ЗМІСТ
ВСТУП
5
РОЗДІЛ 1.
ОРГАНІЗАЦІЯ І МЕТОДИКА ОБЛІКУ ВИТРАТ ОПЕРАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ НА ПрАТ «ЛЬВІВСЬКИЙ ЛІКЕРО-ГОРІЛЧАНИЙ ЗАВОД»
7
1.1.
Витрати операційної діяльності в обліковій політиці ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод»
7
1.2.
Порядок документування господарських операцій, пов’язаних з витратами операційної діяльності ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод»
11
1.3.
Методика синтетичного та аналітичного обліку витрати операційної діяльності та узагальнення інформації про них у звітності ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод»
15
РОЗДІЛ 2.
ОРГАНІЗАЦІЯ І МЕТОДИКА АНАЛІЗУВИТРАТ ОПЕРАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ НАПРАТ «ЛЬВІВСЬКИЙ ЛІКЕРО-ГОРІЛЧАНИЙ ЗАВОД»
22
2.1.
Економічна оцінка господарської діяльності ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод» за 2012-2014 рр.
22
2.2.
Організаційно-інформаційне забезпечення аналізу витрат операційної діяльності ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод»
30
2.3.
Аналіз витрат операційної діяльності ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод» за 2010-2014 рр.
32
РОЗДІЛ 3.
ОРГАНІЗАЦІЯ І МЕТОДИКА АУДИТУВИТРАТ ОПЕРАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ НАПРАТ «ЛЬВІВСЬКИЙ ЛІКЕРО-ГОРІЛЧАНИЙ ЗАВОД»
39
3.1.
Організація аудиту витрат операційної діяльності ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод»
39
3.2.
Етапи та методи аудиту витрат операційної діяльності ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод»
41
3.3.
Аналіз результатів аудиту витрат операційної діяльності ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод» та механізм усунення виявлених недоліків
47
ВИСНОВКИ
50
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
52
ДОДАТКИ
55
Додаток А.
Статут ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод»
Додаток Б.
Наказ про облікову політику ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод»
Додаток В.
Фінансова звітність ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод» за 2011– 2013 рр.
Додаток Г.
Робочий план рахунків ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод»
Додаток Д.
Первинні документи з обліку збутових витрат ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод»
Додаток Е.
Регістри бухгалтерського обліку збутових витрат ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод»
ВСТУП
Метою практики за темою магістерської кваліфікаційної роботи є: освоювання теоретичних основ бухгалтерського обліку і аналізу операційних витрат, їх класифікація та оцінювання в системі бухгалтерського обліку діяльності, регламентація, завдання, методи та інформаційне забезпечення аналізу операційних витрат; порядок документування та ведення обліку операційних витрат; організація та методика аналітичного і синтетичного обліку операційних витрат; обгрунтування та методика аналітичного і синтетичного обліку операційних витрат, організація аналізу операційних витрат, а також аудиту витрат операційної діяльності ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод».
Основними завданнями практики за темою магістерської кваліфікаційної роботи на ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод»є:
– застосувати на практиці спеціалізовані теоретичні знання, набуті впродовж навчання;
– засвоїти методи і методики облікової складової фінансово-економічної роботи структурних підрозділів організації;
– набути практичні навики у вирішенні окремих організаційно-економічних, фінансових, управлінських та інших проблем й завдань. Зокрема, оволодіти технікою ведення бухгалтерського обліку, навиками складання первинних документів, їхнього приймання, перевірки й оброблення, веденням записів в облікових реєстрах, здійснення аналізу, методики проведення контролю окремого облікового об’єкта;
– ознайомитися з порядком складання фінансової, статистичної, податкової звітності, аналізом її показників;
– набути досвід прийняття самостійних рішень в умовах невизначеності на основі наявних знань;
–підібрати і сформувати необхідну інформаційну базу для подальшого її використання у написанні звіту з практики та магістерської кваліфікаційної роботи.
Об’єктом роботи виступає організація обліку операційних витрат на ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод», процес аналізу їх використання на підприємстві. Дана робота складається з вступу, 3 розділів, висновків, списку використаних джерел інформації, додатків.
В першому розділі звіту з практики описано організацію і методику обліку витрат операційної діяльності на ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод», а саме: подано характеристику витрат операційної діяльності відповідно з Наказом про облікову політику підприємства, порядок документування господарських операцій та методику синтетичного та аналітичного обліку витрат операційної діяльності.
В другому розділі практики за темою магістерської кваліфікаційної роботи подано організацію та методику аналізу витрат операційної діяльності підприємства, подано його коротку характеристику. Також відображено проведений аналіз витрат операційної діяльності.
У третьому розділі розглянуто організацію та методику аудиту витрат операційної діяльності ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод», наведено етапи проведення аудиту в даній частині обліку та подано шляхи вдосконалення аудиту витрат операційної діяльності, а саме створення внутрішнього відділу аудиту на підприємстві.
У висновках узагальнено та систематизовано організацію обліку, аналізу та аудиту операційних витрат та наведено шляхи і концептуальні підходи до удосконалення об’єкта дослідження. Вказано окремі недоліки при організації обліку операційних витрат та наведено висновки і пропозиції щодо удосконалення обліку на підприємстві, які випливають із матеріалів практики за темою кваліфікаційної роботи.
РОЗДІЛ 1.ОРГАНІЗАЦІЯ І МЕТОДИКА ОБЛІКУ ВИТРАТ ОПЕРАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ НА ПрАТ «ЛЬВІВСЬКИЙ ЛІКЕРО-ГОРІЛЧАНИЙ ЗАВОД»
Витрати операційної діяльності в обліковій політиці ПрАТ
«Львівський лікеро-горілчаний завод»
Облік витрат діяльності на ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод» ведеться згідно з Наказом про облікову політику підприємства.
Формуючи облікову політику, підприємство має обирати принципи, методи і процедури обліку так, щоб достовірно відобразити фінансовий стан і результати своєї діяльності та забезпечити зіставність фінансових звітів. Головне призначення облікової політики — встановити найвигідніші для конкретного підприємства методи обліку та на їх підставі скласти фінансову звітність, що відповідає встановленим НП(С)БО 1 якісним характеристикам [11].
Від того, наскільки облікова політика є економічно обґрунтованоюзалежить також здатність підприємства впливати на ефективністьвикористання своїх ресурсів та на фінансово-економічні показники своєїдіяльності
Основними завданнями облікової політики ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод» є: максимально об'єктивно відобразити діяльність підприємства, сформувати повну і достовірну інформацію про неї з метою ефективного управління роботою підприємства.
Наказ про облікову політику ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод» складається з пунктів, в яких висвітлюється інформація ведення бухгалтерського, фінансового та податкового обліку на підрозділі. Даний документ розроблений головним бухгалтером і затверджений керівником з метою організації бухгалтерського обліку відповідно до нормативно-правових актів України та внутрішніх вимог власників. У Наказі про облікову політику лікеро-горілчаного заводу описано про первинний облік на підрозділі, про порядок проведення інвентаризації, про бухгалтерський облік основних засобів, інших необоротних матеріальних активів, нематеріальних активів, запасів, дебіторської заборгованості, доходів і витрат, собівартості. Наказ про облікову політику ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод» відображено у додатку . А даному документі і відображено інформацію щодо обліку витрат операційної діяльності ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод» (Додаток А).
В процесі своєї діяльності будь-яке підприємство завжди здійснює певні витрати матеріальних, трудових, інформаційних, грошових та інших ресурсів на виготовлення, зберігання, транспортування, сортування, пакування, фасування та реалізацію товарів і продукції. Сукупність всіх цих витрат і складає поточні витрати підприємства.
Економічна сутність категорії «витрати» різна з точки зору нормативних документів та літературних джерел.
Національний стандарт бухгалтерського обліку НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» визначає витрати як зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобов'язань, які призводять до зменшення власного капіталу (за винятком зменшення власного капіталу за рахунок його вилучення або розподілу власниками) [11].
У результаті господарської діяльності підприємства здійснюють різні витрати, які за своїм характером неоднаково залежать від процесу виробництва або зовсім не пов'язані з ним, але з погляду суспільних потреб є обов'язковими.
Класифікація витрат – поділ витрат на класи на основі певних загальних ознак об'єктів і закономірних зв'язків між ними. Необхідність в різних класифікаціях витрат, використання різних методів їх збирання і розподілу зростає з ускладненням господарської діяльності підприємства.
Залежно від видів діяльності всі витрати поділяють на дві великі групи: витрати, які виникають у процесі звичайної діяльності, та витрати, які виникають у процесі надзвичайної діяльності. Витрати, що виникають у процесі звичайної діяльності, поділяються на витрати від операційної, інвестиційної та фінансової діяльності [1, с. 93].
Операційна діяльність підприємства – це основна діяльність, яка пов'язана з виробництвом продукції (робіт, послуг) або реалізацією продукції, що є визначальною метою створення підприємства та забезпечує основну частину його доходу.Витрати, пов’язанi з операцiйною дiяльнiстю, якi не включаються до собiвартостi реалiзованої продукцiї (товарiв, робiт, послуг), подiляються на адмiнiстративнi витрати, витрати на збут та iншi операцiйнi витрати [7, с. 485].
Згідно з наказом про облікову політику ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод», до витрат операційної діяльності відносити витрати, що формують собівартість придбаних та реалізованих товарів у період визнання доходу від реалізації товарів, робіт, послуг. Собівартість придбаних та реалізованих товарів визначається відповідно до ціни їх придюання за вирахуванням непрямих податків, транспортно-заготівельних витрат ( витрати на транспортування запасів усіма видами транспорту до місця їх використання), ввізного мита, витрат на доведення до стану, придатного для продажу. Також, на підприємстві віднесення витрат в бухгалтерському обліку до витрат операційної діяльності, відповідно до П(С)БО 16 «Витрти» [13].
Собівартість придбаних та реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг складається з витрат прямо пов’язаних з виробництвом таких товарів, виконанням робіт та наданням послуг, а саме:
прямих матеріальних витрат;
прямих витрат на оплату праці;
амортизації виробничих основних засобів;
вартості придбаних послуг прямо пов’язаних з виробництвом;
інших прямих виробничих витрат.
Витрати, пов’язанi з операцiйною дiяльнiстю, якi не включаються до
собiвартостi реалiзованої продукцiї (товарiв, робiт, послуг), подiляються на адмiнiстративнi витрати, витрати на збут та iншi операцiйнi витрати.
До складу адміністративних витрат відносять витрати:
витрати на відрядження адмінперсоналу;
матеріально-технічне забезпечення апарату управління ( витрати на
оренду, придбання ПММ та паркування легкових автомобілів загальногосподарського призначення, обслуговування технічних засобів управління, витрати на комунальні послуги, вивіз сміття та ін.);
амортизація, витрати на ремонт та інші поліпшення ОЗ
адміністративного призначення;
послуги з оцінки майна, консультаційні, аудиторські, юридичні та інші
послуги;
витрати на оплату послуг пошти, телефону, стільникового зв’язку,
інтернет;
розрахунково-касове обслуговування та інші послуги банків;
витрати на оплату праці ( основна і додаткова зарплата, інші
заохочувальні та компенсаційні виплати);
єдиний державний соціальний внесок адміністративного призначення.
До складу витрат на збут згідно з Наказом про облікову політику ПрАТ
«Львівський лікеро-горілчаний завод» відносять:
- оплата праці, робота в надурочний час, у святкові та неробочі дні працівникам, виплата надбавок та доплат до посадових окладів, премій та інших видів заохочень, оплату відпусток;
- єдиний державний соціальний внесок, нарахований на зарплату працівникам збуту;
- витрати на службові відрядження;
- комісійна винагорода за посередницькі послуги продавцям, тоговим агентам;
- витрати на рекламу та маркетинг ( послуги, що забезпечують функціонування діяльності підприємства у сфері вивчення ринку, стимулювання збуту товару, політики ринкових цін, організації та управління руху товару до спожива чача та після продажного обслуговування споживача в межах господарської діяльності підприємства, послуги з розміщення товару в місцях продажу, послуги з вивчення, дослідження та аналізу споживчого попиту, внесення товару до інформаційних баз продажу, послуги з розповсюдження інформації про товари);
- послуги з мерчандайзингу товарів ( стимулювання продажу шляхом привернення уваги покупців до товарів на місцях їх продажу);
- витрати на утримання основних засобів, інших матеріальних необоротних активів, пов’язаних з збутом ( амортизація, ремонт, технічне обслуговування та утримання в робочому стані матеріальних активів, пов’язаних з збутом);
- витрати на транспортування витрат до місця їх продажу, транспортно-експедиційні та інші послуги, пов’язані з транспортуванням товарів;
- інші витрати, пов’язані з збутом товарів, робіт, послуг ( придбання ПММ, охорона приміщень, послуги стільникового зв’язку та ін.).
До складу інших операційних витрат відносити:
витрати на придбання ліцензій;
суму установлених податків та зборів, встановлених ПКУ;
витрати за операціями продажу (іншого відчуження) виробничих та
невиробничих ОЗ та НА, ліквідації ОЗ, повернення орендодавцю об’єкта оперативної оренди;
витрати орендаря на оперативну оренду;
амортизації тимчасової податкової різниці;
амортизація необоротних активів, що надані в оперативну оренду.
Отже, операційні витрати є основною складовою витрат підприємства. До них входять виробнича собівартість реалізованої продукції, адміністративні витрати, витрати на збут, інші операційні витрати.
Порядок документування господарських операцій, пов’язаних з
витратами операційної діяльності ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод»
Бухгалтерський облік витрат операційної діяльності ґрунтується на первинній інформації. Оперативність та своєчасність обліку витрат операційної діяльності залежить від чітко налагодженої та організованої обробки первинної документації. Адже первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій, є підставою для їх відображення в бухгалтерському обліку.
Бухгалтерськими документами оформляються будь-які господарські операції в тій послідовності, в якій вони відбувалися. Це забезпечує суцільний, безперервний облік всіх об'єктів обліку, юридичне обґрунтування бухгалтерських записів, які роблять на підставі документів, що мають доказову силу; використання документів для поточного контролю та оперативного керівництва господарською діяльністю організацій; контроль за збереженням власності, так як документами підтверджується відповідальність працівників за довірені їм цінності; зміцнення законності, оскільки документи служать джерелом відомостей для подальшого контролю правильності, доцільності та законності кожної господарської операції.
Тобто, для того, щоб прийняти правильне рішення, необхідна чітка і точна інформація, яка до того ж, повинна бути згрупована і систематизована певним чином.Вид первинного документу, його структура та реквізити залежать від об’єкту та виду господарської операції.
ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод» застосовує автоматизовану форму ведення бухгалтерського обліку, тому поряд з паперовими документами, використовуються машинні носії облікової інформації. Окремі з них відображають господарську операцію безпосередньо в момент її здійснення, інші − складаються за даними первинних носіїв інформації і використовуються для зручності її опрацювання. Це дає змогу автоматично фіксувати і відображати їхній зміст у запам’ятовуючому пристрої машини і отримувати після опрацювання інформацію, потрібну для управління і контролю.
Отже, документування – це основа бухгалтерського обліку, що передбачає відображення в документах всіх господарських операцій та фактів господарської діяльності.
Первинні документи на ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод» для надання їм сили і доказовості повинні мати такі реквізити, які повинен перевірити відповідальний виконавець до введення їх у систему обліку:
- назва документа (форми);
- код форми, дата і місце складання;
- назва підприємства, від імені якого складено документ;
- зміст та обсяг господарських операцій, одиниці вимірювання;
- посади, прізвища і підписи осіб, відповідальних за здійснення операцій і правильність їх оформлення;
- особистий підпис та інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарських операцій.
За відсутності будь-якого реквізиту на ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод» первинний документ втрачає свою доказову силу і не може бути підставою для здійснення записів у системі рахунків бухгалтерського обліку.
Первинними документами, які використовуються для відображення операційних витрат на ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод» виступають:
- по основних засобах — “Розрахунок амортизації основних засобів”, “Інвентаризаційний опис основних засобів”;
- по виробничих запасах — “Лімітно-забірна картка”, “Накладна-вимога на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів ”, “Інвентаризаційний опис товарно-матеріальних цінностей”;
- по малоцінних та швидкозношуваних предметах — “Акт на списання малоцінних та швидкозношуваних предметів”;
- грошових коштів — “Видатковий касовий ордер”, виписка банку , “Акт інвентаризації наявності грошових засобів”.
Також, первинними документами, що відображають операційні витрати ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод» можуть бути: товарно-транспортні накладні різних типів та форм, видаткові накладні, видаткові касові ордери, розрахунки бухгалтерії, посвідчення про відрядження, звіти про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, акти відремонтованих об’єктів, відомості нарахування амортизації основних засобів, табелі використання робочого часу, розрахунково-платіжні відомості, акти наданих рекламних послуг.
Основою для бухгалтерського обліку витрат операційної діяльності на ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод» є первинні документи, що фіксують факти здійснення господарських операцій (Додаток Д).
Операційні витрати ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод» розподіляються на прямі виробничі витрати, що обліковуються на рахунку 23 “Виробництво”; непрямі виробничі витрати, що обліковуються на рахунку 91 “Загальновиробничі витрати”, який в кінці місяця закривається на рахунок 23 ”Виробництво”, тобто входить в собівартість виробленої продукції; адміністративні витрати, для яких призначений рахунок 92 “Адміністративні витрати”, на ньому відображаються загальногосподарські витрати, зв’язані з управлінням та обслуговуванням підприємства; витрати на збут продукції відображаються на рахунку 93 “Витрати на збут”; на рахунку 94 ”Інші витрати операційної діяльності” підприємство ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод» веде облік витрат операційної діяльності, які не знайшли свого відображення на попередніх рахунках.
Методика синтетичного та аналітичного обліку витрати
операційноїдіяльності та узагальнення інформації про них у звітності ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод»
Для обліку витрат операційної діяльності на ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод» відповідно до Інструкції про застосування «Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій» та робочого плпну рахунків, який подано у додатку Г,використовуються активні рахунки 90 «Собівартість реалізації», 92 «Адміністративні витрати», 93 «Витрати на збут» та 94 «Інші витрати операційної діяльності». Такі витрати відображаються впродовж звітного періоду за дебетом рахунків90, 91, 92, 93, 94 і в кінці звітного періоду списуються на рахунок 79 «Фінансові результати» [4].
За дебетом рахунків 90, 91, 92, 93, 94 відображається сума визнаних витрат, а за кредитом – сума списаних витрат на рахунок 79 «Фінансові результати».
Рахунок 90 "Собівартість реалізації" призначено для узагальнення інформації про собівартість реалізованої готової продукції, товарів, виконаних робіт, наданих послуг.
За дебетом рахунку 90 "Собівартість реалізації" відображається виробнича собівартість реалізованої готової продукції, робіт, послуг; фактична собівартість реалізованих товарів (без торгових націнок), страхові виплати відповідно до договорів страхування, за кредитом - списання в порядку закриття дебетових оборотів на рахунок 79 "Фінансові результати".
На рахунку 91 "Загальновиробничі витрати" ведеться облік виробничих накладних витрат на організацію виробництва та управління цехами, дільницями, відділеннями, бригадами та іншими підрозділами основного й допоміжного виробництва, а також витрати на утримання та експлуатацію машин і устаткування.
За дебетом рахунку 91 "Загальновиробничі витрати" відображається сума визнаних витрат, за кредитом - щомісячне, за відповідним розподілом, списання на рахунки 23 "Виробництво" та 90 "Собівартість реалізації".
Адміністративні витрати, витрати на збут та інші операційні витрати невключають до складу виробничої собівартості готової та реалізованої продукції,тому інформацію про такі витрати узагальнюють на рахунках обліку витратзвітного періоду – 92 “Адміністративні витрати”, 93 “Витрати на збут”, 94 “Іншівитрати операційної діяльності”.
Для відображення загальногосподарських витрат, пов’язаних зуправлінням та обслуговуванням підприємства призначений рахунок 92“Адміністративні витрати”.
За дебетом рахунка 92 “Адміністративні витрати” відображають сумувизнаних адміністративних витрат, за кредитом – списання на рахунок 79“Фінансові результати”.
На рахунку 93 "Витрати на збут" ведеться облік витрат, пов'язаних із збутом (реалізацією, продажем) продукції, товарів, робіт і послуг.
За дебетом рахунку відображається сума визнаних витрат на збут, за кредитом - списання на рахунок 79 "Фінансові результати".
Для обліку витрат операційної діяльності підприємства, крім витрат, щовідображають на рахунках 90 “Собівартість реалізації”, 92 “Адміністративні витрати”, 93 “Витрати на збут” призначенийрахунок 94 “Інші витрати операційної діяльності”.За дебетом рахунка відображають суму визнаних витрат, за кредитом –списання на рахунок 79 “Фінансові результати”.
Кореспонденцію рахунків обліку витрат на збут уПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод» наведено у табл. 1.1.
Таблиця 1.1
Кореспонденція рахунків обліку витрат операційної діяльності у
ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод»
Зміст господарської операції
Кореспондуючі рахунки
Дт
Кт
1
2
3
Рахунок 90 «Собівартість Реалізації»
Відображено собівартість реалізованої готової продукції
901
26
Відображено собівартість реалізованих товарів
902
28
Відображено собівартість реалізованих робіт і послуг
903
23
Собівартість реалізованих готової продукції, товарів, робіт та послуг на фінансовий результат
791
901, 902,903
Рахунок 92 «Адміністративні витрати»
Нараховано знос основних засобів та нематеріальних активів загальногосподарського призначення
92
13
Списано виробничі запаси на загальногосподарські потреби
92
20
Відображено витрати на службові відрядження управлінського персоналу
92
372
Відображено витрати з розрахунково-касового обслуговування та інших послуг банку
92
311
Нараховано податки, збори й обов'язкові платежі
92
64
Нараховано заробітну плату адміністративному апарату та проведені відрахування на соціальні заходи згідно з чинним законодавством
92
66
Продовж. табл. 1.1
1
2
3
Нараховано орендну плату, відображено витрати на ремонт, здійснений сторонніми організаціями, вартість послуг зв’язку, охорони, комунальних, аудиторських, юридичних, консультаційних послуг
92
685
Списано адміністративні витрати на фінансові результати
791
92
Рахунок 93 «Витрати на збут»
Нараховано амортизацію обладнання відділу збуту
93
131
Списано пакувальні матеріали на витрати на збут
93
204
Відображено витрати на службові відрядження працівників відділу збуту
93
372
Нараховано заробітну плату працівникам відділу збуту
93
661
Проведено нарахування єдиного соціального внеску на фонд оплати праці працівників відділу збуту
93
651
Отримано маркетингові послуги
93
631
Акцептовано рахунок рекламного агенства за рекламу продукції, призначеної для реалізації; прийняті до оплати платіжні документи різних підприємств за послуги, надані при реалізації продукції
93
685
Списано на витрати на збут звітного періоду відповідну частину витрат майбутніх періодів
93
39
Списано витрати на збут на фінансові результати
791
93
Рахунок 94 «Інші витрати операційної діяльності»
Відображено в обліку витрати на дослідження і розробку
941
20, 22, 66, 65
Списано реалізовану іноземну валюту
942
312
Відображено собівартість реалізованих виробничих запасів
943
20
Створено резерв сумнівних боргів
944
38
Відображено витрати від операційних курсових різниць
945
312,314,332,
34,362,632
Віднесено на витрати втрати від знецінення запасів
946
20,22,26,28
Відображено інші витрати операційної діяльності (матеріальна допомога, понаднормові витрати від браку)
949
301,24
Віднесено інші операційні витрати на зменшення фінансових результатів
791
94
Відображено витрати підприємства на утримання об'єктів соціально-культурного спрямування
949
13,20,22,28,
63,65,66
Списано інші витрати операційної діяльності на фінансові результати
791
94
З метою отримання зведених показників про діяльність підприємства господарські операції, які оформлені відповідними документами, згруповують за їх економічним змістом і відображають в облікових регістрах.
Облікові регістри – це носії спеціального формату (паперові, електронні) у вигляді відомостей, ордерів, книг, журналів тощо, призначені для хронологічного, систематичного або комбінованого нагромадження, групування та узагальнення інформації з первинних документів, що прийняті до обліку. Щомісячне списання витрат на збут оформляється за допомогою розрахунку, складеного працівником бухгалтерії. Перелік облікових регістрів ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод»наведено у додатку Е.
Аналітичний облік повинен бути організований таким чином, щоб своєчасно надавати управлінцям необхідну повну інформацію.Схемаоблікової реєстрації господарських операцій та узагальнення інформації в облікових регістрах з обліку витрат операційної діяльності ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод»відображено на рисунку 1.1.
Рис. 1.1. Схема обліковогопроцесу витрат операційної
діяльності на ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод»
У господарській діяльності підприємства важливе значення має повна та достовірна інформація про фінансовий стан та результати діяльності, що відображається у бухгалтерській, податковій та статистичній звітності.
Звітність забезпечує кількісну інформацію для реалізації функцій планування, організування, мотивування та контролю. Для функції реалізації рішень інформація звітності необхідна для зіставлення понесених витрат і одержаних доходів і, як наслідок, управління витратами підприємства. Необхідність їх відображення в системі звітності обумовлена тим, що вони є базою для формування цінової політики підприємства, в результаті чого величина витрат істотно впливає на формування фінансових результатів, а також є основою для оцінки ефективності діяльності підприємства. Тому актуальним на сьогоднішній день є дослідження порядку відображення витрат підприємств в системі звітності.
На ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод», дані щодо витрат операційної діяльності у звітному періоді відображаються у фінансовій звітності (форма №2 «Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід)»), в податковій звітності (Декларація з податку на прибуток підприємства) та в статистичній звітності.
Згідно Н(П)СБО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», у Звіті про фінансові результати (Звіті про сукупний дохід) розкривається інформація про доходи, витрати, прибутки і збитки, інший сукупний дохід та сукупний дохід підприємства за звітний період [11].
У Звіті про фінансові результати у рядку 2050 «Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)» відображається виробнича собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) та/або собівартість реалізованих товарів.
У Звіті про фінансові результати у рядку 2130 «Адміністративні витрати» відображаються загальногосподарські витрати, пов’язані з управлінням та обслуговуванням підприємства.
У Звіті про фінансові результати у рядку 2150 «Витрати на збут»відображаються витрати підприємства, пов'язані з реалізацією продукції (товарів) – витрати на утримання підрозділів, що займаються збутом продукції (товарів), доставку продукції споживачам тощо. Витрати на збут належать до витрат операційної діяльності [9].
У Звіті про фінансові результати у рядку 2180 «Інші операційні витрати» відображаються собівартість реалізованих виробничих запасів, необоротних активів, утримуваних для продажу, та групи вибуття; відрахування на створення резерву сумнівних боргів і суми списаної безнадійної дебіторської заборгованості відповідно до Положення (стандарту) 10; втрати від знецінення запасів; втрати від операційних курсових різниць; визнані економічні (фінансові) санкції; відрахування для забезпечення наступних операційних витрат, а також усі інші витрати, що виникають в процесі операційної діяльності підприємства (крім витрат, що включаються до собівартості продукції (товарів, робіт, послуг).
У розділі IIІ «Елементи операційних витрат» звіту про фінансові результати наводяться відповідні елементи операційних витрат (на виробництво і збут, управління та інші операційні витрати), яких зазнало підприємство в процесі своєї діяльності протягом звітного періоду, за вирахуванням внутрішнього обороту, тобто за вирахуванням тих витрат, які становлять собівартість продукції (робіт, послуг), що вироблена і спожита самим підприємством. Собівартість реалізованих товарів, запасів у цьому розділі не наводиться.
Звіт про фінансові результатискладається наростаючим підсумком з початку року, доходи і витрати у ньому наводяться у розрізі видів діяльності. Квартальна фінансова звітність подається не пізніше 25 числа місяця, що настає за звітним кварталом, а річна – не пізніше 20 лютого наступного за звітним року [9].
Податкова звітність є сукупністю дій платника податків (або особи, що його представляє) і податкового органу зі складання, ведення і здачі документів установленої форми, що містять відомості про результати діяльності платника податку, його майнове становище і фіксують процес обчислення податку, а також суму, що підлягає сплаті до бюджету [8].
Витрати операційної діяльності відображаються в «Податковій декларації з податку на прибуток підприємства» в рядку 05.1 «Собівартість реалізованих товарів, робіт, послуг»; рядок 06.1 «Адміністративні витрати» ; 06.2 «Витрати на збут» та рядок 06.4 «Інші операційні витрати» , що входять в підсумковий рядок «Витрати, що враховуються при визначенні об’єкта оподаткування» (код рядка 04) [14].
Згідно з Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», всі підприємства зобов’язані подавати у Міністерство доходів і зборів України «Звіт щодо сум нарахованого соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Цей Звіт формується на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), тобто заробітної плати працівників адміністративного, загальногосподарського та відділу збуту, на які відповідно до законодавства нараховується єдиний внесок [15].
Статистична звітність містить інформацію, що є необхідною для статистичного вивчення та аналізу господарської діяльності підприємства. Витрати операційної діяльності не відображаються окремою статтею у статистичній звітності, але вони включені до складу заборгованості щодо виплати заробітної плати та про використання робочого часу працівників, а в тому числі і працівників адміністративного, загальногосподарського та відділу збуту, що наводиться у Формі №1 - підприємництво«Обстеження діяльності підприємства (організації)за рік» (річна) та Формі №1-ПВ «Звіт з праці» (місячна) [6].
Отже, витрати операційної діяльності відображаються в фінансовій, податковій та статистичній звітності, зокрема у Звіті про фінансові результати, Податковій декларації з податку на прибуток підприємства, Звіті щодо сум нарахованого соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, Формі №1 - підприємництво«Обстеження діяльності підприємства (організації)за рік» та Формі №1-ПВ «Звіт з праці».
РОЗДІЛ 2. ОРГАНІЗАЦІЯ І МЕТОДИКА АНАЛІЗУВИТРАТ ОПЕРАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ НА ПРАТ «ЛЬВІВСЬКИЙ ЛІКЕРО-ГОРІЛЧАНИЙ ЗАВОД»
2.1. Економічна оцінка господарської діяльності ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод» за 2012-2014 рр.
ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод» створено з метою виробництва і реалізації горілчаних, лікеро-горілчаних виробів та інших видів діяльності у 2000 році. Крім основних видів продукції на підприємстві вперше серед країн Європи освоєно випуск спиртового оцту на базі німецької технології.
Основним видом діяльності ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод» є виробництво, розлив та реалізація горілки, лікеро-горілчаних виробів, оцту та безалкогольних напоїв.
Харчова промисловість України – це тисячі великих, середніх та малих підприємств різної форми власності, які виробляють майже 20% від загального обсягу промислової продукції.
Однією з таких галузей харчової промисловості є лікеро-горілчане виробництво.
Лікеро-горілчана галузь– галузь харчової промисловості, підприємства якої випускають різні види горілки та лікеро-горілчаних виробів. В теперішній час ця галузь займає потужні позиції у розвитку харчової промисловості України загалом. Це одна з важливих галузей харчової промисловості, від якої, значною мірою, залежить надходження коштів до Державного бюджету.
Усі українські підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості, в тому числі і ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод», входять у Державний концерн «Укрспирт», до якого належить 8 обласних державних об'єднань спиртової та лікеро-горілчаної промисловості. В підпорядкуванні концерну нараховується більше 100 підприємств з державною формою власності й 23 асоційованих члени різних форм власності.
На сьогодні державна підтримка спиртової галузі здійснюється програмою розвитку спиртової галузі України, згідно з якою передбачено науково-технічне оновлення виробництва, впровадження інноваційних ресурсо- та енергозберігаючих, екологічно безпечних технологій, зниження собівартості, підвищення якості, освоєння нових конкурентоспроможних видів продукції.
Приватне акціонерне товариство «Львівський лікеро-горілчаний завод» здійснює свою діяльність неперервно, отримуючи значні прибутки від реалізації своєї продукції як на вітчизняному, так і на міжнародному ринку.
Основними нормативно-правовими документами, які регулюють діяльність ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод» є: Господарський кодекс України, Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», статут підприємства, Генеральна тарифна угода, колективний договір, Класифікація організаційно-правових форм господарювання, затверджена наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації та інші правові документи, що регулюють окремі напрями діяльності підприємства.
Порядок створення, реєстрації, ліквідації і реорганізації підприємства, загальні принципи управління підприємством і самоврядуванням трудового колективу, розглядає механізм формування і використання майна, права і відповідальність у здійсненні господарської діяльності та регулювання відносин з іншими господарюючими суб'єктами та державою регламентується Господарським кодексом України.
Статут підприємства - це зібрання обов'язкових правил, що регулюють його взаємовідносини з іншими суб'єктами господарювання, а також індивідуальну діяльність. Статут затверджується власниками майна, а для державних підприємств - власником майна за участю трудового колективу.
Відповідно до статуту товариства основними видами діяльності ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод» є:
- виробництво, розлив та реалізація горілки, лікеро-горілчаних виробів, оцту, інших алкогольних та безалкогольних виробів;
- дистиляція, ратифікація та змішування спиртових напоїв;
- гуртова, комісійна, роздрібна торгівля промисловими і продовольчими товарами, в тому числі через мережу фірмових магазинів, кіосків, лотків;
- торгівля автомобілями, іншими транспортними засобами;
- торгівля алкогольними і тютюновими виробами;
- торгово-закупівельна та торгово-посередницька діяльність;
- закупівля сільськогосподарської продукції, скляної тари в юридичних та фізичних осіб, в тому числі за готівку та інші. Cтатут ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод» наведенов додатку А.
У статуті підприємства визначаються власник та найменування підприємства, його місцезнаходження, предмет і цілі діяльності, його органи управління, порядок їх формування, компетенція та повноваження трудового колективу і його виборчих органів, порядок утворення майна підприємства, умови реорганізації та припинення діяльності підприємства. У найменуванні підприємства визначаються його назва (завод, фабрика, майстерня та ін.) і вид (індивідуальне, сімейне, приватне, колективне, державне) тощо.
До статуту можуть включатися положення, пов'язані з особливостями діяльності підприємства: про трудові відносини, що виникають на підставі членства; про повноваження, порядок створення та структуру ради підприємства; про знаки для товарів і послуг та ін.
У статуті підприємства визначається орган, який має право представляти інтереси трудового колективу (рада трудового колективу, рада підприємства, профспілковий комітет та інше). Підприємство діє і господарює в межах законодавства, що регулює усі напрями їхньої діяльності.
Організаційна структура управління ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод» включає генерального директора, якому підпорядковуються технічний і комерційний директори, канцелярія, планово-виробничий відділ, бухгалтерія, відділ кадрів, центральний матеріальний склад, юрисконсульт, відомча охорона, їдальня, менеджер системи якості та безпечності, інженер по охороні праці та медпункт. Організаційна структура ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод» наведена в додатку Б.
Організаційна структура ПрАТ «Львівський Лікеро-Горілчаний Завод» відображено на рис.2.1.
Рис. 2.1. Організаційна структура ПрАТ «Львівський Лікеро-Горілчаний Завод»
Генеральний директор ПрАТ «Львівський лікеро-горілчаний завод» здійснює управління всіма видами діяльності підприємства, зобов'язаний здійснювати