Міністерство освіти і науки України
Національний університет “Львівська політехніка”
Кафедра ЕОМ
/
Звіт
Лабораторна робота №2
«Розробка електричної принципової схеми в САПР Altium Designer»
З дисципліни
«Технології проектування комп’ютерних систем»
Мета роботи: ознайомитись з редактором схем САПР Altium Designer, налаштуванням його опцій, навчитись підключати бібліотеки компонентів, створювати електричні принципові схеми.
Теоретична частина
Початковим етапом розробки довільного радіоелектронного пристрою є опис його роботи на деякому рівні абстракції, в якості якої можуть виступати структурна, функціональна, або електрична принципова схеми. При реалізації проектів друкованих плат робота починається з формування ідеї розробника у вигляді електричної принципової схеми. Редактори схем практично усіх програм даного типу подібні між собою, однак в Altium Designer є досить велика кількість опцій. Основною особливістю Altium Designer є проектна структура розробки, а також незвична розробникам схем і плат процедура компіляції схеми і проекту.
Формування нової електричної схеми починається з створення нового файлу проекту і листа схеми командами File > New > Project > PCB Project і File > New > Schematics. Після створення нових документів їх слід відразу ж зберегти, інакше пізніше не буде доступна компіляція.
Опції в усіх редакторах Altium Designer можна розділити на дві частини: глобальні, що відносяться до всіх документів, і локальні , що відносяться тільки до біжучого документу. Деякі з них дублюються в двох місцях (наприклад, сітки та одиниці вимірювання) і відрізняються лише областю застосування.
Доступ до бібліотек здійснюється за допомогою спеціальної панелі Libraries. Відкриття цієї панелі здійснюється через меню виклику панелей System > Libraries (в правому нижньому куті робочого столу). Вигляд відкритої панелі Libraries наведено на рис.2.3.
Перед початком роботи до проекту необхідно підключити бібліотеки, в яких знаходяться компоненти для схеми, що створюється. Для підключення бібліотек слід натиснути кнопку Libraries..., після чого з’явиться вікно, наведене на рис.2.4. В даному вікні є 3 вкладки: Project – бібліотеки проекту, Installed – встановлені бібліотеки, SearchPath – шлях для пошуку по бібліотеках. Передбачається, що бібліотеки від початку були створені у вигляді інтегрованих бібліотек, тоді для використання ці бібліотеки можна додати в список на вкладці Installed..
Приступаючи до розміщення компонентів на листі схеми не завжди легко знайти потрібний компонент у вказаних бібліотеках, які можуть містити до декількох тисяч компонентів. Для пошуку необхідного компоненту в бібліотеці можна скористатись двома методами, По-перше, можна скористатись рядком пошуку , в якому можна написати назву (повністю або частково з використанням шаблонів '*' і '?'). По-друге, зайти в діалог пошуку за допомогою кнопки Search... панелі Libraries, що дозволяє шукати компоненти по всіх доступних бібліотеках.
Порядок виконання роботи:
Запустити пакет Altium Designer.
Створити новий PCB-проект (File > New > Project > PCB Project).
У відкритому проекті створити документ схеми (File > New > Schematic).
Створити схему модуля 8-розрядного накопичуючого суматора, як показано на рис.2.7 (більш чітке зображення схеми можна знайти у файлі tpks_lab2_schema.pdf). До схеми входять такі компоненти:
суматори SN74283N з бібліотеки "TI Logic Arithmetic.IntLib" (даташит sn74283.pdf),
регістр SN74LS273DW з бібліотеки "TI Logic Flip-Flop.IntLib" (даташит sn74ls273.pdf),
роз’єм Header 20 з бібліотеки "Miscellaneous Connectors.IntLib",
конденсатори C0805 .1uF з бібліотеки "KEMET Chip Capacitor.IntLib"
5. Відкомпілювати проект. У випадку появи помилок, виправити їх.
6. В штампі заповнити поля:
Title – назва схеми,
Sheet of – номер лабораторної роботи,
Drawn by – прізвище і група студента.
7. Згенерувати перелік матеріалів (BOM): Reports > Bill of Materials.
8. Підготувати звіт до захисту.
Принципова схема 8-розрядного накопичуючого суматора:
/
Результат компіляції проекту:
/
Перелік матеріалів:
/
Висновок: на даній лабораторній роботі я ознайомився з редактором схем САПР Altium Designer, налаштуванням його опцій, навчився підключати бібліотеки компонентів, створювати електричні принципові схеми.