Вступ
Сьогодні в Україні вже нікого не здивувати товарами і послугами, позначеними найвідомішими товарними знаками таких фірм як "Кока-Кола", "Адідас", "Макдональдс" та багатьох інших. Ці товарні знаки однозначно асоціюються у нас з певним виробником, що має високу репутацію, і опосередковано вказують на високу якість товарів і послуг. Одним з ефективних каналів дистрибуції, за яким ці товари поширюються всередині країн і по всьому світу, є маловідомий у нас франчайзинг. Якщо звернутися з питанням "Що таке франчайзинг?" до наших співвітчизників, навряд чи половина з них зможе впевнено пояснити суть цього явища. Тому необхідно пояснити, що ж представляє із себе франчайзинг. У цьому й полягає актуальність теми. Ті, хто знайомий з цим явищем, безсумнівно, здивуються, дізнавшись, що в США кожне друге підприємство малого бізнесу на початку наступного століття буде працювати за договором франчайзингу.
Розвиток франчайзингу сягає своїм корінням в середньовіччі. Свого часу в Британії король надавав баронам право збирати податки на певних територіях в обмін на різні послуги, наприклад, такі, як обов'язок постачати солдат для армії. Вільним людям, або громадянам міст, було дозволено (дана франшиза) продавати свої товари на території міста: на ринках і ярмарках. Ці елементи права, або привілеїв, що дозволяють експлуатувати положення на певній території за плату, формували основу франчайзингу протягом декількох століть.
Аж до 1950-х років більшість компаній, що використовували франчайзингову систему, розглядали франчайзинг як ефективний метод розподілу продукції та послуг. Це приклади традиційного франчайзингу, або франчайзингу першого покоління.
Бум франчайзингу 50-х років відноситься до другого покоління франшиз, відомих як "бізнес-формат франшизи" (Business format franchise), характерних як особливий метод ведення комерційної діяльності з самого початку таким чином, щоб франчайзер отримував додаткову вигоду від швидкого зростання при обмеженому ризику , а франчайзі - від того, що входив в перевірену комерційну систему з гарантованою можливістю отримання доходу.
У США бурхливому розвитку франчайзингу сприяв прийнятий в 1946 році Закон про товарні знаки. Додатковий прибуток підприємці отримували вже завдяки тому, що надання права іншим підприємствам на використання своїх товарних знаків під різнобічним контролем і захистом закону дозволяла власникам без великих додаткових витрат розширювати межі свого бізнесу.
60 - 70 роки - період найбільшого піднесення франчайзингового бізнесу, однак в цей же час вибухнула маса скандалів, які могли скомпрометувати саму ідею франчайзингу. Причиною тому послужило існування величезного числа "липових" франчайзингових компаній, які попросту збирали гроші і зникали. Іншою причиною була наявність фірм з недостатньою капіталізацією і слабким менеджментом, які досить скоро розорялися, залишаючи після себе низку збанкрутілих людей. Для забезпечення справедливих франчайзингових взаємин були створені Міжнародна Асоціація Франчайзингу і Європейська Асоціація Франчайзингу. Також у багатьох країнах з'явилися національні франчайзингові асоціації.
Франчайзинг використовується в самих різних видах бізнесу. Зокрема, він інтенсивно розвивається в таких галузях промисловості та сфери послуг, як:
• автомобільна промисловість і послуги автосервісу;
• допомогу в організації та веденні бізнесу (бухгалтерія, діловодство, реклама і т. П.);
• будівництво, послуги, пов'язані з ремонтом та обслуговуванням будинків;
• послуги, пов'язані з освітою;
• відпочинок та розваги;
• ресторани швидкого обслуговування, ресторани, закусочні і т. Д .;
• продуктові намети; медичні та косметичні послуги;
• послуги у сфері домашнього господарства;
• роздрібна торгівля;
• багато інших видів діяльності.
Сьогодні підприємці всього світу знають франчайзинг як безпечний спосіб, щоб:
- допомогти людині вести бізнес самостійно, але не бути в ньому самотнім;
- допомогти компаніям ефективно розширюватися, не несучи великих витрат на створення і підтримку масивного адміністративного комплексу і не зазнаючи труднощів в керуванні широкою мережею корпоративних підприємств;
- допомогти компаніям перетворити свою існуючу мережу в ефективно працюючий, сильний бізнес, у якому працюють віддані справі люди.
Незважаючи на те, що для багатьох українських підприємців поняття "франчайзинг" все ще залишається малознайомим, сьогодні ми спостерігаємо практично повсюдне використання його елементів у різних сферах діяльності. Як вже зазначалося, насамперед, це проявляється в активному поширенні відомих торгових марок. Однак, найменувань для позначення співпраці подібного типу в українській бізнес-практиці застосовується безліч: регіональний центр, дилерська організація, регіональне представництво і т. д. Така різноманітність говорить про те, що навіть у сфері підприємців немає чіткого розуміння специфіки нового механізму господарювання.
Метою мого реферату є: охарактеризувати механізм франчайзингу, виявити плюси і мінуси ведення бізнесу таким способом, для чого будуть розглянуті основні види франчайзингу.
Мета проекту зумовила постановку і вирішення наступних завдань:
1. Що ж представляє із себе франчайзинг;
2. Показати всі переваги і недоліки франчайзингу;
3. Чи перспективний франчайзинг в Україні;
Розділ 1. Теоретична частина.
1.1. Сутність і види франчайзингу.
Франчайзинг - це така організація бізнесу, за якою компанія (франчайзер) передає певній людині чи компанії (франчайзі) право на продаж продукту і послуг цієї компанії. Франчайзі зобов'язується продавати цей продукт чи послуги по заздалегідь визначених законах і правилах ведення бізнесу, що встановлює франчайзер. В обмін на здійснення всіх цих правил франчайзі одержує дозвіл використовувати ім'я компанії, її репутацію, продукт і послуги, маркетингові технології, експертизу, і механізми підтримки. Щоб отримати такі права, франчайзі робить первісний внесок франчайзеру, а потім виплачує щомісячні внески. Це свого роду оренда, тому що франчайзі ніколи не стає повним власником товарного знаку, а лише має право використовувати товарний знак на період виплати щомісячних внесків. Суми цих внесків обмовляються у франчайзинговому договорі (контракті) і є предметом переговорів. Франчайзинговий пакет (повна система ведення бізнесу, передана франчайзі) дозволяє відповідному підприємцю вести свій бізнес успішно, навіть не маючи попереднього досвіду, чи знань навчання в даній області.
Франчайзер - це компанія, яка видає ліцензію або передає в право користування свій товарний знак, ноу-хау й операційні системи. Наприклад, франчайзер створює успішний продукт чи послуги, скажімо, особливий стиль роботи ресторану швидкого харчування. Франчайзер досліджує, і розвиває бізнес, витрачає гроші на просування бізнесу, створює гарну репутацію і пізнаваний імідж (званий «бренднейм»). Після того, як компанія довела працездатність своєї бізнес концепції й успішну відтворюваність цього бізнесу, вона може почати пропонувати підприємцям, що хочуть повторити подібний успіх, купити її франшизу.
Франчайзі - це людина або компанія, яка купує можливість навчання і отримання допомоги при створенні бізнесу у франчайзера і виплачує сервісну плату за використання товарного знака, ноу-хау і системи ведення робіт франчайзера. Франчайзі сам оплачує витрати на створення бізнесу. Дуже часто франчайзер надає дуже вигідні знижки на важливі постачання (матеріали, видаткові кошти). Ці знижки завжди дають можливість франчайзі купувати продукти у франчайзера по більш низькій ціні і такий спосіб це коштує дешевше, ніж розвивати бізнес без франчайзера. Франчайзі робить первісний внесок за допомогу по створенню і відкриттю бізнесу. Франчайзі приймає на себе обов'язок виплачувати щомісячні внески за право користування торговим знаком і бізнес системою, за підтримку, навчання і консалтинг, що надаються франчайзером. Якщо все йде за планом, то франчайзі веде успішний бізнес, і його прибуток перевершує витрати.
Франшиза - це повна бізнес система, яку франчайзер продає франчайзі. Іншою назвою для подібної системи служить франчайзинговий пакет, що зазвичай включає посібники по веденню робіт і інші важливі матеріали, що належать франчайзеру.
Будь-який вид бізнесу можна перетворити у франшизу. Міжнародна Асоціація Франчайзингу виділяє 70 галузей господарства, у яких можна використовувати методи франчайзингу.
Франчайзингові взаємини можуть бути прибутковими для обох сторін. Франчайзі зацікавлений у максимальних продажах при мінімальних витратах. Франчайзі повинний виконувати правила ведення бізнесу по франшизі і брати участь в рекламних і маркетингових компаніях франчайзера. Франчайзер зосереджено працює над тим, щоб лідирувати в конкурентній боротьбі, що було б дуже важко зробити одному франчайзі. Франчайзер надає необхідну підтримку з тим, щоб франчайзі міг приділяти всю увагу своїм щоденним операціям.
Будь-який зацікавлений в покупці франшизи повинен вирішити, чи є для нього прийнятними такі взаємини. Коли франчайзер бере на себе зобов'язання по відношенню до франчайзі і приймає підприємця як франчайзі, франчайзер таким чином говорить: «Я довіряю вам, ви є гарним вкладенням для нас, я вірю в те, що ви будете виконувати закони франшизи, а я обіцяю, якщо ви будете слідувати законам франшизи і приймати наш досвід і знання, ми захистимо ваш бізнес і зробимо вас багатим і щасливим ».
Франшиза - це насамперед контракт, в якому виражені умови ведення бізнесу з правом відшкодувального використання торгового імені фірмових технологій франчайзера.
Важливим складовим елементом успіху є чітке і повне знання підприємцем суті франчайзингу, його різновиди, структури, переваг і можливих ризиків при його використанні.
Існують три основні види франчайзингу.
1. Товарний франчайзинг;
2. Виробничий франчайзинг;
3. Діловий франчайзинг (франчайзинг бізнес формату).
Товарний франчайзинг являє собою продаж товарів, вироблених франчайзером під зареєстрованим товарним знаком. Франчайзі, як правило, здійснює їх після продажне обслуговування («Еконіка взуття», «Червоний куб»). Даний вид франчайзингу іноді називають «франчайзинг продукту (торгового імені)». Це франчайзинг у сфері торгівлі на продаж готового товару. У товарному франчайзингу франчайзором зазвичай є виробник, що продає закінчений продукт або напівфабрикат дилеру-франчайзі. Останній здійснює передпродажне і після продажне обслуговування покупців продукції франчайзера і відмовляється від продажу товарів конкурентів. Це правило є істотним змістом взаємин партнерів - франчайзера і франчайзі-дилера. Цей вид діяльності, має на увазі придбання в провідної компанії права на продаж товарів з її торговою маркою. У цьому випадку франчайзі купує у франчайзера товари і після цього перепродає від імені франчайзера. В окремих випадках провідна компанія має відношення і до оплати гарантійних послуг, і відшкодуванню витрат на спільну рекламу. Як правило, для товарного франчайзингу характерна вузька спеціалізація франчайзі на реалізації одного виду товарів і послуг.
Виробничий франчайзинг - це франчайзинг на виробництво товарів. У цьому випадку фірма, що володіє технологією виготовлення якогось продукту, продає місцевим чи регіональним заводам сировину для виготовлення (наприклад, завод з розливу безалкогольних напоїв). Дрібна фірма тут не просто виступає під торговою маркою франчайзера і реалізує його продукцію та послуги, але і включається в повний цикл господарської діяльності великої корпорації, виконуючи рівні з нею вимоги технологічного процесу, якості, навчання персоналу, виконання плану продажів, оперативної звітності. Ця форма передбачає тісний контакт франчайзера і франчайзі, детальну регламентацію діяльності і високий ступінь відповідальності малого підприємства. Діловий франчайзинг називають «франчайзинг бізнес-формату». При цьому способі франчайзер продає ліцензію приватним особам або іншим компаніям на право відкриття магазинів, кіосків або цілих груп магазинів для продажу покупцям набору продуктів і послуг під ім'ям франчайзера. Таким чином, це франчайзинг на вид діяльності, тобто включення малого підприємства в повний виробничо-господарський цикл великої корпорації. Чи не найпопулярніший вид франчайзингу, при якому провідна фірма продає ліцензію приватним фірмам чи компаніям на право відкриття власної фірми з продажу продуктів і послуг під ім'ям франчайзера (наприклад, прокат і побутове обслуговування, ділові і професійні послуги бізнесу і населенню, магазини або готелі). З боку великої корпорації пред'являються рівні з нею вимоги до технологічного процесу, якості, а також забезпечується навчання персоналу, вибір площадки будівництва підприємства, інші послуги (методи забезпечення продажів, ведення оперативної звітності і т.п.). При діловому франчайзингу потрібно, щоб франчайзі оплачував постійні внески, а також робив внески в рекламний фонд, що знаходиться у веденні франчайзера. Франчайзер може здати в оренду франчайзі основні фонди, запропонувати йому фінансування; він вправі також виступати і як постачальник для своїх франчайзі.
Існують і інші види франчайзингу. Корпоративний франчайзинг - сучасна форма організації франшизного бізнесу, при якій франшизо одержувач оперує не окремим підприємством, а мережею франшизних підприємств з використанням найманих менеджерів. Конверсійний франчайзинг - спосіб розширення франшизной мережі, при якому чинне самостійно підприємство переходить на роботу за договором франчайзингу і приєднується до системи франшизних підприємств, що працюють під контролем одного франшизо одержувача.
1.2. Переваги та недоліки франчайзингу
Для складання найбільш чіткої картини про достоїнства застосування франчайзингу необхідно проаналізувати окремо ті переваги, які отримують від його використання франчайзер, франчайзі і всі споживачі.
Переваги для франчайзера:
1. Франчайзер (правовласник) отримує унікальну можливість розширювати мережу своїх підприємств і просувати власний бренд без прямих витрат на створення підприємства.
2. Підприємство, що володіє досвідом функціонування на регіональному ринку, вже володіє інформацією про ситуацію в даному регіоні, що істотно скорочує витрати на маркетингові дослідження щодо ситуації на ринку.
3. Франчайзинг дозволяє отримати франчайзеру додаткові кошти для розвитку бізнесу.
4. Франчайзі, будучи власником підприємства, більш зацікавлений у його розвитку, ніж найманий працівник, - таким чином, не потрібно додаткових коштів для мотивації франчайзі.
Переваги для франчайзі:
1.Франчайзінг надає франчайзі можливість отримати значні вигоди від передачі йому франчайзером яка довела ефективність на практиці бізнес-технології, що дозволяє підприємству заощадити значні кошти на своїй «розкрутці».
2. Франчайзі отримує право користуватися відомою торговою маркою. Клієнти не бачать суттєвої різниці між покупками в корпоративному і франшізірованном фірмовому магазині мережі.
3. Методична та інформаційна підтримка франчайзі франчайзером.
4. Франчайзі, володіння власним підприємством, володіє унікальною можливістю працювати в мережі, що значно підвищує його конкурентоспроможність.
5. Франчайзі отримує можливість рекламувати своє підприємство за допомогою більш масштабної реклами, ніж звичайні малі підприємства.
6. Франчайзі отримують доступ до кредитних ресурсів. Підприємства франчайзі привабливі для банків, так як їх кредитування комерційними банками характеризується більш низьким рівнем ризику.
Переваги для клієнта:
1. Клієнт має можливість отримати якісне надання товарів і обслуговування через франчайзі, що поєднує в собі якість технології, характерне для великого підприємства, та індивідуальний підхід до обслуговування, характерний для малого підприємства.
2. Єдина, відома торгова марка - це гарантія якості товарів і послуг, це почуття впевненості, що потреби клієнта будуть задоволені - причому задоволені належних чином.
3. Наявність єдиного фірмового стилю і єдиної технології обслуговування, застосовуваної всіма франчайзі одного франчайзера, гарантує, що клієнт, звертаючись до будь-якого франчайзі, отримає однаковий комплекс послуг однаково високої якості.
Таким чином, можна зробити висновок, що франчайзинг для клієнтів - це спосіб отримати високоякісну продукцію та послуги у більш широкого кола операторів ринку.
Франчайзинг може бути вигідний і для економіки України в цілому:
Франчайзинг сприяє розвитку малого підприємництва в країні, позитивно впливаючи на рівень розвитку окремих галузей господарства як шляхом впровадження нових ідей, методів і технологій в малому бізнесі, так і за рахунок посилення ефективності позитивного державного впливу.
Франчайзинг створює комплексну систему практичного навчання для малого підприємництва без створення будь-яких спеціальних навчальних структур і програм.
3. Франчайзинг сприяє вирішенню проблеми зайнятості населення через створення нових робочих місць.
4. Франчайзинг сприяє розвитку зовнішньої торгівлі та залученню іноземних інвестицій за рахунок застосування міжнародного франчайзингу.
Франчайзинг, як видно з вищесказаного, є ефективним методом організації та ведення комерційної діяльності. Однак, незважаючи на всі переваги, франчайзинг, як і будь-який метод ведення бізнесу, характеризується і певними недоліками для обох сторін франчайзингових відносин.
Недоліки для франчайзера:
1. Вплив діяльності франчайзі на всю франшизну систему в цілому. Клієнт формує думку не про діяльність конкретного підприємства-франчайзі, а про всі підприємства, що функціонують під даною маркою. Таким чином, діяльність одного франчайзі, що не дотримує корпоративні закони, може негативно позначитися на іміджі всієї франшизной системи.
2. Франчайзі є самостійним підприємцем, він пов'язаний з франчайзером лише договором, і для франчайзера проблематично проконтролювати франчайзі і домогтися правовими методами дотримання всіх умов договору.
3. Труднощі збереження конфіденційності та комерційної таємниці.
Недоліки для франчайзі:
1. Залежність франчайзі від франчайзера і його планів щодо ведення та розвитку бізнесу. Франчайзі повинен чітко дотримуватися вимоги, що пред'являються до нього франчайзером і передбачені договором між ними.
2. Отримана від франчайзера бізнес-технологія вимагає чималих зусиль і витрат на адаптацію та подальший розвиток підприємства франчайзі.
3. Легкість прилучення нових франчайзі до бізнесу може призвести до швидкого зростання кількості франчайзі і, як наслідок, - до конкуренції між ними.
4. Договір франчайзингу, як правило, укладається на тривалий термін, що унеможливлює швидко вийти з бізнесу, тобто франчайзі не має можливості спробувати, чи підходить йому даний вид бізнесу чи ні, і якщо не підходить, вийти з нього.
5. Успіх діяльності франчайзі нерозривно пов'язаний з успіхом франчайзера і його фінансовою стабільністю.
Ведення бізнесу у формі франчайзингу має бути одночасно вигідно як франчайзеру, так і потенційним франчайзі, а майбутній дохід підприємств потенційних франчайзі повинен бути пропорційно розділений між суб'єктами франчайзингу. Тим самим, повинен бути досягнутий такий рівень витрат і доходів, щоб обом підприємствам було вигідніше вести бізнес разом, ніж організовувати підприємства роздільно. Також необхідною умовою існування франшизной системи є її стійкість.
1.3. Розвиток франчайзингу в України
Світовий досвід застосування франчайзингу налічує більше 100 років, у Росії ж він тільки починає свій розвиток. Початок використання франчайзингу було обумовлено становленням на російському ринку
цивілізованих відносин, що з необхідністю вимагало застосування нових методів ведення бізнесу.
У бізнес-термінологію Росії термін "франчайзинг" був введений близько 13 років тому багато в чому завдяки відомому російському підприємцю Володимиру Довганю, який першим спробував впровадити на російському ринку франчайзинг. На жаль, перше підприємство, яке зробило спробу застосувати франчайзинг на російському ринку, зазнало фіаско.
Активний розвиток даної форми ведення бізнесу почалося лише близько п'яти років тому.
У Росії франчайзинг почав активно розвиватися в середині 90-х років. За оцінками фахівців в Росії існує більше 200 успішно працюючих франчайзингових компаній. На російський ринок прийшли і розвиваються ряд відомих західних франшизних систем: Alphagraphics, Baskin Robbins, Kodak, Subway, Xerox та ін. Поряд з міжнародним, успішно розвивається і чисто російський франчайзинг. З'явилися і бурхливо розвиваються такі вітчизняні концепції, як "Ростікс", "1С", "Теремок - Російські млинці", "Перехрестя" та ін.
Перший договір, який може бути кваліфікований як договору про комерційної концесії (франчайзинговий договір), зареєстрований у Роспатенті в червні 1996 року. Це договір між компанією "КолгейтПалмолів" США (правовласник) і АТ "Колгейт-Палмолів" РФ (користувач). Предметом договору поряд з фірмовим найменуванням виступають 35 винаходів, 7 промислових зразків в області виробництва предметів та засобів гігієни, близько 60 товарних знаків, технічне, технологічне, комерційне ноу-хау.
У 2003 році з інтервалом менше місяця в Москві пройшли III конференція та виставка «Франчайзинг в Росії 2003» і I міжнародна виставка по франчайзингу Buy Brand - «Купи Бренд». Це обнадійливі ознаки того, що і в Росію приходить, нарешті, цей самий швидко розвивається у світі метод організації бізнесу. У США, наприклад, він уже названий бізнес-революцією і через 1500 франчайзингових систем забезпечує майже 40% всіх роздрібних продажів товарів і послуг на загальну суму близько 1 трлн. доларів на рік.
У наших європейських сусідів кількість франчайзингових систем поменше - близько 800 в Німеччині і близько 600 в Англії. Росія сьогодні вже випередила Данію, у якої 98 систем і 2000 франшизних точок - операторів (або «франчайзі»). За різними оцінками, у нас приблизно 5000 операторів, основну частку яких складають такі розвинуті системи як магазини «Лавка життя» (близько 2000), точки продажів програмного забезпечення «1С» (близько 1,5 тис.) І фотопослуг «Кодак» ( 1000).
Чому для Росії так важливо розвиток франчайзингу? Ми сьогодні шукаємо шляхи прискорення економічного зростання, маючи на увазі подвоїти ВВП. Світові ринки ростуть темпами, що не перевищують 2% на рік - це не те зростання, яке дозволить досягти цієї мети. Прискорювачем економіки може певною мірою стати і франчайзинг, оскільки це система вертикального маркетингу, що дозволяє інтегрувати інтереси великого, середнього і дрібного бізнесу, просувати вітчизняних виробників і їхні товари, формувати системи контролю якості товарів і послуг, стандартів поведінки, створювати нові робочі місця. З урахуванням ж системи довготривалих договорів франчайзингу досягається планування розвитку бізнесу, а значить і досягнення певного рівня захисту малого і середнього бізнесу, від якого в принципі і залежатиме подальше економічне зростання.
Але особлива важливість франчайзингу в тому, що, за даними американських експертів, протягом перших 5 років діяльності розоряються 85% малих
бізнесів, а серед франчайзі тільки 14-15%. Це дуже гарний орієнтир для російських підприємців.
Можна з упевненістю сказати, що, незважаючи на наявність певних проблем, франчайзинг в Росії неухильно розвивається. Прикладом тому може служити стабільний розвиток франчайзингового бізнесу у фірм, які були перераховані вище. Крім того, у всіх цих фірм з'являються нові партнери-франчайзі. І всі вони продовжують успішно працювати, долаючи величезні труднощі. Схема франчайзингу привертає все більше фірм, хоча приріст нових франчайзорів ще дуже незначний.
Ще одним важливим позитивним моментом є наявність партнерських контактів з московським урядом, який надає всебічну підтримку Російської асоціації розвитку франчайзингу.
У таблиці, наведеної нижче, представлені деякі компанії, що розвивають франчайзинг в нашій країні:
Таблиця 1.
Компанія Походження, регіон Напрямок
Benetton Італія Мережа бутіків
Coca-cola США Підприємства харчування
Ecco Данія Взуттєві магазини
English First Великобританія Школи іноземних мов
Formoza Росія, Москва Мережа комп'ютерних магазинів
Grillmaster Німеччина Підприємства харчування
Ives Rocher Франція Салони парфумерії
KodakExpress США Фотолабораторії
Naf-Naf Франція Мережа бутіків
Pizza Hut США Підприємства харчування
SPAR Нідерланди Мережа супермаркетів
Subway США Підприємства харчування
«Ароматний світ» Росія, Москва Торгівля, алкоголь
«Баскін Роббінс» США Підприємства харчування
«Діана» Росія, Москва Мережа хімчисток
«Копійка» Росія, Москва Мережа універмагів
«Червоний куб» Росія, Москва Магазини посуду та подарунків
«Крошка-картошка» Росія, Москва Підприємства харчування
«Куда.ru» Росія, Москва Мережа турагентств
«Взуття XXI століття» Росія, Москва Взуттєві магазини
«Очаківське» Росія, Москва Реалізація пива
«Сибнефть» Росія, Омськ АЗС
«ТЕХНОСИЛА» Росія, Москва Мережа магазинів електроніки та побутової техніки
ТНК Росія, Тюмень АЗС
ЮКОС Росія, Москва АЗС
Існують деякі перешкоди на шляху розвитку франчайзингу в Росії. Російська система ведення бізнесу відрізняється дуже серйозною інформаційною закритістю, на відміну від західної системи, де, навпаки, превалює відкритість. Франчайзингу, якраз, така відкритість необхідна, так як - це партнерський бізнес, заснований на довірчих відносинах. У Росії дуже складно домогтися довірчих відносин між партнерами. Це одна з причин. Інша причина також пов'язана з менталітетом. Російський підприємець готовий платити за якісь конкретні послуги, пов'язані з отриманням матеріальних надбань. А у франчайзингу істотним елементом є послуга інтелектуальна. Російський же підприємець не завжди готовий платити
за цей, так званий, інтелектуальний капітал. Це щось невідчутне, що не можна помацати, а можна тільки придбати і впродовж знову-таки тривалого часу користуватися. У цьому і полягає причина, по якій франчайзинг, такий популярний на заході, невідь у нас розвивається. Третя причина - недосконалість російської законодавчої бази.
Глава 2. Аналітична частина
2.1. Історія створення і розвитку мережі ресторанів Subway
Історія мережі ресторанів швидкого харчування Subway невід'ємно пов'язана з ім'ям Фреда ДеЛюка - засновника і президента компанії Subway. Підприємницька жилка ДеЛюка виявилася з самого дитинства. До десяти років він вже заробляв собі на кишенькові витрати, збираючи в окрузі порожні пляшки. Потім цей немудрящий бізнес змінила респектабельна доставка газет: Фред розробив оптимальний маршрут і примудрявся об'їжджати до 400 будинків щодня. Незабаром сім'я переїхала в Коннектикут, де ДеЛюка закінчив школу і почав готуватися до вступу в університет Бріджпорта. Першим результатом підготовки виявився невтішний висновок: на навчання потрібні гроші, яких у родини не було.
Звиклий вирішувати проблеми самостійно, Фред став підробляти в магазині. Але трудового долари на годину не вистачало, щоб оплатити коледж. Переломним став 1965: в місто приїхав старий знайомий сім'ї, фізик Піт Бак. Дізнавшись про проблеми Фреда, він вирішив допомогти йому. Бак розповів молодій людині про невелику нью-йоркській мережі ресторанів Mike's, яка за кілька років розрослася до декількох десятків закладів, запропонувавши Фреду відкрити власний ресторан з продажу сендвічів. Ненадовго - поки не вдасться зібрати на коледж. ДеЛюка визнав ідею досить дивною, проте зацікавився. «Все, що потрібно, - це зняти приміщення, купити касу, продукти та - відкрити ресторан», - запевнив бізнес-ангел Бак і виписав юному партнеру чек на тисячу доларів. На наступний день ДеЛюка зайнявся пошуками підходящого місця.
Перший ресторан він назвав Pete's Submarines, на честь інвестора. «Субмарини» - це такі італійські сендвічі, які дійсно нагадують за формою підводні човни; їх Subway продає досі. У прагненні залучити відвідувачів Фред ризикнув дати рекламу на радіо.
Пригорнувшись наступного дня до радіоприймача, починаючий підприємець несподівано з'ясував: на слух його «Pete's Submarines» дуже вже схоже на «Pizza Marine». Довелося перейменувати ресторан в «Pete's Subway». Згодом, на тлі зростання мережі, відпала і приставка Pete's.
Про перші дні Subway ДеЛюка сьогодні згадує з посмішкою: «Я сидів на кухні ресторану і різав овочі трехдолларовую ножем на шматку фанери. Нині такий заклад не пройшло б ні одну інспекцію ». Незважаючи на відсутність досвіду, Фред відразу поставив перед собою серйозні цілі і вирішив у що б то не стало відкрити 32 ресторану за 10 років. Перші дві точки виявилися справжньою мукою: місця були обрані невдало, і ДеЛюка ледве зводив кінці з кінцями. Зате третій ресторан вдалося відкрити на багатолюдній вулиці - і справи пішли в гору.
Новий етап зростання мережі почався в 1974 році, з початком продажу франшиз Subway. До речі, досі багато хто вважає цю марку одним з найуспішніших прикладів використання франчайзингу. За двадцять років свого існування американський журнал Entrepreneur 15 раз називав Subway кращої франшизою для починаючого підприємця! Перший американський франчайзі мережі відкрився в Воллінгфорде (штат Коннектикут). Слідом запустилася справжня ланцюгова реакція, а в 1984 році відчинив двері перший закордонний Subway в Бахрейні.
Сьогодні у компанії немає жодного власного ресторану, всі вони належать партнерам-франчайзі. Многомудрие експерти впевнені: головна причина успіху франшизи Subway - в максимальній простоті. ДеЛюка одним з перших запропонував модель бізнесу «під ключ»: надавав обладнання, навчав персонал своїх партнерів, зводив з постачальниками. Запуск ресторанів Subway вимагав від франчайзі дуже невеликих фінансових вкладень. І все це на тлі рідкісної свободи дій, яку засновник марки делегував партнерам. Уже в 70-х роках з'явився спеціальний рекламний фонд, яким управляли самі
франчайзі. Водночас виникли потужний кооператив по закупівлі сировини у постачальників, північноамериканська асоціація франчайзі Subway і консультативна рада. У результаті до кінця століття мережа налічувала понад 13 тисяч ресторанів тільки в США (на 148 більше, ніж у «Макдоналдс») і ще кілька тисяч точок у 74 країнах світу із загальним оборотом понад 5500000000 доларів. Успіху сприяло безліч причин. Але експерти мають рацію. Головним доказом на користь цієї франшизи виявлялися куди більш низькі, ніж у конкурентів, витрати на запуск ресторанів Subway. Та й гамбургери, на відміну від сендвічів, поступово почали виходити з моди. Оцінивши намітився тренд, Subway не поскупилася на гучну рекламну кампанію, що закликала їсти сендвічі і при цьому худнути. Для американського ринку - гасло безпрограшний! Цікаво, але і ця ідея прийшла «знизу», від партнерів. Франчайзі з Х'юстона запустив на місцеві телевізійні станції невеликий ролик, де стверджувалося: в семи сендвічах Subway міститься менше шести грамів жиру. Реклама вдалася, і листівки на ту ж тему негайно були поширені по всіх ресторанах мережі. Одна з таких листівок потрапила в руки студента з Індіани Джареда Фоїл. Бідолаха важив більше 150 кілограмів, причому давно і безуспішно намагався схуднути. Джаред почав регулярно харчуватися в Subway і зауважив, що скидає вагу! Розробивши спеціальну дієту, він нарешті зумів серйозно схуднути, після чого написав листа в місцеву газету. Слідом успішну історію підхопив один з популярних глянцевих журналів, і - про неї дізналася вся країна. Subway не залишалося іншого виходу, крім як зробити про це власний рекламний ролик. І він по-справжньому «вистрілив»! До 2007 року оборот Subway збільшився до 11300000000 доларів.
2008 рік, незважаючи на світову кризу, став для Subway чи не найуспішнішим за всю історію. Компанія об'єднує вже понад 30 000 ресторанів по всьому світу, ще 2,4 тисячі франшиз вже куплені - справа за відкриттям торгових точок. У компанії стверджують, що навіть в умовах
економічної депресії люди не їдять менше. Зате нові клієнти приходять до Subway з більш дорогих ресторанів, які багатьом тепер не по кишені. Правда, мінятися доводиться і мережі: від реклами з Джаредом Фойлом у головній ролі Subway робить тепер ставку на п'ятидоларові знижки і намагається впровадити електронні меню. Втім, Фред ДеЛюка впевнений, що головна справа життя він вже зробив: «Subway для мене - привід для гордості насамперед тому, що ми зуміли вплинути на звички людей, змогли запропонувати їм більш широкий вибір і можливість контролювати процес приготування їжі. Кожен зможе отримати в Subway саме той сендвіч, який йому потрібен ».
Сьогодні Subway є одним з лідерів індустрії фаст-фуду, а сендвічі Subway є здоровою альтернативою жирній їжі, приготовленої на напівфабрикатах. Глобальна місія Subway - бути № 1 у світі в сфері обслуговування клієнтів і з розвитку мережі ресторанів у світі.
Рубіж у 3000 ресторанів компанія подолала 15 травня 2010. У цей день було відкрито відразу два ресторани. Один знаходиться в столиці Росії - Москві, інший на південному заході Франції, в місті Байонна. Ресторан, відкритий місцевим франчайзі Філіпом Сікард, у Франції, також став двохсотий рестораном в країні.
Філіпу 45 років, у нього двоє дітей. Свою професійну кар'єру він почав як помічник менеджера в ресторані Burger King в 1988 році. Потім перевівся в спортивний магазин Decathlon в місті Англе, недалеко від Байонна. «Інвестуючи в Subway, я хотів змінити напрямок свого життя, зробити щось своє», - розповідає Філіп.
Власниця московського ресторану - Яна Валєтова. Президент компанії Subway Кевін Грем розповідає: «Незважаючи на широко освітлений світова економічна криза, ми продовжили збільшувати кількість ресторанів, що є кращим доказом як стійкості наших франчайзі, так і привабливості бренду в цілому. Ми дуже пишаємося
нашими партнерами, без яких подолання настільки важливого рубежу було б не можливо. Ми вдячні їм! »
Марк Кредер, регіональний директор в Європі коментує: «Досягнутий нами рівень розвитку в Європі, є фантастичним результатом. Він відображає підприємницький дух франчайзі і менеджерів з розвитку, силу бренду Subway в сукупності з внутрішньою політикою і методами системи в цілому. »
Передбачається, що до 2015 року в Європі під брендом Subway діятимуть +7000 ресторанів. Компанія має намір зміцнити свої позиції на ринку ресторанів швидкого обслуговування, ставши лідером за такими показниками, як кількість ресторанів, обсяг продажів і рівень обслуговування клієнтів.
2.2. Коротка характеристика підприємств Subway
• Назва: Subway
• Компанія створена в країні: США
• Основний вид діяльності: кафе, ресторан
• Цінова категорія: середній
• Компанія заснована: 1965
• Кількість об'єктів у світі: 30 000
• Кількість об'єктів у Росії: 51
• Представлені в регіонах: Москва; Санкт-Петербург; Балашиха; Петрозаводськ; Ухта; Астрахань; Краснодар; Ростов-на-Дону; Єкатеринбург; Красноярськ; Новокузнецьк; Іркутськ; Ангарськ; Омськ; Новосибірськ; Чита; Казань; Самара; Саратов
• Форми роботи: з власником
• Наявність франчайзингу: так
• Рік запуску франчайзингу: 1 974
Що повинен робити франчайзі:
- Перший франчайзинговий внесок $ 12000;
- Пошук приміщення;
- Оренда або купівля приміщення;
- Купівля обладнання;
- Наймання і управління персоналом;
- Перерахування роялті - 8% з обороту;
- Трата 3,5% від обороту на локальний маркетинг і рекламу.
Що повинен робити франчайзер:
- Формули салатів та ролів та інструкції щодо поводження з продовольством;
- Допомога в пошуку приміщень;
- Керівництво по дизайну приміщень;
- Розробка і реалізація маркетингових програм;
- Програма навчальних тренінгів;
- Інструкція з управління рестораном;
- Персональна допомогу в дні відкриття ресторанів;
- Щомісячне відвідування ресторану і консультація;
- Інформативна підтримка.
Загальні вимоги до приміщень для відкриття ресторанів Subway на території РФ.
• Фуд Корт (ресторанний дворик в торгових центрах)
- Площа приміщення - 45-60 кв. метрів;
- Потужність - від 30 КВт;
- Підводка води і фанові труби - до кухні і до лінії роздачі;
- Система вентиляції та кондиціонування;
- Телефон;
- Інтернет.
• Ресторан в окремому приміщенні
- Площа приміщення - 100-120 кв. метрів;
- Перші поверхи будівель;
- Вітринні вікна;
- 2 входи - один для відвідувачів, другий для завантаження товару;
- Потужність - від 30 КВт;
- Висота стелі - 3 метри;
- Підводка води і фанові труби - до кухні і до лінії роздачі;
- Система вентиляції та кондиціонування;
- Телефон;
- Інтернет.
• Умови співпраці
- Обсяг інвестицій: від 100 000 до 150 000 $
- Паушальний платіж (вступний): 12000 $
- Роялті, періодичні платежі: 8% $
- Мінімальна кількість працівників: 10 людина
- Площа приміщення: від 45 до 120 м. Кв.
2.3. Економіка Subway: витрати, ціноутворення, прибутковість, рентабельність і окупність
Відкриваючи ресторан Subway, необхідно внести первинний безповоротний внесок за право використання торгової марки (товарного знака). Реєстраційний внесок, при відкритті вами першого ресторану Subway дорівнює 12000 $, без урахування ПДВ. При відкритті подальших ресторанів Subway, вартість реєстраційного внеску змінюється в бік зменшення - 9000 $ за другий і 6000 $, починаючи з третього, за кожний наступний, без урахування ПДВ. Вартість реєстраційного збору за відкриття сателіта (кіоску, мобільного юніта) у кожному конкретному випадку
обмовляється окремо, але не перевищує 50% вартості реєстраційного збору для окремого ресторану. Звичайно, реєстраційний внесок - це не єдина стаття витрат, пов'язана з відкриттям ресторану. Будуть потрібні гроші на закупівлю та встановлення обладнання, ремонт приміщення, наймання персоналу. Загальна сума інвестицій у франчайзинговий проект ресторан Subway, зазвичай, знаходиться в діапазоні від 100 000 $ до 200 000 $.
У комплект устаткування для ресторану SUBWAY входить устаткування, яке можна умовно розділити на три зони:
а) Зона прийому відвідувачів (зал) - в неї, з устаткування, входить меблі (столи і стільці), стельові і підвісні світильники, система кондиціонування (або припливно-витяжна вентиляція), сантехніка для громадського туалету тощо Це зона, в якій відбувається прийом їжі відвідувачами. Вона займає 50-70 кв.м. (приблизний розрахунок 1,2- 1,5 кв.м. на одне посадочне місце).
б) Зона обслуговування покупців (прилавок-вітрина і простір за прилавком-вітриною). До неї входить сама вітрина з тунельним холодильником t + 5с, гаряча секція для супів, нижні шафи для зберігання витратних матеріалів, касовий прилавок з сейфом і касовим обладнанням, вітрина для десертів. На задній лінії (зона біля стіни за спиною персоналу) - задній прилавок