МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
/
ЗВІТ
До лабораторної роботи №2
з курсу: «Компонентна база засобів технічного захисту інформації»
на тему:
«Моделювання та дослідження електричних кіл з резисторами. Аналіз схем за постійним струмом»
Львів 2014
1. МЕТА РОБОТИ
Закріпити знання з призначення резисторів, їх вибору та маркування. Отримати досвід аналізу кіл постійного струму і застосувати його на практиці.
2. Завдання
За допомогою графічного редактора системи схемотехнічного моделювання MicroCap 8 створити принципову електричну схему з стандартизованими номіналами резисторів. Провести аналіз за постійним струмом. Виявити вплив опорів резисторів на перерозподіл енергії в електричних колах. За допомогою аналізу перехідних процесів виявити придатність резисторів з заданою номінальною потужністю для застосування у схемі. Записати літерно-цифрове та кольорове маркування резисторів.
СХЕМА
V1
R1
R2
RH
60 В
6,8кОм
8.2кОм
3кОм
СТВОРЕНА СХЕМА
/
Аналіз за постійним струмом з заданим кроком
Крок R1
Крок R2
При почерговій зміні опорів резисторів R1 від 0,5R1 до 3R1 кОм з кроком 0,5R1 та R2 від 0,25R2 до 2R2 кОм з кроком 0,25R2. Напруга на вузлі 2 збільшується , при збільшенні опору резистора R2 і сталому R1 . Напруга спадає при сталому R2, і збільшенні R1. Отже, можна зробити висновок, що при найбільшому значенні R2 та найменшому значенні R1 напруга на вузлі 2 найбільша.
Осцилограми напруг та струмів в резисторах.
Напруг:
/
Струмів:
/
Осцилограми потужностей в резисторах за одночасної зміни опорів резисторів R1та R2.
/
Маркування кожного з резисторів літерно-цифровим та кольоровим кодами.
Назва резистора.
Літерно-цифрове маркування.
Кольорове маркування.
R1
6K8M
Синій,сірий,червоний
R2
8K2K
Сірий,червоний, червоний,срібний
RH
3К0I
Оранжевий,чорний, червоний,золотий
ВИСНОВОК
Під час лабораторної роботи я отримала досвід аналізу кіл постійного струму і застосувала його на практиці. Визначила значення резисторів; резистор R1 вибрала з ряду Е6, R2 – з ряду Е12, а RН – з ряду Е24. Визначила межі і значення кроків для резисторів R1(від 0,5R1 до 3R1 кОм з кроком 0,5R1) і R2(від 0,25R2 до 2R2 кОм з кроком 0,25R2).
Також визначила, що при почерговій зміні опорів у подільнику напруги резисторів R1 та R2, при сталому R1, при збільшенні опору резистора R2 напруга на вузлі 2 збільшується. При сталому R2, збільшення R1 напруга спадає. Отже, можна зробити висновок, що при найбільшому значенні R2 та найменшому значенні R1 напруга на вузлі 2 найбільша.
За допомогою аналізу перехідних процесів отримала осцилограми (графіки залежності від часу) напруги та струму в кожному з резисторів,а також отримала залежність потужності, що розсіюється резисторами R1, R2 та RН, від часу при одночасній зміні опорів резисторів R1 та R2. Побачила, що зі збільшенням R1 потужність на R2 i V1 зменшується,а на R1. Зі збільшенням R2 потужність на елементах R1 і V1 зменшується,а на R2 збільшується. І записала маркування резисторів в літеро-цифровому і кольоровому коді.