МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
ЕМПІРИЧНЕ СОЦІОЛОГІЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ
з курсу: «Соціологічний аналіз проблем сучасного українського суспільства»
на тему: «Соціальний захист неповносправних громадян у Львові»
Виконали : ст. групи БІ -21 Ліщинський О.А.Гуменюк О.В.
Прийняла: Шевченко Ж.М.
Львів 2015
План
Вступ
Розділ 1. Методологічна частина програми емпіричного соціологічного дослідження
Розділ 2. Методична частина програми емпіричного
соціологічного дослідження
Розділ 3. Підведення підсумків дослідження і визначення
сфер їх можливого застосування
Література
Вступ
Щорічно 3 грудня громадськість відзначає Міжнародний день інваліда, метою якого нагадати суспільству про те, що поруч з нами живуть люди, які потребують допомоги. У Львові ж на обліку в управлінні соціального захисту перебуває понад 46 тис. львів’ян-інвалідів, що становить близько 6% населення міста.
Підтримка неурядових організацій інвалідів здійснюється через конкурс соціально-культурних проектів, фінансову підтримку та проведення централізованих міських заходів.
Вагомим способом підтримки ініціатив неурядових організацій залишається проведення заходів. За 11 місяців цього року проведено 6 заходів для львів’ян з інвалідністю на загальну суму - понад 100 тис. грн.
З 2008 року у Львові працює комунальна установа "Львівський міський центр реабілітації "Джерело", який створено на базі благодійної установи "Навчально-реабілітаційний центр "Джерело". Станом на сьогодні в центрі проходять реабілітацію 104 дітей-інвалідів та 43 інваліди з дитинства. В І півріччі 2010 року управління скеровано в Центр 18 дітей-інвалідів.Цей приклад засвідчує раціональний підхід у вирішенні питань інвалідів, оскільки в цьому випадку міська влада використала набутий професійний досвід благодійної установи із залученням фінансових ресурсів міста.
Розділ 1. Методологічна частина програми емпіричного соціологічного дослідження
Загальна характеристика проблеми
В житті сучасного суспільства особливо гостро постала проблема неповносправних громадян. Більшість з них знаходяться у містах. Неповносправність негативно впливає не тільки на життя суспільства в цілому, а також на життя та діяльність особи окремо. На даний час ця проблема стала дійсно-таки глобальною. По статистичним даним, розповсюдження цієї проблеми є в великих масштабах, в окремих країнах, пов’язано з нестабільністю політичної та економічної ситуації, з наявністю великої кількості криз та недосконалістю економічного та політичного механізмів. Відносно нашої країни ця проблема є особливо актуальною і розповсюдження її пов’язано з низькою культурою суспільства. З даною проблемою повинно боротися не тільки суспільство, але й кожна людина. Тільки після цього можна говорити про рішення поставленої проблеми. Тому ми вирішили провести дане соціологічне дослідження.
Соціальне забезпечення (соціальний захист) – система матеріального забезпечення і обслуговування громадян на випадок старості, інвалідності, хвороби, в разі втрати годувальника та в інших установлених законодавством випадках.
Львівським обласним центром зайнятості постійно вживаються заходи щодо розв’язання проблем інвалідів, поліпшення умов їх життєдіяльності в частині отримання відповідних соціальних послуг, які в компетенції служби зайнятості. Вперше співпраця соціальних партнерів у площині соціального захисту інвалідів була оформлена у вересні 2003 року договором між Львівським обласним центром зайнятості (надалі – ЛОЦЗ), обласним центром медико-соціальної експертизи та обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів. У січні наступного року окремий договір був укладений ЛОЦЗ з обласним центром соціально-трудової, професійної та медичної реабілітації інвалідів. А вже у грудні на рівні області було укладено п’ятисторонній договір. Його підписали представники згаданих установ, а також Головного управління праці та соціального захисту населення Львівської облдержадміністрації. Цим документом затверджувалися заходи щодо соціального захисту, професійної реабілітації та сприяння зайнятості особам з особливими потребами. У поточному році затверджено й Порядок взаємодії між ЛОЦЗ, обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів та Головним управлінням праці та соціального захисту населення Львівської облдержадміністрації з питань виконання Національної програми «Професійної реабілітації та зайнятості осіб з обмеженими фізичними можливостями».
За оперативними даними, упродовж січня-жовтня 2005 року надавалися соціальні послуги 236 особам з числа інвалідів, з них 186 осіб були охоплені профконсультативними послугами, 149 – профорієнтативними, 48 отримали профдіагностичні послуги. Спеціалісти з профорієнтації Р(М)ЦЗ, враховуючи рекомендацій медико-соціальної експертизи, професійні інтереси, нахили й здібності індивідуума, надають відповідні рекомендації щодо його професійної придатності та видають картку індивідуальної профконсультації клієнта з письмовим висновком, яка передається до Всеукраїнського центру професійної реабілітації інвалідів. Протягом згаданого періоду за скеруваннями центрів зайнятості працевлаштовано 104 особи (44,1%), у тому числі на новостворені робочі місця 12 осіб. За цей же час від працедавців отримано 265 вакансій для працевлаштування інвалідів.
Підсумовуючи, можна зауважити, що соціальними партнерами, безперечно, провадиться значна робота для забезпечити належний соціальний захист особам з обмеженою працездатністю, соціальну та професійну реабілітацію. Та хочеться налагодити співпрацю так, щоб вона відповідала тезі “Пам’ятаймо цей день, аби продовжити його на цілий рік”
Мета дослідження
Вивчення проблеми неповносправніх громадян у м. Львові, а також зібранні якомога більше інформації про поставлену проблему.
Завдання дослідження
за допомогою соціологічного опитування зібрати інформацію про дану проблему
з’ясувати причини та шляхи вирішення даної проблеми
Об’єкт дослідження
Місцеві жителі, студенти, маргінали, пенсіонери та інші верстви населення у віці від 18 до 40 років.
Предмет дослідження
Предметом дослідження є ставлення львів’ян до соціального захисту неповносправних громадян у Львові.
Гіпотеза-підстава
Ми вважаємо, що соціальний захист неповносправних громадян у м. Львові має набути більш важливого значення;
Неповносправні громадяни мають недостатній захист і тому Львівська адміністрація повинна більше піклуватися ними;
Гіпотеза-наслідок
Неповносправні громадяни є різних вікових категорій і тому повинні почуватися серед населення повносправніми незалежно від обставин;
Неповносправність – це вада, але нам потрібно не забувати що вони такі ж люди як ми.
Спосіб збору інформації
Наше дослідження ми проводили за допомогою соціологічного опитування.
Генеральною сукупністю нашого соціологічного опитування являються громадяни у віці від 18 до 40 років. Ми провели вибіркове дослідження за допомогою анкетування і не претендуємо на високу репрезентативність отриманих даних. Цим соціологічним дослідженням ми хочемо звернути увагу суспільства на дану проблему.
Розділ 2. Методична частина програми емпіричного
соціологічного дослідження
Методи збирання інформації.
Ми вважаємо, що в цьому експерименті доречний метод опитування. Тому саме цей метод ми збираємось застосувати. Вікова категорія респондентів – від 18 до 60 років. Місце проведення опитування – гуртожитки , центр міста, територія навколо головного корпусу університету. Загалом є 11 типів питань. Кожне питання має різну кількість відповідей. Респондент повинен поставити “галочку” у відповіді , яку він вважає доречною. В іншому випадку особа може написати свій варіант відповіді у відповідному полі бланку.
Тип та розрахунок вибірки.
Генеральну сукупність визначаємо як 1035, оскільки ми не знаємо заздалегідь результат. Немає необхідності членувати вибірку на частини, оскільки з позиції мого дослідження склад генеральної сукупності є досить однорідним.
Відповідно отримуємо:
N – 1035, при ∆ = 0,04, P = 0,954:
n=389
Отже, при забезпеченні рівня репрезентативності 4% при довірчій ймовірності 0,954 треба опитати 390 респондентів використавши нижче наведений опитувальний лист (анкету).
Очікувані результати дослідження
Очікуваний результат повинен відражати реальний стан справ у Львові. Завдяки проведеному дослідженню можна підтвердити чи спростувати робочі гіпотези і визначити думку людей про соціальний захист неповносправних громадян у Львові, як по місту в цілому, так і в кожному районі зокрема.
Загалом більшість опитаних – це прості жителі міста Львова (безробітні, менеджери, робітники банківських установ тощо). Друге місце займає молодь , яка завжди скептично ставилася до соціального захисту неповносправних громадян у Львові.
АНКЕТА
Шановні респонденти !
Будь-ласка, дайте відповідь на наступні запитання. До кожного питання наводяться відповідні варіанти відповідей. У відповідному полі поставте “хрестик” або напишіть свій варіант у відповідному полі.
Просимо відповідати відверто на запитання , адже від цього залежить якість опитування та правдивість статистики.
Щиро дякуємо за співпрацю!
Інформація про респондента:
Ваш вік _______________;
Ваша стать ____________;
Ваше місце роботи ____________;
Думки респондента стосовно поставленої проблеми:
1. В якому віці ви стали неповносправним ( якщо вроджене то перейти до питання №6)?
а) до 20;
б) від 20 до 30;
в) після 40
2. З якої причини ви стали неповносправним?
а) на робочому місці;
б) за кермом;
в) свій варіант відповіді________________________
_________________________________________________
3. До якої групи інвалідів ви належите?
а) 1;
б) 2;
в) 3;
4. Чи пропонують вам роботу знаючи, що ви є неповносправнім?
а) так;
б) не завжди;
в) ні.
5. Стало для вас життя менш повноцінним?
а) так;
б) ні
в) свій варіант________________________
_________________________________________________
6. Яку роботу ви можете виконувати незважаючи на ваше становище?
а) робота яка не вимагає пересування;
б) на дому;
в) свій варіант відповіді________________________
_________________________________________________
7. Чи погіршується ваш стан здоров’я?
а) так;
б) ні
8. Чи ви одержуєте достатню матеріальну підтримку від Львівської державної адміністрації?
а) так;
б) ні
Підведення підсумків дослідження і визначення сфер їх можливого застосування
При емпіричному дослідженні було опитано 390 респондентів , серед яких : 65 студентів , 210 особу літнього віку та 115 представники інших верств населення (робітники , безробітні , тощо).
Кількість опитаних місцевих жителів : 390
Статистика опитування
На питання №1 відповіло :
А) 27%
Б) 23%
в) 40%
На питання №2 відповіло:
А)4%
Б)13%
В)83%
На питання №3 відповіло:
А)33%
Б)37%
В)30%
На питання №4 відповіло:
А)8%
Б)22%
В)70%
На питання №5 відповіло:
А) 56%
Б) 12%
В) 32%
На питання №6 відповіло:
А) 46%
Б) 34%
В) 30%
На питання №7 відповіло:
А) 93%
Б) 7%
На питання №8 відповіло:
А) 21%
Б) 89%
Література
1. Закон України. Про охорону праці (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1992, № 49, ст.668)
2. Кравченко Ю.Ф. Соціальний захист неповносправних громадян України. – К.:НАВСУ, 2003. – 702 с.
3. Кунєв Ю.Д. Основні аспекти організуючого впливу принципів соціального захисту неповносправних громадян. – 2000. – Спец. випуск. – С. 255-263.
4. Наказ "Про забезпечення доступу до публічної інформації в Фонді Соціального Захисту Інвалідів" Фонду соціального захисту інвалідів від 06.07.11р № 101
5. Товстенко О. Лист про працю інвалідів – 28.12.2011 N 376/13/133-11