до «Положення про проведення практики студентів вищих навчальних закладів», Закону України “Про вищу освіту”, Указу Президента України від 04.07.2005 р. № 1013/2005 “Про невідкладні заходи щодо забезпечення функціонування та розвитку освіти в Україні”. В основу змісту практики покладено головні вимоги до освітньо-кваліфікаційної характеристики фахівця зі напряму “Облік і аудит”.
2. МЕТА, ЗАВДАННЯ ТА ЗМІСТ ПРАКТИКИ
Мета практики за темою бакалаврської кваліфікаційної роботи – безпосередня практична підготовка студентів до самостійної діяльності майбутньої професії. Досягнення основної мети практики передбачає:
Закріплення та поглиблення теоретичних знань, здобутих в процесі навчання.
Набуття та удосконалення навиків і умінь практичної роботи бухгалтерії бази практики.
Ознайомлення з організацією і функціонуванням економічної служби бази практики.
Оволодіння технікою ведення бухгалтерського обліку, навиками складання первинних документів, перевірки й обробки, веденням записів в облікових регістрах.
Основними завданнями ПРАКТИКИ студентів є:
Прикладне застосування теоретичних знань з дисциплін: «Фінансовий облік», «Організація і методика економічного аналізу», «Облік в галузях народного господарства», «Управлінський облік», «Облік у бюджетних установах» та «Облік у банках».
Ознайомлення зі структурою, технологічним оснащенням підприємства чи установи (бази практики) та організацією, методами роботи фахівців на різних рівнях управління в процесі здійснення основних видів діяльності.
Ознайомлення з функціональними обов'язками службових осіб, формування системного підходу до аналізу економічного об’єкта.
Здобуття практичних навичок та досвіду роботи у сфері обліку та аудиту, застосування засвоєних знань на практиці та для написання бакалаврської кваліфікаційної роботи.
Підбір та формування необхідної інформаційної бази для подальшої її використання у написанні звіту з практики та бакалаврської кваліфікаційної роботи.
Практика проводиться в колективній та індивідуальній формах, які тісно пов'язані й доповнюють одна одну. Колективна форма передбачає консультації зі фахівцями, обговорення, дискусії тощо. Індивідуальна форма – самостійне вивчення програмних питань практики, проведення досліджень, необхідних для підготовки звіту з практики.
Зміст практики визначається у відповідності із завданням ПРАКТИКИ:
Проаналізувати діяльність бази практики з позицій системного підходу, в тому числі дослідити напрям основної діяльності, зовнішні та внутрішні зв’язки, організацію праці з урахуванням форм її розподілу, та організаційної структури.
Ознайомитися із проектною та економічною документацією (державні та галузеві стандарти, стандарти підприємства, керівні матеріали та методики, норми та правила тощо).
Виконати функції стажера за місцем проходження ПРАКТИКИ.
Проаналізувати структуру та зміст інформаційних потоків, що мають місце на базі практики та виокремити дані, що будуть використані при написанні звіту з ПРАКТИКИ та бакалаврської кваліфікаційної роботи.
Ознайомитися із організацією ведення бухгалтерського обліку на базі практики.
ПРАКТИКА триває 2 тижні. Під час практики студент використовує свій робочий час за таким графіком (табл. 1).
Таблиця 1
Бюджет робочого часу практики
Вид роботи
Кількість робочих днів
Структура робочого часу, %
Отримання завдання від керівника практики з кафедри
0,25
2,5
Прибуття на базу практики, оформлення документів та отримання перепусток
0,25
2,5
Загальне ознайомлення із організацією та інструктаж з техніки безпеки
0,5
5,0
Ознайомлення з фінансово-господарською діяльністю бази практики (підприємства, організаніції, установи)
1
10,0
Робота у функціональних відділах з метою проходження практики, відповідно індивідуальному завданню
4
40,0
Збір інформації для написання звіту з практики
1
10,0
Написання звіту та заповнення щоденника з практики
2
20,0
Оформлення та затвердження звіту про практику та щоденника
0,75
7,5
Здача перепусток, майна організації, відбуття
0,25
2,5
Всього
10
100
Дата початку і закінчення практики встановлюється навчальним планом.
У результаті проходження практики студент повинен знати загальні функції бухгалтерської служби, її взаємозв'язок із всіма економічними службами підприємства, організацію аналітичного і синтетичного обліку в умовах ручної й автоматизованої обробки інформації. Також студент повинен уміти складати первинні документи, групувати і систематизувати їх для подальшої обробки, вести регістри синтетичного обліку, зіставляти дані аналітичного і синтетичного обліку, формувати фінансові звіти.
3. БАЗИ ПРАКТИКИ
Базами практики є підприємства, організації та установи різних форм власності та підпорядкування.
Вимогою до бази практики є наявність фінансово-економічного підрозділу, для забезпечення умов виконання програми практики для освітньо-професійної програми підготовки фахівців напряму 6.030509 “Облік і аудит”.
Студент самостійно, за погодженням із керівництвом вищого навчального закладу, підбирає базу практики та пропонує її для використання.
Зміна бази практики можлива лише з поважних причин і лише до початку ПРАКТИКИ. Довідку про можливість зміни бази практики надає завідувач кафедри.
Підприємство, обране базою ПРАКТИКИ, має відповідати певним вимогам: бути самостійним господарюючим суб’єктом, мати успішний досвід діяльності на ринку не менше трьох років, проводити стандартизований облік, формувати фінансову звітність, функціонувати як відкрита господарська система в ринковій економіці.
Проходження практики оформляється наказом по підприємству і здійснюється згідно з режимом його роботи.
Студент та керівники практик повинні дотримуватися певного порядку проходження практики.
4. ПОРЯДОК ОРГАНІЗАЦІЇ ТА КЕРІВНИЦТВО ПРАКТИКОЮ
Розподіл студентів для проходження ПРАКТИКИ проводиться відповідно до бази практики, на підставі укладеної угоди затвердженої завідувачем кафедри та керівником підприємства, установи, організації.
Закріплення бази практики проводиться в порядку договорів із підприємствами й організаціями.
Першочерговим етапом проходження практики є отримання завдання та щоденника з практики. Керівник практики від кафедри надає ґрунтовні роз’яснення студенту щодо цілей та завдань практики, інструктаж щодо організації проходження практики, техніки безпеки на місцях практики, визначення форми представлення звіту та процедури захисту.
Під час практики студент повинен бути закріплений за керівником практики від підприємства, як правило, провідним фахівцем, працювати ділянках обліку так, щоб мати можливість вивчити всю програму практики.
Права студента-практиканта:
Обирати базу практики для проходження ПРАКТИКИ зі спеціальності “Облік і аудит”.
Користуватись необхідною інформаційною базою для написання звіту з практики та бакалаврської кваліфікаційної роботи.
Одержувати консультації керівників практики як від кафедри та бази практики.
Висловити пропозиції щодо удосконалення практичної підготовки студентів.
Обов'язки студента-практиканта:
1. Отримати завдання на практику і щоденник практики.
2. Скласти календарно-тематичний план ПРАКТИКИ та затвердити його у керівника практики від навчального закладу та від бази практики.
3. Своєчасно з'явитися на базу практики для проходження практики.
4. Суворо дотримуватись правил внутрішнього трудового розпорядку базового підприємства; правил техніки безпеки і вимог охорони праці.
5. Виконати у терміни встановлені графіком навчального процесу програму ПРАКТИКИ зі спеціальності.
6. Оформити документально результати роботи під час практики.
7. Після завершення терміну практики представити звіт для перевірки на перевірку керівнику від кафедри.
8. Одержати звіт після перевірки, доопрацювати зауваження та представити до захисту готовий звіт та заповнений щоденник.
9. Підготувати до захисту коротку (до 5 хвилин) і змістовну доповідь про результати виконаних під час практики робіт і проведених досліджень.
У період виконання своїх функцій керівник практики від кафедри обліку та аналізу зобов'язаний організувати практику відповідно до затвердженої програми.
Права керівника ПРАКТИКИ від навчального закладу (викладача):
1. Скласти (разом із студентом) та затвердити календарно-тематичний план роботи студента під час ПРАКТИКИ.
2. Протягом терміну ПРАКТИКИ опитувати студентів з питань виконаних ними досліджень, робити їм зауваження, давати поради, здійснювати проміжний контроль, виставляти до щоденника оцінки.
3. Викликати студентів, які порушують календарно-тематичний план або проявляють халатність щодо виконання завдань програми на засідання кафедри обліку та аналізу.
Обов'язки керівника ПРАКТИКИ від навчального закладу (викладача):
Сприяти укладанню договору на проведення ПРАКТИКИ студентів між навчальним закладом і базою практики.
Провести збори зі студентами, роз’яснити їм завдання і мету ПРАКТИКИ зі спеціальності, терміни і порядок її проходження, правила документального оформлення результатів роботи і критерії оцінки звіту студента.
Ознайомити студентів з програмою ПРАКТИКИ зі спеціальності.
Погодити з кожним студентом календарно-тематичний план ПРАКТИКИ зі спеціальності, враховуючи специфіку діяльності бази практики і затвердити його.
Підтримувати зв'язки з керівником практики від бази практики з питань організації і якості проходження ПРАКТИКИ.
Повідомляти кураторів про студентів, що не приступили до ПРАКТИКИ або які не з’явилися на захист звітів.
Здійснювати контроль за виконанням студентами-практикантами програми ПРАКТИКИ зі спеціальності, дотриманням календарно-тематичного плану роботи; надавати їм методичну допомогу.
Робити зауваження щодо заповнення щоденника.
Забезпечити своєчасність оформлення студентами щоденника і здачу звіту на перевірку, наявність у звіті відгуку керівника практики від підприємства про роботу студента-практиканта.
Перевірити звіт з ПРАКТИКИ зі спеціальності, зробити відповідні записи в щоденнику практики, вказати недоліки.
Організувати захист студентами звіту з ПРАКТИКИ зі спеціальності.
Виставити оцінку за ПРАКТИКУ зі спеціальності в заліковій книжці студента та заліково-екзаменаційній відомості.
Написати звіт про результати проходження студентами навчального закладу ПРАКТИКИ зі спеціальності і представити його відповідальному за організацію та проведення ПРАКТИКИ на кафедрі обліку та аналізу (не пізніше двох тижнів після закінчення строку практики).
Здати звіти студентів до архіву кафедри з двома примірниками списків (назва практики, група, курс, форма навчання, термін практики, прізвище, ім'я, по батькові студента, підпис викладача).
Доповісти результати практики на засіданні кафедри.
5. СТРУКТУРА ТА ЗМІСТ ЗВІТУ З ПРАКТИКИ
Обсяг звіту з ПРАКТИКИ складає 40-50 сторінок (до списку використаних джерел) і повинен містити:
титульний аркуш (Додаток А);
завдання на практику за темою бакалаврської кваліфікаційної роботи (Додаток Б);
зміст;
вступ;
основну частину;
висновки;
додатки;
список використаних джерел.
У ЗМІСТІ студент наводить структуру звіту, із зазначенням розділів і підрозділів та нумерацією сторінок. Зміст звіту з практики повинен об’єднувати усі заголовки, які є в роботі, починаючи зі вступу і закінчуючи списком використаної літератури та додатками.
У ВСТУПІ необхідно навести коротку характеристику обраної бази практики, її галузеву приналежність, місце і роль в економіці України, перспективи подальшого технічного, економічного та соціального розвитку. У вступі необхідно навести основну мету проходження практики та основні завдання, які ставить автор по кожному з розділів звіту. Обсяг 2 сторінки.
Основна частина складається з 3-х розділів. Обсяг основної частини – 30-40 сторінок.
ЗМІСТ ОСНОВНОЇ ЧАСТИНИ ЗВІТУ З ПРАКТИКИ ЗА ТЕМОЮ БАКАЛАВРСЬКОЇ РОБОТИ
РОЗДІЛ І. Загальна характеристика бази практики
РОЗДІЛ ІІ. Первинний облік на базі практики
РОЗДІЛ ІІІ. Узагальнення облікових даних та формування звітності
РОЗДІЛ І. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА БАЗИ ПРАКТИКИ
У першому розділі необхідно навести коротку організаційно-виробничу та фінансово-економічну характеристику базового підприємства та результатів його фінансово-господарської діяльності, організаційну структуру підприємства, структуру бухгалтерії, функціональні обов'язки та права її працівників.
Під час практичного засвоєння цієї теми студент повинен вивчити та стисло відобразити у першому розділі звіту з практики:
історію створення і розвитку бази практики;
нормативно-правову основу ведення бухгалтерського обліку;
облікову політику бази практики;
автоматизацію облікового процесу;
основні економічні показники діяльності бази практики за останні 2 роки.
До звіту слід додати:
схему організаційної структури бази практики та бухгалтерії;
копію статуту (положення) бази практики;
копію наказу (розпорядження) про облікову політику бази практики.
РОЗДІЛ ІІ. ПЕРВИННИЙ ОБЛІК НА БАЗІ ПРАКТИКИ
У другому розділі звіту з практики студент досліджує форму ведення бухгалтерського обліку, яку використовують на базі практики (меморіальну, журнальну, спрощену та ін.), обґрунтовує важливість здійснення первинного обліку та досліджує первинний облік на базі практики, описуючи порядок спостереження, вимірювання та реєстрації господарських операцій у відповідних бухгалтерських документах. Для перевірки і достовірності відомостей щодо описаних документів необхідно обов’язково зробити посилання на усі наведені у додатках документи. Студент вивчає первинні документи (визначає керівник бакалаврської роботи) і детально їх описує:
вимоги щодо їх оформлення (основні та додаткові реквізити, особи, що їх підписують (візують), особливості виправлення помилок, тощо);
зміст та вимоги щодо перевірки, опрацювання та погашення аналізованих первинних документів;
збереження первинних документів;
організацію документообігу та графік документообігу на базі практики (за участі аналізованих документів);
- методику заповнення первинних документів, із визначенням недоліків та напрямами усунення цих недоліків.
До звіту слід додати: ксерокопії обраних для аналізу первинних документів.
РОЗДІЛ ІІІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ОБЛІКОВИХ ДАНИХ ТА ФОРМУВАННЯ ЗВІТНОСТІ
У даному розділі студенту-практиканту необхідно на підставі даних первинних бухгалтерських документів (досліджуваних у другому розділі) описати процес групування інформації про здійснювані на підприємстві конкретні господарські операції у облікові реєстри. Для цього доцільно проаналізувати кількість облікових реєстрів, їх призначення, зміст, форму, послідовність та способи записів в облікових реєстрах, а також відобразити взаємозв’язки між реєстрами аналітичного та синтетичного обліку (прив’язуючись до досліджуваних первинних документів).
Завершенням цього розділу є опис процесу перенесення інформації у згрупованому вигляді про досліджувані господарські операції з облікових реєстрів до фінансової звітності.
До звіту слід додати:
копії форм річної фінансової звітності (за два останні роки діяльності бази практики);
схеми документообігу за обраними первинними документами;
копії реєстрів аналітичного та синтетичного обліку.
Приклад:
Отже, якщо студентом, як один із аналізованих документів, обрано видатковий касовий ордер, то у другому розділі він описує детально форму та структуру цього первинного документу, його призначення, процес заповнення, підстави для його оформлення, осіб що його підписують тощо.
А у третьому розділі студент відображає документообіг цього первинного документу, тобто його реєстрацію у Журналі реєстрації прибуткових та видаткових касових документів, здійснення записів у касовій книзі та складання звіту касира. Описує процес відображення звіту касира у таких нагромаджувальних документах як Журнал 1 та Відомість 1.1. і процес перенесення підсумкових даних у Головну книгу. А далі аналізує, які статті фінансової звітності зазнали змін після опрацювання даного первинного документа та внесення його у облікову систему.
ВИСНОВКИ
У висновках необхідно узагальнити результати проведеної роботи впродовж практики, визначити особливості організації облікового процесу на обраному підприємстві та навести ступінь виконання поставлених завдань, що описані в усіх розділах звіту з обов’язковим переліком пропозицій і рекомендацій щодо удосконалення роботи бухгалтерської служби, а також міркувань щодо практичної їх реалізації і впровадження на базі практики. Обсяг 4-5 сторінок.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
У списку літератури наводяться усі використані літературні джерела (підручники, посібники, монографії, статті з відповідними посиланнями), нормативно-законодавчі та інструктивні акти, а також розпорядчі та організаційні документи бази практики.
ДОДАТКИ
У додатках розміщують первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, статут підприємства, фінансову звітність тощо.
6. ПІДБІР ТА ОПРАЦЮВАННЯ МАТЕРІАЛУ
Джерелами інформаційної бази для підготовки звіту з практики є документально оформленні фінансово-господарські операції бази практики, результати її діяльності, які містяться у первинних документах, регістрах та фінансовій звітності.
Підґрунтям для опрацювання матеріалу є методологія та інструментарій дисциплін котрі студенти мали змогу вивчити за період навчання. При цьому важливо використовувати набуті знання з різних дисциплін.
Збираючи та опрацьовуючи матеріал, необхідно дослідити якомога більше нового з практики ведення обліку та аналізу діяльності підприємства на котрому студент проходить практику. Матеріали мають стосуватися різноманітних аспектів обліку, аналізу та аудиту діяльності аналізованого підприємства та відображати специфіку його діяльності. Зібрані дані повинні бути належним чином опрацьовані та систематизовані під контролем керівників практики від кафедри обліку та аналізу і підприємства. Керівники ПРАКТИКИ надають студентам консультації щодо добору матеріалів, їх аналізу, систематизації, оформлення тощо.
З урахуванням цих матеріалів аналізується порядок здійснення первинного обліку, механізми узагальнення облікових даних та формування звітності на базі практики.
7. ПОРЯДОК СКЛАДАННЯ ТА ОФОРМЛЕННЯ ЩОДЕННИКА З ПРАКТИКИ
Щоденник – є одним з основних документів студента під час проходження практики.
На початку практики у щоденнику практики проставляється печатка бази практики, посада, підпис, прізвище та ініціали відповідальної особи, а також вноситься інформація про призначеного керівника практики від підприємства (посада, прізвище, ім’я, по-батькові).
Під час проходження практики студент щодня коротко повинен записувати в щоденник усе, що він зробив при виконанні календарного графіка проходження практики.
Не рідше одного разу на тиждень студент зобов’язаний подавати щоденник на перегляд керівникам практики від вузу й підприємства, які перевіряють щоденник, дають письмові зауваження та настанови, формують завдання для подальшого проходження практики.
Після закінчення практики щоденник разом зі звітом має бути переглянутий керівниками практики, які складають відгуки та підписують його.
Оформлений щоденник разом зі звітом студент повинен здати на кафедру у визначений термін згідно графіка проходження практики. Без заповненого щоденника практика не зараховується.
8. ПОРЯДОК СКЛАДАННЯ ТА ОФОРМЛЕННЯ ЗВІТУ З ПРАКТИКИ
Звіт з ПРАКТИКИ – це узагальнення одержаних результатів, викладених у логічної послідовності, починаючи з загального огляду об’єкту дослідження, через постановку задачі дослідження й одержання відповідних результатів, закінчуючи формулюванням висновків, рекомендацій, побажань тощо.
Зміст звіту повинен в повній мірі та в логічній послідовності розкрити ступінь виконання завдань ПРАКТИКИ, зазначених в щоденнику студента-практиканта. Зміст звіту та мова його написання дають уявлення про рівень теоретико-професійної підготовки студента-практиканта, його вміння чітко висловлювати свої думки, проводити логічні паралелі, узагальнювати зібраний матеріал і робити відповідні висновки.
Звіт виконується державною мовою і має бути написаний на одній стороні стандартного аркуша формату А4 білого паперу (шрифт - Times New Roman, розмір – 14, міжрядковий інтервал – 1,5, абзацний відступ – 1,27 мм., вирівнювання – по ширині аркуша) з полями: зверху і знизу - 20 мм; ліворуч - 20 мм; праворуч - 10 мм. Складений студентом звіт повинен мати наскрізну нумерацію сторінок, проставлених у верхньому правому куті аркуша. Аркуші звіту повинні бути зшиті.
Дотримання загальних стандартів при написанні звіту дозволить студентам-практикантам закріпити основні вимоги до оформлення звітної документації, що надалі зустрічатиметься в процесі підготовки й оформлення випускної кваліфікаційної роботи.
9. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ ПРАКТИКИ
Студент згідно з календарним графіком до закінчення терміну практики подає керівникові практики від бази практики звіт і заповнений щоденник практики. Керівник практики від бази практики за умови позитивної оцінки звіту готує характеристику на студента, наводить її в щоденнику практики, а також оцінює виконання програми практики, індивідуального завдання, обґрунтованість пропозицій та відповідність вимогам щодо оформлення. Після отримання затверджених печаткою бази практики характеристики за підписом керівника студент подає звіт на кафедру обліку та аналізу для реєстрації та перевірки керівником від університету.
Керівник практики від кафедри розглядає й оцінює звіт студента, дає відзив з рекомендацією до захисту перед кафедральною комісією. У разі наявності суттєвих відхилень виконаного звіту від вимог його повертають для доопрацювання та встановлюють остаточний термін захисту. Захист звіту з практики приймає комісія, яка призначається завідувачем кафедри. а результатами захисту виставляється диференційована оцінка («відмінно», «добре», «задовільно», «незадовільно»), яка фіксується на титульному аркуші звіту, у щоденнику з практики у заліково-екзаменаційній відомості й заліковій книжці студента. Оцінка студента за ПРАКТИКУ враховується стипендіальною комісією факультету при призначенні стипендій разом з його оцінками за підсумками останньої сесії.
Студенту, який не виконав програми практики з об'єктивних причин, може бути надано дозвіл пройти практику повторно на умовах, визначених кафедрою.
10. КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ПРАКТИКИ
Оцінка проходження практики складається із суми балів, які виставляються комісією на основі розгляду змісту звіту про практику та за підсумком усного захисту перед комісією основних положень, які входять до програми практики.
Підсумкова оцінка знань, умінь та навичок студента, набутих на практиці, встановлюється за 100-бальною шкалою. Складовою загальної суми балів захисту звіту про практику є: сума балів за зміст звіту про практику окремо за кожним структурним розділом програми практики; сума балів за оформлення та захист звіту про практику. Шкала балів, які враховуються при виставленні підсумкової оцінки за практику, наведена у табл. 2.
Таблиця 2
Формування підсумкової оцінки за практику
Зміст завдання
Кількість
балів
Максимальна кількість балів
Розділ 1. Загальна характеристика бази практики
0-5-10
10
Розділ 2. Первинний облік на базі практики
0-15-30
30
Розділ 3. Узагальнення облікових даних та формування звітності
0-15-30
30
Оформлення звіту
0-5-10
10
Захист звіту про практику
0-10-20
20
Загальний підсумок
100
Під час захисту звіту про практику комісія уважно розглядає зміст звіту про практику, виставляє бали за зміст кожного розділу, після чого задає студентові усні запитання, які дають змогу оцінити розуміння студентом викладених у змісті звіту про практику положень. Виставлена загальна сума балів заноситься у відповідні документи як підсумкова оцінка з проходження практики.
Критерії оцінки розділів звіту про практику (за кожний розділ).
І. Найвища якість розділу звіту (оцінюється в максимальну кількість балів) повинна відповідати таким вимогам:
1) повне та вичерпне викладення змісту роботи, яка проводилася студентом під час опрацювання відповідного розділу;
2) повний перелік додатків, які вимагаються відповідним розділом практики (завірені печаткою копії всіх необхідних фінансових документів); допускається представлення не менше 85% додатків передбачених програмою, із незалежних від студента причин;
3) актуальність і достовірність поданої у звіті інформації.
II. Посередня якість розділу звіту (середній бал) визначається у випадку, якщо наявний хоча б один із зазначених нижче пунктів:
1) неповне викладення змісту роботи або неповна відповідність змісту роботи вимогам програми практики (не менше 50-75% виконання завдань, що передбачені завданням на практику охоплення зазначених у завданні на проходження практики завдань);
2) неповний склад додатків, які вимагаються відповідним розділом практики (не менше 65% необхідних додатків).
III. Незадовільна якість розділу звіту (оцінюється в 0 балів) визначається у випадку, якщо наявний хоча б один із зазначених нижче пунктів:
1) неповне викладення змісту роботи або неповна відповідність змісту роботи вимогам програми практики (менше 50% охоплення зазначених у програмі проходження практики за відповідною дисципліною питань);
2) неповний склад додатків, які вимагаються відповідним розділом практики (менше 40% необхідних додатків);
3) недостовірності поданої у звіті інформації.
Критерії оцінки захисту звіту про практику.
І. Найвища якість захисту звіту про практику (оцінюється в максимальну кількість балів – 20 балів) повинна відповідати таким вимогам:
1) вільне володіння змістом роботи, яка проводилася на практиці;
2) вільне володіння методикою ведення бухгалтерського обліку, зокрема, оформлення первинних документів, послідовність їх відображення в облікових регістрах та звітності;
3) уміння студента відповідати на проблемні питання, пов'язані із змістом роботи на ділянках, передбачених програмою практики.
II. Захист звіту про практику оцінюється в 10 балів, якщо:
1) відносно захисту на найвищий бал немає відповідності хоча б одному з пунктів, зазначених вище;
2) при розкритті змісту питання допускаються помилки та неточності.
ІІІ. Відповідь на питання оцінюється в 0 балів, якщо характер відповідей дає підставу стверджувати, що особа яка захищає звіт про практику, неправильно зрозуміла зміст практики і тому не відповідає на питання по суті.
Під час оцінки звіту про практику в цілому додатково враховуються і впливають на загальну суму балів порушення трудової дисципліни:
- відсутність без поважних причин на базі практики у встановлений робочий час (мінус 5 балів за кожен факт порушення);
- несвоєчасність представлення на кафедру інформації про початок практики, неотримання щоденника у встановлені терміни (мінус 10 балів);
- несвоєчасність представлення на кафедру звіту про практику (мінус 10 балів).
До захисту не допускаються звіти у яких відсутні:
річна фінансова звітність за аналізований період (2 роки) або розраховані показники не відповідають даним цієї звітності;
щоденник чи завдання на практику;
підпис на завданні керівника бакалаврської роботи, який засвідчує належне виконання студентом завдання практики.
Додаток А
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра обліку та аналізу
ЗВІТ
про проходження практики за темою
бакалаврської кваліфікаційної роботи
студентом ___________________________________________________________
курс ____ група______
Термін практики Початок
Закінчення
Місце практики ____________________________________________
Перевірили:
Керівник практики від бази практики ___________________________________
Оцінка звіту _________________________ Дата «___»_________20__р.
Керівник практики від кафедри ___________________________________
Підсумкова оцінка _____________________ Дата «___»_________20__р.
Львів – 2011
Додаток Б
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра обліку та аналізу
ЗАВДАННЯ
на практику за темою бакалаврської кваліфікаційної роботи
студента (-ки) ___________________________________________________________________________
(група, прізвище, ім’я ,по батькові)
1. База проходження практики: ____________________________________________________________
(повна назва організації, куди направляється студент для проходження практики)
_______________________________________________________________________________________
2. Тема бакалаврської роботи: _____________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
3. Перелік питань для опрацювання у процесі практики:
3.1. Загальна характеристика ________________________________________________________
(база практики)
3.2. Первинний облік на _______________________________________________
(база практики)
1.______________________________________________________________________________
(перелік первинних документів за темою бакалаврської роботи обраних для дослідження)
2. ______________________________________________________________________________
3.______________________________________________________________________________
4. ______________________________________________________________________________
5.______________________________________________________________________________
3.3. Узагальнення облікових даних та формування звітності на _______________________
_______________________________________________________________________________________ (база практики)
1. ______________________________________________________________________________
(перелік регістрів аналітичного та синтетичного обліку за темою бакалаврської роботи)
2.______________________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
4.______________________________________________________________________________
5.___________________________________________________________________
Завдання видали:
керівник практики від кафедри ____________________________________ _____. _____. 20__ р.
(посада, прізвище та ініціали) (підпис)
керівник бакалаврської роботи _____________________________________ _____. _____. 20__ р.
(посада, прізвище та ініціали) (підпис)
Завдання одержав ______________________________________________ _____. _____. 20__ р.
(прізвище та ініціали студента) (підпис)
Інформацію для написання
бакалаврської роботи
зібрано в повному обсязі керівник бакалаврської роботи ________________________ ___. __. 20__ р. (підпис)
СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНИХ ДЖЕРЕЛ
Положення (стандарти) бухгалтерського обліку
П(С)БО 1 ”Загальні вимоги до фінансової звітності”: Затверджене Наказом МФУ від 31.03.1999 р., № 87. Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів від 19.12.2006 р., № 1213.
П(С)БО 2 ”Баланс”: Затверджене Наказом МФУ від 31.03.1999 р., № 87. Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів від 19.12.2006 р., № 1213.
П(С)БО 3 ”Звіт про фінансові результати”: Затверджене Наказом МФУ від 31.03.1999 р., № 87. Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів від 11.12.2006 р., № 1176.
П(С)БО 4 ”Звіт про рух грошових коштів”: Затверджене Наказом МФУ від 31.03.1999 р., № 87. Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів від 22.11.2004 р., № 731.
П(С)БО 5 ”Звіт про власний капітал”: Затверджене Наказом МФУ від 31.03.1999 р., № 87. Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів від 23.05.2003 р., № 363.
П(С)БО 6 ”Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах”: Затверджене Наказом МФУ від 28.05.1999 р., № 137. Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів від 25.11.2002 р., № 989.
П(С)БО 7 “Основні засоби”: Затверджене Наказом МФУ від 27.04.2000 р., № 92. Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів від 11.12.2006 р., № 1176.
П(С)БО 8 ”Нематеріальні активи”: Затверджене Наказом МФУ від 18.10.1999 р., № 242. Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів від 19.12.2006 р., № 1213.
П(С)БО 9 ”Запаси”: Затверджене Наказом МФУ від 20.10.1999 р., № 246. Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів від 11.12.2006 р., № 1176.
П(С)БО 10 ”Дебіторська заборгованість”: Затверджене Наказом МФУ від 08.10.1999 р., № 237. Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів від 19.12.2006 р., № 1213.
П(С)БО 11 ”Зобов’язання”: Затверджене Наказом МФУ від 31.01.2000 р., № 20. Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів від 10.12.2002 р., № 989.
П(С)БО 12 ”Фінансові інвестиції”: Затверджене Наказом МФУ від 26.04.2000 р., № 91. Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів від 23.05.2003 р., № 363.
П(С)БО 13 ”Фінансові інструменти”: Затверджене Наказом МФУ від 30.11.2001 р., № 559. Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів від 23.05.2003 р., № 363.
П(С)БО 14 ”Оренда”: Затверджене Наказом МФУ від 28.07.2000 р., № 181. Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів від 11.12.2006 р., № 1176.
П(С)БО 15 ”Дохід”: Затверджене Наказом МФУ від 29.11.1999 р., № 290. Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів від 11.12.2006 р., № 1176.
П(С)БО 16 ”Витрати”: Затверджене Наказом МФУ від 31.12.1999 р., № 318. Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів від 11.12.2006 р., № 1176.
П(С)БО 17 ”Податок на прибуток”: Затверджене Наказом МФУ від 28.12.2000 р., № 353. Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів від 11.12.2006 р., № 1176.
П(С)БО 18 ”Будівельні контракти”: Затверджене Наказом МФУ від 28.04.2001 р., № 205. Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів від 23.05.2003 р., № 363.
П(С)БО 19 ”Об’єднання підприємств”: Затверджене Наказом МФУ від 07.07.1999 р., № 163. Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів від 19.12.2006 р., № 1213.
П(С)БО 20 ”Консолідована фінансова звітність”: Затверджене Наказом МФУ від 30.07.1999 р., № 176. Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів від 10.12.2002 р., № 989.
П(С)БО 21 ”Вплив змін валютних курсів”: Затверджене Наказом МФУ від 10.08.2000 р., № 193. Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів від 25.11.2002 р., № 989.
П